BOMAANVALLEN TOT 320 KM IN NOORD-VIETNAM ZLM 125 jaar: feestweek 17-22 juni Washington bevestigt: Engeland en India praten met Russen Massaal protest bouwvakkers Opnieuw ontslag 2 hoge Tsjechen EXPLOSIE BIJ PIET SMIT JR: ZES GEWONDEN KAMER WIL EXTRA STEUN VOOR DE LIMBURGSE MIJNSTREEK Vandaag antwoord mr De Block Vandaag in de krant... Vietnam Jarig Standpunt Saluutschoten EEG Senaat VS gaat akkoord met heJasHnnrverhoging OPZET CONGRES RUIMTELIJKE ORDENING NU ROND Minister van lomrlhnttw op Het werktuig Het aiyekloven been BJ 211e jaargang no. 80 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BR ES KEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 april 1968 De babies en ie burgemeester Pagina 2 2375) C o... Grol* (min. ƒ1.75) .Brlwoo SAIGON, WASHINGTON (AFP, DPA, RTR) Het Ameri- kaanse ministerie van defensie heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de bombardementen op Noord-Vietnam voortgang zullen vin den in het gebied, dat ligt tussen de twintigste breedtegraad, ten noorden van Than Hoa en de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. De verklaring was de eerste officiële verduidelijking van de omvang van het gebied dat nog door de Amerikanen zal worden aangeval len, nadat president Johnson de beperking van de bombardementen had aangekondigd. Zij betekent dat een veel groter gebied (320«km) doelwit blijft dan aanvankelijk uit Johnsons woorden was opgemaakt. Johnson had de indruk gewekt dat de bombardementen beperkt zou den worden tot een gebied van enkele kilometers langs de zone. nngsstrijdkrachten tegen net einde van dit jaar een zodanige sterkte zullen hebben bereikt, dat de Verenigde Sta ten wanneer zij dit wensen dan hun troe- President Thieu van Zuld-Vletnam schaarde zich achter de bombardements beperking, maar waarschuwde Hanoi, dat hij de algehele mobilisatie zal af kondigen als men deze laatste vredes- kans niet aangrijpt Thieu zei, dat hij de Amerikanen nooit zal vragen Zuid- Vietnam te verlaten, doch dat de rege- vietnamese leger, waarin Johnson werd verweten dat hij probeert de openbare mening te misleiden, maar dat hij niet tegemoet was gekomen aan de eis van Noord-Vietnam, dat een algehele en on- \oorwaardelijke stopzetting van de bom bardementen wïl. Volgens VN-kringen is ook secretaris generaal Thant niet met het vredesge- Daar van Amerika ingenomen. H(j zou dit niet zien als een vervulling van zijn (Van onze correspondent). ROTTERDAM Na de ontploffing In het Charlois lyceum maandag, heeft zich dinsdagmorgen tegen 12 uur op nieuw een ontploffing in Rotterdam voorgedaan. Op de scheepswerf van P. Smit 'Jr vloog een installatie de lucht in, welke werd gebniikt voor de produk- tie van acetyleen gas. Op het moment van de explosie bevond zich gelukkig niemand In de nabijheid van deze Instal latie, zodat er geen ernstig gewonden zjjn. Wél weiden zes personeelsleden die in een in de nabijheid staande koper slagerij werkzaam waren licht gewond door glasscherven. Toch was de kracht van de explosie vrij hevig, want een deel van de apparatuur van de gasinstallatie vloog in het water. De loods waarin de koperslagerij is on dergebracht, werd zeer ernstig bescha digd. vooral ook doordat deze loods voor een groot gedeelte uit glas bestónd- Brand heeft zich niet voorgedaan, zodat de bedrijfsbrandweer en de zeer spoedig aanwezige gemeentelijke brandweer •veinig behoefden te doen. Over de oorzaak van de explosie kon nog niets worden meegedeeld De ar beidsinspectie is onmiddellijk met een onderzoek begonnen NAAR SCHATTING 30.000 MAN (Van onze correspondent) DEN HAAG Naar schatting 30.000 bouwvakkers uit alle delen van het land hebben dinsdag Den Haag de grootste protestdemon