Zeekanaal door V oorne-Putten Hessel v.d.Wal: reuzenpocket van het Zeeuws boekenfeest Brug Sluiskil was defect: verkeer vast 2 ALMANAK INBRIT Am A' TE VLISSINGEN EX-KONING LEOPOLD KWAM EVEN TANKEN VOOR MINDER FRANKEN BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR IR J. LOEFF ,Der Zigeunerbaron Admiraal vloot Nederlandse watersport' Nieuw uniform Drie aanvaringen met veel schade in Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 APRIL 1968 BURGEMEESTER THOMASSEN ERKENT DE MOGELIJKHEID: ONTSLUITING .MOERDIJK' t Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hot is niet uit-i gesloten dat de studie die het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam verricht naar de be stemming van Voorne-Putten ook een plan zal bevatten tot aanleg van een kanaal voor zee schepen van de Oude Maas dwars door een deel van Voor- ne en van de Hoeksehe Waard naar het Haringvliet'. Burge- dit zondagavond bevestigd in de meester W. Thomassen heeft VAR A-uitzending ,Zin en tegen zin', speciaal gewijd aan de uit breidingsplannen van de Maas stad. Zoals de gedachten voorlopig zijn zou het moeten gaan om een kanaal van een kilometer breed, met een grote diepte en geschikt voor schepen van 7(1.000 tot 80.000 bruto registerton. V-ij Spijkenisse zou het kanaal moe ten beginnen om in zuidwaartse rich ting door de oostelijke punt van Voome e nliet westelijk deel van de Hoeksehe Waard te lopen en vervol gens uit. te monden in het Haring vliet. ter hoogte van het eiland Tien geme.ten. Speciaal zou het kanaal bestemd zijn om de met hulp van Rotterdam aan te leggen industriegebieden bij Moerdijk strak3 een vaarweg in de richting van het Rotterdamse ha vengebied te geven. Overigens ont kende burgemeester Thomassen ge ruchten dat in het kader van dezelf de studie een plan wordt uitgewerkt om het eiland Voorne-Putten van zee uit (tweede Maasvlakte) te door graven en daar dan grote havenin- dustrieterreinen aan te leggen, ,Zo'n llan is er helemaal niet. Ik heb nog nooit een tekening gezien, waarop zoiets is vertoond. Bovendien ziet het er niet naar uit dat op korte ter mijn een dergelijk plan wordt ge maakt'. en beroering veroorzaakt. Bedenke lijk acht men liet dat de urgent ver klaarde ruilverkaveling voor Voorne- Putten op de lange baan geschoven is, ,Een agrarisch levend Voorne- Putten is een veel moeilijker prooi voor Rotterdam', is de opvatting op het eiland. INVLOED In de discussie-uitzending van de VARA onder leiding van mr G. J. P. Cam- melbeeck werd ook de vraag aan de orde gesteld wat de Invloed van de (nog) geheime) Rotterdamse plannen zal zijn op de ontwikkeling van zeehavens In het deltagebied. De conclusies van het rapport .Ver kenning' dat het overlegorgaan zee havenontwikkeling begin dit jaar heeft uitgebracht, waren uitgangs- £>unt voor de discussie. De Zuidhol- andse gedeputeerde mevr. mr Ghr. A. de Ruyter-de Zeeuw zei daarover: Jiet zijn nog maar zeer vage plan- ne, ze zijn aanleiding tot fantasie en paniek. Maar als ze werkelijk gere aliseerd zullen worden betekent dat de doodsteek voor alle plannen Noord-Brabant en in Zeeland, voor het eloehavenproject, voor Terneuzen en voor Reimerswaal. Het is poli tiek een bedenkelijke zaak om plan nen tot spreiding van de industriali satie op deze manier af te kappen. Als de regering deze plannen helpt financieren blijft er voor andere gro te projecten geen geld over'. En het lid van het dagelijks bestuur van de raad van Rijnmond, de heer P. Th, Biersma stelde het zo: ,Is de regering bereid om flinke bedra gen ih Zeeland te steken of niet? Met enkele honderden miljoenen gul dens is er op haven- en industriege bied van Zeeland veel te maken. AJs er pijpleidingen