PROFVOETBAL OPWALCHEREN? JAOFNEE Rheden ging voor het behoud van club naar de profs Sanering betaald voetbal een onvermijdelijke zaak TEKORTEN TELSTAR DE GRAAFSCHAP: STEEDS WINNEN CONCENTRATIES ZIJN ER NOG VEEL TE WEINIG Anderhalve ton en een en een kwart ton te weinig.... Maar gedwongen naar amateurs terug te keren MAART 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoe denken de toeschouwers bij de voetbalwedstrijden van Middelburg en Vlissingen over de vraag: betaald voetbal op Walcheren ja of nee? Daarover zal de PZC zoals we maandag jl reeds aankondigden een enquête houden bij thuiswedstrijden van Vlissingen en Mid delburg. Op deze pagina opnieuw enkele artikelen die de toeschouwers misschien een beter inzicht kunnen geven in de (financiële) mogelijkheden van het profvoetbal. Men mag vinden, dat de sanering van het betaalde voetbal lang zaam, veel te langzaam gaat, men moet blij z\jn, dat er sanering plaatsvindt. De tijd kent zijn kracht. De tijd vreet langzaam maar zeker aan inefficiënte zaken. Ook aan inefficiënte voetbalzaken. Dat is een geruststellende gedachte. Toen de algemene vergadering van de KNVB de enorme blunder beging KNVB-officials geven dat nu meer of minder graag toe om iedereen maar toe te staan aan betaald voetbal te gaan doen, heeft men zich niet gerealiseerd in welke narigheid men veel clubs en bestuurders stortte. Dat clubs als Rheden of Zeist het nodig vonden om in het donker van het semi/professionalisme te stappen, was eigenlijk een uiterst zielige zaak. Zelfkennis is ook in de sport een dnn bezaaid goed. Er ver dwenen door de harde noodzaak van de financiële debacles al snel wat clubs. Eind 1962 bogen wij ons over de voetbal materie om de stand van za ken op dat moment op te nemen. Wij bielden een enquête onder alle betalende verenigingen. We vroegen onder andere of de clubs financiële steun van buiten ontvingen, van be drijfsleven of van gemeente. We vroe gen of ze daartoe al pogingen in het werk gesteld hadden. Als ze steun kregen in welke vorm dat was en of de geldinbrengers ook medezeg genschap bezaten? We enquêteerden ook een groot aantal concerns en toonaangevende bedrijven in het land om te weten te komen of men daar bereid was flinke steun te verlenen aan het betaalde voetbal in Neder- lamd. WEINIG STEUN Het resultaat was niet zo opbeurend. De meeste bedrijven vonden het be paald niet nodig om geld te pompen in het schip van de voetballerij. Dat meldde men ons onomwonden. En uit de gegevens, die de verenigingen.ons stuurden, bleek ook maar al te zon neklaar, dat er weinig steun van bul len werd aangedragen. Dat beteken de, dat het saneringsproces zich zou voortzetten. Van binnen uit niet van bovenaf, want de KNVB zei nu niet meer te kunnen ingrijpen. Er was wel een poginkje in het werk gesteld om wat clubs te laten verdwijnen door de maatregel af te kondigen, dat er een bepaald bedrag aan het begin van de competitie in de kas moest zitten. En wat gebeurde er? Jos Coler, voor zitter van de sectie betaald voetbal, onthulde het zelf: .Er zijn altijd wel lieden te vinden, die geld voorschie ten voor een club. Het kon gebeuren, dat de club een dag voor de KNVB- controle geld te leen kreeg en het onmiddellijk na de controle weer te ruggaf. Nu, vijf jaar later, zijn we weer eens in het (toch wel boeiende) voet balzakenleven gedoken. Hoeveel clubs zijn er in de laatste vijf jaar ver- dwenen, wijzer geworden, zouden we haast zeggen? Wat is er terecht ge komen van de enthousiast ontvouw de plannen van sommige clubs om geld aan te trekken Wat is er over gebleven van de wil om als ama teur een betalende vereniging te lei den Hebben de clubs, die zich voor een fusie uitspraken, zich ook