Ontslag 286 man dreigt TSJECHEN ENTHOUSIAST OVER ONTSLAG NOVOTNY Bouwbonden boos over handelswijze regering Ver wachtingen NY Industrie water in Z.-Vlaanderen bleken te optimistisch' Veel functionarissen volgen voorbeeld Afvloeiing in 5 tot 6 jaar Vandaag in de krant... Novotny Bejaarden Belasting Statenzitting Fataal EL FATAH ZEGT DAYAN GEWOND TE HEBBEN Bom in badkuip NEDERLAND KWAM OVER DE BRUG: 24 MILJOEN Dure moed M Weekeinde met depressie Protest tegen manier waarop cao wordt behandeld N°I GEDEPUTEERDE A. J. KALAND GAF HET TOE: OPENING VAN ZAKEN IN DE STATEN VAN ZEELAND Twee wegen 21 le jaargang - no. 71 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrartl*. N V van C V Provincial* Zeeuw». Courant f. van <1* Veld., f. 8. dan Boer en W. da Pa, Vllsslng.n, Walllraat 58-60. tal. 5144 (b g g red. 3508, adv. 3647/1643). Middalburg. Markt 5 8457. Zlerikxce, red. UI. 2754, adm. tol. 2094 0 Adv. prl|» 35 cent p«r mm. Minimum per adv. f 5 t Kok. Abonnementeprl). 1 04 |W week, 13.50 »er kwartaal, trance S/316», ad». 2375). Go«, Grot. Merkt 2, tal. 6140 (b|i red 7853. Klein. adv. (ma*. 8 regel.) 35 c.nt per regel (min. 1,75) ,8rlr..n bure Zaterdag 23 maart 1968 Gemeentebode met bruid aan de uiandel Pagina 2 o 35*100. FZC. Middelburg In Rotterdamse haven: ROTTERDAM (ANP) B en w van Rotterdam hebben een voor stel ingediend bij de gemeenteraad dat, indien het wordt aangenomen vermoedelijk zal leiden tot het ont-1 slag van 286 werknemers van de gemeentelijke handelsinrichtingen. Onder hen zijn 224 kraanmachinis ten. B en w zien nog slechts mogelijkheden voor een beperkt aantal van hen, als een centrale werkplaats behouden blyft. De afvloeiing zal, aldus b en w in het voorstel van de raad, ln vijf tot zes jaar gaats vinden. et voorstel van b en w, dat reeds de goedkeuring heeft van de raadscommis- Zie slot pag. 3 kol. 3) hun ontslag gevraagd. Het aftre den van Novotny werd overigens geestdriftig begroet (pagina 1). MINISTER SCHUT van volks huisvesting zal in Rreskens het bejaardencentrum openen, (pagina 2). DE MINISTERS Beernink en Wit- teveen hebben bij de tweede ka mer een wetsontwerp ingediend, dat de gemeenten de bevoegdheid wil verlenen tot heffing van een gemeentelijke belasting op on roerend goed. (pagina 3}- NA DE economen en de technici moeten nu de juristen en bestuur ders aan het woord komen', was hel antwoord van de Zeeuwse ge deputeerde Schorer op de vraag ,wat. nu bij de behandeling van het rapport zeehavenontwikkeling gisteren in de staten van Zeeland. Dit en meer uit deze staten op pagina 7. DE voetbalclub Zierilczee wordt met een fatale straf bedreigd: twee winstpunten in mindering. Dat brengt de Schouwse voetbal lers in ernstig degradatiegevaar, (pagina 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5, 7 en 11 Financieel nieuws: pagina 13 Sport: pagina 13 Radio en tv: pagina 27 en in het zaterdagnumme. Jhr mr Van Doorn, afscheid van een taxichauffeur. Een portret van jhr Digitus van Doorn, die zijn reis- en taxi-onderneming te Mid delburg in verband met zijn 65e verjaardag heeft overgedaan op pagina 17: JKunstn ijverheidsschool noodzaak voor Zeeland', de neerslag van een gesprek met de heren Borst en 'Bergman over een samengaan van de Zeeuwse muziekschool en het Zeeuws instituut voor kunstzinni ge vorming; voorts Enthousiasme en terreinwinst' op pagina IS. Vronie, vrije, vranke, vroede plooirokken'gymnastiek in lange zwarte plooirokken. De broekrok ken die de heer Van Roo uit Mid delburg voorstelde ronden niet algemeen