POLITIEKE TAFEREEL IN WASHINGTON CHAOTISCH Johnson Niet alle politici helemaal gerust Lyndon Johnson: typisch Amerikaanse carrière JAMIN NA JOHNSONS VERRASSINGSPROJECTIEL: Wat doet Hanoi en wie komt er na Johnson? Den Haag: BELANGRIJKE DE-ESCALATIE' UIT KENNEDY'S SCHADUW GETREDEN Strijd in Vietnam was dieptepunt REACTIES VAN COMMUNISTEN DINSDAG 2 APRIL 19Ó8 r p R O V I N C I A L E Z E E U W E C O U R A NT (Van onze correspondent) WASHINGTON Wat betekent het dat de onverwoestbaar lijken de Lyndon Baines Johnson niet herkiesbaar is voor het president schap? Met deze vraag plaagt iedereen in Washington zgn vrien den en collega's. De antwoorden zijn legio maar vaak chaotisch, net zo chaotisch als het politieke toneel zelf is na Johnsons pauken- In het democratische kamp is iedereen het er over eens dat Robert Kennedy meer kans heeft dan ooit om de demo cratische nominatie te bemachtigen. De afgelopen twee weken heeft hij door heel Amerika gereisd en een enthou siasme gewekt dat praktisch ongeëve naard is in de politieke geschiedenis van dit land. Weliswaar rammelt zijn campagne nog wat en z(jn zijn speeches slechts schaduwen van de welverzorgde gepolijste toespraken, waarmee zijn broer Jack in 1960 de kandidatuur won, maar Robert Kennedy ziet er uit als een winnaar en daarvoor zullen de democratische gedelegeerden op de con ventie in Chicago belangstelling hebben. Peilingen Bovendien hebben recente opiniepeilin gen aangetoon dat Kennedy op dit mo ment ook de verkiezingen zou kunnen winnen tegen eike mogelijke republikein se kandidaat. Terwijl president Johnson volgens de peiling wel Richard Nixon zou kunnen verslaan, maar tegen Roc kefeller in een onbesliste positie is. Op dit moment zou Kennedy zowel Nixon als Rockefeller kunnen overtroeven. Senator McCarthy daarentegen zou on danks zijn succes in New Hampshire en zijn te verwachten succes in Wis consin bij de voorkiezingen van vandaag het onderspit delven tegen de genoem de republikeinen. Sfe an? Nu Johnson de race heeft verlaten (nie mand gelooft hier eigenlijk dat een massaal beroep van democraten op de Sresident toch te kandideren werkelyk- eid zal worden of, indien het gebeurt, door Johnson aanvaard zal worden) lijkt Kennedy dus de aangewezen democra tische kandidaat en een aantal politici maakte gisteren al geluiden in de rich ting van steun voor Bobby. Maar hier staat tegenover dat senator McCarthy nu een gevolg heeft van toegewijde gngeren, die zijn intelligentie, strik- integriteit en stijl prefereren boven de ambitie en het charisma van Ken nedy. En bovendien staat wel vast dat president Johnson Robert Kennedy ver afschuwt^ als politicus zowel mens, zodat een goede kans bes" dat van uit het Witte Huis draden ge spannen zullen worden om Kennedy Ce laten struikelen. van steun aan McCarthy, die son nader staat dan Kennedy. Maar het bezwaar van al deze mogelijkhe den lijkt te zijn dat al deze democra ten behoren tot de linkervleugel van de partij met Kennedy en McCarthy ook nog vooraan in dê til van duiven wat Vietnam betreft. Voor de miljoenen conservatieven in de democratische partij Hjken McCarthy, Kennedy en Humphrey geen van drie- en erg acceptabel en uit conservatieve hoek zal men dan ooit in de komende dagen wel andere namen te horen krij- Ïen. Kennedy zal het meeste moeite ebben met deze rechtervleugel van de partij, want hij wordt gehaat om zijn onbuigzame houding als minister van justitie bfl het afdwingen van rassen integratie. Nachtmerrie Voor de republikeinen moet Johnsons aangekondigde aftocht een nachtmerrie zijn. Ood-vice-presldent Richard Nixon heeft tot nu toe zjjn hele campagne voor de republikeinse nominatie geba seerd op de Immense antipathie die de bevolking heeft voor Johnson en zijn be wind. Plotseling is deze schietschijf ver dwenen en klinkt er een luide echo uit democratische hoek van Nixons refrein dat .nieuw leiderschap' in Amerika no dig is. Voor Nixon, die de republikeinse kandidatuur al hjjna in zjjn zak leek te hebben, moet