door die mening in de praktijk - als het er op aan kwam laten leiden FUSIE Dan waren er nog verenigingen, die als stichting een andere naam kre gen: SHS werd Holland Spon, Leeu warden SC Cambuur, Zwartemeer SC Drente. Helmondia Helmond Sport Blauw Wit behield zijn naam. maar leeft toch .gescheiden- van zijn ama teurs. HVC riep ook een stichting in het leven en zo waren er meer. Clubs, die aanvankelijk nog geen steun wilden ontvangen van buitenaf, waren daarna maar al te gretig om de kisten met dukaten in ontvangst te nemen. NEC liet in 1962 weten, dat het zichzelf nog kon bedruipen, maar nu helpt de gemeente mee de fi nanciën gezond te houden. Bij NAC is het precies hetzelfde. D&kr, In Breda, probeert de overheid nu on der leiding van burgemeester Merckx een fusie met De Baronie tot stand te brengen, zodat men dan slechts geconcentreerde steun behoeft te verlenen aan één club. De Bredase burgemeester had in Haarlem als lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland al wat ervaring met fusiebesprekingen opgedaan, want in de Spaarnestaa heeft hij met de wet houder van sport getracht Haarlem, RCH en EDO tot samengaan in de top te bewegen. EDO wilde dat wel. maar Haarlem en RCH hielden er de boot af. RCH werd zelfs van Racing Club Haarlem Racing Club Heemstede. Die fusiebesprëkingen leidden onder meer ook tot het nf treden van de besturen van RCH en EDO (waar men weigerde een af koopsom van Haarlem te accepteren, als men naar de amateurs zou te ruggaan). Er zijn trouwens In de periode van de laatste vijf jaar heel wat bestu ren drastisch gewijzigd. Er kwamen ook heel wat managers. Bij sommi ge clubs onbezoldigde figuren, bij de beter gesitueerde verenigingen be taalde krachten. Zo langzamerhand krijgt men in de gaten, dat het run nen van een voetbalclub In de be taalde sector iets anders is dan wat amateurs in de wei te laten dra ven. EEN FIETS.... STICHTINGEN Vijf jaar geleden werd aarzelend begonnen niet de weg op te gaan van de stichtingen. Er kwamen "stichtin gen. die alleen maar garant ston den. Er kwamen stichtingen, die di rect geld injecteerden in verenigin gen. waarbij dan natuurlijk leden van die sLrhting medezeggenschap kregen in het bestuur van de vere- cniging, iets waarvoor velen huiverig waren en nu nog zijn. Go Ahead werd het lichtende voorbeeld, een zakelijk omgebouwde vereniging, die toch haar eigen stijl bewaarde Er kwam daar een stichling betaald voetbal met vertegenwoordigers van ge meente en bedrijfsleven. De jaren hebben geleerd, dat Go Ahead de trein niet gemist heeft, maar er op tijd ingesprongen is. >vat nt SC Enschede en En- schedese Boys, die terugtraden om plaats te maken voor FC Twente. Be Quick verdween, omdat een Gro nings steuncomité slechts steun wil de verlenen aan één eredivisieclub en dat was toevallig tof niet) GVAV. Er waren meer geruisloze verdwij- ners: Oidenzaal. LONGA. Tubantia. Er waren zowaar ook fusies zoals die na vee) moeite tot stand gekomen zijn bij Telstar Stormvogels en VSV werden amateurs van BW en Wilhelmina (de laatste club bleef eerst nog even alleen doorgaan), wat FC Den Bosch opleverde. Xerxes kon zich in Rotterdam niet meer ontplooi en en engageerde zich met DHC in Delft. Tn de Zaanstreek weiger de ZFC samen te gaan met KFC. dat toen maar besloot alleen een stichting in het leven te roepen: FC Zaanstreek. ZFC bleef nee zeggen en FC Zaanstreek ging op in Alk- moest nemen tot de verkoop van bo ter en glazen ten bate van de semi- profs. waarbij zich het in feite on voorstelbare voordeed, dat de con tractspelers een week hun salaris afstonden aan de club. Trouwens ook als verenigingen de centjes bij el kaar moeten grissen door middel van verlotingen hoofdprijs