Spaarbekkens water maken van Biesbosch-boeren ZELANDICA elke. week VLUCHTELINGEN LANDBOUWER C. DE JONGE MOET VERTREKKEN PARADE EINDE VAN PIONIERS- BESTAAN Jeugdactiviteiten in Waterlandkerkje lees 6 maanden HP voor maar f 6.50 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 i ADVKKTEXTIRi C. DE JONGE weten niet waar aan toe'.~ Uit-gepionierd BIESBOSCH In samenwerking met liet provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft de gemeen te Rotterdam een grootscheeps plan voor de aanleg van spaar bekkens in de Iïiesboseh op tafel gebracht. Op deze manier moet de drinkwatervoorziening voor het waterweggebied tot 2000 worden veilig gesteld. Het plan is goed ontvangen en heeft inmiddels de instemming van het rijk. Toch zit ook hier weer een zwarte kant aan: veertien landbouwbedrijven moeten uit deze bijzondere archi pel verdwijnen. Wat dit voor de Biesbosch-boprcn na tientallen ja ren pionieren betekent blijkt uit nevenstaande reportage. Een van onze verslaggevers bezocht het be drijf .De Vluchtelingen' van de uit Zeeland afkomstige C. de Jonge. Zeehengelwedstrij d te IJzendijke Het zeehengelcomité te IJzendijke is weer al bezig met de voorbereidingen voor het internationaal zeehengelcon- cours welke ieder jaar langs de oevers van de Westerschelde wordt gehouden. Dit jaar zal de wedstrijd op zondag 12 mei van 12.30 tot 15.30 uur plaatsvin den. Ieder jaar doen aan dit concours tussen de 800 en 900 sportvissers mee.' Het is voor de 12e maal dat dit visfes-: trjn wordt gehouden. ADVERTENTIE De Zachte Hollandse KOSJAK _vA^ (Van een onzer verslaggevers) glESBOSCH Hij moet straks zijn biezen pakken in de Biesbosch. Zijn boerderij ,De Vluchtelingen' zal over een paar jaar worden geïnundeerd. Niet zoals dat in het verleden al zo vaak bij stukjes en beetjes is gebeurd, met een bresje hier en een doorbraakje daar, maar totaal. Niet door opgezweept rivierwater, maar met toekomstig drinkwater, koel berekenend in grote reservoirs binnengelaten. En omdat zijn boerderij precies binnen de lijnen van die spaarbekkens valt, zal dat het definitieve einde van de exploitatie zijn. Landbouwer C. de Jonge (57) zit al zevenendertig jaar in de Biesbosch. Daarom alleen al kan hij het maar moeilijk ver kroppen dat hij er nu weg moet. De Jonge is van oorsprong een Zeeuw. En hij is niet de enige in de Biesbosch. Het gebied van grienden en riet, waarin zicli door de eeuwen heen een unieke archipel van riviereilanden en platen heeft gevormd, doorsneden met een laby rinth van killen en moerasstroompjes heeft tientallen migranten uit Zeeland onder de agra rische ondernemers. Van 's-Heer-Abtskerke uit is De Jonge naar de Biesbosch ge trokken. Tot drie keer toe heeft hij in dit landbouwpioniersge- bied zijn bedrijf opnieuw moe ten opbouwen. ,Maar ik heb het graag gedaan', zegt hij content. ,Het is me de moeite dubbel en dwars waard geweest. Je woont en leeft hier erg afgelegen. Dat wel. Er staat tegenover dat je als een vogel zo vrij bent. Mijn enige contact met de buitenwe reld: de telefoon en de boot'. Landbouwer De Jonge houdt daar van. Het wat onbeschermde boeren bestaan. steeds opnieuw belaagd door het opstuwende water, heeft hem steeds aangetrokken. Hij bezit nu een bedrjjf van 100 hectare: 50 hect are hoogproduktieve landbouwgrond en 50 hectare water. Lichte klei grond van goed structuur, die soms topopbrengsten levert. Daar staan uiteraard veel moeilijkheden naast. En nu doet de drinkwaterbehoefle een beroep op dat Biesboschgebied. Speciaal het drinkwaterlei dingbe- drijf van de gemeente Rotterdam. Sinds het eind van de vorige eeuw heeft men daar in de Maasstad het oppervlaktewater van de Rijn opge vangen. Dat is lang goeu gegaan, maar een jaar of tien geleden kwa men er grote moeilijkheden: de kwa liteit van het water holde achteruit en soms