KLEINE RODE INES UIT OOSTBURG IS UNIEK Van koken en strijken naar moeren en bouten ZO MOEDER ZO DOCHTER Dagelijks roepen duw den vrou- ieen uil dat ze .veel te dik worden. De klacht .ik ben veel temag&r^ ben .bijkomen' blijkt vaak even 'het oilde ueg meer aardappels, brood, vet en suiker gaat eten pakt het verkeerd aan. Naast voldoende^ meisjes ook voldoende melk, kaas, vlees, groente en fruit etenper dag een halve tot driekwart liter melk, yoghurt of karnemelk, twee dikke plakken kaas, honderd gram vlees of tweehonderd gram vis, tweehonderd- vijftig gram groente (gedeeltelijk rauw.' en en paar vruchten. Hulp middelen zijn kleine hopjes tussen door: yoghurt met suiker, wat vla of pudding een stukje kaas of worst, een cracker of beschuit met kaas of jam, een plak koek met boter, een handje noten, rozijnen of vijgen. Wie champignons heeft leren waarderen, ontdekt steeds meer ma nieren om deze paddes toeltjes te be reiden. Dit is een Engels recept: zoek grote champignons uit, was ze goed, snijd een stukje van de steel en laat ze uitlekken. Haak een ste vig beignetdeegje, haal de padde stoelen erdoor en bak ze in diep vet heel lichtbruin. Laat ze even op grauw papier uitdruipen en dien ze op met mayonaise, vermengd met fijngehakte augurken, wat citroen sap en gehakte peterselie. Om het de vrouw bij het kopen van kousen zo gemakkelijk mogelijk te maken is een Seder lands kousen- merk er als eerste toe overgegaan om op de verpakking behalve de kousenmaat ook de corresponderen de schoenmaat te vermelden. Door de afbeelding van een schoen bij de schoenmaat is vergissen m de maat bij voorbaat uitgesloten. De kousenmaten van verschillende mer ken verschillen onderling nogal eens, eventuele verwarring hoopt men zo op te kunnen vangen. Uit Londen weer eens een hoeden- nieuwtje. Londense dames die over het algemeen nogal hoeden-mmded zijn zullen zich voortaan ook met houten hoofddeksels kunnen tooien. Dit in navolging van ontwerper Ver nier die tijdens zijn show voor de hoedenmode van het komende voor jaar kwam met een hoedje dat ge heel van gefineerd hout is gemaakt. Het is gebaseerd op de alpinopet en wordt schuin voor op het hoofd ge dragen. Vanaf het middelpunt, waar bij gewone alpinopetjes het eigen- wijze staartje zit, zijn hier stroken van het dunne materiaal in waaier vorm aangebracht. Een fors gevaar te overigens. De Goese bakker D. W. den Her der, beleend gworden door zijn fabu leuze verzameling koekplanken, zal binnen enkele weken al zijn bakkers- prenten inpakken om ze later in Am sterdam weer een eigen plaatsje te geven. Dezer dagen verkocht hij zijn Goese brood- en banketzaak en hij verhuist naar Amsterdam waar hij een andere zaak overneemt. Mary Quant komt hoogstpersoon lijk naar Nederland. In Amsterdam geeft ze een shcrw, een total-look- show, zoals ze dat. zelf graag pleegt te noemen. Ze ts het (weer eens) niet eens met de traditionele opvattin gen van modeshows, en toont behal ve haar collectie bovenkleding ook eigen ideetjes over foundation, ma- ke-up en parfums. John Green, de fotograaf van het handboek voor hip vrouwelijk Engeland, Birds of Bri tain komt ook mee. Hij houdt een korte inleiding over Britain to-day. Na de leer-rage in de dameskle- ding-mode komen de heren ook aan bod. De stoere zwarte leren motor- jas maakt plaats voor een zacht lichtgekleurd schapevelletje waar de heren der schepping zich in kunnen hullen. Om het helemaal medisch te maken wordt zo'n jas eens niet met ceintuur gedragen maar is hij iets getailleerd. Voor wie het niet zo mocht lijken tenslotte zijn er nog altijd wat tegenstanders van de suède jassen bisamleer is ook. ,in'. Met een forse ceintuur, drie grote knopen en klepzakken een stoer model. Schildpad is in, hip, boutique of hoe men het maar noemen wxL Het is jarenlang een vergeten materiaal geweest, maar nu we toch weer he lemaal teruggaan tot de mode met verlaagde taille en veel ceintuurs wordt het hyperactueel. Er komen ceintuurs van schildpadringen, drie hoeken, schakels, door koperen rin gen verbonden. Verder zijn er ges pen en knopen, groot en klein, rond en vierkant enzovoort. Het was voor hei eerst ie zien op de twintigste Femina, de huis houdbeurs die vorig