PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOLF VAN GEWELD OVER STEDEN IN VS Nationale garde en leger ingeschakeld Prinses Christina' naar Vlissingen Na de moord op ds Martin Luther King: EEG- ECHEC Basis Khe Sanh na 76 dagen ontzet POLITIE BESCHIKT OVER BELANGRIJKE AANWIJZINGEN Vandaag in de krant... Geweld Doodsteek Boter Keuzeheer Brandweer Noordvietnamezen achtervolgd AKKOORD OVER DRIEJARIGE PHILIPS-CAO Droom en werkelijkheid Queen Elisabeth wordt drijvend hotel in VS 211e jaargang - no. 83 vLMJ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2078/3169. idv 2375). 5 c.nl p«i fe««l (min. /1.75) .Brlmtn 12*1*3)'oo Zaterdag 6 april 1968 leeausch- Vlaanderen Belgisch Pagina 6 (Van onze correspondent) WASHINGTON Een golf van geweld ging vrijdag, de dag na de moord op dr Martin Luther King, over een aantal Amerikaanse steden. President Johnson besloot daarom zijn reis naar Ho- noloeloe voor onbepaalde tijd uit te stellen wegens de ernst van de situatie en hij kondigde aan maandagavond nieuwe voorstellen ten bate van de negerminderheid te zullen voorleggen aan een gezamenlijke zitting van senaat en huis van afgevaardigden. MEMPHIS, TENNESEE (AP) - De Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft vrijdag gezegd dat de moord op ds Martin Luther King het werk van één man schijnt te zijn. ,Er zijn op het ogenblik geen bewijzen van een samenzwering', zei Clark. .Wij hebben enige belangrijke aanwijzingen. Wij zijn optimistisch, wij denken dat wij enige zeer goede aanknopings punten hebben'. Aanslag werk van één man De moordenaar van ds King Is een blanke man van tussen de 36 en 32 jaar oud, met peper- en zoutkleurig haar. De moord werd gepleegd met een Remingtonge- weer met telescoopvizier. Een wapen van hetzelfde type werd dinsdag of woensdagmorgen uit een sportartikelenwinkel in Mem phis gestolen, aldus gegevens van De directeur van politie en brand weer in Memphis, Frank Hollo- man, zei dat het fatale schot van uit een badkamer in een goedkoop kosthuis, recht tegenover het mo tel waar ds King verbleef, was afgevuurd. De gegevens over de moordenaar waren verzameld ln getuigenverhoren. De moordenaar zou ongeveer 1,80 meter lang zijn, er gezond uitzien en een geschat gewicht van tus sen de 75 en 80 kilo hebben. Hij droeg volgens de getuigen een donker pak en wit overhemd en vluchtte na het lossen van het schot de straat op, waarbij hij een kartonnen doos droeg. De doos werd later op straat gevonden, en bevatte het moordwapen. Volgens Holloman had de moor- (Zie slot pag. 4 kol. 1) Verder kondigde de president aan dat zondag een nationale rouwdag zal zijn ter ere van de nagedachtenis van Mar tin Luther King, wiens stoffelijk hulsel vrijdag van Memphis naar Atlanta in de staat Georgia werd gevlogen. Johnson zei in een korte rede dat met King ea stern van liefde en broederschap t< zwijgen was gebracht, maar hij betooj, de dat de strjjd voor recht en vrijheid •oort zal gaan en hij deed een beroep ip de bevolking gewelddadigheid te verpen en eenheid te zoeken met v hijzien aan verschillen van ras, religie etc. Deze oproep was maar een gedeeltelijk succes, want uit heel Amerika kwamen vrijdag berichten over geweldpleging. In New York verliep een grote rouwdemon- stratie in Central Park, waaraan vele blanken deelnamen weliswaar vrij geor dend, maar ln Boston en een aantal ste den ln het zuiden ontstonden echte rellen. Voor het eerst werd nu ook Washington het toneel van