heen worden aange legd kan er daar snel heel wat van grond komen*. Van verschillende kanten werden in de uitzending verschillende kan ten werden in de uitzending verte genwoordigers aan het woord g~' ten. De Rotterdamse studie h vooral op Voorne-Putten veel onrust Weer inbraak in Zuidlandschool te Terneuzen TERNEUZEN' In de nacht van terdag op zondag is opnieuw ingebro ken iu de Zuidlandschool te Terneuzen. Deze ontdekking deed het hoofd van de school zondagmorgen. Er wordt niets vermist. Door het Inslaan van een ruit aan de achterzijde is de dader (of da ders) binnen gekomen. Alle zeven loka len en het kantoortje zijn doorzocht en overhoop gehaald. Waarschijnlijk was men op zoek naar geld eo heeft men niets kunnen vinden. Zware aanrijding te Terneuzen TERNEUZEN - Op het kruispunt Gui- do Gezel lest raat - Frederik van Eeden- etraat te Terneuzen verleende zondag morgen de Belg C. G. uit Stekene, als bestuurder van een personenauto, geen voorrang aan een auto, bestuurd door F. M. de J. uit Axel. Beide wagens werden totaal vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De Belg kwam uit de richting Axel en wilde op 't kruispunt links afslaan. De Nederlan der reed rechtdoor in de richting AxeL leeuwse Opdelen Hessel van der Wal, die zater dagavond op het Zeeuws boeken feest zijn programma J^and in zicht' presenteerde, was onder meer verontrust. Vooral, toen htj het onderwerp sex aansneedt. Nou, alles in het nette hoor. Maar toch wel erg verontrust. Een jong, progressief leraar kwam op v it middelbare school met een revolutionair voorstel: de klas zou om het onderwerp seksualiteit nu eens goed door te praten, worden opgedeeld in gespreksgroepen. Het bleek wat overbodig: ee had den zichzélf al opgedeeld In werk groepen DRUK De redactie van het radioprogramma vroeg zich verder af in hoeverre het hnvenbeleld in Rotterdam onder druk staat van het havenbedrijf in de Maasstad, cq de directeur ervan. ïr F Posthuma. Daarbij werd in het geding gebracht of de. voorbereiding van de plannen voor de Rotterdamse havenontwikkeling wel voldoet aan de democratische eisen voor me- nings- en besluitvorming. Burgemeester Thomassen ontkende de kritiek dat het havenbedrijf een dominerende rol speelt en dat de in vloed van deze zijde ondoorzichtig is. Hij wees erop dat het beleid in eerste instantie bij de gemeenteraad ligt en dat er een goede samenwer king is tussen deze beide. Het ver wijt dat Rotterdam doet aan .lokaal chauvinisme' (drs Th. J. Westerhout) en dat de stad lijdt aan megaloma nie (grootheidswaanzin) pareerde de heer Thomassen als volgt: .het ver veelt on telkens dat afgekloven been weer te zien. Is de Rotterdamse ontwikkeling een mooie prestatie voor 's lands economie, ja of nee?' In verband met Rotterdamse plan voor aanleg van een zeekanaal naar het Haringvliet, moet nog worden her innerd aan een mededeling van de Brabantse commissaris der koningin, dr C. N. M. Kortmann, dat het Moerdijkterrein wellicht ook voor kleinere zeeschepen bereikbaar zal worden gemaakt. Daarvoor zou de Dordt.se Kil .opgerekt' moeten wor den, een zaak die thans bij rijks waterstaat In studie is. P. Daniëlse waarnemend burgemeester Kattendijke KATTENDIJKE Burgemeester P. Daniëlse van Kloetinge is met ingang van 16 april benoemd tot waarnemend burgemeester van Kattendijke. De be noeming is afgekomen bij besluit van de commissaris der koningin in Zee land van 27 maart 1968. Momenteel wordt de waarneming gedaan door bur gemeester A. Schipper van Kruiningen. De heer Sahipper neemt niet langer waar in Kattendijke in verband met zijn aanvaarding van het tweede kamer lidmaatschap voor de PvdA. ,LAND IN ZICHT' Op ha Zeeuws boe terdnyavond