Zierikzeeënaar schoot een zéér dure patrijs nieuws voor slankelijners en iedereen, die een luchtig,pittig kopje koffie wil, want nu is er fri'somel met minder dan 0,2%vet Binnen 30 m van lantaarnlicht staat auto niet altijd goed BUKS KWIJT EN BOETE VAN 200 Glad Geen voorrang Nieuw proces in Zuid-Afrika Harpoen L. VIJVERBERG UIT ZIERIKZEE VEERTIG JAAR BIJ DE PZEM HELE AUTO MOET VERLICHT ZIJN Meer eenheid op conferentie in Boedapest 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 FEBRUARI 19Ó8 KANTONGERECHT ZIERIKZEE ZIERIKZEE Een zeer dure pa trijs was het, die de Zierikzeeë naar M. L. de V. onlangs op een zondag bij Haamstede schoot. Hij moest zich, omdat hij op jacht was geweest zonder dat hij vergunning had en geen buks in zyn bezit mocht hebben, woensdagmorgen verantwoorden voor het kanton gerecht. Het resultaat: boetes tot een bedrag van 200,en ver beurdverklaring van de Flaubert- buks. Daarmee ging kantonrech ter mr A. Veenhoven wat betreft de boetes nog 200,onder de eis van de officier van justitie, mr. G. Sprey. Een boete van in totaal 200, subs. 20 dagen werd A. B. uit Ou derkerk opgelegd, die met De V. in de auto was meegeweest en door te stoppen behulpzaam was bij de ongeoorloofde jacht. Tegen hem had de officier boetes tot 300,geëist en verbeurdverklaring van de auto. De raadsman van B. stelde, dat het ging om een vry gering vergrijp en vroeg de boete te verlagen en de au to, die al vier maanden in beslag was genomen terug te geven. B. kreeg inderdaad zijn auto terug. De V., die het kostbare schot had gelost, verklaarde, dat B. niet wist, dat hij zijn buks bij zich had, toen ze in de auto zaten. B. was op verzoek van De Z. gestopt en die had vanuit de auto op een patrijs geschoten. B. kreeg naast de vier boetes van 50,subs. 4 maal 5 dagen ontzegging van de bevoegdheid te jagen voor een jaar. .Be ben geen expe;maar ik heb al tijd gedacht, dat zolang je het profiel van een band nog kon zien die band nog wel goed was", vertelde automobi liste C. J. de Z. uit Amsterdam, die in september van het vorig jaar bij Brui- nisse van rijksweg 18 was geraakt met haar auto. ,Ik ben ook geen expert"re ageerde mr Veenhoven. ,maar ik kan zo wel zien, dat deze banden die ter zitting werden getoond te glad zijn en gevaarlijk om mee te rijden'. Me vrouw De Z. was het ook niet eens over het feit, dat er geen verkeersnoodzaak bestond om van de weg te raken". De weg was glad van de olie en toen de politie twee uur na het ongeluk kwam, was de gladheid over. De officier eiste voor het van de weg raken een boete van 30.subs. 3 dagen en voor de gladde banden tweemaal ƒ60,subs, tweemaal 6 dagen. De kantonrechter maakte er 30,subs. 3 dagen voor het eerste feit van en tweemaal 40.subs, tweemaal 4 dagen voor het tweede. Een inhaalmanoeuvre op een stuk weg. waar dubbele doorlopende witte strepen waren aangegeven kostte P. J. S. uit Rotterdam twee boetes van 50,subs, tweemaal 5 dagen. S. stelde, dat het geen roekeloosheid was geweest maar een ver gissing. Hij ging inhalen voor een po litieauto en veroorzaakte een botsing. ,Ik heb, toen ik las hoe het gebeurde op het punt gestaan u te veroordelen tot een ontzegging", maakte mr Veen hoven duidelijk, die echter aannam, dat geen sprake was geweest van grove roe keloosheid en 50,beneden de eis van de officier vonniste. Met een boete van 15,subs. 2 dagen verliet M. C. v. d. B. uit Zie- rikzee de zaal. H(j was vanaf de Goede prijzen voor stoofperen KAPELLE Er is deze winter een zeer goede vraag naar stoofperen. Al vanaf het moment waarop de Saint He rn y op de markt -erscheen, worden er uitstekende prijzen betaald. De laatste maanden is ër zelfs sprake van een zeer willige markt. Bij gering aanbod zijn de prijzen de laatste weken zelfs boven de gulden per kilo gekomen, een prijs die voor Saint Remy een record bete kent. Op de veiling