HET MAGISCHE WOORDJE ,RAS'! WAT BLEEF EN WAT VERANDERDE KAPELAAN GIELLIET EN ZIJN .WERELDBELASTINGKANTOOR' Sandy de Zeehond ii ftiiy extïA zeeuwsch-vlaandere^ sM. LET OP DE RAAMBILJETTEN WOENSDAG 20 MAART 1968 KANAALZONECONTRASTEN OP RIJM De kanaalzone verandert. Sluizen, bruggen, betonnen wallen: com positie anno 1968 in een eeuwenoud landschap. Ze harmoniëren wel, die twee. Maar misschien is het wel aardig om zo af en toe eens stil te staan bü de contrasten. Zoals bijvoorbeeld een Inwoner van Spui dat doet in onderstaand rijm. Vorig jaar wend van zijn hand in Zeeuwsch-Vlaanderen Extra een .ballade voor een boerderij' ge plaatst. Titel voor onderstaande bijdrage: onbekend, onbestemd. Zou het .Adagium voor een kanaal' kunnen zijn? Te zwaar mis schien voor deze regels, die pertinent niet de indruk willen wek- wen ,een gedicht' te zijn. 't Gaat meer om de boodschap dan om de verpakking. En laten we eerlijk zyn: die gooi je in de meeste ge vallen tóch weg.... Televisie, radio en krant Maken melding in ons land Van hetgeen er steeds geschiedt Op sport en sociaal gebied. Zo deelt men mee dees' generatie De ruimtevaart en harttransplantatie. In Zeeland deelt bovendien de PZC Zijn lezers 't Zeeuwse nieuws nog mee. Ook lazen we in 't genoemde blad, Hoe Terneuzen wordt een grote stad. In 't nieuwws van Hontenisse tot aan d'Ee Deelt ze Vlaamse historie mee. Ontwikkeling ziet men allerwege Straks komt men 't om Terneuzen tegen Het werken van de laatste jaren, Gaat zich hier duidelijk openbaren Wat er al is tot stand gekomen Dat heejt men echt niet kunnen dromen Wat daaraan is vooraf gegaan Dat is vast een heel lange baan. Economen, financiers Werden beiden geraadpleegd schier. Een groep deskundige mannen Bespraken samen grote plannen. En alras werd het bekend: 't Kanaal moest breder tot aan Gent. En om dat plan te realiseren Ging men met België confereren. En ook dit werd openbaar: Men sloeg de handen in elkaar. Er werden echt nog onverwacht Miljoenen bi) elkaar gebracht. En ook werd er niet vergeten Eerst alles nog eens op te meten Spoedig werd er ook getekend. En details werden berekend. Naderhand zijn bij de vleet Vele werken aanbesteed. Ja, er was geen sluis nog klaar Of men werd het reeds gewaar: d'Amerikanen kozen welbewust De Nieuw-Neuzenpolder langs de kust. Bouwden daar, 't is geen fantasie, Een moderne chemische industrie. De arbeiders van 't Boer eg at Ruimden voor die uit de stad. Waar de boer ging overstag. Voor een kwartje meer per dag. Daar buigen zich de grote mannen Over 't rapport voor nieuwe plannen. En waar het wild zich eens verschool Ligt er nu een pijpriool. Nu gaan daar Belgen, Duitsers, Fransen Naar d'Amerikaanse pijpen dansen. De tijd, die zijn ze nu vergeten, Dat ze naar elkaar met bommen smeten. Een roestend en vergaan karkas. Van wat eens een Frans torpedojager was, Zit juist daar als getuige aan de grond Van toen er eens een ,krieg' bestond. De volken hebben kunnen leren Dat welvaart komt door exporteren. Dat samenwerken ook in nood, Steeds grote kans op uitkomst bood. We weten er hier heel veel van. Terugdenkend aan het Marshall-plan. 't Is nu verder maar te hopen Dat 't ook om het kanaal mag mede lopen De PZC meldt dat zelfs Noren komen naar hier Voor fabricage van papier. 