Daniel en Sinjawski: laster aan het adres van Sowjet-volk u Antwerpens Delwaide: Hay ens móeten elkaar wel opzoeken' I Nieuwe uitgifte van rentespaarbrieven GESPREK MET VIER RUSSISCHE SCHRIJVERS Principe-akkoord Baalhoek voor ons I een verworvenheid' Indrukken uit de Sowjet-Unie DE CASEMBR00TSCH00L GOES KOMT DINSDAG ,0VER DE BRUG' Morgen begint de verkoop! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 MAART 1968 LJEJ M^VDA( 77 SCHEPEN VOOR HAVEN ZAKEN POSITIEF De verhalen rijn satires op bepunlcb aspecten van liet Russische bestel en re slaan duidelijk meer op het (stali nistische) verleden dan or» het heden In de Sowjet-Unie rijn deze stukken niet verschenen, maar in de journalis tieke en schrijverswereld bleek ieder een re wel te hebben geleren. Dat wijst, op het bestaan van een vrij uitgebrei de niet-gepubliceerde literatuur. (Door drs M. L. Snijders MOSKOU Twee jaar geleden werden de jonge Russische schrij vers Andrej Sinjawski en Joeli Daniel veroordeeld tot respectie velijk zeven en vijf jaar straf kamp. Ze hadden in het buitenland ?et 1S Plet helemaal juist die litera- 1 tuur, die gewoonlijk m gestencilde boeken laten publiceren, onder, vorm wordt verspreid, .ondergronds' 'te noemen. Waarschijnlijk is het op de- schuilnaam, waarin ze volgens de ze wijze laten circuleren ervan ook Ik kan mij voorstellen dat het dei uit<;nrnnlr van Ho r^cVithant- lao niet strafbaar. Echte publikatie in de lijke mensen, ook als zij kritiek zou uitspraak \an ae recntoanK. las- Sowjet-Unie is echter, om redenen die:hebben op de gang van zaken bij het we dadelijk zullen zien, onmogelijk. Pu-1proces tegen Sinjawski en Daniel, bij- blikatie in het buitenland is op zichzelf j zonder voorzichtig zijn in hun uitlatin- ook niet strafbaar, zoals vaak wordt gen daarover tegen buitenlanders. In gedacht, maar wordt dat alleen als het algemeen kan wel gesteld worden de inhoud strafbaar is. Daniel vertelt dat Russen minder snel tegenover bui bijvoorbeeld op lichte, Ironische toon I tenlandera kritiek op hun eigen land Gergej Sartakov, eveneens seerela ris van de bond en een uit Siberii afkomstige proza-sclirljvor. Vital! Ose.rov, hoofdredacteur var het tijdschrift .Problemen van df literatuur'. Wladimir Stehjeneki, schrijver ei! vertaler en voorzitter van de" buiten landse commissie van de schrijvers bond. Zij zijn alle vier lid van de Communistische Partij. terlijke aantijgingen tegen de Sowjet-Unie hadden geschreven en het staatsbestel hadden onder mijnd. In november vorig jaar werden vier jonge mensen die on der andere een woordelijk verslag van het niet-openbare proces te gen deze twee eersten naar het buitenland hadden gesmokkeld, veroordeeld tot straffen van ze ven, vijf, twee en één jaar. Het waren Joeri Galaskov. die ook veroordeeld werd om een artikel dat hij in het ondergrondse tijd schrift ,Phoeniks-66' had geschre ven, Alexander Ginsburg, die het witboek over het proces tegen Sin jawski en Daniel had samenge steld, Aleksej Dobrowolski en de jonge vrouw Wera Lasjikov. Het .proces tegen deze vier was voor buitenlandse journalisten niet toe gankelijk. Overal in de Sowjet-Unie, op winkelruiten, op aanplakborden in fabrie ken en kantoren en op erepoorten aan de ingang van kolchozen, staan nog de getallen 1917-1907, ter herinnering van het feest van de vijftig jarige revolutie dat in november in het gehele reusachtige land uitbundig is gevierd. Bjj die gelegenheid is veel aandacht