Vol ksster ren wacht van Middelburg nu geopend TOlFflX Een zwarte zaterdag voor het verkeer op de weg in Zeeland BILT Zeeuwse radicalen werken gewoon door 2 Zorgelijke tocht met aangereden tankauto DOW ALMANAK Driekoningenavond.' Rumoer rond Esso Tijger VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 MAART 1968 RADICAAL GROFFEN VERLAAT KVP MIDDELBURG Vitritedi- recteur ir G. Kranen heeft zaterdagmiddag in de direc tiekamer van de vroegere christelijke kweekschool aan de Herengracht de Middel burgse volkssterrenwacht geopend. Het is zoals bekend het initiatief van de heer Jac. Sohier, die de .gewone' man in de gelegenheid wil stellen zijn kennis op het gebied van weer- en sterrenkunde wat te verruimen. .Voor de gewone man in een spe ciale betekenis', zei ir Kranen, want deze activiteit wordt sterk bepaald door het intellectuele denkwerk. Er zyn', zo vervolgde] de heer Kranen, .maar weinig sporten waarbjj liet intellectuele denkwerk wezenlijk bevorderd j wordt. Er wordt le weinig ge-i sport met geestelijke inspanning. I willen komen, dan moeten we het j Als we in de toekomst verder willen komen, dan moeten we het meer van denkwerk dan van sport hebben. Uw vereniging stimuleert dat en daarom heeft de Vitrite Fabriek dit initiatief gaarne wl- len steunen', verzekerde ir Kra- ne tot initiatiefnemer Sohier. Een kien groepje genodigden wasl btj deze opening aanwezig. .Za terdagmiddag is dan ook niet de ideale tijd voor dit denkwerk' vond ir Kranen, hoewel hij er on middellijk aan toevoegde, dat het ook bijzonder moeilijk is een ge schikte openingsdatum te vinden voor iets wat men in de duistere uren wil nastreven. Ir Kranen verzekerde verder ver heugd te zijn, dat de Middelburg se volkssterrrenwacht geen hoge contributies vergt. ,U zult nooit een vol stadion krijgen, maar ik ben ervan overtuigd, dat de be- TERNEUZEN Omzichtig en met alle mogelijke voorzorgsmaat regelen is de tankauto, dié zater dagmiddag bij Hulst in aanrijding kwam met een personenauto en daarbij een lekje opliep, van Hulst naar het terrein van Dow Che mical te Terneuzen gereden. De tankauto was gevuld met vloei baar propaan. Het was levens gevaarlijk om de wagen zonder meer In Hulst te laten staan en bovendien was het niet mogelijk om de vloeistof over te laden. Geëscorteerd door brandweer en politie reed de tankwagen eerst naar de gemeentegrens van Ter- neuzen, waar de politie er pas na een zeer uitgebreid, ongeveer anderhalf uur durend onderzoek, toestemde dat de wagen zijn weg auto begeleid door brandweer (van Dow), rijkspolitie en gemeente politie. Via Sluiskil ging men naar het terrein van Dow. Al het ver keer op de wegen dat de tank auto passeerde werd gedwongen om te stoppen en de motor af te zetten, om zodoende zo min mogelijk risico te nemen. Het ter rein van Dow werd tenslotte zon der ongelukken bereikt. (ADVERTENTIE) Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! leeuwse Paaltje Tussen Middelburg en Vlissingen ging een automobilist een duel 'aan met een bermpaaltje. Het bermpaaltje verloor, maar voor de automobilist trof het wat on gelukkig, dat daar juist een kan tonnier postte. Jfeneer,' zei hij, dat kost u veer tig gulden.' Want voor dit soort zaken bestaat uiteraard een tarief. De automobilist maakte zich be kend en vroeg de man de zaak een half uur aan te houden. Dat halve uur had hij nodig om in Mid delburg voor vijf gulden een berm- paaltje te kopen. Hij keerde er opgewekt mee terug en verricht te vervolgens eigenhandig de plaatsing. 't Is dus gewoon zaak altijd eo'n ding bij je te hebben.