Nu witten, straks vliegen EEN HOOFD VOL IDEEËN OVER KINDERMODE VAN EN VOOR HAAR Moderne keukens ,Voor twee Zeeuwse Mariannes': San balm MARJOLEIN DE JONG: Zaterdag 24 februari 1968 HAAMSTEDE Elk weekend, nou ja, bijna elk weekend) is ze te vinden op het vliegveld Haamstede, de blonde Marian van Damme uit Ouwerkerk. In het seizoen bij of in de kisten buiten het seizoen aan het onderhoudswerk van het vliegveldje en toebehoren. Nu liggen de dierbare en tere zweefvliegtuigjes uit elkaar in de han gar, en elk weekend zijn er handen nodig om de machines na te kijken, op te knap pen, de hangar en het clubhuis schoon te maken of te witten, en dergelijke werkjes. En tussen de bedrijven door is er koffie nodig of soep. En dus zijn er elk weekend op het Haamsteedse vliegveld enthousiaste leden van de Verenigde Zeeuwse Aereo Club te vinden. Marian van Damme is er zo één. Ze gaat haar derde vliegseizoen ln. Als in april de kisten de lucht weer in mogen zal ze er als de kippen bij zijn. Na ruim drie maanden haar plezier op de vaste grond te moeten zoeken is het dan weer zover: zweven boven Schouwen. De negentienjarige Schouwse schone heeft het voorbeeld van haar zo mogelijk nóg enthousiastere broer Hubert, die al bijna acht jaar lid is van de .zweefclub', gevolgd. Ze zocht een hobby. .Hier is zo goed als niks te doen, dat rondsjouwen op zondag reken ik niet mee. dus ben ik maar gaan zweefvliegen,1 Het klinkt vanzelfsprekend. Even later zegt ze over het bezwaar dat de meeste mensen aanvoeren tégen het zweefvliegen: .Duur? Het is eigenlijk helemaal niet duur! Broerlief valt bij: .Vergeleken met andere ontspanning is het Inderdaad niet duur.' De papieren worden erbij gehaald: een jaarabonnement Is 200 en daarvoor kan men het hele seizoen zweefvliegen. Aan contributie voor de club en voor de koninklijke Nederlandse vereniging voor lucht vaart komt er nog eens 70 bij. .Maar dat is dan ook elk weekeind vliegen geblazen, en 's zomers in de vakantie natuurlijk. Soms worden er kampen gehouden, wel van anderhalve maand lang. Ik zou nergens anders naar toe willen in de vakantie, echt niet', verzekert Ma rian. vijf dames komen uit Zuid-Holland en Noord-Brabant. Marianne van der Weel vindt het erg jammer dat er niet meer meisjes bij de club zijn. .Toen ik eenmaal voor het eerst had gevlogen (als passagiere) wilde ik meteen doorgaan. Het was fantastisch, o zo mooi. Toen ik het thuis vertelde mocht ik van mijn ouders wel zelf leren zweef vliegen. En zo gezegd, zo gedaan. Ze heeft er 51 starts opzitten, maar mocht verleden jaar nog niet alleen de lucht in. .Dit jaar dus wel, dat lijkt me helemaal fantastisch; nog veel leuker dan met een Instructeur.' In de .startboekjes' houden de instructeurs de ups en downs van de vliegkunst van hun pupillen bq. Interessante lectuur met op de eerste bladzijden vooral de downs, met opmerkingen als: .puinhoop' en .knudde'. Dat betreft meestal de landingen, het grootste probleem voor beginnende zweefvliegenthousiasten. .Later is er niks meer aan hoor", zegt Marian van Damme, die er nu zo'n driehonderd vlieguren op heeft zitten. De eersten vrees. .Maar ik heb er met het vliegen helemaal geen last van. Hel is geweldig, zo hoog in de lucht te zweven'. Ze heeft twee prestatie- brevetten, B en C. ,Het heeft niet zoveel om het lijf. maar ik wil nu mijn zweefvliegbewijs halen, een vijf uur durend examen, waar voor ze zich eerst nog door de theorie moet worstelen. Een groter bezwaar dan het praktisch gedeelte met vijf klepdoellandingen en drie slipdoellandingen. Het termiekvliegen waar de andere Marian nog aan toe is, kan aan de kust niet zo vaak. daar moet je verder voor het land in. Het is de techniek van het zich in de opwaartse luchtstromingen laten optillen. Marian heeft eens een hoogte van ongeveer duizend meter bereikt, maar het gemiddelde ligt zo tussen de vier- en vijfhonderd meter. De snelheid van het vliegtuigje