Sauna, een toverwoord -sa&a- VAN EN VOOR HAAR DE GRIJZE ZOMER VAN MARY QUANT TOILETMEUBEL ONMISBAAR VOOR DE VROUW CARAVANS Moderne keukens EERSTE FINSE IN VLISSINGEN ,DE BAAR GOES Zaterdag 23 maart 1968 Aan de Singel te Vlissingen staat een schoonlieidshuis. In dat schoon heidshuis staat een sauna, een echte onvervalste Finse sauna, uniek voor Zeeland. Sauna is een toverwoord, een woord met associaties aan ge zondheid, slankheid, fitheid. Wat is nu eigenlijk een Finse sauna? Het is een oeroud spel van warmte, water vocht en lucht. Dit is de gang van zaken: 't sauna-bad begint in droge- hitte, als het te warm wordt afkoe len onder de douche, daarna terug in de sauna waar de huid door vochti ge lucht en in Finland ook door mas sage met een berkeroede aange naam wordt geprikkeld. Dit spel van opwarmen, afkoelen, wassen, afspoe len en ontspannen wordt enkele ma len herhaald. Finland eenvoudig hol in de grond waarin als essentieel onderdeel een hoop ste nen die voor het bad verwarmd wer den. Door op de gloeiende stenen dan water te werpen ontstond stoom waardoor men ging transpireren. Die transpiratie werd vaak nog be vorderd door zich met groene ber- ketakken te slaan. Het saunaba den hoort nog altijd tot het levens patroon van elke Fin. Sinds de oer tijd hebben tal van geboden en richt lijnen het gedrag in" de sauna gere geld. Een Fins spreekwoord zegt dat men in de sauna net zo vroom als in de kerk dient te zijn. Lawaai, vloeken of zijn dierlijke instincten botvieren hoort er in een sauna niet bij. Men gaat als Adam en Eva (ge scheiden, tenzij tot één gezin beho rend) de sauna in, omdat men er zonder enig kledingstuk de meeste profijt van trekt. Een sauna wordt van echt Fins hout gebouwd en is niet geschilderd omdat een verflaag bij hogere tem peraturen onaangenaam zou gaan ruiken en het drogen der houten wan den zou verhinderen. Een ventilatie- schuif zorgt er voor dat overmatige transpiratielucht het saunaplezier niet kan bederven. De houten banken zijn van grene- of espehout, twee houtsoorten die door grote poreusiteit niet zo heet aanvoelt bij noge temperaturen. Löyly Löyly ls het bijna onvertaalbare woord waarmee wordt bedoeld de zeer hete enigszins vochtige stoom- vlaag die ontstaat door water op de stenen vloer te gieten. Door zo'n wolk van plotseling veel hogere tem peratuur wordt de huid geprikkeld en het transpiratieproces gestimu leerd. Enkele minuten na de löyly heeft het hout het vocht weer geab sorbeerd waardoor het opnieuw tijd is voor en löyly. Een sauna heeft de juiste vochtigheid als men op zijn huid Kan spugen zonder zich te branden. Veel Finnen gebruiken een uerke roede of .vihta' om zich op de rug en lendenen te slaan ter massage. Iedere bader heeft zijn eigen vihta. Voor een saunabad en alles wat er zo bijhoort moet men zeker ruim twee uur reserveren. Haast en een horloge kan men beter thuislaten. De saunabader gaat droog en naakt en niet met een volle maag en nuchter de sauna in. Er zijn be halve de vochtige sauna's met löyly. waaraan men In Finland meestal de voorkeur geeft, ook droge sauna's waar men in Finland meestal de voorkeur geeft, ook droge sauna's waar men uitsluitend transpireert in hete droge lucht. Saunakenners vin den dat de temperatuur in de sauna tussen de 80 en 110 graden moet liggen. Men moet er m alle rust van een voor het lichaam prettige omgeving kunnen genieten en zich ontspannen. Typische beginnersmoei lijkheden zijn er ook. zoals bijvoor beeld dat het transpiratieproces pas goed op gang komt, als het bad voor bij is. ,\a het afkoelen de sauna in en i_ chen en wassen geblazen. Na de wasceremonie heeft het lichaam weer behoefte aan warmte gekregen en dan herhaalt men de hele geschie denis nog een keer. Een heilzame en ontspannende werking kan men ten volle ervaren als men na het baden de tijd neemt om te relaxen. Na het saunabad, waarin men veel vocht verliest (en dat kan betekenen één kilo minder te wegenheeft men dorst en trek in iets hartigs, in Fin land is het daarom een vaste ge woonte na het saunabad gezamen lijk een hapje te eten en iets te drinken. Invloed De invloed van de sauna op het iichaam is onmiddellijk na het eer- .te bad merkbaar. Het is een op- :ikkertje zonder' kater. In de sauna vordt