ENQUETE: PROFVOETBAL OP WALCHEREN JA OF NEE? ZONDER VERKOOP VAN SCHAAPHOK (VOOR 80.000 GULDEN) WAS AGOVV NU FINANCIEEL KAPOT En dat maakt dan een tekort van 60 mille MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Profvoetbal in Zeeland niet te betalen? Bewijs dat eerst eensDat zei vorig jaar drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, toen de eerste klasser Middel burg voor de tweede maal landskampioen bij de amateurs was geworden en het bestuur van deze club bij monde van voorzitter Simonse meedeelde dat Middelburg zich niet in het ongewisse avontuur van het betaalde voetbal zou storten. Middelburg, zo betoogde de heer Simonse onge veer, zou zich in de schulden moeten steken om aan de fi nanciële voorwaarden bij overgang naar het profvoetbal te voldoen en het gemiddelde toeschouwersaantal zal te laag zijn om financieel gezond te draaien. Drs Verburg verklaarde in een interview in dit dagblad onder meer: ,Er gaan alleen wat haren recht overeind staan bij me als ik zo'n bestuur klakkeloos hoor beweren betaald voetbal dat is hier onmogelijk, dat kunnen we fi nancieel nooit aan, dat betekent ons storten in een hache lijk avontuur. Dan zeg ik als econoom: bewijs dat eerst eens. Het minste wat men had kunnen doen, was om de ta fel gaan zitten met een aantal deskundigen en de zaak pre cies berekenen'. In dat interview werd ook gesteld: ,En nu de mogelijkhe den (voor betaald voetbal op Walcheren). Zijn die er? On middellijk knalt drs Verburg er uit: ,Of Middelburg en Vlissingen doen het samen, of men doet het niet. Een an der alternatief is er niet. Als Middelburg het alleen doet, trekt het niet voldoende supporters uit Vlissingen en voor Vlissingen geldt omgekeerd hetzelfde'. Een suggestieve vraag is nu: hoe staat het Zeeuwse voet balpubliek en met name het publiek dat regelmatig de thuiswedstrijden van Middelburg en Vlissingen bezoekt tegenover de beslissing: betaald voetbal op Walcheren, ja of nee? Om antwoord te krijgen op die vraag zal de PZC over enkele weken, zowel bij een thuiswedstrijd van Vlis singen als van Middelburg, een enquête houden onder het publiek. Tijdens thuiswedstrijden van de twee Zeeuwse eer ste klassers zullen aan alle toeschouwers enquêteformulie ren worden uitgereikt die na afloop van de wedstrijd aan de uitgang worden ingenomen. Zowel het bestuur van Mid delburg als het bestuur van Vlissingen heeft ons desge vraagd meegedeeld tegen deze enquête geen enkel bezwaar te hebben. In verband met deze enquête zullen wij in de komende we ken enkele pagina's aan het betaalde voetbal wijden. Van zelfsprekend is het geenszins onze bedoeling de menings vorming van de deelnemers aan deze enquête te beïnvloe den. Wij streven slechts naar een zo ruim mogelijke voor lichting over het financiële wel en wee van het betaalde voetbal zodat het mogelijk is het voor en tegen enigszins redelijk af te wegen. Gesprekken met bestuurders van diverse clubs uit het be taalde voetbal hebben enkele weinig rooskleurige conclu sies opgeleverd. Dat was onafwendbaarAls een van de belangrijkste conclusies springt daarbij naar voren dat het niet of nauwelijks mogelijk is bij voorbaat ,de zaak precies te berekenen', zoals de heer Verburg suggereerde. Met andere woorden: een uniforme exploitatie-opzet die enig houvast biedt voor een club die overgaat van het amateurisme naar het professionalisme is niet of nauwe lijks vast te stellen. Er zijn zoveel en zulke verschillende omstandigheden in het geding dat het onmogelijk is voor alle clubs een zelfde maatstaf aan te leggen. Een voorbeeldbij de ene club kan men met een gemiddeld toeschouwersaantal van 4000 ,net quitte' draaien maar bij een andere club wordt een gemiddelde van 6000 als een uiterst minimum gezien. Een conclusie is ook dat een club met gemiddeld vier tot zesduizend toeschouwers geen pot kan vormen voor de aankoop van belangrijke spelers. Een andere conclusie: vrijwel iedere club die minder dan gemiddeld 4000 bezoekers heeft, moet