- het scheelt je vijfendertig gulden. langstelling toch sterk zal groei en'. verklaarde de Vitritedirec- teur. die er voorts op wees. dat de activiteiten van de volksster renwacht ook in de richting van de ruimtevaart zullen gaan. .Uw vakjargon wordt immers steeds meer algemeen goed', al dus de heer Kranen, die hoopte, dat de volkssterrenwacht er steeds in zal slagen de juiste belangstel lenden op de juiste manier te kun nen benaderen. In een welkomstwoord had de heer Sohier eraan herinnerd, dat de voorbereiding voor de volks sterrenwacht jaren gevergd heeft Dankzij onder andere de steun van de Vitrite, de Vlissingse De Ruyterschool en de Nederlandse vereniging voor weer- en sterren kunde, kon het initiatief werke lijkheid worden. Om het doel te bevorderen: liet populair maken van de weer- en sterrenkunde, zullen er onder an dere openbare avonden gehouden worden, waar iedereen voor een gering bedrag zijn kennis kan ver breden. Er wordt op die avonden een bepaald onderwerp behandeld en in de tuin van de oude kweek school. waar de apparatuur staat opgesteld, in de praktijk gebracht. Verder worden er lezingen ge houden, terwjjl de volkssterren wacht ook zo mogelijk een ant woord wil geven op vragen van amateurs. Kort geleden is een cursus voor sterrenkunde gestart, waarvoor zich reeds veertien beginners in geschreven hebben: onder hen be vinden zich zelfs twee dames. (Foto PZC) Mr dr Mes blijft binnen de partij VLISSINGEN - De oprichting van de nieuwe partij, geformeerd; uit ex-KVP-leden die zich .Radica len' noemen, heeft voor Zeeland en de Zeeuwen die radicaliteit zijn] toegedaan, weinig directe gevol gen. Deze conclusie kan getrokken worden uit enkele gesprekken met christen-radicalen. ,De nieuwe radicale party, die zater- Idag in Utrecht zonder al te veel moei te werd opgericht, is samengesteld uit lieden, die ae KVP de rug hebben toe- I gekeerd en het werken op radicale ba- jsis binnen de partij hebben geruild voor j een radicalisme buiten de KVP. 1 l)e heer IV. L. M. Groffen te Vlissingen, die in de Zeeuwse KVP vele jaren lang bestuurlijke nineties heeft vervuld is uit de KVP getreden en heeft zich aan gesloten bij de groep-Aarden, de men sen dus die na het .schisma van Utrecht de radicalen vormen. De heer Groffen conformeert zijn mo tivering van uittreden geheel aan die van de lieer Aarden. ,De mening van de heer Aarden is geheel de mijne'. De heer Groffen heeft een goede maand geleden zitting genomen in een commis sie van drie. het zogenaamde .drieman schap'. dat hier m Zeeland het onder ling contact tussen de christen radicalen moet onderhouden, activeren en ont wikkelen. In dit driemanschap hebben zoals bekend verder zitting de AR- ons inplaats van KVP-radicaal zeggen .katholiek-radicaal'. De lieer Groffen is van mening dat liet driemanschap op korte termijn over de situatie zal willen spreken. We zullen afwachten wat die bespreking oplevert. Voor Zeeland zie ik op «lil moment nog niet veel gevolgen. Hoe wel. ik ken vrij veel KVP-ers in mijn omgeving die minstens zeer sympathiek tegenover het radicalisme staan. Hoe hun houding nu is. kan ik natuurlijk moeilijk zeggen.' De heer Groffen had van 1937 tot 1940 zitting in het afdelingsbestuur van de R-K Staatspartij. In februari 1946 werd] hij bestuurslid van de afdeling Vlissin gen van de inmiddels opgerichte KVP. Na het secretariaat te hebben ver zorgd was hij van 1954 tot 1961 voor zitter. Hij was tevens voorzitter van de statenkring Vlissingen tot hij in 1961 om gezondheidsreden aftrad. In 1963 werd" hij opnieuw voorzitter In 1966 trad hij definitief af. De tweede KVP-man, die in Zeeland indertyd adhesie betuigde aan hel KVP-radiealisme. Is oud-gedeputeer de uir dr A. J. J. M. Mes. Zijn standpunt na .Utrecht" is: ,Ik blijf lid van de KVP. Ik hoop binnen <le partij werkzaam te blijven en op die post het radicalisme te dienen. Ik wacht de ontwikkeling