i)< VllSSmgens .Britannia', presenteerde Hessel van der Wal zijn cabaret ,Land ■hl'. Links zijn begeleider, van Daalen. (Foto PZC) Hessel van der Wal: een tot zaterdagavond in Zeeland nagenoeg onbekende naam, de naam van de man, die op het Zeeuws boekenfeest in het Vlis- singse .Britannia' zijn cabaret ,Land in zicht' zou presenteren. Een éénmansvoorstelling is een zeer sobere entourage. Links Van der Wals éénentwintigja rige pianist Frans van Daalen, rechts een grote, crêpepapieren bloem, die na de pauze open gaat. Een uitbundige decorwis seling, maar voor Van der Wal maakt het weinig uit: zowel voor als na de pauze stelt hij zich tussen bloem en vleugel voortdurend positief op en be treedt hij onbevangen het na tionale erf, voor hem een keu rig aangeharkt akkertje, waar- KAPELLEBRUG Da (Belgische) gewoonte getrouw heeft ex-koning Leo pold van België zaterdagmiddag voordat hij de grens met zijn land weer overging, even wat Nederlandse benzine getankt. Dat gebeurde in Kapeilebrug bij het servicestation van de heer R. Boon. Ex-koning Leopold bestuurde zijn wagen zelf. Zijn gezelschap zat in een volgauto. De heer Boon, die bemerkte dat hij met een bekende persoonlijk heid te doen had maar de man niet zo gauw kon thuisbrengen, kwam achter de waarheid toen de bezoeker hem vertelde dat hrj in Terneuzen was geweest om er een jachthond te kopen. Toen de ex-konlng merkte dat zijn Identiteit bekend was, bleef hrj even pra ten en liet zich door de heer Boon onder meer uitvoerig inlichten over de stand van zaken in het Nederlandse benzine-bedrijf. Daarna verdween de ex-koning, wat benzine rijker en wat frankskes armer, in de richting van de grens. op met met veel ambitie het ge was van de bewustzijnsvernau wing kweekt. Voor het comité Zeeuws boeken feest was het engageren van Van der Wal (29) een experiment. Een onbekend man uit Hilver sum, die in Leeuwarden, waar hij iange tijd woonde, weliswaar veel succes haeft gehad, maar die nu met zijn eenmansvoorstelling de avond waar moet maken met een programma van eigen teksten en liedjes. En aan liet slot van de avond het aansluitende boekenbal behoort immers tot de werken van de nacht ltrljgt die man dan een staande ovatie van een uiterst dankbaar pu bliek, dat heeft kennis gemaakt met een jong cabarettier, die zich qua niveau kan meten met bet beste waf op dit terrein in Nederland voor handen is, die vooral door zijn ver bale grapjes verwantschap toont met Seth Gaaikenia, maar toch reeds in dit eerste kennismaking een volko men eigen plaats opeist. Datzelfde publiek heeft zich eerst wat gereserveerd opgesteld, Hessel van der Wal heeft daar aanvanke lijk wat aai'zelend op gereageerd, totdat hij plotseling contact met de zaal heeft. Men heeft even moeten wennen aan zijn toon, zijn nog niet helemaal gepolijste presentatie, zijn woordkunstige coquetterie met de gewoonetn van wat hij noemt een recht-schapen volle. Na zijn presen tatie vann de Nederlandse ieeuw ,Je maintiendrai, dat geldt al eeuwen, je mamtiendrai, met al die leeuwen' komt dat contact moeiteloos tot stand, er volgen open doekjes het Zeeuws boekenfeest is nog voor tienen een geslaagd feest. Hét or ganiserend comité deed een uitste kende keus en Van der Wal honoreer- dee de invitatie door zijn conference aann te passen. Zo behanndelde hij verrschilllende schrijvers en de .don kere toon' van de hedendaagse literatuur, ,maar achter de wolkers schijnt toch de zon'. Van der Wal was ook verontrust, vanzelfsprekend. Wat weet men van daag aan de dag nog over litera tuur? ,Als je spreekt over Kloos. denken de mensen dat je 't over een intieme vorm van dansen hebt'. Eijna al zijn grapjes zijn verhaal de militaire