VER V OERDERSEIS NIEUWE REGELING Raad Terneuzen verwierp het voorstel om ontslag leiding ,Industriewater' te vragen Keizer maakte fout' F-lll vermist BONN ZEGT NEE Lücke toch weg GROTE WINST TORIES VROEGE LENTE BRENGT ZOMERWEER Ontwikkelings- landen BOLLEN SCHIETEN DE GROND UIT Vandaag in de krant... Stierengevecht in Antwerpen Directeur stond in particulier bedrijf al op straat' 211e jaargang no. 76 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 maart 1968 r> 4457 Zlerlkree. r red. 150B, adv. J647/3643). Middelburg, h nentaprlj» 1 04 p BOOSHEID IN BEMMEL OM PLAN-LEBER Honderden boze vervoersonderne- mers in Bemmel hebben donder dag de eis gesteld dat de Neder lands-Du itse vervoersregeling wordt herzien. Enkelen onder hen stelden voor de grens te versper ren wanneer hun eisen niet wor den ingewilligd. Boven Vietnam WASHINGTON (AFP) Een Amerikaans jachtvliegtuig met verstelbare vleugels van het type F-lll wordt sinds woensdag ver mist. Het toestel was opgestegen van een vliegveld in Thailand voor een actie boven Noord-Vietnam. Het laatste Radiobericht werd ont vangen toen de machine over Laos vloog. Nasporingen hebben nog niets opgeleverd, aldus een bekend making in Washington. Sinds kort worden toestellen van het type F-lll in de strijd in Vietnam ge bruikt. Er zijn er zes gestationeerd in Thailand, die maandag jl voor het eerst In actie kwamen. Doelen waren toen en de twee daarop volgende dagen voertui genparken en opslagplaatsen rondom Dong Hoi, de zuidelijkste plaats van Noord-Vietnam. De F-lll kan 3200 km per uur vliegen en 13.000 kg aan raket ten of bommen vervoeren. De zeer kostbare machine heeft aan leiding gegeven tot veel kritiek, zowel de F-llla, die voor de luchtmacht is bestemd, als de F-lllb, die voor de ma rine is bedoeld. De marine heeft al la ten weten, dat zij in het belastingjaar 1969 niet de eerder gevraagde 30 toe stellen meer wil hebben, maar dat acht machines voldoende z(jn. Zij wil intus sen nagaan of er nog een andere oplos sing kan worden gevonden. Een beslis sing zou dan binnen acht maanden tot één jaar moeten worden genomen. Australië heeft 24 toestellen van de luchtmachtversie besteld. Engeland heeft onlangs een order van 50 toestel len geannuleerd. VERZOEK PLAN TE HERZIEN BONN Het Westduitse ministe rie van verkeer ziet geen reden waarom op dit tijdstip nog op nieuw gesproken zou moeten wor den over de regeling betreffende het Nederlandse vrachtwagenver- voer in de bondsrepubliek, die op 1 april in werking treedt. Naar aanleiding van de actie van zeven leden van de KVP, die een ont snappingsclausule in de Neder lands-Duitse regeling menen hebben aangetroffen, merkte de woordvoerder van liet departe ment van minister Leber op, dat de regeling definitief is. Hij voegde er nog aan toe dat in tele foongesprekken lussen minister Leber en staatssecretaris Iveijzer, die dezer da gen hadden plaatsgevonden, de overeen stemming over de datum van 1 april was bekrachtigd. In een communiqué, dat het Westduit se ministerie van verkeer donderdag uit gegeven heeft, staat te lezen dat men hier de regeling als een werkelijke voor uitgang op het gebied van de interna tionale verkeerspolitiek en ,een verbete ring van de verhouding tot onze Neder landse buren' beschouwt. De woord voerder van het Westduitse ministerie onderstreepte dat de betreffende rege ling in geen enkel verband staat tot het zogenaamde Leber-plan, dat ten doel heeft op de Duitse autowegen het vrachtvervoer te beperken en de West duitse spoorwegen uit de financiële moeilijkheden te helpen, Hot donderdag ln Bonn gepubliceerde (Van onze correspondent) BEMMEL ,De internationale vervoerders zijn verbijsterd en ver ontwaardigd. Het zal in de praktijk onmo gelijk zijn om met het maximum aantal van 1950 vergunningen] evenveel vrachtauto's