DEEL SIKKENS-FABRIEK VERWOEST Meer hulp aan Indonesië Expositie ,P. C. Boutens 1870-1943' heerst' in Middelburgse vleeshal Schade waarschijnlijk beneden de tien miljoen Verdunnerafdeling ging verloren Maandag weer executies Vandaag in de krant... DIRECTEUR VERDUISTERT 80 MILLE ln 1968 in totaal 114,3 miljoen POLITIE NAM GELUIDSBANDJE IN BESLAG BIJ DE VARA Flodderig Accent --- Het Geen overlevenden uit zoutmijn MR DRIJBER: ,EEN GROTE ZOON VAN MIDDELBURG' 211e jaargang - no. 59 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 maarrt 1968 Dlrvfllei HVhh MO. «n d. CV Provincial. Zmuwm Cour.nl. P. v.n d. V.ld., P. B. den Boo, .n W d. P.Hcr. Hooldr.d.ct.ur. C. A. d. Kok. Abw.oera.nI.prfl. f 1 04 p.. w«k. 13.50 per kw.rla.l franco pw eo.l t14,25 pw•"""J"'- Surcuii Vllulnf.n, Wal.lra.l 58 60. lel. 5144 (b rod. 3508. odv. 3647/3643). Mlddelburf, M.rkl 51 lel. 3841 Ibll red. 2078,3169, .dv. 2375). Gow, Grol. Merkt 2. tel. 6140 (bas red. 7853. .dv. 5213). Oottbur». 1.1.2 395. telefoon 4487. Zlerlkiee, red. tel. 2754. adm tel 2094 Q Adv pril. 3S cent Minimum per adv. S.2S. In9ei. med. 21^ 1 Giro 3S930O. PZC. Mlddalburs (Van onze correspondent) SASSENHEIM Ruim dertig brandweerlieden uit Sassenheim en Leiden hebben de nacht doorgebracht met de nablussing van de felle brand, die vrijdag een deel van de Sikkensfabrieken in de as heeft gelegd. Het vuur, dat vrijdagmorgen omstreeks zeef of een nylon zak, waarin poeder acht uur uitbrak in de verdunningsruim-l voor de vervaardiging van verf wordt te van de verffabriek, bracht een rook-j verpakt. Hierdoor zou statische elektri- ontwikkellng met zich mee, die tot in citeit zijn opgewekt, die met een klein Den Haag was te zien en die duizendenvonkje de brand deed ontstaan in de mensen op de been bracht. Op Schiphol en Zestienhoven vertelden uit Londen arriverende passagiers aan een nationale ramp te hebben gedacht toen zij boven de omgeving van Leiden over een opper vlakte van vele tientallen kilometers een dichte rookmassa zagen drijven. Een waar leger van brandweerlieden, uitgerukt met brandweerwagens uit Den Haag en andere naburige gemeenten, heeft met name in de ochtenduren een felle strijd geleverd tegen de vlammen zee. die gretig om zich heen greep in de brandbare materialen. Zeven brandweer lieden liepen bj hun aanval op het vuur verwondingen op. Miljoenen TECHNICI OPGESLOTEN MOEILIJKHEDEN BIJ BOUW ANTWERPSE. SCHELDETUNNEL (Van onze correspondent) J BRUSSEL Er zyn moeilijkheden ont f staan bij het op z'n plaats brengen van liet tweede element voor de nieuwe tun- nel onder de Schelde in Antwerpen. Bij 1 liet laten zinken van dit element is een Belgische kikvorsman om het leven ge- Als oorzaak van de ramp wordt aange- komen. Zijn collega's hadden zijn ver nomen, dat in de verdunningsruimte van! dwijning niet direct gemerkt omdat het ri» #0w»1, .-«-ri,r «.cicht onder water mede als gevolg; Nadat de schade aanvankelijk enige tientallen miljoenen was ge schat, werd deze raming vrijdag avond teruggebracht tot .vele miljoe- vage die op het fabriekscomplex is aangericht, bleek de schade na het wegtrekken van de rook minder dan ln de ochtenduren werd verwacht: van de bijna 900 man personeel zul len er maandag 850 normaal aan het werk kunnen gaan. De vijftig werk nemers uit de verwoeste afdelingen zullen voorlopig elders in het bedrijf worden gepaatst. Klein vonkje ontvlambare .thinner' De bedrijfsbrandweer stond voor