VIJFTIENDE MATTHAUS IN AARDENBURG Cuelenaere: er zitten zoveel kanten aan ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wielen/aria Theo Platjouw: goede partij weggeven. DE TOPTIEN NIEUW MAANDBLAD VIJFTIENDE MATTHAUS AARDENBURG De vijftien de Matthaus Passion die son- day in de Aardenburgse Sint- Baafskerk zal worden uitge voerd staat - traditiegetrouw - onder leiding van Piet van Eg- mond. Solisten zijn: Willy van Hese (Belgiëj, evangelist, Bru ce Boyce (Engeland)Chris- tuspartij, Rina Cornelissen (Nederland), sopraan, Delia Woolford (Engeland)alt, Rei ner Schweppe, tenor, Henk Smit, bas, Thijs Kramer, or gel, Leny v. d. Lee, klave cimbel. Koren: het Amster dams Oratoriumkoor en de Sint-Joseplizangertjes (Hilver sum). Orkest: het Utrechts Stedelijk Orkest. De (onver korte) uitvoering begint om 2.15 uur en duurt tot ongeveer 6 uur. ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 29 MAART 1968 E. O. Cuelenaere van Bach-comité: ,Je hoeft geen conservatorium te hebben Belangstelling voor Aardenburgse Matthaus AARDENBURG .We moeten de mensen een beetje over hun drempel vrees heen helpen. Zo'n .Matthaus Passion is heus niet alleen voor hoogbe gaafden, je hoeft beslist geen conservatorium te hebben om ervan te bunnen genieten. Trouwens er zitten zoveel kanten aan: je kunt gaan uit religieuze overwegingen, je kunt gaan voor de muziek, voor het koorwerk of voor de dirigent. Het is alleen al geweldig om zo'n Piet van Egmond daar met z'n tien vingers het hele gebeuren te zien bespelen. Hoe langer hoe meer be seffen de mensen die veelzijdigheid ook wel, hoor, 't Is net als met een restaurant: daar durfde vroeger ook niet iedereen naar binnen te stappen, terwijl je nu al veel makkelijker over de drempel komt'. Dat vindt de heer E. O. Cuelenae re uit Aardenburg en dan praat hij twee keer in z'n straatje: als be stuurslid van het plaatselijk Bach- comité en als horeca-man. 't Kwam overigens toevallig, want het ging voornamelijk over Bachs passiemu ziek, die aanstaande zondag voor de vijftiende maal in de fraaie Sint- Baafskerk zal worden uitgevoerd. Zo'n 1100 mensen kijken en luiste ren er naar een goede 250 koor- en orkestleden en solisten. Een derde lustrum dat in alle bescheidenheid zal worden gevierd. Voor de heer Cuelenaere wél aanleiding om te stellen dat de Aardenburgse Mat thaus zich een plaats heeft weten te veroveren in de provincie en in België. Tot zelfs uit Noord-Frankrijk komen er mensen kijken en daarop had men in 1954, bij de eerste uit voering, bepaald nog niet durven re kenen. ,De Sint-Baafs was pas gerestau reerd, de muren waren bij wijze van spreken nog nat. Je kon echt wel zeggen dat de Matthaus toen onder zeer barre omstandigheden is uitge voerd. Hoe wij er toe kwamen om dat evenement hier te halen? In '52 of '53 had Piet van Egmond al eens een uitvoering gegeven in Axel. Daar bleek de ruimte echter te klein. De toenmalige hervormde predikant hier, ds. Blom heeft hem voorge steld om de Sint-Baafs te gebrui ken. Op die suggestie is Van Eg mond maar al te graag ingegaan, want de kerk beschikt over een ge weldige akoestiek'. De problemen la gen aanvankelijk echter op een an der terrein: de verwarming. In het begin werkte men met oliebranders, die dan al enkele dagen tevoren werden aangezet, 's Nachts bleven er vrijwilligers bij In verband met het brandgevaar. Tijdens de uitvoe ring moesten de branders weer ver wijderd worden in verband met de stank. Het Bach-comité is in een la ter stadium dan ook overgeschakeld op gasverwarming, die elk jaar te gen passiezondag wordt geïnstal leerd. Op de Brusselse Expo kocht men een houten vloer voor de lager gele gen .achterkerk', zodat het publiek daar op gelijke hoogte kwam te zit ten met de mensen op de voorste rijen. Bovendien had deze houtlaag het voordeel dat hij warmer was dan de tegelbedekking. Solisten, koor en orkest zitten op een als amfitheater gebouwd podium, zodat ze voor de toehoorders een over zichtelijk geheel vormen. VERKOOPADRESSEN zonder meer in je kerk, je dirigent Piet van Egmond. Een belangrijke taak heeft net i oecume nische! Bach-comité