KEES VERKERK reed opzienbarend totaal STORMLOPEN AJAX GOED VOOR 1 TREFFER Degradatiestrijd schakers nog fel ZELFVERTROUWEN FEIJENOORD ONGESCHOKT Feijenoord machteloos in Amsterdamse greep Wereldrecords aan de OPNIEUW NÜRNBERG VERLOOR lopende band in Inzeil CIJFERS VAN INZELL KEIZER HERINNERDE ZiCH NIETS MEER DE MODDER OP HET BROEKJE VAN T0NNY MAANDAG 11 MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 De met veel spanning tegemoet geziene voetbaltopper Ajax Feyenoord is voetbaltechnisch gezien teleurstellend geweest, want toen Ajax 21 minuten na het begin van de tweede helft door de voor Piet Keizer ingevallen Ruud Suurendonk een 1 O-voorsprong nam bleek Feijenoord ook niet veel verder te kun nen reiken dan het verdedigende spel, dat de Rotterdammers tot dan hadden uitgevoerd. Toen bleek dat zij gewoon niet op gewassen waren tegen het superieure spel van de thuisclub, die in Bennie Muller en Velibor Vasovic nog boven de rest uitste kende troeven had. Feijenoord, dat door een gelijkspel de mo rele overwinnaar zou zijn, kon geen vuist maken en het mocht tenslotte nog blij zijn dat Ajax van de vele kansen er slechts één had benul. een verbetering en reed lang niet vol- •en matige (tot voor kort nog 1NZELL (ANP) Wereldrecords op bestelling leveren is niet zo eenvoudig. i)e Europese schaateiite volbracht het kunststuk echter in alle opzichten tijdens de driedaagse record jacht in Inzeil. Vooral zon dagmiddag sneuvelden de wereldrecords aan de lopende band. Fred Anton Maier, die overigens in het .Beierse Alma Ata' ook het een en ander opeiste (hij verbeterde de records op de drie en vijf kilo meter), raakte toen twee van 's werelds topverriehtingen kwijt, na melijk op de tienduizend meter (aan zijn landgenoot Guttormsen) en het puntentotaal op de vier klassieke afstanden. Het laatste record moest het nogal ontgelden, want maar liefst acht rijders bleven onder het oude totaal van Maier (176.340). Kees Verkerk zorgde er voor, dat Nederland althans nog eenmaal op de wereld- recordlijst genoemd wordt. Hij kwam tot het opzienbarende totaal van 172.058 punten. De gedetailleerde prestaties van de Olympi sche kampioen waren: 500 meter: 40.4 sec. 1500 meter in 2.03.7, 5000 meter in 7.19.9 en 10.000 meter in 15.28.7. poging en slaagde: 15.16.1. .Jan Bols werd tenslotte vijfde In 15. 34.1. Arte Eriks reed r.ljn derde tien kilometer. Hij bleef meteen ruim één minuut onder zijn beste persoonlijke record: 15.50.9. Eriks was zelfs nog nooit onder de zeventien minuten ge bleven Nadat Fred Anton Maier vrijdag de recordjacht inluidde met een nieuwe toptijd op de 3000 meter (4.17.5), volg de zijn landgenoot Ivar Eriksen zater dag het goede voorbeeld van de Euro pees en wereldkampioen door op de 1000 meter het wereldrecord aan Ard Schenk te ontnemen. Een tiende se conde was Eriksen sneller. In het licht van de felle schijnwer pers groeiden in de namiddag de wed strijden op de vijfduizend meter naar een dramatische ontknoping voor Kees Verkerk. Zijn grootste concurrent was. zoals zo vaak dit seizoen, .locomotief' Maier. In een uitermate sterk gereden rit snelde Verkerk onder geestdriftige i van het publiek naar Magne Thomassen en Ard Schenk deelden de tweede plaats met 2.05.6. De Noordhollander kwam er verder in de Zuidduitse plaats nauwelijks aan te pas en nam zelfs niet deel aan de tienduizend meter. De schaatsmarathon was het sluitstuk van de wedstrijden. Zou ook op deze afstand het wereldrecord gebroken worden Magne Thomassen kwam ver onder zijn persoonlijke record met 15.23.3; Kees Verkerk zorgde voor de beste Nederlandse prestatie ooit be haald op de tienduizend meter (15.28.7) en Oerjan Sandler benaderde het record van Maler (15.20.3) tot op 0.3 msec. Maier zelf geloofde niet in BONN (ANP) Weer beeft FC Nilmberg zaterdag In de Westduitse bundesliga een nederluag geleden. Eerst verlies tegen HSV Hamburg, toen tegen Eintracht Frankfort en za terdag op eigen terrein tegen Schalke '04. 