BUSMONDEWIT! Appelmoes 2 blikjes van 90 voor 98 98 SIMON DE WIT Vele bomen in het ziekenhuisbos Oorlog of vrede j^e kwestie-Vietnam ^SLAGROOM 3 blikken I samen voor 250 Patates Mies j? Problemen van Kasporgo LASflUS PUREE 21 s Goese trapveldje (elk 3/4 liter) samen voor SCHOENCRÈME Choc.hagelir.199 Paaseitjes jZ 169 Paasbonbons 175 Slaolie plastic flacon 115 Servetten .oost»», O SPAREN 2 blikken hOYKL v,.|or (DPudding3 Groninger koek de echte.per stuk Chips Toiletzeep stukken s,Kippesoep 3-OLA„p^ 3-UP of ®TONIC HUISHOUD per pot 15 Korting koffie 79 8 Knakworstenno Anoniem schrijven brengt ,kom over de brug' in diskrediet DONDERDAG 28 MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TMMMMMWMMWWMMMWMMWWMMMWMMWWMMMMMMWWMMMMMWWWWWWMWMWWWWMMMWWMWWMWWMMWMWMMMMWMJrMWMMWMWWWMMMWrWWMWWMMWMMWMMMMWWWWWWMWMMWWWMWMMWWMWMWMWWmWMMWMMMMMMWMMWWmMWWmMMWMMWmMMMMMMMMMMl van reumaklinieken en aan het 1 1 rakter. waarbij in de te vor- Alles wat tot nu toe over de Ylisslng- se .ziekenhuiskwestie' in de pers ver scheen. en dat is heel wat, dreigt door de veelheid van meningen, mo tieven, argumenten, oud zeer, ondes kundigheid en hele en halve waarhe den ertoe te leiden, dat het grote pu bliek en zelfs een deel van de meer direct bij deze zaak betrokkene de hoofdzaken uit het oog verliest. Vandaar dat ondergetekende er goed aan meent te doen uit het complexe bos een aantal bomen, die zijns in ziens bij de beoordeling van het ge heel de hoofdrol spelen, nog eens ex tra te markeren. Deze bomen, in ca- su de van belang zijnde feiten, zijn dan: 1. Algemeen heerst de overtuiging, dat één centraal ziekenhuis, uit me- disch-technisch oogpunt gezien, ver reweg te verkiezen is boven een tweetal zich gescheiden ontwikkelen de inrichtingen. Laatstelijk is van de zijde van de specialisten dit punt nog nadrukkelijk gesteld. Ook de zieken huisbesturen zelf zijn hiervan over tuigd; alle verdachtmakingen, die an ders suggereren, kunnen we rustig laster noemen. 2. Of dit nastrevenswaardige ene ziekenhuis qua karakter nu confessio neel of anders moet worden opgezet, is een punt van tweede orde. In bei de gevallen is een optimale genees kundige verzorging van de patiënt mogelijk. Zielszorg door of vanwege alle kerkgenootschappen zal steeds onbelemmerd moeten kunnen geschie den. dat spreekt vanzelf. S. De besturen van Bethesda (een vereniging op protestants-christelijke basis) en St.-Joseph (een stichting van r-k signatuur) waren beide reeds jarenlang doende hun plannen tot respectievelijk sanering met nieuwe uitbreiding en algehele nieuwbouw op een ander terrein voor te berei den. Men dient echter wel degelijk een onderscheid te maken in de sta dia, waarin men in dit opzicht ver keert. 4. Bethesda heeft een deel van de sanering reeds voltooid, heeft voor de voltooiing, inclusief de uitbreiding met een beddenhuis, alle vereiste goedkeuringen, vergunningen enz. verkregen, heeft de financieringsperi kelen overwonnen en heeft haar aan nemer opdracht tot de uitbreiding bare aangelegenheid, die miljoenen zou gaan kosten. Gezien de financi ële praktijken van het huidige kabi net lijkt vergoeding door de rijks overheid van die kosten een illusie 5. St.-Joseph heeft, daar de situatie van het bestaande complex ongunstig is, plannen tot nieuwbouw op een reeds verworven terrein. De plannen zijn in overleg met een adviesbureau tot een idee gegroeid omtrent doel. inrichting, opzet, etc voor het nieu we ziekenhuis. Óndanks indrukwek kende termen als efficiency, routing, transportstudies, doorwerken bij ca lamiteiten, moderne bouwsystemen, enz. moet men vaststellen, dat er nog geen architect is aangetrokken, laat staan, dat er overheidsinstanties enig overleg is geweest over de haal baarheid van concrete plannen. De .beddenprijs' vqpr deze ambitieuze opzet ligt zeker 50 procent hoger dan die, welke Bethesda zal kunnen ha len, hetgeen uiteraard ook in de ta rieven zal doorwerken. Het St.