op een gegeven mo ment een sterspeler verkopen om uit de financiële zorgen te geraken (als die zorgen tenminste niet op een andere manier kunnen worden opgelost). En tenslotte een uitspraak die wij voortdurend weer te genkwamen: ,Een club in het betaalde voetbal met gemid deld 4000 toeschouwers (velen noemden ook de getallen 5000 en 6000) kan alleen een gezonde financiële huishou ding voeren als er een financiële zekerheid op langere ter mijn is? Die financiële zekerheid kan alleen geleverd worden cloor derden (overheid, bedrijfsleven, parti culieren). Met andere woorden: bij de toeschouwersaan tallen die wij noemden is de steun van deze .derden' onont beerlijk. Op deze twee pagina's worden twee clubs uit het betaalde voetbal doorgelicht: AGOW uit Apeldoorn en RBC uit Roosendaal. We kozen deze clubs omdat zij een toeschou wersaantal hebben waarop een betaalde club uit Walche ren ook ongeveer zou bunnen rekenendrie a vierduizend. Bovendien is er op deze pagina's het trieste verhaal van Zeist dat eens in het betaalde voetbal speelde maar berooid terug moest (Van onze sportredacteur) APELDOORN In de Spartaanse sfeer van ,een gezonde geest in een gezond lichaam' moet de huidige semi-profclub AGOW destijds in het prille begin van liet vaderlandse (amateur-)voetbal zijn opgericht. Want de afkorting AGOVV stond aanvankelijk, u kunt het geloven of niet, voor: Apeldoornse Geheel-Onthouders Voetbal-Vereniging! Nu is die geheel onthouding een lofwaardig streven (alle hulde) maar wij hebben het vage vermoeden dat een bestaan zonder ook maar één enkel glaasje op nooit bij ,De Massa' heeft aangeslagen. GEMIDDELD 4000 TOESCHOUWERS TE WEINIG OM ROND TE KOMEN En een voetbalclub moet het zc wel voor de actieve als passieve sport toch van de massa hebben. Dat begreep men in Apeldoorn ook alras en de fervente blauwe-knopers zwichtten al spoedig voor de meer derheid: AGOW werd Algemeen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder. Vindingrijk waren ze daar dus wel in Apeldoorn. Maar nog altijd wor den de AGOW-ers ,de blauwen' ge noemd.... Overigens: ook in deze tijden van het half-betaalde voetbal is het be grip .onthouding" AGOW niet vreemd. Duizenden vroegere suppor ters onthouden hun belangstelling houd van een plaats in de tweede divisie (de Veluwebewoners staan praktisch onderaan) en het econo mische behoud (de uitgaven over treffen de inkomsten thans ver). Slechts drie Van Iedere honderd Inwoners van Apeldoorn gaan er nu selchts drie naar de thuiswedstrijden van deze plaatselijke hemi-profclub. Een sim pel sommetje leert dat: Apeldoorn telt 120.000 inwoners, één procent daarvan is 1200. drie procent is 3600. En welnu: AGOVV trekt per thuiswedstrijd nog geen 4000 beta lende bezoekers. En 4000 bezoekers per wedstrijd iedere bestuurder van iedere semi-profclub zal het u bezweren ls stomweg te weinig om het financieel te kunnen klaren. A GO W-voorzitter AL C. J. Vtsscher (56) als directeur van de gemeen telijke accountantsdienst van Apel doorn zeker wel in staat een finan ciële positie te beoordelen maakt er geen geheim van: ,als we voor het begin van dit seizoen onze spe ler Werner Schaaphok niet voor S0.000 gulden hadden verkocht wa ren we nu financieel kapot. Zonder die tachtig mille waren we nu bank roet'. (De 27-jarige Schaaphok ex Blauw Wit en ex-Ajax ging van AGOW naar Amerika: Chicago Rangers). Niets voor niets ,En waar ik ieder bestuur van een amateurclub die aspiraties heeft om naar het betaalde voetbal over te gaan ook voor wil waarschuwen is dit', aldus de heer" Visscher, ,Als de club eenmaal tot het betaalde voetbal behoort, reken er dan niet op dat er nog veel leden zijn die nog iets voor niets willen doen. Dat zijn er en dan moet de vereniging nog groot zijn niet meer dan een stuk of vijf. De rest schampert en heeft kritiek en zegt: er wordt toch voor betaald'. En hij waarschuwt verder: ,dat is niet alleen bij AGOW zo. Ik weet van mijn contacten met andere clubs dat dit schering en inslag