rassenrel- len. Vrijdag was het in een groot deel van de binnenstad praktisch de hele dag onveilig. Winkelruiten werden inge slagen, gebouwen in brand gestoken en bedrijven geplunderd. De politie vocht met gering succes tegen de voornamelijk jonge oproer kraaiers en laat in de middag ver spreidde het geweld zich naar nieuwe stadsdelen. (Zie slot pag. 4 kol. 3) EEN GOLF van geweld Is ln de VS losgebarsten na de moord op ds Martin Luther King. President Johnson heeft zjjn reis naar Hono- loeloe afgelast (pag. 1). ,DE ROTTERDAMSE plannen voor Voorne-Puttcn zjjn de dood steek voor Zeeland' verklaarde het kamerlid Van der Pejjl tij dens een werkbezoek van de CH- kamerfractie aan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (pagina 2). DE HANDELAREN in boter zul len voorstellen de boter in Neder land 70 cent per pakje goedkoper te maken (pag. 4). DE BELGISCHE keuzeheer (van het Belgische voetbalelftalVan den Stock is een veel geplaagd man (pagina 7). DE KRUININ GSE brandweer vierde opgewekt en vurig, maar zonder brand, haar 25-jarig ju bileum (pagina 7). pag. 15: wethouder van Westka- peUe, een door Jac. Prin ce geïllustreerd verhaal; pag. 17: van vroeger en toen: Ar- nemuidsé visvrouwen moesten eerst met het bootje van La Soe de Arne oversteken om in Middelburg en Vlissingen hun zilte produkten aan de man te brengen, pag. 19: de nieuwe dubbeldekker voor het veer Kruinin- gen-Perkpolder in het vizier; pag. SI: de vrouw cn de made in het jaar 2000, mevrouw Reyniers: Reglne Clau- waert pag. 23: vijftien jaar remon strantse kring Midden- Zeeland en Stemmen uit de Kerken over Me vreemdeling in onze poorten pag. 25: dammen, schaken, bridge en wekelijkse puzzel, als mede prijsplaat; pag. 27: radio- en televisiepro gramma voor het week end. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 6. Sport: pagina 7 en 9. Financieel nieuws: pagina 11. MARTIN LUTHER KING Rellen LUXEMBURG De bijeenkomst van de raad van EEG-ministers vrijdag in Luxemburg is een vol ledig echec geweest. Zo vatte mi nister Luns zyn oordeel over de besprekingen samen. Hij sprak verder van een .droeve situatie' en hij gaf als zyn oordeel, dat men eerder stappen terng had gedaan op de weg die naar het EEG-lid- maatschap van Engeland en de andere kandidaat-leden zou moe ten leiden, dan dat men een stap verder was gekomen. Zoals tot nu toe steeds is het weer Frankrijk geweest dat zich heeft verzet. Thans ook tegen tussentijdse onderhan delingen die zouden worden ingebouwd (Zie slot pag. 3 kol. 7) T rialoenen. Idealen. D V van vandaag ech taal anders. In net 1 NEW YORK: terwijl links een negerjongen aan de haal gaat, le veren brandiveerlieden strijd met de vlammen in een winkel m een straat in Harlem, de negerwijk van New York. Diamantdiefstal bij joods kerkhof (Van onze correspondent HILVERSUM Tijdens een begrafe nisplechtigheid op de joodse begraaf plaats to Muiderberg, waar vele Am sterdammers begraven worden is een brutale diamantdiefstal gepleegd. Na de teraardebestelling van een juwe lier uit Amsterdam ontdekte de beken de diamantair Asscher, dat uit zijn bij het kerkhof geparkeerde auto enige tassen met diamanten waren ont vreemd ter waarde van 2,5 ton. En kele schoolkinderen hadden gezien hoe men het tochtraampje van de auto had ingedrukt en iemand met de tasser verdwenen was. Eén der schoolkinde ren had haar vader gevraagd een postcommandant in Muiderberg te waarschuwen, maar de boodschap kwam te laat. Men