.GOEDERTIJT BRESKENS: EEN FUNCTIONEEL CENTRUM HHRÜBn DE OUDE MARKT VAN ST-ANNA TER MUIDEN DORPSOMROEPER extw MORGEN GAAN DE DEUREN OPEN.... MIJN BEROEP IS.... WOENSDAG 3 APRIL 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Goedertijt'zelfstandigheid stimuleren.... BKR VgKS?* '4'7t:4'rmr- BRESKENS Voor de be jaarden van Breskens is het morgen, donderdag, zover: ir W. F. Schut, minister van ruim telijke ordening en volkshuis vesting, zal aan de Van Zuijen- straat officieel de deuren ont sluiten van het dienstencen trum .Goedertijt', waarmee te vens 32 bejaardenwoningen bij dit complex in gebruik worden genomen. Breskens en .Goedertijt': een geschiedenis die in november 1966, toen de eerste paal de grond inging, begon. Het pro ject was opgezet door de Alge mene Woningbouw .Breskens' en de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden, waarachter zich echter een scala van organisa ties op kerkelijk en ander ter rein verschuilt. Wethouder W. C. van der Hooft, voorzitter van woning bouwvereniging en stichting, formuleerde bij een andere ge legenheid al eens in het kort de leidraad waarvan bij de bouw van het centrum is uit gegaan: .Wij zijn ervan over tuigd dat het stimuleren van de zelfstandigheid bevorderlijk is voor zowel behoud van de geestelijke als de lichamelijke vitaliteit. De stichting is trou wens in die overtuiging ge sterkt door de ervaringen met de vijftien bejaardenwoningen aan de Vijverlaan, waar al eer der met een dergelijke vorm van onafhankelijke huisvesting is geëxperimenteerd'. Het ontwerp voor het diensten centrum werd gemaakt door plaatselijk architect J. C. P. Loonen, die in zijn plan ook zo veel mogeljjk uitging van het door de heer Van der Hooft ge formuleerde beginsel OPENING Aan de openingsplechtigheid waarvoor het Haagse gezel schap overkomt per helikopter om 16 uur is nog een andere verbonden: de symbolische af braak van de laatste noodwo ning van het complex tegen over het centrum. Daarmee zal de wederopbouw van Breskens officieel worden voltooid. Prof dr ir W. Schermerhom* die indertijd als minister de stoot heeft gegeven voor deze activiteiten, werd bereid ge vonden om nu ook zorg te dra gen voor een officiële afron ding. Maar hoofdzaak blijft toch .Goedertijt': een modern, uit stekend geoutilleerd centrum voor bejaarden van alle gezind ten. Want de wederopbouw van Breskens mag dan met de jeugd beginnen, hij eindigt in ieder geval bij de oudere inwo ners. Comfortabele bejaardenwoningen ....Laatste noodwoning: wederopbouw afronden.. Wanneer we de foto zo globaal be kijken van het Marktplein van Sint- Anna-ter-Muiden. dan lijkt het net of er niets veranderd is in de loop der jaren. Bij nadere beschouwing vallen echter toch veranderingen op. Bekijken we bijvoorbeeld de monu mentale toren op de achtergrond. Waarschijnlijk reeds gebouwd in plus minus 1250, heeft het alle verwoes tingen overleefd. Veel gegevens over deze toren zijn niet bekend. De hoog te zou ongeveer 60 meter geweest moeten zijn. Nu is zij nog slechts 28 meter hoog. Een gedeelte van de toren zou door blikseminslag zijn verwoest. Maar alles blijft maar gis sen. Wel weten we dat omstreeks 1905 de toren is gerestaureerd. Een klein rond torentje werd gebouwd op de meest linkse hoek van de toren. Verder werd nog een hek aangebracht bovenop de toren. Dit hek werd aangekocht van de eige naresse van huize Bloemendaal te Aardenburg. Dit had tot gevolg dat de inwoners van Aardenburg aan die van Sint-Anna-ter-Muiden vroe gen of ze misschien koeien gingen houden bovenop hun toren! In 1956-1957 werd de toren weder om gerestaureerd. Weer werden klei ne wijzigingen aangebracht. Zo werd het ronde torentje veranderd ln een zeshoekig torentje. Het hekwerk werd verwijderd. De wijzerplaat, wel ke vierkant was, werd veranderd ln een ronde wijzerplaat, welk wijzer- bord meteen van een verlichting werd voorzien. Ook een nieuw uur werk kon er financieel af. Toen de toren ln 1956-1957 werd gerestaureerd, is er een heel geharre war geweest over de vraag van wie de toren eigenlijk was. Aanvanke lijk werd gemeend dat de toren ei gendom was van de burgerlijke ge meente Sluis, die dus voor de res tauratie zorg droeg. Er werd echter naderhand vastgesteld dat de toren eigendom was van de kerkelijke ge- Anna geweest, die bij avond de toren beklommen om iets waar te nemen van de Duitse bezetting van België en van de slag aan de Yzer. Jammer dat bij de laatste restauratie alle galmgaten werden afgesloten met gaas. Hierdoor Is de mogelijk heid ontnomen aan torenvalk en kauwtje om in de toren te kunnen nestelen. Op de voorgrond van de foto ziet u de monumentale pomp staan die het Marktplein rijk is. Deze pomp draagt het jaartal 1789. Tevens zijn op de pomp de letters S.P.Q. aange- VAN D'EE TOT HONTENISSE meente van Sint-Anna-ter-Muiden. Het kerkorgel dat