2-3. Weer echter bleef de positie van FC Nilmberg, dat in de tweede oompetitiehelft reeds meer punten ver speelde dan in de eerste helft, buiten gevaar, omdat de meeste belagers eveneens punten verspeelden. Alleen Bay era Miinchen kwam tot een over winning: 3-0 tegen Eintracht Frank furt. Nümberg heeft hierdoor nog steeds een ruime voorsprong (4 punten) op Borussia Münchengladbacn (1-1 in Hannover), maar of deze behouden zal kunnen blijven is onzeker. Hennes Weisweiler. Borussia's trainer, zei za terdag dat Nümberg er nog lang niet tijd, die men nauwelijks voor mo gelijk had gehouden: 7.19.9. Nauweljjks was de jubel van de toe schouwers verstorven of geweldenaar Maier had zjjn .rechtmatig eigendom' weer opgeëist en een fenomenale tyd verwezenlijkt: 7.16.7. Ook Jan Bols, dit seizoen debutant en meteen al tweemaal vijfde bij de in ternationale kampioenschappen, zorg de voor een uitstekende verrichting. Met zijn 7.23.5 eindigde hij, nog voor Per Willy Guttormsen, als derde. De zondag begon In Inzeil met de 1500 meter. De omstandigheden (er was meer wind) waren duidelijk on gunstiger dan op de beide voorgaande dagen. Op de .mijl' kwam het we reldrecord van Magne Thomassen (2. 02.5) dan ook niet in gevaar. Kees Verkerk bevestigde zijn gouden medaille van Grenoble door in 2.03.7 te zegevieren. De uitslagen van de schaatswedstrijden ln Inzeil lulden: 500 METER: 1. Magne Thomassen (Noorw) 40.2: 2. Kees Verkerk (Ned) 40.4; 3. Ard Schenk (Ned) en Manne Lavaas (Zweden) beiden 40.5: 5. Bjoem Tveter (Noorw). Jonny Hoeglln (Zwe) en Dag Fornaess (Noorw) allen 407; 3 Giinter Traub (W.- Dld) 41; 9- Goeran Claesson (Zwe) 413: 10. Gerhard Zimmerman (W-Dld) 41.4; 11. Jorrit Jorritsma (Nederland) 41.6; 12. Jan Bols (Ned) 41.7; 13. Hard Henrik sen (Noorw): Richie Wurster (VS) en Per Willy Guttormsen (Noorw) allen 41.9: 16. Fred Anton Maier (Noorw) 42: 17. Arie Eriks (Ned) 42.2 en 24. Wim Beukers (Ned) 43.8. De Rotterdammers waren overigens uitstekend van start gegaan. Na zes minuten kreeg Samardzic bij een voor zet van Geels een redelijke kans maar hij richtte slecht met het hoofd. Daar na verplaatste het spel zich naar de helft van de Feijenoorders, die vaak met man en macht in de verdediging moesten. Ook Coen Moulijn werd naar achteren geroepen en met veelal alleen Kindvall en Geels als speerpunten kon Feijenoord aanvallend niets uitrichten. De stormlopen van Ajax brachten ech ter ook geen succes. Alle probeersels van Cruyff (voortdurend op de hielen gezeten door schaduw Israël), Groot en Swart liepen op niets uit. Deels door misschoten, deels ook door het uitste kende werk van Eddy Pieters Graaf land. Na de hervatting bleken Piet Kei zer bij Ajax en Rinus Israël bij Feij enoord vervangen te zijn door resp. Suurendonk en Libregts, Verande ring in het spelbeeld ontstond hier door nauwelijks Dat Samardzic in de 52ste minuut via de handen van Bals de paal trof betekende geen ommekeer. Die kans was ontstaan door de enige fout