Te weinig eten en slaapveel bierin slip ,Wereldvoedselsituatie vergt handhaven suikerbietenteelt' In varkenshouderij: grotere eenheden I RAIFFEISENBANK z0 roniantlscl1' sssvmo* VOORZITTER DEES: ,BUNA WEER EEN CRISISTOESTAND' Twee weken cel en 1 jaar niet rijden Eindles cursus bedrijfsopvolging Combinatie met de akkerbouw DE NIEUWE. GIGANTISCHE ZEEIANDBRUG... VEERTIG KLEUTERS IN VERRIJDBAAR LOKAAL omdehoek-En 1 pt ZATERDAG 24 FEBRUARI 7968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ir. A. W. Luitjens voor ZLM-Noord-Beveland: (ADVERTENTIE) IR W. L. HARMSEN IN GOES. KORTGENE In het jaar 3000 ral volgens de FAO de produktie aan levensmiddelen een drievoud van die van dit moment moeten i\jn. In het kader van de wereld voedselsituatie neemt ook de be hoefte aan suiker toe. Geluiden om in een land als het onze de teelt van suikerbieten, ja zelfs de gehe le landbouw maar af te schaffen, zijn gespeend van werkelijkheids zin en berusten niet op feitenken nis'. Tot deze conclusie kwam ir A. W. Luitjens uit Bergen op Zoom tijdens zijn inleiding over .perspectieven voor de suikerbie tenteelt', gehouden op de algeme ne vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, kring N- Beveland, donderdagmiddag in ,De Stadswijnkelder' te Kortgene. In t(jn openingswoord had de kring- roorzitter S. J. Dees zich ook al afkeu rend uitgelaten over dergelijke raenin- Kn. .Men roept dan: .koop toch de land- uwprodukten op de wereldmarkt, of hij de ontwikkelingslanden!' Maar men vergeet, dat hierdoor onze landbouw- stand geheel verloren zou gaan, hetgeen dan ondanks liet feit dat er maar 8 pro eent van de beroepsbevolking in de landbouw werkzaam is, nog altijd werk loosheid voor velen zou betekenen: ook voor velen in de landbouwtoeleverings- bedrijven. Bovendien zou In tijden van voedselschaarste de landbouwproduktie dan hier niet meer snel op peil te bren gen zijn. Gelukkig denkt de regering hier anders over en verleent zij de land bouw de nodige steun,' aldus de heer Dees. Hij moest in zijn openingswoord nog meer sombere geluiden laten horen. Wij zende op de overproduktie van aardap pelen in de EEG en het prijspeil in de sector van de fruit- en groenteteelt, kon hij niet nalaten een vergelijking met de dertiger jaren te maken. .Het zou op een crisis gaan lijken, ware het met dat de overheid voor een aantal produkten onder meer tarwe en voer- granen beschermende maatregelen heeft genomen.' Voorzitter Dees wees zijn gehoor op de mogelijkheden die het telen van o a aardappelen op contract kan bie den en vroeg meer aandacht voor de Nederlandse contractiele-vereni ging, een vereniging die naar zijn mening in vergelijking met de rest van het land in Zeeland veel te wei nig belangstelling krijgt. Ir Luitjens. die na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering het woord kreeg, hekelde een radiospreker, die in het VPRO-programma van 19 januari het importeren van suiker uit de ont wikkelingslanden had gepropageerd, daarbij bewerend, dat deze vorm van ontwikkelingshulp ons bovendien aan goedkopere rietsuiker zou helpen. Vol gens ir Luitjens had de radiospreker de suikerbietenteelt .een hobby, stam mend uit de tijd van Napoleon' ge-; noemd. .Omdat de man geen hinder hart van 'n overvloed van feitenkennis, was ook zijn oplossing zo simpel', meende de heer Luit jens. ,Hoe zijn de feiten? De wereldvoedsel- produktie stagneert sinds 1955. In 1964 gaat zij naar beneden. De wereldbevol king neemt tweemaal zo snel toe als de produktie van levensmiddelen. En in het jaar 2000 zal volgens de voedselorga- nïsatie van de Verenigde Naties, de PAO de levensmiddelenproduktie het drievoud van de huidige moeten zijn, Tegen deze achtergrond, zo vervolgde dhr Luitjens, moet men ook de suiker- produktie zien. Momenteel bedraagt de ze 66 miljoen ton, voor 1975 wordt het verbruik geraamd op 75 tot 80 miljoen ton en voor 1985 