NOORSE SCHAATSHEGEMONIE NOG GROTER WEER REL M SCHAATST0P UITSLAGEN GÖTEBORG l t tf mmm VERZOEK VAN ARD EN KEES MARGO KLEES EERSTE NEDERLANDS ELFTAL VOOR OEFENDUEL DE LAATSTE 16 VAN GÖTEBORG 7 ONTWAKEN AFGEBROKKELD SLAG VOOR FIETSEN JKAANDAG 26 FEBRUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOTEBORG De Noorse schaatstriomt' van Oslo, vier weken geleden tijdens de Europese kampioenschappen, heeft zich in versterkte mate herhaald in Göteborg. Toen 1. Fred A. Maier, 3. Magne Thomassen, nu 1. Maier, 2. Thomassen. Wie nog twijfel de aan de Noorse schaatshegemonie in het nu voorbije seizoen, werd daar in het Uilevi-stadion wel heel duidelijk met de neus op de werkelijkheid gedrukt. Fred Anton Maier was ook in Göte borg een heel groot kampioen. Magne Thomassen een ongeëve naarde vechtjas. De troostprijzen waren voor Nederland. 3. Ard Schenk, 4. Kees Verkerk, 5. Jan Bols. Pas daarachter de Zweed se hoop Johnny Hoeglin op de 6e plaats. Slechts de veel grote nurksen onder de duizenden wel wat teleurgestel de Nederlandse supporters, hebben niet meegejuicht met al de blijde- Noren of stil geluisterd naar hun triomfale lied .Seiern er var, vi har vinni, seiern er var*: de zege is ons, wij hebben gewonnen, de zege ons'. Het klonk duizendvoudig in het immens grote UUevi-stadion. Het weerkaatste van muur tot muur en maakte de glans van de overwinning van Fred An ton Maier tot een onwerkelijke droom. Fred Anton Maier (midden), Magne Thomassen rechts het Noorse volkslied. ,HJJ ls een heel gToot kampioen', had den Magne en Aard na afloop gezegd. ,Hij was niet te kloppen dit seizoen', had Kees Verkerk, de vierde man in het algemeen klassement eraan toege voegd. Fred Anton Maier verdiende dit keer de troon volledig. Hij is onbe twist de allerbeste in 196S. Hij won de 5 en 10.000 meter op overtuigende wijze Verdedigde zich kundig op de 1500 meter met een tijd waarmee hij binnen schootsbereik was gebleven van zijn ergste concurrenten en toonde op de sprint precies de vooruitgang, nodig om snelle jongens als Thomas sen en Schenk te weerstaan. Fred An- tot Maier heeft het niet makkelijk ge had in dit wereldschaatskampioen- schap. Een strijd om een tilel nog nimmer in de geschiedenis met een dergelijke fel heid gestreden. Een strijd sinds jaren niet zo open en spannend verlopen. De strijd, die pas beslist werd op de 10.000 meter, het domein, waarop Fred Anton Maier al sinds enkele ja ren als een erkend stayer-koning heerst. Toch een domein, waarop hij enkele malen zwaar beproefd werd en verslagen'. Had een zekere Kees Verkerk hem niet in Deventer-1966 ondanks een val verslagen. Had die- levi-stadion niet op bijna een ronde gereden? Begrijpt n nü, waarom Fred Anton Maier dat laatste persoonlijke duel op de tien kilometer met Kees Verkerk vreesde Beseft u nu de ont goocheling bij al die Nederlandse schaatsfans, toen ze hun idool, hun Kees Verkerk uit Puttershoek zonder noemenswaardig verweer op meer dan e«n balve ronde zagen ryden ,Na de 1500 meter', zou Kees later zoggen, ,heb ik vaarwel gezegd aan dit seizoen. Ik ben er met mijn kop niet bij geweest. Vlak voor de start van de 1500 m en op dat ogenblik stond ik er echt niet gek voor komt wim de Graaff naar me toe en zegt: ,Nou Kees, welk schema?' Ik schrok De uitslagen van de wedstrijden om het wereldkampioenschap schaatsen luiden: 500 METER: 1. Suzuki (Japan) 40.3; 2. Blatchford (VS) 40.6; 3. Schenk (Ned) 41.2; 4. Thomassen (NW) 41.5; 5. Tveter (NW 416; 6. Zimmerman (WD) 41.7; 7. Kaplan (Rusl.) 41.8; 8. Malisjin (Rusl) 42.0; 9. Verkerk (Ned), Hoeglin (Zwe) en Matusevitsj (Rusl) allen 42.1; 12. Kertsjenko (Rusl) 42.2; Wurster (VS) 42.2; 14. Koskinen (Finl) 42 4; 15. Nottct (Ned) 12.6 en Guttormsen (NW) 42.6; 17. G. Traub (WD) 42.7 en Maier (NW) 42.7; 19. Bols (Ned) 42.8. Stiansen (NW) 42.8 en J. Niisson (Zwe) 42.8; 22. Launonen (Finl) 43.0 en Lavroesjkin (Rusl) 43.0: 24. Sand ler (Zwe) 43.1 en Arie Eriks (Ned) 43.1; 26. Coates (Austr.) 43.2: 27. Hodges (Can) 43.4; 28. De Riva (It) 44.1; 29. Ishiata (Jap> 44 2; 30 The- ?enier (Fr) 44.4; 31. Helen (Finl) 44.8: 2. Frankl (Oost) 45.1; 33. Enock (Can) 45.7; 34. Slrutz (Oost) 46.0; 35. Gillarduzzi (It) 53.4 (gev.). 5000 METER 1. Maier 7.25.0: 2. Verkerk 7.30.9; 3. Bols 7.32.1: 4. Hoeglin 7.32.9; 5. Tho massen 7.34.0: 6. Guttormsen 7.34.8: Nottet 7.35.7; 8. Tveter 7.36.0 en Schenk 7.30.0; 10. Kaplan 7.37.9; 11. Malisjin 7.40.1; 12. Stiansen 7.42.5; 13. Nllsson 7.42.8; 14. Koskinen 7.44.3; 15. 16 Zimmermann 7 46 7 18. Lavro 19. Matusevitsj 7.48.4; Eriks 7.51.0: 21, Traub 7.51 4; 22. Lau nonen 7 54.0; 23. Helen 7.57.4; 24. De Riva 7.57.6; 25. Gillarduzzi 7.58.0; 26 Strutz 8.01.5; 27. Enock 8.02.0; 28 Ishiata 8 03.1; 29. Thepenier S.15.0; 30. Hodges 8.21.7; 31. Wurster 8.21.9; 32. Frankl 8 26.9: 33. Coates 8.302; 34. Blatchford S.40.9. 1500 METER: Het klassement van de 1500 meter ls: 1. Thomassen 2.07.1: 2.Schenk 2.07.3: 3. Tveter 2.OS.0: 4. Kertsjenko 2.08 1; 5. Verkerk 2.08.2: 6. Maier 2.0S.4: 7. Kaplan en Bols heiden 2.09.3; 9. Zim mermann en Hoeglin beiden 2 09.5; 11 Malisjin 2.10.0; 12. Matusevitsj 2.10.4, 13. Stiansen en Eriks beiden 2.10.6; 15 Niisson 2.11.9: 16. Guttormsen en Kos kinen beiden 2.12.1; 18 Lavroesjkin 2.12.9; 19. Nottet 2.13.0; 20. Launonen en Traub 2.13.1; 22. Hodges 2.14 3; 23. Wurster 2.14.7; 24. De Riva 2.14.9; 26 Gillarduzzi en Ishiata beiden 21G.0: 27. Coates 2.17.5. 28 Enock 2 17.8: 29. Blatchford 2.17.9; 30. The pcnier 2.18.4; 31. Strutz 2.19.0: 32 Helen 2.19.4 en 33. Frankl 2.26.5. 10.000 METER: De uitslag van de 10.000 meter was: 1. Maier 15 268; 2. Bols 15.42.4. 3 Thomassen 15.44.0; 4. Guttormsen 15.48.8; 5. Hoeglin 15.54.0: 6. Verkerk 15.55.9; 7. Kaplan 16.08.0: 8. Schenk 16.09.9; 9. Tveter 16.10.3: 10. Malisjin 16 10 5; 1) Niisson 16.16 7: 12 Stian sen 16.19.6; 13. Nottet 16.22.6; 14, Kertsjenko 16.25.2; 15. Koskinen 16.27.1 en 16. Zimmermann 16.47.7. ervan. Waar dacht ik op dat moment aan? Ik weet het niet. Ik schaatste gewoon weg in plaats van te starten. Weg te vliegen, zoals in Grenoble. Zat die nederlaag tegen Fred Anton op de 5000 nieter mij nog in het hoofd Ik weet het niet. Ik zag die Kaplan al tien meter voor nie eer Ik ontwaakte. Het viel me later toch nog mee. Maar ja die instelling was weg. De 10.000 meter was voor my een verloren af faire. Nu heb ik er spijt van. Ik had zeker nog derde kunnen worden. Het scheelde 'n halve seconde op die 10.000 meter met Ard Maar Fred is een groot kampioen daar niet van. En wy mogen ook tevreden zijn, 3, 4 en 5 En misschien had Ard toch nog hoger kunnen grijpen. We hebben hem nog proberen te helpen Maar Maier trapte er tegen mü niet in. En Thomassen liet zich niet verlinken door Jan Bols, die af en toe .handje los' reed om hem uit zijn ritme te halen. Nee die twee Noren waren gewoon sterker'. Ard Schenk was verheugd na zijn uit stekende 500 nieter, derde achter de sprinters Suzuki en Blatchford, maar 0,3 sec. vóór Thomassen de zilveren medaillewinnaar van Verkerk. 