besteed aan de historische gebeurtenissen rondom de oktoher-revolutie. Maar hoe leven de Russen nu na het feest? Hoe is het met name gesteld met hun mogelijkheid zich uit te spreken over de wijze, waarop zy worden bestuurd? Als bij ons al de burger de laatste jaren het gevoel krijgt niet voldoende meer in te brengen te hebben, niet genoeg inspraak te bezitten, hoe staat het- daarmee dan in de bakermat van het communisme Dat was de leidende gedachte die drs M. L. Snijders bezig hield op een reis van veertien dagen door de Sowjet-Unie, waarvan hij zojuist is teruggekeerd. In Rusland was hjj de gast van het persbureau Novosti. Vandaag publiceren wij zijn eerste artikel. Had die landbouwroman tien jaar ge- E leden ook gepubliceerd kunnen wor- E den? |S De mogelijkheden zijn nu groter. In dejC jaren na het twintigste partijcongres in februari 1956 toen Kroesjtsjev de- 5 fouten van het stalinistische tijdvak S aanviel, is dat. begonnen. Maar Sinjavs- s ki deed daar niert aan mee, zegt Ose- E rov. Ik ken hem al jaren, we werkten E allebei in het Gorki-instituut. HijlE schreef toen over Pasternak. Maar aan do kritiek nam hij niet deel. Waarom deed luj toen niet wat alle anderen, deden? En waarom gebruikte Sinjaws ki de schuilnaam Abram Terts, een joodse naam, die duidelijk suggereert dat er minder mogelijkheden zijn voor joodse auteurs hun werk gepubliceerd te krijgen? Bovendien, zegt Sartakov, mensen die helemaal niet als schrijvers bekend stonden, worden nu» zomaar door ie dereen .schrijver' genoemd en er wor den grote stukken over het proces ge schreven in buitenlandse kranten. De schrijver, zo zegt hij moet de maatschap pij iets te zeggen hebben dat niet een zijdig en leeg is'. Zijn de schrijvers van de Sowjet-Unie, de officiële en erkende schrijvers, meer aan de conventie en dus meer aan het regime gebonden dan schrijvers in de democratische landen Tot hun verweer moet worden aange-ie voerd dat ik de indruk heb dat ze on- S der elkaar veel feller over deze zaken discussiëren dan ze in ons gesprek toe- gaven al is ook dat natuurlijk een vorm van gebondenheid aan de eigen |gj conventie. Begin van dit Jaar werd in de Oekraï- derhalf laar tuchthuisstraf, omdat hi, een brief had verspreid, die hij in jun" 1966 had gestuurd aan de eerste se cretaris van de communistische par tij in de Oekraïne, waarin hij prote steerde tegen de wijze waarop de vei ligheidspolitie, de KGB. hem en ande ren had behandeld. Hij was opgeroe pen om te getuigen tegen enkele Oe- krainse intellectuelen die in dat jaar in een geheim proces wegens nationalis tische activiteiten schijnen te zijn ver oordeeld. De Indruk bestaat, dat dit bepaald niet de enige veroordelingen zijn die het afgelopen jaar onder jonge auteurs in de Sowjet-Unie zijn gevallen. De meri tes van hun zaken zijn voor ons vaak moeilijk te beoordelen, omdat we ir de meeste gevallen de betreffende pu- blikaties niet kennen. Alleen met de boeken van Sinjawski en Daniel is dat wel het geval. Ze zijn ook in Neder land gepubliceerd, onder de schuilna men. die beiden oorspronkelijk hebben gebruikt: Sinjawski schreef als Abra ham Terts ,Drie verhalen' en Daniel als Nikolai Arzjak .Hier is Moskou' (Polak en Van Gennep, Amsterdam v.l.n.r. Wladimir Stehjeneki, Vi tal! Oserov en Gergej Sarta kov. De vierde deelnemer aan het gesprek. Alexander Sja- kovsky, was bij het maken \an de foto niet meer aanwezig. het verhaal van een man wiens handen maar