de huid verwarmd en krijgt lij na circa vier minuten een tem peratuur van ongeveer veertig gra den zodat het er behoorlijk warm is en het transpireren begint. Zolang men nu nog in de sauna blijft zorgt het bloed dat tijdens de circulatie de temperatuur van de huid aan neemt ook de Inwendige delen van het lichaam verder in temperatuur stijgen. Zodra men aan de ademha ling moet gaan denken en het hart snel en voelbaar gaat kloppen is de tijd voor de afkoeling aangebroken. Een te lang verblijf in de sauna be tekent een te grote inspanning voor het mechanisme dat daardoor min der prettig kan reageren. Het sau nabad heeft een gunstige werking op gevoelens van vermoeidhe.d. pijn, spanning c-n onbehagen Sportlieden maken in de sauna hun vermoeide druk. Een sauna is ideaal voor hen die een zittend of vermoeiend leven heb ben. Regelmatig de sauna in. heus 't helpt! 25Q cm L-A-N-G Het leek wel of de mannequins van Mary Quant de fotografen een loer wilden draaien. In theater ,De brakke grond' buitelden en huppelden zij deze week als dartele schoolkinderen over het plan kier en volgden elkaar in een razendsnel tempo af, zodat ze de grifknippende fotografen meestal net iets te snel af waren. On gegeneerd lieten ze hun wit kanten onderbroekjes zien aan de schaterende Engelse ambassadeur Peter Garron. Op uitnodiging van het vakblad ,Tex- tilia' warer de 34-jarige Londense mode-ontwerpster Mary Quant, haar echtgenoot en zakelijk leider Alexan der Plunket Greene en John D. Green, fotograaf van heel hip Engeland, met z'n drieën op doorreis naar Madrid een dagje in Amsterdam. Om een stukje informatie te geven werd Quants zomercollectie 68 ge toond aan een publiek dat bestond uit de voltallige Nederlandse modepers en boutique-eigenaars. Quant weet hoe ze het Nederlandse publiek moet boeien. De show begon met een soort Phil Bloomtafereeltje van meis- ADVERTENTIE Joegoslavische Adria- voor sensationele prijzen. compleetv.a.3295,- Actn Af/ken 6/J Benzine en LPG-serviee- station, Wilhelminastraat 4C Tel. 01100—7352 Ook de weekends geopend je achter krant met dit verschil dat de mannequin gekleed ging in Quant foundation: een minuscuul slipje plus bh-tje. Foundation die echter niet onder de kleding gedragen werd. Engelands bekendste mode-ontwerp ster propageert de bh-loze look die duidelijk uitkomt onder de sluik val lende batisten jurkjes. Quant maakt het deze zomer grijs. Deze kleur, gedurfd gecombineerd met geel en rood, wit, blauw vormen de hoofdkleuren van haar collectie. De total-look, die Mary als uitgangs punt nam sinds ze in 1958 haar eers te collectie toonde, is het belangrijk ste element in haar kleding. De twee kleurige Jurkjes worden altijd ge combineerd met corresponderende maillots of kniekousen en hoeden. Het kinderlijke van haar mode wordt benadrukt door het schoeisel van de mannequins: gympen, ballerina s of platte jeugdsentimentsschoenen, maar in geen geval een hak. Na de presentatie die eindigde met mannequins in Forsyte-sage-jurken, die bloemen uitdeelden aan het pu bliek en met een meisje in een al te transparante jurk, dat door een .ech te Engelse bobbv' van het toneel werd verwijderd, konden de enthou siaste modejournalisten vragen stel len aan Mary Quant. De gangsterachtige Bonnie and Cly- demode bleek voor Mary, die een verlegen en bescheiden indruk maak te, al weer verleden tijd te zijn. Voor zomer 1968 prefereert zij een lieflijke klndvrouwmode die niet aan lengte ls gebonden. Bij haar collectie is alles mogelijk. Maxi, halflang, mi ni of desnoods helemaal geen rok. Kunt u zich 's morgens in alle rust opmaken, zonder jachtige huisgenoten, die bezit van de spiegel willen nemen Als u dat kunt hebt u waarschijnlijk een toiletmeubel, dat helemaal uw eigen hoekje is, ver van scheer zeepklodders en kleurige kin- derkammen. Natuurlijk heeft de ene vrouw meer tijd voor dit .ri tueel' dan de ander, maar zelfs voor de vrouw, die weet dat ze maar tien minuutjes heeft, is het belangrijk dat ze deze dan ook goed kan bestedenEn toch zijn er nog heel wat echtelijke slaapkamers, waarin dit be langrijke meubel ontbreekt. Als een man vraagt wat in een slaap kamer aanwezig hoort te zgn, zal hij zonder aarzelen het bed noemen en na enig nadenken zal hij het nut van