SIBERIË: EUROPEES OF AZIATISCH? MODERNE COMPUTERS EN HOOGSTE STUWDAM TER WERELI fflfgl Zaterdag 9 maart 1968 De Westduitse journaliste Marion Dönhoff bracht een bezoek aan Sibe rië op deze pagina geeft zij een aan tal indrukken van het nieuwe Siberië, het land waar de toekomst al lang is begonnen. Zij bevond zich in het gezelschap van enkele hoogleraren, bedrijfsdirecteu ren, ondernemers en journalisten. Ook ds Niemöller maakte deze reis mee. In dit reusachtige nieuwe land legde onze speciale verslaggeefster een afstand van 20.000 kilometer door de lucht af. Zij sprak met vele nieuwe Siberiërs, sommigen zwijg zaam, anderen iets meer geneigd tot het doen van mededelingen. Uit haar indrukken bouwt zich het beeld op van een hoog-ontwikkelde, Russische maatschappij. Europees? Aziatisch? Anderhalf uur na het vertrek uit Moskou komt de Oeral onder de TU-104 in zicht. Is dit de gedoodverfde grens tussen Europa en Azië, de weinig indrukwekkende streep op de kaart waar generaal De Gaulle ons werelddeel wil laten eindigen? Men kan zich voorstellen van ja, wanneer het vliegtuig zijn tocht voortzet over een eindeloze en contour- loze wijdheid. Maar overigens blijkt al snel dat het woord van de generaal in Parijs van enige zinnigheid is ontbloot. Dankzij de vorderingen van de Russische .kolonisering' is het land achter de Oeral nog duizenden kilometers typisch Europees. Dat blijkt in de stad Nowosibirsk, de eerste lan dingsplaats. Daar staat een comité van twaalf functionarissen van het district (een rayon zo groot als Engeland, België en Nederland tezamen) ons gezelschap op te wachten; het is de sowjet van dit gebied en zelfs scherpziende ogen kunnen onder deze mensen slechts één man aantreffen die er min of meer Mongools uitziet. In het gebied van Nowosibirsk blijken 2,5 miljoen inwoners te leven, in de stad zelf 1.2 miljoen ervan. Er is in deze snel groeiende stad (ieder jaar komen er 50.000 mensen bij) veel industrie; Nowosibirsk produceert een kwart van alle zware materialen en chemische stoffen van heel West-Siberië. Wie via de anderhalve kilometer lange brug over de Ob op de stad toerydt, krijgt de indruk een splinternieuwe metropool te naderen. Dat is ook zo. Hoewel men in het centrum nog wel oude houten huizen met scheefgezakte kippenhokken ziet. overwegen toch de strakke nieuwe wijken. Ieder jaar komen er hier 12.000 woningen bij. Van Nowosibirsk tot Tasjkent, aan de rand van de woestijn, verrijzen overal eendere steden: huizen blokken van tachtig meter lengte, om het aardbe vingsgevaar nooit hoger dan vier of vijf verdie pingen en met een voorzijde die in uniforme af wisseling naast drie ramen steeds een balkon te zien geeft. Al deze huizen hebben een toilet een badkamer en blokverwarmlng. De balkons dienen meestal als opslagplaats voor fietsen en huis houdelijke voorwerpen, want met tien vlerkante meter woonruimte per persoon zit men niet ruim. Scholen van allerlei aard zijn er in overvloed, zo deelt de sowjetvoorzitter mede; afgelegen dor pen echter kennen slechts een vierjarige lagere school en wie daar af komt moet in een stad op een Internaat gaan. Zes toneelzalen treft men voorts in Nowosibirsk aan en zelfs een filharmonisch orkest maar geen kroegjes, cafés of restau rants waar men 's avonds eens even zitten kan. Er is een opera met niet minder dan 3000 zitplaat sen. Op het programma staan regelmatig werken van Wagner, Mozart, Tsjaikowski, Verdi. WAARVANDAAN? Er heerst hier een enorme trots op wat in betrek kelijk korte tijd is bereikt: eerst tijdens de tweede wereldoorlog, toen westelijk Rusland grotendeels door de Duitsers werd bezet, is hier de grote ont wikkeling begonnen. Maar het is niet zo makkelijk om te weten te komen, hoe de zaken nu eigenlijk in elkaar zitten. Waar komen