te Kapelle kwam woensdagmiddag zelfs een notering tot stand van ƒ1,11. Een prijs, die vorige week nog overtroffen werd toen er voor Brederode. een in deze provincie nog weinig voorkomend stoofpereras. niet minder dan 1.18 werd betaald. Eij de veiling te Kapelle maakt Saint Remy de laatste jaren nog ongeveer vijf procent van de totale perenaanvoer uit. Deze winter is het aanbod voor het grootste deel via poolvorming aan de handel aangeboden. Daarmede werd be reikt, dat er regelmatig iedere week Saint Remy te koop was. Momenteel is de Saint Remy zo goed ais geruimd. De hoge prijzen zullen hieraan wel niet vreemd zijn. PRETORIA (DPA/RTR) Binnenkort begint in Zuid-Afrika een nieuw proces tegen verscheidene verdachten wegens beweerde terroristische en opruiende ac- tiviteiten. Woensdag werd in Pretoria bekendgemaakt dat acht Inwoners van Ovamboland in liet noorden van Zuid- Afrika zijn aangeklaagd. Zes van hen I zonden militair zijn opgeleid in een oefenkamp voor partisanen in Ovanibo-, land. Onlangs zijn in Zuid-Afrika 19 mensen tot levenslang, 9 tot 20 jaar en twee totj vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld j wegens terroristische activiteit. Deze j veroordeling heeft protesten uit de hele wereld uitgelokt en deze kwestie is nu in behandeling bij de VN. Zowel de Veiligheidsraad als de algemene verga dering heeft verklaard het proces te be-, schouwen als schending van het VN-be-1 sluit waarin het mandaat over Zuid- v/est-Afrika aan Zuid-Afrika werd ont-; nomen. Zwanenburgseweg in de gemeente Duiveland de rijksweg opgekomen en had geen voorrang verleend aan een automobilist op ryksweg 18. De officier hield by zyn eis rekening met het feit, dat v. d. B. voor de po litierechter al een boete van 200, kreeg opgelegd en de kantorirechler vonniste conform de eis. Zonder rijbewijs rijden kostte J. C. v. d. P. uit Haamstede een boete van 80 subs. 8 dagen en 120 subs. 12 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De officier had een boete van 100. subs. 10 dagen geëist. Langdurig was de behandeling van een zaak tegen mej. C. U. uit Ziefikzee, die op de Lange Bogeretraat haar auto had stilgezet naast een geparkeerde auto. waardoor de doorgang voor ove rig verkeer weid belemmerd. De automobilist H. G. C. H., die als getuige optrad, raakte bij het passe ren haar auto. Hij vertelde, dat hij ten minste tweemaal had geclaxoneerd, voor hij langs de stilstaande auto was gere den. Mej. U. zei. dat ze even was ge stopt om een praatje te maken en wilde De getuige W. G. uit Zierikzee. met wie ze had gepraat, had geen claxon ge hoord. De officier eiste een boete van 25.— subs. 3 dagen, de kantonrechter maakte er ƒ15,subs. 2 dagen van. De Antwerpenaar A. A. R. B. kreeg een boete van 50,omdat hij op de Oosterseheldc gevist had met een harpoengeweer. Het geweer werd in beslag genomen. Het vonnis was con form do eis. Als getuige trad F. J. van D. uit Wemeldinge op. Te hard rijden op de Lange Blokweg te Zierikzee leverde voor A. A. van M. uit Breskens een boete van 15,subs. 2 dagen op. Van M. stelde, dat aan het begin van de Lange Blokweg geen 50- kilometerbord stond, maar alleen een plaatsnaambord. Mr Veenhoven meende, dat men inderdaad het verbod beter kan aangeven met een 50-kilometerbond en hoopte, dat de gemeente Zierikzee dat ook zal doen. De officier eiste een boete j van ƒ40,subs. 4 dagen. Waarderende woorden en geschenken Aan elektrificatie eiland meegewerkt ZIERIKZEE De heer L. Vy[verberg uit Zierikzee heeft woensdag zijn veer tigjarig jubileum bij de NV PZEM ge vierd. Dat gebeurde op een feestelijke bijeenkomst niet een receptie in .C'on- cordia', in het byzijn van de PZEM-di- rectie en tal van collega's, met name uit Schouwen-Duiveland en Tholcn. Waardering voor wat de jubilaris in die periode voor de elektriciteitsvoorziening met name op Schouwen-Duiveland