VROUW BOVEN VEERTIG JAAR WORDT ZORGENKIND VAN EN VOOR HAAR Mevr. Reyniers in Pick-up HOLTHAUS CONFECTIE AMERIKAANSE VISIE OP HET JAAR 2000: Zaterdag 6 april 1968 zaterdagnummer Het is mode over het ,jaar 2000' te pra ten. Het is een begrip dat betrokken wordt in allerlei voorspellingen, soms met de haren erbij wordt gesleept en daardooi een cliché dreigt te worden. Tweeduizend' lijkt nog ver weg: het is ,pas' de volgende eeuw (en wie dan leeft, wie dan zorgt). Toch is de mens van nu nog maar iets meer dan dertig jaar van dit overstapje naar de volgen de eeuw verwijderd. Hij staat, om het ietwat plechtig te zeggen, ,op de drem pel van het jaar 2000'. Als die 21ste eeuw begint zijn de kinde ren van nu in de bloei van hun leven, en groeien hun kinderen op in een tijdperk vol mogelijkheden en uitdagingen. Welke rol zal de vrouw van het jaar 2001 in dat tijdperk spelen Het Amerikaanse maandblad McCall's heeft deze vraag ter discussie voorgelegd aan een uitgelezen gezelschap: deskundi gen op het gebied van stadsplanning en atoomenergie, psychologen, geschiedkundi gen, rechtsgeleerden, modeontwerpers en schrijvers. Een discussie die geen scherp omlijnd beeld van de vrouw-van-2001 ople verde, maar wel een aantal conclusies en prognoses over vrouw en gezinsleven die te denken geven. De vrouw boven veertig jaar wordt in sommige van die voorspellingen gezien als liet .zorgenkind' van de maatschappij in de 21ste eeuw. Bij de moderne methoden voor gezinsplanning zal niet meer beper king van het kindertal op de voorgrond staan, maar in de eerste plaats de moge lijkheid om een bepaald aantal kinderen met een vastgesteld (zo klein mogelijk) leeftijdsverschil ter wereld te laten komen. Da Amerikanen spreken over ,to bunch the children', een aardige uitdrukking die men zou kunnen vertalen met een begrip als groeps- of troepsgewïjs: men krijgt binnen een' bepaald aantal jaren een .tros je" kinderen. MALAISE Deze gang van zaken zal bovendien steeds vaker gecombineerd worden met een hu welijk op jonge leeftijd. Daardoor zal een groeiend aantal vrouwen om en nabij het 40ste levensjaar al bevrijd zijn van de bezigheden en verantwoordelijkheden die hot grootbrengen van kinderen met zich meebrengt. Daar ligt, vreest men, het gro te probleem voor de vrouw van de 21ste eeuw: de wouw van 40 jaar die nog wel een en ander van het leven verwacht, zal gedoemd zijn tot werkeloos thuiszitten en daardoor niet zelden in een toestand van diepe geestelijke malaise raken. Door de geweldige explosie van kennis in onze tijd, door de specialisatie die in al lerlei beroepen wordt vereist zullen intel ligente vrouwen gedwongen zijn, hun ta lenten te spenderen aan ongesalarieerd liefdadigheidswerk en aan het voeden en verzorgen van een echtgenoot die beroeps halve zijn bezigheden en eigen interessen heeft. De gevaarlijke leeftijd voor de vrouw Is naet langer de jeugd, maar begint bo ven de veertig, aldus een somber getinte uitspraak over de vrouw-van-2001., een uitspraak overigens die ook op onze tijd al van toepassing is. Elke vrouw boven de veertig jaar die weer werk zoekt bulten haar steeds minder tijd vragende huis houding, ontdekt hoe moeilijk het is een enigermate boelende werkkring te vinden wanneer men geen pakket gespecialiseer de kennis en de nodige ervaring heeft aan te bieden. JONG TROUWEN .Het huwelijk ln 2001' zal vrijwel altijd een op jonge of zeer jonge leeftijd geslo ten huwelijk zijn. De welvaart maakt het nu al mogelijk dat men met trouwen al et meer hoeft te wachten tot de man (ADVERTENTIE) 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN een gezin kan onderhouden. Daarnaast speelt de groeiende overtuiging dat onder drukking van seksuele activiteiten als een positief gevaar moet worden gezien, een rol. Gezinnen zullen .kleane eenheden' zijn van vijf of zes personen (de ouders in begrepen): gezinnen die steeds meer mo gelijkheden zullen krijgen voor gezamen lijke familie-uitstapjes tot ver buiten de