Boekenweekgeschenk: roman over de laatste Duitse keizer ZONDAG 31 MAART: EINDE VAN BELGISCHE EENHEID? Hoe zal uw zoon in het jaar 2000 leven? R-k landbouwhuishoudschool St. Agnes weg uit Ovezande KLSEVIERü VANDAAG SCHRIJVERSBAL ,Kom eens om een keizer' BEGROTING 1968 MET NADELIG SLOT IN RAAD VAN OOSTBURG OOSTBURG WIL OPENHEID VAN WATERZAAK Gemeente wil vergoeding voor huurderving f Rentespaarbrieven 1968 f. 54.000.000,- VRIJDAG 29 MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) DEN HAAG De boekenweek begint dit jaar met een streng geselecteerd schrijversbal. Dat werd eindelijk tijd, want op bet boekenbal moest je tussen hon derden binnengekomen buiten staanders naar schrijvers zoe ken. Het was altijd weer dezelf de groep, die na een saai begin en. dikwijls vervelende voorstel lingen, na middernacht de anar chie uitriep. Dan konden de ver bijsterende burgers hun cul tuurdragers versieringen zien plunderen. Maar toch leek het erger dan het was, en het zou leuk zijn geweest, als het niet was gaan vervelen. De organisatoren hebben nu een nieuwe koers gekozen. Vandaag, 29 maart, worden in de stijlvolle zalen van het stedelijk museum in Am sterdam sle.'hts 750 gasten toegela ten. De uitnodigingen zijn voorname lijk gericht aan de schrijvers van Nederland, en aan vooraanstaande landgenoten die voor het merendeel in nauw contact staan met hen, die het uitgeven en verkopen van ooeken bevorderen. Het programma, waaraan een prijs vraag voor de meest feestelijk gekle de vrouw is verbonden, wordt gepre senteerd door Ageeth Scherphuis en Ton van Duinhoven. De NTS zal voor een rechtstreekse reportage zorgen van 22.25 tot 23.15 uur. Geschenk De ochtend na het feest is het woord aan de boekenliefhebber, die onder de bekende groene vlag de winkel van zijn voorkeur kan binnengaan, om daar zijn keuze te maken, waaraan het jaarlijkse .geschenk' is gekoppeld Dit geschenk draagt het lot van al le geschenken: soms valt het tegen, en soms valt het mee. Maar welke heksenmeester in de schrijfkunst zou het ook klaar kunnen spelen om met hetzelfde cadeautje een kwart mil joen Nederlanders blij te maken? De kieskeurige koper van ,de nieu we Hermans' of ,de laatste Vestdijk', zal ,Kom eens om een keizer', dat Max Dendermonde als geschenk pre senteert, anders lezen dan de me vrouw die uit onze literaire voorraao een kookboek kiest, of de meneer die voor zijn drie rijksdaalders geen keuze weet te maken, en met het oog op het geschenk twee keer meent, dat hij er .iets van mee moet kunnen nemen'. ,Kom eens om een keizer" is een korte roman met een voorgeschiede nis. In het voorwoord vertelt de schrijver en hiermee bedoel ik Max Dendermonde en niet de auto biograaf die zich Eric Auer noemt dat hij via het Nederlands letterkun dig museum en documentatiecentrum in Den Haag een handschrift ont dekte, dat uit een merkwaardige ver zameling afkomstig was. Mevrouw Elisabeth Sorgvolt-Brekekamp, direc trice van een particulier rusthuis voor bejaarden m Wassenaar, had met gewetensvolle voorzorg ten aan zien van nabestaanden, allerlei docu menten bewaard die uit aan het in stituut vermaakte inboedels afkom stig waren. Hieronder bevonden zich manuscripten, dagboeken en nooit voor publikatie bestemde verhalen. Van een voltooid handschrift kon de schrijver, ondanks ijverige nasporin gen, nimmer worden achterhaald. Het bleek te zijn geschreven door een zich musicus noemende Eric Auer. De naam is een pseudoniem. Zijn roman is een schelmenroman waarin hij zelf als anti-held te voor schijn komt. Hij zegt te zijn geboren in 1858, dus hij is nu al lang dood. Raadsels Het moet de romanschrijver Ma.