BILT Een nieuwe politieke stroom: Radi-Kaland Besturen handhaven hun standpunten Spoorplan Zevenbergen-Brouwershaven was op papier concurrent Zeeuwse lijn 2 HOOG BEZOEK VOOR MIDDELBURGSE DRIELING MINISTER PER HELIKOPTER NAAR BRESKENS Jonge Tholenaren plakkers van Johnson-Ieuzen Aardappelvoorraad Zeeland driemaal zo groot als in '67 Gemeentebeleid 2gezinsflessen89et ALMANAK Samenwerking Voorzitter Schip beschadigt met anker uitgooien PZEM hoofdkabel Ziekenhuiskwestie: Staatssecretaris wil invloed aanwenden JONGEMAN NAM PISTOOL WEG Scapino en het dansfeest Dr P. Scherft speurde in archieven verwacht:.. PROVÏNCfKlE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1968 MIDDELBURG Mevrouw Maas-Neve kreeg dinsdagmorgen in het Gasthuis hoog bezoek, zo maar buiten het bezoekuur om. Maar omdat het hier de moeder van de vorige week maandag ge boren Middelburgse drieling be trof werd deze uitzondering graag toegestaan. In gezelschap van ge neesheer-directeur dr W. Stevens, directrice zuster Wiegant en voor zitter B. A. Hesselink van het zie kenhuisbestuur brachten burge meester mr J. Drijber en echtge note op de kraamafdeling in de nieuwe vleugel een bezoek aan me vrouw Maas. Ook de trotse vader was bij het bezoek aanwezig. Bur gemeester Drijber bood ter gele genheid van deze bijzondere ge beurtenis voor de stad', zoals hij het noemde drie spaarbankboekjes aan. Dochter Marjan was, welis waar onbewust, oor- en ooggetuige van het gebeuren. De andere tu ee ton de drieling Odette en Ralph zijn inmiddels uit de couveuse ont vlogen. Bij de foto: het burgemeesterlijk echtpaar op kraambezoek bij me vrouw Maas-Reve. Rechts de heer Maas. Rookpot bij het Bevelands kanaal is opgeblazen KRUININGEN De rookton, waarop een dragline maandag bij graafwerk zaamheden langs het kanaal door Zuid- Reveland stuitte, is dinsdagmorgen door een technicus van de hulpverlenings dienst uit Den Haag met trotyl opgebla zen. Het bleek een rookpot te zijn van 60 liter, gevuld met een zuur, dat niet is geanalyseerd. De ton was afkomstig uit de tweede wereldoorlog. Men heeft de rookpot dinsdag verder opgegraven en op de vuilnisbelt in Kruiningen laten springen. PROJECTIEL OP BOUWLAND MIDDELBURG De mijnopruimings- dienst zal een onderzoek instellen naar de ontdekking van een projectiel op een stuk land aan de Veerse weg. Dit stuk land is eigendom van de landbouwer C. BRES KENS Monaster ir W. F. Schut, die zoals werd vermeld, het bejaardencentrum .Goedertijt' te Breskens donderdag komt openen, zal de reis van Den Haag naar Breskens per helikopter maken. Om kwart voor vier landt het toe stel op het terrein aan de Van Zuijenstraaft tegenover het bejaar dencentrum. BERGEN OP ZOOM De politie van Bergen op Zoom heeft, in samenwerking met de rijkspolitie te Tholen, de leiders achterhaald van het plakkersgilde dat zich afgelopen zaterdagnacht actief heeft betoond met liet volplakken en volschilderen van Bergen op Zoom en Tholen niet anti-Johnsonleuzen. Het zijn J. H. uit Scherpenisse en C. K. uit Tho len. H. vertelde de politie dat hij veel over deze plakkerijen in het westen van Ne derland had gehoord. Hij wilde nu een dergelijke stunt in Bergen op Zoom uit voeren. Nadat hij de gedrukte plakkaten van een relatie uit Utrecht had gekre gen heeft hfj een aantal vrienden over gehaald te helpen met plakken. Op weg naar huis heert H. ook nog een aantal plakkaten in Tholen opgeplakt. In totaal hebben zes jongens aan het schilderen en plakken meegeholpen. De politie stelt nu een onderzoek in. GOES In Zeeland was medio maart b|j telers en handelaren een voorraad aardappels aanwezig van bijna 190.000 ton (188.637,). Dat is ruim driemaal zo- vee! als op hetzelfde tijdstip van vorig jaar: toen waren er vooraden tot een tonnage van 60.637. Dat blijkt uit een inventarisatie van consumptie- eri poot- aardappelen door de gewestelijke r Zeeland van het landbouwschap. Over de verschillende delen van Zee land waren de voorraden medio maart 196S (en medio maart 19671: Schou- wen-Duiveland 27.435 ton. (7811 ton); Tholen en St.