al die mensen hier vandaan? Om een voorbeeld te noemen: uit welke volksdelen Is het personeel van de sowjet samen gesteld? De sowjetvoorzitter denkt na en zegt dan: ,In Siberië hebben zich burgers uit verschillende republieken gevestigd. Hoe de samenstelling daar van is, ls niet nagegaan.' GROOT Siberië is echter niet méér dan het district Nowo sibirsk alléén: in de onmetelijke wijdheid van Si berië ligt het zelfs vrij afzonderlijk en zeker niet centraal, nogal zuidelijk en niet al te ver van de grens met de Mongoolse volksrepubliek. Siberië is naar Europese begrippen onvoorstelbaar groot. Van Moskou, in het Europese hart van het Sowjet- rijk, tot Sachalin in het uiterst oosten is de afstand 11.000 kilometer, even ver als Parijs van Zuid-Afri- ka ligt. Wanneer in Kamsjatka de zon ondergaat, staan de mensen in Moskou alweer op. Er is waarschijnlijk geen tweede gebied op aarde dat door het luchtverkeer zo'n fundamentele verande ring heeft ondergaan als Siberië. Zoals in Amerika heeft de spoorbaan de eerste stappen mogelijk ge maakt ter ontsluiting van dit land. Na de transsi- berische spoorweg echter zijn het de vliegtuigen geweest die het land en het volk van Siberië nieu we horizonnen hebben gegeven. De vliegtuigen: voor al de straalmachines Wie vroeger in Siberië werd geplaatst, kon met recht zeggen dat hij niet alleen de beschaving achter zich had gelaten, maar feitelijk ook afscheid had genomen van het leven. Dat is niet meer zo: vanuit heel Siberië is het niet meer dan een kwestie van uren eer men westelijk Rusland heeft bereikt. Een voorbeeld: van Khabarowsk in Midden-Siberië is het met de TU-114 (170 passagiers) slechts acht uur vliegen naar Moskou een traject van 7000 kilometer. De vliegkosten zijn uitzonderlijk laag in vergelijking tot andere landen. Een ticket voor de 4000 kilometer die Moskou van Nowosibirsk scheiden kost nog geen 200. Alle vliegtuigen zijn praktisch altijd vol. Bekjjkt men op het vliegveld van Nowosibirsk de dienstregeling, dan ziet men er dagelijks 33 vluch ten op. Vanuit Irkoetsk bestaat een dagelijkse ver binding met 50 steden. Vliegen is in Siberië net zo gewoon als reizen met de trein in West-Europa. Vandaar ook, dat een Siberisch vliegveld er meestal uitziet als een station in een kleine Westeuropese stad. Speciale reiskleding ziet men nergens. Veel passagiers of ze nu voor de grotere straalvlieg tuigen of voor de tweemotorlge Ilyoesjins zonder drukcabine komen, lopen in overhemd en flodder broek. Soldaten, ingenieurs, technici en arbeiders meestal met vrouw en kinderen vormen het gros van de passagiers. IRKOETSK Marlon Dönhoff bezocht ook Irkoetsk, gelegen bij het Baikalmeer. een 600 kilometer lange binnenzee niet ver van de Siberisch-Mongoolse grens. Tot ver in het voorjaar is dit grootste zoetwaterbekken ter wereld met een ijslaag van meer dan een meter bedekt. Geen wonder: hartje winter dalen de tem peraturen hier snel tot meer dan 50 graden onder nul. Tot de bodem echter vriest het Baikalmeer nooit dicht. Niet omdat het er niet koud genoeg voor is, maar omdat het te diep is: gemiddeld 700 meter. Tot de fauna van het meer behoren robben en steuren, de laatste in hoge ere gehouden om hun kaviaarproduktle. Vroeger werden de steuren gedood om aan kaviaar te komen. Nu doet men dat niet meer: men vangt ze en strijkt de kaviaar af. Steuren zijn .laatbloeiers': hun eerste kaviaar produceren ze pas op negentienjarige leeftijd; ze gaan er echter mee door tot hun tachtigste. De stad Irkoetsk (430.000 inwoners, 300 Jaar oud) is niet pal aan het meer gelegen. Tussen beide lig gen nog enkele kilometers taiga', schraal savanne achtig gebied dat zich duizenden kilometers in noordelijke richting uitstrekt en geleidelijk overgaat in toendra. Het voornaamste hout dat