een fiets of een taan zit er toch nog wel iets scheef. Maar zoals gezégd de tijd vreet toch door De sanering komt onvermijdelijk voor de clubs, die zich nu met kunst, en vliegwerk boven water houden Als men in het betaalde voetbal wil spelen moet men de mogelijkheden en de armslag heb ben om dè gewoon-noodzakelijke voet balzaken te kunnen verwezenlijken Als men zich door niiddel van lo terijen of giften in leven moet hou den zit men wel aan de verkeerde kant van de streep Dat heeft dc geschiedenis van het Nederlandse be taalde voetbal wel te zien gegeven Er ziin allerlei financiële kunstgre pen gedaan om de zaak draaiende te houden Er zijn nVs opgericht naast de bestaande clubs om geld te verschaffen, zoals bij Veiox in L'trecht Supporters richtten .obliga tieclubs' op. waardoor spelers niet het .eigendom' van de vereniging zijn. maar van die obiigatiecmbs Er zijn en dat is een veelvuldig versciiijnse1 geweest clubs ge weest. die htm beste spelersmateri aal noodgedwongen op de markt moesten brengen Het resultaat da lend spelpeil en minder publiek Er zijn clubs geweest, die hun terrei nen en accommodaties hebben ver kocht. Ook in de laatste jaren zijn nog po gingen ondernomen om de amateur- sectie te bewegen de uit het betaalde voetbal komende clubs in te delen in de eerste klas amateurs. Het werd zelfs bij fusiegesprekken meestal de conditio sine qua non. Maar de ama teursectie hield voet bij stuk (.we hebben ze de kans gegeven, maar toen kwamen ze niet') en de sectie betaald voetbal schijnt de strijd nu wel op dit punt te hebben opgege ven. Trouwens, als de amateurs wel De Journalist Hans Romhouts won in 1962 een journalistieke prÜs me' een serie artikelen over de financiële mogelijkhe den (en onmogelijkheden!) van het betaalde voetbal in Neder land. Op ons verzoek geeft hij nu een overzicht van de stand van zaken bijna zes jaar later. jé hadden gezegd, zou het de vraag geweest zijn of de betaalde clubs op die voorwaarde dan wel vaarwel aan het semi-professionalisme zouden heb ben gezegd. Het kan ook een fijn schild geweest zijn om zich achter te verbergen. De wél teruggekeerde verenigingen hebben inmiddels wel iaten zien. dat het hun goed gaat. Ze spelen over het algemeen een zeer belangrijke rol ln het amateurvoet bal en klimmen snel op eigen kracht op naar de amateur-top, zoals een SC Enschede of een Storm vogels. VOORTVAREND De steden, waarin de krachten ge bundeld zijn, liggen ai ver voor op de andere, waar sentiment hoogtij blijft vieren en het betaalde voetbal verpaupert Het was geen wonder dat we in 1962 uit een voortvarende sportstad als Deventer (degelijke opzet van Go Ahead, oprichting van een kunstijsbaan) positieve antwoor den kregen van het bedrijfsleven. Want dét had de enquête van 1962 wel geleerd: als het om één betaal de club gaat ln één of in één streek, dan was men van particulie re zijde of van de kant van be drijfsleven of gemeente wel bereid om bij te springen. De fusie van Stormvogels en VSV heeft dat laten zien. Toen al schreef ons een grote onder neming in Zwolle zeker kapitaal te willen steken in een voetbalonderne- ming maar onder de volgende voor waarden: .zakelijk verantwoorde opzet bijvoorbeeld nv zakelijk en slechts éen club ln Zwolle, dus geen versnippering. En wat heeft Zwolle geleerd? Zwolse Boys en PEC suk kelen maar verder. Nu eens staat Zwolse Boys onderaan ln de tweed# divisie, dan weer PEC. Of beide clubs staan ergens in het grauwe midden. Er zijn fusiebespreklngen geweest. Mar de sentimenten over heersen. En het voornoemde bedrijf kon het toegezegde kapitaal op de bank laten staan. In het Gooi is het al niet veel an ders. Daar leven 't Gooi en Hil versum een grauw bestaan, 