najaar in de Ahoy-hallen in Rotterdam werd ge houden: rode advokaat. Het is ine ook bijna overal verkrijgbaar, dit specifieke Hollandse drankje nu te proeven als aardbeien-advókaat en rood van kleur Het drankje loopt? nog met zo best: Hollanders kijken dit rode katje liever eerst wat uit de boom. Nog even een nieuwtje w.t Ame rikagelieven kunnen elkaar daar een nieuw soort presentje geven. Het zijn vrolijk geschilderde poppetjes met opxehriften als Jlappy birthday' en J love iou'. Als ir.en de poppe tjes naar beneden drukt komt uit hoofdje een bordje met fraaie icen- ven en opschriften over vriendschap, liefde, geboorte, huwelijk enzovoort. De fabrikant heeft er (bij wijze van grapje*) ook gemaakt met als op schrift: Give the doctor what he wants', op het uit schuifbare bordje staat dan J'ay him'. Die grappige Amerikanen toch. Maakt sviker nu wel of niet dik? Het voorlichtingsbureau voor de voe ding. altijd bereid de consument met zoveel mogelijk raad en daad ter zijde te staan heeft zich er weer eens over gebogen en verklaarde dat er nog heel wat onderzoekingen moe ten worden verricht voordat men definitief kan vaststellen hoe hoog het snikerverbruik voor de mens mag liggen. Voorlopig stellen ze: wees matig met calorieën, wees dus matig met vooral vet en wees ook matig met suiker. TROETELKIND VAN MEVR. S. G. VAN DONGEN die is zo brutaal, we verwachten een ware machtsstrijd tussen die twee.' Shin-Tzu is een Tibetaans leeuwehondje, met lange haren en een gedron gen snoetje. Mevrouw Van Dongen werd helemaal verliefd op dit soort honden. .Indertijd konden wij de gevraagde prijs niet betalen en toen hebben wij het zo geregeld dat de prijs veel lager zou komen te liggen, en de helft van het eerste nest zou voor de verkoopster zijn. En dat is ook ge beurd. Ze heeft blijkbaar zakelijk inz:eht. Ze zegt er zelf van: .Als ik het aan mijn man over zou laten zou hy de puppies gewoon weggeven. Dat is ook weer niet nodig, want het is een liefhebberij die verder niets opbrengt, alleen maar geld ko3t. Het eten natuurlijk de honden zijn (althans voor het oog van een buitenstaander) lastige klanten, ze krijgen allemaal hun eigen bakje, met verschillende dingen: och Ja de één houdt hier meer van dan een ander" en de dierenarts. Verder het inschrijfgeld voor de diverse wedstrijden en df reiskosten. Maar als je zulke hondjes als Ines hebt... Shin-Tzu heeft in België eens zes paar nylons voor me gewonnen. In de verkeerde maat natuurlijk. Maar Shin-Tzu kan nooit meer aan wedstrij den meedoen omdat ze zo'n lastige tante is. Bij het dekken heeft ze zich nogal verweerd en daarbij kreeg ze eens een krab in haar llnkeroogje, dat is nu helemaal blauw. De plannen met Ines: .Voorlopig zo veel mogelijk met liet kaninchen naar wedstrijden, in mei naar Brussel, in juni naar Utrecht en dan zien we wel weer.' Ines flirt voorlopig met iedereen, dat kleine unieke kaninchen tackeltje uit Oostbiirg. De praktische aard van moeders en redactrices van modetijdschriften hebben gezorgd vóór de ,zo moeder, zo dochter-mode'. De moeders die altijd wel een lapje stof over hebben vinden het overigens meestal best leuk als zo'n klein lief meisje zo kennelijk bij haar hoort, en de kinderen vinden het helemaal prachtig om net zo'n jurk als mama te dragen. Na de knippatronendiensten hebben dus ook de ontwerpers zich over het moeder-kind-idee ontfermd en hier de creatie .Carven '36' van appelgroen en wit-geruite tergal. Het deux-pièce heeft brede plooien en een sluiting aan de voorzijde, achter twee splitjes. Het kin derjurkje heeft ook brede plooien en een witte col en manchetten. OOST BURG Ines is heel klein, heeft een intelligent snoetje, een zwart glimmend licht gebogen neusje, is roodharig, heeft lange oren en een niet minder mooie staart. Kleine Ines is ook ondernemend, zo niet brutaal. Zqnder schroom kruipt ze bij vreemden op schoot, kijkt wat voor vlees ze in de kuip heeft en vraagt om een knuffelpartijtje. Haar naam is Ines van de Wielingen en zij is het negen maanden jonge teckeltje van mevrouw S. G. van Dongen-Krijnen te Oostburg. Een schoonheid zeggen de tackelkenners van het voor leken wat magere beestje. Ze heeft alles wat haar tot een vrijwel volmaakt