,Geen devaluatie van Amerikaanse dollar' 13 NIEUWE VORMEN VOOR RIJKSSTUDIETOELAGEN Bezit het levensverzekering- bedrijf werkelijk 15.000.000.000 gulden 1 Bestuur Rijnmond: meer bevoegdheden Oud-strijders willen vervolging MODESHOW VOOR BLINDE TIENERS PERSCHEF VPRO NEEMT NA 14 JAAR BIJ OMROEP ONTSLAG VOORKOMEN DAT BUITENLANDERS OP ONZE VLOOT OVERHEERSEN Raad Wormerveer draagt nieuwe VRIJDAG 15 MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STUDIEJAAR 1968-1969: INVOERING VAN WAARDEVASTE NORMBEDRAGEN DEN HAAG Minister dr. G. H. Veringa (onderwijs en weten schappen) heeft de voornaamste normen voor de vaststelling van rjjksstudietoelagen 1968/'69 mee gedeeld aan de eerste en tweede kamer. Tot het belangrijkste ver schil met de normen voor het stu diejaar 1967-'68 behoort, dat re kening wordt gehouden met een prijsstijging van 4 procent in de schaal die betrekking heeft op het levensonderhoudsbedrag van de ouders. AMSTERDAMonder grote be langstelling heeft de Amsterdam- .ie modeontwerper Max Hegman» gistermiddag zijn voorjaars- en zo mercollectie getoond. Op de foto tijdens de show van voor naar achter JasperIna de Jong, Petra Lasenr, Marg Dresselhuy»Conny Stuart en Charlotte Kohier. (ADVERTENTIE) Verder *ijn de kosten .fiscale' kinderen met tot 1000,-. Het maximi lage voor kosten van sti an de overige 50,- verhoogd im van de toe die- en levens- verhoogd tot 4300 gulden. Tevens wordt de toelage verhoogd met liet Inschrijfgeld en met het collegegeld, voor wie dat verschul digd is. In voorgaande Jaren waren bezitters van een rijksstudietoelage vrijgesteld van het betalen van colle gegeld. Beurs en voorschot Voor alle studenten van het weten schappelijk en hoger beroepsonderwijs worden de toelagen gevormd door een beurs (60 procent) en een renteloos voorschot 40 procentDit wijkt af van de huidige normen, waardoor de stu dietoelagen, voor wie ze voor hét eerst kreeg, bestond uit 40 procent beurs en 60 procent renteloos voorschot. Zij, die het doctoraal-examen met goed ge- vo't hebben afgelegd krijgen voor hun verdere studie een beurs. wijs (v.w.o.), het hoger algemeen vormend onderwijs (h.a.v.o.) of het middelbaar beroepsonderwijs (m.b. o.) zijn afgeschaft. Daarvoor komen gemengde toelagen: 80 pet beurs en 20 procent renteloos voorschot. In voorgaande jaren waren de toela gen voor 60 procent een beurs. Be halve bij de eerste toekenning, waarbij het beursgedeelte 40 pro cent bedroeg. In uitzonderlijke gevallen, waarbij de betrokkene door de nieuwe normen in aen ongunstiger positie komt, zullen verkregen rechten niet worden aange tast. Voor gehuwdo studerenden geldt, dat wat zij aan toelagen meer krijgen dan de ongehuwde als renteloos voor schot zal worden verstrekt. Op grond ran de wijziging van de beursgedeel- ten en de voorschotgedeelten zal het totale schuldbestand aanzienlijk worden teruggebracht. Limiet De limiet van de schuld wordt met Ingang van hel komende cursusjaar opgeheven. Ieder jaar zal worden na gegaan of de financiële normen moeten worden herzien met het oog op wijzi- lagen volgens de nieuwe normen van minister Veringa gebeurt in drie ge lijke termijnen: in de eerste helft van de maanden september, januari en april. (Slot van pagina 1 I alle vorige records in Frankrijk ge-| slagen. Donderdagavond werd zelfs overwogen vandaag de beurs te slui ten, maar vermoedelijk zal de rege ring hiervoor de toestemming weige ren. Parijs beleeft de run op het goud nu in een derde periode. Zolang Washington ter verdediging van de dollar zijn kracht evenwel alleen maar m een verhaal en symbolisch tegenoffensief bljjft