een linnenkast en misschien ook nog wel een zitje inzien, maar het toi- letmeubel zal hij zeer waarschijnlijk vergeten. Eigenlijk kan men hem ait niet kwalijk nemen. Als hij zijn ver loofde of aanstaande ziet is ze al tijd opgemaakt en hij breekt zich er niet het hoold over met zich at te vragen, hoe, waar en wanneer zij dat doet. Hij heeft er geen idee van, dat wij dagelijks laten we zeggen meer dan een half uur aan make-up besteedt. Het eenvoudige toiletmeuoel dat vooral geschikt is voor de kleine slaapkamer, kan al bestaan uil een langwerpig houten bakje, dat aan de voorzijde open is en dat aan de muur bevestigd kan worden. In liet open vak kan inon heel wat spulletjes op bergen, terwql de bovenkant ge bruikt kan worden voor kleine sier- flesjes, met parfum en nagellak. Bo ven dit bakje een langwerpige spie gel. Denkt u er wel aan. dat toilet- meubeltjes. die aan de muur beves tigd worden, niet te laag nangen, waardoor men de knieën niet kwijt kan en men ook niet dicht genoeg bij de spiegel kan komen. De beste hoogte is die waarbij de ellebogen op net Iwver.blad kunnen steunen om met .vaste' hand te kunnen werken Rekje Een andere oplossing Is een handig wandrek je, act als toiletmeubel maar ook als si hrijfbureautje gebruikt kan worden. Het rekje kan dan hel best zo worden opgebouwd, dat u het houten blad met de lade(n) als werk blad gebruikt. Tussen de staanders kunt u dan nog een extra plank leg gen, voor bijvoorbeeld siervoorwer pen of boeken. Bij de aanbouwslaapkamers wordei tegenwoordig heel mooie en tegelijk handige oplossingen gemaakt. Tussen twee hoge kasten wordt bijvoorbeeld een kastje met een paar laden ge hangen. Doordat de kasten nogal diop zijn ontstaat een nisje. Het voordeel hiervan is dat u als het wa re geïsoleerd bent van de rest van de slaapkamer en in alle rust uw make-up kunt aanbrengen, zonder dat u daarbij op de vingers wordt gekeken. Tegen de achterwand is meestal een ronde spiegel geplaatst De strakke lijnen van de kasten wor den dan onderbroken door het speel se effect van de spiegel. Kastjes Vroeger stonden er naast het echte lijke bed altijd een paar nachtkast jes, die nauwelijks enige gebruiks waarde hadden. Terecht zijn dc ont werpers nu aandacht gaan Desteden aan deze slecht benutte ruimte. Zo zijn zij ertoe gekomen de wand waar tegen het bed staat vol te bouwen met lage kastjes, die uitstekend ge bruikt kunnen worden voor linnen goed. ondergoed, kortom voor alles wat gestapdd kan worden. In zo'n combinatie kunt u ook een toilet meubel plaatsen. Hebt u heel weinig wandruimte, dan kan een eenvoudig toiletmeubel zelfs aan de binnenkant van een kastdeur worden bevestigd. Er zijn bovendien In moderne aanbouw slaapkamers kan als regel ook een toilet meubel tje worden opgenomen. De ronde omlijsting van de viorkante spiegel geeft eên speels accent onderj. kleine bedkastjes, waarvan het blad kan worden opengeklapt. Apn de binnenkant van het blad ls een spie gel bevestigd. Een toilethoekje ls pas Ideaal, als er goed licht en dat betekent kunst- verlichting bij aanwezig is. Het meest geschikt zijn hiervoor Phili- neabuislampen (geen tl). Een mooi effect en net meeste licht krijgt u als u aan beide zijden van de spie- §el een huls van 50 cm plaatst en us niet bovenaan, wat zovaak wordt gedaan. Bovenlicht geeft nare wal len onder de ogen. Vergeet u ook niet, dat een kleed- Een handig wandtoiletrekje. De spie gel erboven biedt bergruimte en kan dichtgeklapt worden. Zo'n hoekje vraagt al heel weinig plaats (bo ven spiegel een spiegel waarin u zich zelf ten voeten uit kunt zien ook heel handig is. Deze wordt veelal aan dc binnenzijde van een kastdeur ge plaatst of ergens tegen een smal stukje muur. De zitplaats voor het toiletmeubel kan zijn een eenvoudig krul»je, een tabouret je (niet eventueel berging voor wasgoed), een rotanstoeltje, een tenen kuipje of een stoeltje van draadwerk. o Vakantieplannen worden al volop gemaakt, Huisvrouicen breken zich al weer het hoofd over wat er alle maal moet gebeuren voor deze deur voor een poosje achter zich dicht kunnen trekken. Denken alle lieve dierenvriendinnon ook aan de hond en de poesT leder jaar blijkt weer dat er te laat aan het logiesprobleem voor deze dieren gedacht wordt. Wie