af.' De heer Mes acht de mogelijkheid om binnen de KVP tot een verwe zenlijking van de radicale doelstel-] lingen te komen vooralsnog GENTS CONGRES OVER VASTE VERBINDING WESTERSCHELDE (Van een onzer verslaggeversi GENT Dal ook in België veel be langstelling bestaat voor een vaste weg verbinding tussen de heide oevers van de Weslerschelde blijkt weer eens nu drie Belgische organisaties een avond- congres over dit onderwerp hebben ge organiseerd. Op woensdag 14 maart komt men daarvoor in hei centrum voor kunst en cultuur te Gent bij elkaar. Zes sprekers zullen het onderwerp .De vaste oeververbinding Westerscnelde' belichten. Van Nederlandse zijde zijn dat: drs. M. C Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland." ir. T. Verheul, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Vaste Oeververbinding en dr. A. D. J. Brantenaar. voorzitter van de commissie land- en luchtverkeer van de kamer van koophandel te Rotterdam. De Belgische sprekers zijn: de heren W. Ronsse, secretaris van de econo mische raad voor Oost-Vlaanderen. F. Campens. voorzitter van de Franse ka mer van koophandel voor de beide Vlaanderens en J. Coene. directeur-ge neraal van de intercommunale vereni ging voor de autoweg E3. Tevoren zal een inleiding worden ge houden door de heer H. Cooreman, ere hoofdingenieur-directeur voor stadswer ken te "Antwerpen. Prof. dr. A. J. Vle- rick. hoogleraar aan de Gentse rijks universiteit zal een synthesis van het behandelde geven KUNST schap bepaald als een ,KVP-radicaal'. Sinds dit weekend is het voorvoegsel .KVP' komen te vervallen. Kan de heer Groffen lid van het driemanschap blij ven? .Ik neem zonder meer aan dat de andere radicalen mij ook als radicaal tout court zullen willen handhaven. Laat ARP-CHU De heer M. Beinema. christen-radicaal binnen de ARP. is zaterdag in Utrecht op de vergadering van christen-radi-| calen geweest. .We hebben nu dus te' maken met vier radicale groeperingen: de radicalen uit KVP. ARP én CHU én| de groep-Aarden, maar de onderlinge i solidariteit is gehandhaafd.' De heer! Beinema ziet voor zijn partij geen ont-i wikkeling als die binnen de KVP. .Wei blijven binnen de eigen partij werken. Het enige dat men mag verwachten is. dat we er in onze eigen partij op aan; zullen dringen om een standpunt in i te nemen dat zodanig is dat een goede samenwerking met de groep-Aarden en de andere radicalen kan blflven bestaan, i De gewijzigde situatie houdt wel in dat de radicalen in de CHU en ARP kri tisch moeten toezien dat besprekingen tusen de drie confessionele partijen op landelijk niveau én eventuele samenwer king op plaatselijk en provinciaal ni veau. met ontaarden in een Nederland- (se CDU. rechts van het centrum.' De heer Beinema zegt ten aanzien van de Zeeuwse situatie: .Er is nog geen gezamenlijk contact geweest. De mees- Ie radicale aanhang in Zeeland komt uit ile twee grote protestantse party en. I it die hoek valt op dit moment echt geen bijval voor het zelfstandig opereren van de groep-Aarden te ver wachten.' Ook voor de CHU wordt geen reactie in KVP-stijl venvacht. De heer P R Grund: .We gaan door om binnen de CHU naar een goed functionerende ra dicale politiek te werken. Neen, ik heb nog geen contacten met andere radi calen in Zeeland gehad over deze zaak. Ik twijfel er niet aan of er zal op korte termijn wel in breder dan strikt eigen partijverband over gesproken worden. Het lijkt me nog wat vroeg om al verstrekkende dingen over de ontwik keling te zeggen.' Auto botste tegen Shaekespeares in oorsprong wat droef geestige komedie .Driekoningenavond' Twelfth night or what jou will is in vertaling van Dolf Vera poor en de regieopvatting van Hans Croiset ge transformeerd tot een verrukkelijke vir