kon de rivier niet voldoende water leveren om de kranen goed onder druk te houden. Daar kwam dan nog b|j, dat het zeewater steeds verder de Nieuwe Waterweg kwam oprukken. Het waterleidingbedrijf kreeg jaren terug te maken met een complete .zouünvasie'. SEIN zaam maar zeker groter gemaakt. In de oorlog werd zijn bedrijf ver nietigd. Hij zat tussen de vuurlinies van Duitsers en geallieerden, hij hielp onderduikers en deed nog zoveel meer. Toen alles voorbij was heeft hij .De vluchtelingen' herbouwd. Een royaal complex bedrijfsgebouwen mot aan weerskanten een huis. In het ene woont hij zelf, aan de andere kant een van zijn zoons. HOE LANG NOG? Hoe lang nog? Veertien landbouwers houden er al rekening mee dat bet niet zo erg lang meer zal zijn. Hun hectares en gebouwen liggen binnen «Ie op tekening uitgezette dijken van <le toekomstige spaarbekkens. Ze heb ben zieli al min of nieer verzoend met het idee, dat het vertrek nadert. Maar het is een vertrek onder pro test ,Ik begrijp wel dat Rotterdam dit gebied voor de watervoorziening hard nodig heeft. Tuurljjk, het is een algemeen belang. Maar als zoiets moet gebeuren, moeten er ook royale compensaties worden gegeven aan de gedupeerden.' En dat laatste is voor landbouwer De Jonge nog een mistige zaak. Zeker, er is al vrij snel nadat de plannen van Rotterdam bekend werden een commissie van toe komstige gedupeerde landbouwers fevormd. Die stelde zich voor om e belangen van de in hun be staan bedreigde boeren zo krach tig mogelijk te verdedigen. Maar geen enkele poging heeft tot nu toe de onzekerheid kunnen door- .We weten niet waar we aan toe zijn', stelt De Jonge wat in mineur vast. Hij heeft zjjn laarzen aangeschoten en troont ons mee over het erf van zijn boerderij aan het water. De transporten van de landbouwproduk- ten naar de aanlegsteiger voor zijn woning hebben in het afgelopen na jaar weer diepe moddersporen ach tergelaten. Hij wijst over zijn vijftig hectare, die er voor het wintersei zoen wat kaal bijliggen. ,We weten nog niets', herhaalt hij. .Niet hoe men ons schadeloos wil stellen voor de enorme investeringen, die*we in onze bedrijven hebben gestoken; niet hoe we straks verder moeten: niet of we ooit wel in aanmerking zul len komen voor vervangende land bouwgrond in bijvoorbeeld de IJssel- meerpoiders.' Wel hebben de boeren ondervonden, dat er in Rotterdam harde zaken lieden ziten, die lijnrecht redeneren. En dat houdt dan eigenlijk dit in: de gedupeerden kunnen niet zo snel een voet aan de grond krijgen. Er is overigens inmiddels wei over leg met Rotterdam op gang geko men. De bedreigde landbouwers wil len oen redelijke schadevergoeding, waarmee ze straks elders een be drijf kunnen aankopen of opbouwen. En vooral dat laatste is in Neder land beslist, geen gemakkelijke stap. Er zal dus snel een beslissing moe ten worden genomen. In liet belang van alle partijen. De voortvarendheid van Rotter dam bij de grondige aanpak van zijn drinkwatervoorziening daar op afstand In de Biesbosch houdt tegelijk ue verplichting in dat ei een even snelle als elegante op lossing voor de daarvandaan ver dreven boeren moet komen. ctoc AR-statencentrale Vlissingen bijeen KOUDEKERKE De statencenlrale Vlissingen van de AR-kiesverenigingen .Nederland en Oranje' (omvattende de kiesverenigingen Vlissingen. Souburg. Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande) belegt op zaterdag 2 maart aanstaande in het jeugdgebouw achter de gerefor meerde kerk van Koudekerke een ver gadering. De Zeeuwse gedeputeerde J. van den Bos zal in die bijeenkomst een u ,er provinciale Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen te Waddïnxveen (vac. J. Ver- welfus) drs A. Noordegraaf te Olde- broek; te Vlaai-dingen (vac. G. Bles broek) J. Bogaard te Ernst; te Olde- broek (toez.) C. van Bart te Putten. GEREF. KERKEN. Beroepen te Box Hill (Victoria, Australië) W. B. den Brave te Dande- nong (Victoria, Australië) (reformed church) voorheen predikant te Dord recht; te Bunde (Did) D. Averes, kand. te Osterwald (Did); te Veenhuizen I. van Til, laatstelijk predikant bij de geref. kerken (vrijgemaakt) te Hauler- wijk. Bedankt voor Murmerwoude J. W. Bats te Marknesse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp A. Hoogerland te Werkendam. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Amsterdam-Zuid J. Ver boom te Dordrecht. Voor Rotterdam was dat bet sein om afdoende maatregelen te nemen. De drinkwaterleiding begon naar an dere mogelijkheden uit te kijken. Mogelijkheden om in de toekomst de enorme vraag naar drinkwater van een bijna miljoenenbevolking, van een reusachtig havengebied en van een industrieconglomeraat goed te kunnen blijven beantwoorden en bovendien water van goede kwaliteit te kunnen leveren. De bouw van een nieuw produktiebedrijf (tevens zui vering) was de eerste stap. Het kwam op de zogenaamde Berenplaat te staan, dichtbij de havens èn Bot lek-Europoort. En het kreeg een spaarbekken om water in op te slaan met een nuttige berging van 8 mil joen kubieke meter. Tot 1980 kun nen we daarmee vooruit, redeneerde Rotterdam. Maar met die conclusie formuleerde de Maasstad meteen voor zichzelf de opdracht om nog verder vooruit te kijken. Hoe na 1980? Uitvoerige studies wezen de weg naar een gron dige ommezwaai van het tot dan toe gevoerde drinkwaterbeleid: zoeken naar een tweede bron naast de steeds verder vervuilende Rijn- Rotterdam wilde water gaan putten uit de rivier de Maas. De afvoer van water daaruit is minder constant, maar de kwaliteit is stukken beter. Om de Maas te ontmoeten moest Rotterdam overigens toch zo'n der tig kilometer van huis, naar de Bies bosch. In overleg met de provincie Noord-Brabant begon men een plan uit te werken. Er zouden in het tweestromenland van de Biesbosch spaarbekkens (Indrukwekkende re servoirs moeten worden aangelegd om daarin bfj grote rivierafvoeren flinke voorraden drinkwater op te slaan, die men dan zou kunnen aan spreken zodra de rivieren karig zijn met de levering. Via grote transport leidingen moet het water uit die spaarbekkens dan naar Rotterdam worden gevoerd. Voor Rotterdam was de Biesbosch een gebied, waar men de waterlei- dingzaken grootscheeps zou kunnen aanpakken. Op papier heeft men - dat «lan ook maar meteen gedaan.I Een groot gehied van de Zuidwaard, het meest ruige Biesbosohgedeelte, i zal veranderen in spaarbekkens. Sa men zullen die reservoirs een op-; pervlakte bestrijken als die van de Reeuwijkse plassen. Voorlopig is de totale inhoud gesteld op 140 miljoen' kubieke meter. ÉÊN CATEGORIE De ambitieuze plannen van Rotterdam zijn over het algemeen gunstig ont vangen Anderen zullen er straks' van kunnen meeprofiteren. Noord-i Brabant in ieder geval. Zeeland mis-] schien Kortom: in het geheel van; de Nederlandse drinkwaterleiding- problematiek is het een belangrijk initiatief. Maar zoals altijd is er nu ook weer één categorie, die. er met een zeer bedenkelijke trek om de mond tegen aan zit te kijken. Het zijn de ge dupeerden. de boeren die voor de' spaarbekkens de grond moeten Ie-! veren. Pioniers al.s De Jonge, diei soms tientallen jaren lang op hun eigen bedrijf als het ware een eigen waterschapsbeleid hebben gevoerd. Boeren in de Biesbosch was geen een voudige. maar wel een boeiende zaak. De Jonge beeft, zelf inpolderingen' verricht, hij heeft zijn bezit lang-< Brugge heeft kosten nocht moeite gespaard om de vaarweg tussen de stad en de zee open te houden. Spijt alle werk en alle onkos ten was het stroomgebied van de Zuid-Leie niet in staat voldoende water te leveren om (Ie ver- slibbing van de Reie en van het Zwin blijvend tegen gaan. Thans blijft