-Philipsland 20.045 ton, (6821 ton): Noord-Beveland 19.971 ton, (9016 ton); Oost-Zuid-Bevel and 18.540 ton. (6507 ton); West-Zuid-Beveland 24.902 ton. (8167 ton): Walcheren 13.247 ton (3232 ton): Oost-Zeeuwsch-Maande- ren 44.827 ton. (10.853 ton): West- Zeeuwsch-Vlaanderen 19.670 ton. (8230 ton). VOORZITTER AR-KIESVERENIGING IN MIDDELBURG, DRS KERKHOF: ,ZIJN TOON IS ONZUIVER' MIDDELBURG ,De nieuwste politie ke stroming in Zeeland heet radi-Ka- land'. Deze opmerking maakte voorzit ter drs. G. M. Kerkhof van de Mid delburgse AR-kiesvereniging maandag avond tijdens een ledenvergadering in de getuigeniskerk. De heer Kerkhoi doelde daarbij op de kritiek, die de Zeeuwse CH-voorman A. J. Kaland ge uit heeft op de houding van de AR in zake de samenwerking tussen de con fessionele partijen, hetgeen volgen» de heer Kaland zon gebeuren onder invloed van de radicalen. De toon, die de heer Kaland gebruikte, was volgens de heer Kerkhof .onzuiver'. .De heer Kaland heeft ons eerder be loofd eerlijk te zijn. maar hij heeft -• «-aldus de (ADVERTENTIE l limonade OÖS leeuwse Storend ,ln uw berichtgeving van het af scheid van burgemeester Sluijmers van Stavenisse' zo schrijft men ons uit deze gemeente', is een storende fout geslopen. U citeert twee re gels van een gedicht dat bij dit 'afscheid werd uitgesproken, het scheelt maar één letter icant het was flink en u vermeldt link. Wee woorden van zeer verschillende betekenis.' nog eens opgezocht en er staat 11'e hebben de gewraakte passage inderdaad: Met oudste raadslul •V. M. Klippel voerde eveneens het woord en het de afgelopen pe riode in dichtvorm de revue pas seren.' En met het lichten van één strofe uit het gedicht is men toen inderdaad wat ongelukkig ge weest: fin wees er mee content het is een hele linke vent.' Onze excuses. Wal men naar buiten niet merkt: heel vaak winnen we het van het zetduiveltje. Maar het blijft een gevaarlijke, beweeglijke tegenstan gevaarlijke, beweeglijke tegen stander. Wat je noemt een link baasje. En nu maar eens kijken of dat baasje kans ziet hier flink van te maken. zitter. die vond, dat de heer Kaland van dit alles ,een klein complexje' gekre gen heeft. Drs. Kerkhof merkte voorts op, dat de heer Kaland .op gevaarlijke wij ze een breekijzer zet in de samen werking van de confessionele par tijen'. De heer Kerkhof betreurde dat, ,want zo gaan we de verdeerde kant uit'. Hij voegde er aan toe, dat ,het eerste steentje van het el kaar ontmoeten zodoende in de kiem gesmoord wordt'. In de rondvraag van deze vergadering deelde de heer Kerkhof nog mee, dat de confessionele partijen in Middelburg kort geleden het eerste contact gelegd hebben voor plaatselijke samenwerking tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Er is een commissie van negen leden benoemd, die binnenkort de mogelijkhe den en moeilijkheden voor deze sa menwerking zal bespreken. De com missie is gevormd nadat in de fracties van de gemeenteraad suggesties over een eventuele samenwerking zijn ge daan. In de commissie hebben van al le betrokken partijen drie leden zitting, twee uit de kiesverenigingsbesturen en één uit de raadsfractie. Voor de AR hebben zitting drs. Kerkhof, en de heren A. Meulbroek en H. Steur, voor de CHU de heren M. L. Almekinders, mr. P. van Empel en A. B. Nieuwehhuyse, voor de KVP de heren H P Schouten. J. C. de Cock en J. van Driel. Voorts werd meegedeeld, dat binnen kort de AR-kiesvereniglpgsleden een