-Josephbestuur heeft dus nog een zeer lange, moeizame weg voor de boeg van plannen concretiseren, begroten, onderhandelen met zieken huiscommissie en ministers van so ciale zaken en volksgezondheid en fi nanciën, om het voornaamste maar te noemen! Als St.-Joseph toe is aan de start van de nieuwbouw is het zeker 3 jaar na heden! I)e voltooiing vergt nog eens 3 a 4 jaar! Totaal 6 a 7 jaar! 6. Zoals bekend heeft het Bethesda- bestuur, gezien de ook door dit be stuur erkende voordelen van één zie kenhuis, de bereidheid kenbaar ge maakt te streven naar dit ideaal en wel door het aanbod aan St.-Joseph om gezamenlijk op het Bethesda-ter- rein te komen tot de bouw van één complex. Dit kan leiden tot een vol waardig ziekenhuis van 350È400 bed den; het komt in feite neer op zo snel mogelijke realisering van het tweede beddenhuisgedeelte c.a., dat door Bethesda aanvankelijk in een verdere toekomst is gepland. E)r is dus in het geheel geen sprake van een niet-effieiënt, gewrongen geheel, zoals wellicht door niet ter zake kun- digen wordt gevreesd. 7. Op dit Bethesda-aanbod heeft het bestuur van St.-Joseph gereageerd met een tegenvoorstel, dat neerkomt op afwijzing van het aanbod en dat omvat: a. een gezamenlijk besluit om het reeds door St.-Joseph ver worven terrein één nieuw zie kenhuis te bouwen met grotere capaciteit dan de huidige zie kenhuizen samen nu bezitten; b. dit ziekenhuis krijgt bestuur lijk gezien, een algemeen ka- clperen vertegenwoordigers van het protestants-christelij ke. het rooms-katholieke en het niet-confesslonele deel van de bevolking van Vlissingen en omstreken. 8. Als bezwaar tegen punt 7a kan zonder meer het in de punten 4 en 5 vermelde worden genoemd; kortweg: deze oplossing vergt zeker 10 k 15 miljoen gulden méér, hetgeen in ,Den Haag' beslist niet haalbaar zal blij ken te zijn; een tweede in het belang van de volksgezondheid niet te ac cepteren gevolg is een tijdverlies van rond 4 jaar. 9. Ten aanzien van punt 7b rijst de vraag: .Waarom moet dit nu?' Is men bij St.-Joseph (en in Breda!) niet bekend met het feit, dat de sta tuten van Bethesda deze ommezwaai onmogelijk maken en dat, zo er ge poogd" zou worden via de ledenverga dering van de vereniging een tour de force te verrichten, de leden van die vereniging, voornamelijk voortko mend uit het behoudende protestants- christelijke volksdeel van Walcheren (als geheel nog niet .toe' aan deze open houding in dergelijke zaken zeker .neen' za! zeggen? 10. Al het voorgaande beschouwende heeft het er «die schijn van, dat één der partijen gewoonweg geen oplos sing wil! In alle geschrijf over deze kwestie komt eigenlijk nergens iets tot uiting, dat deze conclusie naar voren haalt. Vlissingen. Ir. J. Gesink. Reuma-collecte Ontmoet u wel eens mensen, die al leen maar kunnen drinken niet be hulp van een rietje, omdat zij al dertig jaar hun handen niet meer kunnen gebruiken? Of vrouwen, die al vijftien jaar lang in een rolstoel zitten en daardoor hun buis of ka mer niet meer kunnen verlaten? Lr zijn er in ons land tienduizenden. Zy lijden aan de gevolgen van de vreselijke ziekte reuma. Niet al deze patiënten zijn bejaar den. Want het is niet waar dat reu ma bij de oude dag behoort. Deze nooit genoeg te bestrijden ziekte vindt zijn slachtoffers onder alle leef tijden. Reumatiek wordt niet voor niets volksvijand nummer één ge noemd. Achttien