van liet befaamde Zwin slechts een kleine kreek over'. Dit citaat uit de bijdrage tot de historische geografie van de streek rondom Brugge, door M. C<x>maert, in de handelin gen der maatschappij voor geschiedenis en oudheidkunde te Gent. 1967. bewijst eens te meer dat heel de problematiek van de kust vlakte. de bedijkingen en de afwatering, onderwerp van studie blijft. Uit de ontwikkeling van het onderzoek blijkt hoe groot het aandeel is geweest van de bodemkunde voor de bewonlngsge- schiedenis van dit gebied. In de 10e eeuw was het uitgestrekte schorreland langs de Vlaamse kust geheel in gebruik als schapen weide. .Waarschijnlijk waren enkele vluchtheuvels ingericht als woonplaats'. Waren vroeger slechts enkele van deze vluchtheuvels bekend, thans heeft de schrijver hiervan nog een aantal opge spoord. Uit het feit dat het dorp Klemskerke in de Blanken- bergse Watering enkele jaren vóór 1000 belangrijk genoeg was om een kerkje te vestigen leidt de schrijver af, dat de Evendijk in de tweede helft van de 10e eeuw is gemaakt. In de eerste helft van de 11e eeuw vinden we in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dijkna- men. Terecht heeft Coornaert de vraag gesteld wie na de bouw van de dijken zorgde vooi de afwatering, wie het beheer had over de zeewering, kortom wie verantwoordelijk was voor de belangen van de gemeenschappelijke ingelanden. ,Het moet ze ker in het begin van de 11e eeuw nodig geworden zijn een geheel van vaste reglementen op te stellen'. De bijdrage die de gelan den dienden op te brengen voor de gemeenschap werd vast gesteld per gemet, dat is de oppervlakte gron<i, die in één dag door één ploeg kan omgewerkt worden (44 aren). Deze bij drage werd ieder jaar per gemet ges<rfioten, vandaar de naam watergeld of -geschot. .Wanneer de zeewering grote kosten vroeg, werd een dijkgeld geschoten', vandaar dljkgeschot. Brugge had alle belang bij een goede uitweg naar zee. naar de zeearm in welks monding de eilanden Kadzand en Wulpen lagen, die in 1187 als Swen vermeld wordt. Swen 13 Zwin en ls evenals Scheure, Ede en Vliet een benaming voo: een natuurlijke waterloop in de kustvlakte ten noorden vanBrugge. Door aan deze namen bepaalde toevoegingen te doen ontstonden geleidelijk eigennamen. Voor de grootste stroom van de streek was evenwel de naam 't Swin, het Zwin, voldoende. Het Zwin reikte niet tot aan Brugge, liggend aan een waterloop, die reeds in de 12e eeuw Reie heette. Brugge had alle belang bij een goede water beheersing uit de zandstreek, eigenlijk bij heel de afwatering ten zuiden en noorden van de stad. Al de maatregelen die Brugge in de loop der eeuwen heeft ondernomen om de wa.teraf- en toevoer te regelen, konden de voortschrijdende verandering van het Zwin niet verhinderen. Zelfs de sluis te Damme kon men niet vrij houden van slib. De studie van Coornaert geeft een goed overzicht van alle moeite die zich Brugge heeft getroost het water zodanig te beheersen, dat het dienen kon om de vaarweg te doorspoelen, om het overtollige water goed af te leiden en om de stad van fris drinkwater te voorzien. Jaarvergadering oorlogsslachtoffers in Vlissingen De Nederlandse bond van oorlogsslacht offers houdt zaterdag 2 maart in het Scheldekwartier te Vlissingen de alge- men jaarvergadering. Tijdens deze vcr- filESBOSCH Het t.t een avon tuurlijk bedrijf geweest, daar in de boerderij J)e Vluchtelingen' van de uit Zeeland afkomstige C. de Jonge. Maar straks is het. af gelopen. Het bedrijf komt midden in de spaarbekkens voor Rotter dams drinkwatervoorziening te staan. Op deze vergadering z^al ook aanwezig zijn de erevoorzitter, de commissaris der koningin in Zeeland, 's Middags is er een ontspanningsprogramma door het miniatuurcabaret van W. de Graaf uit Middelburg. OPPASSEN OP NIEUWE WEG OOSTBURG-ZUIDZANDE