dienst is gemakkelijk omdat je daarna zelf je houding niet hoeft te bepalen en de boer, die achter de hooiberg wordt betrapt met de meid, pleegt een erfzonde. Veelzijdigheid toont hij in zijn automatiek-pantomime: ,Tot ver na 't middernachtelijk uur. staan we te vreten uit de muur'. In Frans van Daalen vindt Van der Wal een voor treffelijk accompagnem-, bescheiden, gevoelig, muzikaal en daarbij eeer punctueel als hij teksten en bewe ging moet ondersteunen. Als solist was hij te horen in een toccata van Katchaturian, waarin hij he laas de capaciteiten van zijn in strument wat overschatte. Voor .Land in zicht' zag men solo toneel van Rob Geraerds. die een fragment uit de Camera Obscura de familie Kegge deed, erg ver trouwd. geen evenement, maar een alleszins verteerbaar voorgerecht uit de tuin van de vaderlandse letteren Burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen had tevorene de boeken week in Zeeland officieel voor ge opend verklaard. Hij verklaarde bo vendien, zelf een hartstochtelijk le zer te zijn cn hij meende, dat men de boekenweek beter kon eren met het lezen van een boek, waarbij hij tenslotte een economisch advies wilde plaatsen; als men wacht tot de pocket uitgave verschijnt, is men veel goedkoper uit. Namens het comité beantwoordde de heer P. A. C. Bikker uit Vlissingen zijn toespraak De heer Bikker lan ceerde onder meer zijn hartekrect .Koop eens een boek in de boek winkel' en pareerde tenslotte bur gemeester Roemers: ,Als u een poc ketboek koopt, loopt u constant twee jaar achter'. Bij het betreden van de zaal was er voor iedere bezoeker van dit geslaag de boekenfeest een aardige attentie: een pocketboek (H. H.) Oud-schoolhoofd Middelburg in De Meern overleden MIDDELBURG In De Meern (U) is 28 maart overleden de heer Pieter van Roon. De heer Van Roon, die 81 jaar werd. was oud hoofd van school J. en van de ulo voor jongens in Middelburg. Hij was ridder In d» orde van Oranje Nas sau. MEISJE (16) IN MIDDELBURG WEGGELOPEN MIDDELBURG Sinds zondagmorgen half twaalf wordt in Middelburg ver mist de 1G-jarige Adriana Plona van Waarde. Het meisje is na een woor denwisseling van huis in de Oosterschel- destraat weggelopen. Om twaalf uur is ze het laatst gezien. Ze stond toen te liften by het viaduct op ryksweg 58 bij haar geboorteplaats Nieuw- en St-Jnoslund. Ze is al meer van hnls weggelopen. De vermissing van Adriana van Waar de, die hulp in de huishouding is, werd zondagavond omstreeks negen uur aan gegeven. Het meisje is 1.80 in. lang. heeft lang donkerblond haar, een bleek, spits gezicht en bruine ogen. Ze draagt een oranjebruin broekpak, met een lichtblauw damësoverhemd en lange zwarte laarzen. MIDDELBURG, SCHOUWBURG WALCHERSE OPERETTE- KN MUSICAL VERENIGING Toen de Walcherse Operette- en Musi calveren iging In bet vierde seizoen van haar bestaan .Der Zigeunerbaron' van Johann Strauss begon in te studeren wist zij deksels goed dat de opvoering een strikje eultuieel gewichtheffen zou worden. Toch kunnen we na de premiè re, zaterdagavond in de schouwburg te Middelburg, zonder enige reserve vast stellen dat het zestig medewerkenden tellende, gezelschap zich er over het algemeen "niet aan heeft vertild. Toe gegeven, helomaa' vlekkeloos was het spektakelstuk niet. Er was wat com municatiestoornis tussen het orkest, het Entr'acte Ensemble uit Rotterdam, en de uitvoerenden op het podium. Bepaald onplezierig is het ook, wan neer blijkt dat één van de solisten al zijn stem zo goed als kwijt is zodra voor de eerste keer in de zaal het licht wordt gedoofd. Maar dat zijn details. Ze afstropen Legen pluspunten als een voor amateurs goede stemmenkwaliteit, solisten met verdienstelijk, hier en