't Brengt weer werk voor ieder mee En dat stemt de Zeeuw tevree. d'Oud-Terneuzenaar, hoor wat ik zeg, Weet etraks hier vast niet meer de weg. Want hetgeen men thans aanschouwt Sinds het kanaal is uitgebouwd! Van toen men nog geen sleepboot had, En men trok langs 't jagerspad. Een schip met paard voor, in de strengen, Om tot aan de grens veel weg te brengen. Zo'n menner was soms nog een kind Wanneer hij 't schip trok tegen wind. En als beloning, paard en vent, Betaalde met 300 cent. In die tijd, dat het slepersvolk Bij vloed zich ophield bij de kolk En men daar op de blauwe steen Om 't hoogst ogen wierp met dobbelsteen, En die had dan 't meest geluk Had het binnenvallend schip zó tuk. Tot later v. d. Bergh met sleepboot kwam, Die men graag in 't ootje nam. De slepers haalden op hun harten Wanneer s'n sleepboot niet wou starten. En sarrend riepen ze: ja 't is wis. Je krijgt de boot niet aan de pis. Startte de boot, men zag even later Stromen dan het motor koelwater. De sleepboot werd een poosje later Volkomen baas toch op het water. Schippers en jaagpad zijn verdwenen, Iets anders is er nu verschenen. Overal langs de waterkant Vinden we een groenstrookland. Daar loopt de zeemeeuw en de snip. De meerkol en de watertrip. Maar facetten zijn er meer: Verzorgd moest ook het snelverkeer. Behoorlijk grote polderblokken Werden in het plan betrokken. Hele lange stukken land In het wijde polderland. Brachten specialisten, uiteraard, Nieuwe wegen snel in kaart. Na onteigening begon men zonder dralen. De polderklei eraf te halen. Gevuld werd toen de sleuf met zand Tot bijna aan de bovenkant. Daarna een laag steen, zand en teer: En een nieuwe weg die was er weer. Ook werden vele borden neergeplant Door verkeersdeskundig hand. Een slijtlaag nog en de dubbele weg ligt als een zolder Van 't kanaal tot aan Sint-Annapolda Ook aan 't graven van 't kanaal Is verbonden een verhaal. Want bi) het graven ontdekte men terstond Eeuwenoude bomen in de grond. Z&n opgegraven bomenpol Is een regel op een vergeeld perkamenten rol. De tijd heeft zonder pen of stift Historie in de grond gegrift. Misschien heeft een Kelt of Germaan, Een man met dierenhuiden aan, Onder zo'n boom met schild en lans Feest gevierd en daar gedanst. Of mogelijk heeft het volksgerecht Er in 't openbaar een zaak beslecht. De oeros heeft daar rondgezwalkt Tot hij door de jager werd verschalkt. Het wild verzorgde, met de vis. De garderobe en de dis. Waar men joeg met boog en pijlen Staat in 't Kanaal een grote pijler. Op welks forsgebouwde rug Rust een even forse brug. Arbeiders leveren er strijd Met het werk om klaar te zijn op tijd. Straks raast 't verkeer: heen en ook terug Over deze moderne, lange brug. Men komt ver uit het buitenland. Om te toeven in CadzanA. Trekt met tent er dan op uit Leejt zo de oerinstincten uit. Waar eertijds slingerden de wegen Stoomt een sleepboot 't vrachtschip tegen. Waar de merel zong s'n hoogste lied Is't nu al water wat men ziet Waar de boer sloeg met zn punthouweel Vaart er nu een zeekasteel. Waar eens een geurend bloempje stond Drijft straks een parlevinker rond. Waar eens de nachtuil was aan 't krassen, De kettinghond 's nachts begon te blaffen, Daar vaart straks een boot, heen en terug Op 't blaassignaal door d'open brug. Het woordje ras heeft in de duivensport een betekenis gekregen. welke men er in geen enkele andere soort van kwekerij van dieren of planten ook maar aan durft te geven. Zodra een duif een tijdje op een hok van een bekende melker gezeten heeft en men krijgt er een jong of ei van op het hok. dan "voelt men zich de bezitter van het ,Ras van die grote kampioen'. In feite is het natuurlijk slechts het zich blij maken met een dode mus. want niet alleen zegt die naam niets over de waarde van de vogel, doch bovendien is het verblijf op het hok van de kampioen heel wat anders, dan het afstammen