Smith wijst Engeland niet volledig af GROTE VERWARRING OP HANDELSCONFERENTIE Geen hoop op overlevenden na ramp met Iers lijnvliegtuig JAMIN Man doodde vrouw en drie kinderen en daarna zichzelf Verdeeldheid onder ontwikkelingslanden EINDE IS NOG NIET IN ZICHT OOK RADICALEN IN ENGELAND Oplossing in zicht voor conflict bij Vrij Nederland Lichamen en wrakstukken opgevist ABBA EBAN IN LONDEN JOHNSON BEHEERST NU NOG DEMOCRATISCHE CONVENTIE Verzekerd van 65 pet van stemmen MINDER STEUN IN VS VOOR VIETNAMBELEID RHODESIË SPOEDIG EEN REPUBLIEK? Rechtse en linkse oppositie DINSDAG 26 MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW DELHI, (van een speciale ANP-verslaggever) Op de we- j reldhandelsconferentie, die oorspronkelijk maandag zou eindigen maar onbepaald is verlengd, is de spanning tot het hoogtepunt geste- gen. Doordat binnen de groep van ontwikkelingslanden verdeeldheid is ontstaan over het belangrijkste vraagstuk: de invoering van een al gemeen stelsel van voorkeurtarieven, is het meer dan ooit onzeker geworden of de tweede wereldhandelsconferentie tot een positief re sultaat zal kunnen komen. vastleggen van precieze termijnen is voor een groot aantal westelijke lan den onaanvaardbaar terwijl deze lan den tevens geen onderhandelingsbe voegdheid aan UNCTAD willen toe kennen. Maandag tegen verwarring op d« dan o zou middernacht was de de wereldhandelsconfe rentie groter dan ooit tevoren. Toen de plenaire zitting maandagavond met drie kwartier vertraging was be gonnen vroeg de vertegenwoordiger der; Verenigde Staten om een precies werk plan. De secretaris van de conferentie kon slechts meedelen dat de conferentie j nog 48 uur nodig zou hebben nadat de 1 onderhandelingen op topniveau teneinde Maandagmorgen werd bekend dat destelsel begin 1970 in werking zou kun- zouden zijn. Wanneer deze onderhande- Latyns-Amerikaanse en Aziatische lan- nen treden. In het compromis werden ''ngen kunnen worden afgesloten kon hy den bereid waren het zaterdagnacht: slechts de tegengestelde standpunten. echter met meedelen door een groep onderhandelaars op hoog van ontwikkelingslanden en rijke lan- niveau onder leiding van secretaris-ge- den ten aanzien van de groepen van pro- Vprmnpinhpin neraal dr Prebisch bereikte compromis dukten waarop de voorkeurtarieven van c' "ivctuiiciu te accepteren. Volgens dit compromis J ion UNCTAD thans alleen het beginsel van een algemeen stelsel van voorkeur- tarieven voor sommige importen uit ontwikkelingslanden aanvaarden. Verdere uitwerking van dit stelsel zou worden overgelaten aan een speciale commissie, waarbij werd vastgesteld dat vele landen de hoop uitspraken dat het (Van onze correspondent) LONDEN Het liberale lager-huMid David Steel heeft maandag een nieuwe beweging gelanceerd, die het begin zou kunnen zijn van een politieke doorbraak In progressieve richting, welke al lang door de liberalen wordt gepropageerd. De nieuwe beweging houdt het oog ge richt op anti-dogmatische Labour en conservatieve aanhangers en radieaal- gezinden, die buiten ae twee grote po litieke partijen staan. De naam van de nieuwe groep, in de eerste plaats als een studiecentrum, ia .Radicale Actie Beweging', die een cen- tralisatlepunt voor radicale gedachten wil worden, radicaal in de Engeis-tra- ditionele zin van vooruitstrevend liberaal enigszins te vergelijken met onze voor oorlogse vrijzinnig democraten. LONDEN De Viscount, ge naamd ,St Phelan', van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lrn- gus, welke is neergestort in de Ierse Zee. Vermoedelijk zijn alle 61 inzittenden om het leven ge komen. RUSTENBURG: Rampenfonds zal niet helpen (Van onze correspondent) HAARLEM ,Er Is geen directe reden voor het rampenfonds om in te grijpen'. Dit zei maandagmorgen in de KRO- rubriek Echo de secretaris van het na tionaal rampenfonds dr Oosterhuis, ir verband met de grote brand in de buurt schap Rustenburg. Dat het fonds vermoedelijk niet zal helpen komt, zo zei dr Oosterhuis. om dat het een nationaal rampenfonds is. Dat wil zeggen de ramp moet nationaal zijn, een ramp die het economische leven aantast. De statuten zeggen dat alleen die rampen er voor in aanmer king komen die door natuurgeweld zijn veroorzaakt. Dit houdt in, aldus dr Oosterhuis, dat niet de verzekerbare rampen worden vergoed, brand is ten slotte verzekerbaar'. De zuidenwind die bij deze brand noodlottige rol heeft gespeeld zou hier evenwel niet meetel len. ,Het is verstandig', zo zei dr Oos terhuis verder', als de burgemeester toch zijn aanvraag indient want dan wordt deze serieus bekeken'. omdat daarover op deze conferentie nog! Op een vraag van de speciale AN P-ver geen akkoord kon' worden bereikt. slaggever aan de leider van de Neder landse delegatie om commentaar ver- Commissie k e ^rs J Boeis'stal: >nieman.d ■eet: deze conferentie zal eindigen en dat nog wel op het ogenblik dat De groep van Afrikaanse landen UNCTAD eigenlijk officieel had moeten heeft echter binnen de groep van 77 worden afgesloten. Op geen enkel on- ontwikkelingslanden een eigen ont- derdeel Is tot nu toe bekend of overeen- werp ingediend. Daarin wordt vast- stemming zal worden bereikt. Intussen gesteld dat geen unaniem standpunt wordt de sfeer steeds geprikkelder. Ook kon worden bereikt en dat daarom' fysieke vermoeidheid begint bij sommi- een speciale onderhandelingscommis- ge gedelegeerden mee te spreken. Zo sie in het leven moet worden geroe- kon de leider van de westelijke groep, de pen die in november van dit jaar Noor Boeysen niet iiu-cr aan de hespre- ^en omdat hij zijn stem r,.n. Ho nn.lnr- SlXiedtS. ingen e Hïni£ egin 1970 van serretari' werking moeten treden. Juist het! steeds door. AMSTERDAM Er is grote kans op •en oplossing var het conflict bij liellRnc.OT a pp fAPv Voor dp kust weekblad Vrij Nederland' tussen ze- jh-UooLAKti U en redacteuren, die hun ontslag heb- van Zuidoosl-Iprland Zijn lijken en geboden, en hoofdredacteur P-wrakstukken uit zee opgevist. die 'mogelijk de oplossing zullen geven preferentiestelsel zou dan bei Op weg naar Nederland (Van onze correspondent) LONDEN Abba Eban. de Israëlische minister van buitenlandse zaken, die vandaag en morgen een officieel bezoek aan ons land zal brengen, heeft maan dag besprekingen gevoerd met zijn Brit se ambtgenoot. Ebans bezoek was hoogst actueel, om dat zonder twijfel de jongste gebeurte nissen In Israël konden worden bespro ken. Men kan eehter veilig aannemen dat er geen nieuwe gezichtspunten zijn ontwikkeld. Ebans vredestechniek ls bekend, name lijk dat de Israëlische regering.met niets minder genoegen zal nemen dan norma le ondehandelingen die leiden tot een contractuele overeenkomst, dat wil zeg gen dat een blijvende regeling slechts zal kunnen berusten op de vaste grond regels van de diplomatie. In Londen acht men het in elk geval van groot belang dat de op Brits initia tief gelanceerde missie van de VN-be- middelaar Gunnar Jarring niet door de recente militaire operatie tegen Kara- meh schynt te zijn benadeeld. Jarring is opnieuw door 'de Israëlische regering naar Jeruzalem uitgenodigd. voor het eerst bijeen zou moeten ko-i kingen deeh men en in september 1969 haar eind-' had verloren. Overigens gaan dé onder- rapport zou moeten indienen bij de'handelingen op topniveau in de