N.-VIETNAMEZEN VERLATEN HOE-E Op grond van financiële overwegingen nu tot vaste verbinding beslissen Eerste groep al uit citadel ,Geen nieuwe standpunten zijn naar voren gekomen' LUNS OOK NAAR BONN Vandaag in de krant... Baarland Gymnasium Carry KOSYGIN: HANOI WIL ONDERHANDELEN Russische schepen brenoen Franse henh'waen naar NlnnrJ-ILotnam Geen enkele inbreuk op doelstellingen van partijorganen Na besprekingen Het spook «111 in Londen: de ambtenaren f^Anthjn j ZEELANDS ETI-DIRECTEUR DRS M. C. VERBURG MEENT: TEKORT OP DE Financiering f on mii lOFN Tolopbrengst CRISIS IN v JORDANIË 211e jaargang - no. 43 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 februari 1968 Baarlandse ruzie: wordt vervolgd Pagina 2 13,50 per I lel 6140 (bso (min. 1,75) SAIGON RTR-AFPln gezaghebbende Zuidvietnamese po litieke kringen in Danang is maandag gezegd dat de Noordviet- namese troepen begonnen zijn zich terug te trekken uit Hoe-e waar zij zich sedert het begin van het ,Tet'-offensief met succes hebben verdedigd tegen de Zuiduietnamezen en Amerikanen. kaderleden' zou maandagochtend uit de citadel zyn geglipt in de richting van het dorp Gia Hoi. Men verwacht dat de nog overgebleven 400 Noordvietna- mese militairen en ongeveer 300 onge regelde eenheden snel zullen volgen. Men verwacht echter dat commando- eenheden zullen achterblijven om het de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen moeilyb te maken. Afgeslagen De hoofdmacht zit echter nog steeds in de citadel van de oude keizerstad en een aanval van Amerikaanse mari niers bij de zuidelijke muur werd maan dag afgeslagen. Zuidvietnamese mari niers beheersen het grootste deel van de westelijke muur van de citadel. Volgens inlichtingen van de Zuidviet namese strijdkrachten ln Hoe-e zou de Noordvietnamese bevelhebber daar zyn gesneuveld. Een verzoek van zijn plaatsvervanger om zijn troepen terug te mogen trekken zou. volgens deze gegevens, zijn geweigerd. Het dorp Gia Hoi waarop de Noordviet- namezen zich zouden terugtrekken, werd tegelijkertijd met Hoe-e bezet toen op 30 janauri het ,Tet'-offensief begon. De Noordvietnamezen zouden de bevol king (ongeveer 30.000 mensen) hebben ingeschakeld bij het bouwen van onder grondse bunkers. Zij zouden de bewo ners hebben gezegd dat alle Ameri kaanse troepen Zuld-Vietnam hebben verlaten. In militaire kringen verwacht men een gevecht van huis tot huis Gia HoL Het vliegveld i'han Son Nhoet bij Sai gon was maandag weer één van de doe len van de Vietcong. Een raket trof het vliegverkeersgebouw waardoor één Amerikaan werd gedood en 35 werden gewond. By de oedreigde Amerikaanse basis Khe Sanh in het noordwesten van het land bombardeerden B-52 bommenwer pers weer Noordvietnamese versterkin gen. Noord-Vietnam maakte bekend dat de Vietcong van 30 janauri tot 8 februari In centraal-Vietnam 30.000 tegenstan ders buiten gevecht stelde. Meer dan 50.000 Zuidvietnamese regeringssolda ten deserteerden, volgens deze hekend- making, in die t\jd om zich aan de zijde van het Zuidvietnamese bevrijdings front te scharen. Phan Thiet Bij een aanval op de provinciale hoofdstad Phan Thiet verloor de Vietcong zondag en maandag meer dan 100 man aan doden. De stad is weer onder controle van de Zuid vietnamese troepen. Slechts ln het ziekenhuis houdt zich nog een een heid van de Vietcong staande. Robert Kennedy: Johnson was wél kandidaat WASHINGTON (RTR) Senator Ro bert Kennedy heeft tegengesproken, dat «yn broeder, wijlen president Kennedy, als zijn kandidaat voor het vico-presi- dentschap bij de in 1964 Ie houden pre sidentsverkiezingen. ,In 1963 besprak ik de komende cam pagne veelvuldig met president Kenne dy en lk wist heel goed wat zijn plannen ln dat verband waren, wy hebben nim