heeft gedaan, kwam van verschillende kanten, vergezeld van diverse attenties. PZEM- directeur ir T. Bogerd, schetste in zijn felicitatie de loopbaan van de heer Vij verberg, waarbij hij erop wees, dat de jubilaris een aandeel heeft gehad in de elektrificatiev an vrijwel net hele eiland, van Zijpe tot de Westhoek en daarna in Zierikzee is gestationeerd. Daar werd de heer Vijverberg van elek tricien districtshoofd en is sinds 1955 technisch ambtenaar. Ir Bogerd overhandigde de jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Ad junct-directeur ir R. Froyen was de tweede, die zijn gelukwensen aan de heer en mevrouw Vijverberg aanbood en in zijn toespraakje ook de voorlichtende taak van de jubilaris aanroerde. Het hoofd van het PZEM-district Zierikzee. ir M. A. Beun, prees de toewijding van de heer Vijverberg en namens de col lega's uit Schouwen voerde technisch ambtenaar W. Eikendal uit Zierikzee het (felicitatie)woord, de heer P. Leen- houts deed dat namens de Thoolse col lega's. Van de kant van de personeelsafdeling van de PZEM in Middelburg richtte het hoofd van de afdeling, de heer J. Huser, waarderende woorden en geluk wensen tot de jubilerende Schouwse ambtenaar en overhandigde het ge schenk van het PZEM-personeeleen radio- en tv-tafel, met een bloemstuk voor mevrouw. Een bloemstuk was er ook van de kant van de ambtenaren- organisatie ABVA), aangeboden dooi de heer L. van der Bijl. Namens de Zierikzeese onderafdeling ONO overhan digde de heer C. Jumélet de heer Vijver berg een attentie, in de vorm van een hobbyset (gaslamp met onderdelen). Tenslotte werd nog het woord gevoerd door technisch ambtenaar J. de Blaey uit Zierikzee, die een groot deel van de periode met de jubilaris heeft samen gewerkt. Daarna bleef men nog enige tijd ge zellig samen. KOPENHAGEN Een nieuwtje uit Kopenhagen, een volkomen doorzichtige paraplu. I-Jet ont werp is van de Parijse ontwerper Quasar. BEELDENDE KUNSTENAARS VERONTRUST OVER INBESLAGNEMING KUNSTWERKEN AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Beroepsvereniging van Beelden de kunstenaars heen" in een brief aan de ministers van justitie en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn ernstige verontrusting uitgesproken over het feit, dat de officier van justitie j bij de arrondisementsrechtbank van Groningen op een tentoonstelling in het Groninger museum voor stad en lande kunstwerken in beslag heeft laten ne men wegens vermoedelijke overtreding van artikel 240 van het wetboek van strafrecht. In dit artikel wordt een ieder met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of een boete van ten hoogste 10.000 of met ontzetting uit de uit oefening van zijn beroep bedreigd, die weet oi ernstige reden heeft to vermoe den, dat hij enige afbeelding of enig voorwerp, aanstotelijk voor de eerbaar heid, vervaardigt, in voorraad heeft, aan biedt, verspreidt of openlijk tentoon stelt. De BBK is beducht dat in principe elke beeldende kunstenaar strafbaar kan zyn. Althans dat ook het werk van andere kunstenaars plotseling in beslag kan worden genomen wanneer enige I oficier van justitie in het land meent! dat hun werk aanstotelijk voor de eer baarheid is. Uit niets is nog gebleken, aldus de BBK, dat de vervaardiger en eigenaar van de bedoelde m beslag genomen kunstwerken strafrechterlijk zal worden vervolgd, waardoor de mogelijkheid dat geruststellende jurisprudentie ontstaat, blijft ontbreken. De BBK verzoekt de ministers te willen bevorderen dat in artikel 240 etboek van strafrecht zo danige wijzigingen worden aangebracht, dat willekeurige toepassing daarvan FRISOMEL EEN FRIESCHE VLAG PRODUCT Luerfles (10/6 gr 129 ct. U.L.. 71c KANTONRECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG Binnen dertig meter van een lichtpunt staat men met een onverlichte auto nog niet altijd goed, als dat lichtpunt