verder het perspectief van een race tegen weer een Kennedy In november «en schrikbeeld zijn. Aan de andere kant ziet het or nu naar uit dat de democratische partij (als er tenminste geen ,stop Bobby-beweging' ontstaat) een uitgesproken vooruitstre vende kandidaat zal krijgen en dit zou voor de republikeinen wel eens aanlei ding kunnen zijn tot het uitzenden van (Slot van pagina 1 einde van de strijd nog niet in zicht is. Bovendien zou zijn vrouw er op hebben aangedrongen geen nieuwe presidentiële ambtstermijn meer te aanvaarden. In elk geval waren al deze overwegingen goed geheim gehouden, want praktisch iedereen was totaal verrast door de aan kondiging van zondagavond. McCarthy Senator McCarthy was enkele ogen blikken met stomheid geslagen toen hy hoorde, dat de president zich van bet verkiezingstoneel had teruggetrokken. Terwyl de aanhangers van McCarthy, die op een verkiezingsbijeenkomst sprak, zyn weerslag zal vinden in de kiezingen die dinsdag in Wisconsin wor den gehouden'. Senator William Fulbnght zei dat John sons terugtrekking het geloof in zijn verklaring dat hij voor een beëindiging van de oorlog in Vietnam blijft ijveren versterkt. Vice-president Humphrey betreurt het besluit van Johnson niet aan de presi dentsverkiezingen mee te doen. Het kwam voor hem echter niet als een gro te verrassing. Het presidentschap van in het binnen- als in het buitenland. Richard Nixon meende dat het besluit van Johnson zijn positie binnen de de mocratische partij verstevigt en voor hem de mogelijkheid schept zijn ei^en opvolger aan te wijzen. Men moet vice- president Humphrey niet onderschatten, seihij. IN DE VS MEER RESERVISTEN ONDER WAPENEN WASHINGTON/SAIGON Deze week zullen in de Verenigde Staten ongeveer 14.000 reservisten onder de wapenen worden geroepen, zo hebben functiona rissen van het ministerie van defensie in Washington maandag gezegd. De maatregel is een direct gevolg van pre sident Johnsons besluit de komende maanden nog 13.500 man versterkingen naar Vietnam te zenden. Men zei te verwachten dat de komende .weken maanden' mogelijk nog 50.000 resen ten zuilen worden opgeroepen ter sterking van de strategische in de Verenigde Staten. Het Noordvietnamese persbureau meld de maandag dat Amerikaanse vliegtui gen .tot diep in Noord-Vietnam vi daag bommen en andere explosiev hadden geworpen. Pers en radio Hanoi hadden maandagavond nog geen melding gemaakt van president John sons besluit de luchtaanvallen met uitzondering van het gebied onmiddellijk ten noorden van de gedemilitariseerde zone te staken. De correspondent van het Franse persbureau AFP meldde dat de hoofdstad de eerste april voor het eerst sedert lange tijd geen lucht alarm had. ietnam na de toespraak van president Johnson zondagavond zijn gestaakt. Ook hadden de Amerikaanse oorlogsbo dems de beschietingen van Noord-Viet nam gestaakt, eveneens met uitzonde- van een J aifferzone. 'ADVERTENTIE WASHINGTON: president John son poseert voor de fotografen even voor het uitspreken van zijn rede tot het Amerikaanse volk, waarin hij de stopzetting van de bombardementen op het grootste deel van Noord-Vietnam en het einde van zijn presidentschap aan kondigde. een duidelijk conservatieve koers in de Gold water-traditie, maar dan ditmaal met een handiger en aantrekkelijker kandidaat dan de witharige senator uit Arizona. Hierdoor zou Californiës gou verneur Reagan wind in de zeilen kun nen krijgen, want deze ex-filmster biedt een mogelijkheid rechtse politieke ideeën (Reagon wil de communisten in Viet- "veel harder mores leren) te .hu wen' met een gladde, welbespraakte persoonlijkheid. Losse schroeven In elk geval staat alles op losse schroeven door president Johnsons verrassingsprojectiel. Nixons kansen op de republikeinse kandidatuur mo gen gedaald lijken en die van Ken nedy op de democratische enorm gestegen, de politieke kruitdamp zal eerst weg moeten trekken voordat het slagveld met enige helderheid overzien zal kunnen worden. Op dit moment, nog geen 24 