procent van ons volk lijdt eraan. Een procent (ruim 120.000 mensen) is door de reuma chronisch invalide. Realiseert u zich wat dit voor deze mensen betekent? Een wereld van pijn, verdriet en eenzaamheid. Ge lukkig staat het Nationaal Rheuma- fonds voor deze mensen op de bres. daarbij gesteund door het gehele Ne derlandse volk. Het Rheumafonds ver leent financiële steun aan de bouw tenschappelljk onderzoek naar de oor zaken en de beste bestrijdingswijze van de reumatische ziekten. Hierdoor kan achter de muren van de zieken huizen voortdurend gevochten wor den tegen de gevolgen van reuma. Voorts werkt het mee aan de gene zing van reumapatiënten door zijn mobiele eenheden voor fysische the rapie de ver van behandelingscentra wonende patiënten thuis de zo nodige massagebehandeling verlenen. Maar ook verlicht het met zijn individuele hulp het lot van talloze reumapa tiënten die. vaak levend in een wereld van leed, nog thuis verpleegd kun nen worden. Wanneer je als reumapatiënt altijd tussen vier muren zit, wil je er ook weieens uit. Ook dit heeft het Na tionaal Rheumafonds begrepen. Tweemaal per jaar organiseert het voor chronische reumapatiënten een vijfdaagse vakantie in een hotel in Zuid-Limburg. Voor minder valide patiënten stelt het bovendien de deu ren van bet reumavakantiecentrum in Bussum gaarne open Wq hopen, dat u zult overdenken van hoe groot belang het is de vele tienduizenden reumapatiënten in ons land met hun wereld van pijn, ver driet en eenzaamheid niet te verge ten. En dat u daarom niet vergeten zult uw bijdrage te deponeren in de collectebus, wanneer die u deze week wordt voorgehouden. Ontmoet u geen collectant, dan is uw bijdrage op giro 324. ten name van het Natio naal Rheumafonds te 's-Gravenhage, van harte welkom A. Joosse. secretaris Middelburg n Koc-ho ofa u nd u I mon In beschaafd Nederland, zoals men het noemt, kan men soms woorden lezen, die men dan niet direct be schaafd kan noemen. Vorig jaar las men van Jcouwe kak," een uitdruk king van een man van wie men zou verwachten iets anders uit zijn mond te horen. Nu kan men weer lezen, :n de PZC van 21-3-'68 over .kont likkers', de viezigheid komt wel sterk naar voren. En als men met zuik geschrijf het wereldgebeuren aanschouwt is het wel geoorloofd, er buitenom iets over te schrijven. Doodslag en oorlog Is er altijd ge weest. van het begin van de ge schiedenis, maar ook tot het einde van de wereld. Daar waar de mensen zich engelen en duiven gaan noemen is het duivelse er reeds. Daar waar men over vrede en vrede roept, is de oorlog nabij. Waar zo hard ge schreeuwd wordt over democratie. :s reeds de dictatuur. Niet enkel Viet nam. ook aan de andere kant van de wereld wordt een strijd gestre den door een klein volk zonder hulp en voor eigen lijfsbehoud: Israël ge haat door heel de Arabische wereld, met Rusland achterbaks er bij. om het dan ook algeheel te vernietigen. Nu oordele ieder voor zichzelf, maar als men nog zelfstandig durft te den ken niet massaal en 't bovenste goed leest, en het onderste begrijpt, die weet heus wel waar we anno 1968 aan toe zijn. Is het oorlog of vrede G. Rlemens Schoondijke. mij valt het te betwijfelen of het nog zin h van Malde nilseren o\ gezien het standpunt Ook -_j heeft om met de heer te Vlissingen te pole de kwestie-Vietnam, i totaal verschillend .oM,wjj tegenover dit vraagstuk innemen. De heer Van Malde beschouwt de Amerikanen als de agressors, ik daarentegen vind dat de agressie komt van de kant van de Vietcong en de N oord Vietnam ezen, daarbij in behoorlijke mate gesteund door de Chinese volksrepubliek. Alleen op één punt wil Ik echter nog even