ingang. (.Van vroeger en toen'); voorts .Zoele verder in de as, schokkende kampnotities', ofwel de letterkundige kroniek door Hans Warren op pagina 21: In VUssingen staat, een echte Finse sauna, waarover meer. Voorts de mode van Mary Quant en een plaatje en een praatje over toilet men belt fes op pagina 2S. .Tholrn accepteert bedachtzaam', maatschappelijk werk op het ei land aan de Eendracht; voorts .Israel en het zionisme', op pagina 25: dammen, bridge, schaken en de prijs pin at. Het partijblad ,Rude Pravo', het vak-| bondsorgaan ,Praee' en het blad van de communistische jeugd .Mlada I ronta' kwamen met speciale edities uit, het geen voor de Tsjechen op zich al een sensatie betekende. Overal zag men op geluchte gezichten en de mensen om armden elkaar op straat. Velen namen een fles drank mee naar huis om het feit te vieren en de cafés en restaurants en tot de laatste plaats bezet. Ontslag Zie slot pag. 3 kol. 2) Jan Novotny, zoon van de afgetreden president van Tsjecho-SIowakije heeft ontslag genomen als directeur van de staatsuitgeverij ,Artia' in Praag. Een aantal vakbonden, die ongeveer ,70.000 fabrieksarbeiders in Praag ver tegenwoordigen, heeft vrijdag met een staking gedreigd uit protest tegen de wijze waarop de nieuwe voorzitter van Het Joegosiavische persbureau Tanjoeg de centrale raad van het Tsjechoslo- meldde uit Praag dat na het aftredenwaakse Vak vei bond is gekozen, van Novotny een groot aantal Tsjecho- slowaakse functionarissen hun ontslag! hebben ingediend. Het persbureau noemde Pavel Hron, voorzitter van de .rekenkamer" van het centraal comité van de partij, Vaclav Skoda, vice-voorzitter van het parlement en voorzitter van de centrale kiescom missie en Josef Nemec, eerste secretaris van het comité van de communistische van Midden-Bohemen. Nemec heeft eg verklaard dat hij geen belemme ring" wil zijn voor het progressieve stre ven van de partij. Ook Alois Neumann, de voorzitter van de Tsjechoslowaakse socialisti sche partij die tot dusver door de communistische partij overheerst werd is vrijdag afgetreden, zyn v< Franse prefect beschuldigd van spionage PARIJS De 62-Jarige gepensioneerde prefect van het departement van de Boven-Rijn, Maurice Bicard is, zo werd i-rijdag door het ministerie van binnen landse zaken in Parijs meegedeeld, sinds vier dagen in voorarrest op beschuldi ging militaire geheimen aan een buiten landse mogendheid te hebben overge bracht. in zijn villa buiten Parijs zijn documen ten en doorslagen van brieven in beslag genomen, die hij naar Westduitse rela tes had gestuurd. Zij bevatten medede lingen, die de prefect, volgens de minis- :er, maar beter voor zich had kunnen WESTMORELAND VAN VIETNAM NAAR PENTAGON WASHINGTON (RTR-FP) - Ge neraal William Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Viet nam, wordt in juli stafchef van het leger op het Pentagon, zc heeft president Johnson meege deeld. PRAAG De kranten, waarvan sommige met extra edities uit kwamen, werden vrijdag door de Tsjechen op straat verslonden Israël: .onzin' BEIROET/TEL AVTV (AFP) D( Palestijnse guerrilla-organisatie El Fa tah heeft vrijdag beweerd verantwoorde lijk te zijn voor de verwondingen die de Israëlische minister van defensie Mosje Dayan heeft opgelopen en de berichten ontkend dat hij die opliep tjjdens ar cheologische opgravingen. In een verklaring deelde El Fatah mee dat Dayan zich met een militair con- vooi in de buurt van Tel Aviv bevond toen Palestijnse commando's van Fatah het konvooi woensdag vanuit een hinderlaag met granaten