van de beste pro- dukten van diens hok. Onze duivenmelkers zijn zo, dat ze vaak kapitalen neertellen voor een duif met een schone naam, ter- vijl ze voor duiven van een onbe kend liefhebbertje, welke In eigen streek werkelijk door zijn prestaties domineert amper een paar gulden overhebben. Het zich verstoppen achter namen is een van de grote fouten, welke bij aankopen gemaakt worden. Wanneer het kweekstation .De Witte Molen', waar duizenden duiven niets andei's te doen hebben, dan maar jongen voortbrengen, bijvoorbeeld 200 jonge duifjes kweekt uit hun .Jansen Arendonck'-volière en daar tussen een dertigtal schalieblauwe zitten en men zou de bezoekers vrije keuze laten, dan was er voor de 31ste bezoeker zeker geen Schalie- blauw jong meer voorhanden, want Jansen Arendonck en Schalieblauw is voor veel liefhebbers synoniem van kwaliteit. Gaat men echter persoonlijk naar het hok van deze beroemde gebroe ders. dan komt men hooguit enkele Schalieblauwe duiven tegen. Licht Geschelpte. Blauwe en Rode Biljartkampioen in Sint-Jansteen De biljartclub .Zondagsvermaak' te St- Jansteen hield zijn kampioenswedstrijd in het lokaal .Sport' bij de heer P. v. Coolegem. Na een sportieve, spannende wedstrijd werd de heer W. Verstraeten kampioen van de club. Algemene vergadering middenstandsvereniging De middenstandsvereniging .Willem Beukelszoon' te Biervliet hield een al gemene vergadering in café .Het Oude Raedthuys' te Biervliet. Bij de opening werd één minuut stilte in acht geno men voor het overleden lid, de heer Iz. Colijn. De administrateur, de heer G. de Krijger, lichtte namens het be stuur de rekening en verantwoording over 1967 toe. De ontvangsten bedroe gen 3726 en de uitgaven 3480. De baten per 31 december 1967 bedroe gen ƒ2599 en de schulden 1030. In de plaats van de afgetreden bestuurs leden, de heren Med. Ingels en G. Tuk ker, werden gekozen de heren G. de Graaf en Francois Vervaet Het bestuur bestaat nu uit de heren M. Lecluijze. L. Scheerens, M. de Bree, G. de Graaf en Fr. Vervaet. Verder werden de ac ties voor 1968 besproken. Na afloop van de vergadering werd aan de leden met hun echtgenoten een maaltijd aangeboden, gevolgd door een gezellige avond. Collecte De collecte in de parochie van de H. Theresia te Heikant in de gemeente St- Jansteen voor de kerkebouw, bracht de som van 113 gulden op BRESKENS Aan de deur van de r-k-paatorie aan de Breuken** Van Zuyenstraat trekt sinds een paarweken een houten schaal met het op schrift .wereldbelastingkantoor' de aandacht van de passanten. H() vorm niet het enige sculptuur aan de gevel, die al eerder werd verfraaid met een houten figuur Katolon voorstellend en een stuk hout waarop ,11 cent voor de arme Lazarus' staat. Het bordje .pastorie' is nergens te vinden. Vervaardiger van deze kunst werken is kapelaan O. Gielliet van Breskens, die het huis aan de Van Zuljenstraat samen met pater Baert van het oecumenisch vormingscen trum .Hedenesse' bewoont. En daar mee zijn dan ai twee namen ge noemd van mensen die bij de actie .wereldbelastingkantoor' betrokken zijn. Derde man is rector R Ver dunnen van net Oostburg&e Sint-An- toniusziekenhuis. Inzet van nun ac tiviteiten: de ontwikkelingshulp, een zaak waar niemand, zo vindt kape laan Gielliet, onderuit kan in deze tijd. .De actie kwam eigenlijk van verschillende kanten. Kortgeleden verscheen het .Blauwe Boekje' van de katholieke werkende jeugd, waarin uitvoerig aandacht wordt besteed aan de problematiek van de arme landen, anderzijds was er een bij eenkomst in het gemeentehuis hier, waarop christenen en