't Gooi heeft de laatste jaren steun gekre gen van Veronica en begint zich nu wat los to wurmen uit die cirkelgang van de uitzichtloosheid. Maar... geen fusie. .Er moeten ook clubs zijn, die onderaan staan', zegt men nu bij Hilversum, ,niet iedereen kan in dé top meedraaien'. In de nu voorbije .betaalde' voet baljaren is ook al gebleken, dat het niet zonder gevaar is grote particu liere geldschieters aan te trekken. Want er komt ruzie en de geldlnbren- ger moet zijn centen stante pede terughebben met alle paniektoestan den voor de club vandien. We her inneren ons. dat een grote geldschie ter van RCH. die door een Bestuurs wijziging aan de kant kwam te staan, zelfs van plan was beslag te leggen op de recette van een wedstrijd. Sommige clubs leven op een wanke le basis van een financieel machtig man. die zich een positie in de voetbalwereld .koopt' door een club op de been te houden. Trekt de man zich terug dan stort het hele club huis in elkaar. Nu nog zijn er naar het amateurisme teruggekeerde ver enigingen. die schulden moeten afbe talen uit hun .domme periode', zoals ze het nu en dan zelf noemen. CONCENTRATIE Er zijn te veel betalende clubs, ook nu nog na dertien-en-een-ha if jaar van somiprof-voetbal in Nederland. De zwakkeren houden de omwikke ling van de sterkeren tegen. Er is nog geen concentratie genoeg in ste den en gewesten. Er is nog te vee) ge verenigingen in zicht gekomen: sieun uit de toto-pot en dat zal be tekenen. dat men toch nog door blijft modderen Men zai nooit sterren kunnen aantrekken Men kan slechts hopen op een prijs .uit de honderd duizend' zoals Telstar had met de verkoop van Geels voor ruim een ton naar Feijenoord of Haarlem, dat Aad Smit voor een ton naar DWS verkocht. Beide spelers waren voor f 3000.- aangekocht.. - Bij het doornemen van de artikelen, die wij in 1962 rond onze enquête schreven, vonden wij enkele rake woorden van de coenmalige KNVB- voorzitter Toon Schroder terug: Hoe is het met de verantwoordelijk heid gesteld van clubieiders als men in het betaalde voetbal blijft en de middelen daartoe ontbreken? We heb ben van de zomer treurige ervarin gen opgedaan op het punt van fu siebesprekingen. Tegen beter weten m gaat men door'. Oud-voorzitter Schroder zou deze woorden ook nu nog kunnen zeggen. Maar als man van ervaring weet ook hij. dat de tijd voor de sanering grondiger slo- perswerk doet dan alle plannenma kers tezamen. De tijd vreet door aan de inefficiënte zaken. De tijd kent zijn kracht. Uiteindelijk zullen slechts de sterkeren overblijven. Hans Rom boute (Van onze sportredacteur) IJMUIDEN Tiet is met gemengde gevoelens dat wij u hierbij de jaar rekening over het seizoen 1963-1966 en de begroting voor 1966-1967 aan bieden'. Dat zijn de eerste regels van een financieel overzicht van de eredivisieclub Telstar over enkele af gelopen jaren. Die .gemengde gevoe lens' zijn wel begrijpelijk: de desbe treffende rekening sluit met een te kort van 146.406 en de begroting laat een tekort van 125.000 zien. De man die ons dit financiële over zicht stuurde voegde er aan toe: ,Het gaat Telstar nn iets beter*.... We noemen de uitgaven van da re kening en. tussen haakjes, van de be groting: spelers 202.618 222.000), reiskosten en vertering 44.831 39.000), training 63.165 50.000), medisch® verzorging 20.345 16.000), terreinhuur 29.506 35.000), control® en lo ketten 12.150 11.500), wedstrijd materiaal 15.682 12.000), bu reaukosten 14.116 19.000), ver gaderingen 4336 4500), KNVB 8239 7500), reolame 5782 6000). rente lening, 14.375 15.000). diversen 2212 1000). totaal 437.357 438.500). De inkomsten op rekening en begro ting bedragen respectievelijk: netto opbrengst seizoenkaarten en recette® 