\ Dendermonde hebben gefascineerd, dat deze Eric Auer waarschijnlijk liegt, of waarschijnlijk de waarheid spreekt, maar in elk geval een reeks van raadsels oproept die als steeds kleiner wordende Japanse doosjes in elkaar passen. Of het leugenduivel tje er tenslotte spottend uit te voor schijn springt, moet iedere lezer voor zichzelf uitmaken. Het verhaal is vrij eenvoudig. In 1918 vluchtte de Duitse keizer naai Nederland, woonde geruime tijd als gast van graaf Bentinck in Ameror.- gen en verkeerde doorlopend in twii- fel over zijn uitlevering. Het is nu bekend geworden dat hij plannen had om zich te vermommen en te vluchten. Zijn voormalige vleugelad judant schreef in zijn nu pas gepu bliceerde aantekeningen, dat de kei zer met geverfd haar, een verband om het oor, en met naar omlaag ge draaide snorrepunten, getooid met een lorgnet, als een soort mislukte Offenbach de wijk wilde nemen. Het bleef bij een vaag plan. En nu ver telt de onbekende Eric Auer ons, dal hij in dezelfde dagen, door zijn tref fende gelijkenis met de ex-Keizer, door dezelfde adjudant Sigurd von llsemann (die hij met name noemt' in een soort vluchtkomedie werd be trokken, waardoor de Franse en En gelse diplomaten op een dwaalspoor werden gebracht. Kostelijke leugen Elke keer dat de lezer .ja' zegt. staat er ook weer een ,nee' tegen over. Hier wordt een kostelijke leu gen van de waarheid opgetekend, aanzienlijk oekort, in moderne spel ling overgebracht en ,met gerecht vaardigde twijfel' bewerkt door Max Dendermonde, die zich een zestig jaar jongere tweelingbroer noemt van de onbekende schrijver, die nu ein delijk meetelt omdat .hij ds druk inkt heeft gehaald'. Hij telt mee De heer Erie Auer is nu iemand van betekenis geworden. De droom heefl het gewonnen van de werkelijkheid. In zijn voorwoord besluit Dender monde met de wijze woorden- ,de onbekende auteur is dood. Dat hij lang moge leven'. En werkelijk: hij leeft voort in de ze ongeloofwaardige historie, waar van talrijke bijzonderheden in de iaatste tijd coor dagboeken van an deren worden bevestigd. In dit geschenk heeft de schrijver zich gericht tot een publiek dat goed moet kunnen lezen. De commissies die het uitgaven, hebben ,hoog ge mikt'. Voor de meer literair inge stelde lezer is ,Kom eens om een keizer" een novelle met een diepe re betekenis, waarachter wger eer. betekenis valt te zoeken. Ook hier herhaalt zich de vt de Japanse doosjes, dem van het laatste doosje ligt de droom van twee schrijvers. ,Waar blijft de rondweg?' Dit jaar begin Jeugdcentra met verbetering van jeugdcentra OOSTBURG. De raad van Oostburg heeft woensdagavond de gemeentebegro ting voor 1968 behandeld. De gewone dienst is sluitrnd met een totaal aan in komsten en uitgaven van f 2,355.304 en met een post onvoorzien van f 38.350. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten to taal f 7.643.792 en aan uitgaven, f 7.716.076, waaruit een nadelig slot komt. van f 72.284. In zijn algemene beschouwing con teerde de heer W. C. A. M. van Dongen (kvp) dat er het afgelopen jaar een groot aantal projecten is gerealiseerd of in uitvoering is genomen. Hij noem de onder meer het bestemmingsplan Veerhoekpolder, de aanbesteding van de verploegstersflat, de bouw van het be jaardentehuis aan het Ledelplein, voor bereidingen voor het in exploitatie ne men van het industrieterrein Stampers- hoek, aanvulling van de woningvoorraad met zestig woningwetwoningen en een goede activiteit In de particuliere wo ningbouw. Voor Oostburg was verder de verbetering van de provinciale weg Zuidzande-Oostburg van groot belang. De heer Van Dongen vond het jammer, dat in