Kruiskerk 's Heer Abtskerke september weer in gebruik Kabels boven Haringvliet 10 GEEN TE STERKE BEZETTING VAN DE ZEEUWSE PERCELEN DIT SEIZOEN MEER TOERISTISCHE BOOTDIENSTEN OP VLISSINGEN SLOPERS AAN HET WERK IN MIDDELBURG ZVH houdt in Goes teach-in over toekomst Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 MAART T96I NA VIER JAAR RESTAUREREN 's-HEER-ABTSKERKE Eind au gustus, begin september zal de her vormde gemeente van 's-Heer-Abts- kerke weer in de Kruiskerk de dien sten kunnen houden. Na ruim vier jaar heeft men dan de beschikking over een gehee! gerestaureerde kerk- Momenteel worden de laatste leien gelegd op liet dak van het koor en is men aan het interieur bezig. Er moet nog een en ander worden gewit en de banken, het orgel en de preek stoel moeten opnieuw worden opge steld. Hervormd 's-Heer-Abtskerke krygt na vier jaar restaureren een totaal veranderd gebouw terug. Ver anderd wil zeggen, dat alles aan de Kruiskerk zoveel mogelijk in de oor spronkelijke staat is teruggebraeht- Het gebouw dateert van 1270. Sinds men met de restauratie bezig is, zijn de kosten voor het geheel fors gestegen, zelfs meer dan ver dubbeld. Werd aan het begin een bedrag van ƒ400.000 geraamd, men zit nu al rond de negen ton. Van de subsidiabele kosten ongeveer 860.000 neemt het rijk 50 pro cent voor zijn rekening, de gemeente draagt 25 procent bij en de provincie 10 procent. Voor de kerk zelf blijft dan 15 procent van de subsidiabele kosten over en men zit met de niet subsidiabele kosten. Met rentelasten van de voorfinanciering komt de res tauratie de hervormde gemeente op een kleine twee ton. De hervormde gemeente in 's-Heer-Abtskerke heeft 248 zielen. Zoals gezegd: het interieur van de Kruiskerk krijgt een heel andere op stelling. Men gaat na de restauratie niet, zoals voorheen, in het koor ker ken, maar gebruikt dan het hele ge bouw. De kansel komt tegen een zij muur te staan en de avondmaalstafel komt nu in het koor. De restauratie gebeurt onder leiding van architect H. G. C. Heringa in Zierikzee. Het werk wordt uitgevoerd door de firma D. M. Geuze uit Mid delburg. In de afgelopen vier jaar hebben de leden van de hervormde gemeente in 's-Heer-Abtskerke de eredienst ge houden in het Irenegebouw. Ds Ph. L. Krijger maakt duidelijk, dat men er wel naar uitziet naar het oude ge bouw terug te gaan. Alles zal er beter tot zijn reent komen. We heb ben nu bijvoorbeeld doopdiensten, waarbij het verenigingsgebouw eigen lijk te klein is. Er zijn in het Irene gebouw ook akoestische problemen'. Op de foto: de laatste leien worden nu op het dak van het koor van de historische Kruiskerk in 's-Heer- Abtskerke gelegd. (Foto PZC) Enige en algemene kennisgeving. f Heden overleed, nog vrij onverwachts, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, onze beste broeder en zwager EDUARDUS BAPTISTA RONCA op de leeftijd van 66 jaar. Familie Ronca. Middelburg, 26 maart 1968. Latijnse Schoolstraat 9. Condoleantieadres: Penninghoeksingel 85. Onze overledene is opgebaard in het mortuarium van het ziekenhuis Noordpoortpleln. Bezoekuren van 10.00-11.00 en 18.00-19.00 uur. De gezongen H. Mis van requiem zal aan God worden opgedragen vrijdag 29 maart in de paro chiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Mid delburg om 10.