blijven trillen en die daarom een eenvoudig baantje als magazijnbedien de heeft moeten nemen. Hij had be hoord tot een commando dat met een nekschot doodvonnissen moest uitvoe ren wegens contra-revolutionaire agita tie. Zijn kameraden hebben een keer een grapje met hem uitgehaald: toen hij een priester moest fusilleren, heb ben ze losse flodders In zijn pistool gedaan, zodat hij, een eenvoudige boer, dacht dat de kogels de priester niet raakten. Sindsdien trillen zijn handen. Het grote verhaal .Hier is Moskou' .s een parodie op de onderlinge ver dachtmakingen die in Stallns tijd kon den leiden tot doodvonnissen. Het gaat over een .Dag van het vrije moorden', waarop iedereen ieder ander mag do den. Het verhaal is in de dagelijkse realiteit geplaatst van het Moskouse in tellectuele milieu en het ontleent daar aan een belangrijk deel van zijn sati rische kracht. Literair lijkt het me niet van grote kwaliteit. Het verhaal .Boetedoening' vertelt, iet wat verward, over de wijze waarop een man door zijn vrienden wordt uitgesto ten van wie ontdekt wordt dat hij ja ren geleden een ander heeft aangege ven. Kortom, Daniel drukt de lezer met kracht op zijn eigen mede-verant woordelijkheid voor dingen die in het verleden in de Sowjet-Unie zijn ge beurd. Zijn stukken zijn een soort waar schuwing om ook wat zich nu afspeelt kritisch te bekijken, misschien wil hij ook wel zeggen, dat wat toen gebeur de ook nu niet uitgesloten is. Maar de uitspreken dan wij Nederlanders. Dat komt mede omdat ze met verkeerd door buitenlanders weergegeven uit spraken nogal eens slechte ervaringen hebben opgedaan. In de Sowjet-Unie zijn veel protesten ook van schrij vers tegen het proces gepubliceerd. Eerste vraag: heeft een Russisch schrijver toestemming nodig om iets te publiceren? Geamuseerde verbazing: Nee. hele maal niet. Hij kan zijn werk inleveren bij een krant, een tijdschrift of een van de 300 uitgevers en daar beoordeelt de lector of hij er wat in ziet. Dus de lector heeft een grote macht? Maar de schrijver kan hem aankla gen en dan wordt het beleid van de lector door een commissie van schrij vers beoordeeld. Daniel en Sinjawski hebben hun werk echter aan geen enkele Russische uit gever aangeboden. Toch zijn ze niet veroordeeld omdat ze in het buitenland publiceerden, maar omdat wat ze schre ven strafbaar was: laster aan het adres van het Sowjet-volk. de Sowjet- levenswijze en de Sowjet-maatschap- p(J. Wij hebben, vertelt Sjakovsky, veel verzoeken uit hel buitenland ge had om te proberen dit ooi-deel te ver anderen door een beroep op de regering te doen. En persoonlijk zou ik er niet voor terugschrikken om mildheid te vragen indien lk meende dat de recht bank te streng was. Maar op ethische gronden was er geen reden ze te ver dedigen. Wat zij schreven was, alsof een Engelse schrijver zei, dat lord Haw- Haw (Engels-sprekende radioman, die In de oorlog in Duitse dienst was) concrete kritiek richt zijn bepaald niet 'n in, uu a,ePf,} op het heden: rij eaat in de tijd nletl dezelfde pereooi, aü ChurelülL verder dan het noémen van eeh film';* k»"> dan worden, of; Kroesjtajev op grootscheepsede schrijvers niet wijze werd verheerlijkt: de film .Het w minder Russische wonder uit 1963'. Peredelkirw i Misschien hebben de schrijvers het in;E dit land ook wel té goed om zo gemak- ;S kelijk radicale gedachten te koesteren. Door de geweldige oplagen die boeken en zelfs gedichtenbundels halen, beho ren zij