toebedeeld aan de verkoopadressen- Ze liggen ver spreid door de streek, terwijl er ook in enkele Belgische plaatsen en Vlissingen. Middelburg, Goes en Zierikzee kaarten verkocht worden Cuelenaere: ,We gaan er vanuit dat de mensen van de verkoopadressen zelf ook voor de Matthaus Passion voelen. Iemand die zegt: o, leg die kaartjes maar neer eh die er ver der niet meer naar omkijkt is vrij nutteloos voor ons. Ais we echter mensen hebben met plezier in mu ziek dan zullen ze ook veel meer moeite doen om kaarten kwijt te ra ken'. De koor- en orkestleden wer den in die beginjaren ondergebracht bij particulieren in Aardenburg. Het gezelschap arriveerde dan 's zater dagsmiddags en onmiddellijk na de uitvoering vertrok men. In de prak tijk leverde dit echter moed ïkhe- den op. onder meer met het rekru teren van .pleeg'-gezinnen. Momen teel maken de uitvoerenden er een dagreis van, aanvankelijk met een extra-trein, tegenwoordig zeer veel met eigen vervoer. Wel krijgen alle medewerkers door de bevolking een diner aangeboden en een lunchpak ket. BELANGENLOOS Wat kost een Matthaus Passion het comité, dat een aantal gemeentelij ke en een provinciale subsidie ont vangt? .Vroeger zo'n 5000,-, mo menteel dertien mille, 't Is \>el een beetje rare vergelijking, maar daar heb je twee auto's voor', lacht de heer Cuelenaere. Piet van Egmond zoekt de solisten uit, het Utrechts stedelijk orkest begeleidt. Het Am sterdams oratoriumkoor komt al 15 jaar belangeloos naar Aardenburg. .Daarvoor hebben we bijzonder veel waardering. Als er dan ook iets ge daan wordt aan het vijftienjarig ju bileum dan vinden we het juist dat deze mensen iets krijgen. In dit ge val een waardevolle verrassing*. Het jeugdkoor wordt dit jaar ge vormd door de Hilversumse Sint- Josephszangertjes. tijdens de voor gaande Jaren trad het koor van de Amsterdamse vredesscholen op, maar dat is. door de ontvolking van de betreffende buurt, wat uitge dund. Van Egmond die per jaar zo'n 4 Matthaus Passions leidt, huldigt bij zijn uitvoering de romantische opvatting, die hier en daar nogal wordt omstreden. Cuelenaere is er voor. Van Egmont zegt: ,het gaat in de eerste plaats om het woord, daar na om de muziek. Ik mag trouwens die romantiek wel. Duidelijk iets dat contrasteert met het leven, dat toch al zo hard en gestroomlijnd is. Trou wens het bezoek aan de Aardenburg se Matthaus bewijst wel dat Van Egmonds' interpretatie heel wat mensen aanspreekt'. Het oratoriumkoor dat enige tijd geleden optrad in de Parijse Salie Pieyel en dat binnenkort naar Han nover vertrekt •••oor een gastconcert is volkomen op de dirigent inge steld: Van Egmond leidt net al ja ren .vast'. VERGADEREN Al in januari gaat het Bach-comité vergaderen om alle plannen rond de komende uitvoering te bespre ken en op papier te zetten. Daarbij komen de propaganda, het samen stellen van een folder, de bouw van een podium, de inkwartiering van solisten (waar nodig) en het schrij ven van brieven aan scholen en ver enigingen aan de orde. En ookandere epistels. Zoals dat van een meneer die schreef waarom het foldertje reclame voor bier en sigaren diende te bevatten, terwijl er een serieuze zaak als de Matthaus Passion mee wordt aan gekondigd. .Daar heeft onze secre taris een heel puntig antwoordje voor opgesteld. In de eerste plaats deelde hij mee dat het toch ai ge noeg geld kost om de propaganda te betalen, zodat elke advertentie uit dat oogpunt welkom is. En ver der betwijfelde hij of Onze Lieve Heer dat nu allemaal wel zo erg gevonden zou hebben....' Hot is toch wel sterk dat de twee grote oorjaarswedst rijden Parijs-Nice en Milaan-San Remo zy'n gewonnen door Westdultse renners. Eigenlijk de enige twee renners van formaat, waarover dat land beschikt. Wonderlijk. Want in die wedstrijden zaten toch wel man nen van formaat. Merckx. Janssen, Van Looy, Foulidor en noem verder maar op. Toch maken dergelijke uitslagen de wielersport alleen maar boeiender. Ceesje Rentmeester is het seizoen wel met pech begonnen. In de .Ster van Zwolle' ontging hem de eerste E laats door domweg een agent achterna rijden, een verkeerde weg in