tegelijk in Duitsland te laten rijden. Tijdens! de onderhandelingen is aan Neder landse zijde een ernstige fout ge maakt door dit systeem te aan vaarden. Tal van vervoersbedrij ven staan aan de rand van de af grond. Er dient nu de uiterste in spanning te worden gevraagd voor het tot stand komen van een bete re regeling met eventueel een over gangsregeling'. Dit staat In een resolutie die "00 bij de; NOB Wegtransport aangesloten interna-! tionale vervoersondernemers donderdag avond in een ruim vijf uur durende enio-; tionele protestvergadering in het Be-, tuwse plaatsje Bemmel hebben aangeno men. Niet minder dan 27 sprekers spra-j ken in gematigde tot felle bewoordingen: ■I AMSTERDAM Kijkje m het Amsterdamse Wester park waar velen van het voorjaarszonnetje genoten. I hun afkeuring uit over de maatregelen] van de Westduitse minister Leber om I het Nederlandse vrachtvervoer in dej bondsrepubliek dusdanig te regelen dat BONN De Westduitse minister er in feite van een beknotting sprake is. van binnenlandse zaken Paul Expediteur Jan Krediet uit Noordwolde, - c. r c Lucke is nu definitief afgetreden. Donderdagmiddag maakte hij zijn besluit bekend. Lücke lichtte zijn stap ook voor de televisie toe. en waterstaat te prikkelen zich niet bij de 1 april as ingaande regeling neer té leggen, noemde de contingentering een ernstige aantasting van de positie van de Nederlandse vervoersbedrijven die niet minder dan 40 procent van het in ternationale transport in de Europese Zie slot pag. 3 kol. 2) BEMMEL Honderden verbol gen en verontruste expediteurs waren donderdag in Bemmel bij eengekomen om zich te beraden en uit te spreken over de gevol gen van het JPlun-Leber' dat as maandag in werking treedt. Hier de bestuurstafel tijdens de toe spraak van de heer C. J. van Deu- dekom namens de Vakafdeling In ternationaal Vervoer, NOB. Bemmel BOZE vervoerders hebben donder dag in Bemmel herziening van het Nederlands-Duitse vervoers- akkoord geëist (pag. L). Vuil OP Noord-Beveland wil men het vuil gaan verbranden. Voor het platteland is een dergelijke oplos sing een primeur (Pagina 2). Honden ALLE honden (97) van mej. De R. uit Stnt-Annaland zijn door de kantonrechter verbeurdverklaard. (Pagina 2). Kandidaat GENERAAL Svoboda is thans de officiële kandidaat voor het Tsje chische presidentschap. Novotny is gisteren uit zijn belangrijkste part(jfuncties gezet (pag 3). Boulevard DE ontwerpplannen voor de ver betering van de zeewering langs de Vllssingse boulevards Bankert en Evertsen zullen omstreeks juli gereed zijn (Pagina 9). Amazone EEN HOVERCRAFT zal een Britse expeditie naar de onbeken de plaatsen van het Amazonege bied brengen, op zoek naar ,el dorado', het legendarische goud land en de .blanke amazones' (pag. 13). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 13; Zeeuws nieuws: pagina 2, 5. 9. 15 en 17" Sport: pagina 9 en 21; Financieel nieuwspagina 19; Radio en tv: pagina 7. Hij verklaarde de kwestie van de kies wethervorming als een essentieel be standdeel van de grote coalitie te heb ben beschouwd. Zij vormde naar zijn zeggen ook een essentieel bestanddeel van de regeringsverklaring van decem ber 1966, waarmee de coalitieregering Kiesinger-Brandt zijn intrede deed. Nu duidelijk was geworden dat er geduren de de lopende zittingsperiode van de bondsdag (zij eindigt in de herfst van volgend jaar) geen kans meer bestond op een doorvoering van de door Lücke gewenst 3 wetsvoorstellen, besloot hij daarom af te treden. Afgelopen dinsdagmiddag had Lücke al eens aangekondigd dat hij zou aftreden Diezelfde avond echter trok hij zijn be sluit weer in na een lang gesprek met kanselier Kiesinger. Hij zei er echter by zich nog verder te zullen beraden over zijn verzoek om af te treden. Een de finitief blijven maakte hij afhankelijk van de