zelfs 100 miljoen ton.' ,De geproduceerde suiker is voor de helft rietsuiker, voor de andere helft bietsuiker', vertelde ir Luitjens, die voortging: .Studies hebben uitgewe zen, dat de produktie van reitsuiker niet geschiedt tegen een kostprijs, die gelijk is aan de suikerprijs van de wereldmarkt. Er zijn rietsuiker- landen met een prijs die het dubbele van de wereldmarktprijs is, andere liggen ver daaronder, en de gemid delde rietsuikerprijs ligt daar mid denin. Dat is heel wat anders dan simpelweg te zeggen: rietsuiker is goedkoper.' Ir Trimpe Burger sprak voor waarop slechts 10 procent van de sui- kerproduktie terecht komt. Wel 70 pro cent is voor binnenlands gebruik. Een markt is het dus, waarop men de over schotten weg doet. een markt waar het verschil tussen te kort en overschot zeer perspectief voor de suikerbietenteelt. Aanvallen van links en rechts hierop zijn aan de hand van de feiten gemak kelijk te pareren.' Perspectief Hij citeerde clr S. Mansholt die heefl gezegd dat juist de westelijke geïndu strialiseerde naties met hun landbouw de voedselvoorraadschuur voor de ont wikkelingslanden zjjn. Die ontwikke lingslanden importeren nu 1 miljard dol lar aan voedsel en gezien hun land bouwsituatie zullen zij in liet jaar 2000 35 miljard dollar aan voedsel moeten importéren. Daarom kunnen die landen zich beter toeleggen op eenvoudige in- dustrieprodukten, die zij in het westen kunnen afzetten om vandaar hun voed- selimport te kunnen betrekken. Voor de suikerproduktie binnen de EEG- landen zag de heer Luitjens vooral na 1975, het jaar waarin binnen de EEG de suikerafzet geheel vrij komt. een toeneming van de concurrentie .zowel tussen de boer als de fabriek.' Concen tratie en schaalvergroting zullen aan die concurrentie het hoofd moeten bieden, besloot de heer Luitjens. Na zijn inlei ding volgde er discussie. De vergade ring werd bijgewoond door burgemees ter P. Wisse van Wissenkerke en burge meester Evertse van Kortgene. De jaar verslagen en -rekeningen van de secre taris. de heer H. C. de Kater kregen de goedkeuring van de vergadering. OFFICIER VAN JUSTITIE: ,DAT MOET WEL MIS GAAN' ,0ud-Terneuzen' TERNEUZEN Aan de hand van een reeks interessante dia's vertelde ir. J. A. Trimpe Burger uit Aardenburg don derdagavond voor de vereniging ,Oud Terneuzcn' ln café ,De Vriendschap' te Terneuzen over opgravingen en vondsten die in Zeeland zijn gedaan. In chronolo gische volgorde handelde hij de zaken af. Zo sprak hij over het historische bos dat bij Terneuzen werd aangetroffen toen men daar bezig was met het aan leggen van de nieuwe sluizen (dit bos heeft overigens niet langer dan onge veer 300 jaar gleefd), over vondsten die zijn gedaan in de kop van Schouwen, waar in een strandwal huizen uit de late steentijd werden aangetroffen, over vuurstenen voorwerpen, over voorwer pen uit de Romeinse tijd, over primi tief inheems aardewerk en over het terra sigillala-aardewerk. Voorts telde hij'over de belangrijke Romeinse nederzettingen Ouddorp, Domburg, Aar denburg en Oudenburg (Vlaanderen). Vanzelfsprekend kon de heer Trimpe Burger heel wat dia's laten zien van opgravingen die onder andere een ske let, dat bijzonder gaaf was gebleven. Onder de voorwerpen die men in de grond aantrof, bevond zich ook nogal wat brons, maar in veel gevallen is helaas aangetast door het zoute ter. Tenslotte sprak de heer Trimpe Burger nog over kreekruggen en pc~' gronden op Walcheren. De meeste pla MIDDELBURG ,Te weinig slaap, te weinig elen en teveel bier drinken, dat moet wel mis gnnn'. Aldus merkte de officier van justitie, mr P. J. V. Ros- cam Abbing, donderdagmiddag tijdens de Middelburgse politicrechtcrzltthig op tegen M. de N. uit Tholen, die bij Le- wedorp onder invloed van sterke drank zijn auto bestuurd had. Conform de eis van de officier veroordeelde mr. P. van Empel, de politierechter, verdachte tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De N. vertelde, dat hij op de rijksweg ter plaatse in een slip geraakt was. ,Een hele vreemde slip', vond de r tierechter, die uit het proces-verl opmaakte, dat de auto van De N. over het fietspad tegen een duiker was gere den en vervolgens op het erf van een boerderij een betonmolen omvergere den had. Hot promillage methyl-alco hol in De N.'s bloed bedroeg 1,80. H. van S. uit Oostburg was ln paniek geraakt toen hij in de Nieuwstraat te Oostburg een auto aanreed. Hij ging er vandoor, vóórdat zijn iiulentileit be hoorlijk vastgesteld kon worden en hield zich vervolgens verborgen. Naderhand ging hij de aanrijding wel bij de politie ïgeven, maar toen was het. te Iaat. .Komt maar al te vaak voor', merk te de officier op, ,in paniek raken op Walcheren zijn namelijk kreekruggen gebouwd. Voorts stond het Abdijplein te vluchtheuvels in Zeeland, die ook al me nige historische vondst hebben opgele verd. Zoals gewoonlijk stond dc bijeen komst weer onder leiding van de heer J. de Vries. rd de eindles ge- i bedrijfsopvolging in de lagere land- Een dezer dagen werd de eindles houden van de cursus in de landbouw, die in de lagere bouwschool te Middelburg gehouden en zich verbergen'. Mr. Roscam eiste een boete van 210 en 4 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. H. A. R. de Mul, de raadsman van Van S„ vroeg de politierechter rekening te willen houden met de omstandigheden en de ontzegging eventueel voorwaardelijk op te leg gen. Mr. Van Empel veroordeelde verdachte tot een boete van 210 en stelde ontzegging van de rijbe voegdheid op 2 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. van P. uit 's-Gravenpolder had een hoeveelheid zink gestolen. Hij werd daarvoor bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 week, alsme de betaling van de civiele vordering. C. v. d. V. uit Halsteren, pas 19 j£ geworden, had in Kortgene tijdens werkzamheden daar een portemonnee en een schaaf gestolen, .Andermans spullen moeten gerespecteerd worden', oordeelde de officier, die een boete van 80,- en 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar vorderde, De uitspraak was conform. H. van G. uit Heinkenszand had een afrastcringspaal gestolen. Hij had er eentje nodig, omdat, zijn broer een dergelijke paal rond lief erf thuis liad stukgereden. Op onderzoek uit kwam Van O. langs ecu opslagplaats van de rijkswaterstaat, waar ze te kust en te keur lagen. Daar nam hij Een domme streek, vond de officier het. Mr. Roscam Abbtng eiste een boete van 40,-. .Niet om de paal, maar om dat u maar gewoon gaat stelen als u iets nodig heeft'. Het vonnis was con form. vormt de verbinding tussen Zee land en de overige delen van Neder land. Het isolement van de eilanden 13 voorbij. De Zeelandbrug is een sym bool, een schakel tussen het verleden en de toekomst. De Zeeuw bouwt aan de toekomst, aan de voltooiing van het Zeeuwse drieluik: landbouw, recreatie en* industrie. En de Raiffeisenbank werkt mee. Ruim 450 miljoen gulden werd er al bij de Raiffeisenbank in Zeeland gespaard- Geld dat mede gebruikt wordt om Zee- lands economie gezond te houden. Reeds 100.000 Zeeuwen maken ge bruik van de diensten van de 130 ves tigingen van de Raiffeisenbank in Zee land. De Raiffeisenbank is spaarbank, maar verzorgt tevens alle andere bank zaken, zoals rekening-courant, girale salarisbetalingen, reisdeviezen, effect ten, enz. spaarbank en alle bankzaken DIT IS EEN PUBUKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE RAIFFEISEN- BANKEN OP NOORD- EN ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. 