niet de hele wagen beschijnt. Dat hoor de de Middelburger «J. P. woens dagmorgen van de kantonrechter plaatsvervanger te Middelburg, mr J. Kolkman. ,Toch heb ik dat bij het examen geleerd', verzeker de P. ,Dan heeft u het fout ge leerd, want de geparkeerde auto moet rechtstreeks door het licht punt belicht worden', verzekerde de kantonrechter. Op de Noordsingel had P. zijn auto ge parkeerd niet. in de onmiddellijke ver-i lichting van de lantaarnpaal daar, maar in een schaduwplek. Een bromfietser was er vervolgens tegenop gereden. I*. verzekerde in zijn overtuiging goed te staan gestaafd te zijn toen hij Min tie verzekering van de brom fietser zjjn eigen risico van 100 be taald kreeg. Daar verdachte bovendien zjjn wagen Iets te ver van de stoep geparkeerd had vroeg de officier van justitie, mr T. Lebret een boete van totaal ƒ30, waar-| mee de politierechter akkoord ging Bietenslik SSp H J K. uit Kapelle vond. dat bietenslik hem op 10 november 1967 parten had gespeeld. In een bocht in de Monsterweg bij Ovezande was hij met zijn vracht autocombinatie naar rechts tegen een paal geslipt. ,De weg was glad van de bietenslik', verzekerde K., ,je kon er haast niet lopen'. De bietenvuiligheid was volgens de verbalisant, zo las de kantonrechter uit het procesverbaal, niet zo erg. dat er verbaliserend opgetreden moest worden. .Er Is', zo stelde de officier, .die dag nog veel meer verkeer langs gekomen en daar is niets mee ge beurd'. Mr Lebret nam daardoor aan. dat verdachte minder goed heeft ge reden. De eis was een boete van 100, die conform werd opgelegd. J. S. uit Yerseke was volgens de dag vaarding met zijn vrachtautocombinatie door het knipperlicht van de spoorweg overgang bij Vlissingen gereden en had daardoor een van de bomen vernield. ,Toen de bel begun te rinkelen, was ik met de cabine net onder (le spoorboom', verduidelijkte S. aan de kantonrechter. Volgons getuige De K., die met een vlag het verkeer geregeld had, omdat er op de spoorbaan gewerkt werd, had ver dachte nog bytyds kunnen stoppen. Ondanks het feit, dat alle erbij betrok ken getuigen en ook de verdachte zich de situatie niet meer helemaal duidelijk voor ogen konden halen vond de offi cier toch. dat S. een groot risico geno men had. Mr Lebret eiste een boete van ƒ50 Tenslotte werd de man uit Yerseke] veroordeeld tot een boete van 30. M. de K. uit Middelburg had met zijn auto by het opkomen van de weg via een invoegstrook de reehtdoorgaande streep midden op de weg overschreden, i Daar hij goed had opgelet of er ach teropkomend verkeer was (en daardoor wellicht de streep had overschreden)] nam de officier genoegen met een boete j van ƒ25; de kantonrechter legde die i conform op. J. de V. uit Oo8tkape!!e was op 1 au gustus vorig jaar op de rijksweg bij Lowedorp niet in staat geweest zijn vrachtauto tijdig lot stilstand te bren gen achter de laatste van een stoppen de file auto's. HU botste tegen die voor ganger op. Het kostte hem een boete an 70; de els was 80. K. de B. uit Meliskerke had in de Stadhuisstraat te Middelburg met zijn auto een vlak voor hem uit een par ticuliere uitrit komende wagen in gehaald, daarna ingevoegd en ver volgens een wegfietsend meisje ge raakt. De B. verklaarde, dat het meis je zonder om te kijken plotseling de De Domburger J. M. werd vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde, dat hij bij het wegrijden in een file op de Oostsingel te Goes een hem inhalende auto gehinderd zou hebben. weg overstak. De kantonrechter be sloot deze zaak aan te houden om meerdere getuigen te horen. J. H. Vink te Ritthem begraven RITTHEM Op de begraafplaats te Ritthem is woensdagmiddag net stof felijk overschot ter aarde besteld van J. H. Vink, oud-politiefunctionaris en oud-gémeenAeontvanger van Ritthem. De heer Vink overleed donderdag op 72-jarige leeftijd in het Bethesdazie- kenhuis