grenzen. Volwassenen en kinderen zullen daardoor veel meer ervaringen samen kunnen beleven. Mede daardoor zullen kin deren veel sneller rijp zijn, veel eerder geneigd zijn om de beschutting van het gezin te verlaten, te rebelleren tegen een te strakke gezinsband. Meer seksuele vrijheid in de 21ste eeuw? Men gelooft er niet unaniem in. Volgens een hoogleraar ln de psychologie heeft ,de pil' de jongeren heel wat geestelijke pro blemen erbij bezorgd, en zijn de .seksueel geëmancipeerden' erg eenzaam. Men ge looft in een terugkeer naar het monogame, naar een soort revolutie tegen de seks zelf. Men is verontrust over het percen tage onwettige geboorten dat snel stijgt. Andere stemmen daarentegen vinden dat te veel wordt gekeken naar het etiket onwet tig', en dat ervoor gezorgd moet worden dat elke alleenstaande vrouw haar kinde ren volledig kan verzorgen en opvoeden, onverschillig wat de reden van het ont breken van een vaderfiguur is. Uitstekend geoutilleerde dagverblijven voor de kinde ren zijn daarbij onmisbaar. Dat zou in de komende tientallen jaren betekenen: veel meer hulp van .bovenaf' voor de vrouw van alle inkomensgroepen bij de verzorging van haar kinderen. Een ingrijpende verandering in het levenspa troon van de vrouw doordat er geen grote hiaten in haar beroepswerkzaamheden meer zouden ontstaan tijdens de jaren waarin de kinderen worden opgevoed; een geweldige groei van het aandeel van vrou wen (ook met kleine kinderen) ln het ar beidsproces, met de steeds groeiende kans voor vrouwen om belangrijke posten in dat arbeidsproces te gaan bezetten. De voor standers van een dergelijke ontwikkeling verwachten .dramatische veranderingen in het patroon van het gezinsleven, in het arbeidsproces, in de manier waarop vrou wen werken: veranderingen die ons dich ter bij het Russisch patroon zullen bren- In Amsterdam hielden confectie fa brikanten in het RAI-gebouw hun zesde Internationale confectie- tm tetxielbeurs genaamd de intercontex. Voor de de taillisten viae er vrijtoel geen kleding stuk met de zoom over de knie te koop. De Inkopers lieten zich niet van de wijs brengen door welke rage dan ook en bleken opmerkelijk terughoudend. Op diezélfde Intercontex hield een toonaangevend Duits modeblad een en quête over de voorkeur van de vrou wen. Een heel gering percentage laat rich door rages zoals Bonnie and Cly de en Dr. Zjivago leiden, ruim tachtig procent houdt het op knielange mantels en rokken even boven de knie. Vrijwel niemand eiste meer een rok óp de knie en maar 16 procent van de vrouwen wilde een flink stuk dij ontbloot zien. Een van de bekendste straten van parijs, de Rue de la Paix, keerde de zer dagen terug naar 1927 In die straat als opvallendste wezentje een vrouw: Susan Hampshire, onder For- syte-S age-kijkers beter bekend als Fleur. Zij i» een van de hoofdrolspeel sters in de film JZally von Monte Car lo'. een gebeuren dat zich afspeelt in 1927. Voor de verandering hier nog eens een miss vernoemd. Ditmaal Miss Zwit serland 1968. De titel van de schoonste van het Zwitserse land ging ditmaal naar de 19-jarige mannequin Jeanette Biffiger. Zij komt uit Zürich, heeft bui tengewoon fraaie benen, donkere lange haren en een vrij grote immer la chende mond. De miss werd zoals gebruikelijk in badpak gekroond. Haute couture in Den Haag Als af sluiting van het modeseizoen kon men in het Hollandse de echte haute coutu re van Gtvenchy, Dior, Bolmain en Ives Saint Laurent bewonderen. Die hele dure beweging is in het haagje ook te koop, en voor wie die grote stuk ken allemaal onbereikbaar blijven zijn er de Jlembrandtbaretten' van Saint Laurent. Zijn naam staat erin en de prijzen liggen redelijk... zegt men Even wat nieuwtjes voor de heren: leren jasjes gevoerd met een gebloemd stofje. Onder het jasje wordt bij voor keur een shirt of hemd met koTkraag gedragen A-symmetrie in de herenkle ding. Een ritssluiting, die bij een re genjas uiterst rechts zit en niet hele maal tot onder toe doorloopt