1 GOES .De kleine bedryftieenheden in de varkenshouderij van voorheen r.ijnl niet meer passend in het plan van de akkerbouw bedrijven en de gemengde be-i drijven'. Dat «telde ir. W. I- Harmsen, rijksveetecltconsulent voor Zeeland, donderdagmorgen in een inleiding, die| hij hield op de coêperatleve varkens-1 voorlichtingsdag, die in de Goese .Prinsj van Oranje' werd gehouden. Ir. Harm- sen hield r-en pleidooi voor vergroting vail de bedrijven en meende, dat er in Zeeland mogelijkheden liggen voor com binatie van varkenshouderij met de ak kerbouw en gemengde bedrijven. Hij maakte duidelijk, dat in de afge lopen zeven Jaar het aantal varkens houder! jbed rij ven van 4800 tot 2400 ls teruggelopen terwijl de bedrijfseenhe- den veel groter zijn geworden. Ir Harmsen voorzag een verdergaande af name van bet aantal bedrijven. Er was donderdag ln ,De Prins van Oranje' een Jong en .verticaal ge ïntegreerd gezelschap'. De voorzitter van het Landbouw Coöperatie Cen trum voor Zuidwest-Nederland, drs J. Dijkgraaf constateerde dat met voldoening in zijn openingswoord. Er waren vertegenwoordigers uit de sectoren van veevoederproduktïe. aan- en verkoop, verwerking, voor lichting en varkenshouderij. Ir. Harmsen ging ln zijn inleiding in I op de positie van de Nederlandse var kenshouderij in de EEG. Hij stelde, dat nu er een vrije handel tot stand us gekomen, oververzadiging van de EEG-landen bij de huidige tendensen niet ondenkbaar is. De veeteeltconsu lent achtte grotere bedrijfseenheden uit rationele overwegingen gewenst en hij wees op het belang van een zoede be geleiding van de varkenshouderij. Hij stelde vast, dat voor de uitbouw van de concurrentiepositie doelmatige me thoden op het fok- en mestbedrijf moe ten worden gezocht. Er moeten meer dieren per arbeidskracht komen op de bedrijven en grotere eenheden zullen een gunstig effect hebben op de voer kosten en uiteindelijk op de totale kos ten. De heer Harmsen achtte redelijk tot goede vooruitzichten aanwezig voor de varkenshouderij. Hij stelde, dat de Nederlandse varkenshouders bot dusver de ontwikkeling goed hebben gevolgd. maar wees erop. dat overproduktie na delig zal werken. De heer B. J. Hof van de Cebeco to Rotterdam hield een inleiding over de techniek ln de varkenshouderij. Hij be steedde aandacht aan de irioeilijkhe- den, waarmee grote bedrijven te kam pen krijgen en gaf een uiteenzetting van verschillende methoden van onder brenging van de dieren. Hij stelde, dat de sterfte van biggen kan worden be perkt door gebruik van gecombineer de kraam- of fokhokken, omdat de kans op dood liggen minder wordt en ver plaatsing van de biggen niet noodza kelijk ls. Ir Hof weer er verder op dat jonge biggen extra plaatselijke bij- verwarming nodig hebben, wat met gas- stralers kan worden bereikt. Verder achtte hij het gebruik van goed strooi sel nog steeds belangrijk Ir. Hof maak te verder duidelijk, dat isolatie en ven tilatie van de hokken samenhangt met de voederkosten. Ir. G. J. M. van Kempen van de stich ting CLO-controle te Hoogland sprak over het onderwerp ,Het opfokken en >enen der biggen'. !ij hield een technisch betoog over de roei van biggen in de eerste acht we en en gaf voorbeelden van proeven die zijn genomen. Met grafteken verdui delijkte hij zijn inleiding. Een binding van de fokkerij met de meeterij acht te de heer Van Kempen van groot be- Bouw 24 woningen in Stroodorpe Binnenkort zal in Stroodorpe een ae van» worden genomen met ae bouw van j 12 bejaarden- en 12 premiewoningen. De fundering voor deze woningen is I reeds geruime tijd geleden gereed ge- fimgebouwd kapelle. In de middagvergadering hield ir. G. J. van Norel een causerie over de varkens houderij in Zweden. Hij zette uiteen, hoe de organisatie van de coöperatie» daar is en maakte duidelijk op welke wijze men ln Zweden in de varkens houderij aan een juiste spekdikte en een juist gewacht ziet te komen Na afloop van de lezingen werden vra gen beantwoord door een forum, waar in de inleiders behalve ir. Hof en de heer G. van Leeuwen van de Cebe- hadden. De middagvergade ring werd geleid door de heer J. H. Wolthuis van de CLV .Eiland W'alche- ADVERTENTIE Drs Van der Zee voor PvdA