heeft nog geen spoor van de dader. WIJZIGINGEN IN ENGELSE REGERING terie van transport naar een nieuwe post als staatssecretaris van arbeids voorziening en produktivitoit. Patrick Gordon Walker, oud-minister van buitenlandse zaken, verloor zijn ambt als minister van onderwijs. Fred Peart, de minister van landbouw, werd benoemd tot grootzegelbewaarder en voorzitter van het lagerhuis. Wilson, die de steun van de vakbonden probeert te verkrijgen voor zijn drasti sche economische politiek, heeft de mi nister van arbeid. Ray Gunter, een be langrijk man in de vakbonden, bevor derd tot minister van energievoorzie ning. Peking hekelt Johnsons rede SAIGON, HONGKONK, MOS KOU (AP, RTR, AFP) Het beleg van de Amerikaanse ba sis Khe Sanh, dat 76 dagen ge duurd heeft, is vrydag officieel doorbroken verklaard. Mariniers en eenheden van het leger ver spreidden zich over de heuvels om de terugtrekkende Noordvietna mezen te achtervolgen. De 20.000 man tellende Amerikaanse strijdmacht die het ontzet van Khe Sanh heeft bewerkstelligd en tot op één km de basis genaderd was, heeft geen poging gedaan tot in de basis door te dringen. Hoewel men de mogelijkheid van nieuwe gevechten niet uitsluit, wijst alles erop dat de communisten de mogelijkheid do basis weg te vagen via een invasie v uit Laos hebben opgegeven. Een Amerikaanse officier verklaarde dat van de 20.000 Noordvietnamezen die naar men aanneemt rond de basis ver zameld waren, en nog slechts 7000 over zijn. Waar de rest heen getrokken is, weet men niet. Valsheid' Het Noordvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrijdag in een ver klaring gezegd dat de Amerikaanse bom bardementen sedert 1 april op plaatsen in de provincies Lai Tsjan, Thanh Hoa, Nghe An. Ha Tinh en Quang Binh en het district Vinh Llnh zijn voortgezet. In de verklaring die door het Russische persbureau ,Tass' is verspreid, staat voorts dat daaruit de .valsheid van lei dende kringen in de VS' blijkt. segd dat de Ame i voortzet. De Noordviet namese regering protesteert krachtig en eist dat alle acties tegen Noord-Vletnam worden gestaakt en de Amerikaanse troepen en die van hun bondgenoten uit Zuid-VIetnam worden teruggetrokken opdat het Vietnamese volk over efgen lot kan beschikken. Peking Radlo-Peklng heeft vrijdag president .beperkt bombarderen' Johnsons van Noorc genoemd. In een (Zie slot pag. 3 kol. 4) iLövjua Noord-vletnam .grote zwendel' eerste commentaar EINDHOVEN (ANP) Partijen bjj de Philips cao zjjn vrijdagavond tot over eenstemming gekomen over een collec tieve arbeidsovereenkomst met een loop tijd van drie jaar. Daarin ls een jaar lijkse loonsverhoging, ingaande op 1 juli van elk jaar, van vier procent over eengekomen. Voorts ls daarin opgeno men een bijsturingsclausule van ander half procent, ingaande voor het eerst op 1 januari 19e9. Voorts ls overeengekomen dat de werk tijd van 48»i uur per week. ingaande 1 januari 1970, zal worden verminderd tot 42,5 uur. SCHIEDAM Maandag komt de dubbeldeksveerboot .Prinses Christina' naar Vlissingen. Het schip is thans vrijwel geheel af gebouwd, dat het de reis van Schiedam naar Vlissingen kan maken. In Vlissingen zal de laatste hand aan liet schip wor den gelegd. Op dinsdag 23 april, tijdens een vaartocht, zal de .Prinses Christina' worden over gedragen aan het provinciaal bestuur van Zeeland. De .Prinses Christina', die zoals bekend dienst zal gaan doen op Kminingen-Perkpoldor. is ge bouwd bij de NV Scheepswerf