zoge- Overleg tussen dr presider.t-comniissa-- - - - permanente raad van UNCTAD. Het naamde Himalayagroep onder leiding'ris van de Uitgeefster van .Vrij Neder- van net mymsterie dat de ramp van secretaris-generaal dr Prebiscb nog land', de NV Weekbladpers, ir H. Vos, met een Iers lijntoestel omgeeft. de heer Smedts en een van de zeven, adjunct-hoofdredacteur R. Ferdinandus- se, heeft geleid tot een ontwerp-com- promis dat voortzetting van de samen werking tussen de twee partijen moge lijk moet maken. De zeven redacteuren van .Vrij Neder land' boden hun ontslag aan nadat de heer Smedts in een hoofdartikel zijn verontschuldigingen had aangeboden aan het dagblad Het Parool voor een artikel over een ontslagkwestie bij de ze krant. Het overleg dat nu geleid heeft tot een ontwerp-compromis heeft eind vo rige week plaatsgevonden nadat een door de Federatie van Nederlandse Jour nalisten benoemde bemiddelingscommis sie onder voorzitterschap van prof. mr Ch. J. Enschede haar werkzaamheden had opgeschort. Bij het overleg was de heer Ferdinan- dusse namens" de zeven bereid toe te geven dat de feiten in het gewraakte artikel niet voldoende gecontroleerd wa ren. De hoofdredacteur deed ook een stap terug door te zeggen een deel van I zijn in heï weekblad afgedrukte excuses te betreuren. Peiling van New York Times: NEW YORK (AFP/RTR) Uit een door de New York Times ver richte opiniepeiling blijkt dat vol gens de stand van zaken op dit ogenblik president Johnson zich verzekerd kan weten van 65 pro cent der stemmen op de democra tische partijconventie voor de be- j noeming van de presidentskandi-1 daat. Als de conventie nu zou worden gehou den, zou Johnson op 1.725 de senatoren Rober Kennedy en Eugene McCarthy samen op 790 en de onafhankelijke kan didaat George Wallace, de voormalige gouverneur van Alabama, op 61 stom men van de gedelegeerden kunnen re kenen. Voor het onderzoek zijn 2.576 van de 2.622 gedelegeerden onder vraagd. Sommige gedelegeerden hebben ver klaard dat nun schattingen ten gunste van Kennedy gewijzigd zullen worden als Bobby' zijn verkiezingscampagne in hun staten intensiveert. dent Johnson aanspraak kan maken op "6 procent der democratische stemmen m Kennedy en McCarthy samen op 48 procent, verdeeld in 30 procent voor McCarthy en 18 procent voor Kennedy. Voor Richard Nixon, de enige republi keinse kandidaat, staan de zaken ei volgens het onderzoek zeer gunstig voor. Hij zou 73 procent der republf keinse stemmen krijgen, gouverneu Ronald Reagan van Californië 9 e Rockefeller 5 procent. lijntoestel omgeeft, dat met 61 personen aan boord in een vrille geraakte en in zee stort te. Alle hoop op overlevenden aan boord van de Aer Lingus Viscount, die in zee stortte na een laatste boodschap: .minstens 300 meter. zijn in snelle vrille geraakt is opgegeven. Het Britse marinefregat Hardy rap- oorteerde zestien kilometer uit de kust van de h->ven Wexford liiken en wrak stukken gevonden te hebben. De Aer Lingus luchtvaartmaatschappij en Ierse regeringsautoriteiten hebben te Rosslare een noodcentrum Ingericht van waaruit de berging van wrakstukken en de iden tificatie van de lichamen geregeld wordt. Een vaartuig vond stukken van het landingsgestel. Een ander pikte stukken fiberglas op en overblijfselen van dei cabine. Koningin Elizabeth de tweede zei in een boodschap aan de Ierse president' Eamon de Valera: .Mijn man en ik zijn bijzonder geschokt door het tragische! verlies van de Aer Lingus Viscount en het feit dat alle hoop op overlevenden is opgegeven Wilt u onze deelneming; overbrengen aan de familieleden van; alle mensen <ile omkwamen bij de ramp' met het