265.659 290.000), contributie 65?5 6000), reclame voor derden 8276 9000), provisie voorverkoop 2060 3000), KNVB-toto 8431 5000). totaal 290.951 313.500). saldo nadelig 146.406 125.000). (Van onze sportredacteur) DOETINCHE.M Opmerkelijke uitspraak van de heer J. Wegman, voor zitter van de tweede divisieclub De Graafschap uit Doetinchem (25.000 In woners): ,Je móet de thuiswedstrijden winnen, het Uefst acht van de tien wedstrijden, anders blijft er te veel publiek weg*. Hoeveel publiek heeft De Graafschap nodig om geen opeenstapeling van onbetaalde rekeningen te krijgen? Voorzitter Wljgman: ,We hebben een uitstekende penningmeester, die een strakke begroting heeft opgesteld. Die begroting wordt van wed strijd tot wedstrijd bijgehouden en bijgewerkt. Die begroting Is gebaseerd op een Inkomen van "500 gulden recette per wedstrijd. Halen we dat niet dan gaat het sein op rood staan. Voor die 7500 gnlden hebben we bijna 4000 be talende bezoekers nodig*. In verband hiermee is het vojgende aardig te we ten: onlangs publiceerde Sport en Sportwereld een bijdrage van M. 3. Adri an! Engeis over de bezoekersaantallen In het betaalde voetbal tijdens de eers te helft van dit seizoen. Achter De Graafschap stond het gemiddelde cijfer van 8450 Zonder twijfel te laag. Vorig seizoen bereikte deze clnb Inderdaad een gemiddelde van 4000. In dat voorgaande seizoen (1966-1967) sprong De Graafschap er Inderdaad aardig uit: een tekort .slechts" van 56 580. Maar dat kon grotendeels weg gewerkt worden, want de gemeente Doetinchem is zo vriendelijk jaarlijks een bijdrage te verlenen van 50.000 gulden eis er eventueel een verlies ln de exploitatie Is. Derhalve vorig jaar een reëel tekort van 1 6.580. Maar dit jaar zijn er gemiddeld 550 bezoekers per wedstrijd minder. Commentaar van voorzitter Wljgman: .Dankzij die strakke begroting, die loopt van wedstrijd tot wedstrijd, konden we de zaak financieel bijhouden, ook al omdat we dit seizoen wat meer tribune- dan staanplaatsen verkochten', (tribuneplaatsen overdekt 4.50 en onoverdekt 8.50; staanplaatsen le rang 2.50 en 2e rang 1 2,—). Hoewel de heer W'Ugman kan zeggen: ,De laatste drie vier Jaar zijn we financieel een gezonde vereniging*, betekent dit toch zo ongeveer: financieel Iets minder uitzichtloos dan de meeste andere clubs uit de tweede divisie. De Graafschap heeft namlijk het grote voordeel van een gemeentelijke garan tie van 60.000 gulden per Jaar. ,We werken met gemeentegelden en mede daarom moeten we een uiterst zuinig beleid voeren', licht de heer Wljgman toe. Maar ook h(j moet toegeven: ,Geld om apelers aan te kopen hebben we niet. Som» kunnen we een amateur aantrekken. Een amateur die een suc- se« wordt voor het eerste elftal Is echter een lot uit de loterij'. Ook hy houdt het er op dat slechte 1 op de 6 h 7 aangekochte amateur» tenslotte waarde vol voor het eerste elftal Is. En dan kost zo'n amateur dus ook nog aitjjd drca 20.000 gulden (want voor één amateur 1» men immers drie mille kwjjt). Enkele uitgaven van Dc Graafschap ln het vorige seizoen: aankoop spelers 4750 (vanzelfsprekend uitermate laag), premie en vergoedingen spelera ruim 80.000, twee trainer» 30.000, lokettisten en controleur» (20) 6.000. reis- en verteringskosten bijna 30.000, verzorgingskosten met name voor uitwedstrijden 13.000, stadionhuur 21.000, huisvestingskosten 15.700, ren te leningen 15.750. In totaal belopen de uitgaven: 260.000. De belangw rijkste inkomsten zijn vanzelfsprekend de recette (186.000). Dankzij da verlo ting van een flets bij thuiswedstrijden (.we kopen ze goedkoop met 10 k 11 tegelijk in') kwam er vorig seizoen 13.500 binnen. (Van de 50.000 aan leningen la 16.000 afbetaald). (Van onze