terugkomen. De heer Van Malde meent, dat mijn beschouwin- over de opstand op Sumatra'r 1927 iedere Wv: gen ■estkust in 1 iedere bewijskracht Boeken voor Rode Kruis Het inzamelen van boeken, kranten en tijdschriften is één van de taken van het Ncaerlandsche Roode Kruis. Ook in de afdeling Vlissingen ge beurt dit. Wij doen dit werk met veel plezier. Langs deze weg zouden wij alle inwoners van Vlissingen wil len vragen zoveel mogelijk boeken, tijdschriften en kranten ter beschik king te stellen van het Rode Kruis. Men kan hiervoor terecht bij de vol gende adressen: mevrouw Berend- sen, Vlissingsestraat 132: mevrouw Breure, J. van Goyenlaan 24; B. v. d. Made. Papaverlaan 4, tel. 3198: L. den Boer, J. Marislaan 22, tel. 3140. Hoe zou er dan toch eindelijk van komen. Enkele dagen geleden la zen «Ij het verheugende bericht: het college van b en w van Goes stelt de raad voor een trapveldje in te rich ten voor de jeugd op het terrein ge legen aan de De Graaffstraat. Reeds jaren ligt dit terrein braak, terwijl er in Go es-Oost zo'n achreeu- wend gebrek aan speelruimte ls. Een pracht voorstel dus, waarvan je ver wacht, dat iedereen vóór is. Maar dan heb je buiten de waard, ln dit geval de Goese raad, gerekend. De heren hebben een aantal bezwaren, echter niet tegen het trapveldje als zodanig, maar tegen de plaats. En daar sta je dan weer: weg voor stel, weg trapveldje! De jeugd ziet geen andere uitweg en gaat door met voetballen op straat en op speel- Let op de messcherpe prijzen. De voortreffelijke kwaliteit. Het rijk ge varieerde assortiment. De unieke spaarmogelijkheden. Vergelijk met wélk ander grootwinkelbedrijf dan ook. U kunt maar tot één conclusie 1 komen; beter af bij Simon de Wit! Kom on ontdok hol zolf 0.6 literfles zwart of bruin I (chocoladehagel melk 1/2 kilo 149) 250 gram I papieren Wlt 0f rose TOMATEN-, 3 MOGELIJKHEDEN TOT UNIEK Hondenvoeding voor I izakjes C/i samen voor WT1 per blik van 95 voor ^blikken gecondenseerde IUIoil# zonder suiker IV! CIK samen voor naturel of paprika. f grote zak FOUGÈRE m (4 halen-3 betalen) per blik voor 4 borden M«lkko*tJe«. Bi) elke gulden aan bood schappen een GRATIS zegeltje van 2 cent. Voor elke volgeplakte kaart met 50 zegels ontvangt u 11.- contant. fi Tientje Toe. Bij elke gulden aan boodschappen een koopzegel van 10 cent Voor t 50.- aan zogels I 60.- terug. Een spaar- wlnst van 20%! Snelsporen. Keus uit tientallen" kwahleilsartikelen. die u snel en gemokkelllk in uw bezit kunt krijgen voor prijzen vér beneden de winkelwaarde. SPAARPREMIE diverse smaken o.a. appel-kersen fVESSfcH sat&en voot 1/2 KILO slechts in een pot W O DIEPVRIES VOORGEBAKKEN deze aanbiedingen zijn geldig l/m 3 april as. plaatsen bij scholen. Tot de politie komt en de bal meeneemt (je vraagt je wel een3 af wat er met deze bal len gebeurt en op grond van welk artikel in wet of verordening deze inbeslagname plaatsvindt!) Uitvoe rig is er gediscussieerd, zo lezen wij, de plaats van het veldje en het geld voor de inrichting (is daar nu werkelijk zo'n bedrag mee ge moeid?) waren blijkbaar de strui kelblokken. De noodzaak van een spoedige aanleg van een dergelijk veldje is kennelijk helemaal op de achtengrond geraakt. We moeten nu maar weer afwachten of en zo ja, wanneer er een trapveld je komt in Go es-Oost. In de bewuste raadsvergadering is het woord ,crl de eoeur' gevallen, zij het dan in een ander verband. Wil nopen, dat deze ,cri de coeur' mede mag bijdragen tot de spoedige aanleg van een trap veldje. W. Joziasee Van Dusseldo rpstraat 142. er de heer Van Malde misschien op wijzen, dat er tussen de com. nisten ln Zuidoost-Azië steeds een nauwe samenwerking