In steden: wachtende consument de beste tabak is N RTD N tabak 9 Mode loopt nogal achter Geestdrift voor Tijger programma -rijp, vitaal, NORTON NORTON NORTON FD Kerknieuws Delta Sport' verraste zieken en bejaarden B EN W GOES: 15.000 VOOR LOM-SCHOOL Matthaus Passion Aardenburg en Hulst DINSDAG 19 MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTONrijp, vitaalecht Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! Iets nieuws eerst meer om sociale dan om monetaire redenen worden opgenomen in het produktieplan voor het wordt gemaakt. En als het dan gemaakt wordt is er geen concur rentie want alle produktie is in handen van de staat zodat aan kwaliteitsverbetering niet wordt gedacht uit winstmotieven, maar meer in verband met mogelijke klach ten van de klant. En aangezien de menselijke natuur minder gemakke lijk te veranderen is dan het maat schappelijk stelsel waarin hij leeft, is het eerste van diie twee drijfveren nog altijd sterker dan het laatste. Mode (Door drs M. L. Snijders) MOSKOU Op een plein van de Russische hoofdstad staat een rijtje mensen: ze wachten op een taxi. Voor een winkel staat een rijtje mensen: ze wachten op brood of melk of groente. Bij de deur van een restaurant staat 's avonds een rij van wel twintig Moskovie- ten. Het vriest 12 graden. In een groot warenhuis, waar vol gens een eerste indruk werke lijk alles te koop is, staan lan ge, dikke rijen huisvrouwen: over het hele land geleid tot de ope ning van nieuwe, vaak reusachtige zalen en sporthallen. In Leningrad kunnen in de nieuwe concertzaal 4000 en in de nieuwe sporthal 8000 men sen zitten. Het nieuwe theater bin nen de muren van het Kremlin, her bergt 6000 bezoekers. En toch ston den op de avond dat ik er een bal letuitvoering zag, van niet eens de beste groep van het Bolshoiballet, buiten mensen te vragen of er nog iemand kaarten wou overdoen. Cultuur Want er heerst in dit land ook een geweldige honger naar cultuur; dat is ook te zien aan de drukte in de boekwinkels en aan de formidabele Daarom loopt de Russische mode dui delijk achter de westerse aan. En omdat de communicatie bij de over name niet volmaakt is komen er in de Russische mode nogal wat ele menten in voor uit verschillende mo dejaren van de westerse wereld, wat vooral in Moskou opvalt, meer dan In Leningrad, waar de vrouwen zich smaakvoller kleden. De minirok bij voorbeeld is snel overgewaaid, maar er worden naaldhakken bij gedragen. Felle kleuren zijn nu ,in' maar ze worden dikwijls slecht met andere kleuren gecombineerd. Bij de heren mode, altijd veel langzamer, valt dat veel minder op, al zie je niet veel fantasie in de dessins van kostuums. De jazz die ik heb horen spelen was meer ballroommuziek dan beat. En ergens ver weg van de grote steden schijnen platen van de Beatles te worden verkocht voor 50 roebel 200 gulden volgens de officiële koers en daarvan gemaakte magneto- foonbandjes voor 5 roebel. In een Leningrader cultuurpaleis werden clublessen in jive en shake aange kondigd: sinds drie jaar ,out' bij ons. vertelïen de deskundigen me. Dat alles is aardig om vast te stel len, als bevestiging van enige eigen superioriteit: erg wezenlyk is het natuurlijk niet. Of de stimulans nu uit de eigen economische situatie voortkomt, zoals hjj ons, of bij de een keer voor gekleurde wan ten, een keer voor dekens, er gens anders voor wat mij huis- houdschorten lijken. Die goede ren worden door de verkoop sters zo uit de net opengemaak te dozen gehaald en verkocht. Dat zijn gewone beelden uit Moskou en Leningrad en waarschijnlijk dus ook wel in andere grote steden van de Sowjet-Unie. Op liet gebied van de dienstverleningen en op sommige terreinen van de consumptie is het aanbod Ie klein' voor de vraag; dat geldt zelfs voor de garderobes van vele theaters en musicalls. Gezegd moet worden dat de discipline waarmee de Sowjetburger in de rij gaat staan en geduldig wacht, voor beeldig is. alleen de Britse .queue' is daarmee te vergelijken. En ook is het zo dat op de overheden veel druk wordt uitgeoefend om hierin verbetering te brengen. Want de con sument. kan nog wel wachten, maar hij begint ongeduldig te worden. Daarom schrjjft de krant in Lenin grad dat de plaatselijke.Sowjet nodig eens wat moet doen aan het veel te kleine aantal taxi's in de stad: waar om moeten wij zolang wachten? En de overheid doet haar best: het feest van de vijftigjarige revolutie heeft oplagen van gedichtenbundels. Zelfs in typische arbeiderswijken staan grote boekwinkels en bjj tien graden onder nul kunnen voorbijgangers op Leningrads grote drukke winkel straat, de Newski Prospekt, niet na