in de muur van de toren was gebouwd, was toen echter bereids reeds in de kerk ge plaatst. wat niet ten goede is ge komen aan dit instrument. Vroeger was een grote kerk fondom de toren gebouwd. Nu is slechts een kleine kerkruimte tegen de toren aangebouwd, daterende uit 1653. De hiertegen aangebouwde consistorie dateert uit 1728. In de wereldoorlog 1914-1918 zijn verschillende journalisten in Sint- bracht (Senatus Populusque is: De staat en het volk). Deze pomp was een uitkomst voor de bevolking van Sint-Anna-ter-Mui den. Want eerst in 1944 was men zover, dat er waterleiding aldaar werd aangelegd. Op deze pomp is ook het wapen van Sint-Anna aan gebracht. Het wapen bestaat uit een schild, waarop een anker is afge beeld, met aan de linkerzijde van het anker een ster en aan de rech terzijde van het anker een liggende maan. Het schild rust tegen een grif fioen. De griffioen of grijpvogel is een denkbeeldig roofdier, bestaande uit kop en vleugels van een adelaar en het lichaam van een leeuw. De afbeelding van deze grijpvogel, fier opgerichte kop, dreigende blik en wijd opgeheven voorklauwen, geven hem een roofzuchtig voorkomen. Het Marktplein van SintAnna-ter- Muiden staat geheel onder monumen tenzorg. Het trekt nog steeds veel toeristen. Verschillende huisjes zijn in handen van tweede-woningbezit ters, onder andere Belgen en Neder landers. Er wonen momenteel veel bejaarden. De jeugd is geleidelijk weggetrokken, zodat het dorpje lang zamerhand aan het uitsterven is. We gens haar schilderachtigheid kwa men reeds omstreeks 1900 veel schil ders uit België en Duitsland naar dit pittoreske plaatsje, onder anderen de bekende Duitse schilder Paul Baum, waarvan nog enkele schilde rijen in Sint-Anna aanwezig zijn. Op de foto ziet u nog de travalle staan van smid Izaak van Cruinin- gen. Ook dit is verleden tijd. De me talen klank van het aambeeld wordt niet meer gehoord. De geur van ver brande hoeven, wanneer roodgloeien de hoefijzers worden gepast, prik kelt niet meer uw neus wanneer u mijmerend over dit marktje dwaalt. H. Prent SLUIS Cees Blaeke uil Sluts blijkt, ah je hem voor het eerst ontmoet, een stem te hebben die he lemaal bij zijn functie van dorps omroeper past. ,Ja, ik kom hoor', galmt, het tegen de gevels van zijn woonplaats. Straks, op 15 juni, roept. Cees zijn mededelingen (voor de bij zondere gelegenheid dan betrekking hebbend op Sluisi« de duinrijke omgeving van Egmond aan Zee, waar onder auspiciën van de plaatselijke VVV een nationaal omroeperscon- oourswordt gehouden met als in zet. het predikaat omroeper van Ne derland'. Hoeveel concurrenten de Sluise boodschapper heeft f Hij haalt er zijn schouders over op: fie dag bladadvertenties en het feit dat de ZELDZAME BEROEPEN mensen luidsprekers op hun wagen laten monteren zorgen ervoor dal ons beroep uitsterft. Ik ben zowat de enige in de streek, zeer zeker de enige in actieve dienst.' Blaeke in het dagelijks leven de financieel zekere functie van metselaar ver vullend, erfde zijn bijbaan van zijn vader, jarenlang dorpsomroeper van Sint-Anna-ter-Muiden. Erven was he trouwens niet helemaal, want: Jl, weet nog goed dat mijn vader op een zaterdagmiddag naar IJzendijk' moest. En toen was er hier een noodslachting. Ze kwamen hem ha len, maar ja dat liep natuurlijk mis Niemand wilde eigenlijk de taai- waarnemen. Behalve ik, de jongste. Nou, als jochie van 11 heb ik toen voor het eerst omgeroepen en da' is van lieverlee zo gebleven.' Zijn taak werd in die ruim 20 jaa (Cees is nu 38j echter hoe langt hoe beperkter. Klonken vroeger zijr, berichten minstens een keer pei week door het centrum, momentei is hij nog maar een keer of liet. per jaar actie]. Ook het karakter van de om te roepen mededelingen ver anderde met de intrede van com municatiemiddelen als krant, radio en televisie. JLu zeg ik hoogstens eens dat. er een voetbalwedstrijd wordtgespeeld of dat de toneelclub een uitvoering geeft. Maar vroeger kwamen er veel noodslachting en voor of verzoeken van boeren, die men sen vroegen voor het aardappelrooi- en. Een enkele keer roep ik nog weieens gevonden voorwerpen om, dan komen ze me halen van de rijks politie'. Blaeke is, als laatste der mohikanen, overigens geheel zelfstandig: het om roepersbaantje wordt niet betaald door de gemeente, maar door de op drachtgever. Hij is er al met al so'n anderhalf uur voor op pad: Slum en Sint-Anna-ter-Muiden op de fiets. De fraaie koperen bel die Cees gebruikt is nog van zijn vader. Voor het concours in Egmond wil hij hem toch eens goed na la,ten zien: stel je voor dat er wat mee gebeurt tijdens de wedstrijden. Dan roepen ze zijn naam niet af bij de eerste vijf, maar bij de laatste En laten we eerlijk zijn: dat heeft zo'n sten torstem tnch echt niet verdiend' Blaeke: hedenavond voetbalt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 23