heeft bestaan, volgens de richtlijnen, die door de Komintern (de communistische in ternational? i waren voorgeschreven. Op het vierde congres van de Komin tern. dat van 5 november tot 5 de cember 1922 te Petrograd en Mos kou werd gehouden, tegelijk met het tweede wereldcongres der rode vak- internationale (profintern) werd een resolutie aangenomen, die inhield, dat de vertegenwoordigers van het revo lutionair proletariaat der Pacific- landen (dus van zuidoost Azië) een conferentie zouden beleggen, die, vol gens het in het Frans gestelde be sluit, .élaborera la tacüque k suivre et trouvera les formes d organisation pour l'uniflcatlon effective les for mes du proletariat de toutes les ra ces du Paclfique' (,de te volgen tac tiek zal uitwerken en de vormen van organisatie voor de effectieve eenheid van het proletariaat van al le rassen in de Pacific zal vinden'). In juni 1924 werd te Kanton (Zuld- China) -—de gens de communis stoord kon worde: communistische Pan-, tie gehouden, .met het doel de or ganisatorische maatregelen te tref fenwelke de revolutionair-nationa- ltetische vrijheidsbeweging ln het Verre-Oosten zou verbinden met de proletarische klassestrijd in het wes ten'. Op welke wijze deze verblndng tus sen de allesbeheersende voorwaarden der wereldrevolutie zou behoren tot stand te komen, zonder dat teveel getornd behoefde te worden aan de dogmatische theorie van de klasse- strijd, had reeds lang de aandacht van de communistische partykop- stukken in Moskou. Na de mislukte opstanden ln 1926 en 1927 op Java en Sumatra ver scheen in november 1927 in ,La Cor respondence Internationale", een or gaan van het uitvoerend comité van de communistische internationale, een artikel, waarin de richtlijnen wer den aangegeven voor de naaste toe komst, met een illegale organisatie als basis en steunend op de vak bonden, moest de weder op te bou wen communistische partij (in Ned. Indlë) gebruik maken van alle wet tige middelen om de grootst moge lijke activiteit te ontwikkelen in de nationale organisaties, vooral in die van de jeugdbeweging, en dat ln nauw contact met de revolutionaire bewegingen ln de Pacificlanden en China. Behalve Kanton, waar de communis tische leiders in het Verre-Oosten herhaaldelijk contact met elkaar had den, en de propagandacentrales te Sjanghai en Manilla, was er een geheim centrum te Singapore, dat als verbindingsschakel fungeerde tussen de Komintern en de PKI (de com munistische partij in Ned. Indië). Vanuit dit verbindingscentrum zou In 1950 hebben de heren Govern, Egeraard, Paauwe en Van Gnrp en de dames Aarts en Geljsen het plan geopperd tot de oprichting van een omdat 5 opn gymnastiekvereniging omdat er bil de katholieke Jeugd behoefte bestond o. Onder de naam van Kasporgo wat ke sport Goes betekent, werd begon nen met een groepje van 50 leden onder leiding van de heer Vriend» uit Bergen op Zoom. De groep groeide snel en met mede werking van de heer De Valk vorm de zich naast de gymnastiekvereni ging een volksdansgroep, die hoofd zakelijk bestond uit meisjes van de gymnastiek. De heer Vriends verliet de vereniging na twee jaar en werd opgevolgd door de heer Van Zweden. In 1953 bezocht dc Oostenrijkse Olympische ploeg de Ganzestad op uitnodiging van .Kasporgo' en do grondslag was gelegd voor de tra ditionele feestweek, die .Kasporgo' elke twee jaar in de vakantie orga niseert. Deze week heeft ten doel de ver broedering van de Europese landen te bevorderen. In 1957 bereikte .Kas porgo' een top van 300 leden en werd gestart met lessen voor gehuw de dames In 1959 nam de heer Hoeks, mo- leraar uit Halsteren, de groep over van de heer Van