mer enige wijziging in de kandidaats stelling besproken. Het was steeds dui delijk geweest, dat Lyndon Johnson de kandidaat voor het vice-presldentschap zou zyn', aldus Robert Kennedy. Luns MINISTER LUNS zal na de be sprekingen, die hy momentcel in Londen voert, ook een bezoek brengen aan West-Duitsland voor overleg met minister Brandt (pa gina 1). IN DE BAARLANDSE raad was er opnieuw ruzie. Twee raadsle den zullen elkaar nóóit meer aan kijken pagina 2). DE GROOTSTE meerderheid van de Middelburgse raad heeft giste ren besloten het stedelijk gymna sium te doen opnemen in een scho lengemeenschap, samen met rhhs en mms en gemeentelijke' ulo (pa gina 2). Brand DE WERKELIJKE schade als ge volg van brapd komt over 1967 op een bedrag van tegen de miljard gulden (pagina 3). Taxi IN EEN MAANDAG openbnar gemaakt rapport worden voorstel len gedaan om het vervoer per taxi in ons land te stimuleren (pagina 3). CARRY GEIJSSEN. winnaar van goud en zilver op de Olympische Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 8 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4 en 5 Financieel nieuws: pagina 11 Sport: pagina's 4 en 7 Radio en tv: pagina 9 MOSKOU (AFP) De Russische pre mier Kosygin heeft op 15 februari in Minsk een rede uitgesproken, die in de Prawda van Wit-Rusland is afgedrukt welke eerst zaterdag in Moskou is ont vangen. Voornaamste punten in deze rede van Kosygin zijn: de VS zullen met militaire middelen de overwinning in Vietnam niet behalen; de Amerikaanse regering zou er ern stig aan moeten denken naar wegen te zoeken voor een politieke regeling. .De Sow jet-Unie en de andere socialistische landen zullen hun Vietnamese broeders, evenals in het verleden, alle steun geven die zy behoeven het is een leugen, dat Hanoi niet wil onderhandelen. Zodra de Amerikanen onvoorwaardeiyk hun bombardementen en alle andere oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam staken, zal Hanoi zich 5ereed houden voor besprekingen met e VS over de hangende vraagstukken, dat wil zeggen over de vraagstukken die samenhangen met de normalisering van de situatie ln iVetnam op basis van de akkoorden van Genève van 1954 en ook over andere kwesties, die van Ame rikaanse zijde mochten worden opge worpen. Wat Korea aangaat neemt de Russische regering alle maatregelen, die noodza kelijk mochten blijken opdat geen nieu we oorlogshaard in Korea ontstaat. De Sow jet-Unie is voorstander van ,het opruimen van de gevolgen van de agres sie in het Midden-Oosten', ook voor handhaving van het bestaan van de staat Israël'. Wij hebben veel moeite ge daan om het militaire potentieel van Egypte en Syrië te herstellen. Wij zijn echter niet vóór een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten - integendeel, wij zijn voor een duurzame vrede in dat ge bied. Deze houding wordt ook gedeeld door Egypte en de andere Arabische landen. Alles moet in het werk worden gesteld om terugtrekking van de Israë lische troepen te bewerkstelligen. De basis van een politieke regeling is de Britse resolutie in de Veiligheidsraad. VLIEGBREVET VOOR MR VAN VOLLENHOVEN Belgische en Nederlandse luchtmacht- vliegers die op vrijdag 23 februari hun klein militair brevet zuilen krijgen, be vindt zich vaandrig mr P. van Vollen- hoven, echtgenoot van prinses Margriet. Aan vijftien van de Belgische en Ne derlandse luchtmachtvliegers zal het groot militair brevet worden uitgereikt. Mr Van Vollenhoven krygt het klein militair brpvot. Zoals bekend Is de heer Van Vollenhoven al in het bezit van het brevet sportvlieger, waarvoor hy vorig jaar een opleiding ontving bij de nationale luchtvaartschool. PARIJS (AFP) In Frankrijk zijn twee Russische vrachtschepen aangekomen, de .Krylov' in Le Havre en de .Solesjnogorsk' in Marseille, om enkele honderden tonnen voedsel, kleding, medica menten, chirurgische instrumen ten en ander materiaal met be stemming Noord-Vietnam op te halen. De goederen zijn bijeenge bracht uit de opbrengst van een inzamelingsactie, getiteld .een schip voor Vietnam'. De Franse regering heeft een be drag van bijna 75.000 gulden ter beschikking van het Rode Kruis gesteld, hoofdzakelijk voor de aan koop van medicamenten die ge lijk tussen Noord- en Zuid-Viet- nam zullen worden verdeeld. EXCELLENTIE OP DE MOTOR DRIEBERGENde minister van justitie, mr C. H. F. Polak, heeft maandag middag de nieuwe vestt- ging van de sectie voor bijzondere verkeersteken van de rijkspolitie officieel geopend. Hier de minister op een van de nieuwe motoren die door de politiemannen worden ge bruikt. 3 FRACTIEVOORZITTERS OVER HUN VERKLARING: DRACHTEN (ANP) De voor zitters van de tweede-kamerfrac-! ties van Katholieke Volkspartij, Anti-Revolutionaire Partij en Christelijk Historische Unie, res pectievelijk drs W. K. N. Schmel- zcr, mr B. Biesheuvel en J. Melle- ma, zijn maandagavond in Drach ten tijdens een politieke vergade ring van de christen-democrati sche groepering Smallingerland nader ingegaan op hun vorige week woensdag afgelegde verkla ring inzake de toekomstige samen werking tussen hun partijen. De drie politici legden er de nadruk op dat tijdens deze televisieuitzending geen nieuwe standpunten naar voren zyn gekomen. Drs Schmelzer; ,de uitzen ding was bedoeld om aan te tonen dat ook op hel parlementaire' vlak goed overleg mogelijk is. Ons doel blijft een christelijk geïnspireerde volkspartij, I maar als dit voor de verkiezingen niet zou lukken, zou zoveel mogelijk getracht I moeten worden te venvezenijlken wat er I tc verwezenlijken valt. Er is geen en- j kele inbreuk gemaakt op de doelstellin gen van de partijorganen om in het na jaar te beslissen hoe wij verder gaan'. Kritiek Samenwerking De KVP-fractievoorzitter gaf als zijn mening te kennen, dat bij een eventueel slagen een poging moet worden onderno men tot samenwerking met de niet- christelijke partijen. ,De VVD wil niet uit de liberale internationale, de Partij van de Arbeid wil niet uit de socialis tische liberale, misschien begint voor ons de victorie in Drachten'. Mr Biesheuvel ging in op de geleverde kritiek op de tv-uitzendmg, zowel van buitenaf als uit eigen kring. De ver wachting van o m de PvdA-fractievoor- zitter drs J. M. den Uyl en mr H. A. F. M. O. van Mlerlo (D'66) dat de drie confessionele partyen streven naar een centrumnguratie wees hy met klem van de hand. Wij hebben niets te maken ,met vlees noch vis' of een centrumpar tij. Ik heb er overigens wel begrip voor dat onze samenwerking de heren Den Uyl en Van Mierlo zwaar op de maag ligt, maar een dergelijke CDU wensen wij niet. Een christelijke partij is per definitie een voorhoedeparty. Zijn we dat in het verleden te weinig geweest, dan zal dat in de toekomst meer het geval moeten zijn. De heer Biesheuvel hield 7,ijn gehoor voor ,radicaal is een betrekkelijk (Zie slot pag. 3 kol. 5) D BONN-DEN HAAG-LONDEN (D PA-ANP) Minister Luns zal morgen (woensdag) naar Bonn reizen voor een gesprek met zijn Westduitse ambtgenoot Brandt. Dat sluit aan op de besprekingen die de Nederlandse bewindsman op het ogenblik in Londen voert en waaraan ook premier De Jong deelneemt. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde desgevraagd het volgende mee: de ministers Brandt en Luns hébben al lange t(jd geleden af gesproken informeel contact te houden over de diverse Europese vraagstukken. Toen het minister Brandt wegens een druk bezette agenda niet mogelijk bleek te zijn minister Luns in Den Haag te be zoeken, heeft laatstgenoemde zich be reid verklaard voor een informeel ge sprek naar Bonn te komen op 21 dezer, de datum die oorspronkeiyk was voor zien voor een ontmoeting van de minis ters van buitenlandse zaken van de EEG. De betekenis van het Beneluxplan voor technologische en politieke samenwer king tussen Engeland, de drie Scandi navische landen, de Beneluxlanden, Frankrijk en Italië is maandag aan de orde gekomen bij de besprekingen, die minister-president De Jong en minister Luns in Londen hebben gevoerd met de Britse premier, Harold Wilson, en de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown. Ook het resultaat van de recente ontmoeting tussen bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland en de Franse president kwam ter sprake, al kon de' gedachten-wisseling hierover slechts van" voorlopige aard zijn, zo ver nemen wij van welingelichte zijde te Londen, waar de details van hetgeen Kiesinger en De Gaulle zyn overeenge komen nog niet bekend zijn. Londen Volgens dezelfde goedingellchte krin gen te Londen was het de Britse en de Nederlandse bewindslieden echter reeds duidelijk, dat het Beneluxplan verder reikt dan het Frans-Duitse akkoord, daar het voorziet !n tech- (Zie slot pag. 3 kol. 6) Londen: premier De Jong en minister Luns hebben maandag ochtend een bezoek, gebracht aan premier Wilson in de ambtswo ning in Downingstreet. Op de foto de aankomst van de ministers, die begroet weiden door de B/itse premier en de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown. pakket, v geest van Colljn spookt op dit ogenblik door de Nederlandse ambtenarenwe reld, maar wie het laken van het spook wegtrekt, ziet het vierkante hoofd van H. K. J. Beemmk verschijnen. Het /aarover «leze bewindsman met ambtenarenorganisaties overhoop ligt, bestaat uit negen onderdelen, waar van er drie met name de «ronflictstof leveren: de wijziging van de premle- spaarregeling, de kindertoelageregeling, alsmede de vergoeding kosten voor reizen tussen woon- en standplaats. De bonden hebben heel wat bezwaren, zowel tegen de tactiek van de regering als tegen de voorstellen zelf. maar zij willen best nog met de regering pra ten, mits er van die kant slechts één ding nadrukkelijk wordt verklaard, na melijk dat de regeringsvoorstellen niet zyn ingegeven door budgettaire over wegingen. Dat wil de regering echter niet en sindsdien wordt Sn alle ambte lijke burelen van Nederland het spook van Colijn gezien. Vooral de herinnering aan de crisis jaren van vóór de tweede wereld oorlog speelt hier een overwegende rol. In die trjd werden de ambtenarensala rissen als een soort sluitpost van de begroting beschouwd: zo nodig werden kortingen op toegepast. Zeker, dat ster aan o was altijd nog beter ontslag kortingen op het salaris niettemin een soort fatsoenlijke armoe. Dreigt nu een dergeiyke toestand in onze tijd op nieuw? Och nee, nog lang niet, maar de ambtenarenorganisatiesbenaderen deze kwestie principieel. Zij wijzen er op. dat de regering wel degelijk in het pakket van voorstellen een bezuinigings factor op grond van begrotingsoveTwe- esngen heeft Ingebracht. Dat is door de Russisch vliegtuig verongelukt bij Bagdad - twee doden BAGDAD (AFP) Een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot is maandag bij een landing op het vliegveld van Bagdad verongelukt. Twee leden van de bemanning kwamen om het leven, toen het toestel in een zandstorm een huis raakte en in brand vloog. Het Iraakse ministerie van defen sie dat dit bekendmaakte, vermeldde niet het aantal inzittenden van de Rus sische machine. IS IN FFITE MIDDELBURG - Dit jaar zal waarschijnlijk worden begon nen aan de werlten, die nodig zjjn om de eerste dubbeldekker (in 1971?) te kunnen inzetten op het veer Vlissingen-Bres- kens. Nadat