en een zak op borsthoogte uiterst links De zelfde a-symmetrie die Pierre Cardin toepaste tn zijn strak om het lichaam zittende pakken met zes of zevem rit sen. Mimosa, iedereen kent het. Mimosa gaf de fraaie naam aan een eenvoudig doch smakelijk soepje. Men heeft er voor nodig: 1 liter bouillon of water met bouillonblokjes of -tabletLm, één hardgekookt ei. peterselie en zout. De bouillon op eigen wijze bereiden, de peterselie wassen en zeer fijn snijden. De eidooier door een zeef 'm de soep wrijven en de soep afmaken met de fijngesneden peterselie en zout. Even tueel de laatste tien minuten wat ge haktballetjes in de soep mee laten ko ken. Een heel luchtig soepje voor bij een uitgebreid paasdiner. Over anderhalve week is het zover, dam gaat de 23ste internationale huis- Tunulbeurs van start. Het motto van de ze beurs die van 19 tot en met 28 april in aHe hallen van de RAI in Amster dam wordt gehouden is: J9e recreatie van de vrouw en haar gezin'. Onge twijfeld sullen weer duizenden vrouwen uit het héle land daar hun hart opha len bij alle machines en automaten. Een nieuwtje op cosmeticagebied een verfdoos van Max Factor die de naam Hetite Boutique' meekreeg. Twee penseeltjes, vier kleurtjes lippenstift en vier kleurtjes oogschaduw. In het dek sel zijn ook echte metigbakjes, er is van alles mee te doen. Voor tieners en twens: voor nog geen tientje een uit gebreide sortering voor de ogen en lip pen. Voor de slanke-lijners en voor wie van een lekker fris hapje houdt is er Hongaarse sirnaasappelsla. Schil vier sinaasappelen goed en verwijder de witte vezeltjes. Meng dan een handje vol gewelde rozijnen, 2 lepels cognac, een paar eetlepels zoete, witte wijn en t lepels geschaafde geroosterde aman delen door de sinaasappelstukjes. Geef bij deze salade Bulgaarse yoghurt, hangop of zout cream. Het is weer bijna Pasen em mis schien komen er nog wel een paar na re regenachtige dagen. De ideale tijd om paaseieren te beschilderen. Kook de eieren goed hard, laat ze afkoelen, leg flink wat kranten over de tafel, schaar de kinderen er omheen, voor zie ze van eieren, verf en water en hun fantasie doet de rest. ■DRMmSEft Df WATtecoo* Ze heet mevrouw Reyniers, woont in de Torentjeslaan op nummer 28 in het Bel gische plaatsje Wemmei. Nou èn, zal men zeggen. Wat moet ik met die mevrouw Reyniers. Ik ken het mens niet eens. De gene die dat zegt is niet de enige, want de vijfentwintigjarige vrouw, het wat frê le typetje dat opvalt door haar ongekun stelde optreden, speelt maar weinig voor mevrouw Reyniers. Men kent haar alleen als Regine Clauwaert, als de .Vlaamse vedette' die een eigen plaatsje op het Ne derlandse tv-scherm heeft veroverd. Haar drukke leven maakt het haar vrijwel on mogelijk een huiselijk leven in het Wem mei te lelden. Haar man, een onderhouds- technicus bij de BRT, heeft zich er bij neergelegd. Zolang hij nog niet voor mijn heer Clauwaert wordt uitgemaakt kan hij het nog wel waarderen. Regine Clauwaert maakt deel uit van het selecte clubje Bel gische tv-medewerkers dat ook bij de noorderburen ln de huiskamer komt. Het ongekeerde komt meer voor. Men weet: als men ln Nederland is uitge teld kan men altijd nog in België op het scherm. Maar het verkeer in de andere richting is mander frequent. Regine Clau waert schaart zich ln goed gezelschap. Denise Maas maakte ln Nederland furore met haar club Domino, Nand Baart is niet alleen een man die zijn naam eer aan doet, hij is een gewaardeerde ver schijning geworden in Nederlandse ont spanningsprogramma's. Via de NCRV-ca- mera kwam Regine In Nederland op de buis. Tegenwoordig is het Pick Up. De contacten met de Nederlandse tv da teren uit de tijd dat in een gezamenlijk programma de volksquiz Interland steden ln het Vlaamse en in Nederland op stel ten zette. Ze deed toen samen met Dick Passchier de presentatie. FEEST Zes jaar geleden zag het er allemaal an ders uit. Regine zou in het onderwijs gaan. Dat stond toen wel vast. Toevallig kwam ze met het