het rijkswegenplan 1968 niets staat over de al ongeveer veertig jaar lopende plannen voor een rondweg rond Oostburg. ,Zo zoetjes aan zijn we dus veertig jaar in afwachting van komende gebeurtenissen', zo vond hij. Hij hoopte, dat rijkswaterstaat binnenkort besluit. Spoedige vaststelling van het streekplan kan naar de heer Van Dongen meent, uitkomst brengen. Verder besteedde dit raadslid aandacht aan de bestrating van de kroonwijk en aan de situatie rond de begraafplaats. De heer J. Barendregt (wd) merkte op het plezierig te vinden als er meer acti viteiten in de particuliere woning bouw zouden worden ontplooid. Hij be treurde. evenals het raadslid E. Dekker (pc) dat de nieuwjaarsrede van de bur gemeester dit jaar was uitgebleven. Hij kon meegaan met de heer Van Dongen in diens kritiek op het ontbreken van een begeleidingsbrief bij de begroting. De heer P. J. van der Hée (pvda) sprak de hoop uit, dat de begroting volgend jaar, wanneer misschien de herindeling een feit is, anders behandeld zal worden dan die van 1968 De totalen waren hem overigens meegevallen. Zowel de heer C. Ie Nobel (eigen lijst) als de heren Dek ker en Barendregt, drongen op de bouw van een zwembad aan. In zijn antwoord deelde de burgemees ter mee dat de verschillende projecten bekeken zullen worden, of reeds in een vergaand stadium van voorbereiding zijn. Nadat hij het punt begrotingsbehan deling officieel aan de orde had gesteld, gaf hij een mondeling resumé van de be langrijkste posten en projecten. Daaruit kwamen naar voren dat de ge meente Oostburg dit jaar een begin wil maken met verbetering van de accom modatie van de jeugdcentra. Belangrijke bedragen verder gereserveerd voor uit breiding van de rioolzuiveringsinstalla tie, waarvan de capaciteit zal worden verdubbeld, afsluiting van het straatver lichtingsplan, de bouw van woningwet en bejaardenwoningen, aanleg van een parkeerterrein achter het Ledeltheater en straatverbeteringen. Verder wil gemeente een floodilghtverlichting aan brengen ten behoeve van het gemeente huis. De andere agendapunten werden vlot nf- f werkt. De raad benoemde de heer W. Vermeulen tot vakonderwijzer licha melijke opvoeding in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school en stelde ver der onderwijsvergoedingen ten behoeve van het lager- en kleuteronderwijs vast. De openbare uloschool krijgt een war me drankenautomaat. De raad trok er een krediet van f 2750 voor uit. Aan de heer M. H. Dieleman werd de door hem bewoonde woningwetwoning verkocht voor f 13.657. De raad kocht een gedeel te van een sloot in de Veerhoekpolder aan van het vrije van Sluis. De Ne derlandse Middenstandsbank NV kreeg het i-echt van opstal op een perceel grond aan de Frederik Hendrikstraat en de raad verkocht percelen bouwgrond aan de Quarles van Uffordweg aan de heer Morel. WedstrijdkalenderSparta' De motorclub .Sparta' uit Zterikzee heeft haar wedstrijdkalender 1968 vast gesteld. Er worden zes oriéntatieritten verreden waaraan automobilisten, mo tor- en scooterberijders kunnen deelne men. Vijf ritten tellen mee voor hel clubkampioenschap. De eerste rit is za terdag 6 april. De andere ritten worden gereden op 23 mei (Hemelvaartsdag), 15 juni, 6 juli en 17 augustus. Voor za terdag 28 september is een avondrit vastgesteld, die echter niet meetelt voor het kampioenschap. De lengde van alle ritten is 60 km, terwijl met een ge middelde snelheid van 30 km per uur moet worden gereden. OOSTBURG. Aan het begin van de Oostburgse gemeenteraad hebben b en w en de raadsleden woensdagavond uit voerig van gedachten gewisseld over de moeilijkheden met de NV industriewater voorziening Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester J. L. van Leeuwen be treurde het in ernstige mate dat het be drijf tot nu toe onvolledig openheid van zaken heeft gegeven. ,A1 tijdens de aan deelhoudersvergadering op 11 maart had dat moeten gebeuren. We moesten nu via de krant en de provincie, met name vla de heer Knlnnd vernemen, hoe de zaak in elkaar zat'. De burgemeester achtte het niet gewenst om, zoals de waterleidingmaatschappij nu doet, districtsgewijs vergaderingen met de gemeenteraden te beleggen. 