van de bijzonder zeker en correct spelende Ajax- defensle. Ruud Suurendonk «elke ingeving heeft Rinus Mfohels gehad om deze van origine middenveldspeler als speerpunt te laten optreden terwijl Johan cruyff naar do linksbuitenplaats werd gediri geerd Toen Benni Muller in de 6<lste minuut een vrije trap mocht ne men cn «Ie bal recht op een voor het doel saamgedrongen kluit spelers rol de stond Suurendonk op de goede plaats. Crujff had de bal laten lopen en ook een Feijenoorder had te laat gereageerd: met een hard schot pas seerde Suurendonk de kansloze Pie ters Graafland. Het verschil ln kwaliteit dat er tussen Ajax en Feijenoord is bleek in de laat ste 20 minuten Feiienoordtrainer Ben Peelers had gelijk toen hij na afloop vaststelde dat zijn ploeg niet was weg gespeeld. dat zijn verdedigers de man dekking bekwaam hadden uitgevoerd en dat het beslissende doelpunt op zeer gelukkige wijze tot stand was geko men. Maar dat verheelde niet dat in de periode dat Feijenoord zich werke lijk met aanvallen bezig hield nadat het met 10 was achtergekomen gebrekkig aanviel, eenzijdig met de lange trap. niet in staat om het blok dat" Vasivic meesterlijk organiseerde, uiteen te spelen. De laatste 20 minuten sloeg Ajax de aanvalspogingen van Feijenoord bijna achteloos af, scherp :n tegenstelling met de wijze waarop eën constant aanvallend Ajax daarvoor de Rotterdamse ploeg belaagde. Toch was liet niet onbegrijpelijk dat de Fejjenoordhoren na afloop ondanks de 1O-nederlaag tevreden weg wandel den. Zij waren niet weggespeeld en dat was enkele seizoenen achtereen in Amsterdam gewoonte geworden. In belangrijke mate dankte Feijenoord dat aan doelman Eddy Pieters Graaf land. aan een goed ingrijpende Rinus Israel voor rust. aan de goede zorg die Piet Romeijn na rust aan Crnyff mee gaf, aan liet organisatietalent van voorlaatste man Kraay en aan het mis sen van kansen waaraan de constant aanvallende middenspeler Groot zich bezondigde. Hier hel. Ajax-doelpunt gemaakt door Suurdonlc die langs Kraay en Haak is geglipt. Doelman Eddy Pieters Graafland is verslagen. VLISSINGEN De op één na laat ste ronde van de Zeeuwse schaakcom- petitie is achter de rug en de strijd om de onderste drie plaatsen is nog steeds niet geluwd. VSV Sluiskil ont ving Middelburg I en met een voorlo pige stnnd van S'/j-SIs de wedstrijd afgebroken. De afgebroken partijen staan zo dat een uitslag van 5-5 uit de bus zal komen. Vlissingen n-SVKB Cadzand werd een overwinning voor SVKB ook de eerste met 1/7-9ZiVlissingen I Het een steekje vallen door Landau I een ge lijkspel toe te staan; 5-5. Te.meuzen- Goes I werd in tweeën gespeeld, vij'f horden hebben reeds gespeeld 2 '/z - %/ien de rest wordt dinsdag ge speeld. Tenslotte moest het Zeeuwse tiental Vlissingen A aantreden in zijn laatste wedstrijd tegen Zierikzee; het werd een duidelijke overwinning: 7%- 2'/z). Het tiental is dus zonder verliespun- ten kampioen geworden. Nu maar wachten op de promotie die in april- mei gehouden zal worden. De stand luidt als volgt: Vlissingen - - - 1500 METER: I. Kees Verkerk (Ned) 2.03 7: 2. Magne Thomassen (Noorw) en Ard Schenk 'Ned) 2.05.6: 4. Jonny Hoeglin (Zwe) 2.05.8: 5. Fred Anton Maler (Noork) 2 06 1 (pers. record): 6 Goeran Claesson (Zwe) en Dag Fornaess 'Noorw) 2 06 3: 8. Bjoern Tveter (Noorw) 2.06.4: 9. Oerjan Sandler (Zwe) 2 06 6; 10. Jan Bols (Ned) 2 06 9; 16. Arie Eriks (Ned) 210 7: 17. Jor rit Jorritsma (Ned) 2.117; 20. Wim Beu kers (Ned) 2.13.0. 