BRITSE VEERTIENDAAGSE TE BRUSSEL TERHOLE HOUDT Z'N TREINTJE dtóENDta Sandy de Zeehond ZyUWSOmAANDEREN TOCH DUIVENBERICHTEN VIA RADIO BRUSSEL Twaalf en een half jaar HET STOFFENPALEIS 12 Vz procent korting in Het Stoffenpaleis LET OP DE RAAMBILJETTEN SLUIZENAAR A. BIJSTERVELD KREEG BRUGSE EUROPA-ORDE WOENSDAG 27 MAART 1968 De (namaak)kroonjuwelen zullen in het stadhuis te Brugge tentoongesteld worden. HERDENKING VAN DE 50STE VERJAARDAG VAN ZEESLAG Londense Bobby's zulleti te Brugge gedurende veertien dagen het verkeer regelen. (Van onze correspondent) Een halve eeuw geleden voerde de Britse navy een gewaagde raid uit in de haven van Zeebrugge, die toen als uitvalsbasis diende voor de Duitse onder zeeërs. De operatie slaagde. Zo is 23 april 1918 een datum met klank ge worden in de geschiedenis van de Britse marine. Schepen, geladen met be ton werden tydens de nacht tot zinken gebracht op de rede en In de vaar geul vnn het kanaal naar Brugge. Vele Britse mariniers verloren echter tij dens deze aanval het leven. Elk jaar wordt St-George's Day plechtig her dacht. Het is duidelijk dat men van de 50e verjaardag van deze zeeslag iets uitzonderlijks wil maken. Maandenlang reeds zijn voorbereidingen aan de gang. Zo zal te Brugge van 20 april tot 6 mei een Britse veertiendaagse geor ganiseerd worden. Links gaat men in deze periode wel niet rijden in deze Vlaamse stad. De chaos zou al te groot zjjn! Wel komen enkele Lon dense Bobby's het verkeer regelen en de typische dubbeldeksbussen zullen door de straten toeren. Pipers zullen langs de romantische reien .doedel zakken' en rasechto Grenadier Guards zullen ln het centrum parade- Op de Markt zullen de Bruggelingen een biertje kunnen slurpen in de pub ,Brittania-Inn'. De muziekkapel van de .Green Howards', een van de be- faamdste regimenten van het Britse leger, zal concerten verzorgen en in de bioscopen zullen alleen Engelse sterren op det scherm verschijnen. De expohal op het Beursplein zal her schapen worden tot een Brits markt plein met talloze shops waar men gewoon alles zal kunnen kopen wat onze vrienden van overzee te bieden hebben. Men zal er zich waarachtig op Piccadilly Circus wanen, want midden in een kleurige tuin met grasperken en bloemen zal ook een spuitende Erosfontein opgericht wor den. Verder worden talrijke tentoon stellingen georganiseerd, waarin de Britse kunst in het centrum zal staan. Zo zal ln het Groeninge-mu- seum hulde worden gebracht aan de in 1857 te Brugge geboren Britse kunstschilder, etser en tapijtontwer per Frank Brangwyn. Nog 60 overlevenden De zeeslag om Zeebrugge gaf in 1918 een volledig nieuwe wending aan het oorlogsgebeuren. Hierop zal de na druk worden gelegd tijdens de ope ningsplechtigheid, die plaats heeft op zaterdag 20 april. Er zal ook hulde worden gebracht aan de ongeveer 60 overlevende oud-strijders van deze raid. Ze zullen trouwens de officiële gasten zijn van het Brugse stadsbe stuur. De eigenlijke herdenking van de zeeslag zal plaats hebben op zon dag 21 april. Er zal oa een indruk wekkend défilé georganiseerd wor den, waaraan Belgische en Britse eenheden zullen deelnemen. Tijdens deze veertiendaagse zal ook de na druk worden gelegd op de economie. In meer dan 300 handelszaken van Brugge zullen Engelse goederen te koop worden aangeboden. Slogans als ,Wees spits, koop Brits' worden nu reeds in West-Vlaanderen ver spreid. Men hoopt te Brugge ook op talrijke bezoekers uit Zeeland en uit Noord-Frankrijk. Er zal verder een industrieel collo quium op touw worden gezet op dinsdag 30 april. Nijveraars en spe cialisten zullen worden uitgenodigd om in het Brugse stadhuis deel te nemen aan een debat. Er zal natuur lijk in de eerste plaats aandacht wor den besteed aan de jongste financiële maatregelen, die ln Groot-Brittannië werden getroffen en de gevolgen er van op de Vlaamse economie. In het licht van de recente evolutie in het goederenverkeer zal eveneens een studie worden gewijd aan de toe komstmogelijkheden van de haven van Zeebrugge. Zelfs gastronomie Het volledige programma bevat nog talrijke andere belangwekkende ma nifestaties. Zo wordt een historische tentoonstelling ingericht over de slag om Zeebrugge in het provinciaal hof te