gebonden i« aan schoolvakanties kan 'er zeker op rekenen dat ho! zoeken zal worden. Wees er daarom vlug bij. Nog even over die dieren. Een asiel of pension mag volgens de wet geen honden of katten meer opne men die niet minstens drie weken tevoren zijn ingeënt. Dit geldt ook voor huisdieren die men op vakantie naar het buitenland wil meenemen. Tenslotte dit: uitbesteding bij goede vrienden kan mogelijk zijn. maar misschien is er een waterdichte re geling te vinden voor het logiespro bleem met andere mensen in de kennissenkring die huisdieren heb ben. Er wordt in Nederland een zuur melkprodukt verkocht dat anders is samengesteld dan yoghurt. In Duits land, het land van herkomst is het erg aangeslagen maar in de ogen van zuiverbaoteriologen kon het geen genade vinden. In deze soort yoghurt zitten twee in het menselijk darm kanaal thuishorende bacteriën in plaats van een bacterie die bij fre quent gebruik van gewone yoghurt de menselijke darmflora aan zou kunnen tasten. Het voorlichtingsbu reau voor de voeding is helemaal niet ondersteboven van het produkt en evenmin van de kritiek op de yoghurt. Dat yoghurt de darmflora beïnvloedt is bekend, maar ongun stig Iiopft die invloed helemaal niet te zijn. Het voorlichtingsbureau blijft de zure meikprodukten, met name de magere, aanbevelen. In yoghurt ziet men een uitstekend voedingsmiddel. O Het strijken van trevira stoffen is meestal overbodig en daarom wü het nog al eens fout gaan als het on verhoopt wel gewenst is. Belangrijk is dat het kledingstuk altijd- met een vochtige doek, desnoods ook als men een str ooms trijkijzer gebruikt, moet vjorden bedekt. Nooit de strijkbout op één plaats houden maar voortdur rend heen en weer bewegen. Doek droog strijken. Nooit op een harde ondergrond strijken, omdat dan glimmende plekken zouden kunnen 'ontstaan. De strijktemperatuur mag maximaal 125 graden zijn, in enkele gevallen 150 graden, regelbare strijk ijzers instellen op zijde. Twiggy, die genoeg he&ft van haar huidige image, heeft besloten een nieuw' gezichtje en een nieuw figuur aan te meten en een grandioos debuut te gaan maken als filmster. De achttienjarige Londense tiener die een heleboel meisjes, van Chel sea tot Californië, zover kreeg dat zij alles gingen doen om maar zo veel mogelijk op hun jongere broertje te lijken, zei dinsdag: ,het ging me een beetje de keel uithangen, echt'. ,Het zat me tot hier om er altijd maar jong uit- te zien', verklaarde Twiggy, terwijl ze in maxi-cvlotte en opgemaakt a la dertiger jaren ïui uitgestrekt lag op een sofa m de Londense studio van haar manager en vriend Justin de Villeneuve. In het eerste exclusieve interview sinds enkele maanden dot. zij hebben ge geven, verklaarde Justin: Twiggy wordt een van de grootste sensaties na het uitkomen van haar eerste film ,De wenshoom'. Twiggy's grote ronde ogen keken on geloviger 'dan ooit. ,Zij ziet zichzelf nog niet als actri ce', zei Justin,Maar ze is een na tuurtalent. Iedereen is enthousiast na de eerste opnamen'. De nieuwe TvAggy is ongetwijfeld een heel nieuw wezentje het eni ge wat gebleven is, is de gelijkenis met een huig-poppetje. Om te begin nen laat zij haar haar groeien voor de filmdie door de Beatles gefi nancierd wordt, en die gebaseerd is op een sprookje van William Faulk ner. De Haagse couturier Emst-Jan Beeuwkes zorgde in zijn modehuis aan het Noordeinde voor een chique slotakkoord van het Nederlandse modeseizoen. Er waren verbazend veel klassieke mantelpakjes van zwart-witte tweed afgewisseld door ensembles van na- turelklenrige ruwe zijde. Stuk voor stuk zeer draagbare creaties, be stemd voor de niet meer zo jeugdi ge vrouw. Beeuwkes hield het voor deze zo mer op vrij sombere tinten. Voor het merendeel grijs en donkerblauw, dat alles in combinatie met donkerbruin en wit. Bij de avondjurken sprong een ge nopte debutantenjapon in het oog, maar daar bleef het ook bij, want typisch Haagse creaties zijn door hun chique nooit opvallend. Beeuwkes' collectie was daar het overtuigende bewijs van. f ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom LOUWERSE DE PRIESTER N.V. Middelburg: Vüssmgss Singel Telefoon (011 B0) -S0 55 BredaCrogldjk 53,TeI (01600).23744

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15