KVP Oostburg laakt houding van b en w Kritiek op rol gedeputeerde Kaland affaire Industriewater ZVTM-bussen gaan stipt op tijd rijden BILT 2 AARDAPPELS KANAAL NOP ONTSMET P00TG0ED COLLEGE BLIJFT IN GEBREKE' ALMANAK Aandeelhouders Scheldebank gaan opnieuw vergaderen LANDBOUWER ONDER TRACTOR GEDOOD KINDERSCHARE BIJ HUWELIJK IN MIDDELBURG GEMEENTEN NIET AANSPRAKELIJK TEKORTEN INDUSTRIEWATER' Vlissingers in het dagelijks bestuur Nederlandse Loods' NA SLUITING TERNEUZENSE BRUGGEN NU KORTERE OOST-WEST VERBINDING Interview' verwacht:.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1968 ZWOLLE, KOEWACHT De aardappels die zijn gebruikt, voor ,het derapen van een ka naal in de Noordoostpolder', zo als boer Koekoek het dinsdag avond in Koewacht noemde, be treffen ontsmet pootgoed. dat niet meer voor menselijke of dierlijke consumptie geschikt is. Aldus meldt onze correspondent in Zwolle naar aanleiding van de opmerking, die de boerenpartij-j leider zoals wij gisteren meldde heeft gemaakt. Het kanaal, waar de heer Koekoek op duidt Is de Tuindervaart bij Luttel- geest in de Noordoostpolder. Een ge deelte van deze vaart is afgesloten en officieel aangemerkt als vuilnis stortplaats van de Noordoostpolder en enkele omliggende gemeenten. Er xijn grote hoeveelheden aardappelen gestort. Het lijkt er trouwens veel op, dat deze vuilnisstortplaats niet zo'n heel lang leven beschoren zal zijn. Het gaat In die gevallen om ontsmet pootgoed. dat niet meer voor menselijke- of dierlijke consumptie geschikt is. Op vragen in de tweede kamer van het lid van de Boerenpartij, H. van der Brake, heeft minister Lardinois ge-| antwoord, dat er van onregelmatig heden geen sprake is. J. C. den Broeder waterleidingmij Midden-Zeeland) overleden In de nacht van dinsdag op woensdag is overleden de heer J. C. den Broeder, chef personeelszaken en interne dienst bij de NV Waterleidingmaatschappij .Midden- Zeeland'. Na aanvankelijk In het bedrijfsleven werkzaam te zijn geweest, trad de heer Den Broeder op 23 oktober 1950 in dienst van het gemeente-waterleidingbedrijf Vlissingen. De heer Den Broeder maakte twee fusies mee: opgaan van het ge meentebedrijf Vlissingen in de WMZ- Walcheren en het samengaan tussen de Walcherse en Bevel and se streekbedrij- ven, gevolgd door overname van de NV ,Tholen\ Reeds bij het Vlissingse bedrijf voorna melijk belast met personeelszaken, werd de heer Den Broeder bij de laatste fusie per 1 januari 1966 belast met de opbouw van de daartoe speciaal gevormde afde ling van de grote maatschappij. Met in zet van zijn gehele persoonlijkheid heeft hij zioh aan deze taak gewijd, met als gevolg dat op korte termijn een bij de laatste ontwikkelingen aangepaste rechtspositieregeling tot stand kwam, dat bij de inpassing van het personeel in de nieuwe organisatie volledig reke ning kon worden gehouden met Ieders omstandigheden. De heer Den Broeder ontwikkelde zich tot de vraagbaak van het personeel op velerlei terrein, in het bjjzonder op het gebied van de sociale wetgeving. Ook voor de andere werk omstandigheden had de heer Den Broe der een open oog getuige van het mede van hem uitgegane initiatief tot oprich ting van een personeelsvereniging bij het Walcherse bedrijf de toewijding waar mede het personeelsblad werd verzorgd. Van zttn artistieke gaven werd dankbaar gebruik gemaakt. De watertoren van vllsstngen op Miniatuur Walcheren ge tuigt van zijn capaciteiten evenals het door hem ontworpen miniatuur van het Grand-Hotel Britannia. F. L. DIELEMAN IN