0.9 sec. voor op Kees eVrkerk en 1,5 sec. sneller dan Fred Anton Maier. De Noordhollander zei later: .Als ik nu op die 5000 meter eens Magne Tho massen kan verslaan en op de 1301) meter Fred Anton zo ver voor kon bly- ven dat ik 25 sec. op de tien kilome ter mag verliezen, danmaar dro men zijn helaas bedrog. Illusies gaan zo vaals in gruzelementen. Van der Klaas Schenk voor het eerst sedert zestien jaar thuis voor de televisie en ,niet erbij' zou de han den dichtknijpen van spanning in dat enerverende vijf-kilometerduel tussen zijn Ard en de Noor Magne Thomassen het legioen nee de legioenen streden een onderlinge strijd uit op de tribunes. Lgioenen, die bereid waren te steunen, te juichen, mee te vechten, te linokken voor de overwinning van hun favorie ten. Magne Thomassen Ard Schenk'. ,Na Matusewitsj was een afgang voor deze Russische jongen -zoü Ard zeggen, ,was ik vertrokken op 7.45, ja wat moet jc? Maar het ging veel sneller en ik voelde dat ik Magne kon hebben. Ik had afgesproken met Wim (le Graaff dat hij me een ronde rust zou geven om dan op Magne los te gaan. Maar lk zat zo lekker in het ritme en toen ik een stuk of wat lange slagen had gegeven, schoot Magne Thomassen plotseling in de bocht even van me weg. Dat werd mij noodlottig. Ik kwam nog wel lekker gelanceerd, maar had toch twee seconden tekort. In plaats van mijn voorsprong te ver groten was de 0-4 p afgebrokkeld tót 0.2 Wat later stond Kees Verkerk op de baan. Klaar voor de strijd tegen Frcd Anton Maier. Op twee fronten. Eerst op de 5000 meter en de dag daarop op de tien kilometer. Op beide fronten zou hij een beslissende nederlaag lijden. Niet Maier ging onder de druk van de zenuwen door de knieën maar onze .bloedeigen' Kees. Het legioen op de tribunes werd overstemd door de No ren. De Noorse vlaggetjes waaiden fier in de winterbries. die vanuit zee kwam. De Nederlanders zwegen. Ze zagen onthutst toe, ze aanschouwden de macht van Fred Anton Maier. Nog stond Ard Schenk maar twee afstan den bovenaan in het algemeen klasse ment. Nog pr(jkte Kees Verkerk na Magne Thomassen op de derde plaats. Maar het Noorse gevaar was zo ab rupt. zo dicht onder de muren van de Nederlandse schaatsveste genaderd, dat iedereen het hart vasthield. .Voor dit kampioenschap' zei Ard Schenk na afloop, .had ik gehoopt op een plaats bij de eerste drie. Ik rekende op Kees Verkerk, die in Grenoble toch nog in topvorm was. maar hier volle dig zou afknappen, ik dacht aan Maier en Thomassen en aan de Zwe den Hoeglin en Sandler. Toen Sandler door de griep zich na de eerste dag terug trok, zog ik mijn kansen stijgen. Ik had alle hoop. evenals Kees trou wens op die 1500 meter gevestigd. Weer moest ik het opnemen tegen Thomassen. Ik dacht dat ik hem had. toen ik die laatste bocht uitkwam, inaar hij bleef me bij 't uitkomen pre cies een sis voor. En dan moet je je zelf forceren. Je gaat klauwen. En dat is net fataal. Ik had hem byna nog tc pakken Die 0.1 sec. verschil was be lachelijk. Afijn, toen wist ik waar ik aan toe was. Zestien sec mocht ik aan Maier toegeven. Zestien seconden op een wereldtijd. Op eer afstand, waar op ik nu eenmaal geen held ben. Ik heb hel desondanks geprobeerd. Wat