laten even te bladeren in de op stal letjes neergelegde boeken. Er bestaat een vrij sterk verbreide gewoonte om gedichten aan te horen op voordrachtavonden, wat bij ons toch tot de uitzonderingen behoort. Aan al die culturele verlangens wordt in grote mate voldaan in de zoge naamde cultuurpaleizen. De kolchoa heeft er een, de fabriek en ook de stad. Wij zouden het een verenigings- of en wijkgebouw noemen. En bij ons zouden dertig verschillende vereni gingen er hun activiteiten bedrijven hier is het één instantie die alles organiseert en die daarnaast in het gebouw ook een goedkoop restau rant exploiteert. Maar op bepaalde terreinen is ei die achterstand, die noodzaak voor de consument om te wachten. Dat geldt voor dienstenverlening in het algemeen, voor mode in kleding en muziek en voor de kwaliteit van vee produkten uit het dagelijks leven. De voornaamste oorzaak daarvan zal wel zjjn dat de stimulans, die bij ons uit gaat van de mogelijkheid geld te verdienen met ,iets nieuws', niet aan wezig is. In de Sowjet-Unie moet by ons weer twee jaar duurt voordat we de mode uit Pa rijs hebben overgenomen. Het beeld dat we nog dikwijls hebben van de Sowjet-Unie als een wat achterlijk (ADVERTENTIE) .Het door de Esso Töger zélf ge publiceerde „L.E.V.E. DE TIJ GER" programma Is geestdrif tig ontvangen. Overal is men enthousiast voor de vier hoofd punten: Eanger motorleven. Ex tra activiteiten. Veel nieuws, Enorme service! 25/1.50 United Cigarette Factories Inc. ten is die misschien wel tien gulden, voor luxe artikelen mogelijk niet meer dan twee gulden. Een van de meest opvallende ken merken van het Rusland van van daag is, dat er zoveel is dat weinig verschilt van situaties bij ons. In Le ningrad en Moskou ontstaan in het spitsuur ook autofiles, al zyn ze niet zo lang als in Den Haag en Amster dam, er is ook kleurentelevisie te koop. al kost een toestel met een beetje flinke beeldbuis 1200 roebel, dat is twintig maal het minimum maandloon. En als in Genua een jon geman naar u toekomt om horloges te verkopen, dan komt er in Moskou op het Rode Plein nota bene een jongeman naar u toe die vraagt of hij uw ballpoint mag kopen en of u in de toeristenwinkel, waar al leen kan worden gekocht met buiten landse valuta, zijden sjaals voor hem wilt kopen. Scharrelaars vind je over al. Do grootste materiële verschillen lig gen by auto's en huizen. De eerste zyn zo duur dat particulieren ze zich maar moeilijk kunnen permitteren ai is ook dat snel bezig te verande ren. De nieuwe woningen zijn goed koop maar aanzienlijk kleiner dan wU voor wenselijk houden en dat zal nog geruime tjjd zo biyven. Maar daarover meer in een volgend artikel. NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften, L. Blok te Rid derkerk. Aangenomen naar Lisse, (vacature S. Kooistra) J. v. d. Velden te Dubbel dam. Bedankt voor Woerden (vacature J. J. Poot) C. Korevaar te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden (vacature E Ha verkamp! F, van Dijk te Creilespel. Beroepbaarstelling kandidaat J. Beze- mer. Lindtse Benedendijk 95 te Zwijn- drecht. is beroepbaar. Aangenomen naar Alphen aan de Rijn (vacature K. H. Schuring) F. de Jong te Maasland, die bedankte voor Heemse tweede-predikantsplaats i en voor Haif- i weg-Zwanenburg (vacature B. Mintjes). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande M Baan 'te Zeist. De kwaliteit van het bestaan is in zijn geheel wat minder: het pakpapier is lelijk, de ansichtkaarten zijn slecht van kleur, er hangen m een rek in een warenhuis 200 blauwe regenjas sen van hetzelfde patroon in alle ma ten en nog tweehonderd groene. Er is by ons veel meer variatie. Maar de vrouwen die er tijd voor over hebben, blijken zich uitstekend te kunnen kle den, .bijna iedereen' heeft een ijs kast, televisie en een wasmachine en wie op een avond de eetzaal van ho tel Boedapest binnengaat en de be zoekers ziet eten en dansen onder de kroonluchters uit fin du siècle, kan zich heel gemakkelijk in een westelijk land wanen behalve dat de mensen echter nationale liederen zingen en niet het hupsakeegezang waartoe wij dan vaak onze toevlucht moeten zoeken. ZIERIKZEE Onder het motto .Vreugde beleven is vreugde ge ven' hebben zaterdag 20 meisjes van de sportvereniging .Delta Sport' te Zierlkzee enige langdu rig zieken en bejaarden een aan gename verrassing bezorgd in de vorm van een bakje fruit. Deze actie werd door de gymnastiekaf- deling van .Delta Sport' gevoerd in het kader van de viering van het eeuwfeest van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond (KNGV). In het VARA-program- ma .Tussen start en finish' werd het startsein gegeven voor de lan delijke actie, waarin men iets wil doen voor de minder gelukkige medemens. 