uitnodiging zullen ontvangen voor een vergadering, waarop de voorstellen vam de Achttien besproken zullen worden. Op het partijconvent zal vervolgens het standpunt bepaald worden. De gemeentelijke AR-kiesverenlging kreeg deze avond ook een nieuwe voor zitter. De heer Kerkhof wenste name lijk. nadat hij in de gemeenteraad was benoemd, af te treden, omdat hij het- imjuist vond, dat deze twee zaken met elkaar veruurd zouden kunnen worden. Als nieuwe voorzitter werd met 50 van de 53 stemmen benoemd de heer R. Visser. Yiw-voorzitter Steur dankte de lieer Kerkhof voor de wijze, waarop hij gedurende ruim acht jaar zijn func tie heeft bekleed en bood hem een her innering aan. In de plaats van de aftredende be stuursleden van de kiesvereniging Mid delburg-Noord, mejuffrouw Kasemier en de heer M. Wattel, werden verkozen mevrouw Langebeeke en de heer M. Wagenvoort. Tijdens deze vergadering werd voorts het gemeentebeleid, zoals dat het af gelopen jaar gevoerd is. besproken. Raadslid drs M. de Bruijne voerde met een korte bespreking van enkele ge meentelijke zaken (waarbij hiij de ta ken van b en w uiteenzette) discussie stof aan. waarna hij met de heren J. A. van Bennekom, drs. Kerkhof en wet houder Wattel de vragen beantwoordde. Daarbij verklaarde de lieer Wattel, dat Middelburg in oktober aanstaan de bezig moet zijn met de bouw van het nieuwe overdekte zwembad. Als zijn persoonlijke mening verkondig de hij, daf én Middelburg én Vlissin- gen een eigen overdekt bad moeten hebben, omdat ze beiden een grote stad moeten worden. De heer Van Bennekom voegde er nog aan toe, daf het voor het schoolzwemmen moeilijk zou zijn om een gemeen schappelijk bad te bouwen. De heer Van Bennekom zei voorts te hopen, dat de gereformeerde groepering teaijnertijd kan overgaan tot de oprich ting van een chr. lom-school, nadat de gereformeerden kort geleden besloten geen verantwoording te nemen bij de oprichting van de lom-sohool van de stichting, waarin het prot. chr., het ka tholiek en het openbaar onderwijs elk aar hebben gevonden. De heer Van Bennekom noemde dit een compromis- scliool, waarin geen eenheid van onder wijs zal zijn. De Vlissingse ziekenhuiskwestie: BURGEMEESTER: ,ERG JAMMER' VLISSINGEN Op het 1110- ment, dat de gemeenteraad van Vlissingen zieh vrijdag uitprak voor één ziekenhuis in de Scheldestad was naar b en w van Vlissingen een brief van beide ziekenhuisbe sturen onderweg, waaruit blykt, dat beide bestoren bun eerder ingenomen standpun ten handhaven. Die brief, waarover wij gisteren bericht ten, is maandag in b en w van Vlissingen behandeld en vervolgens naar de raadsle den doorgezonden. Het be stuur van .Bethesda' (prot. chr.) heeft onder meer als argument, dat de statuten van de ziekenhuisvereniging niet kunnen worden gewij zigd (Bethesda moet een con fessionele signatuur hebben) en voorts dat St-Joseph wél gastvrijheid kan krijgen- maar op het huidige, eigen terrein van Bethesda. Daar tegenover staan de argumen ten van het St-Josephbestuur, dat men er niet mee gebaat is de .uitgestoken band' van .Bethesda' voor de gastvrij heid op haar terrein te aan vaarden en dat men het eigen plan wel wil opgeven, maar dan alleen als een gezamen lijk ziekenhuis een algemene grondslag krygt. Burgemeester <lrs D. Roemers v roeg zieh vrijdag In de raad nog af of een commissie van wijze mannen misschien een oplossing zou kunnen brengen. Hjj wees er toen verder op, dat de zieken huisbesturen zieh wel moeten rea liseren, «lat hij een inwonertal van bijvoorbeeld 60.000 voor Mis singen in 1980 heide ziekenhuizen van geringe (150-200 bedden) om vang zullen blijven. Zijn reactie op de brief was maandag: ,B en w hebben geen directe verantwoordelijkheid voor het ziekenhuisbeleid, maar wij hadden