Zweden. De heer Moisson begon met 'n jongens groep, en in hetzelfde jaar schafte de ver eniging een eigen brug aan. Het ledenaantal liep echter terug zowel van de gymnastiek als van de volksdansgroep. De jongensgroep kwam dan ook als gevolg daarvan onder leiding van de heer Hoeks. In 1963 werden de gymlessen op de Dam gegeven, omdat de zaal aan de Westsingel werd opgeheven. De animo voor de gym nam steeds meer af en in 1964 bereikte de groep een dieptepunt van 80 leden. In dat zelf de jaar begon de heer Van Damme, oud-lid van de gymgroep, met het drukken van circulaires voor de la gere scholen en voortgezet lager on derwijs, alsmede voor het ulo- en middelbaar onderwijs. De vereniging streefde naar een ander doel: in een gymles bulten schoolverband moet ten eerste worden gestreefd de kin deren te leren samenwerken, eerlijk en sportief te handelen (waarbij niet het recht van de sterkste geldt of egoïsme en vriendjespolitiek de door- de propaganda-arbeid geschieden in Jndo-Chlna (thans de staten Noord - Vletnam, Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos) en de Indische Archipel, waar toe een gecombineerd bureau van het Ekki (uitvoerend comité) en de profintern zou worden georganiseerd, bestaande uit vertegenwoordigers va a Chinese, Japanse, Australische. Indo- Chinese en Javaanse communistische partijen, welk bureau zou bestaan uit twee afdelingen, namelijk een voor propaganda en een voor directe actie met een staf van 30 personen. Velen van de voornaamste PKI-lei- ders zijn na de mislukking der sta kingsacties te Semarang en Soeraba- ja in 1926 naar Singapore uitgewe- De naam van de Minangkabause communist Tan Malaka, die zo'n be langrijke rol heeft gespeeld bij de voorbereiding van de opstanden op Sumatra'» westkust en Java, werd onlangs nog genoemd in een artikel van een speciale medewerker van de .PZC'. over de uiterst hnks ge oriënteerde Husks op de Philippij- nen, .wier politieke richting, volgens de schrijver, ,werd bepaald door de Indonesische communist Tan Malaka, die in verscheidene landen in Azië wortel heeft doen schieten en door de socialist Pedro Abad Santos.' Ik meen hiermede voildoende te heb ben aangteoond dat er een nauw ver band heeft bestaan tussen de diverse communistische acties in de verschil lende landen van het Verre-Oosten. Naar aanleiding van mijn Ingezonden «tukje over de massamoord ln Ba- hia ontving lk een anoniem kaart- sehrijven, waarbij mijn signaleren van de Braziliaanse gruwelen eenvoudig gebagatelliseerd werden en be schouwd als een laffe poging mij aan mjjn verplichte bijdrage als lid van de Nederlands Hervormde Kerb te onttrekken. Dit laatste nu verbaasde me we! enigszins, want met deze vermaning verried de anonymus zich voor het minst als lid van een der Goese ker ken niet alleen, maar bovendien als in verbinding staande met diverse collectanten, van wie er één zich maandagavond bij mij had vervoegd met het verzoek mijn bijdrage gereed te leggen, opdat aeze vrijdagavond kunnen worden afg"'J Ik bracht haar onder het oog, dat ik kritisch sta tegenover de actie ,Kom over de brug", maar dat ik er in ieder geval nog even over zou naden ken. Mocht ik alsnog tot het besluit komen mijn bijdrage wél te leveren, dan zou ik dit doen door nen leren en dat ledereen de oefenin gen kan leren. Aan het begin van elk schooljaar werden stencils gedrukt en op de scholen uitgedeeld en het aantal le den nam weer toe. Twee jaar geleden zette het bestuur een papieractie op touw, waaraan ook veel bedrijven meewerkten. In nog geen jaar tijd werd voor 1000 bij een gebracht. Hiervoor werd een trampoline voor de gymnastiek", aan geschaft, een