TERNEUZEN OVERLEDEN TERNEUZEN In het Julianazieken- buis te Terneuzen is woensdag na een korte ziekte overleden de heer F. L. Dleleman, die als uitvoerder toezicht Meid op de bouw van het sluizencomplex te Terneuzen door de Combinatie ICUST. De heer Dleleman was ruim vijftig jaar. HJj was gehuwd en had twee kinderen. De heer Dieleman was sinds de oprich ting ln 1958 penningmeester van hetl gewest Zeeland van de NVSH. Hij had een zelfde functie in het bestuur van de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen der NVSH. OOSTBURG De KVP-fractielei- jder in de raad van Oostburg. de heer XV. C. A. M. van Dongen, heeft tijdens de begrotingsverga dering van woensdagavond een felle aanval gedaan op het college van b en w. ,Het ïs, dachten wij, sen unicum, een droevig unicum, tot de ontdekking te komen dat ?en geheel college in gebreke blijft leiding te geven', aldns de heer Van Dongen. Hij maakte deze op merking nadat hij had geconsta teerd, dat er bij de begroting een begeleidingsbrief ontbreekt en dat zij bovendien vijf maanden te laat wordt ingediend. ,Tot onze verbazing hebben b en w het nodig gevonden niet enig schrij ven bij de begroting te voegen. Naar onze mening dienen b en w de raad een duidelijke beleidsnota voor te leg gen. Deze gang van zaken is zeer on gebruikelijk', zo meende hij. De KVP- vertegenwoordiger had bij b en w. zo merkte hij op. de laatste tijd een zekere matheid geconstateerd. Het was hem nu duidelijk geworden, dat zijn vermoedens op dit punt inder daad juist waren. .De heer De Koene en ik menen te moe ten concluderen, dat het college heeft opgehouden beleid te voeren. Het bete kent in feite dat de raad op het punt is gekomen het over te moeten nemen'. De heer Van Dongen kwam bovendien te rug op de raadsvergaderingen van no vember en december 1967, waarin ver anderingen in het kader van de mam moetwet werden behandeld. ,Ik moet helaas terugkomen op de pertinente leu gens en de beledigingen, die gericht wer- Jen aan het adres van de inspecteur, de neer Brants, en de heer Waalwijk. Zo wel in de raad van november als die van december heb ik het college tot zeker tweemaal toe gevraagd de gebezigde uitlatingen terug te nemen. Het college van b en w heeft dit nooit gedaan. Do '.atsoensnormen zijn op schandelijke wij ze overschreden. In het burgerlijk ver keer komt zoiets zelden voor, maar dat dergelijke dingen in de raad van Oost burg mogelijk waren, is zonder meer schandelijk', aldus de KVP-fractieleider. In antwoord op de beschuldigingen van de heer Van Dongen deelde wethouder D. Geuze (prot. chr.) mee, de indruk te hebben gekregen, dat genoemde KVP- vertegemwoordlger de taken, die door het college worden behartigd, bagatelli seert. De heer Geuze herinnerde aan de lange besprekingen, die er voor verschillende zaken nodig zijn. ,U zit nog maar éfen paar jaar op het politieke paard, maar toch waarschijnlijk lang genoeg om hier van op de hoogte te zijn aldus de wet houder, die er verder op wees, dat het college pas de laatste jaren over wat ruimere financiële middelen beschikt. .Oostburg heeft als gemeente steeds moeten kruipen. Nu is er wat meer ruim te, maar dat schept dan tevens de ver plichting om geen onverantwoorde in vesteringen te doen'. De heer Geuze merkte verder op, dat het college bij het indienen van deze begroting zich als ZIERIKZEE De algemene aandeel houdersvergadering van de NV Schel de bank, die woensdag in Concordia te Zierikzee is gehouden heeft geen beslis sing kunnen nemen die een wijziging