Brugge. In de stadsbibliotheek op het Van Eyckplein zal men een Brit se boekenexpositie kunnen bezoeken. In het Huidevettershuis zullen kun stenaars een tentoonstelling op touw zetten van .British Design'. Men zal er talloze gebruiksvoorwerpen kun nen bewonderen, waarvan de indus triële vormgeving een kunstvol ka rakter draagt. Aan de jeugd wordt ook gedacht. In de scholen worden opstelwedstrijden georganiseerd... en de dosis beatmu- ziek wordt evenmin vergeten. Ten slotte zullen enkele Britse koks ge durende veertien dagen de eerder on dankbare taak op zich nemen om in vier Brugse spijshuizen te bewijzen dat men in Engeland ook de gastro nomie als een kunst beschouwt. Pastoor Schoutens en zijn ijzeren machine... TERHOLE Pastoor A. Schoutens uit Terhole gaat met emeritaat. Eind deze maand trekt hij voorgoed de deur dicht achter de enorme pastorie naast het miniatuurkerkje van hel even bescheiden dorp. De pastoor is sinds 1936 aan zijn 700 zielen tellende parochie verbon den. Hij heeft overigens wel altijd verder gekeken dan de rand van de katheder. In zijn vrije tijd hield Tcrholes zieleherder zich namelijk actief bezig met het vervaardigen van allerlei maehineriet- jes en met fotografie. Beide hobby's hebben him sporen nagelaten in de woonkamer. Op vallendste meubelstuk: een glazen vitrine mei een fraai schaalmodel van een van de laatste locomotief typen die de Nederlandse spoorwe gen hebben gebruikt. .Ik vervaardigde het in twee jaar, tijdens mijn kapelaansperiode in Roosendaal. Samen met een draaier-voorman. Nu was ik al een beetje op de hoogte met dat soort zaken. Als kleine jongen maakte ik al stoommachines.' Wanneer de pastoor straits naar een bejaardenwoning verhuist gapt de locomotief mee. .Maar uiteindelijk is hij bestemd voor het spoorwegmuseum, daar hadden ze nog niet zo'n model', lacht hij. Zover is het nog niet: over een paar dagen stoomt de ijzeren machine behoedzaam in de richting van een gerieflijke kleine woonkamer: Terhole houdt z'n eigen treintje.... Dat, er op de NPO-vergadering besloten werd dat de Nationale Vlucht vanuit Bourges voor Jonge duiven in 1968 niet door een vereniging uit de afdeling West-Brabant en Zeeland georganiseerd zal worden, is van ondergeschikt belang. Voor de Zeeuwse duivenliefhebbers is het veel belangrijker dat op diezelfde vergadering het besluit viel, dat in 1968 Limburg, Brabant en Zeeland weer gebruik zuilen kunnen maken van Radio Brussel voor de zondagse duiven- berichten van de diverse lossingsplaatscn. Een niet geringe geruststelling voor al diegenen, die met duiven spelen op de Vitessevluchten en dat is toch nog altijd 99 pet der liefhebbers. Een nog grotere geruststelling voor de organisatoren en centrumleiders, die vreesden, dat cllcc zondag de te lefoon roodgloeiend zou staan, wan neer men niet van deze inlichtingen bron gebruik had kunnen maken. Een bewijs, dat de ZNB-afgevaar- digden, de heren Hopstaken uit Ber gen op Zoom en G. Dobbelaere uit Scho'ondijke de belangen van hun bond niet alleen buiten, maar ook tijdens de vergadering verdedigden en met succes. Dat Bourges na het debfiole van 1967 aan een andere afdeling en zeer zeker aan een andere vereniging zou worden toegewezen, zal wel voor niemand een verrassing geweest zijn. De komende Bourges-vlucht wordt georganiseerd door de post- duivenhouder.3vereniging Venlo, die op de Dax 1967 liefst 800.- toeleg de en dit jaar de Dax terug zag ke ren naar de C.C. Breda, welke het in 1967 in haar jubileumjaar moest doen met een semi-nationale vlucht. Voor elke speler was het de Dax- vlucht nationaal, doch dit predikaat werd haar door de NPO onthouden. Als nationale vluchten staan op het programma: Chateauroux, Limoges in plaats van Ruffec. Sint Vincent, Bergerac (een derde overnacht- vlucht), Barcelona (internationaal). Dax. Orleans jonge duiven. Chateau roux idem en Bourges idem. plus de Parkeston-Maassluis en Parke- ston-Breda-vluchten. Hier komt dan nog voor de ZNB bij het bondscon- cours vanuit Moulins en als provin ciale vluchten voor de Zeeuwen Tours en de internationale Londen-vlucht Een hele waslijst extravluchten bo ven het verenieings- en kringspei uit. want naast de wekelijkse Vitesse vluchten staan