vliegtuig'. Sportlieden Twee bekende Belgische sport persoon lijkheden bevonden zich aan boord van het neergestorte toestel: Jacques Creyel- man, voorzitter van de Brusselse bas- ketballploeg Anderlecht en Claude Schwartz, de vroegere Belgische kam pioen op de 400 meter hardlopen en re cordhouder. Behalve vijf Zwitsers en nog twee Bel gen bestond de rest van de inzittenden uit Britten en Ieren. De ramp met het -iermotorige turbo-prop lijntoestel. dat I «ndag op weg was van Cork in Ierland naar Londen, is nog steeds een raadsel I voor de onderzoekers. Zy hopen dat de| wrakstukken, die zullen worden ilagen In een pakhuis in Rosslare, zullen brengen in de zaak. e,°Uchi WASHINGTON RTRVol- gen» een Amerikaans opinieonder zoek is de steun van de openbare mening voor de Amerikaanse po litiek in Vietnam tot een tweede dieptepunt gedaald. Deze zogenaamde .Louis Harris poll' toont aan. dat slechts 54 pet van het Amerikaanse pubhek thans achter het Vietnamese be leid van de Amerikaanse regering staat- Anderhalve maand geleden was het percentage nog 74 pet- Het eerste dieptepunt werd bereikt in oktober van het vorig jaar met 51 pet. De laatste peiling heeft voorts te zien gegeven, dat het vertrouwen in de verrichtingen van de Ameri kaanse opperbevelhebber in Viet nam. generaal Westmoreland, dat in december door 68 pet der on dervraagden werd uitgesproken, thans gedaald is tot 52 pet. Wisconsin Het weekblad Time heeft de publieke opinie laten peilen in de staat Wiscon sin, waai' op 2 april republikeinse en democratische voorverkiezingen worden gehouden. Uit liet onderzoek, dat van 16 tot met 19 maart na de kandiclaatstel- I ling van Robert Kennedy, maar nog' j voor de terugtrekking van gouverneur tlOcSocin Nelson Rockefeller blijkt dat presi- Een andere kwestie is of Israël na de i kans is dat koning Hoessein zonder i Egyptische steun zal trachten tot een akkoord met Israël te komen. In Londen heerst de indruk dat koning Hoesseins positie tegenover de terroris ten, die zich niet als verslagen beschou wen, gezien de vrij grote offers die Is raël in Karameh moest brengen, eerdei is verzwakt dan versterkt. Ds Israëli sche actie heeft er namelijk toe geleid dat Hoessein, die oorspronkelijk het op treden van de terroristen had veroor deeld, thans openlijk gemene zaak met hen heeft gemaakt, hoewel dit slechts, een tactische manoeuvre kan zijn. ver-1 klaarbaar uit emotionele behoeften. Intussen heeft zich gisteren tussen Is-! raë! en Jordanië weer een artillerieduel voorgedaan. KENNEDYRONDE NIETS VERDER Slot van pagina 1 ven uur met elkaar gesproken over eenj plan van de Europese commissie en over een plan van Duitsland om tot versnelde: tariefafsprakea over te gaan. De Duit se regering bleek bereid tweerijfde ver snelde af te breken voor 1 januari 1969 De Europese commissie wilde tot een vijfde gaan onder voorwaarde dat de Verenigde Staten geen nieuwe handels-, belenimeringen zouden opwerpen en dati het vraagstuk van de .American selling price" tdc vaste hoge prijs voor bepaalde produkten) vóór het einde van het jaar zouden worden geregeld. (ADVERTENTIE) morgen voordeel zachte toffees 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk FAMILIEDRAMA IN BELGIË: (Van onze correspondent) GEEL Een melkophaler van de zuivelfabriek Sint-Aplonia in Mol heeft zondagmorgen in de buurt schap Meerhout-Zittaart bij Geel in de Belgische Kempen, een gru welijk familiedrama ontdekt. Met de haastig gealarmeerde buren en de rijkswacht van Meerhout vond hij in het huis van mijnwerker-landbou wer Isidoor van Genecbten (47), de deerlijk verminkte lichamen van diens vrouw Julienne van Genecbten-Mertens (37). de 18-jarige zoon Jos en de bei de dochters Carina (5) en Louisa (13) In een schuur achter de woning vond men later de vader. Hij had door ver hanging een einde aan zijn leven ge maakt. 