der statuten mogelijk maakt. Het daartoe statuair verplichte quorum was niet aanwezig. Er was wel grote belangstel ling voor deze vergadering, waarin on der meer is gesproken over een reeds enige tijd '.in de lucht hangend' overna me van het aandelenpakket door de Amro-bank. De aandeelhoudersvergadering heeft de heer I. Germing te Goes, die tot nu be heerder van de Scheldebank was, be noemd tot directeur. Voorts Is besloten herhaald algemene vrgadering uit te schrijven op vrijdag 5 apriL Leeuwse Vergeten Het verslag van de in Oostburg gehouden paaeveetentoonstellmg, dat one gisteren bereikte, bevatte een vertrouwde passage: Mes te dikbil: J. Snoeijs te Standaar- buiten'. Een Jout die we vaak zien: men verwart dan het dier en de eige naar en de agrarisch minder on derlegde lezertjes zijn dan maar té gauw bereid aan te nemen, dat men de heer Snoeijs de lauweren heeft omgehangen. Is me dat een dijenkletser. Een geheel andere, veel ernstiger zaak: gisteren meldden wij op pagina 2 dat er in Middelburg een drieling was geboren, en zou maar Uejst twintig jaar gele den zijn, dat op het Middelburgse stadhuis een drieling werd aange geven. Een attente lezer haastte zieh ons te bellen op 13 fe bruari had een kennis, de heer Ijensehnk, die toen aan d> Kle- verskerkseweg woonde, twee me is- jes en een jongen tegelijk kunnen aangeven. ^Misschien', zo vertelde de man, was men dat vergeten. Want toen hij van het stadhuis terugkwam heeft hij nog gezegd: ze vonden hel heel gewoon, net of ik er met één kwam'. De familie woont nn in Seroos- iesrke. ring van de plannen te kunnen begin nen. Ten aanzien van de heer Von Dongens opmerkingen over beledigingen adres van onderwijsinspecteur dr Brants en rector Waalwijk van het Kon. Wilhel- mïnalyceum. bij het debat over de vor ming van een scholengemeenschap in de raad van november meende de wet houder te kunnen stellen, dat het col lege in deze zaak geen enkele 9chuld treft. .Wij zijn beslist niet ondoordacht en onvoorbereid te werk gegaan. WK hebben als college getracht een zo breed mogelijke scholencombinatie te bereiken' .WH t treffende raadsvergadering de onder wijsinspecteur en de rector op de publieke tribune zaten zonder vooraf eens overleg met ons te hebben ge pleegd'. zo zei de heer Geuze. Burgemeester J. L. van Leeuwen voe: de daaraan toe. dat hij over bewljzt beschikte dat de heer Brants in de; zaak een min of meer politieke rol had gespeeld. Hij onderstreepte nog eens dat het college zich niet geroepen voelt om de eerder gedane uitlatingen terug te nemen. Voorts vond de burgemeester het unfair van de heer Van Dongen, dat hij de tekst van zijn aanval op het college wél aan de pers, maar niet aan b en w had doen toekomen. SINT-ANNALND De 59-ja- rige landbouwer J. Th. Akkermaas is woensdagmiddag onder zijn tractor terechtgekomen en op slag gedood. De man werd door één van zijn zoons in de stuurstoel aangetroffen onder de achterover geslagen trekker. Vermoedelijk is de eg, waarmee de heer Akkermans zijn land bewerkte, blijven steken waardoor de tractor achterover is getrokken. De man raakte tussen tractor en eg beklemd. Het ongeval ge beurde omstreeks kwart over één achter de boerderij van het slachtoffer aan de Kleine Dijk. De heer Akkermans laat vrouw en vier kinderen na. Vaatjes met soda en latex op kust Westerschelde CLINGE Stnda op 28 februari het Braziliaanse schip .Para Nacura' in aan varing kwam met het Pakistaanse schip .Manshorn', tengevolge waarvan het eerste zonk, spoelen er op de kusten