uur na Johnsons rede, verkeren vele politici en waarnemers nog in staat van shock, niet in de laatste plaats ook omdat ieder zenuwgestel de afgelopen weken al zoveel te lijden heeft gehad. Tenslot te, nog maar ten paar maanden geleden dachten velen dat in november 1968 president Johnson de republikein Rom- ney zou moeten bevechten, nu, op 2 april, hebben Johnson en Romney alle bei de race om het Witte Huis verlaten. In plaats daarvan is er opeens kandidaat Robert Kennedy, die met eigen straal vliegtuig door het land suist, verge zeld door de heren Sorensen, Salinger. O'DonnelI en Schlesinger, precies zoals wijlen president Kennedy in 1960. En aan republikeinse kant rent weer, alsnog alleen en onbedreigd, het oude gezicht uit 1960 van Richard Nixon, de man die door elke politieke waarnemer in Ame rika allang als afgedaan en verbruikt was afgeschreven. Gaat 1968 zo door met politieke ver rassingen dan moet gevreesd worden dat de kiezers in november naast het stembiljet een tranquillizer nodig zullen heben voordat zij hun burgerplicht zul len kunnen vervullen. REACTIES OP REDE VAN JOHNSON IN NEDERLAND (Van onze correspondent) DEN HAAG Drs J. M. den Uyl, voorzitter van de tweede-kamer fractie van de PvdA: ,De beslis sing van de Amerikaanse presi dent lijkt van grote betekenis. Al les wijst in de richting van een in grijpende wijziging van het Ameri kaanse Vietnambeleid. De situatie is zodanig verschoven dat het voor Noord-Vietnam moeilijk is niet te reageren, hoewel er nog onduide lijke elementen zijn in de verkla ringen van Johnson'. Het PSP eerste-kamerlid O. M. Boe tes, de man die in de senaat het affi che .Johnson-oorlogsmisdadiger" aan minister Veringa overhandigde: ,het grotendeels stopzetten van de bombar dementen is geen definitieve stopzet ting. Een wat ongewisse cituatie. Hele maal zeker van de betrouwbaarheid van de Amerikaanse geste ben ik niet, de laatste tijd hebben de Amerikanen veel vliegtuigen in Zuid-Vietnam no dig. Toch zie ik wel mogelijkheden. Dat Johnson zich nief herkiesbaar stelt maakt de situatie verward: het is denkbaar dat er een kandidaat wordt gekozen die het beleid van Johnson voortzet, Nixon bijvoorbeeld. Mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter van D '66 in de tweede kamer, zei .ontzettend blij' te zijn over John sons besluit de bombardementen op Noord-Vietnam te verminderen. Wel vraagt hij zich af, of deze stap zal leiden tot de gewenste resulta ten. Het is per slot van rekening een beperk gebaar: niet alle bom bardementen worden gestaakt. Mr Van Mierlo hoopt dat de stopzet ting langdurig zal zyn. Het be sluit van Johnson, zich niet her kiesbaar te stellen, noemde hij .verstandig en nobel'. Bijsmaak' Hagenaar J. J. L. van Zuylen, lande lijk bekend als dr Lastpost, het laat st jaar ook in het nieuws als initia tiefnemer tot de actie .Nederland vredeland": ,Ek ben blij met de stopzetting van de bombardementen, het geeft hoop op het begin van het einde van de oorlog in Vietnam. Maar een bittere bijsmaak valt niet te loochenen: wanneer de on derhandelingen over vrede dan nu in zriht zullen komen, dan realiseert men zich nog klemmender hoe lang en in welke mate de waanzin van de oorlog haar leed heeft uitgestort over de burgerbevolking van Vietnam, de vrou wen en de kinderen, en niet minder over de Amerikaanse jongens die daar moeten vechten en moorden'. Drs W. K. N. Schmelzer, fractievoor zitter van de KVP: ,Ik acht de beslis sing van de Amerikaanse president om als een eenzijdig gebaar de bombar dementen op vrijwel geheel Noord- Vietnam te staken van grote beteke nis om de vrede in Vietnam. Zuid-Oost Azië en de wereld te bereiken. John- ADVERTENTIE) Met Velpon zie je er geen barst van. CEtaiMir Velpon en wilt u nog meer zekerheid, koop dat tapijt dan bij de Klerk-die weet wel wat u wilt. K.V.T. Kroontapijt is een topidasse-tapijt van zuiver scheerwol waardoor u zeker bent van de duurzaamheid, onontvlambaarheid, kleur echtheid en motechtheid. Het trekt geen vuil aan