en machine- geweervuur bestookten. Volgens het communiqué raakte Dayans auto van de wég en sloeg deze over de kop, terwijl twee andere voertuigen heel werden vernietigd. Het Israëlische ministerie van defensie heeft vrydag een eerder bericht uit Ara bische bron, dat Dayan zijn verwondin gen had .opgelopen toen hij bij inspectie van de troepen aan de vooravond van de militaire actie van Israël tegen Jor danië op een landmijn reed, ,puur onzin' genoemd. INGOLSTADT (AFP) Tijdons luchtmachtoefeningen die boven het gebied van Ingolstadt in Beie ren zijn gehouden, is een bom uit een vliegtuig van de Luftwaffe op het woonhuis van een boerderij in Miihlhausen terechtgekomen. Zij boorde zich door het dak en belandde tenslotte in de badkuip. Gelukkig was het een oefenbom van cement met een gewicht van 12 kilo. De bom bleek ongeveer 2 kilometer buiten het doelwit ge vallen te zijn. PRAAG, WENEN (DPA, AP) Het aftreden van president Novotny is vrijdag in Praag met geestdrift begroet. De kranten werden de verkopers door mensen die het nieuws met eigen ogen wilden lezen uit de handen gegrist. beeld Is onmiddellijk gevolgd door plaatsvervangende voorzitters en drie leden van het presidium. Novotny jr. Denen arresteren Oostduitse spion KOPENHAGEN (DPA) De Deense politie heeft in Kopenhagen een 35-jari- Je Oostduitse ingenieur gearresteerd, ie zegt Holm Haase te heten. Hij wordt verdacht van spionage voor Oost-Dults- land. Naar verluidt zou de man hebben be kend radio-apparaten voor spionage- doeleinden naar Denemarken meegeno men te hebben en in de dierentuin in het noorden van Kopenhagen begraven te hebben. De ingenieur had verder ge zegd, sinds 1964 met valse passen naar Denemarken en Zweden gereisd te zijn. zijn arrestatie in Kopenhagen had nlj westduitse pas bij zich. ANTONTN NOVOTNY DEN HAAG Ruim 24 miljoen gulden wam de stand om 12 uur vannacht h(j de telling voor de actie ,Kom over de brug* in het landelijk hoofdkwartier van de actie in de Amrobank aan de Haagse Kneuterdijk. 21 miljoen gulden was het be drag dat de organisatoren als streefbedrag hadden aangenomen. De verwachting was dat het eind bedrag nog aanzienlek hoger zou worden. De onderverdeling van de ver schillende districten luidde: Utrecht (prov.) 2.8 miljoen; Noord-Holland 2,4 miljoen (ex clusief Amsterdam): Overijssel 2 miljoen: Gelderland 2 miljoen; Zuid-Holland (noord) 1,8 miljoen: Zuid-Holland (zuid), exclusief Den Haag en Rotterdam, 1,5 mil joen; Friesland 1,3 miljoen; dis trict Den Haag 1,4 miljoen; dis trict Rotterdam 1,1 miljoen; Gro ningen 975.000 gulden: Drente 658.000 gulden; Amsterdam 900-000 gulden; Brabant 600.000 gulden; Zeeland 780.000 gulden; Limburg 100.000 gulden. (Dit zijn allemaal afgeronde be dragen). aitoerde Kaland heeft edepute V_1 gistere dendheid, maar te* fijker- tijd in alle duidelijkheid inlich tingen verstrekt over de moei lijkheden bij de industriewater voorziening Zeeuwsch-Vlaande- ren. Terughoudend en duidelijk: daar zat in dit geval geen tegenstelling in. De duidelijkheid betrof namelijk de preciese gang van zaken, de terughoudendheid daarentegen had te maken rnet het aan wijzen van zondebokken. In eerste in stantie ging hij in dit opzicht niet vee! verder clan de vaststelling dat er fouten waren gemaakt, daaraan toevoegend; ,W;e zonder zonde is werpe de eerste steen'. De statenleden hadden overigens geen behoefte aan stenen werpen zo bleek in tweede instantie maar wilden toch wel wat meer weten over de per soonlijke verantwoordelijkheden in deze