wil je? Niet doen? Bijvoorbaat je neerleggen bij een nederlaag? nee toch? Ik ging weg op 15.40 enfin, na vier ronden wist ik het... Fred Anton Maier was de kampioen. Ik moest zelf nog knokken om die derde plaats. Ik was blij dat Tveter zo'n fijne maat was Zonder hem zou ik alleen Wim de Graaff hebben gehad. Nu had ik vierhonderd meter iemand naast me. voor me. vlak achter me. Dat heeft me die derde plaats opgeleverd. Ik ben er tevreden mee. Hard heb ik er voor gewerkt. eJ erg hard. In Oslo ben ik tot het besef gekomen, dat het anders moest Daar waren we door al lerlei oorzaken ongeconcentreerd Maakten er wat praatjes met mensen langs de piste, vlak voor de start. Van de 1500 meter nota bene. Nee daar .-..V - (Van onze sportredacteur) Ai» een Jaar of tien geleden een groep je Nederlandse schaatsers de succes sen hadden bijeengereden ais in dc af gelopen maanden dc heren Kees. Ard, Jan. Peter, Jorrit en Arie, wel dan zou het hoog van de daken geblazen zijn. Nu werden er in kranten en tijd schriften. voor radio en tv ook heel wat woorden aan gewijd maar de JubeL de extase ontbrak toch vaak. Er Is een aardig voorbeeld om dat verschil in waardering te .illustreren'. Vier jaar geleden zorgde Kees Verkerk voor een aangename sensatie door bij de Olym pische Spelen In Innsbrfick op de 1500 meter de zilveren medaille te winnen. Er werd over die tweede plaats hier ter lande een ophef gemaakt die de .waarde' van de gouden medaille die Kees nu op de 1500 meter verover de bijna in de schaduw stelde. De reden van die lichte teleurstelling over tweede en derde plaatsen die waarachtig ook nog altijd indrukwek kende prestaties zijnligt wel voor de hand: Kees en Ard haddén ons aan de successen gewend. Het was een bij na vanzelfsprekende zaak geworden. En nu Kees tijdens de Olympische Winterspelen in Grenoble weer een schitterende vorm demonstreerde goed voor goud en zilver en nu rr»F ..VP! Va h«Iva finales iedereen iinclusief Anton Huiskes) EDE (ANP) Na de halve finales riep; Kees wordt weer wereMkampl- van de Nederlandse turnkamploen- oerL nu was iedereen weer rotsvast schappen (dames), die zondag In de overtuigd dat Kees het wel weer even nieuwe sporthal van Ede z(jn gehouden, zyn Margo Klees en Ans Heerschop de meest serieuze gegadigden voor de ti tel van Rla Rietveld, die vorig Jaar af scheid nam van de wedstrijdsport. Be- verwykse Margo heeft echter de beste vooruitzichten. De kleine Noordholland se, die vorig jaar hy de Europese kam pioenschappen in Amsterdam verraste met een fraaie veertiende plaats, was vooral In de middaguren toen de keuze- stof werd afgewerkt, uitstekend op dreef. Zij werkte toen haar achterstand van 0,65 punt, die zij by de verplichte oefen stof op haar grootste rivale Ans Heer schop had opgelopen, volkomen weg. Toch had zij de voorsprong van 1.2 punt waarmee zij op 7 april m Utrecht aan de eindstrijd begint, met alleen aan eigen kunnen te danken. Ans Heer schop, die 's morgens tijdens de ver plichte oefenstof alle turnsters moes- GOTEBORG Voor de zoveel ste maal is er in de Nederlandse schaatstop een flinke rel ont staan. Eén van de belangrijkste gevolgen van deze moeilijkheden is dat de KNSB de toestemming heeft ingetrokken die Kees Ver kerk had om deel te nemen aan wedstrijden in Tokio. Vandaag (maandag) zou hij samen met de Westduitser Keiler naar Japan vertrekken. was lk fout. Vanaf Davos