kaninchen (nog kleiner dan een dwerg-» tackeltje maakt en ze kijkt heel schrander uit beide donkere oogjes. In Hilversum deed ze mee op de .Tackeldag", ze werd uitgeroepen tot de beste en tot eerste in de klasse uitmuntendheid. Kleine Ines belooft nog veel voor de toekomst. Mevrouw Van Dongen ge looft het ook stellig, zo'n mooi hondje heeft ze zelden gezien. Ines is lang niet de* enige huisgenote van de heer en mevrouw Van Dongen, ook moe derhond Christl, ouder zusje Farina, dwergtackel Gina en het Tibetaanse leeuwehondje Shih-tzu behoren tot de familie. De honden hebben een belangrijke rol in het leven van echtpaar Van Don gen, het huishouden draait zo'n beetje om de honden heen. Vroeger had mevrouw Van Dongen altijd een hond, zomaar een lief en trouw beest die toevallig geen stamboom had. Toen ze trouwde kreeg ze een cockerspaniel die echter ziek bleek te zijn en na korte tijd overleed. Ze verhuisden naar Nijmegen en daar deed een Welshterrier zijn Intrede. De terrier maakte echter de hele boel kapot en hij moest worden ver kocht. Weer later ging het echtpaar terug naar Oostburg, waar het tij delijk moest inwonen. Mevrouw Van Dongen, die voor haar huwelijk apo thekersassistente was geweest, maar tengevolge van een ongeluk in haar jeugd toen niet lang kon staan (later moest ze meermalen het ziekenhuis in, en nu levert het lopen nog steeds moeilijkheden op) ging op kantoor by een meubelfabriek in Sluis werken. Na twee jaar werken kreeg ze last van migraine en raakte wat overspannen. Op aanraden van een ze nuwarts die haar .het hemd van het lijf vroeg werd Christl gekocht. ZORGEN De dokter veronderstelde dat mevrouw Van Dongen op een of andere ma nier tekort was gedaan, omdat er onverhoopt geen kinderen waren geko men. Hy adviseerde om twee honden te kopen en een nestje te fokken, zo dat ze lets had om voor te zorgen. ,Ik kwam thuis en vertelde myn man. ,Ga maar naar de bank, dan kunnen we honden gaan kopen.' Zo vlug ging dat natuurlijk niet in het werk. hond mocht niet te groot zijn, want hy moest een baby vervangen en ik wilde hem dus wei eens kunnen knuffelen. En na zes operaties voor myn rug zou Ik grotere honden niet aan kunnen. We gingen tentoonstellingen af en besloten ten slotte om Christl te kopen. Ze kostte toen 250, een kapitaal bedrag vo- den we toen. We schrokken er eerlijk gezegd wel een beetje van, maar voor ons is ze nu het viervoudige waard.' Christl, die heel officieel .Gentlemen's Christl' heet ls van 14 juni 1960 en heeft een klinkende reputatie. Dat zat er natuurlijk wel een beetje ln, want haar vader was de Internationale kampioen Atz vom Berger Tor. Haar moeder droeg de schone naam Guchi van Wlklngerhof. Toen Christl, nog steeds een beeldschoon hondje overigens, elf maanden oud was gingen de heer en mevrouw Van Dongen voor het eerst met haar naar een wedstrijd in Den Haag. Haar eigenaresse vertelt: ,Ik was dood zenuwachtig, ik had het nog nooit gedaan en wist eigenlijk niet eens goed hoe het daar allemaal toeging. Christl gedroeg zich voorbeeldig; ze liep ot ze nooit anders gedaan had In die ring. By een dergelijke wedstrijd blijven de besten over. die lopen vaker hun rondjes voor de Jury. Op het laatst was lk over met Horst Mayer, één van de bekendste Duitse fokkers, en hy feli citeerde me. Ik begreep het eerst niet, gek hè. Horst ze! dat die hond heel wat beloofde te worden.' Dat werd ze ook, Christl werd in 1962 ln Amsterdam .Winster', de beste deelnemende hond aan de belangrijkste wedstrijd op dit gebied. Vol trots laat mevrouw Van Dongen het boek met alle onderscheidingen van haar honden zien. Het was heel wat, en dat voor een beginnende fokster. VAN A TOT I Nadat Christl nog een paar wedstryden bad gewonnen en tweemaal ver enigingskampioene was geweest ging mevrouw Van Dongen met haar fokken en was Christ showbeest af. De eerste puppies kregen namen die met een D begonnen (de naam van de moeder begon met een C en daarna werkt men meestal, dat ls gebruikelijk, maar geen verplichting, het alfa bet af.) Na de D'tjes volgden de E'tjes, F'tjes enzovoort tot en met de I'tjes. Ines is de telg uit het jongste nest. Farina, een wat schuwer maar niet minder lief beest uit het derde nest