stratie bezorgd die Nederland zich kan heugen. Bemiddeling Inmiddels wordt in verscheidene delen van de wereld gewerkt aan bemidde lingspogingen Premier Wilson gebruik- (Zie slot pag. 3 kol. 3) Vier moties ingediend (Van onze parlementaire redactie.) DEN HAAG De tweede kamer heeft de regering dinsdag ge vraagd om een hele serie maat regelen ter bevordering van de werkgelegenheid in de Limburgse mijnstreek. Vier moties zetten de parlementaire verlangens kracht bij. De voornaamste eisen zijn: versnelling van de overplaatsing van rijksdiensten;' grotere activiteit van het rijk bij het aantrekken van nieuwe industrie; con- HET PENTAGON heeft beves tigd, dat Amerikaanse bommen werpers in Noord-Vietnam doe len mogen aanvallen tot aan de 20ste breedtegraad, dat wil zeggen 800 km ten noorden van de grens met Zuid-Vietnam (pag. 1). DE 125-JaRIGE ZLM zal dit ju bileum herdenken met een feest- week vol evenementen in juni (pa gina 1). DE VLISSINGSE ziekenhuisbe sturen handhaven hun eigen stand punten inzake de houw van nieu we ziekenliuisriiimte, zo hebben z(j in een brief aan b en w van Vlis- singen meegedeeld (pagina 2). VOORTAAN zullen geen saluut schoten meer worden gelost bij de geboorte van een ..ieuwe telg'van het koninlijk huis (pag. 3). DE TOETREDING van Engeland tot de EEG komt vrjjdag opnieuw aan de orde in Brussel. De Euro pese commissie heeft thans haar oordeel gegeven over alle plan nen en memoranda (pag. 9). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina 2, 5 en 11. Sport: pagina 11. Radio en tv: pagina 7. Financieel nieuwspagina 13. trole op de besteding van de subsidies, die aan particuliere mijnen worden ge geven; vestiging van een universiteit in Limburg; extra maatregelen ter be strijding van de werkloosheid in de Lim burgse bouwnijverheid. Overeenstemming Over het merendeel van deze punten heerste vrij grote overeenstemming. PvdA, VVD en KVP steunden de wens om zo snel mogelijk rijksdiensten over te plaatsen. Daarbij werd ook gevraagd om het bedrijfsleven aan te moedigen registratiecentra in Limburg te vesti gen. De he.er Maenen (kvp) stelde voor net administratiecentrum voor persoons gegevens (over de wenselijkheid waar van een studie wordt gemaakt) even tueel in Limburg te huisvesten. De PvdA en de PSP gingen het verst ln hun eisen ten aanzien van de activitei ten van de regering om nieuwe fabrie ken naar Limburg te halen. Ir Oele ipvda) vroeg in een motie (waarin hij ook een aantal verlangens onderbracht* een .daadwerkelijk' beleid b(j het aan trekken en stichten van nieuwe bedrij ven. De PSP'er Van der Lek vroeg eveneens per motie een dienst, die fabrieken moet stichten en exploiteren. Regeringscommissaris Om een betere controle op de beste ding van de subsidies aan de parti culiere mijnen mogelijk te maken dr Imkamp van D '66 schatte het Zie slot pag. 3 kol. 4) De organisatoren van de algemene en de katholjcke bouwvakkersbond hadden de meer dan zeven kilometer lange stoet zo goed ln de hand. dat er geen enkel in cident viel te melden. Politieversterking, i die gereed zat in het bureau aan de Jan Hendrikstraat, dronk koffie en legde een kaartje. Het waterkanon bleef op zjjn plaats. Wel heerste er een enorme ver keerschaos rondom het Malieveld en de route waarlangs de L uwvakkers optrok ken tegen minister Roolvink, die hun nieuwe cao heeft afgekeurd. Maar ook de automobilisten die op de betoging strandden, namen het ongerief gemoede lijk op. De werkgevers blijken ook hun mede-, werking aan de demonstratie te hebben' verleend. Dinsdagmorgen werd aanvan-| kelljk op de bouwwerken rondom Den! Haag normaal gewerkt. Toen het tijd werd te gaan bétogen. zetten de aanne mers hun personeelsbusjes