SOWJET-BURGER NAUW BIJ STADSBESTUUR BETROKKEN Waarom behelpt u zich. U kunt toch een Mercedes-Benz Diesel rijden! Herbouwd Leningrad heeft allure 4 NIEUW VOORSTEL OVER BOUW AULA IN RAAD KRABBENDIJKE In top meer partijleden Optreden tegen loslopende honden 2 NIEUWE DIESELS! Anders enorme chaos TWEEDE DUBBELDEKKER VOORAL VOOR KRUININGEN-PERKPOLDER Nog geen antwoord van minister PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 MAART 1968 Nu in goedkopere uitvoering (Door drs M. L. Snijders) LENINGRAD Burgers, bij beschieting is het aan deze kant van de straat bijzonder gevaarlijk Dat staat, witte letters op een blauwe achtergrond, nog op een muur van een huis aan de Newski Prospekt, Leningrads belang rijkste winkelstraat. Het is een van de vele herinneringen aan het verschrikkelijke beleg dat deze tweede stad van de Sowjet-Unie tij dens de laatste oorlog heeft doorgemaakt. Zeshonderdduizend mensen zijn bij dat beleg van honger omgekomen en tienduizenden woningen en gebouwen, vernield. Toch is Leningrad nu weer een van de mooiste steden ter wereld: dankzij alles wat uit de tijd van de tsaren is overgebleven. Leningrad is niet zo gezellig als Moskou, wat statiger door aanleg zowel als door de aard van zijn bewoners, maar van een allure die vooral doet denken aan Parijs en Washing ton. Hoewel de vroegere tsarenhoofdstad veel ouder is dan de Amerikaanse hebben de twee steden gemeen dat ze door één ont werper in één keer zijn ontworpen. In Leningrads geval ligt het be gin onder Peter de Grote in 1703. Prachtige paleizen zijn er in de jaren daarna gebouwd, zowel voor de tsaren zelf als van hun hof houding en voor de hoge staatsinstellingen. De overheersende bouwstijl van het stadscentrum is een feestelijk barok, waarbij de versierende elementen wit zrjn gehouden en de muurvlakken zacht groen of roze, blauw of geel. Terwijl in Moskou vele straten in het centrum tot op de dubbele breedte moeten worden gebracht om het huidige en het te verwachten verkeer te venverken, is Leningrad twee eeuwen geleden al zo royaal opgezet, dat alle straten ook voor de twintigste eeuw nog breed genoeg zijn. van de tribune af kunnen deelnemen aan de discussie. Van de 615 gedeputeerden zijn er 353 mannen en 262 vrouwen. Van hen zijn 315 fabrieksarbeiders. Lid van de communistische partij zijn er 342. De Sowjet kiest 27 leden tot executieve, waaruit weer de voorzit ter. de burgemeester zouden wij zeg gen, wordt gekozen en zes plaats vervangers. Er zijn in totaal acht betaalde functionarissen in de exe cutieve. De executieve komt tweemaal per maand bijeen. Van de 27 leden van de executieve zijn er drie géén lid van de partij. Het percentage par tijleden neemt dus toe naarmate het orgaan hoger is: een algemeen ver schijnsel in Rusland. Van de totale bevolking is maar' vijf procent lid van dc partij (12,6 miljoen mensen), wat neerkomt op een procent of acht, negen van de naar leeftijd in aanmerking komenden. dat alleen de oppervlakte van woon- en slaapkamers wordt meegerekend en niet die van keukens, kasten, gan gen en dergelijke. Vergelijking met Nederlandse standaarden vereist dus enig rekenwerk. Gelukkig beschik ken we over een onderzoek dat in 1967 heeft plaatsgevonden in de Utrechtse nieuwbouwwijk Overvecht- Zuid, geheel bestaande uit woning wetwoningen. waar 900 woningen zijn opgemeten en waar de reële bewo ning is geteld. Woningen Daaruit blijkt, ,dat het .nuttig vloer oppervlak' van drie verschillende