de struiken afwisselt, ls er dat van de berk. In het nog win terse licht tekenen de helle stammen het landschap met een sfeer die vrolijk en weemoedig tegelijk is. We zijn hier veel oostelijker dan Nowosibirsk. Niet ver van het meer ontmoeten wij een man op de fiets, die geheel aan onze voorstelling van de Si- beriër beantwoordt. HU heeft spleetogen en hoge jukbeenderen, draagt een pelsmuts, hoge laarzen en een gewatteerde jack. Zou hij iets over de jacht op sabeldieren kunnen vertellen? Hij blijkt geen jager, doch boswachter, beter: bosbrandwacht. Maar over de jacht weet hij ook wel iets. Op sabel dieren wordt praktisch uitsluitend door Mongoolse nomaden gejaagd, zegt hy. Dat gebeurt in de win ter en de nomaden zwerven er maandenlang voor over de taiga te voet (op sneeuwschoenenof met sleden en rendieren. Honden sporen de buit op. Als een jager per seizoen drie of vier dieren neer legt. mag hij niet mopperen. Per dier Incasseert hij 250 tot 300 gulden. Wat het sabelbont betreft: men dient te weten dat het dit dier ls geweest dat feitelijk de stoot heeft doen geven tot de openlegging en Europeani sering van Siberië. Als een dwaallicht heeft het eeuwenlang avonturiers, kooplui en gelukszoekers steeds verder naar het oosten gelokt In hun spoor ontstonden de .ostrogs', versterkte plaatsen, waar de inboorlingen sabelpelzen moesten inleveren. Dit is een beweging geweest die ln het midden van de zestiende eeuw onder Iwan de Verschrikkelijke ont stond. Imperialistisch© en commerciële overwegin gen gingen hand ln hand bij de expedities die onder kozakkenbevel oostwaarts gezonden werden tegen de nazaten van Dzjengis Khans mongolendom. Snel achtereen ontstonden de nederzettingen die thans tot de steden zijn uitgegroeid: Tomsk in 1604, Jakoetsk in 1632 en Ochotsk (aan de Stille Oceaan) in 1638. In een tijdsverloop van vijftig jaar werd heel Siberië aan de heerschappij van de tsaren onderworpen. VROUWEN Achter de kozakken aan kwamen peishandelaren, ambtenaren, zendelingen en boeren. Siberië lokte een menigte ondernemende lieden. Gebrek bestond er slechts aan vrouwen. De Russische bewoners van het eerste uur hadden daarvoor een eenvoudige oplossing: zij pikten de vrouwen van de inboorlingen weg. Soms werden fatsoenlijker methoden gebruikt: men stal de vrouwen niet, men kocht ze voor tien tot twintig roebel per .stuk'. Men nam ze ook wel aan als pand voor schulden. Iedere kozak had zijn eigen harem. Vrouwen die oud, zwak of ziek waren werden in het bos achter gelaten of te water gegooid. Ondernam de regering in Petersburg daar niets tegen? Slechts dit en het gebruik bleef tot ver ln de vorige eeuw bestaan: hele scheepsladingen veroordeelde vrouwen werden oostwaarts, tot op Sachalin, geëxpedieerd be stemd om verdeeld te worden onder de derwaarts gezonden bannelingen... Men trekt wel en niet ten onrechte een vergelijking tussen de openlegging van Noord-Ame- rika en van Siberië. In beide gevallen proeft men nog altijd iets van de oude pioniersgeest. In beide gevallen is het de spoorweg geweest die een we zenlijk aandeel heeft gehad in de cultivering van het land. Maar gezegd moet worden, dat de Russen in Siberië de helft van de tUd in bezit namen die de Amerikanen nodig hadden voor hun Far West. En ook moet worden geconstateerd, dat de Russen daarbij optornden tegen klimatologische problemen, die de Amerikanen niet hadden, daarenboven in een gebied dat veel groter was dan het Amerikaanse midden- en verre westen. Nu zou het al te boud zijn om te beweren, dat de Russen hun Siberië reeds geheel en al veroverd hebben; tweederde van het Russische rijk (woestij nen. berggebieden, wouden, moerassen en de Ijzige toendra) is nog praktisch leeg en onontgonnen. Ook vandaag de dag vormt de werkelijke inbezitneming