en naar men ons meedeelt werd hem in de Ronde van de Baronie de 3e plaats ontnomen wegens declassering. Cees zou in de eerste helft van de wedstrijd materiaalhulp (wiel) hebben aanvaard en dat was niet toegestaan. Een dui delijk bewijs dat renners de weg en de voorschriften moeten kennen. Nederland heeft zowaar een vierde fabrieksploeg gekregen. Het kan niet op. De oud-renner Theo Sijthof heeft een aluminiumfabrikant warm voor zijn plannen gekregen voor zo'n sportgroep. Naar wij vernemen zijn de volgende renners al in ae groep opgenomen: Jan Schroeder, Henk Cornelis.se. Ary Jonge- jan. de gebroeders Marinus, Werner Swaneveld en Wim de Jager. Nou. veel succes maar weer! Groot nieuws kwam er deze week (in beperkte kring) uit Spanje. Peter Post heeft aan de Belgische journalist Jos van Landegemen 'n brief geschre ven waarin hij vraagt om een omnium tussen hem en Theo Verscliueren in het Antwerpse Sportpaleis en liefst zo spoe dig mogelijk. Post voelt zich kiplekker, zo blijkt uit de brief. Hij wil een om nium waarin één of twee dernyreek- sen zijn opgenomen. Waaruit de andere onderdelen bestaan, kan hem niet sche len. Als Theo Versehueren die uitda ging aanneemt en waarom zou hij dat niet doen? dan kan dat wel eens de wielerontmoeting van het jaar wor den. Volgens .Wielersport' hebben de vol gende Zeeuws-Vlaamse jongeren een li centie als nieuweling ontvangen: F. Kis- ner en H Gijsel (beiden uit Heikant), De belangrijkste wedstrijd van het komende weekeinde is ongetwijfeld de Ronde van Vlaanderen, waaraan elk jaar door de meest bekende renners wordt deelgenomen. Verder is er in het buitenland een onnoemelijk aantal wed strijden (onder andere de Vier Kantons ln Zwitserland). Volgende week wordt ook de Ronde van België voor beroeps- renners verreden. AXEL Voor de Axclse biljarter Theo Platjouw, verdienstelijk (ge tuige zijn vele bekers en medail les) lid. van ABC, is Cadier en Keer niet geworden wat hij ervan ha<l verwacht. Hij eindigde in de kleine Limburgse gemeente dit weekeinde als vijfde in de eerste klas libre groot biljart met 6 punten, een hoog ste serie van 182 en een algemeen gemiddelde van 18,95. Hoe het kwam Familie-omstandighedenzegt hij, draaiend m een fraaie rode stoel. .Ik was niet zo best in conditie. Maar daar kwam nog iets anders bij. In mijn eerste partij, tegen No bels. had ik in 5 beurten 250 ge maakt. Ik had de bal juist mooi langs de hoeken gedraaid en ik mas seerde. De arbiter riep ineens .vast', nou die partij was verkeken. Later zei zelfs mijn tegonstander dat de bal er wel op was geweest, maar de scheidsrechter herriep zijn beslis sing met. Dat geeft je wel een knauw. Verder is er niet zoveel van gekomen'. De Axelaar ontmoette m Cadier en Keer verschillende biljartgroothe den: Lucas. Sundqueat en Beseems, het jeugdige talent van de plaatse lijke biljartclub. Hij blijft geloven dat er voor hem een plaats aan de top was gereserveerd, als daar niet de ontmoedigende beslissing van de scheidsrechter tussen ivas gekomen. Toch gaat hij over veertien dagen nog eens proberen m Tilburg, waar een toernooi grootbiljart bandsto ten zal worden gehouden. Theo Plat jouw leeft voor biljarten, hot vormt een welkome afleiding van zijn ver- tegenwoordigerswerk. Hoe hij ertoe kwam* Ach je moet toch een lief hebberij hebbenT Een jaar of tien geleden bon ik begonnen. Na een jaar maakte ik een gemiddelde van 2,5na twee jaar een vast 15, na 3 jaar 35'. Hij heeft het zichzelf stoot voor stoot geleerd, haalde al ver schillende keren het Zeeuws kam pioenschap libro-koder, won twee keer het Zeeuws-Vlaamse bekerka- MENSEN IN DE SPORT tIer en ettelijke clubwedstrijden. Wal hij adspiraiiten adviseert: .Geef ecu goede partij weg, maak een hoog ge middelde. Hier wil iedereen winnen, maar daar draait het niet om. Ik sta liever laatst met een groot ge middelde dan eerst met een klein Platjouw is bevriend met Tonny Schrouwen, een biljarter met inter nationale faam. Hij doet. er zo tus sen de bedrijven door wel eens wat instructies op. Ook Henk Scholten kent hij. Karakteristiek- .Die man zal je geen stoot leren. Die wil het allemaal