in om de de monstranten naar het verzamelpunt te Spandoeken De leiders van het protest hadden voor spandoeken gezorgd. Zij leidden boven dien met megafoons de yells die over het Binnenhof begonnen te schallen toen de kop van de stoet daar omstreeks kwart over elf aankwam. De staart was toen op hot Malieveld nog maar nauwe- ROTTERDAM, 2 april 1968. Op de scheepswerf P. Smit jr in Rot terdam is een acyteleeninstallatie geëxplodeerd. Een aangrenzende loods werd ernstig beschadigd. Aftreden gehele regering geëist PRAAG. WENEN (DPA. AP) Twee prominente functionarissen van de communistische partij van Tsjecho-Slowakije, de secretarissen van het centrale comité Vladimir Kouchy en Juri Hendrych, hebben dinsdag hun functies ter beschik king gesteld. hangen. In de pers In eikaar zetten van een politiek pro ces in 1955. De leiders van een che misch bedrijf werden toen op grond Zie slot pag. 3 kol. 7) lijks in beweging gekomen. Leuzen op de spandoeken, die bij het verlaten van het Binnenhof door de bouwvakkers die zich verder ais grap alleen maar en kele stukjes vuurwerk veroorloofden tegen de gevels van de sociëteit De Witte en het Mauritshuis werden geplaatst; ,te veel krotten u weanig werk', .lie ver korter werken dan langer Roolvink'. .Roolvink. vlieg er eens uit'. ,32.000 werklozen'. En verder de kreten, behalve een na drukkelijk boegeroep: .weg met Rool vink'. .wij zouden wel willen Roolvink villen', en .een. twee, drie, vier. is minis ter Roolvink hier....'. Van Thiel Maar minister Roolvink was niet daar. Elke keer als de bouwvakkers een ambtenaar achter een willekeurig Binnenhofraam zagen bewegen, dach ten zij dat hij het was, doch het was uiteindelijk tweede-kamervoorzitter Van Thiel die de protestnota van de bouwvakbonden aannam. HQ zegde de (Zie slot pag. 3 kol. 2) WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse senaat heeft dinsdag zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse regering tot het Instel len van een toeslag van tien procent op de Inkomstenbelasting van personen en maatschappijen. Er waren 53 stemmen voor en 35 tegen. Het voorstel dat de senaat heeft aan genomen houdt tevens een vermindering van de Amerikaanse overheidsuitgaven met zes miljard dollar in. De belastingverhoging, de eerste die het Amerikaanse volk zal worden opgelegd sedert zestien jaar, moet nog worden besproken in een gezamenlijke commis sie van de senaat en het huls van af gevaardigden. Het wordt echter betwij feld of de vertegenwoordigers van het huis van afgevaardigden in deze com missie ermee akkoord rullen gaan. Nasleep .Torrey Canyon'-affaire TANKER AAN DE KETTING OP VERZOEK VAN FRANSEN (Van onze correspondent) ROTTERDAM Kort nadat maandagmorgen de Liberiaanse supertanker ,Lake Palourdé met een lading olie komende van Kargh Island, in de Europoort binnenkwam, Is het schip, op ver zoek van de Franse regering, aan de ketting gelegd. De tanker is een zusterschip van de ,Torre\ Canyon' die een jaar geleden b(j de Scilly-eUanden op de rotsen iiep en Verging. Grote hoeveelhe den ruwe olie bevuilden toen de stranden aan de Britse zuidkust en Bretagne. Frankrijk eist nu van de rederjj, de Baracuda Tan ker Corp. in Monrovia, een soha- devergoeding voor de vervuiling van stranden aan de Franse n oordwestkust. Daar het aan de ketting leggen van een lading olie meer aan 100.000 ton) elke dag dat het be slag duurt grote sommen kost, spande de rederij een kort geding aan voor de president van ae Rot terdamse rechtbank waarin ophef fing van het beslag werd geëist. Voor de rederij trad op mr F. H. Kernkamp. De rederij hoopte het schip dinsdag nog vrij te krijgen, 's Avonds laat was hierover echter nog steeds niets bekend. De