een zware taak, kort na het uitbreken vi de brand werden de brandweren vi Katwijk. Lelden, Voorhout, Sassenheii Oegstgeest, Warmond en Wassenaar ge alarmeerd, en tenslotte moest worden overgegaan tot aanvragen van assisten tie uit Den Haag. Tegen elf uur stonden tientallen brand weer wagens op het fabrieksterrein ec (Zie slot pag. 4 kol. 4) de fabriek de verdunner (.thinner) aanraking is gekomen met een nylon Brand EEN DEEL van de Sikkens-lak- fabrieken ls vrijdag afgebrand. De schade viel achteraf nog mee waarschijnlijk beneden de tien miljoen gulden (pag. 1). Boutens IN MIDDELBURG is vrijdagmid dag do tentoonstelling over do dichter P. C. Boutens geopend (pag. 1 en 2). Schappelijk HET recreatieschap ,De Braak man' heeft via de deurwaarder kennis gemaakt met eisen van het waterschap ,de verenigde Braakmanpolders'. Het water schap wil beslag leggen op eigen dommen van het recreatieschap, dat geen polderlasten wil betalen (pag. 2). Vietnam GENERAAL Westmoreland heeft wijzigingen aangebracht ln de Amerikaanse bevelvoering aan het noordelijke front in Zuid-Vietnam (pag. 3). zaterdagnummer Pag. 9: Achtergrondverhalen over de pogingen van VN-bemiddelaar Jarring om de spanning in het Midden-Oosten te verminderen en over de Asia ten, die uit Kenia zijn verdreven en in Engeland nieuwe problemen ontmoeten; voorts tentoonstelling van de dich ter P. C. Boutens in Middelburg. Pag. 15: ,J. A. Stols. een veront ruste boer' is de titel van een ge schreven en door Jac. Prince ge tekend portret. Pag. 17: Siberië. Europees o/ Aziatisch, een reportage over het nieuwe Siberië, een land van de toekomst. fotografen de boer op om Zee land op de gevoelige plaat vast "oorts: letterkundige Hans Warren. Pag. 21: Pagina voor de vrouw: een héél klem kaninchen teckel uit Oostburg kijkt om de hoek; me). C. M. Engelvaart vertelt over haar liefde voor de techniek. Pag. S3: Kerkelijk herindelen, een stroeve zaak in Zceuwsch-Vlaan- deren; Stemmen uit de kerken over J)e vrijheid van processie'. Pag. 25: Sportpagina met dam men. schaken en bridge; prijsplaat en puzzel. Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 4; Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 6 en 7; Sport: pag. 6 en 11; Radio- en tv: pag. 27; Financieel nieuws: pag. 13. ongunstige weersomstandigheden, zeer slecht was. Toen zij hom eenmaal misten, was het reeds te laat. Na een uur zoekon werd zijn stoffelijk overschot gevonden. Met het plaatsen van het tunnelstuk, een gevaarte van 45000 ton, is men evenmin gelukkig. Woensdag bleek dat zich op de reeds in. de rivier aangebrach te grindbeddlng, waarop de drie steun punten van het tunnelelement moeten komen te rusten, slib had opgehoopt. Dat moet thans eerst met baggeren worden verwijderd, omdat het tweede element thans hoger ligt dan het eerste. Als gevolg daarvan kan ook de rubber- verblndtng tussen element 1 en element 2 niet worden aangebracht en evenmin de ijzeren deuren tussen de twee tun nelstukken worden geopend. Twintig technici van Nederlandse na tionaliteit, die in het tweede element het zinken hebben meegemaakt, kunnen dat thans niet verlaten. Zy zjjn reeds 21 uur opgesloten: dat is voorlopig nog niet, langer dan voorzien. SASSENHEIM De brand bij de fabriek van Sikkens, waarbij een enorme rookwolk opsteeg. ROTTERDAM (ANP) De 30-jarige directeur van een internationaal expe ditiebedrijf te Rotterdam, C. H-, is aan gehouden in verband met