tot de mensen met de hoogste inkomens. Op een koude middag heb ik buiten Moskou in de bossen hun datsja's zien liggen: houten buitenhui zen met een flinke lap bosgrond er om heen, die hun .tweede woningen zijn. Grote ruime villa's, die merkwaardig genoeg nog het meest lijken op de wo ningen van Amerikanen in de buiten wijken van grote steden, al is daar de eenvormigheid groter De datsja-wijk Peredelkino is gebouwd als een coöperatie: de grond blijft van de staat, maar de huizen zijn particu lier eigendom. Zo wonen, in andere buitenwijken in Usowo, in Üzbjensko- jen en in Nkoljina Gora, zo werd mij verteld, ook de hoogste ambtenaren en partijfunctionarissen. Maar daar mo gen buitenlanders niet zomaar komen. De rijken van de Sow jet-maatschappij E zijn anderen dan de rijken van het e kapitalisme. En in Bilthoven, Yelp en e Wassenaar staan echt wei mooiere. E grotere en duurdere buitenhuizen. Maar toch in het hos van i'eredel- kino waar het kraken van de vriezen- .jj de sneeuw onder onze voeten het enige geluid is, wordt het iets minder onbe grijpelijk waarom Sinjawski, Daniel, Ginsburg, Galaskov, üobrowoisky en Wera Lasjkov zo weinig verdedigers hebben gevonden onder de schrijvers dit grote land. LÊON DELWAIDE wit steentje'.... (Van een onzer redacteuren) ^NTWERPEN ,Met gro te voldoening hehben we hier in België vernomen dat uw Nederlandse minister van verkeer en waterstaat prin cipieel akkoord gaat met de bouw van een zeesluis bij Baalhoek in Zeeuwsch-VIaan- deren om ons gelegenheid te geven de linkeroever van de Schelde bij Antwerpen door middel van een kanaal te ont sluiten voor havenactivitei ten en industrie. Dat is een verworvenheid van belang. Nu kunnen we verder gaan met onze plannen, met het graven van dokken'. Op de zogenaamde schone ver dieping van bet stadhuis aan de Grote Markt zetelt Uéon Delwai de, schepen voor havenzaken van de stad Antwerpen in een kamer, waarvan stijl en meubilair een sfeer van voorbije glorie ademen. Gedempt lleht valt door een hoog raam binnen. Maar in zijn bundel vangt dat licht langs een van de wanden lel in gekleurde kaarten. En daarop staat de ontwikkeling van bet moderne Antwerpen gete kend. Voor een belangrijk deel al realiteit, voor een ander part naderende nieuwe toekomst. In oktober 1967 heeft koning Bou- dewijn bij Zandvliet een kapitale zeesluis officieel geopend, die het Antwerpen mogelijk heeft ge maakt om althans in zijn havens schepen tot 100.000 ton toe te la ten. Het was een slotstuk en te gelijk spektakelstuk van een am bitieus opgezet en voortvarend uitgevoerd tienjarenplan. Voor de lieve som van 5,1 miljard B. fr. werd in die periode geïnves teerd. Het programma behelsde de uitvoering van belangrijke in frastructuurwerken. uitbreiding en modernisering van de haven accommodatie. Een paar cijfers: de oppervlakte van de dokken groeide van -160 tot 1280 hecta res; de totale oppervlakte van het havengebied kwam op ruim 10.000 hectares. De kadelengte be reikte 95 kilometer. En aan die moderne havenoutillage vestigde zich een agglomeraat van nieuwe, belangrijke industrieën. Antwerpen kondigde bij de ope ning van de Zandvlietsluis een nieuw tienjarenplan aan. Maar om dat te realiseren moet een sleutelwoord worden gebruikt, dat ook Nederland dient over te ne men: het kanaal Baalhoek. In een gesprek met de vitale doorzetter in het Antwerpse ha- venbeleid, schepen Delwaide, valt het binnen een paar minuten. Het kersverse