5000 METER: 1. Maler (Noorw.) 7.16.7; (nw wereldree.): 2. Verkerk (Ned) 7.19.9; 3. Bols (Ned) 7.23 5: 4. Guttormsen (Noor wegen) 7 25.0: 5 Sandler (Zwe) 7.28 3; 6. Hoeglln (Zwe) 7.29 4: 7. Thomassen (Noor wegen) 7.30.2; 8. Tveter (Noorw) 7.31.2: 9 Claesson (Zwe) 7 3119; 10. Fornaess (Noorw) 7.36 1: 11. Henriksen (Noorw) 7.36.6 en 12. Schenk (Ned) 7.37.8. 10 000 METER: 1. Per Willy Guttormsen (Noorw) 15,16.1 (wereldrecord); 2. Oerjan Sandler (Zwe) 15.20.6: 3. Magne Thomassen (Noorw) 15 23 3; 4. Kees Verkerk (Ned) 15.28.7: 5. Jan Bols (Ned) 15 34.1: 6. Günther Traub (W-Dld) 15.50.5: 7. Arie Eriks (Ned) 15.509: 8. Fred Anton Maier (Noorw) 15.51.1; 9. Bjoern Tveter (Noorw) 15.55.2; 10. Dag Fornaess (Noorw) 15.56.1: 12. Wim Beukers (Ned) 15 57 8 EINDSTAND, rkerk 172.058 (wereldrecord); 2. Tho- n 173.252: 3. Sandler 174.360; 4. Gut- 174 805 5. Bols 175 055; 6. Maler 175.258: 7 Tveter 175.713: 8. Fornaess 176 215: 9 Caleson 176.410; 10. Traub 177.862, 11 Eriks 179.152; 12. Schenk 179.702; 13. Struz 182.270; 14. Beukers 183.053. SPRINTKLASSE. De Amerikaan Nell Blatchford won de 500 meter heren ln de tijd van 39 4 sec. Hij bleef hiermee de Duitse wereldrecordhou der op deze afstand. Erhard Keiler. 6.2 sec. 18 73% 5 2 1 12 48 5 2 1 12 45% 5 1 2 11 40% 3 3 2 9 41% 2 1 5 5 32 het winnende men verheugd over het feit. dat het .maar' 1-0 was geworden. Ondanks alle optimistische geluiden tevoren, wist men bij Feijenoord diep in het hart. dat het een kunststuk zou worden in Amsterdam te winnen. ters, de trainer van Feijenoord. .Wii hebben tactisch sterk gespeeld'. Al wilde hij wel toegeven, dat die uit spraak een beetje in tegenspraak is met zijn bewering: .We hadden voor onvoldoende mankracht en kwaliteit om spel te maken. De ver dediging kreeg daardoor geen rust al hebben zij qua conditie allemaal de wedstrijd goed doorstaan', .jax-trainer Rinus Michels was na tuurlijk tevreden ,Het was een fijn voetbalgevecht, dat wij verdiend hebben gewonnen. We zijn veel ster ker geweest, al duurde het dan lang voordat er een doelpunt viel. Ik heb Suurendonk bewust in de spits ge zet, toen Keizer in de tweede helft niet meer kon spelen. Suurendonk heeft wat meer .body' en hij is las tig. Hij heeft Kraay en Libregts aan Op een bankje ln de Ajax-kleedkamer zat de In de rust vervangen Piet Keizer, met in het rechteroog een gTote rode vlek. Een botsing met Cor Veldhoen b\| een voorzet van de opgerukte Van Duivenbode maakte van de Ajax-linksbuiten Zierikzee I Goes I Terneuzen I Vlissingen I VSV Sluiskil Landau Axel Middelburg I SVKB Cadzand 7 1 1 5 3 22% Vlissingen II 8 0 0 8 0 12% Van deze vijf degradatiekandidaten moeten de volgende nog tegen elkaar: Middelburg I-Landau Axel; VSV- SVKB; Middelburg-SVKB. Verder moet Landau nog tegen Zie rikzee aantreden. Vlissingen II is reeds slachtoffer van de degradatie, wie de andere twee zullen worden is nog een open vraag. AMSTERDAM ,Van harte gefelici teerd met de overwinning, jongens', klonk het gistermiddag in de Ajnx- klcedkamer. Burgemeester dr I. Sanikalden bad er bjj Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag op gestaan even naar de spelers te worden ge bracht om hen te complimenteren met de 1-0 overwinning op Feijen oord. Dr Samkalden drukte de hand van een aantal AJacieden, die la chend verhaal deden van hun bele venissen op het veld. Matchwinner- invaller Rudie Suurendonk kreeg een speciaal compliment van Am sterdams burgervader, die met in zijn kielzog de