11 Men neemt aan dat de man voor hij zich verhing In een vlaag van waanzin en wanhoop hij leed aan een onge neeslijke ziekte zijn gezin heeft ver- I moord. De familie Van Genechten stond in het Kempendorp goed aange schreven. Het viel de melkophaler morgen op, dat voor de boerderij van Isidoor van Genechten de melk bussen niet waren buitengezet. Hij haalde de buren erbij toen ook op zijn kloppen op de deur geen teken van leven werd gegeven. Door een van de slaapkamervensters zag hij de vrouw des huizes badend in het bloed op de grond liggen. In de an dere slaapkamers vond men latei- de drie kinderen. Met een grote bijl was op hen ingeslagen. Aanvankelijk dacht men nog aan een afschuwwekkende roofmoord. De laat ste tijd is de Belgische Zuiderkem pen daardoor vaker opgeschrikt. La ter op de zondag heeft het parket van de rechtbank in Turnhout voldoende aanwijzingen in handen gekregen om aan te nemen dat de man zelf de hand aan zijn gezin heeft geslagen. Uit de feiten en omstandigheden heeft het parket ook kunnen opmaken dat geen der vermoorde gezinsleden kans heeft gezien zich tegen de aanval van verstandsverbijstering van de vader te verdedigen. De eerste drie lijken die gevonden werden waren van vrouwen die geen van allen reddingsvesten aan haaden, hetgeen er mogelijk op wijst dat de passagiers geen tijd meer gehad heb ben die aan te trekken Marinevaar tuigen, treilers en kleine vissers- bootjes zijn naar de plek getrokken waar over een afstand van acht ki- VERZET TEGEN PROCESSIE NIET GERUISLOOS OPGEGEVEN (Van onze correspondent) DEN HAAG ,Er is geen sprake van dat de strijd om het processieverbod geruisloos naar hel einde gaal', aldus de secretaris generaal van de Nederlands Hervorm de Kerk, ds. Landsman in .Hervormd Nederland'. Een conclusie dat de her- ormde kerk blijkens haar antwoord nota over de .proeve van een nieuwe grondwet' haar verzet tegen openbare processies heeft opgegeven, is volgens ds. Landsman te vergaand. De refor matorische kerken blijven de voorkeur geven aan de huidige regeling. Wel meent ds Landsman, dat te pra ten valt over een regeling waarin de situatie van 18-18 waaruit het proces sieverbod stamt niet wordt bevroren, omdat er wederzijds begrip is gegroeid voor eikaars standpunt: de kerk van Rome is gaan begrijpen en aanvaar den waarom reformatorische christe nen niet veel op hebben met sacra mentsprocessies. ,In zo'n situatie', al dus ds Landsman, ,zou het van ge brek aan vertrouwen getuigen erop te staan dat een bepaling die uit een zo heel andere situatie dan de onze stamt, in de grondwet zou blijven staan'. Geen tijd BERICHT VAN DE ,PUEBL0' p p-pvïNndpn (ADVERTENTIE) LAKENS EN SLOPEN 250 cm L-A-N-G NI LES (IU. Amerika) Chester Re galavader van de kok op het door Noord-Korea in beslag geno men Amerikaanse inlichtingen- schip Pueblo, leest hier een brief van zijn zoon waarin een verzoek aan Amerika zou staan om aan Noord-Korea excuses aan ie bie den en toe te geven dat het schip een spionageopdraclit had. Vol gens de ouders van de kok Ri chard is het inderdaad het hand schrift von hun zoon. Pessimistisch Nederland en Italië hebben zich aange sloten bij het Duitse voorstel. België en Luxemburg voelden meer voor het stand- funt van de Europese commissie, 'rankrijk heelt de voorstellen rondweg afgewezen. Tenslotte is men het eens kunnen worden over een opdracht aan de Europese commissie, die een rapport, over de versnelling