van Siberië nog een levensgroot probleem. Bij het begin van de eerste wereldoorlog telde Siberië slechts 8 miljoen bewoners (Rusland zelf 182 mil joen). In het midden van de twintiger Jaren was dit aantal opgelopen tot 10 miljoen, nu ongeveer 20 miljoen (tegenover Rusland 250 miljoen). De ontwikkelingsplannen voorzien dat rond 1980 50 miljoen ménsen in Siberië zullen wonen. Leden van de komsomol-jeugdorganisatie en militairen kunnen zich op zeer gunstige voorwaarden in Siberië ves tigen; overal in de Sowjet-Unie vindt men daarvoor aanmeldingskantoren. GEVANGENEN In het verleden is het land bevolkt geworden met krijgsgevangenen, politieke gevangenen en ballin gen onder wie kozakken, Polen en opstandige boeren uit het Europese deel van Rusland, Met tienduizenden zijn de kolonisten in de loop van de eeuwen goedschiks of kwaadschiks naar het oosten getransporteerd. Hun lotgevallen zijn onbeschrijfe lijk geweest. Van de duizenden mannen, vrouwen en kinderen die in 1730 onderweg gingen naar de Zee van Ochotsk om daar graan te verbouwen stierf de helft tijdens de vier jaar durende tocht en het restant ging kort na aankomst ten onder omdat grond en klimaat voor graan ongeschikt waren. In 1799 vertrok een groep van 10.000 misdadigers, gestrafte militairen en pachters om in de buurt van het Baikalmeer te koloniseren. Iedere man was verplicht zijn echtgenote mee te nemen en wie geen vrouw had kreeg er van staatswege een ge leverd. Op de plaats van bestemming gearriveerd, bleek daar niets te zijn voorbereid; slechts enkelen van de groep overleefden dit avontuur. Alleen reeds in de tien Jaren tussen 1867 en 1876 werden 79.000 mensen naar Siberië op transport ge steld meestal te voet en zo'n reis duurde tot Irkoetsk minstens een Jaar, althans voor hen die zo gelukkig waren hem te overleven. In ongenade gevallen gunstelingen van de Petersburgse heersers en heerseressen gingen dezelfde weg, echter met dien verstande dat hun tevoren nogal eens de tong was uitgerukt opdat zij zich niet al te doeltreffend aan agitatie zouden schuldig maken- Dostonjewski kende de verbanning naar Siberië maar ook Trotzki, Stalin, Molotov en Koeblsjev hebben er er varing mee gehad. Hun eindstation: Irkoetsk. Iets van het oude Siberië vindt men terug in dit beeld van vrouwen, die een verkoopstalletje hebben ingericht op een station van de grote spoorlijn, welke het reusachtige gebied doorsnijdt De laatste jaren heeft de snelle opkomst van het moderne luchtverkeer de betekenis van de spoorlijn doen verminderen. De industrialisatie van Siberië gaat gestaag verder. Deze foto geeft een beeld van de bouw van de aluminiumfabriek Irkoetsk te Sjelekhow. Deze nieuwe stad werd gebouwd door jeugdige vrijwilligers, die in tenten woonden voor de eerste stenen huizen waren verrezen. IRKOETSK Dat is inderdaad het ,binnenland' van Siberië. Hier is men slechts 230 km verwijderd van de grens met Mongolië. In vijftig minuten vliegt het vliegtuig naar de hoofdstad Oelan Bator. De Russen hebben het gebied tussen Oeral en Pacific destijds ge splitst in drie delen: Siberië, het Verre Oosten en de kuststrook viet het eiland Sachalin. De stad Irkoetsk ligt in het .Verre Oosten Overigens bevinden zich in dit gebied tussen Oeral en Stille Oceaan, dat thans door 22 miljoen mensen wordt bewoond, amper één miloen nakomelingen van de oorspronkelijke inwoners. Dat is ook de reden, dat. Siberië zo verrassend J2uropees' aandoet. De grootste niet- Europese volksstam zijn de Mongoolse Boerjaten, 250.000 in getal. Wij hebben een bezoek gebracht aan de technische hogeschool van Irkoetsk. Zij telt 52 faculteiten, meer dan 100 docenten, 21,9 labora toria en 18.500 studenten. Van de studenten zijn 25 procent eigen lijk arbeiders, 60 procent kinderen van arbeiders, 15 