en Machinefabriek .De Merwe- de' v/h Van Vliet en Co te Har- dinxveld-Giessendam. De laatste afbouw van het schip, dat op 31 oktober 1967 te water werd gelaten, is geschied op de werf van de Nieuwe Waterweg NV te Schiedam. Daar heeft de laatste week een enorme drukte geheerst om alles op tijd in orde te krijgen en om alle overtollige materialen en afval van boord te verwijderen. De .Prinses Christina', met een lengte van 113,60 meter en een breedte van 18,55 meter, heeft twee rijdekken van elk 1200- 1300 vierkante meter oppervlak. npocn in november 1963 pre 1 Cent John Fitzt: Kennedy was vermoord rich: zijn opvolger Lyndon Johnson zich met een l van zijn rede citeerde hij het volkslied, dat Iedere Amerikaan kent, een hymne waarin gesproken wordt over .de droom der patriotten', namelijk steden die niet worden verduisterd door de tranen van mensen, een land. waar de goed heid ls gekroond met broederschap. Enige maanden eerder had een ander e Amerikaan eveneens over een droom gesproken: Martin Luther King. Tijdens een bijeenkomst op 28 augustus 1963, die de climax vormde van c?n mars voor burgerrechten, had deze predikant zijn zo beroemd geworden er. inspire rende toespraak gehouden .1 have a dream': .Ik droom dat mijn kinderen zuilen leven in een natie, waarin zij niet worden beoordeeld naar htm huids kleur, maar naar karakter en verd.en- sten. Ik droom dat eens de staat Missis sippi nu verstikt door onrecht en zuch tend onder de hitte van de onderdruk king een oase zal zijn van vrijheid en rechtvaardigheid. Ik droom dat op de heuvels van Georgia de zonen van de oude slaven en de zonen van de vroe gere slavenhouders zullen plaats nemen aan de tafel van de broederschap'. Woorden, die de klank hadden van een oud-testament ische profetie, van een inspirerend visioen dat recht naar het hart ging. Zoals later Johnson de ge schokte Amerikaanse natie op het ;deaai van de vaderen wees. de droom der pa triotten, een land zonder tranen. De bittere realiteit echter is anders, to- Witte Huls van Washington heeft vorige week dezelfde Lyndon B. Johnson gedesillusioneerd moeten vaststellen, dat de broederschap verre Is in het land, dat hem koos, dezelfde president die ruim vier jaar geleden sprak over .cities undlmmed by human tears' erkende dat het voor de eenheid van zijn land beter was vrijwil lig zijn ambt op te geven. En Martin Luther King, die destijds zijn vertrou wen in het nieuwe en vernieuwde Ame rika beleed met de Indringende woorden: .Met dit geloof zullen wij ln staat zijn uit onze oceaan van wanhoop een drup pel van hoop te halen', deze profeet van het zwarte Amerikaanse volk is nu vermoord, neergeschoten door een zijner landgenoten, lid van het blanke ras waarmee hij wilde aanzitten .aan de tafel van broederschap'. Visioenen en Idealen: zij inspireren en geven vertrou wen in de toekomst. Maar de werkelijk heid, de harde en vaak ontstellende werkelijkheid is zo geheel anders dan bijvoorbeeld de beelden, die vijf Jaar geleden aan 1 volk zijn voorgehouden, de droom patriotten, een land waar men ln de steden geen tranen kent. King, de gematigde en van elk geweld afkerige leider var. de negers, wist dat hij voortdurend leefde in de scha duw van de dood. Er waren velen, die hem haatten. Van J. Edgar Hoover, de directeur van de FBI, was bekend dat [hij King bij voortdu ring aanduidde als ,de beruchtste leuge naar van Amerika', de oud-president Har ry S. Truman karak teriseerde hem