affaire. Met grote omzichtigheid de gedeputeerde wenste kennelijk geen ge vestigde reputaties aan te tasten maakte de heer Kaiand daarop een aan tal opmerkingen, die voor de goede ver staander het halve woord waren. Zo sprak hij over een .discutabele instelling bij de directie ten aanzien van de taak, die dit waterleidingbedrijf bij de indus trialisatie heeft" en voorts zinspeelde hij op het overwicht van de directeur in Zeeuwsch-Vlaanderen, een zware posi tie, die met zijn afkomst als oud-gedepu teerde een vooruitg* plaats in elkaar waren belde betogen - aanleg en in tweede instantie toch wel bijzonder verhelderend. De gedepu teerde heeft zich niet al te zeer aan vaagheden schuldig gemaakt. Hij ver dient daarvoor alle lof. isschien zou men kunnen zeggen, dat hij in het vage bleef over het totale van de onrendabele lnveste- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Veel wind en regen zullen ons dit weekeinde binnenshuis weeg ruimschoots tijd geven om naar huis te schrijven. Ook dit eerste kalender- weekeinde wordt een teleurstelling, want boven de dertien graden komt het kwik niet. Een storing die vrijdag over Limburg naar Duitsland trok, veroorzaakte daar nog wat sneeuw. Het lijkt hier wel een witte kerst (een sneeuwlaagje van 2 centimeter), zei vrijdagmiddag onze waarnemer bij Venlo. De temperatuuur daalde daarbij tot 2 3 graden. Vandaag wordt met regen en een wel licht harde tot stormachtige wind tijde lijk wat zachte lucht aangevoerd, in de loop van zondag weer door wat koudere lucht met buten gevolgd. Zo bezien ge ven wij ook de laatste week van maart nog weinig kans op een periode van lenteweer. ringen, niet gei bedrag m, hij heeft dat genoemd. Maar ook h gisteren althans hier had de goe- genoeg aan een half woord. De gedeputeerde zette namelijk uiteen, dat inmiddels was uitgerekend dat indien geen enkele rijksbijdrage zou worden verkregen gerekend moest worden met een jaarlijks exploitatiever lies van ruim vijf miljoen. Ais men op die basis gaat rekenen, dan komt men onvermijdelijk lijkt ons althans op een onrendabele Investering van ruim - tig miljoen. sommetje, vraag is nu of het rijk wel bereid zal zijn een bedrag op leggen. Nu kan men het evenwel ook van een andere kant bekijken. Het is namelijk niet uit gesloten, dat te eniger tijd deze inves teringen minder onrendabel. Ja misschien zelfs rendabel worden indien er maar genoeg industrieën komen, die voldoende water afnemen. Met andere woorden; het zou voor het rijk wel eens aantrekkelij ker kunnen zijn het jaarlijkse exploita tietekort voor zijn rekening te nemen dan thans het gehele onrendabele ka- pitaalsbedrag. Want dat jaarlijkse tafeTie ftantlijn Partijen buiten elk overleg gehouden UTRECHT (ANP) De drie in de centrale commissie bouwnijver heid samenwerkende werknemers organisaties zeggen in een vrij dagmiddag uitgegeven communi qué, dat zij met toenemende zorg en verontwaardiging de behande ling volgen waaraan de onlangs overeengekomen collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouw bedrijf door de regering wordt onderworpen. Deze verontwaardiging geldt In het bij zonder de achteloosheid waarmee de partijen die de cao hebben afgesloten buiten elk overleg zijn gehouden. Vol gens de drie bouwbonden heeft de re gering geen enkel contact met hen op genomen en is bun mening in het geheel niet gevraagd. Dit is aldus de verklaring een betreurenswaardige houding tegenover de werkgevers- en werknemersorgani saties, die toch een eerste verantwoor delijkheid dragen ten