dLGENDAa Sandy de Zeehond exit* Juist de veelheid van taken van het Rode Kruis belangrijk' DE PROVINCIALE VLUCHTEN IN 1968 WIE?. WIE WORDT BEZITTER VAN PROVINCIALE ASDUIF? DE KLEINE PROPORTIES VAN ZUIDZANDE LET OP DE RAAMBILJETTEN WOENSDAG 3 APRIL 1968 BURGEMEESTER MR J. I. M. REUSER KREEG LANDSTEINERPLAQUETTE SINT-JANSTEEN Het Rode Kruis doet meer dan aUeen maar zorgen dat er bloed in voorraad is voor men sen die «lat nodig hebben. Burge meester nir. J. 1. M. Heuser van Sint-Jansteen wijst daar nadrukke lijk op. .Het is een nog veel gehoord misverstand. Niet alleen het bloed, maar juist de veelheid van taken van het Rode Kruis is Belangrijk'. Op 12 maart werd burgemeester Reuser tijdens een enigszins pleeh- tige bijeenkomst in de .Koning van Engeland te Huist, ter gelegenheid van de jaarvergadering van de af deling Hulst van het Rode Kruis, de Landsteinerpiaquette uitgereikt voor twintig maal bloedgeven. Zeil vindt hij het eigenlijk niets bijzonders, het belangrijkste is voor hem dat er mensen mee geholpen worden. Enkele jaren geleden nam de leider van de bloedtransfusiedienst te Hulst, dr. J. M. van Kalmthout (directeur van het Sint-Liduinaziekenhuis), het initiatief om het aantal donors uit te breiden. Momenteel heeft men er on geveer 600, maar er kunnen nog steeds mensen gebruikt worden. Men streeft ernaar om zoveel donors te krijgen dat men slechts éénmaal per jaar opgeroepen behoeft te worden. Op het ogenolik is dat ongeveer één maal in de acht maanden. Burgemeester Reuser is al ongeveer dertig jaar donor. .Vroeger sprak het eigenlijk veel meer aan', zo ver telt hij. .Meestal kwam je dan bij de patiënt op de kijumer te liggen en werd het bloed bij wijze van spre ken rechtstreeks overgetapt'.. Tijdens de oorlog zat er aan het bloedgeven nog wel een extraatje verbonden, wat zo'n dag gewoon tot een feestdag maakte. Men kreeg dan extra bon nen voor vlees, eieren of boter en bovendien oen kopje koffie en een glaasje cognac om weer een beet je op krachten te komen. De heer Reuser behoort tot de bloedgroep die het meeste voorkomt: O. Maar, zoals reeds gezegd, niet alleen het bloed is belangrijk. Het Rode Kruis doet veel meer en ook daar vertelt de heer Reuser met enthou siasme over. In het voorjaar van 1954 is er een afdeling Sint-Jansteen en omstreken van het Rode Kruis opgericht, waarvan de burgemeester sindsdien voorzitter is. De afdeling telt 500 550 leden, terwijl, volgens burgemeester Reuser, net ledental in dit gebied wel 2500 zou kunner zijn. De uitgestrektheid van deze af deling (Nieuw-Namen, Clinge, Sint- Jansteen, Heikant, Koewacht en Overslag) maakt het evenwel on mogelijk om iedereen te bereiken. De jaarlijkse inzameling levert aar dig wat op, maar het kost telkens weer moeite om de nodige collectan ten te vinden. Het jeugd Rode Kruis te Sint-Jansteen is tamelijk actief. Verder geeft een jongenskoor uit Koewacht onder andere met Kerst mis uitvoeringen in het ziekenhuis te Sluiskil. Pér jaar gaan er min stens twee a drie patiënten op kosten van de afdeling met een boottocht van het Rode Kruis (met de Henri Dunant') mee of gaan ze voor een week naar een revalidatiecentrum. De kosten zijn ongeveer 135,- per week per Datiënt. En dan zijn de vervoerskosten nog niet eens meege rekend. Bucgemeester Reuser blijft erop hameren: deze veelheid van ta ken van het Rode Kruis is belangrijk en daarom zijn er ook veel leden nodig en niet alleen donors. Nog enkele dagen en de vitessespelers gaan er met volle geweld op. We komen ze reeds tegen met hun manden op brommer of fiets. We zien ze reeds hele manden uit de koffer van hun auto ha len voor korte opleervluchten. De mannen, die het vooral op de gondvluchten gemunt hebben, houden zich nu nog koest, doch ook voor hen is het zaak nu hun duiven de laatste voorbereidingen te geven. De winter is voorbij Het zogenaamde dode seizoen is afgesloten. Ieder heeft de beste verwachtingen, want wie zich reeds bij voorbaat geslagen voelt, mist de ware sportmentaliteit! jonge