gehoopt de heren bij elk aar te kunnen brengen. Na het gesprek met de besturen hadden wij nog hoop. Maar als de heren niet willen, kunnen wjj er ook niets aan doen. Beide besturen willen samenwerken, maar de eigen plannen moeten dan uit gangspunt zijn'. .De volksgezondheid is niet ge diend met twee ziekenhuizen in Vlissingen. Ik ben er wel niet van overtuigd, dat de prijs per bed lager zal zijn. maar de medi sche verzorging zou beter zfln in één ziekenhuis van 300 350 bed den. Erg jammer, dit besluit, voor al als men kijkt naar wat op an dere plaatsen is bereikt, bijvoor beeld in Apeldoorn, Harlingen, ANNA-JACOBAPOLDER In de nacht van maandag op dinsdag heeft een nog onbekend schip om streeks vier uur ernstige schade toegebracht aan één van de reser ve-hoofdverbindingskabels (10.000 volt) van de PZEM tussen de eilanden Schouwen-Duiveland St-Philipsland in 't Zijpe, gelegen iets ten zuiden van de veerhaven Anna-Jacobapolder. Waarschijnlijk gedreven door de minder gunstige weersomstandigheden van dat moment heeft het vaartuig tijdelijk zijn anker uitgegooid op een plek midden in het vaarwater, waarvan bekend wordt geacht «lat daar ter plaatse elektrici teitskabel» van de PZEM over de bo dem liggen. Op het moment van de beschadiging was de reservekabel wel in betlrijf. .Men constateerde echter vrijwel onmiddellijk dat er iets aan de hand was en schu- kelde toen «nel over op een andere elektriciteitskabel, zodat de opgetreden storing gering was te noemen. Volgens ooggetuigen voerde het schip tamelijk veel lichten, maar men kon toch niet constateren of het een bin- lartschip of een zeewaard De rijkspolitie te water in vertelde, dal het vaartuig Volkeraksluizen richting Willemstad is gevaren. De bemanning van de politie- oot RP 18 leidt het onderzoek, maar heeft tot nu toe nog niet het schip kun nen opsporen. Tientallen schepen pas seren namelijk per dag de Volkerak sluizen. Wel wordt er algemeen aange nomen. dat de schipper moet hebben bemerkt, dat er tijdens het hieuwen van het anker iets mis was. Mensen van de PZEM hebben dinsdag constant elektrische metingen verricht. Tegen drie uur kon men het defect! aan de hoofdkabel lokaliseren. De vol-1 gende stap zal binnenkort zijn, «Int dui-! kers op de bewuste plaats afdalen om de werkelijke schade in ogenschouw te nemen. Handtas gestolen uit keuken MIDDELBURG Uit een keuken van de woning van W. van der H. aan de Piet Heinstraat is een handtas gestolen. De diefstal die maandagavond moet heb ben plaatsgehad werd eerst later ont dekt. In de tas zat onder meer een be- drag van omstreeks twintig gulden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa van sociale zaken en volksgezond heid is bereid, in aansluiting op de plaat selijke pogingen, zonodig zijn Invloed aan te wenden op<lat de besturen van het prot. chr. ziekenhui» .Bethesda' en het r-k ziekenhuis St-Joseph' te Vlis singen r,ieli uit een oogpunt van volks gezondheid en doelmatigheid nogmaals ernstig op samenwerking bezinnen. Uit ontvangen inlichtingen is bet hem be kend dat overleg over samenwerking tussen de besturen van de ziekenhuizen in Vlissingen nog voort duurt. Dit ant woordt de staatssecretaris op schrifte lijke vragen van het lid van de tweede kamer dr J, H. Lamberts pvdaj Dr Kruising» merkt in zijn antwoord op, «lat «1e onderhandelingen over samen werking tussen de stichtingsbesturen van «le twee ziekenhuizen zjjn gestimu leerd vanwege de geneeskundige hoofd inspectie van de volksgezondheid en d< ziekenhtilscommissie. Zowel van de zijde van do gen^skundige hoofdinspectie als van de ziekenhuiscommissie Is in bespre kingen met delegaties van d«i betrokken besturen met de meeste na«lruk gewezen op de belangen, welke uit een oogpunt van «le