opzichte van het scheppen van een passende rechtsposi tie voor 250.000 bouwvakarbeiders. Het beletten van de goedkeuring van de nieuwe bouw-cao treft volgens bonden de grote groep van Nederlandse werknemers die al gedurende langere tijd de zware last van een omvangrijke werkloosheid heeft moeten dragen. De regering, die tot nu toe ln ge breke bleef betekenende maatregelen te nemen tegen de werkloosheid in de bouwnijverheid, keert zich nu tegen de met zorg overeengekomen ar beidstijdverkorting, die één van de hanteerbare en noodzakelijke midde len is om de omvangrijke en geld verslindende werkloosheid in de bouwnijverheid enigermate terug te dringen, zo zeggen de bonden. heid voor het rijk in i ministerie van economische zaken) om jaarlijks een kleine zes miljoen ln de Zeeuws-Vlaamse industriewatervoorzie ning te pompen zou wel eens kunnen be tekenen, dat de centrale overheid naar vestigingsplaatsen zoekende industrieën met nadruk op dit deel van Nederland g*at wijzen. Zeker, dit is een rooskleu rige voorstelling van zaken, maar daar mee hoeft ze nog niet onjuist te zijn. Tenslotte zal hei departement er hoe dan ook prijs op stellen dat het zo weinig mogelijk in de tekorten zal moeten bij dragen. 'og een tweede voordeel uit deze op zichzelf weinig fraaie situatie: het zal thans mogelijk zijn binnen redelijke tijd een algemeen Zeeuwse waterleidingmaatschappij te formeren. Tot voor kort waren de geesten in Zeeuwsch-Vlaanderen te dien aanzien niet erg gewillig, een onwil die nu we: ;n is. Men 1 Men begrijpt er maar al te verdwenen i; goed, dat de eisende partij zl< aers bevindt: in Den Haag en in Middel burg. Wat daar gezamenlijk en in vereni ging voor de Zeeuws-Vlaamse waterlei ding wordt uitgedokterd zal men wel móeten aanvaarden, hoe moeilijk meD dat misschien in Terneuzen ook z' J den. Achterstand Zij voegen hieraan toe, dat de regering klaarblijkelijk geen rekening houdt met de sterk gestegen produktiviteit ln het bouwbedrijf en met de achterstand van deze bedrijfstak ten aanzien van de werktijdverkorting, veroorzaakt door een verbod van de regertng-Zijlstra in, 1967. De centrale commissie bouwnijverheid tekent protest aan tegen de huidige gang van zaken en wijst met nadruk op de grote gevaren die een ingrijpen van de regering ln de bouw-cao met zich mee zou brengen, zowel op kortere als op langere termijn. MIDDELBURG In hun voorjaarszitting van vrijdag hebben de staten van Zeeland opening van zaken gekregen in het financieel debacle van de NV Industriewatervoorziening Zeeuwsch-Vlaande ren. Twee uur vergde de bespreking van de moeilijkheden, waarin dit bedrijf is geraakt. Op de agenda stond het onderwerp niet, maar het was de laatste dagen zo actueel geworden, dat de CH-fractie- leider C. F. van der Peijl meteen gelegenheid kreeg om achttien vragen op het college van g s af te vuren. Het uitvoerige antwoord van gedeputeerde A. J. Kaland gaf de staten vervolgens in grote lijnen een indruk wat er zich in de afgelopen jaren rond dit bedrijf heeft afgespeeld en waar de oorzaken van de problemen liggen. de investeringen met het oog op de industrialisatie en de rentevoet van de lenin gen (in totaal tot ongeveer 65 miljoen) zijn belangrijk hoger gebleken dan men zich aanvankelijk had voorge steld; de afzet van water (voor 1968 was gerekend op onge veer 16 miljoen kubieke me ter, het blijkt amper de helft te zijn) is aanzienlijk beneden de verwachtingen gebleven. Een deel daarvan is te wijten aan een niet juiste prognose met betrek king tot de