daar geroutineerd acteertalent, levert een totaalbeeld dat wel boven de middel maat geregistreerd mag worden. De Walcherse vereniging had alle elemen ten, die Strauss in 1885 in de overbe kende operette legde, aardig uitgeba lanceerd. En een niet onbelangrijk part van het succes komt daarbij op conto van de décors en de kostuums. Mede daardoor kwam de zwierige en char mante sfeer uit het verhaal van de Hongaarse landeigenaar Sandor Barin- kay, die de dochter van een rijke var kensfokker zo graag tot zijn vrouw zou hebben, aardig over. Terugkijkend naar de prestaties, die de Walcherse vereniging tot nu toe heeft geleverd, durven we hier wel zeggen dat zij zich via eenvoudiger opgaven als .Lustige Witwe', .Frau Luna' en .Victo ria en haar huzaar' aardig heeft opge werkt. Vooral wanneer we daarbij incal culeren wat de WOM in het seizoen van voorbereiding aan handicaps heeft moeten nemen. Van de oude garde so listen was nog maar een handvol over. Er kon pas laat met de eigenlijke re petities worden begonnen, omdat de re gisseur van het gezelschap. Zeelands vorige toneeladviseur To ine van Bergen, vertrok. Van zijn opvolger. Ad van Noort, heeft ,Der Zigeunerbaron' overi gens een uitgekiende, strakke regie meegekregen en achter het decoront werp, dat hij leverde kan een uitroep teken worden gezet. Nieuwelingen dus onder de negen solisten en eveneens in het koor. Eigenlijk is dat koor sinds vorige uitvoeringen voor ongeveer drie kwart ververst. Toch wist het onder de inspirerende leiding van dirigent Pe ter Jense de eerder genoemde commu nicatiestoornissen met het orkest goed op te vangen. Moeilijkheden, die te her leiden zijn een acoustische fout in de schouwburg: de orkestbak ligt te laat. Het contact tussen koor on orkest ligt daardoor per definitie al niet een voudig. In het tweede bedrijf van .Der Zigeunerbaron' raakte het zaterdag avond even volkomen zoek; het koor zong op een gegeven moment zonder begeleiding. Om tot de solisten terug te keren. Er waren nog vier oude bekenden. Eén van hen was Gerard Bayens (Zsupan, de rijke varkensfokker). Hij was zijn stem - stevig eind kwijt, maar wist des- nks zijn rol met flair tot een ac- abele te maken. Catrien Maljers ft, dochter van de zigeunerin Czl- pra), Bram Kwekkeboom (Ottokar), José Heydeas (Arsenal) en Peter Ver- hage (districtshoofd) leverden rollen, die steunden op ervaring in de WOZ. Naast hen viel op Greetje Bikker- Vel thuizen als de zigeunerin Czipra. Een nieuwkomer, die het verdienstelijk deed en die beslist een stap verder was dan een wat aarzelender acterende en zin- ende Peter da Lijser (Sandor Barin- :ay). Een opvallend optreden van een ballet groepje onder leiding van Helen Rie- mens-Soesman mag hier niet onvermeld blijven. Evenmin het .eigen werk' ln de kostuums (zigeunerinnen) van de hand van Marian Janssen-Reudink en in de decors van Henk Polvliet, Kees Jan Slagter. het eind van de opvoering kreeg het legertje medewerkenden van de Walcherse Operette- en Musicalvereni ging een staande ovatie van het pu bliek. Voor de solisten waren er bloe men. .Der Zigeunerbaron' is aanstaan de zaterdag (6 april) opnieuw te zien in de Schouwburg van Middelburg. Op zaterdag 20 april is er nog een derde opvoering in het Scheldekwartier te Vlissingen. Van der M. VEERE .Admiraal van de vloot van de Nederlandse watersport' noemde burgemeester A. de Kam van Reere zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst in het stadhuis Ir J. Loeff, sinds kort inwoner van zijn gemeente. Voor zijn vele verdien sten in Nederland werd Ir Loeff reeds onderscheiden. Omdat hij in internationaal verband ook op een bijzondere wijze de belangen van buurland België behartigde