'Hij had liever een duidelijke nota over dè moeilijkheden gezien. Overigens vond hij dat 't gemeentebestuur in dit stadium nog aan voldoende informatie ontbrak om al een definitief standpunt in te nemen. Wel herinnerde de heer Van Leeuwen de raad eraan, dat de gemeente Oost burg al in 1964, bij de oprichting van de NV Industriewater, had gesteld, dat de drinkwatervoorziening een eerste eis diende te blijven voor het bedrijf. Van gemeentewege waren toen met be trekking tot deze zaak tien vragen ge steld, die echter slechts gedeeltelijk, en dan nog zeer onbevredigend waren be antwoord, aldus de burgemeester. De raadsvoorzitter becijferde de bijdrage Coöp. Raiffeisenbank Hoedekenskerke Blijkens het jaarverslag 1967 kan de coöperatieve Raiffeisenbank te Hoede- kenskerk terugzien op een goed jaar. De balans geeft een forse stijging van de toevertrouwde middelen te zien, ter wijl de omzet steeg met f 6.025.332,92, tot het bedrag van f 40.979.434,96. Het saldo per eind december in de spaarbank bedroeg f 9.262.191,50. De omzet in re kening-courant steeg met f 2.660.878.44 tot f 13.376.960,98. Dat er veel werk is verzet komt mede tot uitdrukking in het aantal dagboekposten die stegen met 8770 tot 61.207. Het ledental bedroeg aan het eind van het boekjaar 651. Het bestuur stelt voor om in de algeme ne vergadering van dinsdag 4 april, de winst die volgens de verlies en winst rekening na afschrijving f 20.484,02 be draagt, toe te voegen aan de reserve. Verder zal er bestuursverkiezing worden gehouden wegens periodiek aftreden van de heer I. J. van Wingen, bestuurslid en M. Elenbaas, lid raad van toezicht, bei den uit Baarland. van Oostburg op ongeveer twee miljoen gulden. Hij beklemtoonde, dat de water leidingmaatschappij thans teveel het karakter van een overheidslichaam draagt om nog aan openbare verant woording te ontkomen. De raadsleden L. Storm (pvda), W. C. A. M. van Dongen (kvp) en E. Dekker (pc), hadden het gemeentebestuur ge vraagd wat Oostburg kan doen in deze affaire. (ADVERTENTIE) U weet het niet. Maar wel weet u dat die wereld van uw zoon bewoonbaar zal moeten zijn. 'Leefbaar'. Daar is heel veel voor nodig. Woningen, wegen, scholen, sportcomplexen, ziekenhuizen, doorbraak en vernieuwing van stadscentra. Dat kost miljarden. Hetlevensverzekeringbedrijfhelpt die miljarden bijeen te brengen om de we reld van het jaar 2000 tot een bewoonbare wereld te maken. Het kan daar bij helpen dank zij u en miljoenen andere polishouders, die premie betalen voor een levensverzekering. De maatschappijen beleggen die premies veilig en nuttig. Veilig, zodat de uitkering zeker is. Nuttig, zodat iedereen er wat aan heeft. Dat uw spaargeld dank zij' die belegging rente opbrengt, is in uw belang, want daardoor is de premie lager en betaalt u dus minder voor uw levensverzekering. Dat doet het levensverzekeringbedrijf: u helpen in uw zorg voor de toekomst en tegelijk zorgen voor de toekomst van uw zoon en van iedereen. Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen - Utrecht MET INGANG VAN AUGUSTUS OVEZANDE. De rooms-katholieke landbouwhuishoudschool St-Agnes' te Ovezande zal met Ingang van 1 augus tus worden opgeheven. De Noord bra- bantse christelijke boerenbond, die d< school in beheer had, heeft besloten de school over te plaatsen naar Goes. Van dit besluit heeft de gemeenteraad van Ovezande niet gemengde gevoelens ken nis genomen. Het toekomstig manimoet- onderwjjspatroon is er in hoofdzaak oor zaak van, dat de streekhuishoudschool naar Goes wordt overgebracht, terwijl ook liet opvangen van leerlingen van de kwijnende en verdwijnende r-k vglo- school te Goes op het besluit van invloed is geweest, aldus b en w van Ovezande in hun toelichting. Voor Ovezande en omgeving heeft de huishoudschool, die in 19511952 werd ADVERTENTIE A .s. zondag gaat België naar de stembus - verschcurdcr dan ooit in zijn 138 jarig bestaan. Het gaat om niet minder dan Brussel. Twistappel tussen twee bevolkingsgroepen die zich beide achteruitgesteld voelen: Vlamingen en Walen. In Brussel wordt Zondag beslist over dc toekomst van België als staat. Zal het één België blijven? Of worden het cr twee, in federaal verband? Een vraag met vergaande implicaties. Hoe denkt en leeft een volk op de grens van dit drama? Wat zeggen zijn politieke leiders? Elseviers omslagartikel van deze weck geeft u een brede kijk op een volk in tweespalt - Belgic. U vindt Elsevier bij een van de 3000 beste tïjdschriftenverkooppunten in Nederland Ook vlak bij U! Elseviers Magazine f 1.- Elscviers Weekblad voor de Zakenman f 0.65 Verscheurd België Kfe Kil andere hoogtepunten in elseviers magazine deze week: Koning Hoessein grootste slachtoffer van de oorlog die hij niet wilde Drs. F. A. Hoogendijk: Verkiezingskoorts in Wisconsin Analyse van een Communistisch Vietnam- ofTcnsief Boekenweek. Acht schrijvers kiezen de ideale lezer Vijftig jaar Royal Air Force eiseviers weekblad voor de zakenman dezeweek: Goud voor de Antillen Nieuw tij voor Scheldc-bekken Schaduwen over Wall Street Belasting op onroerend goed Waar het nieuws is daar is Elsevier. Uw krant en TV geven de feiten; veelzijdig Elsevier vertelt de feiten en hun achtergronden. Dit maakt Elsevier zo boeiend en u zo goed geinformeerd. Noodzakelijk in elk gezin. gesticht, veel betekend. Voor Ovezande brengt de opheffing dan ook veel narig heid mee. Zo zal er een aanzienlijk ex ploitatietekort ontstaan, nu de in 1965 febouwde gymnastiekzaal niet meer door e leerlingen van deze school zal wor den gebruikt. De staatssecretaris van het ministerie van onderwijs en weten schappen. heeft al laten weten dat de subsidie komt te vervallen. Over de laatste drie jaar bedroeg de vergoeding gemiddeld f 8940. De raad besloot woensdagavond dan ook. het ministerie te berichten, dat men zich met de ophef fing kan verenigen, onder voorwaarde, dat de gemeente een billijke vergoeding ontvangt voor huurderving van het gym nastieklokaal en dat het vrijkomende schoolgebouw, waarvoor thans de dachten uitgaan te bestemmen a dorpshuis, om niet voor dit doel aan de gemeenschap Ovezande wordt overge- Iragen. Burgemeester N. W. M. Mooyman speet het geweldig dat de school, die voor de streek een cultureel bezit was. gaat verdwijnen. Nochtans meende hij te moeten stellen, dat men begrip moet hebben voor ontwikkeling. ,We moeten dankbaar zijn voor wat we gehad hebben en proberen er nog zoveel als mogelijk is wat van te maken'. Na twee jaar met aanzienlijke tekorten te hebben moeten werken, resp. f 42.000 en f 52.000. heeft Ovezande weer een' sluitende begroting.. De gewone dienst laat zelfs nog ruimte voor een post aan onvoorzien van f 3165,26. Het betere resultaat is voornamelijk te wijten aan de hogere inkomsten