gang van zaken bij een der gelijk geval is dat van de zijde van de rederij een bankgarantie wordt gestort, die het door de tegen partij, in dit geval de Franse re gering, geëiste bedrag dekt. In eer. civiel proces moet dan worden uitgemaakt of de eiser recht heeft op de gevraagde schadevergoe ding. De Franse regering heeft al meer jacht op het zusterschip van de .Torrev Canyon" gemaakt. In Juni van het vorige jaar werd namens BjHlering oliep. Het een borg werd gestort. De Fransen lagen echter ook op de loer. Toen de ,Lake Paiourde' vertrok, trachtten een deurwaar der en een vertegenwoordiger van de Franse consulaire dienst met een barkas het schip te bereiken om het opnieuw, nu op eis van de Franse regering, aan de ket ting te leggen. Deze jacht liep echter op niets uit. De .Lake Pa iourde' wist te ontkomen. Nu heb ben de Fransen in Europoort toe geslagen. DovrfnrioyiJXff GOES Al acht maanden lang is de Zeeuwse Landbouw Maat schappij bezig met de voorbe reidingen voor een jubileum viering, die één week duurt: tussen maandag 17 juni en za terdag 22 juni zal de ZLM haar 125-jarig bestaan markeren. In drie hoofdzaken valt de jubile- umweek uiteen. Eerst is er de algemene herdenkingsvergade ring in de Goese Grote Kerk, waar minister P. J. Lardinois een inleiding houdt, de dinsdag en de woensdag zijn gereser veerd voor het nationale con gres over de ruimtelijke orde ning onder de titel ,Zie Zeeland' en de donderdag, vrijdag en za terdag staan in het teken van de jubileumtentoonstelling op het terrein in de Wilhelmina- polder. Een zaak van nationale allure wordt in die ZLM-week in juni zoals al eerder gemeld het tweedaags»- congres over .bestemming en beste ding van landelQke ruimten in Ne derland'. De opzet van dit onderdeel is nu rond. Vijf inleiders zullen er het woord voeren. ,De bestuurlijke aspecten van de ruimtelijke ontwik keling* worden Ingeleid door burge meester mr H. Rijps! ra van Almelo, over .industriële ontwikkeling en ruimtelijke ontwikkeling' spreekt, pre sident-directeur J. VV. Hupkes van ,De Schelde'. Van prof. dr Ir F. M. Maas, buitengewoon hoogleraar aan de Deiftse th en adviseur van de rijksplanologische dienst komt een ontwikkeling' eii ir S. A. Postumus, lid van de tweede kamer, behandelt ,het verkeer en ruimtelijke ordening". Dat gebeurt tijdens de eerste con gresdag in ,De Prins van Oranje' te Goes, waar oud-ZLM-voorzitter ir M. A. Geuze, woensdagmorgen nog de .landbouw en de ruimtelijke ont wikkeling' onder de loep zal nemen Daarna worden, in de verschillende gebouwen rondom de Goese markt 9e discussiegroepen geformeerd. In de middaguren volgt dan de plenai re zitting, waarop discussierapporten worden uitgebracht, de inleiders commentaar geven en de resultaten worden samengevat. Bij hun aankomst in Zeeland worden de congresgangers van bulten de provincie dinsdagmorgen langs een aantal Zeeuwse projecten gevoerd, die in enige relatie staan met .ruim telijke ontwikkeling'. Na afloop van het congres, woensdagmorgen, staat een vaartocht over de Zeeuwse wa teren op het programma, met de vissersvloot uit Yerseke. Op donderdag 20, vrjjdag 21 en za terdag 22 juni is er de periodieke ZLM-tentoonstelling, ditmaal in De Wilhelminapolder. Centraal daarbji staat Jiet landbouwwerktuig* In iu z(jn schakeringen. Drie dagen lang wordt er een beeld gegeven van dc stand van zaken rond de mechani satie in land- en tuinbouw, op de eer ste dag wordt er ook gedemon streerd met hele nieuwe en hele oude machines, die nu worden op gescharreld. Dan is het de bedoe ling, dat b(j die demonstratie ook een aantal oude oogstwerkzaamhe- Jen opnieuw worden uitgevoerd. De tentoonstellingsvrijdag is voor ,de levende