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op het r-k kerkhof. Geen bezoek aan huis. RAAD ZEELAND VROUWENRAAD MIDDELBURG De plaatselijke raad Zeeland van de nationale vrouwenraad houdt vandaag in de foyer vac de Middelburgse schouwburg zijn Jaarvergadering. Na de pauze zal mejuffrouw G. A. v. d. Berg een lezing houden over de reis naar Canada, met een bezoek aan de Expo-1967. De ver gadering begint om half drie. Tractor slaat af, auto over de kop door C. L. uit Breskens. G. die vanuit de richting Breskens kwam, wilde zijn erf opdraaien toen hij werd ingehaald door L. De personenauto raakte de trac tor en sloeg over de kop. De personen auto werd zwaar beschadigd, maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Strijd tegen mosselparasiet (Van onze correspondent) DEN HAAG Door het optreden van de mosselparasiet in de Zeeuwse stro men trad in 1950 grote sterfte op onder de mosselen. Er werd toen een begin gemaakt met het in huur geven van mosselpercelen in de Waddenzee aan de Zeeuwse kwekers. De mosselparasiet komt nog steeds voor in de Zeeuwse stromen en het oostelijk deel van de Waddenzee. Door ervoor te zorgen, dat de totale hoeveelheid mosselen in de Zeeuwse stromen niet te groot werd, Is het gelukt de schade, door de para siet aan de mosselen veroorzaakt, te beperken. Dat deelt minister Lardinois (visserij en landbouw) schriftelijk mee aan de voorzitter van de vaste tweede-kamer commissie voor visserij. Zulks naar aan leiding van vragen van het christelijk- histonsche commissielid, r H. van Ros- 5um, tijdens de openbare commissie vergadering op 24 januari. De mossel cultuur in de Waddenzee vindt, volgens de bewindsman, plaats op percelen in het westelijk deel van de Waddenzee, waar nog geen mosselparasiet ls ge constateerd. Zodra met de vcrwateringsproeven nabij t Homtje op Texel zal kunnen worden begonnen hetgeen in de loop van 1969 het geval zal zijn worden de Optimale mogelijkheden nagegaan van As westelijke waddenzee voor de mos- «efcultuur. Tevens zal worden onder zocht of door menselijk ingrepen zaad- val op consumptiemosselen kan wor den voorkomen of beperkt. In 1965 en 1966 is er namelijk op een groot aantal percelen in de waddenzee mosselzaad gevallen, waardoor aanzienlijke hoeveel heden consumptiemosselen verloren gin gen. Ieder voorjaar worden mosselbanken in het oosteirjk deel van de Waddenzee opengesteld voor het vissen van mossel zaad en halfwasmosselen, bestemd voor uitzetting in de Zeeuwse .stromen. In het najaar van 1966 en 196" werd ge legenheid gegeven een beperkte voor raad mosselzaad en haixwasmosselen uit het parasietvrije deel van de Wad denzee over te brengen naar de Zeeuw se stromen. De perioden van openstel-, ling en overbrenging werden steeds vast gesteld ia overleg met de kwekers- organisaties. Halfwasmosselen, die in het najaar wor- den overgebracht naar de Zeeuwse per celen, kunnen in het gunstigste geval l in de maanden Juli en augustus wor-j den aangevoerd als consumptiemosselen. Deze. halfwasmosselcn liggen In de zo- mermaanden op de percelen, een gunsti ge periode voor de voortplanting van de mosselparasiet. Een ongelimiteerd overbrengen van halfwasmosselen in het najaar is daarom In strijd met de me ning. dat in Zeeland moet worden ge waakt tegen een te sterke bezetting der percelen met het oog op de mos selparasiet. WV maakt bekend: Jan Pleziers gaan het stadsbeeld opvrolijken VLISSINGEN De toeristische boot diensten vanuit België op t lissingen zullen dit jaar worden uitgebreid. De re derij Flandria zal naast haar reeds be kende lijndienst vanuit Antwerpen een dienst openen vanuit Oostende, die voor namelijk Engelse toeristen zal vervoeren. Vanuit Gent zal de rederij Benelux in juni een driewekelijkse dienst op Vlissin- gen beginnen. Dit is dinsdagavond be kendgemaakt tijdens de voorjaarsverga dering van de V VV-Vlissingen. die in hotel Britannia werd gehouden. De showboat-attractie zal dit seizoen ge heel door de rederij Flandria voor eigen rekening worden georganiseerd. De dienst vanuit Oostende zal op don-! derdag en vrijdag worden gevaren. Er zijn nu al boten volgeboekt, deelde VVV- dlrecteur W. Huibregtse mee tydens de bespreking van de VVV-activitcilen voor de komende zomer. De .Flandria 20', die ook als showhoiit zal fungeren, mag aanleggen in de Kanaalstraat, terwijl van ,ue Schelde' toestemming is ontvan- Com indien noodzakefijk deze t af te merer, bij het oude stadhuis op de Houtkade De boot van de lijn dienst Antwerpen-Vlissingen mag de Koopmanshaven als landingsplaats ge bruiken. De Gentse boot meert In de Vissershaven. De showboat van Flandria zal op o, 12 en 19 juli. en op 2. 