zal uitwerken. Minister De Block toonde zich maandag avond na afloop van de zitting van de raad .uitermate pessimistisch' met be trekking tot een mogelijk resultaat, ook al Ls bepaald dat de raad zich nog vóór Pasen, opnieuw met de kwestie zal be zighouden. De Nederlandse bewindsman meende, dat de Franse houding er duidelijk op wees dat Frankrijk niet tot. concessies iverigi Europese kringen in Brussel, dat Frank rijk waarschijnlijk de Verenigde Staten en zijn partners in de EEG onder druk wil zetten om tot een hervorming het monetaire systeem te komen. (Van onze reisredacleur, mr H. L. Leffelaar) SALISBURY Rhodesiës eerste minister, lan Douglas Smith, heeft zondagavond in een ver klaring voor de Rhodesische televisie bekend gemaakt, dat tegen het eind van deze maand een rapport van de grondwetscommissie gereer.' zal zijn. Hij voegde eraan toe niet te verwach ten dat het rapport zich zou uitlaten over de kwestie of Rhodesië een zelfstandige republiek zou moeten worden. Maar tegelijkertijd zei hij dat het besluit om Rhodesië tot een republiek uit te roepen eigenlijk al door Engeland was genomen. ,En dat is nu meer dan ooit het ge val', zei hij, ,nu de Britse vorstin zich heeft laten verleiden om zich te begeven op het ni veau van partij-politiek'. De heer Smith doelde hiermee op het gratiebesluit van koningin Eli zabeth voor de ter dood veroordeelde Afrika nen, dat door de Rhodesische regering werd ge negeerd. Ian Smith verwees naar zijn ontmoeting met de Britse premier Harold Wilson op het oorlogs schip .Tiger'. en zei dat premier Wilson eisen had gesteid die zowel naar hun inhoud als naar de gestelde tijdslimiet voor Rhodesië onaanvaard baar waren. Rhodesië had na de mislukking van deze besprekingen volgens Smith geen andere keuze gehad, dan om ,de weg naar de grondwet' in te slaan. De premier gaf toe dat een vorm van samenwerking met Engeland .sneller en doeltreffender' zou leiden tot internationale er kenning van Rhodesië', maar dat de weg via .de grondwet' meer zekerheid verschafte, ook al was deze .langer, moeilijker, en zwaarder'. Deze verklaring van Ian Smith volgt in het zog van twee gebeurtenissen in Rhodesië, die oor het eerst sinds de zelf geproclameerde on afhankelijkheid in november 1965 blijk geven van interne oppositie tegen het regeringsbeleid. De oppositie komt van zowel rechtse, ais van min of meer liberale zijde. Van rechtse zijde uitte zich het verzet bij monde van Len Iden- sohn, die uit de regeringspartij ,Het Rhodesi sche Front' trad, en aankondigde een eigen rechtsere partij te stichten, ,De Nationale Rho desische Partij'. De heer Idensohn is in gewone doen In dienst van de afdeling waterleiding en openbare werken van Salisbury. Het tweede evenement was een zaterdag gehou- len toespraak voor de bond van Rhodesische journalisten door de voormalige federale eerste minister sir Roy Welensky, die door velen hier nog altijd wordt gezien als een acceptabele na tionale leider. Sir Welensky, of ,S'.r Roy', zoals hij hier bekend staat, had veel kritiek op de Rhodesische censuur op pers, radio en televisie, en had het zelfs over een .erosie van mijn eigen vrijheid'. Dit is voor Rhodesië ongekende op ruiende taal. De televisieverklaring van Ian Smith wordt al gemeen gezien als een reactie op deze twee ,on-Rhodesische ontploffingen'. Zijn .Rhodesische Front Partij' heeft in de afgelopen dagen nog meer leden en aanhangers verloren. Maar het meest opvallend is wel dat Ian Smith nog steeds de mogelijkheid openhoudt voor onderhandelin gen met Engeland. Dit wordt in bevoegde krin gen als de belangrijkste aanwijzing gezien in zijn verklaring. Zelfs