is in het betaalde voetbal. De eendracht van ,we knappen het samen op' ls in eens weg. Veel leden voelen zich eerder .klanten' van een club dan één van een grote verenigingsfami lie', vertelt de heer Visscher. (In dit beeld pas ook het feit dat veel amateurclubs veel njeer inkomsten hebben uit de toto dan profclubs omdat er bij amateurclubs nog wel mensen te vinden zijn die de sport- toto op poten willen zetten). Geen jeugd n Krasse uitspraak van de AGOW- voorzitter maar ieder bestuur van een profclub die voortdurend langs de rand van de financiële afgrond loopt zal die uitspraak onderschrij ven is ook: ,De jeugd wordt door een betaalde club als een blok aan het been gevoeld'... Het waarom is duidelijks een grote jeugdafdeling vraagt meer geld dan ze binnen brengt! En dat past niet in de bik kelharde wetten van het betaalde voetbal. ,Kijk, als een jeugdelftal van ons in Heerde of Epe een wedstrijd moet gaan spelen, dan gaan die jongens niet op de flets, neen, dan moet er een bus komen. Dat kost geld. En dus hebben we gezegd: weg er mee. Het kan eenvoudig niet', zo schil dert de heer Visscher een situatie die voor een bestuurder van een amateurclub een schrikbeeld moet zijn. En dat ,weg er mee' ls niet bij een simpele uitspraak gebleven. Het Is ook in dc praktijk gebracht. Nu heeft AGOW nog:' zijn eerste elftal, een B-elftal en een derde elf tal (amateurs) voorts vijf ieugd- elftallen en vier puplllenelftalien. Maar in zijn amateurtijd beschikte AGOVV over: acht senlorenelftallen, 14 jeugdelftallen en zes puplllenelf talien ,En dat moet ik we) beken nen dat wij er nu eigenlijk nog wel meer kwijt willen', voegt de heer Visscher er aan toe. water moeten houden door hun beste speler voor veel geld te verkopen. En omdat een profclub als AGOW zich ook weinig jeugd kan permit teren, komt er natuurlijk ook wei- rijk deel aangewezen op de aan koop van talentvolle amateurs van amateurverenigingen', weet de heer Visscher. .Maar zo'n amateur kost ons ook nog 3000 gulden. De amateurclubs vin den dat niet veel. Nu hebben wij nog al wat amateurs aangetrokken van wie we heel vee) verwachtten. Maar wat leert de praktijk ons? Dat hooguit 1 op de 7 aangekochte amateurs tenslotte een aanwinst is. De anderen mislukken in het prof voetbal. Dat betekent dan toch voor ons dat één zo'n ex-amateur die ten slotte In het eerste komt ons niet 3000 gulden maar zeven keer 3000 gulden kost', zo rekent de AGOW- voorzltter ons voor. I op 7 Proef Na dit alles zal het ook duidelijk zijn dat de club niet iedere voetbal ler jong of oud accepteert. ,Als een Jonge speler zich bijvoorbeeld meldt, moet hij eerst een proef af leggen. Is het een lachertje, dan moeten we keihard zeggen: ga jij maar naar een ander1 club', geeft de heer Visscher toe. De reden ligt voor de hand: hoe meer leden de club heeft Stabiel Geen cent Voor de hand liggende vraag: hoe veel toeschouwers moet eeD semi- profclub dan trekken om finan cieel rond te komen? Antwoord van de heer Visscher: .ten minste 6000 gemiddeld per wedstrijd. Maar dat is wel het absolute minimum. Als je 6000 man publiek hebt dan nog moet je op alle slakken zout leg gen. Dan hou je ook geen cent over om bijvoorbeeld nieuwe spelers aan te kopen. En bovendien is 6000 ook nog zo'n gering aantal dat je dan ook per jaar op ten minste 100.000 gulden aan giften moet kunnen re kenen om rond te komen'. Conclusie: als je redelijk wilt draai en, moet je een gemiddelde van 10.000 toeschouwers per wedstrijd hebben. Dan is het mogelijk wat opzij te leggen voor de aankoop van spelers, maar zelfs dan heb je nog de steun (van bijvoorbeeld het be drijfsleven of de gemeente) nodig om werkelijk over te kunnen gaan tot belangrijke aankopen. Want daarmee is toch altijd een ton of meer gemoeid. Is er voot een semi-profclub met een minimaal aantal toeschouwers om-net-rond-te-komen (om de ge dachten te bepalen: 6000) toch een mogelijkheid om een stabiel finan cieel beleid op langere termijn te voeren Op die vraag