sportredacteur) RHEDEN' Slechts 6000 inwoner» telde Rheden In 1954. Daarom is het zonder meer verbazing wekkend dat de voetbalclub van die naam in dat Jaar 1954 met een bijna onbegrijpelijk optimis me ook een overstapje nam naar de betaalde sec tor. Want nu, anno 1968, is het zo langzaraer- liand wel tot iedereen in de voetbalwereld doorge drongen: een gemeenschap van 6000 zielen kan zich geen profvoetbal permitteren (of het zouden 6000 miljonairs moeten zijn). Rheden schijnt dan ook nauwelijks bruikbaar te zijn ais vergelij kingsmateriaal voor de Zeeuwse (Vlissingse en of Middelburgse) mogelijkheden. Want Rheden is een plaatsje zo groot als Souburg (nu telt het 8500 inwoners) en gelijk Souburg tegen Vlissin gen ligt Rheden tegen Arnhem aangeleund. En toch is het nuttig de voetbalclub Rheden als ver gelijkingsmateriaal te gebruiken. Want in de pe riode waarin Riieden in het betaalde voetbal speelde kon deze club. ondanks de slechts 6000 inwoners, toch rekenen op zo'n 4000 bezoeker». En wat ook aardig Is: Rheden verliet de be taalde sector aanzienlijk rijker dan het aan dit profavontuur begon. En dat is wat anders dan bijvoorbeeld Zeist dat met 35 mille ln de geldkist aan het profvoetbal begon en tenslotte met 60 mille schuld weer in de amateurgelederen ver dween. Waarom ging Rheden over naar het betaalde voetbal, terwijl men toch ook toen ai in feite wei wist. dal 6000 Inwoners te weinig zijn om betaald voetbal te rechtvaardigen? Voorzitter Wim Jan sen van Rheden heeft er een pienter antwoord op: .We wisten natuurlijk van tevoren dat we het op den duur niet konden bolwerken. Maar vergeet niet dat we in 1954 een goed elftal had den en dat clubs als Vitesse uit Arnhem en De Graafschap uit Doetinchem klaar stonden om veel spelers bij ons weg te kopen. We hebben toen gezegd: we gaan ook over naar de profs en als over een paar jaar het afromen van de ama teurclubs is afgelopen, omdat de profclubs vol doende spelers hebben gaan we terug. En zo is het precies gegaan. KAMPIOEN In het seizoen 1953-1954 had Rheden voor éen dorp van 6000 inwoners inderdaad een uitste kend elftal dat kampioen werd van de tweede klas en dat mocht promoveren naar de eerst# klas (toen dus de hoogste afdeling van het va derlandse voetbal). Overigens: Rheden deed het toch vaak goed, want het werd bijvoorbeeld acht keer kampioen van de tweede klas. Gezien de sportieve prestaties was de stap naar het betaald voetbal wel te verklaren. Maar een economisch gezonde basi» ontbrak natuurlijk bij voorbaat. Zo had Rheden ln 1954 slechts ongeveer twee mille aan contanten (zes jaar later bij terug keer naar het amateurisme was de club zoals ge zegd rijker: er zat toen zeven mille ln kas). Een voorwaarde bij overgang naar het professionalis me was onder meer dat de club kon bogen op 50.000 gulden aan contanten. .Bijna 20 particu lieren zorgden er voor dat we dat bedrag bij eik aar kregen.' vertelt de heer Jansen, ,maar Ik moet er dan bij zeggen dat we die halve ton nooit als ons eigendom hebben beschouwd. Het was een lening en we hebben er ook nooit een cent van gebruikt. Het i» zo teruggegaan naar de geld schieter»*... TEGEN Hij voegt er aan toe: ^Alleen voor het behoud van de club zijn we naar het betaald voetbal gegaan. Op de districtsvergadering waarin over de invoe ring van het betaald voetbal beslist moest wor den stemden we tegen invoering van het profes sionalisme. We konden het natuurlijk niet tegen houden. En toen het een feit was gingen we zelf naar de betaalde sector.' De eerste Jaren was Rheden een van de topclubs in de tweede divisie. Voor een .dorpsclub' als Rheden was het in dat eerste seizoen bijvoor beeld een evenement in het Olympisch Stadion tegen Blauw Wit