9. 23 en 30 augus tus uitvaren, zei de heer Huibregtse. Twee Jan Pleziers met paarden be spannen zullen het Vlissingse stads beeld gaan opvrolijken, Zij zullen veertig passagiers elk kunnen vervoe ren van de wat verder afgelegen aan legplaatsen naar het stadscentrum Hiervoor worden op initiatief van di* VVV ook bussen ingezet, i Het jaar 1967 werd door secretaris C. G. Timmermans als een goed jaar voor het I Vlissingse toerisme gekenschetst. In zijn jaarverslag noemde hij evenementen als de showboat, het optreden van een mario netten-peloton, groots opgezette muziek uitvoeringen en een interessante ten toonstelling over de beloodsing. Hij ver wees naar een schaduwzijde: de hevige concurrentie van de goedkope toeristen- landen. .Dit wordt een probleem dat on ze aandacht vraagt', aldus de heer Tim mermans, een probleem dat later op de avond nog eens werd onderstreept door voorzitter F. van de Velde. Het jaarverslag van de secretaris werd unaniem goedgekeurd, evenals het jaarverslag van penningmeester J. n van Heerde. In Vllssingen zjjn vorig jaar 03.854 ov nachtingen geboekt, volgens (lc officiële cijfers uit do statistiek der Vereniging van Nederlandse gemeenten. ,Dnt is be slist niet alles. Als ieder, die toeristen huisvest de overnachtingen zou hebbei opgegeven, schat ik, dat er minstens van 250.000 overnachtingen sprake zou kunnen zijn', merkte de heer Huibregtse op. Het Vlissingse badstrtuid is in 1967 be zocht door 38 652 personen De VW heeft voor 7000 personen reserveringen geboekt, hetgeen neerkomt op 28000 overnachtingen Ir. 1965 werd er voor 3000 personen gereserveerd en in 1966 voor 5000. Er zit dus een stijgende lijn in, ofschoon er een tendens is. die er op wijst dat Vlissingcn nicer gaat functio neren als .tussenstation' in de grote va kantie. of als plaats voor een tweede va kantie. Het gemiddelde verblijf daalde in 1967 tot drie en halve dag. In 1965 en 1963 waren deze cijfers respectievelijk 4, 3 en 5. t 5 In Vlissingen zijn 2295 bedden geregis treerd. De plaatselijke VW telde er ln J967 450 leden, zo bleek verder uit het ter vergadering bekendgemaakte cijfer materiaal. Verhoging De voorzitter, de hoer F. van de Velde wierp een balletje op over een mogelijk contributie-verhoging (Dc vereniging heeft een tekort van 884,02 Het be trekken van het nieuwe kantoor aan de Paul Krugerstraat, alsmede de gestegen MIDDELBURG Op het Zusterplein zijn van een geparkeerde vrachtwagen tijdens het afgelopen weekeinde de ach terlichten gesloopt. De stroomkabels waren doorgesneden. De wagen was van de firma W. uit Middelburg. In hetzelfde weekeinde werd op de Markt de buitenspiegel van een Duitse per sonenauto afgehaald. Maandagavond werd nog aangifte gedaan van de sloop van een bromfiets-benzinetank, die was gestald op het zusterplein. Lichtere straf voor soldaat die er genoeg van had DEN HAAG (ANP) Het hoog mili tair gerechtshof heeft dinsdag de chauf feur G. van den B. uit Utrecht een voorwaardelijke gevangenisstraf opge legd van tier maanden met een p oef- tijd van drie jaar. Ook werd de chauf feur voorwaardelijk ter beschikking van (le regering gesteld terwijl hij drie jaar niet mag rijden. Hiermee werd het vonnis van de krijgs raad vernietigd waarbij Van den B was veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk. De chauffeur had vorig jaar schoon genoeg van de militaire dienst. Hij was ten einde raad. In de nacht van 29 op 30 juli ging hij met de auto van zijn vader op stap. Met drie vrienden en een vriendin in de auto reed hli bij Koudekerke. toen hij een opwelling kreeg zichzelf van het leven Le bero