en kan gemakkelijk worden gereinigd. K.V.T. Kroontapijt is een luxueus hoogpolig tapijt, in tal van kleuren en verschillende des sins leverbaar. Liefhebbers van klassiek inte rieur kunnen bijvoorbeeld kiezen uit ver schillende kleurstellingen van zeecaparfLo- dewijk"-dessirr. Voor moderne interieurs zijn er fraaie "kleine wolk"-dessins. Kroontapijt is 400 cm breed en kost 52,50 per m2. per strekkende meter XIU*" Vlissingen Oude Markt 9 - tel. 01184- 2162 COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT/ VUSSINGEN HOORN DE UER son la. zonder zich overigens te willen onttrekken aan het stuk zware mede verantwoordelijkheid, dat de VS be wust hebben aanvaard voor de vrijheid van dat deel van de wereld, wezenlijk met de door ons allen zo vurig be geerde deëscalatie begonnen. Wij menen nu te mogen verwachten dat snel door Noord-Vietnam positief zal worden gereageerd en dat spoedig onderhandelingen, waarbij ook het Na tionaal Bevrijdingsfront en de Viet- cong moeten worden betrokken, op ba- van de akkoorden van Genève kun- beginnen. Dan zal aan het bloed vergieten aan beide zijden een einde kunnen komen. Het behoeft nauwelijks vermelding dat ook positieve medewer king van de regering van Zuid-Viet nam is geboden. Met de moedige be slissing van president Johnson, die zich voor tal van nationale en internationa le vraagstukken zo heeft Ingezet, zich niet weer herkiesbaar te stellen heeft hij de ernst en oprechtheid van zijn besluit tot stopzetting van de bombar dementen onderstreept en de gehele problematiek rond Vietnam uitgetild boven partijpolitieke tegenstellingen in het verkiezingsjaar. ,Erg blij' Prof. dr B. M. J. Delf gauw, hoog leraar in de wijsbegeerte aan de uni versiteit te Groningen, maar beter be kend als Johnsons voornaamste Ne derlandse opponent, geeft als commen taar: ,ik vind het zeer verheugend. Ik kan dit bericht niet anders uitleggen dan als een volkomen koerswijziging van de Amerikaanse regering. Waar ik met m(jn constatering, dat de tot dusver gevolgde politiek Inzake Viet nam tot de oorlogsmisdaden mag wor den gerekend, geen andere bedoeling had dan het mobiliseren van de pu blieke opinie, kan ik alleen maar ver schrikkelijk biy z(jn nu de betrokken party blijkbaar zelf gaat inzien dat de ze oorlog een verschrikking is'. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft haar voldoening uit gesproken over de door president Johnson aangekondigde stopzetting der -n op vrijwel geheel Noord-Vietnam. Zij acht deze beslissing in g i rtgel plai zouden dan, zoals ook door president Johnson is gesteld, moeten geschieden op basis van de akkoorden van Genève in 1954, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagmorgen meegedeeld. I geheel Noord-Vietnam. Zij acht deze beslissing ingrijke de-escalatie. De regering spreekt de hoop uit dat door de partijen in het conflict een soortgelijke bijdrage zal worden geleverd en dat ónderhandelingen spoedig zullen plaatsvinden. Deze onderhandelingen F-111 AAN DE GROND WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft verdere vluchten met de ultramoderne jachtbommenwerpers .F Hl-A* verbo den, zo is maandag uit officiële krin gen in Washington vernomen. Eén van de zes toestellen van net eerste eskader dat voor Vietnam was ingezet, is vorige week boven Noord-Vietnam neergehaald. Een tweede is twee dagen daarna by de landing verongelukt. Deze toestellen hebben hun basis in Thailand, waar een onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van de toestellen wordt ingesteld. Kosygin in Perzië DEN HAAG (ANP) De Sowjet- premier Kosygin is maandag naar Per zië vertrokken voor een officieel be zoek van een week. zo meldt het Rus sische persbureau Tass. T yndon Baines Johnson, de vierde man in de Amerikaanse geschiedenis, die door toe doen van een moordenaar staatshoofd werd, had zich tot miljonair en één van de leiders in het congres opgewerkt, toen hij de 36ste presi dent van de Verenigde Staten werd. Toen op 22 november 1963 president John