als een onrustzaaier. Kings methoden werden vaak gekriti seerd. niet alleen door blanken. Hij had onder de negers eveneens vijan den: men vond hem teveel een man van het midden, te .zacht'. In het maart nummer van The Atlantic, dat een uitstekende doorsnee van het huidige Amerika geeft, wordt een negerstudent geciteerd, die vroeger volgeling was van Martin Luther King. .Hij is niet mili tant genoeg' zei deze student, .hij ls de leider van de typische middel-k! asse negers, de mensen ook van middelbare leeftijd'. Voor deze student was alleen Black Power, de beweging van ,de zwar te macht', die niet voor geweld uit de weg gaat, het juiste antwoord op de rassendiscriminatie. Zo werd King, de geweldloze, afgewezen door blanken, omdat ze zijn methoden schijnheilig vonden en vooral ook omdat ze er niet het juiste antwoord op hadden, zo werd hij echter ook door een deel van zijn eigen mensen niet geaccepteerd, omdat hij geweld verfoeide. Zulk een man leeft inderdaad in de schaduw van de dood. hij weet dat men hem veracht en dat zijn dood door duizenden zal worden be jubeld. Het is uitgekomen: hij is ver moord. een week voor Goede Vrijdag. Deze week heeft de wereld, heeft met name Amerika de spanning tussen ideaal en werkelijkheid, tussen visioen en realiteit in alle felheid ervaren. Deze spanning heeft ook buiten Ame rika menigeen aangegrepen. Luther King kende deze spanning, maar hij bleef geloven in het beloofde land, hij wilde zijn mensen daarheen leiden zon der geweld: .Houdt niet op met zin gen', zei hij enkele weken geleden in een kerkdienst. Voor hem bleef Amerika het land van de hoop. dat hij in zijn droom had gezien als het land waar alle kinderen Gods gelijk zouden zijn'. Maar zijn verbitterde vijanden hebben niet toegelaten dat hij dit land zelfs maar in de verte heeft kunnen aanschou wen, Zij doodden hem. Geschrokken en bedroefd hebben velen in deze wereld van zijn dood kennisgenomen. Zal nu met hem ook dat grootse visioen zijn heengegaan" Zal straks een nieuwe president tóch kunnen spreken over een land, waar de goedheid door de broe derschap zal worden gekroond? Bange vragen. Zij gaan niet alleen Amerika aan. die nog geen Amerikaanse Het onderste rijdek heeft een breedte van 12,60 meter, een hoogte van 4,20 meter en is in het bijzonder bestemd voor vrachtauto's. Het bovenste rij dek, dat een breedte heeft van 13,20 meter en een doorrijhoog- te van 2,40 meter, zal personen auto's herbergen. In totaal zul len met dit schip een 140 per sonenauto's en 40 tot 60 vracht auto's tegelijk kunnen worden vervoerd. De .Prinses Christina' biedt verder plaats aan maxi maal 1000 passagiers van wie er 300 een zitplaats kunnen vin den in de twee salons en 160 een zitplaats buiten. Voor een aantal foto's van in terieur en exterieur van de .Prinses Christina' zie pagina 19. LONDEN (RTR/ Hel passagiers schip .Queen Elizabeth' is aan een groep zakenlieden in Philadelphia ver kocht, zo is vrijdag in I/Onden N-'r-nd- gemankt. De 83.000 ton metende Queen Eliza beth' 's werelds grootste pas schip wordt na 30 jaar vaart op de Atlantische Oceaan dit najaar uit de vaart genomen. De eigenaars van het whip, de Cunard Line, verklaarden op een persconferen tie dat het schip voor bijna 29 miljoen gulden van de hand gedaan was en dat het in de monding van de rivier de De laware gemeerd zal worden voor ge bruik ais luchthavenhotel en conferen tiecentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1