hangt af van de luchtsnelheid. Hubert van Damme legt uit: .Soms vlieg je zestig kilometer en sta je toch stil in de lucht, dan heeft de wind dezelfde snelheid. Het is zelfs moge lijk dat je achteruit gaat op die manier.' Het zweefvliegen is dus niet afhankelijk van de wind, maar van de luchtsnelheid'. Scholierencursus Voor scholieren die het op school niet té bont maken is er een zoge naamde scholierencursus met rijkssubsidie. De voorzitter van de VZAC, de heer L. Klompe, licht dat nader toe: .Voor middelbare scholieren, alleen jongens, van 15 tot 18 jaar, die een goed rapport hebben met vooral goede cijfers voor Engels en de exacte vakken geeft de KNVL gratis opleidingen en een eerste deel van vijftig starts. Dan zijn de kosten voor een jaar met 50 starts beperkt tot 70 contributie. Na een nieuw goed schoolrapport en een rapport van de zweefvlieginstructeur kan er een voortgezette opleiding van 40 starts volgen. Daarna tot de leeftijd van 19 jaar is bereikt per kalenderjaar 40 gratis starts. .Allemaal heel aantrekkelijk, maar", zo voegt hij eraan toe: ,men moet wel enthousiast zijn, want het is 90 procent werk en 10 procent vliegen.' Twee Zeeuwsen Dat enthousiasme is er in ieder geval bij Marian van Damme, zo goed als bij een andere Marian, de zestienjarige dochter van de vuurtoren wachter in Haamstede, Marianne van der Weel. Zij is weliswaar nog niet zo erg lang lid van de VZAC, maar dat doet aan haar enthousiasme niets af. De Mariannes zijn de enige twee vrouwelijke leden uit Zeeland. De andere De eerste vlucht, voor de één een fantastische ervaring: ,We vlogen een paar keer over de vuurtoren, waar mijn vader stond te kijken, dat vond ik zo leuk', Voor de ander een .echte vuurdoop': gewoonweg eng. Toen Marian van Damme voor het eerst alleen had gevlogen kwam ze rood en blauw uit het toestel: ,die eerste keer heb je het niet breed', beaamt broer Hubert. Hij maakte zijn eerste solovlucht al veel langer geleden, toen de VZAC nog maar twee toestellen had, er minder werd gevlogen en het vliegen werd geleerd in een ruime twositter en de eerste solovlucht in een heel klein kistje (.baby1) gebeurde. Vertelt mevrouw Van Damme: .Toen Hubert voor het eerst alleen vloog, zat ik 'm echt te knijpen. Toen hij eenmaal weer veilig aan de grond was, stuurde de instructeur hem gelijk voor een tweede vlucht terug. Later bekende hij dat zijn knieën toen wel knikten.' Maar het was een goede doop, het zweefvliegen heeft hem in de ban, dit seizoen gaat hij zijn duizend vlieguren vol maken. Tot nu toe ging hem alles zonder .kraken', zoals dat in zweefvlieg- termen heet, ,niaar het is mij weieens overkomen dat je dacht ,als dat maar goed gaat'. En over de ontmoetingen met andere luchtvaarderS: ,De straaljagers van Woensdrecht mijden ons veld, en we melden Schip hol altijd waar we zitten. Wij hebben alleen weieens last van de lijn- toestellen naar Engeland, en zij ook van ons waarschijnlijk. Het is me weieens overkomen dat ik de klinknagels kon tellen, bij wijze van spreken dan.' Marian van Damme, van plan na haar eindexamen mulo straks in Rot terdam een opleiding voor schoonheidsspecialiste te volgen, heeft hoogte- Kraken Geen .kraken' nog voor de twee Zeeuwse meisjes, maar ze komen wei- eens voor. Een fout en het nietig vliegtuigje verdwaalt in de boomtoppen illustreert het avontuurlijke. ,Wel avontuurlijk, niet gevaar lijk' zeggen de Mariannes. De kisten worden dagelijks gecontroleerd door iemand met een zweefvliegbewijs, maandelijks door een technicus en jaarlijks is er een bijzonder zware keuring. ,Maar als je in de lucht zit, denk je daar niet aan.' De teleurstellingen bij de zweefvliegsport worden meestal door het weer veroorzaakt. Meestal vlieg je een minuut of zeven, maar het lukt ook weieens urenlang. Mist, laaghangende bewolking en harde wind en storm spreken een woordje mee bij de beslissing al dan niet de lucht in. Nog ruim