duiven en Bourges jonge dui ven. De bonnenboekjes zullen zo spoedig mogelijk naar de verenigingslokalen gezonden worden. Iedere liefhebber mag in tegenstel ling tot 1967 zoveel deelnamebonnen kopen als hij wil. Zijn eerste bon geldt dan voor zijn eerste koppel (lste en 2de afgegeven duif) en zijn volgende bonnen voor respectievelijk zijn 3de en 4de, 5de en 6de enz. af gegeven duiven. De eerste prijs in de zesdaagse is gesteld op 400,-. De kring West en Walcheren hadden voorgesteld om de hoofdprijs op de Op de vergadering van het provin ciaal comité, de organisatie, die de provinciale vluchten organiseert, maar voor de zoveelste keer tot ui ting bracht, dat zij dit werk liever zou doen in opdracht van en onder supervisie van het bestuur van de afdeling, werd besloten de zesdaag se 1967 uit te betalen. De Ruffec-kwestie blijft slepen en bovendien Kan de uitspraak, hoe de ze ook zal zijn, in de praktijk geen wijzigingen brengen in de .voorlopi ge' eindstand! Wat de gewraakte Ruffec-vJucht zelf betreft. Het risico aan uitbetaling verbonden !s nu nog te groot. Men wacht nog even de beslissing van het NPO-bestuur af. welke zien door middel van een rechtskundig adviseur met de betrokkenen in ver binding zal stellen. ZESDAAGSE '68 Het zesdaagse-programma omvat de volgende vluchten: Tours, Chateau- roux, Limoges, Londen, Chateauroux te vervliegen vluchten kleiner te ma ken, om zodoende meer restprij- zen te kunnen laten verspelen. Dit voorstel werd aangenomen. FONDCLUB ZUID-NEDERLAND Aan het bestuur van de fondclub Zuid-Nederland zal voorgesteld wor den in 1963 de provinciale vlucht Tours en de door de kring Oost in de persoon van de vereniging Clinge te organiseren vlucht voor jonge dui ven vanuit AngervlUe op provinciale basis te steunen. Het opzetten van een specifieke Zeeuwse derby voor 1969 werd be sproken. Momenteel heeft dit door de via de sportcommissie der natio nale vluchten bekendgemaakte rayon- indelingen, waardoor West-Brabant op de jaarlijkse derbyvluchx vanuit Orleans verplicht wordt net als voor heen tegen Zeeland te spelen, geen nut. Bovendien blijkt, dat ondanks de felle protesten van Brabantse zij de tegen de indeling met Zeeland, waarbij zelfs gesteld werd, dat men geen derbynngen zou kopen en dat men zelf een vlucht zou organiseren, de leden van deze afdeling toch nog meer ringen kochten dan in de voor gaande jaren. Om nu naast de nationale derby nog een specifieke Zeeuwse derby te or ganiseren zou teveel van net goe de zijn. KAMPIOENSDUIF '68 Naast het onaangeduid en aangeduid kampioenschap zal in 1968 cok een duifkampioenschap provinciaal ver vlogen worden. Alle provinciale vluchten komen hiervoor in aanmer king en ie puntenberekening is als volgt: Punten volgens het aantal te winnen prijzen plus 10 pet van de af stand. Op te merken valt hierbij, dat iedereen, die voor dit kampioenschap in aanmerking wil komen, dient zorg te dragen, c'at zijn ringnummers juist op de uitslag vermeld worden en dat bovendien het jaartal niet vergeten wordt! Aan de bezitter van de beste Zeeuwse duif 196S zal een extra prijs uitgereikt worden. De afdellngssecretaris heeft de vrachtkosten bekendgemaakt. Deze prijzen gelden af lokaal tot lossings plaats: Beaumetz 8.- per mand, Albert idem, Clermont 9,50, An- gerville 11,50 en Orleans 12,- pcr mand. Op Tours wordt 0,70 per duif berekend. Tevens werden de inkorfcentra voor de nationale en bondsconcoursen be- ZUIDZANDE Het pleintje, het gemeentehuis: een karakte ristiek stukje Zuidzande, een stukje rust langs de drukke ver- Gemeentehuis en kerk: ze vormen de gemakkelijk herkenbare punten in een kleine gemeente. Tijdsignalen voor inwoners en bezoekers. Zuidzande is bescheiden, het leven kan er tot over zichtelijke proporties worden teruggebracht. Gemeentehuis kerk-dorp: een formule die contact' als uitkomst heeft. (Foto: PZC) kendgemaakt: Voor de Londen-vlucht zal ingekorfd worden te Heikant, Sas van Geut. /hssingen, Ooslburg en Schoondijke. Voor Zuid-Beveland op