uit het gemeente fonds, welke voor 1968 zijn geraamd op f 357.691.16. Vorig jaar bedroegen deze f 283.324.18. Sociale zorg geeft een gunstig nettoverschil met vorig jaar v; f 9749,22. Raadslid W. Remijn (kvp) ad viseerde namens de commissie van on derzoek wegen te zoeken om de tekor ten op het bejaardencomplex, f 8364; openbare begraafplaats f 616; reini gingsdienst f 1000; exploitatie gymnas tieklokaal f 13.239, te verkleinen of trachten op te heffen. Burgemeester Mooyman gaf de verzekering, dat er zo veel'mogelijk naar gunstige exploitaties wordt gestreefd. Bij het provinciaal bestuur zullen bezwa ren ingebracht worden tegen de plannen om tot opheffing van de veerdienst Hoedekenskerke-Terneuzen over te gaan. Men is met de gemeente Terneu- zen van mening, dat de veerdienst moet worden gehandhaafd zolang er nog geen vaste oeververbinding i Vrouwenpolderseweg 7 baar worden verklaard. Opbouw Niet afwijzend stond de raad tegenover het verzoek om voor de. opgerichte nieuwe stichting Opbouw West-Zuld-Be- veland een subsidie van f 0,90 per inwo ner te geven. Wel zou men graag wat meer concrete gegevens willen hebben ten aanzien van die gemeenten die er ontvangst en inzicht van de gegevens zal men er in een volgende vergadering op terugkomen. Raadslid W. Remijn, zelf bestuurslid van de stichting, leverde nogal felle kritiek op die gemeenten die te kennen hebben gegeven er geen gelden voor beschikbaar te zullen stellen. .Er worden veel grote woorden gesproken over samenwerking, maar als er om samenwerking gevraagd wordt, is men niet thuis als de gemeente er geen voordeel uit kan halen. Het is een stichting', aldus de heer Remijn, .die de streekbelangen behartigen zal en niet die van een bepaalde gemeente'. De heer Remijn waarschuwde dan ook. dat, als Ovezande niet meedoet, de stichting waarschijnlijk in de mist komt te han gen. Dit zou de heer Remijn betreuren, omdat er volgens hem veel voor de streek afhangt. Ook het aanwijzen van een vertegenwoordiger voor het alge meen bestuur werd tot de volgende ver gadering opgeschort. Tot vertegenwoor diger van het algemeen bestuur van de centrale werkplaats ,De Bevelanden', werd burgemeester Mooyman benoemd. Voor aanschaffing van meubilair voor de hoofdenkamer van de r-k lagere school werd een krediet van f 1877,10 uitgetrokken. Het voorstel om de burge meester en de wethouders tegen onge vallen te verzekeren, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heren J. de Jonge, L. P. ae Jonge, W. Remijn en J. Goense. Ook waren er be denkingen tegen het voorstel om voor de twee schoonmaaksters van de brand weerkazerne een kapitaal verzekering af te sluiten. Men vond het beter een ver zekering tegen dagvergoeding af te slui ten. Deze mogelijkheidheid zal nu onder zocht worden. Voor het aanbrengen van beplanting in de Burgemeester An dries- se nstraat werd een krediet van f 1275 beschikbaar gesteld. Het bejaardencen trum .Stengehof' is bijna voltooid. Het centrum zal binnenkort door ir L D. Huisman, hoofdingenieur-directeur van de directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid officieel worden geopend. (ADVERTENTIE) N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN 's-GRAVEN HAG E De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede. dat van de Serie I en II reeds voor meer dan is geplaatst. De verkoop wordt voortgezet bij alle banken en commissio nairs in effecten alsmede te onzen kantore te 's-Gravenhage. Lange Vijverberg 10. Een brochure met volledige inlichtingen wordt op aanvraag gaarne toegezonden. 's-Gravenhage. 29 maart 1968.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17