haakt A GO W-voorzit ter Visscher onmiddellijk in: ,dat is het juist wat vrijwel alle clubs in het betaalde voetbal ontbreekt: fi nanciële zekerheid op lange termijn. Die zekerheid moet je hebben, an- anders ga je kapot' Een advies om de zekerheid te ver krijgen heeft de heer Visscher wel (en daarmee geeft hij dan tegelij kertijd een antwoord op onze vraag): als de plaatselijke industrieën zich zouden binden om bijvoorbeeld een tientje per jaar per werknemer aan de club te geven met de verzeke ring dat dit gedaan zal worden ge durende een periode van ten minste vijf jaar, is er tenminste enige ze kerheid. Stel, een industrie heeft 3000 werknemers, dan betekent dat een bijdrage van 30.000 gulden per jaar'. .Nog een ander nadeel wil ik de besturen van de eersteklassers Mid delburg en Vlissingen niet onthou den: de spelers van de seniorenelf tallen raak je veel eerder kwijt. Bij een betaalde club Is er Immers niet vaak sprake van clubbinding. Daarom gaan ze al gauw naar een amateurclub om daar nog wat te speler, als ze bij ons uitgevoetbald zijn. Wij kunnen ze immers geen plaats bieden in een vierde, vijfde, zesde elftal. Dus moeten ze wel weg, Maar het grote nadeel is ook ders. commissieleden, aan te vullen', zo houdt de heer Visscher een ieder die er naar wil luisteren voor Aankoop Die .vlucht' van die wat oudere spe lers wreekt zich ook op een wat ander gebied- .veel profclubs kunnen .Daarom heb Je een commissie van acht deskundigen nodig. Acht des kundigen die bereid zijn regelmatig wedstrijden voor amateurclubs te be zoeken om talenten op te sporen. Deskundigen die bereid zijn niet één keer maar veel vaker naar zo'n ta lent te gaan kijken om te voorko men dat wij voor de 3000 gulden een kat in de zak kopen. Dan neb je misschien meer kans dan 1 op 7 om een goede aankoop bij de amateur clubs te doen. Maar en nu kom ik terug op het vertrek van spelers die bij ons niet meer kunnen spelen daar missen wij het kader voor. Wij hebben zo'n commissie niet. Wij hebben de mensen er niet voor', somt de heer Visscher weer een na deel op. AGOVV dat in zijn amateurtijd 600 tot 700 leden had. telt er nu nog ongeveer 250. Met het amateurisme is ook de gezelligheid verdwenen. Feestavonden van de club, vroeger toch hoogtepunten in "het vereni gingsleven, kennen we niet meer. Enkele jaren geleden hadden we tien mille aan inkomsten uit de toto, nu nauwelijks zes mille', somt de heer Visscher op, In achterhoede Hij wil het wel bekennen: .Soms bespringt me wel eens de wens: waren we maar weer amateurs'. Waarom dan niet terug naar de amateursector? .Neen, we proberen ten koste van alles in stand te blij ven als profclub. Want er kunnen per slot betere tijden komen' AGOVV. dat direct in 1954 het was toen amateur le klasser overging naar het betaalde voetbal, was in dat eerste seizoen herfstkampioen. Maar aan het eind van de tweede helft van de competitie had het juist ,lde Publieke belangstelling in tijden van succes is er genoeg voor een voetbalclub. Maar ook als het wat minder goed gaat is veel publiek onontbeerlijk om financieel rond te draaien voor een profclub. (Van o e sportredacteur). Een tekort derhalve v ii kleine 60 000 gulden. speelde divisie, al stond het wel twee keer met één been in de eerste divisie. In de promotiewedstrijden werd het ech- ier steeds uitgeschakeld. Nu zweeft AGOVV In de achterhoede.... Populair het bedrijfsleven'. Hij wijst er ook op dat het opvallend belangrijk is hoe de populariteit van de club bij de inwoners maar vooral ook bij het bedrijfsleven is. ,AGOW heeft de stap naar het betaalde voetbal zedaan. Als de belangstelling niet verandert gaan we binnen afzien bare tijd financieel kapot. Maar ik neb de indruk dat een club als Robur it Velocitas, die ook hier in Apel doorn speelt, een veel betere kans in het betaalde voetbal zou hebben gehad. Die club heeft namelijk we! de steun van het bedrijfsleven'. (Overigens: Robur et Velocitas, een tweedeklasser met een leidersposi tie, trekt