humanisten eenzelfde thema behandelden. Daar is toen ook in principe besloten om als gezamenlijk Initiatief een land bouwdeskundige naar Pakistan te sturen. Dat moet nu worden doorge praat en uitgewerkt In afwachting van de uitvoering van deze plannen leek het ons goed om via een we reldbelastingkantoor, waarmee eigenlijk de verantwoordelijkheid die elk individu heeft ten opzichte van de mensen die er in de wereld om hem heen leven wordt geaccentueerd, het financiële gedeelte al wat op gang te brengen' En in die opzet is men, voorzover het zich nu laat aanzien, redelijk geslaagd. Toen de schaal er pas hing werden er al bedragen van 50,- en 25,- in gedeponeerd, het kwam ook voor dat de mensen nadere informa tie vroegen. Ook dat is de bedoeling van de actie: duidelijk maken dat die 11 cent per dag die er nodig zijn om de .arme Lazarus' (c.q. twee derde deel van de wereldbevolking dat ondervoed Is) op de been te houden voor iedereen eeD vanzelf sprekendheid moeten vormen. MENTALITEIT Rector Verdunnen schetst de ont wikkelingen die ertoe hebben bijge dragen dat er In de streek inderdaad al wat anders over ontwikkelings hulp wordt gedacht dan voorheen. .Dankzij gespreksavonden en bij voorbeeld een beatmis, zoals een tijdje terug in Oostburg, maak je de mensen duidelijk dat er op een reële basis, niet die van het liefdewerk, hulp dient te worden verleend. Tij dens de beatmis zijn er 470 Blauwe Boekjes uitgedeeld. Het fijne daar bij is dat daarbij alle formele ver schillen tussen de kerken vervallen, dat er één doel is dat centraal staat. Er waren protestanten bij de dien sten, het liep allemaal even plezie rig". Deze hoopvolle tendens kan echter onmogelijk een reden tot juichen zijn: de collecte van de NOVIB bij voorbeeld leverde minder op dan de voorgaande jaren, de mensen kijken de kat uit de boom, zijn vaak bang dat er teveel geld aan diverse strijk stokken blijft hangen. Een andere zaak die remmend kan werken is het getheologiseer tussen de kerken over de hulp en de vorm waarin ze moet worden gegeven. .Er gens denk ik weer wel dat er ver tegenwoordigers van andere kerken vinden dat wij hun acties doorkrui sen. We hebben officieel nog geen reactie gehad, maar Ik weet niet zo direct of alle mensen er even posi tief tegenover staan', aldus de rec tor. Toch ligt het in de bedoeling om door te gaan: waarschijnlijk komen ook m Aarden burg en Oostburg af delingen van het .wereldbelasting- kantoor'. Tegen die tijd hopen de mensen die erachter staan echter meer dan nu het geval ls te be schikken over een concrete organisa tie, die even concrete plannen effec tief kan aanpakken. ,Het is nog Schaal met wereldbelastingkantoor maar het begin, maar in ieder ge val gebeu-t er nu iets', vindt kape laan Gielliet. ,Ik heb Juist een prach tige omschrijving van dit karwei gevonden in het Blauwe Boekje. Ar tikel 450 van het wetboek zegt dat hij, die getuige van het ogenblikke lijk levensgevaar waarin een ander verkeert, nalaat deze persoon die hulp te verlenen of te verschaffen, die hij hem zonder gevaar voor zich zelf of anderen redelijkerwijs te kun nen duchten, verlenen of verschaffen kan, wordt, indien de dood van een hulpbehoevende volgt, gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maan den of een geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Hele volken op deze wereld zijn in levensgevaar. Met 11 cent per persoon per dag kunnen we hen helpen om het er le vend af te brengen. Als we dat niet doen... Ja wat doet de minister van justitie dan, hoe gaat het verder?...' Jansen Arcndonckduiven zijn