7n Leningrad zijn de vrouwen eleganter. GOES De Goese gemeenteraad zal In de komende vergadering een voorstel behandelen 15.000 beschikbaar te stel len ter dekking van de aanloopkosten voor de op te richten school voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (lom-school). Een belangrijk deel van dat bedrag zal nodig zyn om de kos ten te dekken van een commissie van deskundigen, die onderzoekt of een kind kan worden toegelaten tot de lom school, die men per 1 augustus van dit jaar in Goes wil oprichten. De stichting samenwerkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden in de provincie Zeeland is op gericht door het r-k centraal bureau voor onderwijs en opvoeding te Den Haag, de vereniging .Volksonderwijs' te Amsterdam en de vereniging voor chris telijk volksonderwijs te "Den Haag. De school, die men wil oprichten, is be doeld voor kinderen van alle gezindten, die voor dergelijk onderwijs in aan merking komen. B en w komen tevens met een voorstel een krediet van 10.108 beschikbaar te stellen voor het verplaatsen van lichtmasten in verband met de uitbreiding van de sportterreinen in Goes. AARDENBURG Zondag 31 maart zal te Aardenburg voor de 15e maal de uit voering van de Matth&us Passion van Joh. Seb. Bach plaatsvinden. Bij de meer dan 250 uitvoerenden zijn de be kende namen: Willy van Hese (België) evangelist: Bruce Boyce (Engeland), Christusparty: Rlna Cornelissen (Ned.) sopraan, Delia Woolford (Eng.) alt; Reinier Schweppe. tenor, Henk Smit bas, Thijs Kramer, orgel en Leny van der Lee. klavecimbeL Verder werken mee het Amsterdams oratorium koor en het Utrechts stede lijk orkest, en de ,Sint Joseph zanger tje-s' uit Hilversum. Het knapenkoor van de Amsterdamse vredesscholen kan dit jaar wegens gebrek aan zangertjes dit jaar niet als koor deelnemen. Wel ko men enkele jongens uit Amsterdam de Hilversumse opvolgers versterken. Het geheel zal weer onder leiding staan van de dirigent Piet van Egrnond. De uitvoering vangt aan om 2.15 uur en zal duren tot omstreeks 6 uur. Wat de Matthaus Passion in Hulst op zondag 24 maart betreft, vernemen wij het volgende: Elly Ameling die ieder jaar de sopraan partij vertolkt, is intussen één van de beste sopranen in West-Europa gewor den. Een bekend verhaal Is, dat Karl Münchinger, de beroemde Bach-dirigent op zoek was naar een ideale .cast' voor een opname van de Matthaus Passion en als sopraan zocht naar iemand, waarvan hij wel de stem kende van een radiouit voering, maar niet de naam. Hij wist alleen dat zij in Nederland woonde. Ellv Ameling heeft voor haar aandeel in deze opname van de Matthaus Passion en voor opnamen van Schubert - liederen In 1965 de .Edison' verworven. Als alt komt dit jaar naar Hulst de be roemde Engelse zangeres Norma Proo- ter, een van Engelands meest geliefde zangeressen. Zij zong in Engeland met alle bekende orkesten en was een graag geziene gast op de festivals, zoals bv ook op het festival in Edinburgh Ook op het continent heeft zij een grote carriè re gemaakt. Zii zong onder Pierre Bou- lez. Kubelik. Markevitch. en onder Sto- kowski in de grammofoonopname van .The Messiah'. Solisten in Hulst zijn verder: Naan Pöld (tenor), Ernst Sandleben (bas) en Ser ge Maurer (tenor-aria's). Verdere me dewerkenden zijn het Rotterdams Phil- harmonisch, koor Toonkunst, Rotter dams Philharmonlsch Orkest en de jongenskoren uit Hulst en Rotterdam. Algehele leiding Kees Stolwyk. De roebei Prijzen en Inkomens vergelijken is een uiter3t boeiende maar weinig bevredigende bezigheid. De prijsvast stelling is immers, by een systeem dat niet aan concurrentie en dus maar in beperkte mate aan kost prijzen is gebonden, een tamelijk wil lekeurige aangelegenheid. De eerste levensbehoeften èn de woonkosten zyn laag tot zeer laag; van minder noodzakelijke tot luxe artikelen lopen de prijzen verhoudingsgewijs soms schrikbarend op. Dat geldt ook voor kleding en schoeisel: een paar be hoorlijke schoenen kosten gauw de helft van het minimuminkomen, een dunne herenoverjas tweemaal dat be drag. dameslaarzen kosten een heel minimuminkomen (60 roebel) of meer. Maar de huur is zelden meer dan vqf procent van het inkomen en wie geld leent voor de aankoop van een huis, betaalt daarover geen ren te. Boeken en kranten zijn natuur lijk weer enorm goedkoop. Ook binnenlandse reizen zijn niet duur. Al met al is het heel moeilyk om een .koopkrachtprijs' voor de roebel te noemen Voor de eerste levensbehoef-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9