er nog diverse Or leans- en Angerville-vluchten op de kringagendas Een blik op deze lilst maakt het el ke insider snel duidelijk, dat er wer kelijk geen behoefte meer bestaat mm verdere uitbreiding van de lijst van nationale en bondsconcoursen. Wil men aan al deze vluchten deel nemen. dan moet men ten eerste beschikken ove» heel wat meer dui ven, dan de meeste spelers normali ter hebben en ten tweede is het voor het gros van de liefhebbers rinancieel ondoenlijk, omdat helaas de uitbetalingen van de nationale >n bondsconcoursen veel te lang op zich laten wachten. Nationale sportcommissie Even leek het er op, dat de voorlo pig gevormde en op deze verga dering officieel te installeren sport commissie in haar geheel haar be noeming zou weigeren. Diverse zaken hadden de .emmer' tot de rand toe gevuld en er was slechts de figuurlijke druppel nodig! Na een intern beraad besloot men de benoeming voor een jaar te aan vaarden en op de volgende vergade ring in haar totaliteit af te treden... (al of niet herkiesbaar)! Een groot resultaat is in leder ge val reeds bereikt, namelijk in 1968 zullen alle nationale vluchten vol gens hetzelfde systeem vervlogen worden en zal er gebruik worden gemaakt van voor alle vluchten de zelfde inschrijfformulieren, zodat liet puzzeltje oplossen in ieder geval tot de verleden tijd behoort. Tevens is voor dit jaar de rayonindeling, zo- ADVERTENTIE) TERNEUZEN 12^ jaar oud 12£ jaar jong 12j jaar nieuw EN DAAROM TWAALF EN EEN HALVE DAG LANG (Deze bijzondere aanbieding begint morgen om 9 uur en geldt voor alle artikelen). als door de sportcommissie opge steld, aangenomen. Deze rayonindeling zal in de loop van 1968 herzien worden. Zeeland valt voor het merendeel van de vluchten in zijn geheel in hetzelfde rayon, aangevuld met onder andere de West-Brabantse en voor sommi ge vluchten de liefhebbers uit Mid den-Brabant. Voor de overnachtvluchten is ons land slechts in twee rayons ingedeeld en voor Barcelona is er geen schei dingslijn. Ta feite is dit dus de enige vlucht welke in wezen nationaal ver speeld wordt. Voor de meest noordelijke liefheb-- bers is er dus niets veranderd. Wan neer we zien, dat de deelnemers uit Friesland en Groningen bijna 300 km verder spelen dan de mannen uit Zuid-Limburg, dan begrijpt men wel, dat er van een ware nationale krachtmeting in werkelijkheid geen sprake is. Eveneens is het een te begrijpen standpunt, dat deze liefhebbers aan dringen op andere lossingsplaatsen. Lossingsplaatsen die men zoekt op de zuid-oostiijn. hetgeen direct een heel ander beeld van afstandsver- schillen waarborgt. Hier staat echter tegenover, dat als er werkelijk om deze grote catego rie liefhebbers ook enige voldoening te geven, op deze lijn enige fond- vluchten geprojecteerd zullen wor den, er een bijkomende factor bij komt, welke van deze vluchten su- perzware fondvluchten zullen ge maakt worden. Door de overwegend heersende wes tenwind zullen deze vluchten negen op tien keer verspeeld worden met een kopwHd en de kans op vluchten welke pas na dagen reglementair ge sloten zullen kunnen worden, is ze ker niet denkbeeldig. De vluchten welke in het verleden vanuit Ska- gen en Wenen georganiseerd zijn, gaven geen sportief succes te zien en voor herhaling was men dan ook niet vatbaar. De noordelijke liefhebbers schreeu wen om bijvoorbeeld een Passau op het programma te zetten, doch laat ons dan vaststellen, dat hoe gunstig deze plaats ook ligt wat de diverse afstanden betreft, men het breedte- verschil toch nooit uitgeschakeld kan krijgen. Nogmaals, geografisch is Nederland weinig geschikt voor spe cifiek nationale concoursen. WOENSDAG 2. MAART HELST Burgerzaal stadhuis: tentoon stelling werken Peter van Someren. OOSTBLRG Kerkplein: veetentoonstel ling. TERNEUZEN Galerie J 34. 14-18 en 19- 21.30 uur: tentoonstelling werken George Degenhart. DONDERDAG 28 MAART .ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse opera. 20 uur: .Carmen'. HOEK Openbare lagere school: Idjk- avond. HULST Burgerzaal stadhuis: tentoon stelling werken Peter van Someren. TERNEUZEN Galerie J 34. 