heb lk hard gewerkt. Naar dit titelgevecht toe. Ik vond het fijn dat ik weer kon knokken zoals tegen Thomassen en op die 10 kilometer tegen Tveter'. Ard Schenk is eerlijk in zijn zelfkri tiek. Hij weet wat eraan geschort heeft De lanee Noordhollander schuwt de openheid niet. Hij wint er geen doekjes ->m. Dat is zfln aard niet. Hij kijkt naar de toekomst. Voor hem is het schaatsen nog niet voorbij. .Ik stop zeker nog niet. Er moet een com binatie mogelijk zijn tussen studeren en schaatsen. Ik ben 23 jaar. waarom moet,ik stoppen? Fred Anton Maier houdt er ook nog niet mee op. Let u maar op Die" gaat ook door. alle geruchten ten spijt. eJ kunt het niet laten, al eist het ieder jaar dat je ouder wordt meer van je tijdens de training. Ik denk dat ik wat fietsen ga. Hier cn daar een wedstrijdje. Echt cmirsen natuurlijk niet. Dat zou fataal zijn. Er kunnen heel wat jongens een vonr- beeld nemen aan Jan Bols. De coach? Ja, ik ben ervnn overtuigd dat Wim de Graaff zeker voor 200 proeent zijn best heeft gedaan. Maar iedere ex-scliaat- senrijdor is nu eenmaal geen trainer. Daar zijn weer andere capaciteiten voor nodig. We moeten straks, als we thuis zijn eens praten kunnen met de KNSB onze verlangens kenbaar ma ken. En dan de KNSB Inten beslissen Zo kan het niet doorgaan. Echt niet. Met alle respect voor Wim de Graaff Kyk nu eens wat Anfon Huiskes in nauwelijks een jaar heeft klaarge speeld daar In Zweden .Iemand achter je te weten', zeider gisteravond Ard en Kees in koor. .van wie je iets aanvaarden kan omdat hij meer weet dan jij. is zo belangrijk. Je voelt je toch al zo eenzaam in d( ogenblikken voor de start'. Later op het banket van de Zweedse schaatsbond zei Anton Huiskes: .Ja, ik begrijp het. wat die jongens bedoelen Maar mag ik hierop het antwoord schuldig blijven. Elk woord, wat hier nu over gezegd wordt, is teveel". ding Brandpunt van de KRO. Ver kerk vertelde dat hij graag Anton Huiskes weer terug had als coach van de Nederlandse schaatsers en dat Wim de Graaff dan wel naar huis kon gaan. Nieuw was die uitspraak overigens niet. Zowel Verkerk als Schenk hebben al eerder laten weten dat ze de terugkeer van Huiskes zou den toejuichen. Gisteren zei ook Schenk nog toen hij sprak over de huidige coach Wim de Graaff: .een goeie ex-schaatser is nog geen goeie trainer'. Zulke dingen mogen de rijders niet in de openbaarheid zeggen, althans niet zonder dat zy contact hebben opgenomen met het KNSB-bestuur. Kwesties, die het beleid betreffen moeten eerst worden opgenomen met het bestuur voor zij in de open baarheid worden gebracht. Inmiddels heeft Wim de Graaff, die de reis naar Tokio zou meemaken, na de opmerkingen van Kees Verkerk af gezien van deze reis naar Japan. Van zelfsprekend zal het bestuur van de KNSB zich nog nader beraden over deze zaak. Of ook strafmaatregelen tegen Ard Schenk genomen zullen worden, is nog niet bekend. Schenk heeft onder meer wedstrijden in Oslo (vandaag). Toensberg, verschillende plaatsen in Zweden en Inzeil nog op de Graaff vliegt vanmor- aar Nederland. Kees Ver samen met Ard Schenk gen terug kerk gaat naar Oslo, waar hij vanavond aan wedstrijden zal deelnemen in het Bis- Ard Schenk (links) op de 1500 meter tegen Magne Thomassen. vaarden dat een ander de plaats innam van Anton Huiskes, die in hun denken en doen een bijzonder grote plaats In nam. Anton Huiskes, aie én als vak man én als mens de