van de Westerscha'de vaten met latex en soda in vaste vorm aan. De soda is in zoverre gevaarlijk dat aanraking met de huid brandwonden kan veroorzaken. In de afgelopn weken zijn In totaal on geveer 25 vaten geborgen. Aan het op sporen en bergen van de vaten wordt medewerking verleend door de douane. Wanneer men een vaatje langs de kust aantreft, worde men verzocht om dat, met plaatsaanduiding, aan te geven op de secretarie van de betreffende ge meente. MIDDELBURG Het stadhuis van Middelburg luid woensdag middag een bnaerwijshuwelijk bin nen zijn muren. Ditmaal was het de heer A. D. Poffer, ondencijzer m Numansdorp, die trouwde met mejuffrouw J E. de Lange, hoofd- Jeidster van de christelijke kleu terschool aan de Middelburgse Griffioenstraat. Uiteraard was de kinderschare present. Foto PZC) Gewonde bij botsing onder Oostburg OOSTBURG Mevrouw A. H. P.-C. uit Oostburg heeft woensdagmorgen door geen voorrang te verlenen by het oprij den van de voorrangsweg rijksweg 58 tussen Oostburg en Draaibrug, e rijding veroorzaakt. Mevrouw P. botste hierbij tegen een auto, bestuurd door mevrouw M. F. C.-de S. uit Hoofdplaat, die over rijksweg 58 ln de richting Draai brug reed. Mevrouw P. kwam met de schrik vrij, mevrouw C.-de S. werd na eerste-hulp- vei-lening door de Oostburgse arts G. U. M. de Bruijckere vervoerd naar het St- Antoniusziekenhuis te Oostburg. Na daar behandeld te zijn kon zij huiswaarts keren. Beide auto's liepen vrij zware materiële schade op. Bromfietser gewond bij aanrijding Een bromfietser is woensdagavond op de kruising President Roosevelt! aan-BIoe- menlaan te Vlissingen gewond geraakt bij een aanrijding met een personenauto. Het ongeluk ontstond toen de bromfiet ser, J. T. uit Vlissingen. die over de Bloe- menlaan uit de richting Jozef Israëls- laan kwam gereden, op het kruispunt geen voorrang verleende aan de perso nenauto, bestuurd door de Vlissinger L. P., die in de richting Irislaan reed. De bromfietser liep bij de botsing enkele flinke hoofdwonden op. Hij werd per ambulance vervoerd naar hèt Bethesda- zlekenhuis. Na daar behandeld te zijn kon hij huiswaarts keren. Auto en brom fiets werden zwaar beschadigd. VAKBONDSBESTUURDER VAN AALST TERNEUZEN De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn niet aansprakelijk voor de exploitatietekorten hjj de NV Indus tries atervoorzienfng Z<-cu\vsjh-Vlaande ren. Dit deelde de president-commissaris van de NV Waterleidingmaatschappij Zeemvsch-Vlaanderen woensdagavond mee tijdens een Informatieve vergade ring met raadsleden uit Oost-Zeemvseh- Vlaanderen. Het was de tweede bijeen komst die werd belegd om de Zeeuws- Vlaamse raden in te lichten over de moeilijkheden bij de NV Industriewater voorziening. Op de eerste bijeenkomst met raadsleden uit midden-Zeeuwsch-Vlaanderen werd er geen duidelijk antwoord gegeven op de vraag of de gemeenten al dan niet garant zijn voor de tekorten. Dit blijkt niet het geval te zijn. Uit de mededelin gen van directie en raad van commissa rissen viel verder op te maken, dat het onrendabele deel van de Investeringen ongeveer f80 miljoen bedraagt. Ten be hoeve van de drinkwatervoorziening cn de industriewatervoorziening is f 110 miljoen geïnvesteerd. De aanwezige raadsleden kregen van president-commissaris Mijs en van ge deputeerde Kaland (die tevens lid is van de raad van commissarissen) dc ge ruststellende verzekering, dat het vrij wel zeker is dat de tekorten zullen wor den gedekt door bijdragen van het de partement van economische zaken. De