verzamelde sportpers de kleedkamer was ingezogen, beide kampen heerste merkwaardig genoeg tevredenheid over de afloop van Ajax-Feijenoord. Bij Aajax was men vooral blij over het duidelijke kwaliteitsverschil, dat aan de dag waa getreden; bij Feijenoord was het werk gehouden. Johan Cruyff Jopie voor de spelers van Ajax' eerste kreeg daardoor wat meer gelegenheid om de ruimte te zoeken. Nee, we hebben echt goed gespeeld, ook op het middenveld'. >e nederlaag bjj Ajnv heeft het zelf vertrouwen van Feijenoord niet aan getast. .We staan twee punten voor', zei Ben Peeters. .en «lie voor sprong houden we. Ajax is nu ach ter de rug en we zijn toch zeker niet van bet veld geveegd Als het morgen weer zou moeten dan zou ik het weer doen zoals vandaag', let meest verbijsterd over de geringe stootkracht van het duo Mouiyn- Jansen was Wim Suurbier, de Ajax rechtsback, die op een zware wed strijd had gerekend. .Ik begrijp er helemaal niets van. Ik heb Moulijn amper gezien In het begin is-ie me een keer voorbij gegaan, maar voor de rest niet meer'. was heel gek. Ik weet ook niet hoe het gekomen is. Naderhand ging het weer wat beter. Ik had wel erg veel last van hoofdpijn'. Van de drie geblesseerde spelers schijnt de hoofdstedelijke linkerverdediger Theo van Duivenbode er het ergst aan toe te zijn. Dokter J. Rolink, clubarts van Ajax. was na afloop positief over Van Duivenbode: .Hij heeft een gescheurde enkelband en zal zeker de eerste twee weken niet kunnen voetballen'. Van Duivenbo de hinkte met een pijnlijk gezicht rond in de druk bezochte bestuurs kamer: .Je moet maar pech hebben' klaagde de Amsterdammer, die ove rigens wel de hele wedstrijd had uitgespeeld. Over Piet Keizer was dokter Rolink minder positief. .Hij heeft een bloed uitstorting in de rechter oogbol en een traumacapitis. Dat betekent een stoornis tegen een lichte hersen schudding aan. Het was hem in de rust af en toe ook wazig. Piet wist bijvoorbeeld niet wat er met hem was gebeurd. Daarom heb ik hei beter gevonden hem voor het begii van de tweede helft te laten vervan gen'. Dokter Rolink had bjj dezi beslissing rekening gehouden met de zware operatie, die Keizer eei Eaar jaar geleden aan zijn hooft eeft ondergaan. .Deze nieuwe bles sure kan in verband daarmee ge vaar lijk zijn. Maar pas over eei dag of drie kan met zekerheid daai over iets worden gezegd', aldus dok ter Rolink. Hij bleef echter voo Ajax ook optimistisch: .Het is goe mogelijk, dat de blessure minde erg is dan z\j zich heeft doen late aanzien. Dan is het niet uitgesloten dat Piet volgende week zondag te gen PSV weer meespeelt'. 3tj Feijenoord was Rinus Israël in d< rust vervangen door Libregts. Is raël. die met de kennelijke opdracht om Johan Cruyff geen moment vrij heid toe te 3taan in het veld wa. gekomen, had weer last gekreger van een slepende liesblessure, waar door zijn uitkomen tegen Ajax ook al op losse schroeven had gestaan. Vreugde en verdriet na het Ajax- doelpunt. Met de handen aan het hoofd loopt Guus Haak hier terug in het veld terwijl v In r Suurendonk, Swart, Groot en Cruyff hun vreugde niet on der stoelen of banken steken. 1000 METER: 1. Ivar Eriksen (Noorw) 1.20.5 (uw wereldrecord); 2. Svein Erik Stlansen (Noorw) 1.21.1; 3. Erhard Keiler (W-Dld). DAMES. Op de 1500 meter dames werd wereldkam pioene Stien Kaiser eerste ln 2.20.2. ZIJ bleef de Finse Kaja Mustonen bijna een volle seconde voor. De uitslag luidt: 1500 METER DAMES: 1. Stien Kaiser (Ned.) 2.20 2. 