verduistering van ongeveer 80.000 ten nadele v zijn firma. Hjj inde sinds 1964 zelf binnen- en buitenland vorderingen van het bedrijf en droeg dit geld dan niet over aan de boekhouding. De directeur had circa u 40.000 besteed aan grammofoonplaten, in zijn huls trof men een forse discotheek met ca 7000 platen aa.n, waaronder enkele zeer oude, die voor liefhebbers veel geld waard zijn. MINISTER UDINK KONDIGT AAN: NA INTERVIEW OVER BOMAANSLAGEN DEN HAAG (ANP) Hoofdinspecteur J. v. d. Poel van de Haagse politie heeft donderdag in Hilversum bij de VARA het bandje in be slag genomen, dat de redactie van de radiorubriek .Dingen van de dag' gebruikte voor de uitzending van woensdag, kwart over acht, aldus is vrijdag desgevraagd door de VARA bevestigd. In de rubriek werd een interview weergegeven met een onbekende naar aanlei ding van de bomaanslagen op ambassadegebouwen en over mogelijke volgende aanslagen en de organisatie, die er achter zou zitten, ,de 1 mei groep'. .Uiterst oncerantwoordelijk De Interviews van Het Vrye Volk en de VARA over de organisatie, die de hand zou hebben in de bomaanslagen op de ambassadegebouwen, zijn niet .misdadig', maar .uiterst onverantwoordelijk'. De hoofdcommissaris van dc Haagse politie wijst op de emotionele sfeer, die was ontstaan, mede door de vele kritiserende reacties op het bewuste VARA-pro- granuna en de betreffende krantepublikatie. Hij realiseert zich, dat in dit ver band het woord .misdadig", dat een woordvoerder van de politie gebruikte, te zwaar geladen is. Hij is bereid dit te vervangen door .uiterst onverantwoordelijk'. Nederland heeft sinds kort ©en weekolad dat .Accent' heet, het tweede nummer is pas uit. Er wordt daarin on der meer aandacht besteed aan ©en Zeeuwse aangelegenheid: de vaste Westerscheldeverbin- ding. Wanneer men bij het doorbladeren van het blad zo'n stuk ziet staan onder de forse kop .Een tunnel voor Terneu- zen'. dan denkt men als argeloos blade raar: .Leuk, er wordt kennelijk op ac tuele zaken ook buiten de randstad ge let'. Maar dan gaat men lezen en vrijwel onmiddellijk slaat de aanvankelijke op gewektheid om in een brok stevige er gernis: er is weer eens een flodderstuk over Zeeland in elkaar gespijkerd, ken nelijk door iemand, die niet het minste benul van zijn onderwerp had. Eigenlijk zouden we er niet op in moeten gaan blad de vuilnisbak in en over tot de orde van de dag maar het betreft hier een nieuw en met veel fanfares aange kondigd weekblad. Bovendien hebben we in de loop der jaren een lichte allergie gekregen voor onjuiste voorlichting over Zeeland. Vandaar dat we hier toch maar enkele van de opvallendste vreemdsoor tigheden signaleren. Er komt voorlopig geen tunnel, deelt Accent het Nederlandse volk mee. want er is geen geld voor. Een der gelijke verbinding zal namelijk vierhon derd miljoen kosten .en die miljoenen r niet'. En in één adem voert het ir dan nog aan toe: .Als noodoplos sing wil de regering nu een nieuwe gro tere veerboot laten bouwen'. Welk een verzameling kolder! De auteur zou toch behoren te weten dat de exploitatie van ■eren een zaak is van de provincie Zeeland, dat de tekorten voor rekening 'an het rijk komen en dat voorstellen 'oor verbetering van de veren, door de provincie gedaan, goedkeuring behoeven van het rijk. De regering bouwt derhalve niet ,als noodoplossing' een nieuwe gro tere veerboot, maar het provinciaal be stuur heeft met machtiging van de