gezomlheidszorg in Vlissingen en omgeving moeten worden gehecht aan een nauwe samenwerking ter plaatse. De staatssecretaris zegt. dat het hem bekend is. dat uit het overzicht van de gegevens der ziekenhuizen in Nederland over 1964 blijkt, dat de cijfers van het aantal bedden, beschikbaar per 1000 zie len en het gemiddelde aantal verpleeg- dagen per patiënt voor de ziekenhuizen in Misgingen, alsmede de opnamecoëffi ciënt voor de gemeente Vlissingen, in vergelijking tot de gemiddelde cijfers voor Zeeland en voor Nederland hoger zijn. De oorzaak van deze afwijking van het landelijke gemiddelde is volgens de staatssecretaris niet met zekerheid aan te geven. Het is naar zijn mening niet uitgesloten, dat hierbij verschillen in leef tijdsopbouw en andere plaatselijke facto ren van belang zijn. Het is overigens niet bekend, aldus «ir Kruisinga, of ln het jaar 1967 nog in dezelfde mate afwij kingen van gemiddelde cijfers optraden als in 3964. MIDDELBURG De politie heeft Ëroces verbaal opgemaakt tegen enjarlge R. B. De uit Middelbi komstlge jongeman nam uit een van een wapenhandel C. de J. een lucht drukpistool ter waarde van 14,75 SCAPINO-BALLET TERNEUZEN CONCERTGEBOUW Van Scapino Is bekend dat hij een der hoofdfiguren van de commedia dell'arte een slimme, vaak intrige rende dienaar is. Teruggaande naar de Italiaanse comedia kunnen we hem te kenen met een masker, bij de dag van vandaag blijvend kunnen we het masker laten vallen: over blijft Scapino. Het Amsterdamse ballet dat de naam Scapino de zijne maakte, heeft in de twee jeugdvoorstellingen van dinsdag te Terneuzen voor het gemak het masker ook maar laten vallen én is Scapino Het Scapino Ballet heeft zich in de loop van jaren de naam eigen gemaakt 'n en semble voor schoolvoorstellingen te zijn en hoewel het begrip schoolvoorstelling inge na niet de geh dékt: net is j GEREF. JEUGDCENTRUM ZEELAND Examens De heer C. J. Rademaker te Burgh slaagde dezer dagen voor het diploma 4e scheepswerktuigkundige grote han delsvaart. MIDDELBURG De stichting gereformeerd centrum voor jengel en jongerenwerk m Zeeland w dinsdagavond officieel begonnen. Dat gebeurde met de installatie van ds J. Wessel tof. directeur. Ds Wessel was eerst wijkpradikant in Middelburg. De installatie werd verricht door de heer J. P. Balkenende, voorzit ter van de stichting, die hier ds Wessel (links) feliciteert. Op deze avond komen wij terug. (Foto PZC) INTERESSANT ASPECT IN TENTOONSTELLING JJZEREN WEGEN OP DAMMEN EN LANGS KREKEN' MIDDELBURG Op papier is de spoorlijn Zevenbergen-Brou wershaven geruime tijd een con current geweest voor de .Zeeuw se lijn'. Er hebben vrij concrete plannen over bestaan. Brou wershaven had destijds goede kansen vanwege de functie van voorhaven van Rotterdam. Het is een van de interessante as pecten waarmee rijksarchivaris dr P. Scherft is geconfronteerd bij het treffen voor voorberei dingen voor de expositie .ijzeren wegen op dammen en langs kre ken' die op 18 april wordt ge opend. Dat gebeurt in het rijks archief door dr ir F. Q. den Hollander, de vroegere presi dent-directeur van de Neder landse Spoorwegen. De exposi tie wordt ingericht ter gelegen heid van het feit, dat honderd jaar geleden de Zeeuwse spoor lijn van Bergen op Zoom naar Goes in gebruik werd genomen. Op «le tentoonstelling zal uitkomen «lat «leze lijn een belangrijke schakel werd in het grote internationale ver keer. een lijn waarvoor zelfs tot in Rusland propaganda werd gemankt. Er zouden overigens dertig jaar ver strijken voordat uitvoering kon wor den gegeven aan de wens om Oen spoorlijn door Zeeland te trekken en daarmee een verbinding te maken met de Ijjn richting Limburg wtutr een aansluiting werd gevonden op liet Duitse spoorwegnet. later werd deze verbinding