wanneer eind deze maand de grondwetscommissie klaar zal komen met zijn rapport, dan zal nog zoveel tijd verstrij ken voordat het ontwerp is goedgekeurd door de regering, het parlement en door een algemene verkiezing, dat er nog ruimschoots tijd over blijft voor nieuwe contacten met Londen. Inmiddels is duidelijk geworden, dat Rhodesiës economie na twee jaar onafhankelijkheid en boycot hier en daar forse deuken heeft opgelo pen. De hoofdstad Salisbury ziet er wat ver- WERELDGEBEUREN slonsd uit. De grote wolkenkrabberachtige ge- oouwen zijn wat verveloos, op straat rijden meer oude dan nieuwe auto's, de winkeletalages zien er niet meer zo welvarend uit. De econo mische sancties hebben Rhodesië dan wel niet op de knieën kunnen dwingen, maar het is duidelijk dat zij hun sporen hebben achtergela ten. Iedere rechtgeaarde Rhodesiër, en dat is zo goed als iedere blanke die hier woont, zal tegenover buitenlanders ontkennen dat het land er sinds de zogenaamde onafhankelijkheid n 1965 niet j op vooruit is gegaan. Maar bij hun .zonsonder-| gangsborrel' in één van de talrijke Salisbury- bars praten Rhodesische zakenlieden over wei nig meer dan de moeilijkheden die zij ondervin-1 den. Opvallend is ook de toegenomen invloed van Por- i tugezen. Op de douaneformulieren bij het bin- nenkomen van Rhodesië staat nu behalve een Engelse ook een Portugese tekst. In een aantal hotels hangen in de kamers behalve de ge-1 bruïkelijke Duitse, Franse en Engelse raadge-] vingen voor hotelgasten, ook wenken in het Por tugees. Toen ik naar deze invloed van Portugal vroeg, zei een Rhodesisch zakenman: .Allicht, wat ver wacht u anders van een land dat voor zijn zee verbindingen meer dan ooit afhankelijk is van een Portugese kolonie, Mozambique'. De tabaksplanters krijgen het dit Jaar hard te verduren. De Rhodesische tabak heeft het meest te lijden van de economische sancties, ook al spelen onder meer Nederlandse impor teurs en transito-handelaars een duistere rol in de illegale doorverkoop van het Rhodesische blad. De tabaksplanters hier verwachten dit jaar nkomsten die beneden de kostprijs liggen In andere sectoren, zoals in de export van vlees, kan Rhodesië zich blijkbaar nog steeds goed we ren op de internationale markt. Daarentegen Is er weer een groot tekort aan golf- en tennis- öallen. waarvan de import tot een derde is be snoeid. De Rhodesiërs gebruiken 1200 dozijn bal- ien per maand. Maar met golf- en tennisballen z jn weinig landen groot geworden. Verdediger ,Ouwe Nol' trekt zich terug UTRECHT (ANP) De Utrechtse ad vocaat, mr. G. A. van Straten, heeft zich genoodzaakt gezien de verdediging van de 75-jarige R. neer te leggen. De bejaarde Utrechter (bijgenaamd Arnhemse of Ouwe Nol) wordt ervan verdacht de drievoudige moordenaar Hans van Z. te hebben aangespoord tot twee moorden en een roofoverval. Desgevraagd verklaarde mr. Van Stra ten na een gesprek met zijn cliënt, dat hij het niet langer verantwoord acht de verdediging te voeren. ,Ouwe Nol', die sedert 18 december in voor lopige hechtenis is, heeft diepgaande meningsverschillen met zijn toegevoeg de raadsman. Volgens mr. Van Stra ten is er sprake van onvoldoende we derzijds vertrouwen, dat tot uiting is gekomen in verschil van technisch in zicht. De raadsman betreurt dit ern stig, omdat hjj bijna alle verhoren in het gerechtelijk vooronderzoek heeft meegemaakt. Mr. Van Straten vindt de zaak R. te belangrijk om voorbij te gaan aan de geschillen. Hij heeft zijn besluit genomen een dag voor de da tum, waarop de rechtbank over verien- van dé voorlopige hechtenis moet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3