mi nister van verkeer en waterstaat opdracht gegeven tot de bouw van een dubbeldeks boot, een schip dat over enige maanden in de vaart komt. Geen noodoplossing, maar een aanpassing van de vervoers- zeer kostbare" haven-" en "aanleginstallaties aan belde oevers. Hoeveel dit allemaal kost en bovendien het waarom van deze verhouding, kan Accent nalezen in de handelingen van de tweede kamer: mi nister Bakker heeft dat kort voor het laatste kerstreces uitvoerig uit de doe ken gedaan tijdens de interpellatie-Wes terhout. En wat de kwestie van de vaste verbinding betreft, dat is op dit ogenblik niet primair een zaak van ,gëén geld' maar van uitvoerige studie, waar tech nisch, nautisch en planologisch gezien deze verbinding het beste kan komen. I De financiering is thans nog niet aan de orde, al heeft men daar in Zeeland zoals iedereen weet d'e deze zaken ook in de verte volgt wel bepaalde DJAKARTA (ANP) Minister Udink van ontwikkelingshulp heeft in Djakarta verklaard dat Nederland zijn bijdrage in de to tale hulp aan Indonesië in de loop van dit jaar aanzienlijk zal verhogen. Nog geen lente onderweg (Door onze weerkundige medewerker Er is uit geen enkele windstreek lenteweer naar ons land onder weg, zodat, wij dit tweede week einde van maart, in overwegend te koude lueht blijven, die met noord-westelijke, winden van de Noordzee wordt aangevoerd. In het zuiden bleef het vrijdag nog tot ver in de middag zonnig, maar in het westen en noorden van ons land viel al regen ver oorzaakt door een oceaanfront, In de morgenuren zal nog een storingsfront met enkele buien passeren, waarna ons weer opkla ringen bereiken. Al met al wordt het nog geen weekeinde om er ons buiten de warme huiskamer druk over te maken, temeer daar er bij IJsland alweer een nieuwe depressie ligt die zondag de Noordzee nadert met opnieuw kans op enkele buien. Een schra le troost mag het zijn dat ook el ders in Europa maart koud blijft. Het vorig jaar was die bijdrage onge veer vier en zeventig miljoen gulden; in 1968 zal Nederland een bedrag van 114,3 miljoen gulden voor Indo- nesië bestemmen. Dit besluit van de Nederlandse regering, aldus minister Udink, geeft uitdrukking aan het be lang dat zij heclit aan het Indone sisch streven om na de monetaire stabilisatie het economische leven weer naar groei en ontwikkeling te voeren in het belang van een bevol king van meer dan 110 miljoen men- zyn verschillende, voor beide landen onvolledig, onjuist en uitermate slordig. interessante mogelykheden aan de orde gekomen. Zo bleek het mogelijk de prioriteiten die Indonesië heeft opgesteld voor de verschillende ter reinen van publieke zorg weerspie- (Zie slot pag. 4 kol. 6) Het artikel suggereert als geheel boven dien (zonder het overigens uit te spre ken) dat het hier om gebrekkige veer diensten zou gaan, in plaats van een goed-functionerend veerbearijf met snelle en goed-geoutilleerde schepen. In het artikel wordt voorts gefilosofeerd over de uitbreiding van het aantal vaarten. Daaruit het volgende citaat: ,De eigenares van de veerschepen, de provinciale stoombootdienst Zeeland (een semi-overheidsbedrijfvoert aa.n, dat uitbreiding van de diensten onren dabel zou zijn'. We laten maar buiten beschouwing dat de bootdiensten een volledig overheidsbedrijf zijn, maar wel willen we er op wijzen dat de rest van de hier geciteerde opmerking een onver antwoorde simplificatie is van de wer kelijke toestand. Heeft