vraag in hoeverre nog tussen de coalitiepartners overeenstemming zou worden bereikt. Als opvolger van Lüke wordt nog steeds staatssecretaris Benda genoemd, een 43- jarige advocaat uit Berlijn, en in tegen stelling tot Lücke protestant. Als twee de kandidaat wordt de, vroegere minis ter-president van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen, Franz Meyers, genoemd. ANTWOORD GUYANA DEN HAAG (ANP) Van de regering van Guyana is eind vorige week een antwoord ontvangen op het konink rijksmemorandum inzake het grensge schil tussen Suriname en Guyana dat op 27 februari de regering van Guyana ïb aangeboden, aldus heeft een woordvoer der van buitenlandse zaken in antwoord op vragen meegedeeld. Het antwoord van Guyana wordt nu in koninkrijksver- band bestudeerd. Een eerste indruk die het antwoord van Guyana biedt is, dat een voortzetting van het gesprek mogelijk Is. aldu3 de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) Door het lenteweer \an de laatste dagen schiet in de bollenstreek van Zuid-Holland op het ogenblik alles de grond uit, zo vernamen wij bij informatie bij de V\ V van Zuid-Holland. De velden staan op bersten en als het goede weer aanhoudt, zal Pasen al een echt bollen- weekend worden. Op het ogenbik kan men ln de bollenstreek al genieten van de aanblik van de velden met gele, witte en paarse crocussen, die in volle bloei zijn. De 2, gedrukt staat'. Dat gedrukte woord had narcissen beginnen te kleuren, de trompetnarcissen, altijd wat vroeger immprs mVn kracht dat bat wal waar dan de andere soorten, zijn al helemaal uit. Verder staan de tulipa's in knop en hier en daar zijn ook op deze velden al bloemen te zien. •- Ook in de Keukenhof heeft de lente haar komst al aangediend. Er staan J gelogen z(jn. Voor mensen die zó tegen- Deze week bezocht zoals men ln deze krant heeft kunnen lezen een groep studenten van het Institute of Social Studies in Den Haag de provincie Zeeland. De aandui ding .studenten' kan wellicht tot misverstanden aanleiding geven: het gaat hier om afgestudeerde mensen uit de ontwikkelingslanden, die in hun 1 cial Studies dat een voortreffelijke naam heeft in de ontwikkelingslanden een groep studenten naar Zeeland stuurt om daar met allerlei mensen te praten: deze provincie is een voorbeeld van een westers gebied, dat een sterke ontwikkeling meemaakt en aan grote veranderingen onderhevig ls. Deze ver anderingen vergen zo-wel bij bestuur als bij de bevolking een grote mate van aanpassing, waardoor allerlei ervarin gen van bestuur en beleid óók van be lang kunnen zijn voor ontwikkelings projecten in wat vaak genoemd wordt de .derde wereld'. Maar tegelijkertijd ls toch wel duidelijk dat die ervaringen voor deze studenten een eigen interpre tatie vergen, namelijk aangepast aan de situatie aan het eigen land. Met een voorbeeld uit .eigen parochie' willen we pogen dit aan te tonen. Met deze groep mensen hebben wij na melijk een lang gesprek gehad over de taak van de krant bij be- I paalde ontwikkelingen. Daarbij kwam vast te staan hoe moeilijk het is om het (westerse .model' van een vrije en on- afhankelijke pers zonder meer over te j brengen naar landen, waar de democra- j tie amper een verworvenheid is of zelfs nog niet bestaat. Het Internationale I Persinstituut in Zürich, dat allerlei cur sussen organiseert in de ontwlkkelings- landen, weet daarover mee te praten. 