ty pes vierkaiuc-rwoniiigen respectieve lijk is: 56,5, 57,5 en 62 vierkante meter. De gemiddelde bewoning was achtereenvolgens 4,3, 4 en 4,3 per sonen, hetgeen neerkomt op een aan tal vierkante meters per persoon van respectievelijk 13,4, 14,4 en nog eens 14,4 vierkante meter. Nu is deze vergelijking niet hele maal eerlijk: er worden in Lenin grad vrijwel geen vierkamerflats ge bouwd: de nieuwbouw bestaat ge heel of vrijwel geheel uit één-, twee- en driekamerflats. De driekamerwo ningen in de onderzochte Utrechtse wijk hadden een oppervlakte van 48 vlerkante meter, de gemiddelde bewoning was 3,1 persoon, zodat er per persoon 15,5 vierkante meter nuttige vloeroppervlak beschikbaar was. In de drie types 2,5-kamerwo- ningen in Overvecht stond per reële teerden waarvan 131 lid zyn van de partij) een executieve van 11 (van wie negen leden van de partij). Niet minder dan 7256 andere bur gers zijn en het wordt me op een schema getoond via allerlei commissies bij het werk van die or ganen betrokken. Daar zijn bij oom- heid, handel, woningen, discipiini wy zouden zeggen burgerplicht) en hulppolitie. Maar wat deze gemeente vooral in drukwekkend maakt is het restaura tiewerk dat wordt verricht aan het gigantische zomerpaleis van de tsa ren, het Catharinapaleis dat in de oorlog onherkenbaar is beschadigd en door de Duitsers bovendien nog zwaar is geplunderd. Poesjkin lag toen net achter de Duitse linies eü de barokke zalen die eens de pronk zuchtige tsaren en tsarina's tot zo merverblijf hadden gediend, werden als opslagplaatsen, garages en stal gebruikt, voorzover niet de daken bij beschietingen waren ingestort. Het is overigens opvallend hoe de rondleidinged door dergelijke gebou wen ook bij de tentoonstelling van het beleg om de stad Leningrad de gidsen nooit spreken over .de Duitsers' maar altijd over ,de fas cisten'. Historisch gesproken is die benaming niet geheel juist, maar zij geeft wél duidelijk aan dat de Rus sen veel minder het Duitse volk de schuld geven van wat er in de twee de wereldoorlog in hun land is ge beurd. dan de leiders van het volk. De foto's vaD de toestand van het Catharinapaleis aan het eind van de oorlog tonen een hopeloos lijkende verwoesting. Maar de Sowjetstaat heeft een sterk ontwikkeld gevoel voor de waarde van het historische en met oneindig geduld wordt ver trek na vertrek weer in de oorspron kelijke vorm gerestaureerd. Een Chi nees wandtapijt is nageschilderd aan de hand van een stukje van enkele vierkante centimeters dat na de oor log achter een van de spiegels werd gevonden: honderden vierkante me ters wand en plafond worden weer bedekt met het krullerige en ver gulde houtsnijwerk en met schilde ringen waarvoor vakmensen speciaal zijn opgeleid. Zij hebben een levens taak in liet vooruitzicht, evenals de vloerenleggers, die mét behulp van oude foto's de kunstig ingelegde vloe ren weer reconstrueren. Want meer dan twintig jaar na de oorlog is nog met de helft van het Interieur weer in toonbare staat gebracht, terwijl van het kostbare meubilair een groot deel nooit meer na te maken zal zijn. Met vilten sloffen onder de schoenen gebonden, schuifelen we door de za len die uitzicht geven op de nu dik ondergesneeuwde wjjdse tuinen, die eens Versailles naar de kroon kon den sleken. En ik verhaas me een beetje over dc volkomen echte trots waarmee deze vertegenwoordigers van de communistische staat mij het herstel laten zien van de monarchis tische resten uit