kwam er zaterdag nog eens een onderschei ding bij van koning Boudewijn. De Belgische ambassadeur ln ons land, dr W. van Cauwenberg kwam ir Loeff de versierselen opspelden die behoren bij de onderscheiding van officier In de kroonorde. BIJ de uit reiking was ook Zeelands commis saris der koningin mr J. van Aartsen en echtenole aanwezig. In vele toonaarden werden op de of ficiële bijeenkomst de kwaliteiten van ir Loeff bezongen. Voorzitter C. de Brouwer van het koninklijk Belgisch Yachting verbond noemde hem on der meer een voorvechter voor de Ne derlandse zeilsport, een man die wa ter en watersport tot zijn natuur maakte. In vele functies behartigde hij de belangen voor de watersport, zoals in zijn hoedanigheid van raad gevend directeur van het bureau voor de watersport, lid van de zeil- raad, hoofdredacteur van de water kampioen. Htj schetste ir Loeff ook als een man die sinds 1922 zijn stem pel drukte op de werkzaamheden In doe .International Yachting Ra cing Union'. Evenals voorzitter De Brouwer wee3 de Belgische ambas sadeur op de grote rol die ir Loeff heeft gespeeld bij de verdediging en het benoud van het waterlandschap ln Nederland. Met zijn werk in in ternationaal verband leverde de heer Loeff naar de ambassadeur zei een bijdrage tot een goede verstandhou ding tussen verschillende volkeren Voorztter V. P. van Coeverden van de .koninklijke verbonden van de Ne- derlandsche watersportverenigingen' noemde ir Loeff ,het paradepaard van de Nederlandse watersport'. In zijn dankwoord zei de onderscheiden ingenieur altijd gestreefd te hebben naar samenwerking op het gebied van de sport tussen België en Ne derland. Hij zei graag te zijn opge treden al pleitbezorger van het denk beeld om Belgische, watersportlief hebbers de gelegenheid te geven voor het houden van wedstrijden op het Veerse Meer. ,De grote Belgische in filtratie die nu valt waar te nemen is bijzonder nuttig voor de ontwikke ling van de watersport in dit gewest', aldus ir Loeff. Bij de foto: het opspellen van de onderschelden door de Belgische am bassadeur in Nederland, dr W. van Cauwenberg. Geheel rechts mr J. van Aartsen, Zeelands commissaris der koningin, geheel links de heer C. de Brouwer, voorzitter van het koninklijk Belgisch Yachting ver- verbond. Examens De heer A. G. R. Cornells uit Hoofd- ri.t is aan da Nederlandse hogeschool Rotterdam geslaagd voor het kan didaatsexamen economische weten schappen. TERNEUZEN Twee buiten werking gestelde bmggen hebben zaterdag het verkeer rond Ter neuzen tamelijk grote moeilijkhe den opgeleverd. Niet alleen was de brug van Ribbons te Terneu zen van half elf tot lialf twaalf 's morgens geblokkeerd wegens sloopwerkzaamheden, ook de nieu we brug te Sluiskil rakte om elf uur buiten werking. Het za. lze- ker tol. (vandaag) maandag, zo niet langer, duren voordat deze brug weer ingebruik kan worden genomen. Er is sprake van een storing in liet draaimeehanisme. De auto's die tussen half elf en half twaalf bil de Ribbensbrug kwamen, werden teruggestuurd naar de nieuwe brug te Sluiskil. Toen deze om elf uur eveneens met meer te gebruiken was, onl- sttond er een vrij aanzienlijke op- sttopping. Al het verkeer moest nu weer gebruik gaan maken van de oude brug te Sluiskil. Tot over maat van ramp werd deze brug herhaaldelijk opengedraaid om schepen door te laten, terwijl de weg naar de brug toe bovendien op verscheidene plaatsen is opge broken. Ook de nieuwe bewegwij zering droeg ertoe bij dat de auto- mobUistn de kluts kwijt arakten. Deze wegwijzers wijzen namelijk naar de nieuwe brug. Ten einde raad hebben een aanta lautomobi- listen hun weg naar Terneuzen maar via Sas van Gent gezocht. De enorme capaciteit