5De mensen in dergelijke gebieden leven 5 namelijk nog in de periode, waarin de Sboekdrukkunst magische invloed blijkt 5 uit te oefenen. Het is de tijd, die ook 3de westerse landen hebben gekend, het 51 tijdvak waarin in ons land vermoedelijk S de zegswijze ontstond .hij liegt alsof het W cred-nitrT- Qlssf' Dnt cwlniktp uriwrd had immers zo'n kracht dat het wel waar móest wezen: iets wat in drukletters op 2 het papier verscheen kon eenvoudig niet ae 2 over het gedrukte woord staan, over en 2| het algemeen mensen die nog maar net 2 uit het stadium van het analfabetisme U 5 al toeven bloeiende narcissen, tulipa's en kleingoed (druifjes enz In de grote verwarmde kas ziet men al een grote verscheidenheid van kleur vorm van tulpen en hyacinthen. De bloei van de grote krentebossen van het landgoed Eerde bij Ommen w zijn, kan de krant een iets vroeger dan verleden jaar. Het scheelt niet veel, want verleden jaar magische verschij- kwam het voorjaar ook al vrij vroeg. De bollenvelden in de Noordoostpolder zullen volgens de verwachtingen der deskundigen van ongeveer half april tot half mei in bloei staan. Het bollenareaal in dit gebied wordt elk jaar groter. De fruitbomen in de Noordoostpolder zullen ongeveer van half april tot half mei bloeien. De bloei van de grote krentebossen van he landgoed Eerde bij Ommen wordt eind april, begin mei verwacht. De bloei duurt slechts drie dagen. l^l ning zijn en op hen kan zij grote invloed 2 uitoefenen. De wes- 21 terse landen zijn over 21 het algemeen dit stadium al lang voor- Si bij. de moderne westerlingen ontvangen j^antltjK 2 zij lezen kranten en tijdschriften, horen LONDEN (AFP, DPA) Bij een tussentijdse verkiezing voor de la gerhuiszetel van het kiesdistrict Warwick en Leamington hebben de conservatieven donderdag met overweldigende meerderheid hun zetel behouden en wel met een ver dubbelde meerderheid. De conser vatieve kandidaat wist het conser vatieve stemmen to taal op te voe ren van 8.697 (bij de jongste ver kiezingen in maart 1966) tot 28.914. Daarentegen behaalde de socialis tische kandidaat slechts 6.992 stemmen. Op de derde plaats ko men de liberalen met 6.415 stem men. Opkomst der kiezers: 585 procent. In Dudley won de Tory-kandidaat met 11.656 stemmen op de Labour- kandidaat. Tenslotte heeft de con servatieve partij in nog twee an dere districten, Meriden en Ac tion, die tot dusver in handen van Labour waren. de overwinning behaald. Thant 7 april in Nederland SCHIPHOL (ANP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, de heer Thant, die op uitnodiging van de Nederlandse regering van 7 tot 9 april een bezoek aan ons land brengt, zal, naar op Schiphol verluidt, zondagmiddag 7 april om 12.15 uur per KL 332 uit Ge- nève aankomen. Het tijdstip van aan komst kon nog niet worden bevestigd door het ministerie van buitenlandse za ken. De secretaris-generaal zal na zijn be zoek aan ons land naar België vertrek ken, waar hij 9 en 10 april zal verblij ven en van daar naar Luxemburg, dat hij op 11 april bezoekt. BRUSSEL (ANP) Het komen de weekeinde zullen in het Ant werpse sportpaleis stierengevech ten plaatsvinden in het kader van de vijfde internationale jumping'. Er zijn vier speciale stieren voor aangevoerd, alsmede een voorraad stokjes met zuignappen die de banderrillos zullen vervangen. De dierenbescherming van de provin cie Antwerpen is niet geheeX ge rust op het gebeuren. Ze heeft donderdag aangekondigd dat ze de vertoning nauwlettend in het oog eal houden. TERNEUZEN Een voorstel, waarin de gemeente Terneuzen als aandeelhouder het ontslag vraagt van de directeur van de NV Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen en van de commissarissen welke betrok ken waren hij de besluitvorming die tot het. financieel debacle leidde, is gisteravond door de Terneuzense raad met 10 tot 6 stemmen verworpen. Het voor stel werd ingediend door het PvdA-raadslid P. J. Huijbrecht, die zei hiermee de positie van de direct verantwoordelijke perso nen in een aandeelhoudersver gadering discutabel te willen stellen. ,Als zoiets zich in een particulier bedrijf had afge speeld, had tenminste de direc teur al lang op straat gestaan' Bij de stemming werd het voor stel gesteund door de heren