verkiezimgspro- gram van de CVP geeft als een van de punten voor de economi sche ontwikkeling: binnen vijf jaar schepen (tot 120.000 ton) door het kanaal Baalhoek. Vraag: Acht u dat een haalbare zaak? Delwaide: .Als De Saeger (de motor achter het plan, - red.) minister van openbare werken blijft beslist wel'. Meer dan ooit is het kanaal Baalhoek voor België en Antwer pen een zaak, die zal inoefen stoeien op een basis van samen werking over de grens been. En als het dan gaat over de verhou ding tussen de Belgische en de Nederlandse havens ziet de heer Delwaide in de eerste plaats raakvlakken in liet YVesterschel- debekken. Bijzonder Ingenomen Is hij daarom met het initiatief van de raadgevende interparle mentaire Bemeluxraad, die een commissie voor liavenoverleg aan het werk heeft gezet. ,Het Is een ,wit steentje', liet. kan een motor worden om werkelijk iets aan liavenoverleg Ie gaan doen', zegt hij. De Nederlandse havens hebben voor het zuidwesten nu een over legorgaan voor de zeehavenont wikkeling. Er ligt een rapport op tafel, waarvan de titel zegt dat het een .verkenning' is. Sche pen Delwaide heeft het met be langstelling gelezen. Vooral de conclusie: ,Om tot een optimale ontplooiing van het Scheldebek- ken is overleg met de Belgische havengebieden noodzakelijk'". Hij hoopt nu maar dat die conclusie ook werkelijkheid kan worden. Delwaide: ,Er Is nogal eens ge steld: we moeten daar niet te vlug mee zijn, eerst in eigen ge lederen orde op zaken stellen. Van Belgische zijde heeft men dergelijke opmerkingen vaak stil zwijgend geaccepteerd. Maar zelf ben ik er steeds een voorstander van geweest en ik ben dat nog dat het sneller moet ko men tot een gesprek over de grens heen'. We schreven het al: schepen Del waide wil met dat overleg be ginnen in het Westerschcldebek- ken. ,Daar zijn dringende vraag stukken op te lossen. Het zou goed zijn als we op korte ter mijn eens een gesprek zouden kunnen hebben met Terneuzen en Viissingen. Zou Rotterdam daar bij willen zijn. akkoord. Ten slotte houdt Rotterdam op het ogenblik zijn beschermende hand boven de kleinere broers in het Scheldebekken'. De concurrentiepositie Rotter- dam-Antiverpen komt ter sprake. Het is nogal eens touw trekken tussen beide havenste den, wanneer weer een grote buitenlandse industrie belangstel ling voor een vestiging toont. Over en weer vallen er dan op merkingen over het verschil in vestigingsvoorwaarden. Rotlei- darn stelt vast dat in Antwerpen de industriegronden ,te goedkoop' worden aangeboden. Antwerpen stelt vast dat in Rotterdam de scheepvaartrechten een stuk la ger zijn. Schepen Delwaide: .Con currentie is normaal, maar we moeten de industrie niet de ge legenheid geven de havens tegen elkaar uit te spelen.' Bovendien vindt hij het niet redelijk dat men elkaar op detailpunten gaat aan vallen. .Grondprijzen spelen bij voorbeeld een zeer bijkomende rol. Heel belangrijk is bijvoor beeld dat de discrepantie in de energieprijzen verdwijnt. Het gaat om een complexe, 'uitgebrei de problematiek. Er zou een grondig technisch onderzoek moe ten komen, uitgevoerd door spe cialisten, dat de basis zou kun nen leggen voor een .harmoni sche ontwikkeling en actieve sa menwerking tussen de zeeha vens'. Zo staat het ook in het verdrag van de Benelux Econo mische Unie. De Nederlandse zee havens in het zuidwesten doen met het overlegorgaan een po ging wat dichter bij elkaar te komen. Ook de Belgische havens hebben