zoeken, gelooft men in Parijs niet, dat de koorts snel zal kunnen zakken. Integendeel, eer der wordt verwacht, dat de vlucht van de dollar en ook van het pond in het goud zich de komende dagen in versneld tempo nog zal voortzetten. Van de tegenmaatregelen, die Washing- j ton zal kunnen nemen, acht men het' vrijwel uitgesloten, dat tot een embargo op of tot herwaardering van het goud zal worden overgegaan. Waarschijnlij ker is. zo meent men in Parijs dat de gouddekking van de dollar zal worden opgeheven, waarvan donderdagavond in Washington trouwens al officieus spra ke scheen te zijn. nu een waarde bereikt van 20 shillingi en 10 pennies. De grotere Zwitserse banken hebben! donderdagmiddag te 14.00 uur de goud handel stopgezet, dat is twee uur voor. de normale tijd. Zij namen geen verdere! orders meer aan. De prijs was rond 14! uur gestegen tot 5050 francs per kilo, das is hoger dan de openingsprijs Hoewel de omzet niet bekend werd ge maakt, verwacht men. dat die hoger zal zijn dan woensdag toen ongeveer 1001 ton werd verkocht. Kritiek In Europese kringen wordt scherpe kri tiek uitgeoefend op de trage behandeling door het Amerikaanse congres van de voorstellen de gouddekking van de dol lar af te schaffen, waardoor goud ter waarde van 10 miljard dollar beschik baar zou komen voor de strijd om de handhaving van de goudprijs. Goudpool Disconto Ook in Londen Redel ijk Het bestuur van de NSR acht de nieu we normen der rijkstudietoelagen- over het geheel genomen redelijk. Naast een aantal belangrijke verbete ringen die dit jaar zijn ingevoerd, zijn er ook teleurstellende aspecten aan de nieuwe normen. Nog steeds is er geen oplossing gevon den voor hou probleem van de .weiger achtige ouders' dat wil zeggen ouders die de studie van hun studerend kina wel kunnen, maar niet willen betalen Aan degenen die op latere leeftijd hun studie aanvangen worden nog steeds hogere goschiktheidseiscn gesteld, ook al is voor deze groep van studenten de psychologische test als bewijs van geschiktheid vervallen. De NSR heeft zich altijd op het standpunt gesteld.i dat het onderwijssysteem dient te se-i lecteren en niet net rijksstudietoelagen- systeem. Het .bestuur betreurt het. dat de schuld- Ook in Londen bereikte de gold-rush donderdag een absoluut hoogtepunt. Er werd op de beurs meer goud verkocht dan ooit in Engelands geschiedenis het geval was en hoewel men in Londen weigerde officiële cijfers te onthullen, spraken welingelichte kringen, dat er tussen de 175 en 200 ton goud werd ver handeld. Grote belangstelling voor het goud en de aandelen in de goudmijnen leidden ertoe, dat- het pond sterling een nieuw dieptepunt bereikte. Terwijl het pond in het begin van de middag 2.3S dollar waard was, steeg de waarde dank zij de tussenkomst van The Bank of England tot 2.39. desalniettemin het laagste niveau ooit bereikt. Zilver steeg eveneens in waarde. Een ounce zilver was in Londen 1 shilling en een halve penny duurder dan woensdag en heeft Volgens schattingen in Londen heeft de internationale goudpool minstens 450 ton goud, dat is voor een waarde van een half miljard dollar, beschikbaar moeten stellen in de loop van deze week. die een absoluut record in de verkoop van goud te zien zal geven. De hande laren vragen zich af hoe lang dit zo kan doorgaan en hoe er een eind aan moet worden gemaakt. Bankiers, handelaren en economen zjjn het erover eens, dat alleen doeltreffen de, positieve maatregelen door het Ame rikaanse ministerie van financiën de wereld kan behoeden voor een ineen storting van het vertrouwen van het publiek in het geld. .Wat wjj op dit mo