hun nationale ver leden. Het stadsbestuur van deze wereld stad (3,7 miljoen inwoners) zetelt in het gebouw van de vroegere staats raad. In de grote vergaderzaal staan de wapens van de tsaren nog op de kristallen luchters, al zijn op en kele muurvlakken ter wille van het evenwicht sikkels en hamers aange bracht. De stedelijke democratie is, binnep het één-partirsysteem in zo'n stad veel verder ontwikkeld dan wij ons in het algemeen voorstellen als we aan de Sowjet-Unie denken. De stad is verdeeld in kiesdistric ten van 6000 inwoners die ieder één gedeputeerde kiezen voor de stede lijke Sowjet. De kandidaten kunnen - worden gesteld door industriële be drijven, verenigingen of door de com munistische partij. Op een openbare vergadering wordt per district één kandidaat gekozen om op het stem biljet te staan. Haalt die kandidaat bij de verkiezingen de meerdeVheid dan is hij gekozen, haalt hij die niet, dan moeten nieuwe verkiezingen worden gehouden. Dat laatste komt niet vaak voor. Eenmaal per maand moet de gekozene zich beschikbaar stellen om met zijn kiezers te spre ken, een gelegenheid waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Is het kies district ontevreden over zijn gede legeerde dan kan een initiatief wor den genomen om hem terug te roe pen. Kandidaatstelling door een losse verzameling burgers is onmogelijk: een nieuwe groepering kan dus niet worden gevormd. De PSP Juul in de Sowjet-Unie niet kunnen ontstaan. Ook kan, door hot districtenstelsel, een kandidaat met een over de hele stad dun-gespreide aanhang nooit worden gekozen: een vertegenwoor diger van een nieuwe provo-partij is in de Sow jet van Leningrad ondenk baar. In de districten zijn de woonblok ken (tien tot vijftien woonhuizen) weer kleiner eenheden die mogelijk heid geven tot Inspraak van de bur ger in het bestuur van de stad. Ie der van die woonblokken heeft een kantoor waar meestal gepensioneer den werken die zich bezighouden met gemeenschappelijke belangen van de bewoners: scholen, speelplaatsen, verbeteringen aan de huizen, vrije tijdsbesteding. bibliotheken en de vorming van hulppolitie. Van tijd tot tijd houden de gedeputeerden in hun distneten hearings, met name over het verkeer. Burgers die daar bij een actieve rol spelen worden uitgenodigd de vergadering van de stads-Sowjet bij te wonen, waar ze Door de triomfboog van het ge bouw van de vroegere keizerlijke generale staf, een blik op het- voorplein van het winterpaleisI SPOEDIG DEFINITIEVE SUBSIDIEREGELING BIJZONDER JEUGDWERK MIDDELBURG Op bet departement is men thans zover gevorderd met een definitieve subsidieregeling voor liet. bij zondere jeugdwerk, dat gs hopen in de junivergadering en zo niet dan toch wel in de daarop volgende vergadering een algemene provinciale subsidiere geling voor dit jeugdwerk aan de staten te kunnen voorleggen. Dit deelde ge deputeerde A. L. van Geesbergen (kvp) mee aan de staten tijdens de behan deling van het subsidiëringsvoorstel voor net bijzondere jeugdwerk. De heer Van Geesbergen liet onder andere de heren D. Geuze (ar) en C. J. Buurman (ch) weten, dat er moge lijk ook een subsidieregeling komt voor het vrije jeugdwerk. Op vragen van de heren J. Stenvert (pvaa) en dr. W. R V. Dusarduijn (kvp) verzekerde de ge deputeerde. dat in afwachting van de vaste subsidieregeling coulant zal wor den gehandeld ten opzichte van de ver schillende subsidie-aanvragen. De heer C. Boender (sgp) verklaarde, dat zijn fractie niet