een maandje alleen maar poetsen, witten en koffie zetten voor de Mariannes, daarna weer .liever de lucht in'. IADVERTENTIE RUWE HANDED, HANDCREME uw handen vragen erom In de kleine winkel Bibelot' op de hoek van Egelantiers gracht en Tweede Leliedwarsstraat te Amsterdam hangen, tussen rekken vol kinderkleertjes, ook wat kleurige primitie ve kindertekeningen. ,Die krijg ik van mijn klantjes', zegt Marjolein de Jong die sinds een jaar dit boetiekje in het hart van de Jordaan drijft. Verderop is een schooltje; als dat uit gaat komen de kindertjes vaak even binnenlopen'. .Haar .klantjes" zijn de kleine jongetjes en meisjes van modebewuste moeders, die. het leuk vinden dat hun kinderen grappig, kleurig en individueel gekleed gaan. Eind vorige zomer heeft Marjolein van haar win keltje. waar zij tot dan zelfgemaakte hoe den en sieraden verkocht, een gespeciali- jeerde boetique voor kinderkleding gemaakt. Jongetjes en meisjes tussen twee en twaalf jaar kunnen in de kleren worden gezet in deze boutique voor kleine klantjes": de enige van Amsterdam, en waarschijn lijk ook wel de enige in neel Nederland. Voor zij zich in Amsterdam vestigde had Marjolein een sieraden boutique aan de Oude Markt in Vlissingen. Marjolein de Jong, de twintig nog maar net gepasseerd, moet onder de getoupeerde blonde haren wel een hoofd vol ideeën over kindermode hebben Ze loopt rap heen en weer door haar winkeltje, trekt kleer hangers met kinderkleding te voorschijn uil een paar rekken, wijst op speelse de tails die op vrijwel elk kledingstuk anders zijn: veelkleurige biezen, asymmetrische knoopslultingen. kettinkjes, kralen. .Een paar van die metalen kettinkjes op een jasje of jurk; daar zijn kinderen sta pelgek op', zegt Marjolein. .Meisjes zijn lol op zo'n pochetje of een ja ooi Kleuren zijn natuurlijk heel belangrijk. Kinderen aouden van felle kleuren.' Haar winkeltje, een voormalige drogisterij, heeft zij nu bijna een jaar. Na lang en op den duur ontmoedigend zoeken naar .een pandje' kwam liet als het ware uit de lucht vallen. Hel werd aanvankelijk ver koopruimte voor de hoeden en sieraden die Marjolein zelt ontwierp en verkocht. Hoe den en sieraden die nog altijd een hobb.v voor haar zijn, doch haar op zeker ogen blik niet méér voor honderd proeent boei den. Er zijn zoveel jonge mensen die dat werk doen. Ik wilde iets anders waar ik ereatiel mee bezig kon zijn. Dat ik op zeker ogen blik aan kinderkleding dacht kwam ook door het werken en wonen in deze buurt. Want in de Jordaan. zo ontdekte Marjolein de Jong, is men dol op kinderen. .De moe ders kwamen bij me omdat ze voor hun dochtertjes hoedjes wilden kopen. Die hoe den waren natuurlijk veel te ouwelijk voor die kinderen. Toen is dat idee voor het maken van kinderkleding gekomen.' Samen met een broer die de zakelijke be langen van .Bibelot' behartigt en een vrien din die assisteert bij het maken van de kleding, is Marjolein begonnen met het ont- ■verpen en niaken van kinderkleding. Tot nu toe met succes: niet alleen uit de Jordaan. maar uit heel Amsterdam en uit andere plaatsen in Nederland komen moeders met uin kroost naar .Bibelot". Daar hangen de ribfluwelen broekpakjes te wachten: met heupbroekjes die toch hoog genoeg zrju om niet te kunnen afzakken, met battle- dressjasjes voor de jongetjes en iets lan gere jasjes voor de meisjes. De heupbroeken hebben iets uitlopende pijpen: niet alleen omdat het .mode' is, maar omdat er dan laarsjes onder kunnen worden gedragen. Kinderkleding moet vooral praktisch zijn', vindt Marjolein de Jong. Daarom hebben haar winterjasjes vaak een kol: niet alleen omdat dat een actueel modedetai! is, maar ook omdat het lékker warm is. Voor de meisjes veel jurkjes die iets uitlopen (,wat ruimte valt altijd leuker bij een meisje'), voor de jongens kleine cowboy- ncsjes met franjes. .Als je eenmaal bezig bent komen er steeds nieuwe ideeën', zegt Marjolein. Door haar handen gaan kleurige omkeerbare hesjes met warme bontvoe ringen, een jurk van mooie Franse tweed in robe-manteaumodel (.iets duurder, helemaal gevoerd'), jasjes met passen en inzetten van meubelstof, kleine effen en geruite -apes, een vuurrood overgooiertje, kleren met bijpassende petjes, gehaakte wollen meisjesjurken in twee kleuren, driedelige jongenspakjes in warm gestreepte vis- graatstoffen, jurkjes uit composéstoffen. Ook af en toe een jurk uit een heel con ventioneel stofje, om te laten zien dat zo'n weinig zeggende stof toch heel modern n worden verwerkt. stoffen zijn wei een groot probleem', verte Marjolein de Jong. .Goede speciale kindersloffen bestaan eigenlijk niet. Ik loop winkel in. winkel uit en koop alleen wat ik leuk vind. Alles moet sterk, wasbaar, praktisch en toch niet kostbaar zijn. Bo vendien moet het kind er zich lekker in voelen. Ik werk graag met alle soorten ribfluweel.' De moeders van haar klantjes zijn vaak leuke moeders'. Marjolein zegt: .Het liefst verkoop ik aan moeders die met het kind aankomen en zeggen: hier staat het kind. en het moet worden aangekleed.' In Bibelot' is men nu druk bezig met het maken van een zomercollectie waarin ook speciale bad- en strandmode voor -kin deren te vinden is. De kleuters krijgen, net als de volwassenen, him speciale zo mer- en wintercollecties. Druk, dit leven tje van kinderkleding ontwerpen, niaken en verkopen? JHeel erg druk', zegt Marjolein de Jong. ,VVe kunnen het werk met ons tweeën bijna niet meer aan. 's-Avonds wer ken we vaak lang door. Daarom gaat de winkel 's ochtends pas om elf uur open.' Buiten, op een van de bruggetjes over de Egelantiersgraeht, rolt een huisvrouw uit de buurt haar traploper over de brugleu ning en begint er energiek met een matte- klopper op te slaan. .Zulke dingen zie je hier nog", zegt Marjolein de Jong ge nietend. .Het is hier nog het echte Amster dam. De buren leven met je mee en zijn altijd bereid on» je me; d.ies te neipe:: Om ,op verhaal te komen maakt Mar jolein af en toe nog -ieraden, haalt grajppe rit met ballpoints die ze met pailletten en spijkertjes versier; en maakt soms. op bestelling, nog weieens een hoed omdat het ontwerpen van hoeden haar nu eenmaal onwrikbaar in de vingers zit. Maar de kin derkleertjes zijn op het ogenblik hoofd zaak. Het is een heel nieuw- terrein, er is nog weinig op geëxperimenteerd. Je kunt dus helemaal je eigen weg gaan. Echte kinder mode bestaat eigenlijk nog niet. Het zijn altijd weer de klassieke modelletjes die elke generatie opnieuw draagt. Maar wat voor het ene kind leuk is, staat 't andere kind absoluut niet.' Een van haar opvat tingen over kindermode: .Kinderkleertjes mogen gerust eigenwijs zijn, maar ze moe ten kinderlijk blijven.' ln Zwitserland is voor het eerst een vrouw tot president run een rechtbank benoemd. Het is de 52-jari- ge mevrouw Ruth Schaer-Robert, ad vocate en docente aan de hogere han delsschool van Neuchatel. Zij komt aart het hoofd van de districtsrecht bank van Val-de-Ruz. Haastig op reis gegaan en pyjama vergetenr ln de Hilton hotels van Pa rijs hoeft dat. volgens het tijdschrift Jlotel Revue', geen ramp te betekenen. Gasten die er zonder nachtkleding arri- zelfs een paar maal worden gewassen. Schoonheid per computer" roept men sinds kort bi) Max Factor, het Amerikaanse coxmetica-roncern dat ook in Europa lang niet onbekend is. Met zijn .schoonheidscomputer' ts Max F. nu op tournee langs de vestigin gen van een groot Nederlands waren huis. Die computer waarvan iedereen mag weten dat hij een kwart miljoen gulden heeft gekost) levert binnen de minuut een .feilloos persoonlijk beauty advies' aan elke vrouw die, strevend naar verfraaiing van het uiterlijk schoon, per kaart een aantal persoon- li ike gegevens aan de machine toever trouwt: kleur i-an hmaar, open en huid, en het type van de huid. De com puter antwoordt met een hele waslijst adviezen omtrent