EEN SPRANKJE ZOMERZOTHEID weelderige golven zeugen en kraaihaken nieuwe mode, nieuwe brillen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De grote Garbo heeft dit jaar ook de heren van het syndicat de la haute coiffure frangaise ge ïnspireerd. De nieuwe haarlijn die eind vorige maand in Parijs werd gelanceerd doet met haar weelderige golven helemaal denken aan de ja ren '25-'30. Het syndicat heeft ook inderdaad die oude ondulatievorm met de grote haargolf als basis genomen, de ouderwetse krullen wor den in ere hersteld. Dat betekent ook het einde voor het praktische kortgeknipte kopje. In vak- terme nwordt dat trouwens .een kapsel a la garconne' genoemd, maar dat terzijde. DIVINE ,La Divine 68' is de naam van de nieuwe lijn die niet alleen een zachte omlijsting van het ge zicht moet zijn. maar die ook vele praktische eigenschappen wordt toegezegd. Zo zou er re kening gehouden zijn met de Olympische Spelen en is het dagkapseltje in deze lijn, behalve vrou welijk ook sportief en makkelijk te onderhou den. De haarkleuren zijn warm en niet gelijk van tint, dus een aparte nuancering. Voor de avond wordt natuurlijk weer veel met postiches gewerkt. Hierdoor kan men het Griekse element van de stijl nog verhogen. Verder zijn corsages van bloemen en speldjes ,in'. De grote Divine Greta Garbo was met haar ver heerlijkt kapsel niet de enige inspiratiebron, ook de Griekse oudheid deed een duit in het zakje. Dat blijkt uit het feit dat men poogt een lijn van de kin tot de kruin te creëren, dit geeft zowel een profile als een face een juist beeld van de coiffure. De oude ondulatievorm schrift een scheiding voor. Souplesse en vorm zijn de belangrijkste onderdelen van het nieuwe kapsel voor de zomer. .F,en sprankje zomerzotheid'. Het fc* een uitdrukking van Guy Nicolet, die bij de voorjaar-zomercollectie van Pierre Balmain een nieuwe make-up creëerde. Hiermee doelde hij ongetwijfeld ook op de nieuwe lippen- mode. De bleke kleuren zijn voorbij, vandaag zijn hel de heldere kleurenlicht ale een lentebries, maar toch fel en stralend. Kleur krijgt weer betekenis. Het zegt iets van roze. rood, koper, terra, het zegt iets va» diepere kleuren. Ze glanzen nog wel, maar. en dat is zeker zo belangriflc, verder lijken ze met meer op diezelfde mooi-gemaakte lippen van verleden jaar. Voor het eerst wordt nu namelijk de mond weer duidelijk getekend met een sterke cupidoboog. Ook hier geldtterug naar die goeie oude twintiger jaren. De wenkbrauwen ondergaan ook een verandering, ze worden iets nadrukkelijker smal en in een boogvorm geëpileerd en bijgetekend. Het is per se niet de natuurlijke vorm, maar het hoort er blijkbaar bij. De ogen die een heel belangrijke rol blijven spelen rekenen eens en voorgoed af met brede eyeliners, de wimpers zijn nu veel belangrijker en veel voller. Dat laatste is het best te bereiken met valse wimpers, maar een goede mascara, en dan twee, drie keer gebruikt hoort ook tot de mogelijkheden. SCHADUW Als er helemaal geen eyeliner op het bovenste ooglid wordt gebruikt, dan wel iets aan de binnenkant van de onderste wimpers om het effect te hebben van met JtohV bewerkte ogen. Dat laatste lijkt ons echter uitsluitend voor de jeugd die zich enthousiast op elke rage kan en mag werpen, voor de oudere vrouw blijft een uiterst smalle eyliner op het bovenste ooglid de charmantste oog-make-up. Deze mode die zo rijk aan schaduw heet te zijn is ideaal voor de eyeshadow-industrie. Onder de wenkbrauwboog hoort een pastelkleurlg accent, het oogUd schaduwt men dan met een andere zachte kleur. In de teint wordt ook met schaduwen gewerkt, een effect, dat door het gebruiken van een donkere tint wordt be reikt. Voor de lente Is een tere teint favoriet, in de zomer mag men rustig bruinen. De mode is ook in de maquillage van 1968 lieflijk, grillig en romantisch met hier en daar een sprankje zomerzotheid. De Zeeuwse sieraden ziin geliefd. Bij de Zeeuwsen die hun klederdracht er mee verrijken, bij de ande re Zeeuwsen die de dier bare versierselen hebben geërfd en er een broche of iets dergelijks van heb ben laten maken, maar ook bij de import-Zeeu wen en de toeristen. De schoonheid van uc klas sieke bloedkoralen met hun gouden slot wordt er kend en gewaardeerd. Hoewel de klederdracht langzamerhand verdwijnt, blijven de bijbehorende sieraden in trek. De Zeeuwse juweliers hebben behalve de .stukken' van de diverse kappen een gro te collectie bloedkoralen- snoeren evenals de gra naatgitten. De sloten, die in Walcheren de naam .zeug" dragen, in Beveland kraaihaken worden ge noemd worden nu veel verwerkt in broches, arm banden, hangers even tueel. Men kan er van al les mee doen. in ongewij zigde staat laten, er gou den kettinkjes aan beves tigen. een speld aan laten maken, de mogelijkheden zijn onuitputtelijk. Voor de niet-Zeeuwen is het misschien aardig om te weten dat de meeste .bewerkte' Zeeuwse siera den de vorm hebben zoals ze oorspronkelijk uit Nieuw- en Sint Joosland voorkwamen. Van mode is er op dit ge bied van de edele metalen weinig te merken. En is een tendens om bij verlo vingsringen terug te gaan naar de smalle hoge rin gen, de zogenaamde kogel- ringen. De brede en plat te ringen blyven een aan denken aan de jaren '65- '66. De nieuwe mode met de grote grove krullebol, de ronde ma quillage, de klokrok en de ronde gespen brengt ook nieuwe brillen met zich mee. In feite zijn de brillen afleidingen van de grote uilronde bril die het wel in grote buitenlandse steden, maar niet zo goed in Nederland hebben gedaan. De afleidin gen met amandelvormen die uitgevoerd worden in een bruin en oranjeachtig celluloid zijn voor meer gezichtsvormen ge schikt en zullen het ongetwijfeld beter doen. De grote glazen zijn vaak licht getint, van bruin tot roze en beigeachtig. Dit is zo'n typische nieuwigheid die ouderen een kritisch: ,weer alleen voor de jeugd' uitlokt. Maar er zijn praktische voordelen aan de gekleurde glazen verbonden: tegen het harde en scherpe noorderlicht dat bij iedereen oogrimpeltjes veroorzaakt is het een fantastisch middel. VLAMMEN De vlammen slaan er uit dit jaar. De kleuren mogen dan ha vanna, olijf, schildpad heten, de egale tinten halen het niet bij de gevlamde monturen die in alle nuances bruin verkrijg baar zijn. Doublé dat drie jaar lang een triomftocht heeft gemaakt, tot in de kinderbrillen toe, trekt zich langzamerhand terug. In de celluloid monturen verdwijnt het vlindermodel, een vorm die wél blijft bij de uitgaansbrillen. De herenmonturen zijn in tegenstelling tot de damesmonturen carré-vormig met afgeronde hoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25