ven. Hij reed de wagen met een vaart van 110 kilometer per uur via een bermpaaltje een sloot in. Niemand liep wonder boven wonder enig letsel op. Later werd Van den B. voor militaire dienst afgekeurd. Sedertdien is hij weer opgeknapt en een evenwichtige jongeman geworden, die weer bij zijn oude werkgever werd aangenomen. Baldadige artiesten op veer te Breskens BRESKENS Een filmploeg met ar tiesten. op weg naar Frankrijk voor het maken van filmopnamen, heeft maan dagavond op de veerpont die om tien over acht in Breskens aankwam, voor een klein beetje opschudding gezorgd. Het groepje was een beetje uitgelaten en in hun baldadigheid stootte er iemand een brandblusapparaat van de wand. Het ding viel niet op de grond, maar kon nog net worden opgevangen. Er werd wat met het apparaat omgesold en men dreigde elkaar te zullen natspuiten. Tn de haast om by de aankomst van de boot af te komen, ging het brandblus apparaat in één van de drie auto's van het gezelschap mee. Een dekknecht die het had gezien haalde het apparaat er evenwel onmiddellijk weer uit en te vens werd de politie gewaarschuwd. De ze noteerde de namen van R. H. M. uit Amsterdam en H. J. G uit Gortsel (B.). De chef d'equipe C M. J. D. uit Am sterdam trad op als bemiddelaar. De artiesten moesten enkele minuten wach ten eer zij toestemming kregen om de boot te verlaten GOES De ZVU organiseert vrydag 3 mei een teach-in in Goes, waar door iedereen kan worden gedebatteerd over de toekomst van Zeeland en de Invloed, die de industrialisatie daarop zal heb ben. Een forum onder voorzitterschap van ds H. M. Straling, directeur van maatschappelijk werk in Zeeland zal het onderwerp inleiden. In het forum zullen zitting hebben dr J. Tesink, directeur van dé gezondheidsdienst voor dieren ln Zeeland, ir J. Prins, voorzitter van de ZLM, wlka R. J. Wasterval, directeur van het vormingscentrum Hedenesse en drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland. De ZVU heeft voor de teach-in uitgenodigd de commissaris van de koningin in zeeland, mr J. van Aartsen, de leden van gs, de b en w's uit gemeenten in de betroken gebieden en mensen uit de industriële sector. De teach-ln is overigens vrij toegankelijk voor iedereen, die Interesse heeft voor het onderwerp. De teach-in wordt gehouden ln dc grote zaai van de .Prins van Oranje' in Goes. In de zaal zullen microfoons worden ge plaatst. waardoor de bezoekers makke lijk hun vragen op de leden van het fo rum kunnen afvuren. De avond begint om acht uur. kosten voor het drukken van dergelijke zijn daar onder meer aan). Na ampele discussie nam de dering een voorstel van de heer W. Jansen, waarbij het bestuur wordt ver zocht ln de najaarsvergadering te ko men met een voorstel de contributie met 10 tc verhogen, teneinde aan de steeds stijgende kosten voorlopig het hoofd te kunnen bieden. Bij het agendapunt bestuursverkiezing werd c»p voorstel van de lieer J. van der I.inde van schriftelijke stemming afge zien. Bij acclamatie werden herkozen als bestuurslid de heren F. van de Velde, A. Kamphuis en J. C. van Heerde. Als le den van de kascontroleeommissie werden gekozen de heren Ch. Ilert en J. M. C. van der Linde. De vergadering hei-dacht staande het in 1967 overleden lid, de heer W. dc Ntjs. Provinciaal WV-dlrectcur J. P. de Regt woonde de bijeenkomst bij. Aan het slot werd namens het showboatcomlté dank gebracht aan oe heer Huibregtse voor zijn bemoeienisse met dit evenement. In plaats van kaarten. Heden werd plotseling van onze zijde wegge nomen ons innig ge liefd zoontje en broer tje HUIBJE in de aanvallige leeftijd van 18 maanden. Zijn diepbedroefde ouders en zusje: S. T. Danker A. C. Danker- van de Plasse Elly Kruiningen, 26 mrt '68 Eindje de Rondte 20 De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 29 maart, des namiddags te 13.00 uur, op de algemene be graafplaats te Kruinin gen. Heden werd plotseling van onze zijde wegge nomen ons innig ge liefd kleinzoontje en neefje HUIBJE op de jeugdige leeftijd van 18 maanden. Namens de familie, H. Danker M. v. d. Plasse Kruiningen. 