over industriële ontwikkeling Zeeland VLISSINGEN Drs. S. P. van der Zee, medewerker van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, zal maandagavond in het Oranje-Groene- Kruisgebouw tijdens 'n vergadering van de afdeling Vlissing'en van de Partij van de Arbeid een inleiding houden over de industriële ontwikkeling van Zee land. Tijdens deze vergadering zullen de films .Elementen trotseren elemen ten' (de bouw van de Oosterschelde- brug) en de Zeelandfilm worden ver toond. De vergadering begint om acht uur. Na de inleiding "staat er een dis cussie over het besprokene op de agen da. EHBO-wedstrijd De EHBO van Westdorpe zal op zater dag 9 maart deelnemen aan de dis trictswedstrijden van Zeeland te Sint- Jansteen. Tijdens een deze week gehou den oefening, is besloten in te schrijven met 2 seniorenploegen en 2 junioren- ploegen. (ADVERTENTIE) werd. De voorzitter, de heer A, de Buck, opende deze avond en heette de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder Ir. J. Prins, de forumleden de heren Pauwe, Markusse. Dc Ronde en Min- derhoud. Als forumleider was de heer Fase. directeur van de lagere land bouwschool uitgenodigd. Ir. Prins zei zeer verheugd te zijn dat het Initiatief van de cursus van de jongeren zelf was uitgegaan. Hij was van mening dat zich vóór het dertigste jaar moet be kwamen. ,De individuele prestatie blijft het belangrijkste ondanks de organisa ties'. aldus ir. Prins, die blij was een dame in het cursusgezelschap treffen. Hij hoopte, dat er bij volgende cursussen meer dames mee zullen doen. Daarna reikte de heer Prins de getuig schriften uit namens de ZLM, verder werd de avond door de heer Fase ge leld en werd er nog enige tijd over de pacht- an grondprijzen, renteper centages enz. gediscussieerd. De heer De Buck bedankte de aanwe zigen en hoopte dat deze cursus zijn nut in de toekomst zal afwerpen. fascinerende verha,en w.« «s, rode rozen. rjngen- En uw boekhailri woontomdehoek.tn i aaktiezenZn;7|eeS,,be,eef,nue8nnlaa| VLISSINGEN In zeer korte tijd is de kleuterschool De Zonnebloem aan de De Beaufortstraat in Paau- wetiburg in Vlissingen een derde lokaal rijker geworden. Dat teas mogelijk, doordat het verrijdbare lokaal, dat de gemeente Vlissingen onlangs kocht, bij de school werd geplaatst. Mejuffrouw Van de Visse geeft er sinds woensdag les aan veertig kleuters. De school telt nu bijna 120 leerlingen. Eind viaart zal De Zonnebloem zijn vol geboekt. 'Als in de toekomst zou blijken, dat het leerlingental van deze openbare kleuterschool door de stichting van een rooms-kathóUe- ke en een christelijke kleuter school in Paauxcenburg, terug loopt, kan de gemeente besluiten het lokaal bij een andere schooi te plaatsen. Want dat is de func tie van het verrijdbare houten lo kaal: eerste reserve voor de school, die het meest met ruimte gebrek heeft te kampen, (Foto PZC) ETl-directeur over ,Das Deltagebiet als Hafenkomplex' MIDDELBURG - In de .Industrie- und Handelskurier' van deze maand staat een artikel van ETI-directeur drs M. C. Verburg getiteld .Das Deltagebiet als Hafenkomplex'. Hij geeft er een over- ma van een national havenbeféid, dat uit deze situatie tevoorschijn zou kunnen komen. Bovendien zou de aldus ontsta ne economische machtspositie kunnen voeren tot een Benelux-havenDolitiek. Eelgic heeft Nederland (Zeeuvrech- Vlaanderen) voor zijn haven uitbreiding nodig en het Benelux-parlement staat voor de noodzaak op dit punt eindelijk eens iets te gaan doen. Benelux zou weer in staat zijn de EEG tot een havenbeleid te dwingen, om dat het Benelux-deltacomplex op grond van een Benelux-havenpolitiek over zeer sterke troeven beschik:. Het artikel ;n dit blad van de Duits-Nederlandse ka mer van koophandel besluit met de op merking dat het achterblijven van de zeehavensector bil de andere sectoren ln de EEG ondenkbaar zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9