zeer zeker niet van mindere kwaliteit! Het ras Jansen Arendonck is al oud! De gebroeders Jansen hebben de naam nooit iets ingevoerd te hebben voor kruising sinds een 25-tal jaren. Dat niets moet men zeer zeker met een korreltje zout nemen, want di verse malen haalden ze bij mannen, welke lukten met hun duiven afstam melingen, die daar gekruist waren met andere soorten terug! Inteelt heeft vele voordelen, doch in 25 jaar nooit eens kruisen zou on herroepelijk tot verval moeten lei den. Het Schalieblauw is op net hok van de Gebr. Jansen gekomen, toen ze hun duiven kruisten met een af stammeling van ,De Aap' van Schoe- ters. Een kruising, die buitengewoon lukte! Voor vele liefhebbers zou een dof fer, rood van kleur en bovendien be zitter van een witte buik, van geen ander ras kunnen zijn, dan van het voor de ootllog zo bekende ras Hermans uit Mariaburg. Heeft de duif dan bovendien nog een diepe kiel, dan is het zeer zeker nog een afstammeling van de destijds zo be roemde ,Boot'. Zo kunnen we doorgaan en roemen an pochen op .zuivere' Delbars, Ho- remafls, Bricoux en Havenith-dui- ven om van het Wegge ras maar te zwijgen, waarvan sommigen be weren, dat ze ook dit ,ras' nog steeds zuiver kweken!! RASWAT IS HET? Is een duif gehaald bij De Smel- Mathijs in Nokere van een ander soort, dan wanneer ik een duif uit zoek op het hok van de Gebr. De- vriendt in Moere? Het is mogelijk, doch de kans is groot, dat men te Nokere vertrekt met een afstamme ling van de wereldberoemde Zwar- teband van wijlen Oscar Devriendt en dat men in Moere een keuze maakt uit een koppel, dat vader of grootvader moet zeggen tegen ,De Klare' van Valere! De grootste kampioenen gaan gere geld onderlinge ruiltjes aan in de hoop, dat er uit die kruisingen weer eens een nieuwe asdulf komt. Lukraak kweken kennen die mannen niet en voor men een kruising wer kelijk in de stam brengt weet mt? waar men aan toe is. Men de eerste produkten ervan streng b*- proefd en slechts wanneer hetiuktê komen ze tussen de andere vomfc We waren bij Theo Deegens in Heer- lerhelde. We zien nog voor ons dé prachtige Blauwe doffer, welke jn een jaar tijd een auto won op Sin Vincent en op Dax. De duif, die on Internationaal Dax de eerste prii» won, doch als een ware nachtvliege- midden in de nacht op het hok neer kon strijken. Een vogel, welke én een Sint Vincent én een Dax in een jaar weet t» winnen is een rasvogel, waarvan le. dereen droomt! Een dier boordevol zuivere klas, want bovendien be- wees deze vogel ook op de een dar. fond bij de allerbesten te behoren Wat deed Deegens nu Zijn borst vooruitsteken en zeggen' ,lk heb het ras?' Zeer zeker niet Hij ging naar Roks in Fijnaart eri kocht er twee duivinnen, welke zeer nauw verwant waren aan de duif welke zijn Blauwe nog kloppen kon' Hij ging naar Ko NÏpius en kocht er het Jan Aarden-soort, dat op Barcelona onder andere bewezen had van internationale klas te zijn. Trou. wens wat deed Ko Nipius zelf Ko Nipius. welke ongetwijfeld <k grootste Nederlandse duivenlief- hebber is. niet alleen wat zijn aan- tal duiven betreft, maar tevens door zijn geweldige prestaties, jaren aan een stuk. Op zijn vlieghokken zit werkelijk een schat aan duiven. Een bijzondere indruk maken zijn schit terende geschelpte witpennen, welke in hoofdzaak terug te brengen zijn op de Horemans-soort. Maar zijn wer kelijke fondprestaties dankte hij toch vooral aan zijn aankopen van het Jan Aarden-ras. Het soort duiven, dat de omgeving van Steenbergen een fondnaam gegeven heeft, waarop die mannen nog jaren terug kunnen komen. Nog niet