overige mededelingen bevatten voor de aanwezige raadsleden weinig nieuws. .Het meeste wisten we al uit de krant', aldus hun commentaar. Volgende week maandag zal de waterleidingmaatschap pij een derde en laatste bijeenkomst be leggen voor de raadsleden uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Overwogen wordt nog of het zin heeft enkele dagen daarna een persconferentie te beleggen. IN VERBAND MET AFVLOEIING VAN PERSONEEL TERNEUZEN Vakbondsbe stuurder A. van Aalst (ABVA) heeft woensdagavond op een ver gadering met het georganiseerd personeel van de NV Waterlei dingmaatschappij Zeenwsch- Vlaanderen ernstige kritiek geuit op de rol van gedeputeerde A. -J. Kaland bij het afwikkelen van de moeilijkheden rond de NV Indus triewatervoorziening Zeeuwsch- Vlaanderen. Volgens hem heeft de heer Kaland „er bij de raad va n commissarissen van de waterlei dingmaatschappij (waarvan hij overigens zelf lid is) op aange drongen, niet akkoord te gaan met een afvloeiing van personeel op vrijwillige basis. Een dergelijke af vloeiing werd door het georgani seerd overleg geadviseerd, maar werd door de raad van commissa rissen afgewezen. ROTTERDAM De heer J. M. Ban- nink uit Vlissingen is op de vergade ring van het hoofdbestuur van de ver eniging J>e Nederlandse Loods,' die in Rotterdam werd gehouden, gekozen tot penningmeester. De heer A. J. Veld kamp werd gekozen tot tweed® pen ningmeester. Deze verandering van het dagelijks bestuur is het gevolg van het aftreden van de algemeen voorzitter, de heer J. D. Heuff. De heer Van Aalst noemde het onbe grijpelijk, dat gedeputeerde Kaland in de statenzitting van vorige week verklaar de dat er geen voorstellen van het geor ganiseerd o\erIeg zijn afgewe7.on. ,Ik kan een dergelijke simpele benadering maar op twee manieren verklaren: of het standpunt van g o Is op een onbenul lige wijze aan de commissarissen door gegeven, of de raad van commissarissen heeft op aandrang van de heer Kaland een vrijwillige afvloeiing laten varen een onbruikbaar element'. Volgens de heer Van Aalst is afgezien van vrijwillige afvloeiing, omdat men de ontslagen op korte termijn wilde regc- deze zaak veel haast aan de dag legt. Wellicht wil hij een gebaar maken om het ministerie van economische zaken te laten zien, dat men zeer voortvarend is bij het afdoen van deze zaak. Maar nie mand hoeft zich aan deze datum ge trouwd te achten. Er is van hogerhand geen enkele opdracht gekomen, dat er juist op die datum zoveel mensen min der moeten zijn'. De heer Van Aalst stelde zeer nadruk kelijk, dat er naar het oordeel van de bonden enkele factoren zijn die ontslag per 1 mei uitsluiten. ,De ontslagtermijn bij de waterleidingmaatschappij be draagt afhankelijk van het dienstver band en het aantal dienstjaren 1, 2 of 3 maanden. Er is gewoon geen tijd meer om deze termijn in acht te nemen. Dat zou ook de heer Kaland moeten weten. B(J de overheid geldt zelfs een ontslag termijn van drie maanden voor ledereen, als er sprake is van reorganisatie bin nen het bedrijf. Er is voor ons als vak bonden geen enkele aanleiding in te stemmen met een kortere ontslagter mijn. Die ontslagdatum moet worden verschoven naar 1 juli'. De heer Van Aalst maakte duidelijk, dat de bonden ook willen vasthouden aan een afvloeiing op basis van vrijwilligheid .Wij z(jn niet bereid ons neer te leggen l'ij de in liet vooruitzicht, gestelde af- vloeilngsljjst. Als de heer Kajand in de staten stelt, dat liet. rerhtspositieregle- nien van de maatschappij n'pt voorziet in vrijwillige