die de oude brug loreeg te verwerken (er wa ren bovendien ook tamelijk veel Belgen op de weg), droeg overi gens ook niet bij tot een vlotte door stroming van het verkeer. Tussen twee en drie uur werd de Ribbensbrug nogmaals geblok keerd. Rijkswaterstaat achtte liet niet ge wenst ondanks de precaire ver keerssituatie om de werkzaam heden op te schorten. Het zonder meer onderbreken van de sloop werkzaamheden in de nacht van vrydag op zaterdag te doen uit te voeren. Het karwei was even wel tegengelopen, waardoor dat niet gerealiseerd kon worden. De Ribbensbrug is overigens en rijks- brug (een stukje ryksweg) dat door het rijk ak nworden afgeslo ten wanneer men dat wenselyk acht. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur had de rijkswaterstaat alle oude wegwijzers die naar de oude brug te Sluiskil verwijzen weer in stelling gebracht. De ANWB- borden vértelden de automobilis ten zaterdag evenwel nog steeds langs welke weg zij naar de nieu we brug moesten. Volgens de politie was het verloop van het verkeer zondag redelijk wel. Er kwamn nog wl automobi listen bij de nieuwe brug uit, maar daar stond een bord dat hen naar de oude brug venvees. Mensen die de situatie kenden, maakten ge bruik van de Ribbensbrug, wat het verkeer over de oude brug te Sluiskil enigszins ontlastte. Het pontje dat, sinds de nieuwe brug in gebruik was genomen, de oude brug verving voor voetgangers, heeft zondag stilgelegen. SINT BAAF, AARDEN BU RG De vijftiende (jaarlijkse i uitvoering van de Ma.tthaus-Passion te Aardenburg lieeft bij ons een zeer gemengde indr uk achtergelaten. Deze indruk werd vooral gevestigd door de opvatting van de uil voerenden, in casu de dirigent Plet van Egnrond. Onder zijn leiding stonden het Amsterdams oratoriumkoor, de ,St.-Jo- sephzangertjes' uit Hilversum (jongens koor) en het Uti-echts stedelijk orkest. De solisten warenWilly van Hese I Bel gië), evangelist, Bruce Boyce (Enge land). Chrfstuspai'tij, Riha CorneLissen (Nederland), sopraan. Delia Woolford (Engeland), alt, Reinier Schweppe, te nor. Henk Smit, bas, Thijs Kramer, or- 1 Leny v. d. Lee, klavecimbel. mond romantisch genoemd, een precfi kaat dat niet ten onrechte wordt ge bruikt. Echter, wat behelst dit begrip? In dit verband wordt bedoeld: gevoelig, menselijk, deze omschrijving heeft blijkbaar voor de klinkende muziek als resultaat het overmatige gebruik van crescendi, rubati, agogische accen ten en dergelijke. Is het aanwenden van genoemde middelen in dit werk van J. S. Bach te tolereren? Een muzikaal-puriteinse geest argumen teert. vanuit de partituur zoals die door de componist werd opgezet en zou dan tot de conclusie moeten komen dat een interpretatie zoals Van Egmond zich die voorstelt, een complete farce is. Naar onze overtuiging, zeer ten onrechte ove rigens. Muziek is een levend .organisme', dat zich kan en moet aanpassen aan degenen di'e zich ervan bedienen, de homo ludens kan zich geen beter speel goed wensen. Wat Piet van Egmond met dit werk deed .is zijn goed recht (vergelijk met de swingle singers zeer knap), maar het probleem ligt elders. Wij spraken van overmatig gebruik van bepaalde muziektechnische middelen. Voor ons gevoel komt het er in de eerste plaats op aan de intenties van de componist zo zuiver mogelijk te exposeren, het no tenschrift was (voor de componist) en is (voor de uitvoerders) liet. stramien, de aanleiding tot muziekproduktie. De dirigent interpreteert, d.w.z. geeft zijn eigen visie, maar mag daarbij nooit de voorschriften uit het oog verliezen. Dit signaleerden wij echter meerdere malen, zoals onder andere in het koor .Kommt Ihr Tochter". De dubbelkorigheid is per definitie zo duidelijk, dat elke