tevreden ging Ko Nipiui onder meer naar Gorin in Rarrune- nies, welke tot vorig jaar toe be schouwd werd als de zuiverse Bar celona-specialist der laatste jaren. Deze winter is dit hok totaal ver kocht en diverse liefhebbers staan gereed om in zijn voetspoor te tre den. Een der grootste kanshebbers voor deze officieuze titel is Maurice van de Velde uit Oostende, de man, die van geen kruisingen moet weten en sinds jaren de Charles van der Espt-duiven zuiver blijft doorkwe- ken. Het is met deze soort duiven, dat Julien Reijheul uit Stene in 1966 de eerste Nationaal Barcelona won, als opvolger van prof. Van Grem- bergen uit Gent. rnational Bommel uit "Rotterdam, met een duifje, dat wellicht de gehele nacht doorgevlogen moet hebben. Dit jaar ging de nationale zege naar Niessink in Bleiswijk. maar met gering verschil moest hij de nationa le zege laten aan Pol Blanquart uit Gent. Allen mannen, welke op de overnachtvluchten niet aan hun proefstuk zijn. Voor dit soort vluch ten heeft het ras inderdaad een ge weldige betekenis, maar wij moeten dan ander ras verstaan, de soort duiven, die bestand blijkt tegen de zwaarste omstandigheden. Tegen afstand... goed en slecht weer en vooral de beschikking hebben over uithoudingsvermogen, dat buiten de gewone proporties valt. Aan namen moet men geen weerde hechten! Het is niet het ras, maar de soort die het doet! Stropers hebben huisgehouden op het Robbeneiland, waarvan vader Van Heerden opzichter is. Alle zeehonden zijn gedood, maar één jong diertje, Sandy, blijft eenzaam achter. Hij neemt het diertje mee naar huis en daar wordt het verzorgd en ver troeteld. En Sandy wordt een diertje waarmee de kinderen Van Heerden, David en Ann de meeste pret beleven. Sandy loopt door het huis, laat zich allerlei lekkere hapjes toegooien, gaat in een stoel zitten en nog veel meer. Sandy kan echter nog andere dingen. Wanneer zjjn baasjes op een gegeven moment in grote moei lijkheden komen, zal hij ze redden, net als Flipper van de t v. Maar hier over zullen we jullie in de komende t\jd nog wel meer vertellen. .Sandy de zeehond' heet deze kleu renfilm. die we hebben uitgezocht om te draaien in de PZC-Jeugdvoorstel- lingen. Die voorstellingen worden in de paasvakantie gegeven, zodat jul lie allemaal ze kunnen bezoeken. Een bezoek aan de jeugdvoorstel lingen ls de moeite zeker waard, want jullie weten, dat de PZC in de jeugdvoorstellingen altijd iets goeds brengt Voor alle zekerheid nog even de regeling om toegangs kaarten te krijgen. In de winkel* In /eeuwsch-Vlaande ren waar een raambiljet van onze tournee hangt wordt l)(| iedere aan koop tot een bedrag van f I,een bon verstrekt, Voor f 20 aan bonnen kunnen Jullie een toegangskaartje voor de jeugdvoorstellingen krijgen. De uitreiking van de bonnen begint S april en eindigt IS april. Ouders De PZC-toernee 1968 omvat een aantal voorstellingen die alle in de paasvakantie «or den gegeven. Wij doen een dringend beroep op alle ouders er voor te zorgen, dat hun kinderen maar EENMAAL een voorstelling bezoeken. Gaan zij moer dan één keer, dan betekent dat, dat zij de plaats innemen van een kind, dat nog n: »t was geweest, maar er v/e! recht op had te gaan Begeleiders kunnen dan ook NIET worden toegelaten: de plaatsen zijn JÜter. bestemd voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Bij de inwisseling van dc bon nen voor toegangskaarten tijd en plaats worden nader bekendgemaakt zal een kwartje per kaart worden ge vraagd De opbrengst is be stemd voor een liefdadig doel in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 38