OOSTBURG De sedert enkele dagen voor het verkeer opengestelde nieuwe provinciale weg Oostburg - Zuidzande heeft al enkele automobilisten de schrik op het lijf gejaagd, doordat door op vliegend split de voorruit van hun auto sneuvelde. Het nog niet geheel afge werkte wegdek ligt met eon laag ffine steensplit bestrooid. De automobilisten die van deze weg gebruik maken zul len er goed aan doen te begrijpen, dat de geplaatste borden met maximum snelheid 50 km. verboden in te halen en losse steenslag er niet voor niets zijn geplaatst. AVRO-Regiovizier over Biesbosch HILVERSUM Het maandelijkse AVRO-programma van gewestelijke actualiteiten .Regiovizier'brengt aan staande zaterdagavond ook een re portage over de door drinkwaterlei ding-spaarbekkens bedreigde boeren m de Brabantse Biesbosch. De corres pondent voor zuidwest Nederland van <i!t programma heeft Interviews met landbouwer C. de Jonge en de direc teur van het Rotterdams Drinkwater- leidlngbedritf, ir C. Lugthart (za terdag 19.03-20,00 uur, Nederland-2). f ADVERTENTIE/ de matras waarop u werkelijk uitrust WATERLANDKERKJE Het actie comité .Waterlandkerkje' heeft het ini tiatief genomen om voor de opgroeiende jeugd Doven de lagere schoolleeftijd iets aan ontspanning te organiseren Uit een overleg met de jeugd is komen vast te staan dat daarvoor voldoende belangstellng ls. Er is inmiddels al een jeugdclub gevormd met een voor zitter, secretaris en penningmeester uit de kring van de jongeren. Men is al bezig een toneelstuk In te studeren en het is de bedoeling dat daarvan nog dit voorjaar een opvoering zal worden gegeven. Daarnaast zal nog aan andere ontspanning worden gedaan. Om een en ander financieel rond te krijgen zal op de bevolking van Water landkerkje een beroep worden gedaan, via een loterij. Vergadering fok- en controlevereniging .Walcheren' De fok- en controlevereniging .Walche ren' houdt vanavond, donderdag, de al gemene vergadering in café-restaurant .De Brasserie' te Middelburg. De agenda voor deze bijeenkomst vermeldt onder meer de behandeling van de begroting 1968, bestuursverkiezing, technisch laar- verslag en een inleiding over .Fokken of gokken' door dr R. M. Bnrkema, dierenarts te .Middelburg. Het technisch Jaarverslag maakt mel ding van een vooruitgang van het leden tal, ondanks het feit, dat er in het afgelopen jaar weer een aantal vee houders hebben bedankt wegens bedrijfs beëindiging. Het ledental steeg van 118 in december 1966 tot 1202 in december 1967. Het aantal geschetste kalveren steeg van 630 tot 720; het aantal ge controleerde melkkoeien van 1195 tot 1407. De agrarische dagen 1968 zullen worden gehouden op 12 en 13 juli in Domburg. De bemiddeling in aankoop en afzet van fok- cn gebruik9vee heeft in 1967 een omzet te zien gegeven van 155.485,1 aldus blijkt uit het Jaarverslag. ADVERTENTIE aanbod: HP dringt u geen over tuigingen op. HP is vóór alles geïnteresseerd in mensen en wat zij te zeggen hebben. Zij spre ken voor zichzelf en u, u denkt er het uwe van. HP volgt de grondregel van de moderne journa listiek: onbevangen kij ken en luisteren. Weinig mensen (en weinig kran ten) doen dat. Hoe gewetenloos is het neo-fascisme? Vraag gesprekken met NPD- leider Von Thadden en de Waalse rexist Deb- baudt. Bob Spaak en de sportverdwazing. Vader van de popart Robert Rauschenberg. De Fe bruaristaking herdacht. Is literatuur overbodig? Twistgesprek tussen re gent Willem Brandt en nieuw realist K. Schip pers. Haagse Post M nu Nu kunt u voordelig ken nismaken met HP. Tijde lijk geldt een korting van zes gulden op een half jaar-abonnement. Schrijf vandaag aan HP. afd. abonnementen, postbus 211, Amsterdam, onder vermelding van de letter A. Bellen kan ook: (020) 12 82 30. Losse num mers: in elke kiosk voor 65 cent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 12