M. de Vos (pvda), J. Hamelink (pvda), A. Verbrugge (vvd), H. A. M. A. de Meijer (kvp) en D. Moret (ch). De Terneuzense raad had gerui me tjjd nodig, om de nogal uiteen lopende standpunten over de wa- terleidingaffalre duidelijk te ma ken. Ook over de verantwoorde lijkheden werd verschillend ge dacht. Nadat in eerste instantie het rnadslid Hol zjjn visie over de moeilijkheden had gegeven en de lieer Huijbrecht nader informeerde naar de ontslagprocedure en de ontslagenen, zette de heer A. van Breda Vriesman vvduiteen, dat naar zjjn oordeel de raad van commissarissen nis de meest ver antwoordelijke instantie moet worden beschouwd. .De directeur van de waterleiding maatschappij heeft een technisch voortreffelijk apparaat opgebouwd. De raad van commissarissen zit er om al te grote voortvarendheid in te dammen. Die hadden aan de bel moe ten trekken'. De heer Moret zei het met deze visie eens te zijn. Het raads lid A. Ramondt wilde over de ver antwoordelijkheden geen uitspraak doen. Wel zei hij te geloven, dat de stormachtige ontwikkelingen de raad van commissarissen boven het hoofd is gegroeid. De heer De Meijer be toogde. dat de uiteenzetting die com missarissen en directie de gemeente raden hebben gegeven, allerminst be vredigend was. Hij informeerde voor welke bedragen de gemeente Terneu zen nu precies ver antw oor del ijk is. Hij zei van oordeel te zijn, dat in de hele affaire de verantwoordelijkhe den van rijk en provincie wel dege lijk om de hoek kijken. ,Ze hebben als toezichthoudende instanties geen vinger uitgestoken'. De heer De Meij- waterleidingmaatschappij eens te la ten onderzoeken. .Enkele jaren gele den is 'n vooraanstaand personeelslid ontslagen wegens verregaand ver schil van mening met de directie. Ik ben zeer benieuwd wat daar achter zat'. Het raadslid vroeg zich verder af, waarom in de raad van commissaris sen alleen burgemeesters zitting heb ben. .Waarom zit er geen economisch of technisch deskundige in, die de di recteur partij had kunnen geven?' Aansprakelijk Nadat burgemeester J. C. Aschoff de vergadering enige tijd liad ge schorst om de fracties gelegenheid te geven zicli te beraden over hei voorstel van de heer Huijbrecht, gaf hij mede in antwoord op vragen een duidelijke uiteenzetting over de fina- ciële consequenties voor de gemeente Terneuzen. ,Er kunnen geen garan ties worden gevraagd voor tekorten bjj de industriewatervoorziening", al dus burgemeester Aschoff, .maar wel voor exploitatietekorten bij de water leidingmaatschappij (drinkwater). Hij rekende de raad voor, dat er op 31 december 1967 een restant schuld bedrag was van 13.5 m.-ljoen. Het aandeel van Terneuzen daarin be draagt op basis van het inwoner tal 1.699.657. Deze hoofdsom wordt door voldoende activa gedekt, zodat er aldus de burgemeester alleen een aansprakelijkheid over blijft voor de jaarlijkse rente Die bedraagt ongeveer 69.000 per jaar Ontslagen de ontwikkelingslanden. Wat bijvoorbeeld te doen in een gebied, waar een regering op allerlei manieren poogt de levensstandaard te verhogen, maar daarbij zich gehinderd voelt door de enige krant in die streek, die om welke reden dan ook probeert de regerings- politiek te dwarsbomen? ,Wat moet ik In zo'n geval met uw opvatting begin nen over een volstrekt vrije en onafhan kelijke pers?' zo vroeg ons een van de deelnemers aan de excursie. Een andere vraag, typisch voor bepaalde ontwikke lingslanden: zoudt u het juist vinden dat een provinciale krant door felle pu- blikatles tegen de centrale regering de nationale eenheid wezenlijk aantast? die in bepaalde ontwikkelingslanden via de krant wordt gegeven, komt niet aan bij de mensen, voor wie ze is be stemd. Men leest onvoldoende of men leest verkeerd, er ontstaan misverstan den enzovoort, verschijnselen die ove rigens ook in hoog-ontwikkelde