tegen zal stemmen. .Er zijn verschillende zaken in de culturele sfeer, die voor ons bezwaarlijk zijn, ir er zit ook veel goeds in'. Budget Van de begroting van 664 miljoen roebel is 90 procent afkomstig van de economische activiteiten die in de stail plaatsvinden en waarvan de stad een deel krijgt, de rest van de belasting die via de landsoverheid win de burgers wordt gelieven. Aan de economische activiteiten en de gemeentelijke diensten wordt 53 pro cent van de uitgaven besteed, aan onderwijs en cultuur 46 procent, aan onderhoud en administratie 0,72 pet en aan andere zaken 0.56 pet. De begroting van Leningrad is onder worpen aan de goedkeuring en even tuele wijziging van de ministerraad van de Russische republiek, de groot ste van de 15 republieken waaruit do USSR bestaat. Die positie deelt de stad alleen met Moskou, want al le andere steden staan onder finan cieel toezicht van een soort provin cie, die territorium heet. De stad houdt zich met veel meer activiteiten bezig dan onze steden, omdat er geen particuliere onderne mingsvormen en veel minder parti culiere verenigingsactiviteiten zijn dan wij kennen. Zo heeft de stad een fabriek van bureaulampen, kin derspeelgoed, sloten, meubelen en ta felgerei en ook reparatiewerkplaat- sen en stomerijen. Ook de bouw-' activiteit valt helemaal onder het stadsbestuur. En zo komt het dat in de stedelijke bedrijven meer dan 600.000 mensen werkzaam zijn. Bij het bouwwezen alleen werken 67.000 man, met nog eens 30.000 bij de grondstoffenproduktie. Maar zij zor gen dan ook per jaar voor een 45.000 woningen met een .nuttig vloerop- pervlai' van 1.6 miljoen vierkante meter, dat is gemiddeld 35.5 m2 per woning. Bij de huidige nieuwbouw wordt per persoon 8,4 vierkante meter woning gebouwd. In het huidige vijfjaren plan zal dat worden opgevoerd tot 9 vierkante meter. De term .nuttige vloeroppervlakte' houdt daarbij in. inwoner ter beschikking: 16.5. 18.5 en 19,8 vierkante meter per persoon. Met andere woorden: in de .krapste' nieuwbouw woningwetwoningen in Nederland heeft iedere bewoner an derhalf keer zoveel ruimte als zijn Russische medewereldburger. In de ruimste typen ruim tweemaal zoveel. Eén belangrijk winstpunt voor dp Russische flats: ze hebben alle maal een bad terwijl wij, achter gebleven als we in dat opzicht nog zijn. alleen douches inbouwen. Plus punt voor Nederland nog: er wordt in onze nieuwste nieuwbouw veel meer aandacht besteed aan de entree van de huizen dan in de Sowjet- Unie. waar de kale betonnen trap penhuizen ook nu nog de eerste ken nismaking vormen met de wooncul- tuur. Pluspunt voor de Russen nog: hun kamers zijn dan wel kleiner, maar hoger zijn ze wel. Mevrouw de burgemeester vanPoesfkin. Poesjkin Leningrad is administratief verdeeld in negentien rayons, waarvan er vijf voorsteden zijn. Een van die voor steden is Poesjkin en PawTowsk, een soort .ondergemeente' niet een eigen Sovjet en een eigen burgemeester die weer zitting heeft in de Lenin grader stadsraadde charmante me vrouw Maria Makarova. Haar ge meente is in 1937 genoemd naar de beroemde schrijver, die er heeft ge woond, nadat het vroeger ,dorp van de tsaren' had geheten. Poesjkin is een recreatiegebied voor Leningrad met een mooie omgeving en met fraaie parken en het wordt ook steeds meer woongebied voor gepensioneerden. Als bouwkundig in genieur is mevrouw Makarova trots op de vele nieuwbouw in haar ge meente. die in totaal, samen met Pawlowsk. 