iezelfde platsen als in 1967. Alleen op de plaatsen voorkomende op de afdelingslijst zullen voor de nationa le en bondsconcoursen de duiven op gehaald worden Aan de meldingsplicht dient men in 1968 stipt de hand te houden. De le den zelf mogen zich alleen melden aan het lokaal waar men inkorfde. De centrumleider geeft deze duiven dan door aaar het provinciale cen trum te Schoondijke 01170-389, waar na men vanuit deze post de nodige de nadruk op gelegd, dat men zijn leden, die duiven ter inkerving aan bieden, ve-pllcht is mee te delen, dat zij niet voor prijs in aanmer king komen, als zijn him duif niet onmiddellijk na aankomst melden. OOSTBURG Toneelavond van instuif De oommissie van de instuif te Oost- burg houdt op zaterdag 6 april in het hervormd kerkcentrum te Oostburg voor de onstuifbezoekers, ouders en ver dere belangstellenden een gezellig» avond. Op deze avond verzorgt de her vormde toneelgroep uit Sluis een uit voering. Gespeeld wordt het vrolijke toneelspel in 3 bedrijven van Rosita Pe ters ,E)ven voorstellen... mijn tante'. Na afloop van het toneel is er tot half 12 gelegenheid tot dansen. ,Kom over de brug' In Oostburg heeft de collecte in de ac tie ,Kom over de Brug' 7447,20 opge bracht. Kaartavond De ambtenarenverenigmg Oostburg hield vrijdagavond in hotel-café .Victo ry" te Oostburg een kaartavond in het bieden, waaraan door 18 personen werd deelgenomen. Er moesten 5 bomen' worden gespeeld, terwijl bij elke par tij opnieuw voor medespeler moest wor den geloot. De uitslag was: 1 F. den Hollander 4 gewonnen en 3 tegenpun- ten, 2 B. Schrier 4 en 5, 3 M. Ver- cruljsse 4 en 5, 4 W. Kesteloo 4 en 11, 5 F. Brevet, 3 en 14; 7 J. van Hauwe 3 en 14, 7 J. van Hauwe 3 en 25. De volgende kaartavond werd vast gesteld op donderdag 11 april. Kerkkoor ging op excursie De leden van het hervormd kerkkoor te Oostburg maakten vrijdagavond per autobus een uitstapje naar de Belgische stad Gent. Hier werd In de KNS een Biljartwedstrijd De Oostburgse biljartvereniging speelde in het clublokaal ,De Windt' een vriend schappelijke wedstrijd tegen de club uit Breskens. Van de 10 gespeelde par tijen wist de thuisclub er 7 in winst om te zetten. De uitslagen waren: 1 J. Karels-J. Smoor 2-0, 2 R. Ie Coq - W. van de Vijver 2-0, 3 L. de Sutter - C. Erasmus 0-2, 4 H. Lobbezoo - W. So- sef 2-0, 5 C. Moerman - L. Steijaert 2-0, 6 I. Verschage - H. de Lobel 2-0, 7 Ph. J. Wage - A. Swartelé 2-0, 8 A. Versprille - J. Cornells 0-2, 9 H. Boerjan - G. Boekhout 0-2, 10 A. y. d. Dezelle - H. de Lobel 2-0. \XEL Opleidingscursus harmonie .Concordia' Jet bestuur van de harmonie .Concor- lia' te Axel heeft tijdens de onlangs rehouden bestuursvergadering besloten •en ledenwerfactie op touw te zetten. De harmonie stelt diegenen welke in ie gelegenheid zijn de muzieklessen van de Zeeuwse muziekschool, die ge- nouden worden in het voormalige lts- gebouw aan de Kerkdreef, in staat ge roemde lessen kosteloos bij te wonen. Uiteraard wordt de hier opgedane ele mentaire muziekkennis verder aange vuld met een cursus van de dirigent, de heer H. A. de Kant. Leerlingen die deze lessen bij de muziekschool niet kunnen bijwonen, zullen de volledige opleiding krijgen bij de heer De Kant. Op deze wijze hoopt de Axelse harmo nie haar korps te kunnen versterken. EEN HERINNERING m mam AAN HET KANAAL TERNEUZEN Het artikel over de Terneuzense sluizen en bruggen, In Zeeuw sch-V laanderen Extra van vrijdag 22 maart, heeft een reactie uitge lokt. Uit Oostburg om precies te zijn Bijgaande foto bracht een le:< r er toe het volgende briefje aan ons te richten: EJfovember 19H liep er in de buurt van de sluis een jongen ut de kolk. Het was ongeveer 7 uur 's avonds en volslagen donker. Enkele possinten hadden het geluk de jongen op het droge te krijgem. De ondertussen gealar meerde Canadese militaire wacht nam de jongen evenwel terstond o<rr. De redders konden een beetje onthutst vertrekken, zonder enig idee te heb ben wie ze hadden gered. Mocht de geredde nog tn deze