deze beslissing zal zyn gevallen zal de aanleg van een vaste oeververbinding voor geruime tijd worden verscho ven. Het beeft derhalve zin een rekening op te stellen voor een directe aanpak van een brug of tunnel. De uitkomst hiervan is verrassendfinancieel-econo- miscb is dit een profijtelijke zaak. De investeringen voor een brug of tunnel stellen wij op 400 miljoen. De aanleg van een nieuwe veerhaven van Breskens en een dubbeldekker kosten ze ker 80 miljoen. Deze inves teringen zou men achterwege kunnen laten, evenals de bouw van een derde dubbeldekker, uiterlijk omtrent 1975. Indien deze bedragen worden bespaard zou de investeringssom voor de vaste verbinding nog 300 mil joen bedragen. Het. verkeer via de vaste verbinding in 1975 is te schatten op 5 miljoen auto's. Het veer Breskens-Vlissingen zou in de huidige staat kunnen wor den gehandhaafd en een miljoen auto's kunnen blijven verwerken, het aantal dat thans is bereikt. Dit aan tal zal weliswaar groeien, maar an- derzyds zal er een verschuiving naar de brug of tunnel optreden. Bij toepassing van de nieuwe veertarieven op de vaste verbin ding zouden «leze per jaar 13,65 miljoen opbrengen. Op basis van een rente van 6procent kan biervoor 210 miljoen worden ge leend. Er rest dan nog een finan cieringstekort van 90 miljoen. De minister van verkeer en waterstaat heeft kort geleden meegedeeld dat verdere ta- riefverhogingen voor de Wes- terscheldeveren onontkoom baar zijn. Wy vroegen drs M. C. Ver burg. directeur van het ETI voor Zeeland, naar zijn me ning hierover. Zijn antwoord was: zorg zo snel mogelijk voor een vaste verbinding. In het hiernevens afgedrukte ar tikel zet hij uiteen op welke financieel-economische over wegingen hij tot deze conclu sie is gekomen. sten afremmen. De beide grote veren zouden in 1975 een tekort hebben van 19 miljoen. De exploitatielas ten zijn daarbij gesteld op 30 mil joen (1968: 15,4 miljoen), de op brengsten voor vier miljoen auto's (enz.) op 11 miljoen (volgens de nieuwe tarieven i. Men kan het ook anders stellen: minister Bakker heeft dezer dagen meegedeeld dat een verdere tariefverhoging onont koombaar is. Bij een vaste verbin ding ligt dit anders, omdat die veel minder arbeidsintensief is en de kleine lastenstijging meer dan ge compenseerd wordt door de verdere vermeerdering van het verkeer. Op de duur zijn daarvoor tariefverla gingen mogeiyk. Daar het veer Bres kens-Vlissingen in zijn huidige vorm gehandhaafd zou blijven zou het te kort uit dezen hoofde 5 miljoen per jaar kunnen biyven of in gerin ge mate oplopen. (Zie slot pag. 2 koL 2) minister ook met zo veel woorden erkend. In een uiteenzetting aan de tweede kamer over deze kwestie heeft hij nog eens na drukkelijk verwezen naar de regerings verklaring van 18 april 1967: een her ziening van het uitgavenpakket is on ontkoombaar en het uitgavenpatroon moet derhalve aan een kritisch onder zoek worden onderworpen, aldus mr Beemdnk. En in dit verband wijst hy op voorzieningen voor het overheidsperso neel. die destyds bij de invoering wèl op hun plaats waren, maar nu niet meer te verantwoorden zijn. De rege ring ziet kans daarop vijftien miljoen gulden te bezuinigen en heeft in die geest de ambtenarenorganisaties inge licht. Dat is bij die organisaties vol strekt misgeschoten: ze willen er wel met de regering over praten, maar niet omdat er een begrotingsevenwicht moet worden gevonden. Een dergelijke sluit- postenpolitiek wijzen zij ten principale af. Helemaal afgezien vat} de materiële inhoud van de regeringsvoorstellen eerlijk gezegd ia daarover naar ons gevoel best te praten geloven we. dat de regering en in het bijzonder de minister van binnenlandse zaken, deze affaire onhandig heeft gespeeld. