BELGIË, LEUVEN EN DE TAALSTRIJD DE GROTE PARTIJEN IN BELGIË Zaterdagnummer Kamer van volksvertegenwoordigers Eind deze maand zullen de Belgen voor de tweede maal binnen drie jaar naar de stembus gaan voor verkiezing van een nieuwe kamer van volksvertegenwoordigers. Zoals bekend is het coali tiekabinet van de christelijke volkspartij en de liberalen daterend van 19 maart 1966) geval len als gevolg van de kort daarvoor hoog opgelaaide taalkwestie-Leuven, sinds vele jaren de gif tige angel in de Belgische politiek. Over de achtergronden van de Belgische politiek, de kwestie- Leuven en de algemene politieke situatie in België had een onzer redacteuren een gesprek met professor F. Peeters uit St-Niklaas, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Gent en politiek niet-gebonden. Globaal gesproken heeft de ene helft van België het Vlaams als voertaal, de andere helft het Frans. De taalgrens, is geen grens in de betekenis, die twee verschillende landen er aan hechten, maar zij vormt niettemin een barrière, die men in abstracte zin als een soort Berlijnse muur kan beschouwen. Een onzichtbare muur wel iswaar, maar toch een barrière, die al vele jaren als een levensge vaarlijke dreiging aanwezig is. De taalstrijd is een politieke tijdbom onder elk kabinet. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de politiek in België weinig doorzichtig is, de partijen moeten zich vaak in de vreemdste bochten wringen om hun politiek in dit opzicht aan de kiezers duidelijk te maken, aan de kiezers in het Vlaams sprekende deel van België en aan die in het Frans sprekende deel. De taal strijd loopt door alles heen. Hoog is die strijd weer opgelaaid rond Leuven, het is het Vlaams sprekende deel van België gelegen universiteitsstadje. De gebeurtenissen daar hebben geleid tot de val van het kabinet-VandenBoeyants. De feiten zfln deze: Op 7 februari bood premier Vanden- boeynants het ontslag van z(jn ka binet aan, nadat de Vlaamse CVP- ministers hun ontslag hadden inge diend. De Vlaamse CVP-ministers kwamen tot deze stap, omdat zij de aangekondigde regeringsverkla ring over Leuven waarin het prin cipe van overheveling van de Frans talige afdeling naar Wallonië niet was opgenomen onvoldoende von den. De" kwestie-Leuven, die al jaren het grootste binnenlandse politieke probleem vormt, werd weer actueel, toen de academische raad van de Franse afdeling der Leuvense univer siteit op 14 januari een .expansie plan' goedkeurde, dat meteen felle reacties opriep in het Vlaamsspre- kende deel van België, waar men niets liever zou zien dan overheve ling van de Franstalige afdeling naar Wallonië. Leuven-Vlaams is een leus, die al eren de gemoederen bij tijd en wijle t liet kookpunt brengt. Met de ver wijdering van de Franse, afdeling willen de Vlamingen liet laatste bol werk van de Malen in het Vlaamse taalgebied slechten. Met name de 4 laamse studenten in Lenven hebben hun steentje bijgedragen aan dit stre ven. daarbij gesteund door de Vlaam se beweging en de (Vlaamse) Volks unie. Prof. Peeters over de kabinetscri sis: .De CVP is gestruikeld over een denkbeeldig, niet werkelijk be staand gevaar. Zij is gescheurd on der de druk van de (Vlaamse) Volks unie. Wanneer de Vlaamse CVP-ers zich akkoord verklaren met het standpunt van de Waalse CVP-ers (in Wallonië PSC Parti Social Chré- tien ..a ind) en dat standpunt be tekent behoud van Leuven-Frans, zijn zij bevreesd van extreme Vlaam se zijde (Volksunie) te worden uit gekreten voor verraders van de Vlaamse zaak. Dat is het laatste wat zij willen'. Prof. Peeters meent, dat de Vlaam se CVP-ers de feiten verkeerd heb ben geïnterpreteerd. .De betogin gen in Leuven en elders', zo zegt hij, .zijn opgezet door mensen, die de Volksunie een warm hart toedra gen. Zij behoren tot de Vlaamse volksbeweging. Het zijn betogingen van een minderheid in het Vlaamse volk. die er in Is geslaagd de Vlaam se studenten in Leuven die zeer radicaal zijn op Vlaams gebied De taalkwestie in België is een oud- zeer Men moet ervoor in de geschie denis teruggaan om een duidelijk beeld van de situatie op dit moement te verkrijgen. Nadat België ln 1839 na negen jaar strijd zijn onafhan kelijkheid had verkregen, drukte met name het Waalse, Frans sprekende bevolkingsdeel zijn stempel op het land, mede doordat de belangrijkste sleutelindustrieën in Wallonië wa ren gelegen. De Vlaamse taal werd achtergesteld bij het Frans: op alle terreinen van het openbare leven overheerste de Franse taal, in de kerk, in het leger, ln de admini stratie, op de universiteiten enz. Het is met name de Vlaamse be weging geweest, die zich heeft op geworpen als de kampioen van de Vlaamse taal. Eind vorige eeuw, om een voorbeeld te noemen, was het een normale zaak, dat een gemeenteraad van een zuiver Vlaamse gemeente het raadsverslag in het Frans op stelde. Langzaam maar zeker heeft het Vlaams terrein gewonnen. Een van de hoogtepunten was vervlaam sing van de Gentse universiteit om streeks 1930, waar tot op dat moment alleen in het Frans werd gedoceerd. Een ander hoogtepunt voor Vlaan deren is 1963, toen de taalwetten werden ingevoerd, waarbij lager en middelbaar onderwijs in het Vlaams of Frans moest worden gegeven naar gelang de school zich in Wallonië of op Vlaams gebied bevond. Voor Leu ven werd toen een uitzondering ge maakt. Voor het Vlaamse Leuven, waar het Frans op voet van gelijkheid mocht blijven. De Belgische volksvertegen woordiging ging er mee akkoord met 157 tegen 33 stemmen. Sindsdien heeft het gegist in Leuven, zijn er ook tal van demonstraties geweest onder het motto Leuven - Vlaams. Er is nu nog sprake van Waalse overheersing ln het Vlaanderenland .Neen', zegt prof. Peeters pertinent. Integendeel, net zijn nu de Walen, die zich bedreigd voelen. In dit deel van België hebben de meeste be drijfssluitingen plaats gehad, sterft de verouderde industrie uit. worden mijnen gesloten. Het zijn nu de Wa len, die zich verlaten voelen. Ieder jaar weer ontstaan daardoor bij de verdeling van de staatsbudgetten moeilijkheden'. Momenteel telt België vier volwaar dige universiteiten. Twee staatsuni- teiten respectievelijk in Leuven en in Gent en twee vrije universi teiten, respectievelijk in 'leuven (katholiek) en Brussel (vrijzinnig). Volgens prof. Peeters Is er sprake van een zeker evenwicht, een even wicht ,dat politiek gezien niet ver stoord mag worden, want als de universiteit van Leuven gesplitst zou worden en de Franse afdeling zou worden overgeheveld naar Wallonië, zou zulks betekenen, dat er een ka tholieke universiteit bijkomt, uitge rekend in het ,rode Wallonië, De Belgische Socialistische Partij wil er geen katholieke universiteit by. De Vlaamse vleugel wil dat in het ka der van de partijpolitiek ook niet, maar diezelfde vleugel pleit on der druk van Vlaams extremisme voor Leuven-Vlaams. Conclusie: het probleem ligt niet eenvoudig voor de socialisten, de op één na grootste partij van België- Volgens prof. Peeters er is niette min een oplossing voor het probleem Leuven. Hij heeft enige tijd geleden een voorstel gelanceerd, dat vol- fens hem met minimale wil aan eide zijden Vlaams en Waals een oplossing zou kunnen zijn. Prof. Peeters heeft zijn voorstel gebaseerd op de realiteit. Hij gaat ervan uit, dat Leuven 30.0001 inwoners te klein is om de toenemende stroom van studenten op te kunnen vangen. Op dit moment zijn er zelfs al enor me huisvestingsproblemen. Een ge geven is, dat het eerste en net tweede leerjaar twee tot driemaal zoveel studenten telt dan het derde en het vierde jaar. De eerste en tweedejaars studenten maken nog vrijwel geen gebruik van de labora toria, de bibliotheken, kortom in het algemeen staat het kostbare ap paraat van de universiteit van Leu ven nog niet in dienst van de eerste en tweede jaars studenten. Het voorstel van prof. Peeters komt hierop neer: met een minimum aan kosten (overheveling van de Franstalige afdeling naar Wallonië zou 25 tot 30 miljard franc gaan kosten) voor de Vlaamse studenten ten noorden van Leuven midden in het Vlaams taalgebied een woon. en leercentrum in te richten en ten zuiden van Leuven op Frans sprekend gebied (de taalgrens loopt ongeveer 5 tpt 6 km ten zui den van Leuven) een zelfde soort centrum voor de Franstalige eerste en tweede jaarsstudenten. In Leuven zelf zou dan meer ruim te ontstaan voor de 3e en 4e jaars studenten, zodat de thans nodige uitbreidingsplannen van de universi teit gedurende een reeks van jaren in de ijskast zouden kunnen blijven. Er zou in dat geval sprake zijn van een zekére splitsing, hoewel Leuven toch Vlaams-Waals zou blijven. Dit voorstel van prof. Peeters is overgenomen door de vroegere pre mier Eijskens, thans hoogleraar in Leuven, maar noch de Walen noch de Vlamingen willen eraan. De Vla mingen willen de Franssprekenden eruit gooien, de Walen willen blij ven waar zij zijn. Ieder blijft op zijn standpunt staan. Gezien de vervlech ting van de universiteitsbelangen met de belangen van de politieke partijen lijkt het probleem Leuven nog verre van een oplossing. Het Vlaamse universiteitsstadje Leuven is een politieke tijdbom studenten in Leuven waren er de oorzaak van, dat het kabinet- gebleken onder het kabinet-VandenBoeynants. Demonstrerende VandenBoeynants zijn ontslag heeft ingediend. De Christelijke Volkspartij is voortgekomen uit de vroegere katho lieke staatspartij. In de jaren 70 van de vorige eeuw groeide de aanhang van de katholieken sterk als gevolg van het feit, dat een liberale minister van onderwijs alle kruisen uit de scholen liet ver wijderen. Vele katholieken keerden toen de liberalen de rug toe. De liberalen hielden een aanhang over, die uit niet-kerkelijk gebonde- nen bestond. De partij kreeg daardoor een sterk anti-clerikaal karakter. Mede als reactie daarop werd de katholieke staatspartij vooral een re ligieuze partij, die sterk onder in vloed stond van de geestelijkheid. Deze clerikale Invloed ging zover, dat de partij de pauselijke encyclie ken van Pius XI en Leo XTTT als richtlijnen gebruikte. De CVP bestaat thans uit twee vleu gels: de Waalse en de Vlaamse vleu gel. Elk van die vleugels valt weer onder te verdelen in partijgroepen, die gebonden zijn aan de standsor ganisaties: de werknemers, de mid denstand, de vrije beroepen en de boeren. In Vlaanderen nemen de werknemers de sterkste positie in de partij in. In Wallonië, waar het merendeel der werknemers so cialistisch is, zijn de katholieke werk nemers ln de CVP ln de minderheid. Met name middenstand en vrije be roepen vormen daar een sterke kern. Als gevolg van deze verdeeldheid ln de CVP is het partijapparaat -vrij log. In de kwestie Leuven staan Wa len en Vlamingen scherp tegenover elkaar. Op het ogenblik la door de houding van de Vlaamse CVP-minls- ters in het kabinet Vandenboey- nants een scheuring opgetreden. Tij dens de komende verkiezingen zul len de Waalse katholieken niet op trekken met de Vlamingen. Zij ko men met een eigen, geheel van de Vlaamse CVP afwijkend verkiezings program. Voor de Vlaamse vleugel van de CVP vormen de komende verkiezin gen een regelrechte confrontatie met de Volksunie. De Vlaamse CVP vreest namelijk, dat wanneer zij de Waalse vleugel van de partij zou steunen, zij ln Vlaanderen zetels zou verliezen aan de Volksunie. «n heeft met name grote aanhang ln Wallonië. De BSP had als voor loper de Belgische Werkerspartij. De BSP als geheel in minder tole rant dan de Party van de Arbeid in Nederland. Individueel hebben tal van leden nog een vrij sterke binding aan het marxisme. De radicale Waalse vleugel streeft naar socialisering van de sleutelindustrieën. De Vlaamse vleugel, die aanvankelijk werd over heerst door de Walen, ls zich met- terjaren meer en meer Vlaams-be wust geworden. De partij voelt niets voor een twee de katholieke universiteit in het land. Overheveling van de Frans-talige af deling van Leuven zou immers be tekenen, dat in het socialistische bol werk Wallonië een katholieke univer siteit zou worden gesticht. En dat gaat de BSP te ver. Niettemin zou den de Vlaamse socialisten er ak koord mee kunnen gaan, maar zeker niet als Wallonië plaats van vesti ging zou worden. De Waalse socia listen willen, dat de Franse afdeling er blijft. Overigens: een officieel standpunt heeft de partij totnutoe in de kwestie-Leuven nog niet lngeno- BSP PVV De Belgische Socialistische Partij, eveneens stammend uit de vorige eeuw. stond aanvankelijk op zuiver marxistisch standpunt. De partij is uit plaatselijke organisaties De liberalen kwamen in de jaren 70 van de vorige eeuw ln anti-cleri kaal vaarwater. Lange tijd hebben de