tuose komedie, géén door de toneel- groep Theater opgetrokken monument voor de Engelse woordkunstenaar, wel Ide sprankelende bevestiging van de tijd loosheid van zijn robuust oeuvre: na bijna vier eeuwen is het al voldoende om met een actueel verrijkte tekst de 'superioriteit van zijn talent scène na scène aan een begeesterd publiek door I te geven. In die opvatting verdient spiritualiteit de voorkeur boven authenticiteit. En dat betekende vooral, dat de melancho- lieke ondertoon in deze Shakespeare- komedie werd teruggedrongen, verdre- ven door een volstrekt besef van relati- i viteit. waarin dan weer plaats is voor I alle oorspronkelijke waarden van het t spel. Bij een dergelijk uitgangspunt is j men niet gebonden aan een tijdperk, men duidt slechts aan. het kostuum heeft dan als historisch oriënteringspunt geen enkele importantie meer, maar dat be- I tekent dan weer niet dat men het de- I gradeert, integendeel, men sublimeert het tot een verheven farce, tot groteske i waardigheid. Malvolio. Olivia's major- dome, is in dit opzicht uiteraard domi nant Hii staat, in deze versie, als een Hollander tussen de Vlamingen: de Vla- (mingen laten Gods water over Gods ak- i ker lopen en hij doet alles om het tegen te houden. Ook dat duidt slechts aan: de karakters hebben in deze versie hun schakering behouden en het is Max Croi set. die de majordome speelt met een grote dramatische kracht. Perfect, ge ïnspireerd toneel, even meeslepend al» enkele andere vertolkingen: Hans Tie- i meijer doet met veel verve Jonker To bias. van Peter van der Linden ziet men een schitterende Jonker Bibber- wang, Christine Ewert speelt een ontroerende Viola. Trees i-an der Donk is. vooral in haar uitbundige mo menten. een al even excellente dienares Maria, Sjoukïe Hooymaayer (Olivia) blijft. zelfs in haar knieval voor de tra- vesti-Viola. beheerst adel-verolicht. Ca rol Llnssen Is een listige* intellectuele nar en Orsino. verliefd op de liefde, de masochist van het verlangen, wordt ver tolkt door Eric van der Donk. slagb ZJEKLKZEE Enorm was zaterdag middag rond twee uur de ravage op de weg tussen de Zeelandhrug en Zierikzee, toen zich daar de ver- keersramp had voltrokken. Zoals ge zegd: de frontale botsing kostte aan vjjf mensen het leven. Op slag ge dood werden de Goese 22-Jarige me juffrouw H. H. Stel, lerares aan de vakschool voor meisjes daar, haar moeder, mevrouw A. G. Stel-Ver- steeg (52) uit Eindhoven, de. 14-ja- rige Nellie W. Lindenberg uit Goes en de 10-jarige Jaeoba J. Stel uit Eindhoven allen gezeten in de auto van het eerste slachtoffer. Uit de andere auto werd op slag gedood de 3I-jarige mevrouw J. FÏikweert- Dalebout uit Niemverkerk. Zwaar gewond werden de bestuurder ..wan de laatste auto, de heer H. M. 'Flikweert uit Nieuwerkerk en de twee zoons van het echtpaar. Zij zijn opgenomen in het Zweedse Rode- Kniisziekenhuts te Zierikzee. Even eens zwaar gewond en opgenomen in het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt word het 10-jarig meisje J. J. Stel uit Eindhoven. Mejuffrouw H. H. Stel zat aan het stuur van de personenauto, die van de Zeelandhrug kwam en in de rich ting Zierikzee reed. Met haar moe der, twee zusjes en een vriendinnetje van de zusjes was zij op weg naar een zomerhuisje in Scharendijke. Ter hoogte van de splitsing over de dijk naar Ouwerkerk haalde zij een auto in, bestuurd door de Mid delburger P. J. G., die in de richting Zierikzee reed. Correct ging zij weer op de rechter weghelft rijden. Door een onverklaarbare oorzaak begon de wagen van mejuffrouw Stel te slingeren en raakte weer op de lin ker weghelft, waar hij in volle vaart frontaal op de tegemoetkomende auto van de familie Flikweert uit Nieu werkerk vloog. De auto. die