elkaar opgezocht. Delwai de: ,We leefden hier eigenlijk maar wat naast elkaar. Nu is zo'n stilzwijgende verstandhou ding natuurlijk wel beter dan de manier waarop Bremen en Ham burg met getrokken messen tegen over elkaar staan: beter ook dan de verhouding tussen de Franse havens, die elkaar bevechten om een overslagstation voor olie te verkrijgen; beter ook dan het vroegere oorlogje tussen Rotter dam en Amsterdam'. Alleen al omdat er tussen de Belgische havens Antwerpen, «•ent en Zeebrugge een serie mis verstonden zijn opgehelderd vindt de lieer Delwaide, dat liet over- ewerkt. ifhijnt er ook in België een rapport van liet zeelini ónoverleg. .Het zal een in ventarisatie worden van de pro blemen. Er zullen suggesties aan de hand worden gedaan om die problemen op te lossen. \Ve wil len het rapport gaan gebruiken als een leidraad om een nntio- nale havenpolitie!; uit te stippo- Telkens weer wanneer de Ant werpse schepen voor havenza ken, Léon Delwaide, in zijn kamer van het stadhuis zijn blik laat glijden over de kaar ten voor de toekomstige ont wikkeling, is dit zijn pertinen te overtuiging: ,De Belgische en Nederlandse havens moeten elkaar ontmoeten, niet langer uit de weg gaan'- Goede resultaten raiffeisenbank Zierikzee ZIERIKZEE De coöperatieve raif feisenbank .Zierikzee en omgeving' houdt dinsdagavond 12 maart de alge mene vergadering in het .Huis van Nas sau'. In deze vergadering zal ir. N. A. Tonckens, medewerker van de directie van de centrale raiffeisenbank hoofdredacteur van de Uiteratoernja non. Zo heeft A asiel Iskandar een sa-1 landbouwwerktuigen'. Het jaarverslag Onvriendelijk niet erg vriende- Geen tweespalt Gergej Sartakov zegt daarop: ons volk haat dingen die tweespalt teweeg bren gen. Als er een volksgericht was ge-, eest, zou liet met die twee veel slech- lijk gesprek gehad met vier Russi- ter zijn afgelopen. Er wordt in ons sche schrijvers. land heel veel kritiek uitgeoefend, ook Het waren: Alexander Sjakovsky,kritiek waarin mensen zichzelf herken- Utrecht, spreken over .Financiering van Gazette, het blad dat- op het ogen- j tirische roman geschreven blik wordt, beschouwd als de sterk-1 landbouwmethodes. Maar dat waren ste exponent van de liberale stro-'geen beledigingen en lasterlijkheden. iiiiiuiiiiiiiiiiT taal 14.312.381,33) vertonen een gelmatige stijging. Op gebouwen en In ventaris kondén nog extra afschrijvin gen plaats vinden. Aan de kredietbe hoeften van de leden kon het afgelo pen jaar goed voldaan worden. Het totaal van de spaargelden bedroeg 11.635.000.- het aantal boekingsposten 131.000, het aantal spaarrekeningen 4300 en het aantal leden 700. Hoewel het afgelopen jaar in bepaalde agrarische sectoren sprake was van een recordoogst, zijn de prijzen derma te geweest, dat de financiële resulta ten veel te wensen overlieten, zo wordt in het verslag nog opgemerkt. Men1 verwacht daa.róm dat het voorjaar een toenemende kredietvraag te zien zal geven. Examens School wordt groot vermaakcentrum V oorbereidingen in volle gang over het 43e boekjaar meldt tot te- vredenheid stemmende resultaten. De, slaagde te Utrecht de heer C. Goedbloed omzet 99.843.000,-) en het balansto-1 te Grijpskerke. (ADVERTENTIE) N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN s-Gravenhage in stukkèn van f 500,- en 100,- KOERS 100% Serie I in 6'l, jaar 50°/o rente Serie II in 9 jaar 75 °f0 rente Rente betaalbaar aan het eind van de looptijd Vraag brochure met volledige