26 maart 1968 Heden is van ons heen gegaan, tot onze diepe droefheid, onze lieve zuster, behuwdzuster en tante NEELTJE DE NOOIJER geboren Meerman, op de leeftijd van 57 jaar. VlisRingen: Wed. M. Meerman- Jasperse Wed. S. Keersse- meeckers-Meerman K. Meerman H. G. Meerman-Plas J. Meerman J. Meerman- Dingemanse Nichten en neven Vlissingen. 26 mrt '68 Hierbij geven wjj ken nis van het plotseling heengaan van onze bes te collega LIA DE GROOT Julia, Annie en Magda Vlissingen, 23 mrt 1968 Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig, doch gedul dig gedragen lijden, mijn lieve vrouw, onze lieve zorgzame moe der, bchuwdmoeder en oma NEELTJE DE NOOIJER geboren Meerman op de leeftijd van 57 jaar. P. de Noojjer J. Everaers- de Nooyer A. Everaers Annemieke A. de Nooijer Vlissingen, 26 maart 1968. Jan van Goijenlaan 36. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 30 maart om 11.15 uur op de algemene begraafplaats. Vertrek van huis om 11.00 uur. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde schoon zuster en tante NEELTJE DE NOOIJER- MEERMAN op dc leeftijd van 57 jaar. Namens allen: J. de Ridder J. de Ridder de Nooijer Vlissingen, 26 mrt 1968 Papaverlaan 10 Tandarts Reijnierse donderdag spreekuur van 12-1 uur. VRIJDAG AFWEZIG. Op het ogenblik worden de laat ste restanten opgeruimd van de bouwput, waarin het spuisluizen- complex van het Haringvliet (ach tergrond) in de afgelopen tien jaar zijn vorm heeft gekregen. (Foto PZC) In het laatste sluitgat van de Ha- nngvlietdam het Rak van Scheel hoek, duizend meter lang) staan op betonnen poten de torens al klaar voor de kabelbaan, waar mee in 1970 de sluitingsoperatie zal worden uitgevoerd. Foto PZC) Slot van pagina 1 maatregel betekent: de vissers zullen de nieuwe schutsluis, vlak voor de oever van Stellendam moeten gaan gebruiken. Het is do bedoeling dat deze schutsluis wordt opgenomen in een groot driehoekig plateau, dat door zijn vorm van invloed zal zijn op de totale waterloopkundige toestand rond de spuisluizen. ,Een vrij gecompliceerd legpuzzeltje' noemt ir Van der Weele het. Om het op te lossen heeft men in het komen de seizoen nog handen vol werk. Zo wel aan de binnenkant (300 meter naar het oosten) als aan de buiten kant moet een haven komen. Verder komt daarbij een vloeiende afbuiging van het geheel van werk naar de duinenrij van Goeree. De vissers van Stellendam, van Oud dorp en van het Goereese hoofd zul len straks in de nieuwe havens een ligplaats voor hun schepen moeten vinden. Het complex van kunstwerken daar bij Stellendam zal als het ware het voormalige Zuiderdiep uitschakelen. Dat gebeurt dan via de aanleg van een omdijking, kaden en een kunst matig duin. Uiteraard krijgt de .driehoek' een duidelijke functie als verbindings schakel in het wegenstelsel over de buitenste deltaroute. Er zal een oprit moeten komen voor het snelverkeer naar de 1050 meter snelweg, die nu al hoog boven het water op de spui sluizen klaar ligt. Er zullen bruggen en viaducten moeten worden ge bouwd en verder nog een stelsel van wegen voor het langzaam verkeer. Rest tenslotte nog de af sluiting van het Noord-Pampus, een geul tussen de schutsluis voor de vis sersschepen en het spuisluizencom- plex. Op het ogenblik ligt daar nog een baileybrug. Overigens zal dat laatste wel niet zo'n heksenkarwei zQn. Waterstaat wil dat gat ,op een niet al te moeilijke manier dicht ma ken'. Het Haringvliet-deltawerk loopt dus op zqn eind. Nu al is men er meer dan tien jaar druk in de weer geweest Het was dan ook een spektakelstuk. Technisch en financieel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 10