landen voorkomen. In dit verband legden de cursisten van het Institute vooral de nadruk op de huns inziens belangrijke opvoedende taak van de krant, een taak echter die de westerse journalist over commentaar voorzien, aldus ln discussie met zijn lezers tredend. Hij gaat er im mers van uit dat deze lezers volwassen mensen zijn en er geen behoefte aan hebben door de een of andere dagblad schrijver te worden opgevoed. Ook hier bleek dat het westerse model door deze studenten uit de ontwikkelingslanden niet zonder meer kon worden geaccep teerd. Zij stelden in het algemeen dat de pers in de westerse wereld een eigen en onafhankelijke macht vormde, aan gepast aan de westerse situatie. Zonder meer overplanting naar ontwikkelings landen vonden zq heel moeilijk, al er kenden ze dat niettemin moest worden fest reef d naar vrijheid en onafhanke- ijkheid van de pers. Dat stelt echter weer hoge eisen aan de krantemensen, zij moeten van .goede kwaliteit' zijn. W\ hebben hier slechts enkele noti ties gemaakt naar aanleiding van een gesprek met deze mensen uit de ontwikkelingslanden. Niet om naar aanleiding daarvan te betogen dat we met enig dédain zouden moeten neer zien op "de toestanden in de ontwikke lingsgebieden. Integendeel, we willen er slechts op wijzen hoe moeilijk het werk daar kan zijn: er moet een achterstand op allerlei gebied van eeuwen worden in gehaald. verworvenheden die hier geen enkel punt van discussie uitmaken, moe ten daar nog verkregen worden, zaken die nier vanzelfsprekend zijn en voor treffelijk werken, kunnen daarginds niet zonder meer worden toegepast. Dat Burgemeester Aschoff zei zwaar te tillen aan de voorgestelde ontsla gen. Hij achtte een ontslag per 1 mei volslagen onmogelijk, .al was het al leen maar vanwege het rechtspositie reglement'. De burgemeester zei op het standpunt te staan dat er een goede regeling moet komen, die over eenkomt met de bij de overheid ge bruikelijke procedure Overigens kon hij meedelen, dat daaraan wordt ge werkt. Ten aanzien van het ontslag zei burgemeester Aschoff voorts op het standpunt te staan, dat er volle dige inspraak moet zijn van de amb- Lenarenorganisaties. Met het voorste! van de heer Huij brecht ten aanzien van het ontslag van directie en commissarissen, bleek burgemeester Aschoff niet erg gelukkig. Hij zei de leiding van de waterleidingmaatschappij liever in de gelegenheid te stellen, de nu lopende zaken af te wikkelen. .Daarmee zul len enkele maanden, maar zeker geen jaren zijn gemoeid. Er mag geen vacuum worden geschapen door te stellen dat een directeur en enke le commissarissen nu plotseling weg moeten'. (Zie slot pag. 5 kol. 5) houdt echter tevens m dat net oordeïen over allerlei toestanden in de ontwikke lingslanden niet al te gemakkelijk mag gebeuren vanuit een stoel in de Neder landse huiskamer bij het tv-toestel. Die (belaas vaak toegepaste) methode is te simpel. Er zijn in de ontwikkelingslan den andere toestanden, onvergelijkbaar met die in ons land. Maar tegelijkertijd is er in die landen sprake van groepen mensen, die met kennis van zaken en met enthousiasme aan de opbouw van hun land werken. Zij die deze week de cursisten van het Institute for Social Studies in Zeeland hebben rondgeleid, zullen dat ongetwijfeld beamen. De stu denten van hun kant waren uiterst dankbaar voor de wijze waarop zij hier werden ontvangen: vriendschappelijk en met grote gastvrijheid. Daarmee heeft Zeeland in feite meegedaan aan een heel klein stukje ontwikkelingswerk. Man bij douchen omgekomen 1ZANDVOORT (ANP) Woensdag avond is de 29-jarige elektricien P. W. I Drommel in zijn woning aan de Brug straat in Zandvoort bij het nemen van een douche door de elektrische stroom 'getroffen. Hg overleed korte tijd late*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1