medium in contact. Het toe vallige contact zou uitmonden in een ge regelde verschijning op de buis. Het is al tijd een feest om aan een programma mee te kunnen werken, zegt een bescheiden Regine. .Ook al is hét een zenuwslopende Hoe ze haar taak van presentatrice op vat? Ik wil gezellig zijn. zonder al teveel op smuk, zeggen wat ik noodzakelijk moet zeggen. Ik hou er niet van de mensen te overladen met allerlei bijkomstigheden. Als ik niets te zeggen heb zwijg ik liever. Soms ls dat echt moeilijk, want dan moet ik de programma-onderdelen aan elkaar praten'. Vandaar ook dat Regine het liefst een spelprogramma leidt, dan heeft ze houvast aan bepaalde punten. Haar afkomst blijft zelden verborgen wan neer ze spreekt. Ze heeft het over ,hut programma', houdt er soms een onneder- lands aandoende zinsopbouw op na en legt nogal eens klemtonen waar ze niet moeten liggen. Het Nederlandse kijkerspubliek heeft ge leerd ermee te levevn. Het kostte weinig moeite. OUDER WORDEN ,De vrouw van 2001'; het blijkt niet mo gelijk om een vastomlijnd beeld te geven van de plaats die zij in maatschappij en gezinsleven zal innemen. Wel van allerlei zaken die haar interesseren, zoals haar leeftijd: de vrouw zal ouder worden dan nu. Haar gemiddelde leeftijd die nu op zeventig jaar wordt gesteld, zal in het jaar 2001 tot negenenzeventig zijn geste gen. Haar woning: een volledig geautoma tiseerd huis waar de computer zijn intre de heeft gedaan en het .klimaat' onder voortdurende controle staat. Een ,oude dag' die vrij zal zijn van hinderlijke ou- derdomskwaaltjes omdat de medische we tenschap, naar men verwacht, Inmiddels op dat terrein een grote stap vooruit zal zijn gegaan. Mode en schoonheidsverzorging? Volgens vooruitziende beauty-experts zal de vrouw van de 21ste eeuw géén keihar de en koude .ruimtevaart-schoonheid' zijn, maar een lichte make-up en lipstick ge bruiken, met slechts een vleugje kleur en een beetje glans, een glinsterende warmge- tinte oogmaquillage. Misschien slikt zij pillen die haar haren doen krullen of sluik maken, en andere pillen die haar huid naar believen een tint lichter of donker der maken. Haar kleding: lange huisjapon nen die door een geraffineerd belichtings systeem in de woning steeds van kleur veranderen, nauwsluitende maülotpakken ln diverse kleurencombinaties met zwieri ge capes, fraaie ensembles van klassieke materialen, (maar dan wel met ingebouw de temperatuurcontrole), en tuniekjurken van aluminium schubbetjes met een bij passend hoofddeksel, voorzien van een koptelefoon. Want de communicatie met de buitenwereld zal tegen die tijd tot on gekende proporties zijn uitgegroeid. Met mogelijkheden als winkelen en kopen op afstand, via vernuftige combinaties van te lefoon en televisie. Holthous, dure haute-couture man heeft zich verleden jaar al met de confectie verbonden: hij ontwierp een speciale confectiecollectie. Ook voor naj:aar- en winter 1968/'69 (het moet nog zomer worden! heeft Dick Holthaus een tweede collectie gemaakt. De winter- confectiecollectie kreeg de naam Twenty-seven' mee en bestaat voornamelijk uit tweed en shetland-wollen tailleurs, mantels, robes, manteaux en enkele japonnen en overgooiers. Saaie, stijve overgooiers eigenlijk, in vergelijking met de fraaie modellen bij de tailleurs. De bekende Holthaus-details uit zijn couture-collectie Jzeerden natuurlijk ook hier terug: opgestikte zakken, zowel schuin als recht, doorgestikte naden en uitgebreide kop er garneringen. De japonnen varen vrijwel allemaal getailleerd en er worden vaak ceintuurs op gedragen. De mantels zijn kort, zodat er vaak een uniek effect met een bijbehorende japon wordt bereikt. Wat de kleuren betreft: op een enkele uitzondering na is deze Holthaus- collectie somber van kleur, vele tinten bruin en grijs, en af en toe een glimpje wit en rood. Bij de foto: een 7/8 mantel met grote revers gedragen over bijpassende rok in Prince de Galles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21