2 Kaja Mustonen (Finl) 2.21.1: 3. Ans Schut (Ned) 2.23.6; 4. Slegrled Sundby (Noorw) en Rieneke Demming (Ned) 2.25.8; 6. Tula Vllkas (Finl) 2.26 2 en 8 Beppy Geyssen (Ned) 2 32.5. 1000 METER DAMES: 1. Kaja Mustonen (Fin!) 1.31.5; 2 Stien Kaiser (Ned) 1.32 6: 3. Sigrid Sundby (Noorw) 1.34.2; 4. Ans Schut (Ned) 1.34.3. 3000 METER. 1. Stien Kaiser (Ned) 4.57 6; 2 Ans Schut (Ned) 5 00 3. DE EINDSTAND. 1. Ans Schut 103.767 pnt; 2. Kaja Mustoner 198.383 3. Sigrid Sundby 193 533. 4 Stier. Kaiser 199 333 Wie gisteren tot zes uur het tijdstip waarop het voetbalgevecht Ajax-Fey- enoord op het tv-scherm waaierde onkundig is gebleven van de uitslag van dit 'treffen mag zich een zeldzaam verschijnsel noemen. Uit ondervinding weten we dat er maar één mogelijk heid was: thuis blyven zitten met wat jes in de oren. geen radio aan en zeker de tv met. Zaterdagavond had Theo Kttomen in het radioprogramma ,Goal' uitslagenlezer Frits van Turenhout al .namens vele luisteraars en kijkers' ge vraagd zondagmiddag in het tv-pro- gramma Monitor de uitslag tan Ajax- Feijenoord maar mei bekend te ma ken. J)at Is uit mn hart gegrepen', zei Frits en jawel hoor, hn maakte zondagmiddag de uitslag niet bekend. Ook wij hebben een zwakke poging ge daan onwetend te blijven van de uit slag. Tevergeefs. Nauwelijks hadden we in de rust van de wedstrijd Middel burgConcordia SVD de Middelburgse theekamer' betreden of een Middel burgs bestuurslid riep opgewekt: Ajax staat met 10 voor. Dat zegt welis waar veel, maar nog niet alles, want de eindstand was dat nog niet. Maar welk verhaal kregen we te horen bij onze thuiskomst niet ran Pinter maar fan het Momtorteam)Wel, een huisgenoot vertelde opgewekt deze anekdote: iedere keer weer als in Mo mtor Ajax-Feijenoord ter sprake kuam, werd de kijkers vijf seconden gegeven om het geluid weg te draaien. Maar wat verscheen er op hel scherm toen er even een flits kwam van de v:edstri}dT Jawel: het scorebord met duidelijk leesbaar 10. Maar waarachtig was het aan enkelen toch nog gelukt om aan ieder bericht over Ajax-Feijenoord te ontkomen. Dat bleek in dat Vhssinsrs etablisse ment dat we betraden omdat we nog niet behoren tot de happy-few-met- kleuren-tv en omdat in dat etablisse ment Ajax wel in opwindend blauw en Feijenoord wel in hel rood-wit te zien waren. Zowaar hadden zich daar en kele mannen genesteld, die angstig ie dere nieuwe gast toeriepen: niets ver tellen. niets vertellen, we weten de uit slag nog nief. Waarschijnlijk hadden zij kort voordien hun gebarricadeerde huizen verlaten, waarin de PZEM die middag geen halfje had verdiend aan stroom' voor radio en tv. En terwijl de meesten de eerste helft wat ver veeld uitzaten omdat zij wél wisten dat er voor de rust toch niet gescoord zou worden, wonden de onwetenden' zich inderdaad op bij iedere aanval. Omdat wij al lang wisten dat er na dat Ajax-doelpunt toch niet meer gescoord zou worden, repten we ons na die treffer weer ijlings huiswaarts om nog even het zwart-grijs-wit-beéld te zien en vergelijkingen te trekken. Conclu sie: de televisierecensenten die aZ maanden geleden schreven dat kleu- ren-tv in feite normaal is en zwart- wittv abnormaal hebben zonder meer gelijk. Na het eerste kwartier dan is het nog een nieuwtje realiseert men zich niet meer zo dat het ,in kleur1 is. Maar wel is er de simpele conclusie: het is echter. Dat realiseert men zich soms met een schok door een klein detail: als de Ajacied Tonny Pronk opstaat na gevloerd