bandrecorder voor de volksdans en een typemachine voor de administratie. De leden werden beloond met een rondrit door Zee land. Begin mei 1967 verliet de heer Hoeks de vereniging en de vereniging zat zonder leraar. De heer Van Damme nam de lessen over onder toeziend oog van het bestuur. Het was geen gemakkelijke taak temeer omdat er gewerkt moest worden aan het op treden op de markt bij het feest van de Schelde. De groep kwam uit stekend voor de dag en ontving van de Schelde een bok met reuterplank. Het nieuwe schooljaar werd goed in gezet bij de vereniging. De heer Au- denaerde, gediplomeerd gymleraar uit Breda nam de lessen over. Me vrouw Van Osch richtte een kleu tergroep op. die al snel uitgroeide tot 25 leden. De vereniging kreeg enkele maanden later een nieuw aan zicht doordat alle leden een gympak- je aanschaften wat de hygiëne ten goede kwam. De volgende ochtend las ik in de PZC het afschuwelijk bericht over de uitgeroeide Indianenstam in West- Brazilië, hetgeen mij bovengenoemd stukje in de per. gaf. Be vraag me af of men binnen het kader van de christelijke ge meenschap er nog een eigen mening op na mag houden? En of men bo vendien de grootte van zijn bijdrage zelf mag bepalen? Immers, vermaan de men mij, op zijn minst 1 procent, maar liefst een grotere bijdrage als offer voor de actie over te hebben. Ik ret protes mijn geld te reserveren voor het door mij gesuggereerde doel (want ik be grijp uiteraard wel dat dit niet één, twee, drie kan worden ingescha keld), dan ben ik bereid onder ga rantie van bewuste reservering inderdaad 1 procent van mijn inko men te storten op bedoeld gironum mer. In dat geval zou de lafheid van de schrijver, die slechts als resultaat heeft de aetie ,Kom over de brug* in diskrediet te brengen, toch nog vruchten afdragen. Goes, dr D. A. de Graaf Een groot probleem echter voor de verdere uitbreiding van de vereniging is dat de materialen in de zaal in slechte staat verkeren, zodat dit maar ten dele gébruikt kan worden. Alle verenigingen hebben er bij de gemeente op aangedrongen de mate rialen te herstellen of te vernieuwen, zodat de veiligheid van de zaal wordt gewaarborgd gedurende de lessen. De gymnastiekvereniging, die aange sloten is bij de NKSB hoopt binnen kort weer een openbare les te geven waarbij de ouders naar de vorderin- fen van hun kinderen kunnen kijken, inds kort beschikt de vereniging over twee kwekelingen, die de le raar vrijdagsavonds assisteren bij het lesgeven, zodat aan ieder kind de gewenste aandacht wordt ge schonken. Een ander punt is dat bij ziekte van de Ieraar of afwezigheid de lessen gewoon kunnen doorgaan zodat de ledeo iedere vrijdagavond de lessen kunnen volgen. Verder zal de vereniging een ieder die dat wil, in de gelegenheid stellen om mee te doen aan een betere lichamelijke ont wikkeling. G. H. M. van Damme. slag -reven) wat echter gauw de aanleiding vormt bij lichamr'"'-- -- fening. Het komt er niet op vormt bij lichamelijke oe- t komt er niet op aan om de kinderen zo stiel mogelijk graden te laten halen. De heer Hoeks opper de daarbij veel succes. De groeD groeide snel en doordat steed3 gelét werd op het leren samenwerken van de kinderen met de leraar werd de animo groter. De gymnasten leerden inzien dat de leraar er was om hen te helpen en dat zij elkaar moesten helpen waar dat nodig was. Ze leer den bij de oefeningen vertrouwen in de Ieraar te stellen, hij was er om hen op te vangen als het niet lukte met een oefening. Hiermee werd be reikt dat zij inzien dat zij veel kun- Een opname vaneen van de Kasporgo feeeten. öHSSSSSiwattöaë?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21