in het grote Apeldoorn ook niet meer dan 1500 toeschou wers). TOESCHOUWERS BLIJVEN SNEL WEG (Van o sportredacteur) APELDOORN .In do tweede divisio van hot bolaatde voetbal moot |e oon knok ploeg hebben. Heb je dot niet dan maafen ze |e von het veld of. Het is een vechl- divisie. Wij spelen te fatsoenlijk. Waarmee ik niet wil zeggen dat de andere clubs onfatsoenlijk spelen. Maar wij spelen te mooi, te technisch. En wij zijn niet hard genoeg' Dal zegt de heer M. C. J. Visscher, voorzitter van de Apeldoorme tweede divisieclub AGOW Hij is von mening dot meer don in het amateurvoetbal in het tomi-belaolde voetbal de prestaties van de club van invloed it op het bezoekersaantal Toen enkele sei zoenen geleden AGOVV steeds in de voorste gelederen van de ranglijst te vinden was. was een bezoekersaantal van 10 d 12.000 geen uitzondering. Een andere Apeldoornse ooggetuige, sportredacteur Aod de Boer van de Nieuwe Apeldoomte Courant, voegt er nog aan toe: .Toen AGOW enkele maanden geleden nog kans had op aansluiting met de kopgroep waren er nog 6 7000 bezoekers Moor nu de club kansloos In de achterhoede zit zijn er nog geen 4000 betalende bezoekers. Het publiek reageert meedogenloos op slechte prestotiet. Ze blijven weg' NIET TOT op de cent nauwkeurig maar wel in globale cijfers kunnen we het financiële overzicht geven roti een semi-prof club tn de tweede divisie met wat minder dan 4-000 betalende toeschouwers. We deden dat aan de hand van gegevens die we kregen van AGOVV over het vorige boekjaar. Daar gaan we dan: INKOMSTEN Recettes circa 100.000 Reclame-opbrengsten 17.000 Contributies 8.000 Sporttoto 6.000 Diversen 6.000 En dat maakt dan in totaal 137.000 UITGAVEN Vergoedingen contractspelers 80.000 Salarissen trainers-administrateurs28.000 Reiskosten 20.000 Vermakelijkheidsbelasting 16.000 Terreinen en gebouwen 13.000 Consumpties (inclusief diners uitwedstrijden8.000 Advertenties 1.500 Diversen 4.000 Drukwerken 1.500 Afdracht KNVB 1.500 Sociale lasten (geschat) 5.000 Administratiekosten 600 Massage 500 Cluborgaan 1.200 Vergaderingen 120 Spelmateriaal en materiaalverzorging 6.800 Telefoon 900 Vergoedingen trainer enz. fvooral autokosten) 6.500 Verzekeringen 1.000 Een totaal van ongeveer 196.000 In het geval AGOVV (bovenstaande cijfers zijn niet volkomen identiek aan het financieel overzicht over hel vorige boekjaar van deze clubkomt voor vorig jaar aan de inkomstenzijde nog een transferbedrag voor van.... 67.600. (Tachtig mille wegens verkoop van Schaaphok aan een Amerikaanse club minus kleinere transfersommen voor aan kopen van spelersj Daar staan dan tegenover dat AGOVV iti verband met du transfers aan de uitgavenzijde nog een post van bijna 20.000 gulden aan omzetbelasting moest uoeken. Bovenstaande financieel overzicht geeft voorts nog aanleiding tot de volgende opmerkingen: Een bedrag van 80.000 gulden voor vergoedingen aan con tractspelers is voor een tweede divisieclub aan de hoge kant (in dit geval ging hel om 23 contractspelefs meestal heeft een tweede divisieclub echter minder contractspelers). Een uitgave van 60 a 65.000 glden op deze post ts echter reëel. Daarentegen is de uitgave op de post salarissen (voor trainer, assistent-trainer en part-time-administrateurj met 28.000 gul den bepaald aan de lage kant. Mettertijd zal (evenals voor de bioscopen) ook de vermake lijkheidsbelasting voor voetbalwedstrijden vervallen. Dat is dus een voordeel. Daar staat tegenover dat de omzetbelasting aanzienlijk zal toenemen. Voor AGOVV kan er nog aan worden toegevoegd dat deze club zelf de exploitatie van hel clubhuis (dat ook wordt ver huurd voor recepties en dergelijketer hand wil nemen. Op den duur verwacht men dat deze exploitatie 2i> d 25 mille zal opleveren. Nietteminrooskleurig is het allemaal niet. .Als er niet spoe dig verbetering komt meer publiek of hulp van het bedrijfs leven gaan we financieel kapot', zei AGOVV-voorzitter Visscher ons dan ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 10