jongens bijzonder goed aanvoelde en ook begreep waar deze twee toprijders behoefte aan had den. Anton Huiskes wist voor Kees en Ard veel meer te versieren dan Wim de Graaff. Huiskes wist, dat in het mo derne amateurisme een billijke vergoe ding paste voor rijden hier en rijden daar Hij was een beter klankbord. Kortom Anton Huiskes paste precies in het beeld dat Kees vooral en ook Ard zich van een coach die ook men selijke en toekomstproblemen moet aanvoelen zich voor ogen hadden ge steld. Toen Huiskes na de affaire- Arnhem onmogelijk was gewonrden voor de KNSB viel dit klankbord weg. Kees en Ard hebben dit nooit kunnen verwerken. Ze hebben misschien niet bewust zoals enkele KNSB-verte- genwoordigers zeiden maar zeker onbewust de nieuwe coach Wim de Graaff tegengewerkt. Ard Schenk heeft gisteravond gezegd, dat een gesprek met de KNSB de eer ste schrede zou kunnen zijn op de weg naar betere verhoudingen. Met wie? Toch zeker niet met Wim de Graaff. Die wil wel een nieuw contract aan vaarden, maar dat zal nu bijzonder moeilijk worden, als juist de twee top rijders Kees en Ard zich over hem zo denigrerend hebben uitgelaten. Wie dan wel? Henk Lamberts? Evenals Anton Huis kes een coach met mo-opleiding en in staat door zijn .denkoverwicht' de jon gens betere begeleiding te geven. Gerard Maarsë? Bij de KNSB vreest men met deze coach een herhaling van de affaire-Huiskes. En Anton Huiskes zelf? Onmogelijk, heeft deze ex-coach gezegd, zolang het bestuur van de KNSB niet ingTypend wordt gewijzigd. De KNSB staat voor een groot dilem ma. Het .tijd heelt alle wonden' geldt hier niet. De wonden zijn te diep. Het wordt tijd, dat er een heelmeester komt, die heel hardhandig voor beide partijen ingrijpt. Misschien dat voor net nieuwe seizoen de vaderlandse schatshemel volledig is opgeklaard op dit gebied. ken een uitstekende indruk nad ge maakt, nam 's middags op de even- wichtsbalk te veel risico's. De Hllver- sumse die een uitstekende scholing heeft gehad, kwam al bij het opsprin gen van de balk ten val terwijl zij ook halverwege de oefening haar evenwicht niet kon bewaren en opnieuw op de grond terecht kwam. Het kostte naar reglementair twee punten aftrek, waar door zij op het bescheiden totaal van 6,75 punten kwam. De halve finales nieuwe stijl, voor het eerst werd de zg zevenkamp verplich te en keuzestof) verwerkt, hebben en kele punten duidelijk naar voren ge bracht. De verplichte oefenstof voor Mexico ls bepaald niet gemakkelijk en de meeste turnsters missen de conditie om In een vrM kort tijdsbestek zeven oefeningen af te werken. De turnsters van de nationale selectleploeg, die de Mexicostof op de centrale training re gelmatig doornemen in verband met een eventuele uitzending naar de Olym pische Spelen, hadden een duidelijke voorsprong op hun concurrentes. Alleen Willy Gielen en Piny de Jong die al eens deel hebben uitgemaakt van de selectie, konden de aansluiting met de top behouden. Willy Gielen behaalde ln het eindklassement zelfs een fraaie gedeelde vierde plaats. Uitslag van de halve finales: 1 Margo Klees (Odln, Heemskerk) 62,05 pnt (26,25 verpl. 