14-18 uur: tentoonstelling werken George Degenhart. Ouders We gaan verder met het verhaal van Sandy, de zeehond. Tot nog toe hebben we het nog maar over de voorgeschiedenis ge had, het spannendste moet nog komen. Jullie hebben nu kennis gemaakt met de familie Van Heerden en met Sandy, het zee hondje, dat eennzaam achterbleef op het robbeneiland nadat daar stropers alle dieren hadden doodgeschoten. David en Ann verzorgen het diertje en zij gaan regelmatig met Sandy zwem men. Op een dag ontdekken zij een boot, die gebruikt wordt voor het stropen van zeehonden. En nu begint zo langzamerhand de spanning er in te komen. De kinde ren gaan naar huis en vertellen van hun ontdekking aan hun vader. Van Heerden gaat meteen op weg, ont moet de stropers en waarschuwt hen. De stropers hebben echter geld nodig en dus gaan zij toch weer naar het robbeneiland. Daar komen moeilijkheden van. dat kunnen jul lie je wel voorstellen. Want Van Heerden kan natuurlijk niet toe staan. dat de stropers blijven door gaan met hun praktijken. Maar hoe dat allemaal afloopt, dat vertellen we een volgende keer wel weer. Sandy, de zeehond' is een prach tige kleurenfilm. Dat die film ook vol spannende avonturen zit, daar zijn jullie al wel achter gekomen. Sandy, de zeehond doet niets on der voor de bekende Flipper van de televisie, dat moeten jullie van ons aannemen. .Sandy, de zeehond' wordt vertoond in de PZC-jeugdvoor- stellingen. die in de paasvakantie worden gegeven. Nu nog even wat jullie moeten doen om de voorstel lingen te kunnen bezoeken: Hier voor bestaat de volgende regeling: De PZC-toernee 1968 omval een aantal voorstellingen die alle in de paasvakantie wor den gegeven. Wij doen een dringend beroep op alle ouders er voor te zorgen, dat hun kinderen maar EENMAAL een voorstelling bezoeken. Gaan zij meer dan één keer, dan beteken! dat, dat zij de plaats innemen van een kind, dat nog n;»t was geweest, maar er we! recht op had te gaan. Begeleiders kunnen dan ook NIET worden toegelaten: de plaatsen zijn jlieen bestemd voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Bij de inwisseling van dc bon nen voor toegangskaarten tijd en plaats worden nader bekendgemaakt zal een kwartje per kaart worden ge vraagd De opbrengst is be stemd voor een liefdadig doel in Zeeland. In de winkels in Zeeawsch-Vlaande ren waar een raambiljet van onze tournee hangt wordt bij iedere aan koop tot een bedrag van 1,— een bon verstrekt. Voor f 20 aan bonnen kannen jailie een toegangskaartje voor de jeugdvoorstellingen krjjgen. De uitreiking van de bonnen begint 3 april en eindigt 13 april. A. Bijsterveld: neem je vrouw mee... SLUIS Iedere Sluizenaar heeft hem ruimschoots verdiend, maar VW-administratew A. Bijsterveld kreeg hem: de onderscheiding verbonden aan de Euro-pa-orde van de stad Brugge, uitgereikt ter gelegenheid van het tweede lustrum van het plaatselijk fiarnavals- komité, een zaak die onze zuiderburen graag met dubbel ,k' schrij ven. Bet presentje bestaande uit een oorkonde met. een medaille werd hem kortgeleden officieel overhandigd op een feestelijke bijeen komst. Hij bleek de enige Nederlandse ridder' te zipt: de andere ordes gingen naar Belgen die zich op verschillende terreinen ver dienstelijk hebben gemaakt. Een Europa-orde, hoe kom je eraan T De heer Bijsterveld haalt er vooralsnog de schouders over op, maar hij heeft wel enkele aan wijzingen. fiijk, dat Brugse Kamavals Komité bestaat uit ver tegenwoordigers van verschillende carnavalsverenigingen. Ik onder kou met een van die organisaties nogal goede betrekkingen. De Belgen komen wel naar Sluis, maar we moeten toch op z'n tijd de relatie verstevigen door zelf eens naar België te gaan. Enkele jaren geleden werd ik door die carnavalsvierders al benoemd tot /loctor honoris causa', waarschijnlijk is de Europa-orde een logisch vervolg.' Bijsterveld, al zeven jaar in het VVV-werk, heeft naar de uitreikings plechtigheid ook zijn vrouw meegenomen, fiat gebeurt normaal niet zo vaak. Ik zit im verschillende VVV-commissies en dan ga je in alle eenzaamheid naar de vergaderingen. In Brugge waren we nu eens mat z'n tweeën en och, ook daarom heeft zo'n onderschei ding z'n nut. Maar eerlijk is eerlijk: hij kreeg de orde niet voor niets. Als WV-man ga je nu eenmaal met half Europa om..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 23