afname van de grootste gebruiker, de Dow Chemical te Terneuzen. De Zeuws-Vlaamse NV Industriewa tervoorziening zit dus met een over capaciteit waar het gaat over de win- ningsmogeljjklieden en mei een zeer grote overcapaciteit wat betreft het watertransport naar het gewest. ,De verwachtingen blijken nu te optimis tisch te zyn geweest", aldus gedepu teerde Kaland ln zijn uitvoerige be schouwing over het beleid dat tot op heden by dit bedryf, dochteronderne ming van de NV waterleidingmaat schappij .Zeeuwsch-Vlaanderen' is gevoerd. En wat de toekomst betreft zei hij dit: .De thans tot en met 1967 be rekende bedrijfsresultaten wijzen uit dat met een jaarlijks verlies van ruim 5 miljoen wordt gewerkt, indien geen enkele rijksbijdrage zou worden verkregen. Maar die subsidies zijn er: voor de aanleg van de bekende spaarbekkens ln de Braakman is 4 miljoen ont vangen. op de. overige werken een voorschot van 12 miljoen. Dan is er een voorlopige reservering bij econo mische zaken voor de watervoorzie ning in Zeeuwsch-Vlaanderen van 20 miljoen'. Een eenvoudig reken sommetje leert dat de nu ontvangen subsidies in de huidige exploitatie- opzet binnen drie jaar zouden zijn opgesoupeerd. Naar de mening van de gedeputeerde, tevens namens het provinciaal be stuur. lid van de raad van commis- (Zie slot pag. 7 kol. 6) We hebben begrepen ook tilt de discussie in de staten dat in be paalde kringen van bij deze zaak betrokkenen een lichte neiging bestaat om de affaire enigermate te bagatellise ren. De uiteenzetting van gedeputeerde Kaland heeft echter héél duidelijk ge maakt dat het hier allerminst om een bagatel gaat, deze zaak is allerminst een storm in een glas water. Er zijn grote ingen gepleegd op basis "van een iktewaierwinning uit België zon der dat men zekerheid uit Brussel had. Weliswaar was met lokale en regionale instanties overleg gepleegd, maar het was tenslotte een nationale Instantie die in Brussel aan de resultaten van dit overleg goedkeuring onthield. Kennelijk was er vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen in Brussel onvoldoende geverifieerd. Weer andere investeringen werden gepleegd zonder dat men definitieve toezegging uit Den Haag had. dat het rijk via sub sidies garant voor net onrendabele deel zou zijn. Met DOW is een contract van slechts vijf jaar gesloten. Met andere •.voorden: reeksen onzekerheden, maar desondanks dure beleidsbeslissingen. Z:i leveren nu een jaarlijks exploitatieverlies I op van vijfenhalf miljoen. In de staten heeft gisteren een der statenleden in dit verband de aanduiding .lichtvaardig1 ge- ibruikt: we geloven dat hier sprake was I van een juiste en verantwoorde ken- I schetsing. Er is hoe dan ook lichtvaardig geïnvesteerd. Van Vondel is het bekende woord- .Als 't gemeen u roept, bezorgt het als uw eigen'. In modem Neder lands: behandel de publieke zaak alsof het uw eigen zaak was. We hebben zo de van privé-zaken. er hier heel t izichVger zou zijn gehandeld. Nakaarten heeft overigens weinig zin. Terecht zei gedeputeerde Kaland: We moeten verder en we gaan met goede moed verder'. Maar een dure moed is het wel TWEE JOURNALISTEN GEDOOD DOOR HELIKOPTERWIEKEN lische journalisten zijn vrijdag om het leven gekomen toen zij op een lan dingsponton voor helikopters in Bass- straat - de zeeëngte tussen Australië en Tasmanië - door de draaiende wieken van een helikopter werden geraakt. Acht journalisten en vertegenwoordiger? van maatschappijen liepen'verwondingen 1 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1