Accent dan nooit gehoord over de vele miljoenen, die het rijk elk jaar aan de provincie moet ver goeden ter delging van het exploitatie tekort op de veren? Weet Accent dan niet dat op grond van deze zilveren koor den tussen rijk en provincie alle wijzi gingen en vooral alle verbeteringen van de dienstregelingen door het rijk moeten worden goedgekeurd? Het gaat hier niet. SALISBURY NEW YORK (RTRion' eenbeslissing van de .provinciale T-,i t~\ Lu j 1. stoombootdienst, maar om een beleid, AP) De RhodeSlSChe regenn0 waarin gedeputeerde staten van Zeeland Inzake de besteding van het voor pro-lis voornemens maandag opnieuwmet de minister van verkeer en water- Afrikanen in da gevangenis Van de Nederlandse financiële bijdrage van 114,3 miljoen zal 94,3 miljoen gulden voor financiële bijstand wor den besteed. Van dit laatste bedrag zal 24,3 miljoen gulden worden uit getrokken voor ontwikkelingsprojec ten, krachtens een programma dat de Indonesische regering, in overleg met de wereldbank, heeft opgesteld. Voor technische hulp zal ongeveer twintig miljoen gulden ter beschik king komen. Minister Udink ver klaarde dat de voorwaarden van de, hulp over het algemeen overeenkom stig zijmaan die van 1967. RHODESIË: Suggesties gemaakt. de discussie hierove CALUMET (Reuter) Alle eenentwln-l van Salisbury terecht te stellen, zo is uit betrouwbare bron verno men. Drie van de zes ter dood ver oordeelden zullen om 8 uur tege lijkertijd worden opgehangen. Drie anderen zullen daarna volgen, zo zei men. door de directeur van de stoomboot diensten. de minister door zijn hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat in Zeeland. Bovendien speelt bij dit alles ook een rol de verhouding op brengst veertarieven-rijksbijdrage. Ac cent weet dat alles kennelijk niet en zwygt er over. hun stoffelijke resten. RUIME DOORKIJK OP EEN ZEER COMPLEXE PERSOONLIJKHEID sprekend ingevoerd. iDe commissie voor de rechten van de| Maar wat deze gemeentebestuurder in rniimfnt iSiJï mens v3n de Verenl?de Naties heeft de mond wordt gelegd is er zo naast, icf hM Wn w Engeland vrijdag verzocht Rhodesië er- dat de heer Asehoff er vermoedelijk da- w-ml»*. «Un re* van to weerhouden nog meer Afrikanen nig van geschrokken za! zijn. Een •.oor- komen. Een reddingsploeg vond vrydag te doden 6 b-dd- het plan Lievense. Men weet dat dit plan bestaat uit een combinatie van I een tunnel en een brug in één tracé. Maar de auteur van het flodderstuk laat nu Terneuzens burgemeester zeggen dat ir Lievense zijn tunnel bij Terneu'zen had geprojecteerd en de brug in de buurt van Bergen op Zoom, nota'bene aan de Oosterschelde. Voorts laat de schrijver de burgemeester verklaren dat .een nieu we veerboot tussen Vlissingen en Bres- kens' zal gaan varen, waarmee echter vermoedelijk de dubbeldekker voor'Krui- ningen-Perkpolder is bedoeld. Over de eventuele opheffing van Terr.euzen-Hoe- dekenskerke laat Accent burgemeester Asehoff zeggen- .Er blijven dan nog maar twee veerboten voor de Wester- schelde over' Dat is niet zo maar ge wone kolder, dit is super-kolder. MIDDELBURG Mr J. Drij- ber, burgemeester van Middel burg, heeft vrijdagmiddag de tentoonstelling ,P. C. Boutcns- 1870-1943' in de \Heeshal van het Middelburgse stadhuis ge opend. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal, waar voor deze gelegenheid en kele honderden personen aan wezig waren. Wethouder mr J. J. van der Weel had tevoren het gezelschap verwelkomd. Met name werden daarbij genoemd de familieleden van Boutens, de leden van het tentoonstellings- comité, dr D. van der Wel. grif fier der staten en de uitgever Johan W. B. Polak die de eerste exemplaren van de bij hem ver schenen twee delen .Verzamelde lyriek' mee naar Middelburg had genomen. Na wethouder Van der Weel sprak de Boutens- kenner dr Karei de Clerck. let terkundige te Brugge en auteur van onder meer .Het leven van Boutens'. In een rijkelijk met citaten doorvloch ten betoog ging de heer De Clerck uitvoerig m op leven, werken en be tekenis van Boutens. Eén en ander bracht hij sterk in verband met Mid delburg en Zeeland. De heer De Clerck liet duidelijk uitkomen dat Boutens' regel .Hoezeer is elk kind van eigen land' vooral op Boutens zelf van toepassing was. De dochter van mr P. C. Adrïaan- se, mevrouw A. Rïenstra-Adriaanse (voor deze gelegenheid speciaal uit Engeland overgekomen) droeg daar na het gedicht voor, dat P. C. Bou tens destijds aan haar zijn nicht je Annemarie had opgedragen en voor haar in het poesiealbum had geschreven. Aan haar voordracht ver bond zij een korte uitleg. .Ik was destijds erg teleurgesteld dat oom Boutens alleen maar een gedichtje had gemaakt en er niet eens poesie- plaatjes bij had geplakt. Ik begreep niets van dat gedicht. Ik hoop dat ik nu er wat meer van meeneem". Eerste boek Mevr no? Polak Van Gennep was haar door Johan Polak verzocht de eerste exem plaren van Boutens .Verzamelde ly riek' (twee delen 95.te overhan- geste van de Amsterdamse uitgever werd blijkens de uitvoerige dankbe tuigingen. op zeer hoge prijs gesteld. De eerste exemplaren waren overi gens oververs van de pers. Polak Van Gennep had het maar op het uiterste nippertje voor elkaar kun nen krijgen en de twee gevraagde weken uitstel bleken niet nodig. Mr Dnjber verrichtte hierna de of ficiële opening. .Na wat er door deskundigen reeds voor mij is gezegd, voel ik mij hier tegenowr de dichter en gijn werk met ledige handen staan. Ik zal dan ook niet pogen diep op het werk pn de dichter in te gaan'. De heer Dnj ber noemde Boutens ,een grote zoon van Middelburg, aan wie we met graagte aandacht besteden'. De bur gemeester hoopte dat over twee jaar by de viering van de honderste geboortedag van Boutens de aan dacht en belangstelling zo gegroeid zullen zyn dat de initiatiefnemers van nu daarmee rykelyk beloond zijn. Tot de initiatieven rekende hij in dit verband niet alleen de tentoonstel ling. die hy een gaaf werkstuk noem de. maar ook de prachtige uitga\ van Boutens' .Verzamelde lyriek'. (Zie slot pag. 2 kol. 1 naar Zeeland met de Parijse trein reist, met overstaDpen in Roosendaal. Genoeg onzin geciteerd echter. Als dit stuk oven- Iwel representatief zou zijn voor stijl en kwaliteit van het nieuwe weekblad Ac cent dan vrezen we dat dit tijdschrift van de emeritus marine-ooperoff-.c: er IReeser geen lang leven beschoren zal zijn. In leder geval is vurig te hopen dat j het geen accent meer op Zeeland zal leggen. Wladlmlr Ankoedinov. he*, hoofd van het Sowjetbureau voor toerisme, schat dat meer dan twee miljoen buitenlandse toeristen in 1968 de Sowjet-Unie zullen bezoeken. Hun getal in 1967 was 1755 000. In een vraagge sprek met Tass zei hi) dat dit Jaar een nieu we badplaats aan de Zwarte Zee. Apitsoenda. voor buitenlanders zal worden opengesteld I steden en plaatsen worden bezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1