afvloeiing, dan voorziet dat reglement ook niet in de door de raad van commissarissen \oorgestelde regeling. Het reglement verzet zich na melijk tegen geen enkele afvloeiings procedure, dus ook niet tegen de door ons gewenste afvloeiing op basis van de overheidsregeling'. Dat het personeel van de waterleiding maatschappij tot 155 moet worden inge krompen, is volgens de heer Van Aalst het gevolg van een accountantsonder zoek. Daaruit bleek, dat gezien de werk zaamheden een personeelsbestand van TERNEUZEN Het buiten gebruik stellen van de twee be ruchte Temeuzense flessenhal zen, namelijk de Axelse- en de Middensluisbrug is voor de Zeeuwsch Vlaamse Tramweg Maatschappij aanleiding ge weest, de dienst regeling aan te passen en in enkele onderdelen te herzien. Nu die bruggen in de toekomst niet meer behoeven te worden opengedraaid voor de scheepvaart, zijn ook de bussen van genoemde maatschappij ver lost van de grote oponthouden, die de laatste jaren zelfs steeds groeiden. Dit impliceert dat geen reservetijden meer behoe ven te worden ingecalculeerd voor de passage van Terneuzen. Er zal In de toekomst scherp op worden gelet dat de bussen op tijd rilden, terwijl alleen niet te voor ziene moeilijkheden oorzaak zullen mogen zijn van een vertraging. I»lt deelde de directie van de maat- Behalve het veel sneller kunnen pas seren van de kom van Terneuzen, zal in de toekomst ook geen gebruik meer worden gemaakt van de nieuwe brug tussen Terneuzen en Sluiskil. Men wil oponthouden zo veel moge- Deni® uitsluitend de reden is dat van die brug geen gebruik zal wor den gemaakt. Uit de nieuwe dienstregeling, welke op zaterdag 30 maart aanstaande van kracht wordt, blijkt dat met natne de dienst Terneuzen-Zeizate begint vervolgens via de westkant van Ter neuzen. Sluiskil en Sas van Gent naar Zelzate te rijden. De situatie te Zelzate zelf zal vooralsnog wat on overzichtelijk blijven door de kanaal- werken. maar verwacht wordt dat zich ook daar vanaf 1969 geen moei lijkheden meer zullen voordoen- De nieuwe oost-west-verblndtng via het zuiden van Zeeuwsch-Vlaande- ren zal nu de route rijden: Axel, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent. Axel, Terneuzen, Breskens/Oostburg. Evenals vroeger komen in Biervliet de 4 lijnen samen. De rijtijd van Ter neuzen naar Breskens en Oostburg wordt 7 minuten korter. Ook de lij nen Terneuzen-Perkpolder en Terneu zen-Axel-Hulst zullen aan rijtijd kor ter worden omdat er geen brugop- onthoud meer is. Oost-kanaal Daar Terneuzen - Zelzate nu via de westzijde van het kanaal gaat, heeli de ZYTM enkele verbindingen van Terneuzen lungs de oostzijde van het kanaal naar Sluiskil en Axel ingelegd. Dat waren er vroeger 2 |>er dag en worden er nu 5. Voorlopig zullen die diensten evenwel niet via Sluiskil-Oost kunnen gaan in ver band met de opruimingswerken van de brug. Er komt daar een achttal verbindingen van Axel naar de pont in Sluiskil, onder andere voor zieken huisbezoek. De verbinding Zaamslag-Axel-West- dle een brug (in Sas van Gent) moet passeren. Op die lijn heeft men dus nog een speling in rijd moeten toepas sen. Reizigers van Axel naar west- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt sterk aangeraden via Terneuzen te reizen De lijn van Sas van Gent had niet alleen te kampen met de moeilijke aansluiting vanuit Terneuzen, maar bovendien met een regelmatig opont houd aan de tunnel te Antwerpen. Dat laatste zal vermoedelijk binnen een jaar tot net verleden gaan be horen. De lijn zal nu van Sas van