beklem toning daarvan nutteloos wordt, de vraag ,Wen?' forte gezongen, het ant woord vermoedelijk zo bedoeld .Den Brautigam' zeer zacht. Het ferme re® van staccato-noten in een trager wordende vivace-tempo deed ons nogal gewelddadig aan, Dit is temeer opmerkelijk daar de koren en het orkest zo goed getraind zijn, dat het stijlbegrip van de dirigent evengoed tot expressie zou zyn gekomen zonder toevoeging van dynamische ele menten. Voora l in de pianissimo-passage beluisterden wij een klankgehalte dat hoort by een .arrivee'-koor. De evangelist Willy van Hese kon onze aandacht niet tot het einde gevangen houden door een te laag gekozen tempo, vermoedelijk om stijlsynchronisatie tot stand te brengen met de overige vocale solisten en dirigent Van de overige solisten viel ons de En gelse alt Delia Woolford op. Zrj be schikt over een ezer soepel stemappa raat Haar voordracht is doorleefd, maar met sentimenteel. De sopraan Rina Cornellssen viel ons tegen. Zy had vaak te kampen met in tonatie-moeilijkheden. Haar stijl is (nog) niet geschikt voor het oratorium. Rina OornelLïseia is nog jong en kan onge twijfeld een mooie carrière opbouweiv met name op operagebied. De tenor ReW nier Schweppe en de bas Hen Smit wa ren berekend voor hun taak. De Christuspatrij, voorgedragen door Bruce Boyce, toonde identificatie met rijn rol. Deze bas heeft een mooie, be heerste stem. De begeleiding was bfl het Utrechts Stedelijk Orkest in ven- trouwde handen. De dirigent heeft aan het totale apparaat rijn bedoelingen op overtuigende wijze overgebracht. A. van P. H.ANSWEERT Zowel op de Wester- scbelde, als in de buitenhaven van Hans- weert en op het kanaal door Zuid-Beve- land ontstonden dit weekeinde aanvarin gen. Bij de eerste botsing werd het Belgische motorschip .Flandria' zwaar beschadigd. In de buitenhaven van Hans- weert kreeg het Duitse motorschip ,He- liho' een groot gat in het voorschip. In het derde geval moest een Zwitsers schip voor reparatie naar België. Op de We6terschelde botsten tussen boei 52 en boei 54 ter hoogte van Walsoorden het Nederlandse kustvaar tuig Sehieborg van rederij Wagenborg uit Delfzijl en het Belgische motorschip Flandria. De Flandria moest onder begeleiding van het bergingsvaartuig Tijgerhaai naar de scheepswerf TSM te Hansweert worden gebracht. De Flan dria (800 brt) was leeg op weg van Antwerpen naar Duitsland. De Sehie borg, die op weg was naar Brussel, kon de reis voortzetten. In de Hansweerter buitenhaven werd het Duitse motorschip Heliho (697 brt). dat met ijzer op weg was van Brussel naar Duisburg, zondagmorgen uit de koerslijn gedrukt door wegstuwend scluroefwater van twee gemeerd liggen de schepen. De Heliho voer naar de sluis. Het schip kwam in aanvaring met de 1332 tons geladen Graclol, dat net de sluis had verlaten. De Heliho kreeg een groot gat ln het voorschip, dat direct vol water iiep. De bergingsvaartuigen Inktvis en Haai hielden het schip met pompen boven water. Nadat het gat provisorisch was dicht gelast kon de Heliho verder varen. In de nacht van vrijdag op zaterdag vond op het kanaal door Zuid-Beveland ter hoogte van de spoorbrug bij Vlake een aanvaring plaats tussen een duwbak en een Zwitsers motorschip. Het lege motorschip, de Albula (994 brt) kreeg ernstige schade aan de scheepshuid. Hec schip was op weg van Antwerpen naar Rotterdam, maar het. moest voor repa ratie terug naar België. De duwbak, de Navis 12, werd getrokken door de sleep boten En Avant 5 en En Avant 10. VEEL BEWOLKING In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering ln tempe ratuur. ZON EN MAAN 2 april Zon op 06.13 onder 19.16 Maan op 07.30 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2