F. Kennedy te Dallas in Texas was doodgeschoten, stelde Johnson direct de geschokte gemoederen in Amerika en in de gehele wereld gerust met de verzekering dat hij hef beleid van zijn voorgan ger ongewijzigd zou voortzetten. In 1964 consolideerde hij zijn positie door bij de presidentsverkiezingen met meer dan 15 miljoen stemmen de grootste meerderheid uit de ge schiedenis van de VS de republikeinse sena tor Barry Goldwater uit Arizona te verslaan By de tussentijdse verkiezingen in 1966 bleek het getij echter gedeeltelijk te zyn gekeerd, waardoor de republikeinen weer vorderingen kon den maken. De onbevredigende gang van zaken ln Vietnam deed sterk afbreuk aan de populari teit van Johnson en bemoeilijkte de uitvoering van zijn plannen voor verbetering van de positie van de negers en zijn strijd tegen de armoe in het eigen land. Johnson was 55 jaar toen hij staatshoofd werd een lange. Ietwat ruige man uit Texas van bijna 1,90 m lang. Toen hij op 27 augustus 1908 in een kleine boerdery by Johnson Oity werd geboren, reed zyn grootvader te paard uit om de buren te vertellen dat die ochtend een senator was geboren. Graag toont hy nu nog aan de rand van zijn uitgestrekte landerijen in Texas het kleine houten huis waar hy werd geboren. Hij maakte een typisch Amerikaanse carrière. Toen hy 15 jaar was, ging hy van school. Hij poetste in een kapperszaak de schoenen van de klanten, werkte als liftbediende en tractorbestuurder, bordenwasser en kelner. Zelf zorgde hy voor het geld voor een onderaijzersopleiding, gevolgd door een baccalaureaatsexamen. In 1932 kwam hij ln de politiek als secretaris van een congreslid ln Texas. Twee jaar later trouwde hij met Claudia Alta Taylor, die lady Bird werd genoemd, sinds een kamermeisje haar de naam had gegeven President Roosevelt bepaalde in feite Johnsons politieke loopbaan. Hij gaf hem in 1935 de lei ding over het bureau voor Jeugdzaken ln Texas Johnson, die 26 jaar was, noemde later Roose velt ,mijn tweede vader.' In 1937 kwam Johnson in het huis van afge- l vaardigden. Hy steunde ln 1941 na de aanval op Pearl Harbor de oorlogsverklaring tegen Ja pan en meldde zich een uur later al als lid van de marine-reserve. Binnen drie dagen was hy Inge deeld als lultenant-ter-zee eerste klasse in ac- '.ieve dienst en daardoor het eerste congreslid iat aan de strijd deelnam. Hy ontving de zilve ren ster voor dapperheid by een vlucht over vyan- delljke stellingen op Nieuw-Gulnea. In de oorlog trad hij ook nog op als Roosevelts speciale afge zant naar Australië en Nieuw-Zeeland. In 1947 werd Johnson in de senaat gekozen, waar hy vijf jaar later hy was toen 44 jaar de jongste fractieleider in de geschiedenis van het congres werd. Een hartaanval die hem op 2 juli 1955 trof, dwong hem het enige tijd kalmer aan te doen. In de verkiezingsjaar 1960 was hy gegadigde voor de democratische kandidatuur voor het pre sidentschap, maar hij moest zijn meerdere erken nen ln John F. Kennedy, die hem toen aanbood kandidaat voor het vice-presidentschap te wor den. Hun combinatie haalde op 8 november een krappe meerderheid op de republikeinen Nixon en Cabot Lodge. In de drie jaar van zyn vice- presidentschap hield Johnson ongeveer 400 rede voeringen en bezocht dertig landen, waaronder Nederland. Spoedig nadat hy in het Witte Huis was gekomen, trad Johnson uit de schaduw, waarin hij naast Kennedy had geleefd. Hoezeer hy ook voor de continuïteit in de Amerikaanse politiek zorgde, toch maakte hij zich bewust en duidelijk los van de sfeer van zyn voorganger met wie hy in afkomst, opleiding en aard nauwe lijks iets gemeen had. WERELDGEBEUREN In januari 1964 diende hy een bezuinigingsbe groting in, waarby voor defensie aanzienlijk minder werd gevraagd, met de bedoeling het be spaarde geld te gebruiken voor de strijd tegen de armoede ln de VS. Hy sprak over de vestiging van een .great society', waarin de rijkdommen van het land met het volledige gebruik van de vorderingen van de wetenschap en de techniek rechtvaardiger