Gent, via Sluiskil. Terneuzen. Axel Hulst en Clingc gaan lopen, hetgeen met name voor de busgeoniikers van Terneuzen een voordeeltje is. Ooit zal deze dienst nu door Hulst en Nleuw- Hulst gaan rijden behalve op de twee de rit uit Breda. Negen bussen Ir Denie deelde nog mede dat het wagenpark van de ZVTM nog dit jaar met negen nieuwe bussen zal worden uitgebreid. Op latere rijtij den moet evenwel niet worden gere kend omdat de toestand dat niet gé- MIDDELBURG, SCHOUWBURG NIEUW' ROTTERDAMS TONEEL Hoe ontleedt iemand het karakter van een sLokouae. seniel geworden grootva der. die een compleet gezin tiranniseert op oasis van wapenfeiten uit zijn actieve verledenMoet hij op een voetstuk vvoraen gezel, dal uit een slecht soort idealisme is geconstrueert Of moet hij tot de gronu toe worden afgebroken door zijn gebi eken sterk te accentueren Dat ongeveer was woensdagavond in de Middelburgse schouwburg net gegeven in hel toueelapel .Interview' van de schrijfster Marie Sophie Nathusius. De beroemdheid in kwestie, wiens vergane glorie via een interview met een plot seling opgedoken jong journaliste zo no dig moest worden opgedist, had twee dochters. De ene, Mattnea (Enny Meu nier i, maakte van haar vader een god; de ander, Barbara (Loudi Nijhoff) zag in hem een duivel. En die controverse werd op de spits gedreven, toen het tweetal tegenover de journaliste (Ca- milie de Vries) een macaber spelletje opvoerde door het te laten voorkomen aisof de kinds geworden vader inmid dels was overleden. De ene dochter schilderde .grand old papa' als een ridder zonder vrees en Dlaam, die het in een koloniaal verleden erg ver had geschopt; de ander maakte van hem een vrouwenjager, geneigd om verantwoordelijkheidsbesef in te ruilen voor gemakzucht. .Gedenk Leo Vroom' heette hetzelfde stuk in 1965, toen het Nieuw Rotter dams Toneel het eveneens op het reper toire had en de auteur er ae Abraham van der Vries-prQs voor toneelschrijf kunst mee wist te verwerven. De titel, waaronder het nu werd gebracht was ons wat te nuchter. Want was het ge geven op zich wel interessant, de ma nier waarop het was uitgewerkt leek ons te traditioneel voor een werkelijk van begin tot eind boeiende opvoering. De acteurs en actrices van het Nfeuw Rotterdams Toneel onder regie van Pun Dikkers hadden daar ook mee te kam pen. Vooral in het eerste bedrijf. De vaart wilde er maar met in komen. Of het moet zijn dat de schrijfster de sfeer van een door een heerszuchtige oude man murw geslagen gezin zo gechar geerd mogelyk heeft willen tekenen. Wanneer dat zo is, kwam die poging in ieder geval niet voldoende over. Pas veel later kreeg met name het spel van de beide zusters meer overtui ging. Het schokeffect in de plotselinge verschijning van het voor het interview met de journaListe toch kennelijk niet goed genoeg opgeborgen opa gaf toen ook wat meer relief aan het verhaal. Jammer, want het Nieuw Rotterdams Toneel had toch voor een goede rolbe zetting gezorgd. Jan Teulings moest een wat vermoeide vader des huizes op de planken zetten, een man. die in de fi guur van zijn schoonvader het bindend element voor het gezin zag en die bereid bleek zich daarvoor te laten vernederen. Joban Schmitz verplaatste zich in de figuur van de negentigjarige en hij leg de op die rol zware accenten. En dan waren er nog Jules Royaards en Martine Crefcoeur om als respectievelijk een waanwijze zoon en een vrij wilde tiener dochter het gezinnetje compleet te ma ken. Ergens in een monoloog zegt de zoon des huizes over