te zijn door een Feijenoorder ziet men de modder duidelijk in bruine lagen op zijn broekje en shirt. Echte modder. Geen zwarte mep. Details als deze maken kleuren-tv levender1 Het laatste kwar tier zagen we dus in zwart-grijswit. De viedstrijd leefde' minder. Nou ja, het went wel weer. Tenslotte nog even de mening van een Amsterdamse medewerker die de wed strijd zowel van de tribune als voor de buis zag: Vergeleken bi) het zwart-witbeeld was het kleurenbeeld vooral duidelijker, niet zozeer door grotere scherpte maar doordat de spelers beter herkenbaar waren. Ajax speelde geheel m het blauw, Feyenoord in zwarte broek en het bekende rood-witte shirt, de spe lers waren dus ook in zwart-wit goed te onderscheiden, maar als je tegen de rechterzij van een Feijenoorder aan keek, (de rode helft van zijn shirtje), dan was het verschil toch niet zo evi dent dat een beetje extra turen on nodig was. Op de kleurentelevisie le verde dat uiteraard geen enkel pro bleem op, blauw is blauw, en rood wit-zwart is roodwit-zwart, ook al ko men er wel eens vegen op het kleuren beeld en zijn de contouren wat minder scherp dan by zwart-wit. En dan richt tk my tenslotte even tot de televisiekijkers in het algemeen. Ik heb zowel de wedstrijd in de cou leur locale' gezien, in het Olympisch Stadion, als later thuis voor de kleur- buis. Het is iets heel merkwaardigs (maar toch goed verklaarbaardat de kleuren op de televisie altijd Jcleur- rijker', dieper, warmer etcetera zijn dan in .werkelijkheid'. De televisie is kleurrijker dan het origineel, zonder de werkelijkheid gewéld aan te doen. De oorzaak is duidelijk. Bekijk je een schilderij in een museum, dan zie je naast het schilderij de witte muur, mensen in je ooghoeken, enz enz., ter wijl de camera het doek omlijst op het televisiescherm zet, zonder afleidend buitengebeuren eromheen. Iets derge lijks was het geval bij Ajax-Feyenoord. De NTS had geen geluk omdat het een miezerige 'dag was, grauw weer. Sen tt.-:je zonneschijn doet de kleuren neteen oplichten, maar afgezien daar van: tn het stadion zittend zie je be halve het veld ook de grauwe toe- whouwersmassa. stukjes grauwe wie lerbaan, de donkere, kleurloze tribune, en als totaal zie je dus een gemengd beeld in je gezichtsveld, bestaande uit veel grauwheid en iets minder kleur. De televisiecamera concentreert zich echter op het spel, je ziet vaak slechts een gedeelte van het (groene) veld, met daarop de spelers in hun kleurige tenues, en natuurlijk zie je af en toe ook wel iets van de toeschouwers en de tribune, maar dat zyn toch rand verschijnselen. Door die concentratie an de camera's op het k'.eurigste ge le elte fan zo n uedstryd krijg'je thuis en kleuriger beeld, zonder dat er iefs net de kleuren u uitgehaald. De NTS noet dit experiment maar zoveel mo- elijk herhalen, het leven kan wel een •eetje extra kleur gebruiken, vooral at tan de Rotterdam mersJ RIO DE JANEIRO (ANP) De voormalige Braziliaanse voetbal ster Garrincha zal gespaard blij ven van een driemaandelijks on vrijwillig onderkomen in de ge vangenis van Rio de Janeiro. Garrincha was vrijdag veroor deeld tot deze straf, omdat hij zijn gescheiden vrouw sinds een maand geen huishoudgeld meer had overhan«iigd (ongeveer «drie duizend gulden;. Een bewonde raar van Garrincha sprong in de bres en schonk het bedrag uit dank voor .de gelukkige uren, die hij de Brazilianen gegeven had met zijn voetbaldaden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9