zijn verdeeld. Op 2 juli 1964 teken de hy de historische door president Kennedy voorbereide wet op de burgerrechten. Ook op het gebied van de volksgezondheid, de huisves ting, de bejaardenzorg en andere sociale vraag stukken kwam hy met nieuwe programma's. De verkiezingsstrijd in 1964 die hij in het teken van de vrede en de sociale vooruitgang had gesteld, won hy met grote meerderheid van de republi kein Goldwater, waarbij hy de steun van 486 kiesmannen kreeg, tegen Goldwater van slechts 52 kiesmannen. Aan het begin van zijn nieuwe ambtsperiode in januari 1965 nodigde Johnson in formeel de nieuwe Russische leiders. Brezjnev en Kosygin, uit voor een bezoek aan de VS om gezamenlijk te streven naar een vreedzame op lossing van de bestaande conflicten. Van deze conflicten was toen de strijd ln Vietnam het be langrijkste geworden. Deze met-verklaarde oor log, die steeds meer mensenlevens en geld ging kosten, ging in toenemende mate afbreuk doen aan de populariteit van de president, ook al door lat de hoge kosten van de strijd de verwezenlij king van de sociale plannen ernstig belemmer den. Ondanks de vele felle demonstraties in en buiten de VS tegen het Amerikaanse optreden :n Vietnam, heeft de president steeds betoogd, dat zijn beleid juist was. Ras se noniusten in De troit en andere steden in de .lange, hete zomer' i - van 1967 vergrootten nog de zorg van de rege- ring. Het echtpaar Johnson heeft twee kinderen, van wie de r-k geworden Luci Baines twee jaar geleden met Patrick Nugent trouwde en inmid dels een zoon heeft gekregen en de oudste doch ter Lynda Bird enkele maanden geleden in het huwelijk is getreden met kapitein Charles Robb Deze schoonzoon is juist een dag voordat presi dent Johnson zijn besluit over de stopzetting van de bombardementen bekendmaakte, naar Viet nam vertrokken om daar de voorgeschreven der tien maanden te dienen. (Slot van pagina 1 reau Kyodo dat de Amerikaanse troe pen de militaire agerssie in Vietnam voortzetten. President Johnson heeft niet voldaan aan de vier voorwaarden die Hanoi heeft gesteld, aldus de Noord- vietnamees (de voorwaarden zijn in april 1965 gesteld en luidden- volledige staking van acties tegen Noord-Vietnam terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. ontmanteling van de Amerikaanse basis daar en beëindi ging van het militaire bondgenootschap met Zuid-Vietnam). Volgens de corres pondent van Kyodo zou China John sons verklaring verwerpen of negeren. De Tsjechische regering juichte Johnsons besluit de bombardementen te staken toe maar voegde eraan toe deze stap onvoldoende te achten. Eerder zei een Noordvietnamees in dat zyn regering het besluit rede .zorgvuldig zou be studeren'. Het Russische persbureau .Tass' zei dat Johnson met gedeeltelijke stopzetting Hanoi's eis voor ,een volledige en on voorwaardelijke stopzetting van de bom bardementen en alle oorlogsdaden tegen Noord-Vietnam' negeert. In Londen zei de P.ussische ambassadeur na een onderhoud met minister van bui tenlandse zaken Michael Stewart: .Mijn eerste reactie is dat de bombardementen niet volledig en niet onvoorwaardelijk zijn gestaakt'. Johnsons besluit de aanvallen te staken is in de meeste westerse landen toege juicht. Parijs reageerde echter nog niet officieel. Functionarissen daar zeiden dat de Franse regering Hanoi's reactie te weten wil komen. De reactie by de Aziatische bondgeno ten van de Verenigde Staten was ver schillend. De Philippijnse minister van buitenlandse zaken sprak van een .goed teken' en de Australische premier Gor ton noemde Johnsons initiatief .een nieuw belangrijk blijk van goede wil'. Een Zuidkoreaanse regeringswoordvoer der zei slechts .wij staan" versteld' en premier Kittikatsjorn van Thailand zei da', .de eer van de Verenigde Staten zou worden geschaad' en dat niemand nog m Verenigde Statei Praag d en John; Johnsons gebaar ADVERTENTIE morgen voordeel pinda rotsjes 200 gram van 92 voor 79 niet duur weI heerlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3