streek wonen, tril hij zich dan eens melden bij de PZC. Het zou leuk zijn er nog eens over te praten, voordat de sluis geheel is dichtgespoten CJV-jeugdmiddag De jeugdring van het CJV in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kwam in het ver» I enigingsgebouw te Zaamslag bijeen on- deT leiding van de heer C. Koster te Terneuzen. De districtssecretans van 1 het CJV. de heer J. Sinke te Souburg, 30 vertelde eerst een kort bijbelverhaa:. i De clubs verzorgden een gróót gedeel- te van de middag zelf met sketches en voordracht^ De jury. bestaande u t mejuffrouw J. Wijn en de heren P. de Leeuw en J. Sinke, kende een eerste prijs toe aan de meisjesclubs Mirjam en Jonge Kracht te Axel en de jongens club Joas I te Terneuzen. Een tweede prijs werd behaald door de meisjesclub Zonnebloem te Zaamslag en de jongens clubs Joas II te Terneuzen en Jonathan te Driewegen. De rest van de middag werd gevuld met bingospel. Afscheid directrice Wegens verandering van werkzaamhe den zal de directrice van de landbouw huishoudschool te Schoondijke, mejuf frouw N. A. E. de Zwart, op 10 april afscheid nemen van leerlingen en per soneel. Als haar opvolgster is inmid dels benoemd mejuffrouw G KooSjman. WOENSDAG J APRIL TERNEUZEN' Galerie J 34. 24—18 en 1921.30 uur: tentoonstelling werken Ge orge Degenhart. WESTDORPE Galerie Troutzaerte. 9— 18 uur: tentoonstelling werken Maria van Putten DONDERDAG 4 APRIL ANTWERPEN Koninklijke achouw- burg. 20 uur: .Yvonne, prinses van Bour- gondlë'. TERNEUZEN Galerie J 34. 14—18 uur: tentoonstelling werken George Degenhart. WESTDORPE Galerie Troutzaerte 9— 18 uur: tentoonstelling werken Maria Putten en Gustave. Vandaag, woensdag 3 april, is het een belangrijke dag voor de jongelui die de PZC-jeugdvoorsteliingen willen bezoeken. Van daag wordt namelijk een begin gemaakt met de uitreiking van de bonnen in de winkels, die een raambiljet van onze tournee hebben. Wat jullie nu in de komende tijd moeten doen is zorgen dat je voldoende bonnen bemachtigd om een plaatskaartje te krijgen. Ouders D« PZC-toern«e 1968 omvat •en aantal voorttellingen die alle in de paasvakantie wor den gegeven. Wij doen een dringend beroep op alle ouders er voor te zorgen, dat hun kinderen maar EENMAAL een voorstelling bezoeken. Gaan zij moer dan één keer, dan betekent dat, dat zij de plaats innemen van een kind, dat nog ni*r was geweest, maar er wel recht op had te gaan Begeleiders kunnen dan ook NIET worden toegelaten: de plaatsen zijn jl'eer. bestemd voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Bij de inwisseling van dc bon nen voor toegangskaarten tijd en plaats worden nader bekendgemaakt zal een kwartje per kaart worden ge vraagd. De opbrengst is be stemd voor een liefdadig doel in Zeeland. Jullie willen natuurlijk allemaal de PZC-jeugvoorstellingen bezoeken. Jullie willen de belevenissen meema ken van Sandy de zeehond en van de familie Van Heerden. We hebben jul lie al het een en ander verteld van wat er allemaal gebeurd. Jullie weten dat stropers het hele robbeneiland hebben afgeslacht en dat alleen Sandy, het jonge zeehond je Is overgebleven. Sandy wordt goede vriendjes met David en Ann. Samen beleven zij verschillende avonturen waarbij de stropers op nieuw op het toneel verschijnen. Sandy, de zeehond ,is een prachtige spannende kleurenfilm, die wel iets lijkt op de films over Flipper, jullie natuurlijk welbekend van de televi sie. Sandy, de zeehond doet echter niets voor Flipper onder. De tijd om bonnen te verzamelen is slechts kort, daarom moeten jullie al direct aan het werk. En voor de goede gang van zaken nog even de regeling om bonnen te krijgen In de winkels m Zeeuwsch-V laande ren waar een raambiljet van onze tournee hangt wordt hij iedere aan koop tot een bedrag van f I.— een bon verstrekt. Voor f 20 aan bonnen knnnen Jol lie een toegangskaartje voor de jeugdvoorstellingen krjjgen. De uitreiking van de bonnen begint 3 april en eindigt 13 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25