voor zichzelf houden' Het is hem mi Cadier en Keer ove rigens ook duidelijk geworden dat biljartsport om begeleiding van de club vraagt. .Bessems kreeg van zijn club een biljart cadeau. Dat is echt wel belangrijk dat zoiets ge beurt. In de streek kent men dit niet'. De Axelse biljarter traint ove rigens niet overmatig: als het hem uitkomt kun je hem'achter het bil jart vinden. JJaar zit het heus niet in. Biljarten is nu eenmaal een rare JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B ONZE TOPTIEN 1. Cimlerella-rockefeUa (Esther Abi Ofarim) 2. Kom uit de bedstee m'n liefste (Egbert Don we) 3. The legend of Xanadu (Dave, Dee, Dozy, Beaky, Mick Tich) 4. De kat van ome Willem Wim Sonneveld) 5. Lady Madonna (Beatles) 6. Delilah (Tom Jones) 7. Prikkebeen (Boudewijn de Groot en Elly Niet n) 8. L'Amour est bleu (Paul Mauriat) 9. Pictures of matchstick men (Status Quo) 10. No money for roses (Shoes) Het wisselvallige hitweertje van de laatste tijd heeft ervoor gezorgd dai onze bestsellers-barometer behoorlijk van streek is. Bovenaan de ranglijst: Cinderella Rockefeller, een grandio ze plaat van Esther en Abi Ofanm. die nauwelijks een paar weken nodig had om West-Europa te veroveren. Ook op onze toptien was hij zo maar... ineens, uit het niets. Kom uit de bedstee m'n liefste moest het vorige week nog met een tien de plaats doen: dit keer staat hij 2 The legend of Xanadu ging van 5 naar 3. Wim Sonneveld daalde van 1 naar 4 en de Beatles kwamen bin- Tom Jones, die al ettelijke, plezie rig in het gehoor liggende schijfjes heeft geproduceerd, doet het weer heel goed met Delilah: 6. Vorige week signaleerden we al dat Boude wijn de Groot en Elly Nieman zich op de experimentele toer hebben ge waagd in hun Prikkebeen: nummer tje 7 met neiging tot stijging. L'Amour est bleu. ook een tippe: van ons, bracht het tot de Se plaats. Pictures of matchstick men (vori- fe week nog 6) zakte naar 9. Als innenkomer signaleren we op de 10e plaats: No money for roses van de Shoes Nu we toch bezig zijn wat verdween er allemaal de laat ste tijd? Allereerst Toon mét Mien mét feestneus, de Ballad of Bon nie and Clyde, Words van de Bee Gees. It's the end van de Buffoons en het Reddingnummer The Dock of the bay. Enkele aanradertjes: In een rijtuig (nieuw van Sonneveld- Jongewaard), If I were a carpen ter (Four Tops). Ros.e van Don Par tridge. Move met Fire brigade. Si mon Says, een nummer van de spik splinternieuwe 1910 Fruitgum Co. en Golden Earrmgs. gezongen door Frans Krassenburg Sinds enige tijd verschijnt, in de nog teat onwennig frisse opmaak jonggeborenen eigen, h et jeugd- maandblad Pic Up: 8 pagina's in formatie voor de leeftijdsgroep IS tot 25. De grondtoon i-s plezierig on afhankelijk en de artikelen gaan stijl nu geen enkel onderwerp uit de weg. De vorm waarin dit alles wordt verpakt draagt in deze begin periode nog teveel het stempel van het experiment, maar dat zal met tertijd wel veranderen. Al met al een blad dat dieper wil graven dan de plaatjesmagazines waarmee de rijpere jeugd tot nu toe werd be deeld. Uit de inhoud van de laatste nummers: mode, modern toneel, boekbesprekingenGandhi-herden- king, jazz in Denemarken, moderne kunst Rauschenberg in het stede lijk). Bob Bouber, 'informatie over films en ontwikkelingen aan het beat firmament. Uit de in het maartnummer afge drukte reacties blijkt dat Pic Up naast vele goede wensen ook enke le verontruste volwassenen ontmoet Dia zich, net als bij een echte ba by. afvragen of de spruit werkelijk afkomstig is van z'n eigen pa Uit het twiener-marktonderzoek ran Prad is komen vast te staan dat de jongeren voor hun zomerva kantie gemiddeld 200.- uitgeven. De meeste reizen gaan naar hèr bui tenland. De gemiddelde leeftijd van de cliënt ligt bij de jongeren reis bureaus rond de 21. Esso-tijger: bijna molenaar... Binnenkort komt er een nieuto boek uit: .Het dorre hout', tijdens slapeloze nachten geschreven door de Maastrichtse huisvrouw Maria Joffroy. die in het bij Blitz in La ren uitgegeven werkje haar eigen leven weergeeft Charty. JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 29