in de richting van de Zeelandhrug reed, werd bestuurd door de heer Flik weert. Mevrouw Stel-Versteeg was de echt- fenote v;an de heer Stel, die voor een hoofd van de Goese Van Dus- seldorpschool was. De familie Stel was dit weekeinde in Goes op be zoek. In Zierikzee kwam enige tijd na het ongeval de burgemeester van Zierikzee, de heer D. W. Kastelein met zijn echtgenote zich op de hoog te stellen van het gebeurde. Het ver keer op de weg tussen Zierikzee en de Zeelandhrug ondervond geen grote vertraging van de ravage, die op één weghelft was ontstaan De politie van Zierikzee, die even als de ambulancedienst en wegen wacht snel hulp bood, leidde het verkeer vanuit de richting Zie rikzee over het rijwielpad. De wrakken van de auto's werden met een takelwagen van de firma J de Jonge te Zierikzee naar het terrein van die firma gesleept. Bij het ongeluk werd eerste hulp verleend door dokter C. M. van Hoorn uit Zierikzee HULST Een jong Belgisch echt paar uit Gembergen en hun 2-jarig zoontje zyn zaterdagmiddag om streeks vijf uur op de kruising van rijksweg 60 (Perkpolder-grens) met de Absdaalse weg (Axel-Hulst) na bij Hulst om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten In volle vaart in botsing kwam mot een Belgische tankauto De personen auto schoof onder de tankauto en werd nog ongeveer 100 meter mee gesleurd voordat de tankauto tot stil stand kwam. Een begin van brand de tankauto bevatte vloeibaar pro paan kon tydig worden geblust. Drie andere inzittenden van de per sonenauto, eveneens uit Gember gen, zijn met gebroken ledematen naar het St-Liduinziekenhuis te Hulst overgebracht Over de Absdaalseweg reden twee Belgische personenauto's in de rich ting Hulst. Over de rijksweg nader den vanuit de richting van de grens twee tankauto's, die van Pernis via Antwerpen onderweg waren naar Dow Chemical te Terneuzen. Waar schijnlijk heeft de bestuurder van de tweede Belgische personenauto zich teveel op zijn voorganger ge concentreerd en is hij zonder meer het kruispunt waarop het ver keer van de rijksweg bovendien voor rang heeft overgestoken. De eer ste tankauto, bestuurd door F. S. uit Deurne, kwam nagenoeg frontaal met de personenauto in botsing. De bestuurder van de Belgische auto, R. Wilaert (24). zijn vrouw M. Wi- laert-Peeters (24) en hun 2-jarig zoontje Luc kwamen hierbij or" het leven. De ouders en de broer van de jonge vrouw, K. P.. A. M. P-C. en WILHELM INADORP Uit deze twee auto's moesten zaterdagmid dag bij Wilhelminadorp zeven ge wonden na een aanrijding ioorden gehaald. R. Pdie achterin de auto zaten, liepen arm- en beenbreuken op. Door tastend optreden van de juLst pas serende P Leegwater uit Clinge voorkwam dat het begin van brand zich verder zou kunnen uitbreiden, met alle gevolgen van dien. Ook de chauffeur van de tweede tankauto was met een brandblusser snel ter plaatse. De doktoren J. F. J. Cas- parie en G. E. A. de Gier uit Hulst verleenden de eerste hulp. De per sonenauto werd vernield. De tank auto liep een lekje op. YERSEKE Zaterdagmiddag is in Yerseke een 13-jarige Jongen uit Wemeldlngc op slag gedood bij een val van een melkauto. De jongen •lohan Noussen reed op de melk auto van zijn vader mee en stond bij de melkbussen op de bak vai de vrachtwagen, die werd bestuurd door chauffeur J. O. uit Wemeldlngc In de Damstraat viel hij van de wa gen. Dokter M. C. Polderman ui' Yerseke constateerde ter plaatse, dat de jongen was overleden. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis Berg- zicht in Goes vervoerd. SINT-ANNALAND Eén dode ook bij een verkeersongeluk in de Oost straat te Slnt-Annaland: de 18-jari ge W. Hage uit dat dorp. Hij reet als duopassagier mee op een brom fiets van de 17-jarige I. van V. e: deze. kwam in botsing met de autc van W. D. K B. uit. Sint-Annaland toen hij van het erf van de ouderlijke woning de straat opreed. In het Ai- gemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom is de jongeman later over leden. WILHELMINADORP Zeven min of meer ernstig gewonden zaterdag middag omstreeks half -vijf op de kruising Provincialeweg-Langeweg te Wilhelminadorp bij een botsing tus sen twee personenauto's. uit de richting Noord-Beveland, links I de Provincialeweg wilde verlaten en I daarbij geen doorgang gaf aan de I uit de richting Goes naderende auto van J. Hendriksen uit Den Haag Met twee ambulances moesten me vrouw V., haar twee kinderen van 3 en 5 Jaar en het echtpaar H. met twee jongens van 10 en 11 Jaar naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes wor den overgebracht. Dokter J Grief uit Goes verleende de eerste hulp Na behandeld te zijn konden de kin deren van mevrouw V. en één Jon gen van het echtpaar H naar huis terugkeren. De overigen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Mevrouw V. lietp een bovenbeenbreuk en het echtpaar H. vermoedelijk een hersenschudding op. Beide auto's wer den totaal vernield. ■oom Bij de rijkspolitie werd aangifte gedaan, dat in de nachtelijke uren een tot dus ver onbekend gebleven autobestuurder met zijn auto tegen de slagboom was gereden, die te Perkpolder toegang tot de veerboot, wanneer er geen boot is, afsluit. Het ongeval is zo goed als ze ker na het vertrek van de laatste veer boot naar Krutningen gebeurd. De slag boom werd vrij ernstig vernield, terwijl de betonblokken waarmede rle slagboom verankerd is, uit de grond waren ge rukt. De auto zelf waarmede tegen de slagboom was gereden, moet ernstig vernield zijn, getuige de afgebroken on derdelen die op de weg waren blijven liggen. De balans van deze vertolking van .Driekoningenavond' is derhalve gemak kelijk op te maken: alle nuances in ka rakters. menselijke eigenschappen en zwakheden zijn bewaard gebleven. Er is niets verloren gegaan, integendeel, het spel heeft, door de vertaling van Dolf Verspoor, nog eens vrij geïnterpre teerd door Theater, aan kleur en vorm geving gewonnen. In deze moderne opvatting paste een mise-en-scène. zoals men die zaterdag avond in de Middelburgse schouwburg van Theater zag: zeer evenwichtig, ge stileerd in een zeer sober decor van Niels Hamel, met uitschakeling van alle meubilair. Het publiek, talrijk bij deze voorstel ling van de Ên Middelburg samenwer kende culturele instellingen, honoreerde liet voortreffelijk spel van Theater en kele malen met een open doekje: aan het slot was er een minutenlange ovatie. H. H, ZIERIKZEE Vier van de i i)l inzittenden uit deze auto werden zaterdagmiddag gedood na een rampzalige botsing op de weg tus sen de Zeelandhrug en Zierikzee HULST - was deze echtpaa leden, die onder Totaal verkreukeld auto van het Belgische met kinderen en familie- zaterdagmiddag in Hulst i tankauto schoot. MATERIËLE SCHADE HULST Op dc kruising rijksweg 60-Absdaal»eweg, nabij Hulst kwam R. P. H. J. uit Temse (België) met zijn personenauto in botsing met een andere auto. B., die uit de richting Perkpolder kwam, wilde linksaf de Abs daalseweg opreden. HII lette niet op het verkeer dat achter hem reed. Beide wagens werden zwaar beschadigd. ADVERTENTIE IIet gerucht circuleert dat er iets opzienbarends gaat gebeu ren niet de ivsso Tijger. Wat precies? Alle Esso medewerkers /wilgen. l)e tijger zelf heeft het te druk voor commentaar. Heel Nederland wacht gespannen af. WOLKENVELDEN. Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Merendeel» matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde mlddagtemperaturen als zon dag. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2