gecompleteerd met een bootdienst vanuit Vlissingen naar Engeland. Het eerste initiatief voor de Zeeuw se l(jn komt voor rekening van Abra ham Caland, Ingenieur van de water staat. In 1839 kwam hfj met het idee op de proppen. Dat is weer zo'n in teressant gegeven waarop dr Scherft stuitte bij net verzamelen van de ge gevens. Deze zaak staat namelijk op naam van aannemer Dirk Dronkers Weliswaar Is hij de man, die «1e zaak op gang heeft gebracht, maar ir Caland gaat. toch in dit geval met de eer »tr(jken. De Zeeuwse lijn waa bedoeld als concurrentie tegen de Belgische lijn die vanuit Ant werpen naar Keulen liep. Dan was er in Nederland zelf ook nog het zogenaamde Rijnspoor van Amster dam naar Arnhem. Door tegenstrij digheden van diverse financiële en economische belangen liep het alle maal nogal stroef bij de voorberei dingen tot de aanleg van de spoor lijn. Het zou tenslotte duren tot de inwerkingtreding van de spoorweg wet Van Hal. dat de mogelijkheid expositie laten uitkomen hoe de reacties waren op de spoorweg plannen in Zeeland, zeker toen bekend werd dat dit aanvankelijk tot Middelburg zou worden door getrokken. Daar kwamen de Mis- singers meteen tegen in het ge weer. Volgens de oudste plannen zou er een station zijn gekomen aan «le Korendyk ter hoogte van de Nieuw- stxaat. Merkwaardig is het ook, <lat aanvankelijk «le spoorlijn aan «le an dere kant van bet kanaal zou ko men dan waar die thans ligt. Dat. tenslotte is besloten tot. de huidige ligging houdt naar dr Sehrft ver moedt verband met technische pro blemen bij de aanleg van een spoor brug over het kanaal. Er is ook eens een plan geweest om een spoorlijn te trekken via Bergen op Zoom naar Tholen waar een boot verbinding in kwam naar Yerseke vanwaar dan de spoorlijn zou kun nen worden doorgetrokken. De ten toonstelling zal zo mogelijk ook nog even ingaan op andere spoorweg zaken zoals de lijn Terneuzen - Sas van Gent en Torneuzen-Mechelen, de plannen voor de aanleg van een lijn Sluiskil - Breskens (er is een con- sessieaanvraag van) en het Beve- landse .bietenlijntje' dat er in 1927 kwam, maar dat al in het vat toen men het jaar 1899 schreef. Het feest van de opening is honderd jaar geleden in Goes voorbeeldig ge vierd. Bij de te exposeren stukken bevindt zich ook een dankbetuiging van b en w van Goes voor het feit. dat er geen wanklank was geweest. Verder laat de expositie onder meer een afbeelding zien van de komst van de eerste trein over de Kreek- rakd&rn in juli 1868. Bijdragen voor de inrichting van de tentoonstelling die vier en een halve maand duur komen onder meer van het ge meentearchief van St-Nlklaas. ne rijksarchief van Gent, uiteraard ook van het rijksarchief in Zeeland. De stukken en bijdragen van het rijks archief in Den Haag geven onder meer een beeld van de Internationa le moeilijkheden met België rondom de plannen tot aanleg van de Zeeuw se lijn. En dr Scherft heeft ook belangrijke aanbiedingen gekregen van materiaal, dat berustte bij par ticulieren. bij lange na niet de gehele Scapinolading dekt: het is goeddeels waar. Geen en kel ballet of «ïanstheater heeft de jeugd zozeer bij zijn bestaan betrokken juist Scapino. De indruk bestaat dat men het ook als een van de eerste ta ken ziet. Op dat stuk van zaken heeft Scapino zich ln die jaren behalve een slimme, vaak intrigerende ook een bui tengewone dienaar getoond. Buitenge woon in die zin dat het succes van de schoolvoorstelling ('n uitermate moeilijk terrein, een beetje een schriel achter tuintje waar gevoelige plantjes kwaad leven hebben) er zonder meer is. van het begin al is geweest. Voedingsbron nen voor dat succes zijn behalve de gro te persoonlijke inzet van leiding en dan sers de presentatiemethodiek en de pro