ment Wensen zijn geen geruststellende verklaringen, maar directe maatrege len', zo verklaarde een Zwitserse ban kier. limitering op 10.000,- is vervallen. Voor bursalen, die meer dan 6 jaar volledig op rijkskosten studere nzal dit ten gevolge hebben, dat zij na afloop van hun studie een grotere schuld die nen terug te betalen. Als belangrijke verbetering moet naar de mening van het bestuur beschouwd worden de invoering van waardevaste norm-bedragen. Dit jaar Is voor het eerst rekening gehouden met de stijging van de kosten van levensonderhoud. RIJNMONDWET MOET WORDEN GEWIJZIGD (Van onze correspondent) ROTTERDAM Nieuwe bevoegdheden voor Rijnmond op het ge bied van de ruimtelijke ordening, bij het opstellen van ontwikkelings programma's, de planning, de aanleg en verbetering van wegen, het openbaar vervoer, de verontreiniging van water, lucht en bodem, de recreatie en het onderwijs. Dit is in grote lijnen de inhoud van. n „__i* f T"V If het interim-rapport ten aanzien van; tiCCTCttllC 111*01 I 10t(T3 11W dc structuur van Rijnmond, dat hetL J UI UI. h; <XO.U. W dagelijks bestuur van het openbaar li-! aanzien van de recreatie kent de chaam Rijnmond heeft toegezonden aanl ™J"'210ndwet. de bevoegdheid tot het AMSTERDAM (A.NP) De raadkamer de leden van de Rijmondraad. die het °even van richtlijnen en aanwijzingen, Van het Amsterdamse gerechtshof heeft op 10 april gaan hespreken. W il het ?een ?m rekwest in behandeling genomen openbaar lichaam aan zijn doel beant- recreatie-objecten Yfn regaonaal be- van de secretaris van de federatie woorden, aldus dc notaT dan zal de La"§ tot stand te brengen Volg Die 15 miljard is wel het bedrag, dat de levensverzekeringmaatschappijen beheren. Het is de spaarpot van de polishouders, waaruit uitkeringen ge daan moeten worden op het moment waarop dat nodig is of op de dag die in de polis is afgesproken. De maatschappijen kunnen dus met dat geld maar niet doen en laten wat ze willen. Het betekent nl. volstrekte zeker heid voor de bezitters van de 27.671.278 polissen van levensverzekering die er in ons land zijn. De levensverzekeringmaatschappijen beheren dat geld, üw geld. Het heeft dag aan dag de volle aandacht van de de_skundigen die tot taak hebben het veilig en nuttig te beleggen. Veilig, zodat de uitkering zeker is. Nuttig, zo dat iedereen er wat aan heeft. Dat uw spaargeld dank zij die belegging rente opbrengt, is in uw be lang, want daardoor is de premie lager en betaalt u dus minder voor uw levensverzekering. Dat doet het levensverzekeringbedrijf: u helpen in uw zorg voor de toekomst en tegelijk zorgen voor de toekomst van iedereen. Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen - Utrecht unr- !nota dient de totstandkoming van re- 11 reatiemogeflijikheden, waan' het hele Rijnmondgebied naar uitziet, niet af- nieuwe bevoegdheden voor Rijn-j bankelijk te blijven van het oordeel mond, aldus de nota, dienen In de wet! der betrokken gemeenten, te worden opgesomd Deze bevoegdhe-De nota bepleit ook een nieuw finan- zouden eerst moeten worden gege- cieel statuut, dat als grondslag zou BUSSUM: in het Koninklijk BUn deninstituut te Bussum is donder dagavond een modeshow gehou den voor bhnde tieners. Het doel ran deze slioxo is de jongelui een indruk te geven van wat door hun .iende leeftijdgenoten wordt ge dragen. Aan de show wordt mede werking verleend door Sophie van Kleef, Dick Holthaus en BATA International. Hier een beeld tij dens deze show. oorden, aldus dc nota, dan zal Rijnmondwet gewijzigd den. Volgens de: oud-strijders organisaties, waarin deze; en op de daarvoor geëigende