inlichtingen bi| uw bank of commissionair in effekten, of bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage. GOES - Op de De Casembrootschool aan dc Beukestraat, in Goes-Znld heerst op het moment een zeer grote aeti-, viteit. De leerlingen van die school bereiden zich voor op een grote ae-j tie, die zij dinsdag 12 maart gaan voeren voor ,Kom over de brug', de interkerkelijke actie voor hel werk van de kerken overzee. De De Ca- Ncmbrootaehool zal om zoveel moge lijk geld voor de actie binnen te krjj- gen dinsdag een dagje .superver- mnakceiitrum' zjjn. Er komt een res taurant in de lint van de school, er worden bars ingericht, er komt een bazaar met alle mogelijke daaraan te verbinden attracties, er zullen films en dia's voor ouderen en jongeren Benoemingen examencommissies De heer G. Verhoef uit Middelburg benoemd tot lid van de exameneo missie voor de akte lo wiskunde. Drs M. Braak uit Viissingen en ir. W. K. J. Kramer uit Koudekerke werden be noemd tot lid van de examencommis sie voor de akte N. I. De heer J. H. van Geldere uit Middelburg is benoemd tot lid van de commissie die is belast met het toezicht op de verkeersexa- rnens die in 1968 aan de diverse kweek scholen worden gehouden. Biddag KAPELLE In verband met dc bid dag voor het gewas zal er woensdag 13 maart door de veilingvereniging .Kapelle-Biezellnge en Omgeving' te Kapelle geen veiling worden gehouden De eerstvolgende verkoping vindt weer plaats öp vrijdag 15 maart. worden vertoond, kortom, de De Ca scmbrootschool zal dinsdag weinig weg hebben van een school. Het Initiatief voor de actie is van de le raar godsdienst, de heer C. M. de Meester, die met zijn leerlingen tij dens lessen tot de conclusie is geko men, dat het aardiger is met z'n al len Iets op touw te zetten dan zo maar geld in te zamelen. De leerlin gen en ieraren van de school hebben daarop alle mogelijke ideeën geop- l>erd en met de voorbereidingen men nu druk bezig. Er wordt gete kend aan affiches, er worden goede ren ingezameld voor de bazaar, men richt een sieradenstand in, en denkt na op welke manier binnen de kortst mogelijke lijd een zo groot moge lijk aantal pannekoeken en oliebollen gebakken kunnen worden en hoe men .snacks' voor in het restaurant in elkaar zal draalen Van de kant van verschillende midden- atandszaken in Goes heeft dc De Ca scmbrootschool medewerking gekre gen. De zaken adverteren dinsdag in de school en daarvoor maken nijvere tekenaars affiches. Andere zaken ga ven goederen voor de bazaar. Om nog een paar attracties te noemen: er wordt een rommelmarkt ingericht en een boekenbeurs, er komt een dancing, waar men verzoekplaten lean aanvragen on artistieke leerlin gen richten een tentoonstelling in van .veelbelovende jonge kunste naars.' Dinsdag zal men vrij entree hebben in de De Casembrootschool. maar daarmee is het wat betreft de zuinigheid wel gedaan. Elke attrac tie zal apart moeten worden betaald, want de bedoeling is tenslotte geld binnen te krijgen voor ,Kom over de brug.' Dinsdagmiddag is het .feest' in do De Casembrootschool vooral afgestemd op de zeer jeugdigen, 's Avonds kun nen de ouderen terecht tot zolang het .feest' loopt. Behalve de leraren en leerlingen van de school, waar van er veel van buiten Goes komen, zijn ook de ouders actief. Negentig moeders zyn aan het bakken voor de actie. Aan de De Casembrootschool zal het dinsdag niet liggen—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4