van Christl werd gehouden en er werd nog een ander tackeltje, Gina, bij- gekocht. In 1965 kwamen alle nare dingen tegelijk. Mevrouw Van Dongen had veel last van haar rug en kreeg griep. De heer Van Dongen werd ziek (en be landde nu zelfs ln het ziekenhuis) en dat alles toen zowel Gina als Farina net gedekt waren. .Ik zat met myn handen in het haar, zelf nog griepe rig, man ln 't ziekenhuis, twee honden die moesten werpen, vreselijk. En fin, Christl kreeg zes pups, maar ze keek er helemaal niet naar om, met pyn en moeite heb lk nog twee ln leven kannen houden. Volgens de dieren arts was dat Christls reactie op de afwezigheid van haar baasje. Tackels zyn enorm trouw en aanhankelijk, ze verwaarloosde haar eigen jonkies uit helmwee naar myn man. Gina wierp hen helemaal niet. Ze was al een week over tijd, toen lk nog helemaal niets voelde en lk was al opgelucht dat die bevalling niet doorging. Ik had het druk met de andere puppies en het heen en weer lopen naar het ziekenhuis. Toen ging Gina steeds naar het ziekenboegje, een schuurtje achter in de tuin. Ik heb ze haar zin maar gegeven, de kachel aangestoken en vijf minuten later was er één mooie grote pup. Het was er maar één en die had dus alle ruimte gehad, was mooi uitgegroeid, een fantastisch beestje. SHIN-TZU Op de bank in huize Van Dongen ligt bovendien de oosterse Shin-Tzu, me lancholiek en wat verwaand te kijken. Zij ls de baas onder de honden, ,maar,' zegt de heer Van Dongen, ,Ines gaat die plaats straks innemen, Het is wel even een stap: van lerares aan een huishoudschool naar instructrice op onderwijs tentoonstellingen van de ver eniging Nederlands fabrikaat. De Haagse mejuffrouw C. M. Engelvaart deed het 15 jaar ge leden- In plaats van meisjes in te wijden in de geheimen van de kookkunst, licht ze nu groepen jongens voor over het Neder lands vakmanschap en onze technische ondernemingen. Tot half april geeft ze in het oude stadhuis in Rijswijk ondermeer lessen over aardolie, kunststof fen, heetwaterreservoirs, trans port en niet te vergeten onze DAF. .Techniek heeft me altijd aan getrokken', vertelt mejuffrouw Engelvaart. ,Ik heb me 15 jaar geleden wel helemaal moeten omschakelen. Documentatie van fabrieken bestuderen en ten toonstellingen aflopen. Ik heb ook enkele cursussen gevolgd'. De jongens van de technisehe scholen staan aanvankelijk nog al sceptisch tegenover een .vrouw en de techniek'. ,Je kunt gewoon op de gezichten lezen: .wat kan een vrouw me daar over nou vertellen'. Ik geniet gewoon als ik die jongens zie ontdooien en heel geconcen treerd de les volgen. .Moeilijk vallen de technische problemen haar niet en ze doet het goed ook, getuigend de vraag van de technische school: .Mocht u ooit ophouden met de tentoonstel- lingslessen, wilt u dan op mijn school les komen geven'? Be nauwde momentjes heeft dit vertrouwen van de leraren haar wel opgeleverd. ,Er was een leraar, die een DAF uitloofde voor de jongen, die een vraag zou stellen over de DAF, waar op ik geen antwoord zou weten', ,Van de zenuwen kon ik het antwoord niet zo snel vinden, maar gelukkig kwam het, en goed'. Mejuffrouw Engelvaart reist met 5 verschillende exposities door geheel Nederland; in to taal behandelt ze 30 onderwer pen. Met haar 15 dienstjaren is ze het langst van al haar col lega's in dit, voor een vrouw zo unieke, beroep werkzaam. Haar diensttijden lopen gelijk met die van de scholen, ook de vakan ties. In haar vrije tijd leest ze veel technische boeken. .Mijn werk is erg belangrijk voor me', zegt mejuffrouw En gelvaart. ,Bij jonge mensen meer begrip kweken voor alles wat met de industrie te maken heeft. ,De VNF wil door middel van haar exposities de jeugd opmerkzaam maken op de be roepsmogelijkheden die de in dustrie te bieden heeft. ,Ik kan me geen mooiere opdracht voor stellen dan jonge mensen te hel pen hun toekomstig arbeidsge- luk te vinden', meent ze. ,Ik rea liseer me dat des te beter om dat ik zelf mijn arbeidsvreugde heb gevonden in dit werk'. Mejuffrouw C. M. Engelvaart legt tijdens een expositieles aan de hand van miniatuurmodellen de werking van een DAF-motor uit: techniek heeft me altijd aangetrokken.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21