tijdstip pen bij algemene maatregel van be stuur. De goedkeuring voor het vast stellen van streekplannen en het ver plichten van gemeentebesturen tot vaststelling of wijziging van bestem mingsplannen berust bij gedeputeerde staten. Deze goedkeuring, aldus de nota. zal naar het dagelijks bestuur van Rijnmond moeten worden verlegd. In wet moeten hebben dat de kosten van het eigen en rechtstreekse Rijnmondbestuur niet worden afgewenteld op de ge meenten. De nota suggereert de instel ling van een agglomeratiefonds, dat ongeveer op dezelfde wijze zou kun nen werken als het provinciefonds of het gemeentefonds MENINGSVERSCHIL MET DIRECTIE Mej. De Visser gaat studeren onze rtv-medewerkster) jaar aan de VPRO verbonden, een diep gaand vei-schil van inzicht tussen di rectie en bestuur enerzijds en haarzelf anderzijds en een voortdurend struike len over het gebrek aan bestuursvaar- |digheid, waarvan zowel de voorzitter SryTi. HILVERSUM - Mejuffrouw Ank Delfgaauw terzake van belediging van de Visser, perschef van de VPR.0 een bevriend staatshoofd, president1 Johnson (art. 117 wetboek van straf-;hoofdredactrice van het blad Contact Krachten, artikel 12 wetboek van straf-i,VrÜe Geluiden' heeft per 1 juli vordering kan alleen een belanghebbende! haar ontslag aangeboden. Bestuur over het niet vervolgen van een straf- 7 a en directie van de VPRO hebben baar feit zijn beklag doen bij het hof. De eerste vraag die het hof zal moeten beantwoorden is derhalve of de federa tie als zodanig kan worden aangemerkt. Ook moet de wet. uitdrukkelijk opdracht geven tot het opstellen! van een ontwikkelingsprogramma, waaronder de nota het geven van een visie voor de toekomst verstaat. De huidige Rijnmondwet biedt on voldoende bescherming tegen kost bare vertragingen, overlappingen en tegenstrijdigheden ten aanzien van IE de planning, aanleg, de verbetering |2 en het onderhoud van wegen - ververbindingen, aldus de nota. Als het om wegen gaat, die voor het hele Rijnmondgebied van belang zijn, dan ligt het voor de hand, zegt de no ta, dat het openbaar lichaam met de opstelling van het program van actie en de tenuitvoerlegging ei-van wordt belast. Een dergelijke arbeid kan beter door één instantie worden verricht. KAPITEINS EN OFFICIEREN TER KOOPVAARDIJ: Vervoer Als Rijnmond de bevoegdheid krijgt de enige vergunningverlenende in stantie te zsijn ten aanzien van het. openbaar autobusvervoer en het groepsvervoer, waarvoor een verzoek aan de minister is gedaan, zal dat in de nieuwe Rijnmondwet zelf vermeld moeten worden. De tekst zal zo moeten worden geredi geerd dat, indien men dat wenst, over gegaan kan worden tot de vorming van een vervoersbedrijf, dat met de NS en streekvervoersbedrijven open baar personenvervoer in het hele Rijn mondgebied verzorgt. Bijna 7000 Chinezen op onze schepen ROTTERDAM (ANP) De overkoepende organisatie van kapi teins en officieren ter koopvanrdjj vindt, dat de overheid initiatieven moet nemen om te voorkomen dat de Ne- derlandse koopvaardij koopvaardijofficieren binnenkort geheel is uit een gevoel van onvei- ligheid en onbehagen gewekt, gepaard gaan de met wrevel over de ondergane vernederin gen'. dljofficieren. Bovendien achten zjj de veiligheid aan boord der schepen in gevaar. De laatste Qjd hebben zich, aldus het maand blad Journaal, orgaan van de verenigingen van koopvaardijofficie ren ,meer dan eens in cidenten voorgedaan op schepen, die met Chinezen zijn bemand ,Dit heeft op een deel van de Nederlandse van deze mededeling kennis geno men en delen mede dat haar ver zoek ingewilligd is. Het wordt een eervol ontslag. Als reden