110.000 inwoners telt* 1500 woningen per jaar Het zijn simpele blokken, vele vijfhoog de hoogte waarbij nog geen lift. be hoeft to worden Ingebouwd enkele ook hoger. Ze bevatten alleen één-, twee- en driekamerwoningen; grote re woningen worden niet gebouwd. Ook eengezinswoningen bouwt Poesj kin niet teneinde de beschikbare re creatieruimte niet verder te vermin deren. In tegenstelling tot de public- relationsman van Leningrad, die geen cijfer van het aantal woningzoeken den ,wist\ r.oemt mevrouw de bur gemeester haar tekort onmiddellijk: 5000 woningen. De deelneming van de burger aan het, stadsbestuur is in zo'n kleine gemeente nog iets duidelijker te zien dan in liet grote Leningrad. De rayon-Sowjet heeft 222 gedepu- KRABBENDIJKE De raad van Krabbendijke zal zich in zijn vergade ring van aanstaande woensdagavond op nieuw bezighouden met de bouw van een aula op de algemene begraafplaats. In een vorige vergadering namen b en w een voorstel in die richting, terug, om dat de raad die een aula wel noodzake lijk vond, toch aandrong op besparingen. Collecte De zendingscollecte in de Nederlands hervormde kerk te Ovezande heeft 144,05 opgebracht. Nu komt het college met het voorstel een aula te laten bouwen, die niet tien me ter lang, breed en hoog is. maar 9,5 meter bij 9,5 meter en 9 meter hoog. Nu wordt voor het totale project bouw en inrichting een bedrag van rond de 85.000 gevraagd, waarbij de exploitatiekosten zouden neerkomen op 7650 per jaar. Met het gebruik van de aula wil men het begraafrecht op 70 inplaats van op 55 brengen. Dan zou per jaar ongeveer 7200 uit de algemene middelen voor de exploitatie nodig zijn, zo rekent het college de raad voor. Dit bedrag zal verminderen naarmate het aantal inwoners stijgt. B en w vinden, dat in de eerste plaats gelegenheid gemaakt moet worden om zonder hinder door de ligging van de begraafplaats bij de rijksweg een uit vaartdienst te kunnen houden. Men wil het gebruik ei-van vrij laten, evenals in andere gemeenten. Het college voelt voor een matig tarief, om het algemeen gebruik zoveel mogelijk te bevorderen. Bij het voorstel wordt nog aangetekend: .Wanneer het plan thans niet gereali seerd wordt, zal er in de toekomst wei nig vooruitzicht zijn, dat een dergelijk project nog door en voor onze gemeente gerealiseerd kan worden'. De raad wordt woensdagavond ook voorgesteld de algemene politieverorde ning te wijzigen ten aanzien van de hin der door loslopende honden. ,In sommi ge gevallen durven kinderen niet meer op straat, terwijl in het algemeen veel last wordt ondervonden van honden, die Ln de open tuintjes lopen en vernielin gen aanbrengen', laat het college weten. Het voorstel is te verbieden, dat honden zonder toezicht loslopen op de openbare straat en in de bebouwde kom. maar ook dat ze zonder toezicht loslopen op voor publiek toegankelijke plaatsen in plantsoenen of beplantingen. Daarnaast wil men het laten zwemmen van een hond in de gemeentelijke vijver verbie den. Aan de orde komt verder een voorstel 200.000 te lenen voor de grondaanko pen in het bestemmingsplan West, voor welke lening goedkeuring is verleend. Dan stellen b en w voor aan de heer J. J. Korstanje, hoofd van de openbare la gere school, eervol ontslag te verlenen ïn verband met zijn benoeming tot hoofd van een openbare lagere school in Mid delburg. Het college wil wel trachten nog enig uitstel te verkrijgen voor de datum van ingang van dit ontslag, om dat dit juist tegen het einde van het schooljaar loopt. De vergadering begint om 19 uur. (ADVERTENTIE) Weet u wel wat u mist? Rijden in een Mercedes- Benz is anders. Die ruimte, die kracht, dat wagen- en wegbeheersende sturen, de zekerheid van veiligheid. Laat u voorrekenen dat deze kapitale wagen bij 30.000 kilometer per jaar de zuinigheid zélf is. Diesel zuinigheid. Maak deze week nog een openbarende proefrit in de machtige Mercedes-Benz Diesel. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. paar jaa de MIDDELBURG Het is de bedoeling., dat de tweede dubbeldekker voor de veerdiensten op de Weste.rschelde in de eerste plant* ingezet wordt, op het veer Kruinltigeii-I'erkpoldor. Dt gaf gedepu teerde J. M. van Dongen (ar)1 bet statenlid I. Stenvert (pvda) tijdens de behandeling van liet voorstel om de begroting van de stunniboolilienstcn zo danig I" wijzigen, dat 22 miljoen uitgetrokken kan worden voor de houw van deze boot. I)e heer Van Dongen nas het niet cle lieer Stenvert eens. dat er een enorme chaos op de dienst Kruinlngen-i'erkpolder zou ontstaan als de eerste dubbeldekker zon uitvallen en de tweede daar niet ingezet zou wor den. Het zou. zo zei gedeputeerde Van Don gen in antwoord op een opmerking van Boerenpartljlld G. Coppens, een mis kenning van de realiteit zijn om de >ouw van dc tweede dubbeldekker ach terwege te laten en de gelden te be- teramen voor de vaste oeververbln- ling. ,Als nu het besluit voor een vas- oeververbinding genomen zou wor- 'en, zou het nog minstens 10 k 15 jaar rdat jeerc! iijn'. meende do heer Van Dongen. x 'i. commissaris <i<t koningin, mr. Jij van Aarteen, wee» er later op, dat na adingen bouw "van een voste oeververbinding slechts 5 jaar zal duren, indien nu hei; besluit wordt genomen. Gedeputeerde Van Dongen liet tenslot-j te nog weten, dat er rekening is gehou-; den met de onderlinge uitwisselbaar-1 heid van de veerboten; zo kan bijvoor-' beeld de dubbeldekker ln noodgevallen) bij de huidige fuik van het veer Vlis- singen-Brcskens afmeren, hoewel dan uiteraard het bovendek niet gebruikt kan worden. Een antwoord van de mi nister op het vtrzoelc van g.s. opdracht, te willen geven voor de bouw van de tweede dubbeldekker, ls nog niet ontvangen. De staten behandelden nog een an dere begrotingswijziging, waaruit bleek dat dc verhoogde veertarieven ruim een miljoen in het laatje zul len brengen. Dc heer Stenvert uitte in dit verband nog eens zijn teleur stelling over het feit, dat ondanks de stroom van protesten de tweede kamer achter de minister ging staan. Dc lieei Van Dongen verze kerde, dat het standpunt van g.s. met dat van de heer Stenvert over eenkomt. De heer W. R. V. Dusarduijn (kvp) merkte naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Stenvert op: ,De PvdA kon overigens in de kamer niet eens zijn financiële deskundige overha len vóór te stemmen', daarbij doelen-l op de stem var. de heer Pechard tegen de motie-VVcstcrhout. ICRCEDES-BENZ goede ster op alle wegen 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alle drie met de i nieuwste veiligheidsvoorzieningen dealer voor Noord- en Zuid-Beveland: Yerseke, Oude Torenstraat 27, tel. 01131-1348 N.V. GARAGE L. P. J. VAN OEVEREN Goes, Couwervestraat 51, tel. 01100-6100 dealer voor Zeeuwsch-YTaanderen: N.V. GARAGE'T WESTEN Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170-2255 dealer voor Walcheren: GARAGE MONA MMibs. St'Jimtol! 1522.fel.0118M697

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4