grammakeuze. In beide toont Scapino zich slim: de succesintrige blijft ergens liggen tussen het podium en de zaal. is overal tegelijk en men kan zich kwalijk een beter plaatsje voorstellen. Wat hierboven aan goeds en loffelijks werd opgenoemd vindt goede grond in de schoolvoorstelling, die we dinsdag middag in het Concertgebouw te Ter- neuzen zagen. Via een directe inleiding, goed en gelukkig niet schoolmeester! g van toon (dat duizendkoppig monster de Graaf) kwam het jeugdig bij een snel en technisch soepei verlo pend balletprogramma, waar genoeg verhaal in zat om dat jeugdige publiek een onderdeel van de intrige te laten blijven. Gelukkig bleek Scapino niet bij dit ene brood te leven. Aan de dansprestatie op zich werd de nodige aandacht be steed, hetgeen soms resulteerde in zeer be- awl- tje', dansschetsen op Macedonische volksmuziek, Toke Herben en Martin Blair in .De vogel en de jager', een .on'-klassieke pas de deux op de muziek van Katschaturian en in de choreografie van Mischa Slavensky, de Rus van Bols- hoi en Kirov, die we minstens in zijn dolf Wymëtal precies dat wat c nodig had. •uvallles niet altijd bleef boeien, i behalve het uitstekende dansen van Wil van Dam fraai ensemblewerlc te zien. De pas de deux (klassiek) uit het be faamde .Giselle' viel als geheel wat te gen. Momenten van onvastheid maken een totaalindruk gauw negatief. Samenvattend willen we spreken van een dansfeest dat een zeer geslaagde schoolvoorstelling was. hoewel we en dat sptJt one niet vergeten zijn dat i bij een schoolvoorstelling zaten. d. a Scapino Ballet in Goes en Vlissingen Het Scapinoballet dat dinsdag twee voorstellingen voor de schooljeugd in Terneuzen heeft gegeven, komt vandaag woensdag om half elf en twee uur in Britannia in Missingen dat op treden herhalen. Eveneens voor leerlin- het Amsterdamse balletensemble don- en van het voortgezet onderwijs treedt erdag om half elf en twee uur op i De Prins van Oranje te Goes. De? Vrijdag 5 april is er een avond-optreden onaer auspiciën van de te Goes samen werkende culturele Instellingen. Om acht uur begint dan in De Prins van Oranje een voorstelling waarvan het gramma vermeldt: Foyer de la danse ireografle van Susanne Egri), Fins lied (pas de deux, Hélène Themans, De dood en het meisje (Andrée Howard). Paradijsvogels (Mischa Slavensky), Het verloren shawltje (Ciga en Ivonne Des- potvië-Eschweiler) en Straatspelletjes van Walter Gore. BADSEIZOEN TE CADZAND NIET IN GEVAAR CADZAND Het badsedzoen te Cad- zand is beslist niet in gevaar. Met zeer veel nadruk werd dit, in tegenstelling tot vele andere berichten, gesteld door de politie te Cadzand. Van de stookolie die zon«iag op het strand is aangespoeld ia een monster opgestuurd naar de inspec tie van de scheepvaart. Van het onder zoek van dit monster wordt een rapport gestuurd aan de algemene inspectie van rijkswaterstaat, die aan de hand daarvan zal voorschrijven welke maatregelen er genomen zullen moeten worden. Rectificatie waterleidingmij. TERNEUZEN In het artikel over de moeilijkheden bij de Zeeuws-Vlaamse waterleidingmij. (PZC van dinsdag) zijn enkele storende fouten geslopen. Door wegvallen van een woord werd in de voren kwamen. Bedoeld werd: weinig nieuwe feiten. Het waterverbruik bij DOW zal volgens de laatste prognose in 1970 niet 7200 m3 maar 7.200.000 m3 bedragen. Over de onrendabele investe ringen werd meegedeeld dat deze in het meest gunstige geval 80 a 90 miljoen zouden bedragen. Hier had moeten staan: in het meest ongunstige geval. ENKELE REGEN- OF HAGELBUIEN. Over het algemeen veel bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij koud. 4 april ZON EN MAAN Zon op 06.08 onder 19 19 Maan op 08.32 onder 01.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2