reinigen, stimuleren, beschermen, voeden en opmaken van het gelaat. Volgens de Amerikaansfilosoof Buck minis ter Fuller zullen de vrouwen de onbetwiste heerseressen van de 21ste eeuw zijn. De mannen zullen zich met. wetenschappelijk en literair onderzoek bezighouden, waarvan de resultaten door de vrouwen in de produktie zullen wor den verwerkt. In een artikel in het tijdschrift .McCalls' schrijft Fuller voorts dat de vrouwen zich steeds minder in kle ren zullen hullen, totdat tenslotte de vrijheid en de gratie van de hof van Eden bereikt is. De filosoof is ervan overtuigd dat .vooruitstrevende naakt heid de nieuwsgierigheid van de man doet verminderen en de kinderproduk- t ie beperkt'. Die naaktheid zal dan echter alleen in de vrije tijd vertoond wordenwant het is waarschijnlijk dat de vrouwen tijdens hef werk in de volledig geautomatiseerde fabrieken een uniform dragen. .Zuurkool uit een zakje" is de titel van een bijdrage in de jongste consu mentengids. gewijd aan de gezonde en licht-verteerbare wintergroente die men vroeger uit de huishoudelijke in maak at. doch nu meestal los uit het rat. in blik. in glas of (vooral) in plastic koopt. Bij een vergelijkend on derzoek van losse en verpakte zuur kool constateerde de consumentenbond geen duidelijk prijsverschil tussen los en verpakt, maar wel tussen zakjes zuurkool onderling: de prijs varieerde tussen dertig en zeventig cent. Advies van de bond: koop geen voorverpakte zuurkool die niet uit een koelruimte komt, let op de kleur van de zuurkool (geelachtig crème), op een stevige ver pakking en op eventuele datumstem peling. Zo'n datum-stempeling kwam maar op één der twaalf onderzochte merken voor en dat vindt de consu mentenbond. bijzonder spijtig. Temeer daar zo'n datum stem peling het gebruik van conserveermiddel overbodig zou ma ken. De schoonmaaktijd is nu wel angst wekkend dicht genaderd en daarom snel nog een tip voor vrouwen die wel brandschoon maar niet versleten' uit de strijd willen komen: er bestaan te genwoordig elektrische shamponeerap- pnraten. Speciaal ontworpen voor het intensief met shampoo reinigen van het tapijt dat nu eenmaal steeds vuiler wordt, al gaat men het elke dag met een stofzuiger fe lijf. Het mooie van zo'n sha.mponeerapparaat: men hoeft niet te diep in de portemonnee te tasten om een exemplaar fe kopen, want er zijn verscheidene drogisten die zo'n ap paraat verhuren. Vier grote ziekenhuizen in Carolina (VS) hebben zich computers aange schaft. Het apparaat verschaft de me dische staf op ieder moment de diagno se van ziektebeelden zoals deze zich bij een patiënt voordoen. Bovendien re produceert de computer het ziektever loop van de patiënten, de nodige medi cijnen en de reactie van de patiënt hierop. De computer bedrijft dus geen geneeskunde, maar is een gigantisch geheugen voor de medici. Nevenfuncties van het computersysteem zijn: de ad ministratie. planning van werkzaamhe den. tijdsindeling van personeel, be schikbaarheid van operatiekamers en laboratoria. Mensen die erin slagen, zich streng aan een v.ermagenngsdieet fe houden kunnen altijd rekenen ap warme be wondering can de niet-zo-stertcen. Die laatste groep zóu zich eens kunnen spiegelen aan lotgenoten in Amerika en Engeland die waarschijnlijk onder het motto .samen sterk') clubs hebben op gericht om gezamenlijk het teveel aan gewicht te bestrijden. Men kan er pro blemen uitwisselen en leren hoe een goed en verantwoord dieet kan worden samengesteld. De resultaten worden verbluffend genoemd: de leden die per dag drie zorgvuldig uitgebalanceerde maaltijden mogen eten rallen ponden af. Ondanks het feit dat velen van hen (naar zij zeggen) in clubverband meer eten dan ooit tevoren 'ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. MiddeOxsg: VEssnoï» SmraJ 16-1 Et Telefoon (01180) - 5055 Br£da:Crcs:ijiiEB,Tci (01600j-2374f L&P

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17