gave'. Het puikje van de Zeeuwse veestapel zal er verschijnen. Ongeveer honderd gese lecteerde paarden, %-arkens, schapen, geiten en rundvee zullen ex worden gekeurd. Voor het rundvee, de paar den en de geiten gaat het om pro vinciale keuringen, de keuringen van varkens en schapen hebben voor al een regionaal Bevelands ka rakter. Op de laatste dag krijgt de ruitersport een accent. Dan staat een optreden van het elitekorps van de Belgische rijkswacht op het program ma. Dit veertig ruiters tellende ge zelschap zal met de eigen muziek kapel een spectaculaire show van ongeveer drie kwartier opvoeren. Daarnaast geven de verschillende Zeeuwse verenigingen van landelijke ruitens korte demonstraties. Er wor den pogingen in het werk gesteld om bij wijze van intermezzo .bokkewa- genrennen' te organiseren. Zoals gezegd: centraal op de ten toonstelling staat het landbouwwerk tuig Maar ook een aantal andere fa cetten rond de landbouw krijgen uiteraard de aandacht. In de onge veer honderdzevenUg stands, ko men verder de verschillende voor lichtingsdiensten. is plaats ingeruimd voor de middenstand en voor de bond van plattelandsvrouwen, die onder meer in samenwerking met de huis- .Vrouw en vrije tijd'. Ook zullen bij voorbeeld archeologische vondsten in Zeeland, postzegels, sieraden en schil- ierijen worden geëxposeerd. menwerking met de NCRV een aantal orgelconcerten in Zeeland. Ze worden gegeven ln de St-Bavo te Aardenburg, en de hervormde kerken van Brouwershaven, Tho- len, Zoute lande eo Kapd! e. urgemeester Thomassen van Rotterdam heeft zich zondagavond Uidens een radlo- yfTJift utlz»-n<iiiig lichtelijk g'-raakt getoond over ali-rlei krit:>-k aan het Rotterdamse adr>-.v He< ging hier orn het verwijt, dat Rotterdam aan lokaal-chauvinUmc zou lijden en bovendien in zijn politiek zo langzamerhand een stuk grootheids waanzin gaat vertonen. Een verwijt dat overigens door een Rotterdamse raads lid werd geformuleerd. De burgemeester reageerde prompt; .Het verveelt ons om telkens weer dat afgekloven been te zien', aldus de magistraat van de Wa terweg Zijn weerwoord hield tevna een verwijzing in naar he*, grote respect, dat het buitenland bij voortduring zou tonen voor wat aan de Nieuwe water weg wordt gepresteerd. En geïrriteerd stelde hij de vraag: .Is de Rotterdamse ontwikkeling een mooie prestatie voor 's lands economie of soms niet" Het antwoord lijkt ons eenvoudig het gaat hier inderdaad om een magnifiek-- pres tatie. van groot belang voor de Neder landse economie. We willen dat zeker zeggen als de burgemeester dat zo graag wil horen. Maar dat was het punt niet. Het ging tijdens de radlo-ultzen- ding om een groep verontrusten, die be wogen en met recht de vraag stelden of Rotterdam niet té sterk is gefasci neerd door zijn eigen ontwikkeling en ontwikkelingsmogelijkheden. Zij. de verontrusten, menen namelijk dat door dit gefascineerd-zijn Rotterdam wel eens door en blind zou kunnen worden voor bezwaren en belangen van anderen. Bur gemeester Thomassen heeft zelf 'tij- lens het zeehavencongrea te Middel burg) eens het woord .facet-maniakken' gebruikt. De verontrusten vragen thans met name met het oog op de Ro- terdamse plannen voor Voorne en Put ten of Rotterdam wellicht maniakaal wordt. Mag die vraag alsjeblieft gesteld worden Burgemeester Thomassen behoeft zich waarlijk niet geïrriteerd te voelen. Er is veel meer aanleiding voor de men sen ter andere rijde om da', te ritn. Het gaat er namelijk op lijken, dat Rotterdam in het Nederlandse staats bestel een onfeilbare plaats voor zich op eist. Als het ex cathe dra vaststelt waar het zijn havenultbrei- ding wil hebben, dan moet blijkbaar de rest van Nederland vroom esi devoot de mond houden Rot terdam spreekt. Wat ons betreft is dat wel het laatste waartoe we ons ge noopt voelen: tot eerbiedig zwijgen omdat Rotterdam het niet prettig vindt kritiek te horen. ,Een afgekloven beer,', zegt de heer Thomassen en hij wil het niet meer zien. Het gaat er echter op lijken dat buiten Rotterdam het been nog menigmaal tevoorschijn zal worden gehaald. Zo afgekloven Is het namelijk helemaal niet: er zit nog heel wat aan. Het belangrijkste nieuws in de rodlo- uitsp raken van burgemeester Thomassen was overigens de erkenning dat Rotterdam inderdaad denkt aan een plan voor een kanaal dwars door Voorne-Putt en naar het Haringvliet. Deze mededeling zal de partners van Rotterdam in het Overlegorgaan Zeeha venontwikkeling deugd hebben gedaan: zij weten nu tenminste met welke ge dachten er langs de Nieuwe Waterweg wordt gespeeld. Dat is wel heel wat anders dan het bevorderen van agglo meraties in de rest van Zuidwest-Ne derland. het heeft evenmin weinig te maken met de befaamde en omstreden zin in het Overleg-rapport, dat Voorne- Putten .ongerept' moet blllven. Het zal dan ook boeiend zijn om fn de komen de maanden het Overlegorgaan in zijn beleid te volgen. Als Rotterdam zijn zin namelijk poogt door te zetten, zal 'mag men aannemen) in ieder geval de part ner Zeeland zich daartegen fel verzet ten. Datzelfde geldt voor Zuid-Holland cn Rijnmond Het zou wel eens buigen of barsten kunnen worden. Tot nog toe was er in Zeeland althans een zeker begrip voor het Rotterdamse verlangen toch nog maar eens een studie te wil len ondernemen over de kwestie Voorn e- Pulten. In de staten wilde men nog wel afwachten, mits Rotterdam het resul taat van de studie in het Overlegorgaan zou brengen. We hebben echter de indruk dat men daarbij in Zeeland veel meer aan een theoretische benadering dacht, een berekening bijvoorbeeld van het aantal hectaren dat Rotterdam meent nodig te hebben voor die industrieën die een vestigingsplaats in de onmiddel lijke omgeving van de petrochemische industrie verlangen. Na die berekening zou dan gezamenlijk kunnen worden overwogen of eventueel daarvoor gron den in de Rotterdamse agglomeratie kunnen worden blijkt nu, dat plannen denkt, aan een kanaal door Voorne-Putten bijvoorbeeld, tevens aan sluiting gevend aan het Moerdijkgebied. Het is" duidelijk dat vanuit Zeeland een duidelijk .neen' jegens dergelijke voor nemens zal klinken. En n:et alleen uit Zeeland. Als het inderdaad binnen het Overlegorgaan zou gaan om een buigen- of-barst en. dan staat nu wel vast dat men in Zeeland geen neiging heeft om te bulgen. Tenzij om het afgekloven been van de Rotterdamse borgeme«?ster op te rapen om het in de richting van de Waterweg terug te gooien. April - koude golf met sneeuw Van onze weerkundige mede- DE Bn.T. Het verschil tussen de zomerse week waarmee maart afscheid nam en het winterse minst een dikke winterjas. Met stormachtige noordenwind is de laatste twee dagen veel koude poolucht naar het zuiden ge stroomd. In Schotland en Engeland bleef de temperatuur dinsdag de hele dag dicht bij het vriespunt. Op enkele plaatsen in Schotland viel twaalf tot vijftien centimeter sneeuw. Een koufront drong dinsdagavond met natte sneeuw ons land binnen. waarna de wind naar west tot noordwest draaide. Daarbij is ons land in een april-koudegolf te rechtgekomen. Doordat ook de bovenlucht zeer koud is gewor den en de vorst gr ens slechts en kele honderden metera hoog is komen te liggen, zullen de buien van hagel en sneeuw vergezeld gaan. Het is waarschijnlijk dat dit te koude weer enkele dagen voortduurt. Vooral in het binnen land kunnen de sneeuwbuien van betekenis zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1