le Vlissingen. Aan de groeve sprak oud-burgemees ter P. Danlëlae van Ritthem, thans burgemeester van Kloetinge, over de vele verdiensten van de heer Vink. De heer Danièlse schetste de loopbaan van de overledene als politieman, als bode conciërge en later als gemeenteontvan ger van de gemeente en memoreerde verder zijn grote kwaliteiten op maat schappelijk terrein. Uitvoerig ging de heer Daniëlse in op de periode van de tweede wereldoorlog, waarin de heer Vink veel goeds voor de bevolking en de onderduikers heeft verricht. Hij schetste de overledene als iemand die volkomen achter zijn werk stond, die j de inwoners met raad en daad bijstond; en die ook voor de lijdende mensheid veel heeft gedaan. .De moeilijkheden konden nog zo groot zijn, de heer Vink wist wel een oplossing', aldus de bur gemeester. Verder voerde het woord de heer F Leenhouts, oud-wethouder van Souburg en oud-voorzitter van de afdeling Souburg, Ritthem en Nieuw en St-Jooaland van het Rode Kruis, waarvan de heer Vink bestuurslid is geweest. Hij schetste de verdiensten van de overledene voor het Rode Krui3 in het bijzonder tijdens de oorloggsja- ren. Ds Broeder, Nederlands her vormd predikant te Ritthem, bad ver volgens het ,Onze Vader'. De heer C. Vink, zoon van de overledene, sprak tot slot een dankwoord. Deze begrafenis werd onder anderen bijgewoond door wethouder G. Janse van Vlissingen. de adjudanten A. Pipping namens de dis trictscommandant van de rijkspolitie. J. Geelhoed, oud-groepscommandant van Souburg, en C. den Otter namens de bond van Christelijke politieambtenaren, en de heren G. de Zeeuw, oud-school hoofd te Ritthem, L Barentsen. be stuurslid van de christelijke school, ver scheidene oud-gemeenteraadsleden en tal van inwoners. BOEDAPEST (AFP, RTR) Waarne mers menen dat er op de communisti sche conferentie In Boedapest, waarop 65 partyen vertegenwoordigd zijn, dui delijke vorderingen zijn gemaakt op de weg naar de eenheid. Men wees er in de eerste paats op dat vrijwel alle afgevaardigden die het woord hebben gevoerd zich hebben uit gesproken voor een .topconferentie' van alle communistische partijen op de we reld, tussen november 1968 en februari 1969 te houden in Moskou. Het voor stel van deze strekking is officieel in gediend door afgevaardigden van ds Sowjet-Unle, West-Duitsland en Zuid- Afrika. Het definitieve besluit zal echter pas genomen worden aan het einde van ds conferentie. In de oprichting van een permanente commissie ter voorberei ding van de topconferentie zien som migen een aanzet tot de vorming van een permanente organisatie in de com munistische wereld, die niet meer be- 1 staan heeft sinds de ontbinding van de Kominform, nu twaalf jaar geleden. Bij monde van Erich Honecker deden de Oostduitse communisten woensdag een indirecte aanval op Roemenië. Ho necker veroordeelde namelijk de com munisten die .bekrompen nationalisti sche doelen' nastreven, die los staan van de algemene politieke lijn, uitge werkt voor het wereldcommunisme. De Roemenen, die menen de woordvoerders van miljoenen communisten te zijn. zijn in feite geïsoleerd in Boedapest. Zij wil len een nieuwe conferentie ter voorbe reiding van de topbijeenkomst en verde digen de volledige onafhankelijkheid en soevereiniteit van elke partij. In zedenzaak nog een arrestatie DEN* HAAG (ANP) De Haagse po litie heeft thans ook de 21-jarige eta leur W. J. E. II. uit Den Haag aange houden. Hij wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest by een ernstig •dcndelict, waarbij zaterdagavond een meisje ill een bosje werd verkracht. De chauffeur van de auto, waarmee het meisje werd vervoerd, was aangehou den. De derde man, die bij dit mis drijf is betrokken is een militair. De Haagse politie heeft de koninklijke ma rechaussee gevraagd de militair te ar resteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 8