voor haar ontslagaanvrage noemde mejuffrouw De Visser, sinds 14 als de vloot met zoveel 2 het geval is. Mede om deze reden vinden de verenigingen van koop vaardijofficieren dat de rederijen zich met ge richte maatregelen een blijvende plaats op de arbeidsmarkt moeten verwerven, met als doel zich van vakbe kwame Nederlandse zeevarenden te voor- Bind oktober heeft mejuffrouw De Visser een beroep op directie en bestuur gedaan om zich te beraden over het totale gebrek aan com municatie da ter heerste tussen de VPRO-medewerkers. inclusief be stuur en directie en de persdienst. Tot op de huidige dag heeft zij op dit verzoek geen enkel antwoord gehad. Van enig gezond contact met de persdienst is. volgens mejuffrouw De Visser, namelijk nooit sprake geweest. Zij heeft zich altijd" alle moeite getroost hierin verbeteringen aan te brengen. .Men heeft ons werk kennelijk niet belangrijk genoeg ge vonden, ofschoon toch juist het werk van een persdienst een van de recht streekse vormen van communicatie is. die de VPRO altjjd zegt na te streven. Onder deze omstandigheden ieek het me niet langer mogelijk mijn werk naar behoren te kunnen vervuilen'. .Veertien jaar heb ik met veel toewij- ZAANDAM (ANP) Alle fractievoor-:ding gewerkt, ik heb mijn .verk met zifters uit de gemeenteraad van Wor- veel liefde gedaan. Ik heb .Vrije Gelu:- merveer hebben donderdag namens alle den' eindelijk winstgevend gemaakt, ik gemeenteraadsleden, de commissaris der heb de hele persdienst op touw gezet, koningin in Noord-Holland, mr F. J.lmaar nu ben ik dan, en zo krijgen wé Kranenburg, gevraagd te l>evorderen datallemaal een beurt, het kind van de wethouder M. J. Hille te Zaandam tot,rekening geworden. Nu is er in allerijl burgemeester van Wormerveer wordt leen commissie van dertig mensen bè- 'benoemd. Het burgemeestersambt van noemd om zich te beraden over de I Wormerveer komt eind september va-1 problemen van de structuur van de leant, wanneer de tegenwoordige burgen communicatiestoornissen, maar voor mij j meester, mr J. C. T.yrklama, met pen- Is bet te Iaat. Al jaren sta ik oen an- remanders ais span- j "is bemand als thans gj burgemeester voor hftf mu.nl lm lfnJn - buitenlandse arbeids krachten. onder wie vele uit do volksrepu bliek China. Het feit dat Chinese scheepsbe manningen in toene mende mate de plaats van Nederlanders heb ben ingenomen, heeft de animo voor het zee- mansberoep in ons land negatief beïnvloed vaardij zal zo menen de koopvaar- inhoud kunnen krijgen Op 1 januari 1967 be liep het aantal arbeids plaatsen op Nederland se koopvaardijschepen koopvaardijofficie- 24.714, circa 14.000 ren wijzen op de sltua- werden door bultenlan- tie, die er in tijden van ders ingenomen, onder I sioen gaat. jdere koei-s i wat betreft .Vrije Ge- iiitvoering van de spé- Ongeveer 55 procent clale taak van de koop- van de scheepsgezellen Actie voor het waterbehoud DEN HAAG (ANP) Oud-premier mr V. G. M. Marjjnen heeft donderdag in Den Haag het .nationale comité voor de campagne waterbehoud' geïnstalleerd. S dat de komende jaren, onder zijn lei- Si ding, een actie zal voeren om het Ne- derlandse publiek water-bewust' te ma- ken en waterverontreiniging tegen te lllllllllllllllllllllllllllllllllll gaan. len beperkt, maar ook al jaren roep ik dat de directionele post te zwaar is. Je staat echter als een roepende in de woestijn. Voor mij is de kous nu af, ik wil niet langer genadebrood eten'. Studenten Mejuffronw De Visser is van plan zich geheel uit te pnbliciteitssfeer terug te trekken, zij wil met ingang*--•

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13