katholiek stemmende Belgen de li beralen gezien als goddelozen, een vergaarbak van afvalligen van de België Is ingedeeld xn vier taalgebieden, namelijk: het Nederlandse, het Franse', het Duitse en het tweetalig gebied Brussel-hoofdstad. Eet Nederlandse taalgebied omvat de provincies Antwerpen, Lim burg. West-Vlaanderen, Oost-V laanderen, alsmede de provincie Brabant met uitzondering van het Franstalige arrondissement Nijvel en het tweetalige gebied Brussel-hoofdstad. Eet Franstalige gebied omvat de provincies Eenegouwen, Luxem burg en Namen: voorts de provincie Luik met uitzondering van hef Duitse taalgebied in het oosten van de provincie en tenslotte het arrondissement Nijvel. Eet Duitse taalgebied omvat 25 gemeenten In het oosten van de provincie Luik, Eet. tweetalige gebied Brussel-hoofdstad omvat de 19 gemeenten- van de Brusselse agglomeratie. De kamer van volksvertegenwoordigers in België is ontbonden. Binnenkort worden nieuwe verkiezingen gehouden. Deze tekening geeft een beeld van de huidige zetelverdeling per provincie. België heeft een districtenstelsel. De zetelverdeling in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers was na de kamerverkiezingen van 1958, 1961 en 1965 resp. als volgt: 1958 1961 1963 CVP 104 96 77 BSP 84 84 64 PW (liberalen) 21 20 48 Volksunie 1 5 12 Communisten 2 5 6 Overigen 0 2 5 CVP Christelijke Volkspartij BSP Belgische Socialistische Partij PW Partij voor Vrijheid en Vooruitgang (liberalen) kerk. Die tijd lijkt nu voorbij. Da liberale partij ln België, thans Par tij voor Vrijheid en Vooruitgang ge heten, heeft zich enkele jaren gele den een geheel nieuwe jas aangeme ten. Zij wordt niet langer meer be schouwd als anti-clerikaal, meer als centrumpartij. Op verkiesbare plaat sen op de kandidatenlijst stonden bij de verkiezingen in 1965 (van 20 op 48 zetels gekomen) enkele uitgesproken katholieken. Samen met de CVP vormde de PW het kabinet Vanden- boeynants. Op nationaal erf voert de PW een vrij conservatief beleid. De partij ziet in opsplitsing van Leu ven een soort voorbode voor split sing van het gehele land. Zij is daar sterk tegen gekant. Voor wat betreft de geschiedenis van de Volksunie moet men teruggaan naar de eerste wereldoorlog. Vlaam se soldaten ln de loopgraven achter de Llzer ontvingen tijdens de oorlog '14-18 hun commando's nog ln het Frans. De soldaten sloten zich aan een tot de zogenaamde Frontpartij, die na de oorlog vooral Ijverde voor bevordering van de Vlaamse taal op grondslag van het godsvredestand- punt. Een uitgesproken politiek ka rakter had de Frontpartij niet Toen Staf de Clercq ln 1933 het Vlaamsch Nationaal Verbond (VNV) oprichtte, dat een Vlaams nationalisme predik te en dat een .Dietse volksstaat' pro clameerde, ging de Frontpartij hier in langzaam op. Het VNV ging even wel steeds meer de weg op van het nattonaal-soctallsme. BIJ het uitbre ken van de tweede wereldoorlog tel de het VNV niet minder dan vijf tien volksvertegenwoordigers. Velen uit het verbond, met name enkele van zijn markantste leiders, colla boreerden In de tweede wereldoor log met de Duitse bezetters. Na 1945 werden dan ook alle VNV-mandaten in de volksvertegenwoordiging opge heven. Volksunie De Volksunie is (volgens prof. Pee ters) in organisatie weliswaar geen voortzetting van het VNV. maar sociologisch gezien wél. Vele vroe gere nazi-sympatisanten maken deel uit van de unie. Zij verkondigen on geveer dezelfde politieke doeleinden, als het VNV van de jaren dertig tnamelijk federalisme, deling van België dus. Op tal van sleutel pos ten in de Volksunie zitten mensen, die in de tweede wereldoorlog met nazi- Duits land hebben gesympatiseerd of samengewerkt, aldus prof. Pee ters die zelf vier oorlogsjaren in een concentratiekamp in Duitsland heeft doorgebracht vanwege enkele publi- katiee van zijn hand over het na- tionaal-sodallsme. In 1958 is de Volksunie in de kamer van volksvertegenwoordiging geko men: 1 man sterk, bij de verkie zingen in 1961 behaalde de Volks unie 5 zetels en in 1065 liefst 12. KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Zetelverdeling na de verkiezingen van 1965 .W/AALSt /PARTIJEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15