procent kinderen van ambtenaren en boeren. Het onderwijs is gratis. Wij vernamen, dat elke student naast de vakopleiding gedurende drie semesters de colleges in historisch materialisme dient te volgen in totaal SljO uur, ,IIet gaat daarbij in hoofdzaak om vier vakken. Wij do ceren: 1 de geschiedenis van de communistische partij van de Sowjet-Unie; 2 marxistisch-lenmistische filosofie; 3 de beginselen van de marxistisch-leninistische ethiek en 1 de beginselen van het wetenschappelijk atheïsme'. Een rondwandeling door de technische hogeschool confronteerde mij wederom met iets dat mij overal was opgevallen: het geweldige onderscheid tussen enerzijds het uiterlijke beeld, waar geen belang aan wordt gehecht, en de outillage met de duurste technische voor zieningen, waar nimmer op wordt bezuinigd. De trappen zijn uit gesleten, het linoleum op de vloer zit vol builen, de verf bladdert. Maar er staat hier in het verre Siberië een rekencentrum dat in geen enkel opzicht onder doet voor dat van Aken of Darmstadt, zoals een vakman in ons gezelschap mij verzekerde. Daar staat bijvoorbeeld een computer van het type NH-1115, die overeenkomt met een IBM 1110. In zeven lange gebouwen met vijf verdiepingen wonen de studenten: 600 per gebouw. Ik heb eens een kijkje genomen fn het tehuis van <le vrouwelijke studenten. Met vijf tegelijk bewonen zij een kamertje run twaalf vierkante meter. Daar staan vijf bedden, een kleine gemeenschappelijke werktafel en een smalle gemeenschappelijke opbergkast. Het is behelpen, doch voor allen betekent dit het begin van een carrière die onbegrensd lijkt te zijn. Zelden heb ik zoveel stralende gezichten aanschouwd. ENERGIEPRODUKTIE Te Bratsk is de hoogste stuwdam ter wereld gebouwd de trots van de Sowjet-Unie. Jiratsk ligt in de buurt van Irkoetsk', had men ons verteld, doch dit is alleen juist volgens Siberische opvattingen. Wij zouden een afstand can 600 kilometer immers niet direct als ,in de buurt van' kwalificeren. Het vliegtuig doet er een uur over, een vlucht boven de eenzame taiga. Ik bespeurde geen enkele neder zetting. Slechts af en toe ving ik een glimp op van de Angara, de rivier die is opgestuwd tot Met grootste kunstmatige meer ter wereld'. Het gebied van Braisk-Taisjet werd in 1958 door Kroesjtjev ge proclameerd tot het vierde centrum van de Soiojetrussische me taalindustrie. Alvorens daarmee een begin kom worden gemaakt, moesten uiteraard eerst de vereiste energiebronnen worden ont sloten. De industrie van de Sowjet-Unie produceert momenteel ,de grootste turbines en generatoren ter wereld'. Daaronder bevinden zich generatoren met een vermogen van 800.000 kilowatt. Hier hoorden wij voor het eerst iets over de arbeidsvoorwaarden in Siberië. Het doorsneeloon bedraagt bijna 100 gulden per maand. De verantwoordelijke man voor de grote ceUulosemachineeen in genieur. krijgt ongeveer 1000 gulden, de directeuren tussen de 1200 en 1300 gulden. De arbeidstijd bedraagt 13 uur per week Arbeiders echter die deelnemen aan speciale scholingscursussen, ongeveer twintig procent, behoeven slechts 36 uur te werken. Er werd aan toegevoegd, dat de lonen ongeveer vijftig procent boven die in het Europese deel van de Sowjet-Unie liggen. Er is trouwens nog een voordeeltje: om de dne jaar krijgt een ieder twee maanden vakantie, waarbij de reis naar de achtergelaten familie wordt betaald. Ik informeerde bij een arbeider waar. hij oorspronkelijk vandaan kwam. Uit de buurt van Leningrad. Wanneer was hij daar het laatst geweest T Hij icas in 1963 hier gekomen en had vorig jaar met zijn vrouw vakantie gehad. Het was een reis geweest over een afstand van 7000 kilometer, twee personen. Met de treint Heen, natuurlijk met het vliegtuig.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17