het verleden van de even gevierde als verguisde opa; ,Als het waar is een prachtig verhaal, als het niet waar is ook'. Hetzelfde gold voor de inhoud van het stuk. Te gezocht om de aandacht gevangen te houden. Aan het begin van deze door de Stich ting Algemene Kunstkring Middelburg georganiseerde toneelavond bracht Jan Teulings ter gelegenheid van de zerveo- de wereldtheaterdag (gisteren) voor het doek een boodschap over van de ln Guatemala geboren toneelschrijver Mi chael Astoriaz. Van der M. 155 nog aan de royale kant kon worden geacht. .Gedeputeerde Kaland heeft zich daarna ln dat cijfer vastgebeten'. Beleid Ten aanzien van het beleid, dat in de afgelopen jaren b\j de waterleiding maatschappij is gevoerd, is naar het oordeel van vakbondsbestuurder Van Aalst duidelijk sprake van een ge deelde verantwoordelijkheid. ,Dle ver antwoordelijkheid ligt bij de direc teur, de raad van commissarissen en bij de toezichthoudende instanties in Middelburg en Den Haag. Dat had in de statenzitting van vrijdag wel wat duidelijker naar voren mogen komen'. HIJ zei van mening te zijn, dat de Zeeuw se staten overigens veel te gemakkelijk over de zaak heen zijn gestapt. En hy verbond daaraan de conclusie, dat er in de overheidssector kennelijk kapitale fouten kunnen worden gemaakt, zonder dat iemand consequenties eist of neemt'. Dat de statenleden te gemakkelijk de uiteenzetting van de heer Kaland heb ben geslikt, noemde de heer Van Aalst doogt. In dat verband wees de I TM-directeur er op dat het dc ver voersondernemingen ln Nederland toch al niet zo rooskleurig gaat. Er is alom een daling van het aan tal reizigers waar te nemen. Voor wat betreft Zeeuwsch-Vlaandcren sprak hij de hoop uit dat het uit voeren van een regelmatiger dienstregeling wellicht aanleiding zal kunnen zijn van een toename van het passagiersaanbod. e is van een discutabele instelling bij de directie van het waterleidingbedrijf, dan stel ik dat er evenzeer sprake was van een discutabele Instelling bij de raad van commissarissen en gs met betrek king tot de taak van het toezicht houden op het waterleidingbedrijf. Maar dan kom lk op politiek terrein'. In een conclusie werd van vakbondszijde gesteld, dat men niet bereid is fouten die in de beleidssfeer zijn gemaakt, af te la te wentelen op het personeel. Voorta accepteert men niet, dat de bonden geen medezeggenschap krijgen in de ontslag procedure. De heer Van Aalst was wat dit betreft zéér duidelijk: ,Als een ge sprek over de procedure niet meer mo gelijk blijkt, dan hebben we ook verder :ecn behoefte meer aan besprekingen .Ve wensen geen medeverantwoording te dragen voor een ontslaglijst. dte bul ten ons is opgesteld'. Tijdens de discussie, die op de vergade- g volgde, kwamen nog uiteenlopende «lei-werpen ter sprake. Onder meer blijkt onder het personeel van de water leidingmaatschappij ongerustheid te he- Ktaan over de gevolgen die de waterfa- hphiien op het personeelsbe stand. Men geloooft namelijk, dat deze waterfnbriek opnieuw een onrendabel project aan do reeds bestaande zal toe voegen. Vakbondsbestuurder Van Aalst zei in dit verband van oordeel te zijn. «Int dc beslissing om een waterfabriek te houwen moeilik te vereenzelvigen Is met het voeren van een juist beleid. WARMER Droog en in het algemeen vrjj zonnig weer. Matige tot zwakke winti tussen zuidwest en zuid en hogere mlddagtem- pernturen dan woensdag. ZON EN MAAN 29 maart Zon op 06.22 onder 19.09 Maan op06.37 onder 19.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2