35,80 keuze); 2 Ans Heerschop (HGV Hilversum) 60,85 (26,90-33,95); 3 Jan- nyJ Meyer (Quick, Hulzum) 59,45 (23,60 - 35,85); 4 Willy Gielen (Amers foort '67) 58,90 (24,90 - 34,00); 5 Aty van Veen (Quick, Huizum) 58,90 (24,Oo - 34,85); 6 Femie Klunder (PSV, Eind hoven) 58.60 (24,00 - 34,60); 7 Piny de Jong (Hercules, Bodegraven) 58,00 (24,85 - 33,15); 8 Griet van Essen (Quick, Huizum) 57,40 (22,70 - 34,70). zou fiksen. Hij deed dat dus niet. Als we de Nederlandse successen overigens onder elkaar opsommen, valt dit seizoen misschien wel tegen maar toch ook nog een beetje mee: in Oslo bij de Europese kampioenschappen een vijfde, zesde, achtste en veertiende plaats voor Bols. Schenk. Verkerk en Nottet; in Grenoble goud en zilver voor Kees. zilver voor Ard en brons voor Peter en tenslotte in Göteborg Ard drie. Kees vier. Bols vijf en Peter dertien. Maar de ontevredenen bevinden zich in een goed gezelschap. Ook Ard en Keesle zelf zijn niet tevreden. In het afgelopen weekeinde hebben ze onver bloemd laten weten dat ze coach An ton Huiskes terug willen hebben. Na tuurlek: prompt ls er weer een rel ontstaan. Nu heeft de KNSB enige tijd geleden de schaatsers laten weten dat kwesties, die beleidszaken betref fen, eerst met het bestuur moeten worden opgenomen voor ze in de open baarheid worden gebracht. Dat gebeur de niet en dus kreeg Kees Verkerk die aan wedstrijden In Japan zou deel nemen een startverbod opgelegd. Maar als er nu iets volslagen bekend ls dan is het de houding van het KNSB-bestuur ten opzichte van Anton Huiskes en omgekeerd Het KNSB-be stuur wil Huiskes absoluut niet terug en Huiskes heeft zonder omhaal van woorden gezegd: ik kom alleen terug als het hele béstuur aftreedt. Wat had het derhalve voor zin voor Ard en Kees om met het bestuur te gaan pra ten. Bovendien konden ze ook wel als vaststaand aannemen dat de heren van de KNSB zo ze bij hen aange klopt hadden Ard en Kees een spreekverbod zo dat mogelijk is zouden opleggen. Stel nu eens dat Verkerk en Schenk Inderdaad gelijk hebben (over De Graaff zei Schenk: .Een goeie ex- schaatser is nog niet een goeie trai ner') en velen zeggen ronduit dat ze gelijk hebben. Als Ard en Kees zelf niet zulke goeie prestaties leveren staan ze ook onmiddellijk bloot aan kritiek (in Heerenveen werd Verkerk zelfs uitgejoeld). Misschien was het tijdstip om de bezwaren nog weer eens nadrukkelijk naar voren te brengen, niet zo goed gekozen, namelijk net tussen de twee wedstrijddagen in. KNSB-voorzitter Wesselo heeft al ge- ïd: ,In april treed ik af'. Hij had kunnen zeggen: na mij de zond- t dat er nor *---* duidelijk. Quarles van Ufford, de waar schijnlijke opvolger van Wesselo, zal het dan moeilijk krijgen want tot nu toe heeft hij steeds volgehouden: .An ton Huiskes nooit meer'. Geen al te hechte basis voor de oplossing van de problemen. ZEIST (ANP) Het Nederlands elf tal, dat woensdagavond iii liet stadion Feijenoord een oefenwedstrijd speelt tegen Borussia München Gladbach, wykt op twee plaatsen af van de ploeg, die op 29 november met 31 van Rus land won. Miel Pys speelt in plaats van Piet de Zoete, Jolian Cruyff maakt zijn rentree op de plaats, die tegen de Russen door Pahlplatz werd bezet. De opstelling is: doel: Jan van Beveren (Sparta); achter: Piet Romeyn (Feije noord). Rinus Israël (Feijenoord). Hans Eykenbroek (Sparta) en Henk Warn as (Go Ahead); midden: Miel Pijs (Sparta) en Wim Jansen (Feijenoord); voor; Henk Wery (DOS), Johan Cruyff (AJax), Willy van der Kuylen PSV) en Coen Moulljn (Feijenoord). Als reserves en eventueel wisselspelers zijn aangewezen: Nico van Zoghei (Go Ahead). Piet de Zoete (ADO). Wim Suurbier (Ajax), Sjaak Swart (Ajax) en Theo Pahlplatz (FC Twente). Ben Muller, die wel in de selectiegroep zat. ontbreekt omdat hij door een bles sure woensdag niet zal kunnen spelen. De ploeg zal dinsdagmiddag om 14.00 uur voor een training in het sportcen trum te Zeist bij elkaar komen. Dan zal ook worden bekeken of de elf aan gewezen spelers, van wie een belang rijk aantal tijdens de vorige training hinder van blessures had, in staat zijn om te voetballen. Zonodig zullen dins dag nog wijzigingen worden aange bracht. Bondsoach Kessler zal naar alle waar- schnijlijkheid woensdagavond gebruik maken van het recht om twee spelers onder alle omstandigheden uit te wis selen. Die mogelijkheid zal namelijk ook bestaan tijdens de komende landen- wedstrijden en bij de ontmoetingen uit de voorronde van het wereldkampioen schap. Jan Charisius van de KNSB verklaar de: ,Het is nu wel duidelijk dat Kees Verkerk op de 10.000 meter niet alles heeft gegeven om eoach Wim de Graaff te treffen. Hij had zeker tien seconden sneller kunnen rijden en be- ter tegenstand kunnen bieden aan De gedetailleerde resultaten van de beste zestien rijders luiden (de tussen haakjes geplaatste cijfers S71 e^'ÏÏ. 'kÏ"' dan 'voor''al' d£i geven de positie op elke afstand aan) reiten uitkomen en zich niet verschui len achter dooddoeners. Het is hele maal niet de schuld van de eoacli, veel meer van de rijders, die per se Anton Huiskes terug willen en op deze wijze proberen hun zin door te dryven. Ard Schenk heeft zijn best gedaan hier in Göteborg maar Kees.... Én jul lie weten toch, dat iemand als Anton Huiskes als persoon volkomen onmo- gelyk is. Moeten we hier nu nog ver der over uitweiden hij mag populair zyn en een goed vakman, maar we vertegenwoordigen ook nog ons land en dat kan niet meer met Huiskes. Dat is een volslagen onmogelijkheid. Als het mij alleen aanging, dan zou ik nog liever een nieuwe ploeg opbou wen dan op dit tweetal blijven steu nen dat wel tot dc wereldtoj behoort maar door hun gedragingen blijk geeft daar niet thuis te horen. Het geld verdienen speelt vooral voor Kees zon niet kunnen overschrijden' Kees en Ard hebben nooit kunnen aan- 500 meter 1500 meter 5000 meter 10.000 meter totaal 1. Maier (Noorwegen) 42.7(17) 2.08.4 6) 7.25.0 1) 15.26.8 1) 176.340 2. Thomassen (Noorwegen) 41.5( 4) 2.07.1 1) 7.34.05) 15.44.03) 176.467 3. Schenk (Nederland) 41.23) 2.07.2 2) 7.36.0 8) 16.09.98) 177.695 4. Verkerk (Nederland) 42.1 9) 2.08.2 5) 7.30.9 2) 15.55.96) 177.718 5. Bols (Nederland) 42.8(19) 2.09.3 7) 7.32.1 3) 15.42.4 2) 178.230 6. Hoeglin (Zweden) 42.1 9) 2.09.5 9) 7.32.94) 15.54.05) 178.257 7. Tveter (Noorwegen) 41.65) 2.08.0 3) 7.36.0 8) 16.10.3 9) 178.382 8. Kaplan (Rusland) 41.8( 7) 2.09.3 7) 7.37.9(10) 16.08.07) 179.090 9. Guttormsen (Noorwegen) 42.6(15) 2.12.1(16) 7.34.86) 15.48.8 4) 179.553 10. Malisjin (Rusland) 42.08) 2.10.0(11) 7.40.1(11) 16.10.5(10) 179.868 11. Kertsjenko (Rusland) 42.2(12) 2.08.1 4) 7.44.7(16) 16.25.2(14) 180.630 12. Stiansen (Noorwegen) 42.8(19) 2.10.6(13) 7.42.5(12) 16.19.6(12) 181.563 13. Nottet (Nederland) 42.6(15) 2.13.0(19) 7.35.77) 16.22.6(13) 181.633 14. Zimmermann (W.-Duitsland) 41.7( 6) 2.09.5 9) 7.45.0(15) 16.47.7(16) 181.752 15. Niisson (Zweden) 42.8(19) 2.11.9(15) 7.42.8(13) 16.16.7(11) 181.882 16. Koskinen (Finland) 42.4(14) 2.12.1(16) 7.44^(14) 16.27.1(15) 182.218

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7