te spelen (.we verloren maar net met 2-1'). In het tweede seizoen was er voortdurend een nek-aan-nek-race tussen Rheden en Heracles. Tenslotte finishte Rheden als twee de. Opnieuw een nek-aan-nek-race ln het derde seizoen nu met Leeuwarden. Ondanks het feit dat Rheden op eigen veld Leeuwarden versloeg en de uitwedstrijd tegen deze club gelijkspeelde, eindigde Rheden achter Leeuwarden toch weer op de tweede plaats- In het vierde seizoen kwam de terugslag. Wei werd Rheden nog een goede middenmoter, maar een hoofdrol was er niet meer bU. ,In dat seizoen hadden we geen goeie linksbuiten. NEC had er één Van Boxtel voor acht mille te koop. Maar we hadden ons zelf een strenge beperking opgelegd: we lenen geen geld om spelers aan te kopen. Welnu, we hadden geen geld genoeg en dus kochten we niet.' weet de heer Jansen nog. Wel kocht Rheden enkele amateurs ra:son van drie mille per stuk). en gaven hem daarom alle medewerking. Overi gens verkocht Ellnkwijk een tijd later Zweer» door aan de FC Twente (toen nog SC Enschede) voor, schrik niet, 65.000 gulden.' Rheden betaalde al zijn speler» het minimum contract: eerst 1500 gulden per jaar, later 2000 gulden. ,We konden er steeds net uitspringen. Aan recettes beurden we Juist genoeg om die contracten en de reizen voor de uitwedstrijden te betalen. Dat was nog mogelijk met gemiddeld 2500 toeschouwers. Wat je echter met zo'n toe schouwersaantal en ook nog niet met een ge middelde van 4000 man kunt doen, is op een be slissend moment goede spelers aankopen. En al» je dat niet kunt, is het tenslotte niet mogelijk een goede plaats op de ranglijst te handhaven.' aldus de heer Jansen. STOPPEN ,In het vijfde seizoen werd het duidelijk. We moesten stoppen met betaald voetbal. Maar we namen afscheid zonder spijt. Ik ben zes jaar se cretaris en 19 jaar voorzitter van Rheden ge weest, maar als ze me vragen in welke jaren mijn beste herinneringen liggen, dan zeg ik: die vijf jaar dat we ln het betaalde voetbal hebbe*£- speeld. Stel je voor een clubje als Rhg£ 'JU voor de KNVB-beker in het FeijerxA tegen Feijenoord gespeeld, we Olympisch Stadion gespeeld.penang teruggaan zonder schuld. Gat fiji s v Ea»t Lagos*? voetbal, maar we gingen .e Tanga we nu nog konden straat magelhaex klas. de klas die we b' 6 T Kaapstad a Luanda het betaalde voetbal STERSPELER Rheden kon dat doen omdat het zijn sterspeler Ben Zweer» voor 15 mille verkocht aan Elinkwljk (terwjjl Rheden bovendien de opbrengst kreeg van een vriendschappelijke wedstrijd Rheden - Elinkwljk). Voorzitter Jansen; ,Er waren meer clubs die belangstelling hadden voor Zweer», Leeuwarden bood zelfs 20 mille. WD wilden de carrière van deze topspeler niet in de weg staan ter zouden gaan mc beginnen', vertelt d- >Pijt. Rheden heeft zlóas eerste klas amat zelfs kampioen aVTe Middelburg om geving van Rh^ew club, omdat zr' bijvoorbeeld iD die naar het t Ien Sn een klasser zie*— Jansen. Acht t Vlissin op: fi n„S,,« Yoofen- gee be- Port Gentil sumatra pass S Gibraltar TARA 5 te R'darn THEMIS T Barahona THUREDRECHT 7 te Houston T.TILBANTJET S te Dar es Salaam VLIELAND 6 v Stanlow n R'dam WIELDRECHT pas» 6 Oran n Sfax WITMARSUM 6 v Panamakanaal WONOSARI 6 te WONOSOBO 7 te Buenaventura tu shire i het ingen cl groot trrzoek I van Bisschop schreef pastoor Miedema ROERMOND (ANP) De bisschop van Roermond heeft pastoor Miedema ge schreven het te betreuren, dat de pastoor van plan is voor belangstellenden de eu charistie te gaan vieren in een pand te Schaesberg. De bisschop acht dit strijdig met het belang van de parochiegemeen schap van het Eikske. HD geeft pastoor Miedema in overweging van rgn voorne men af te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17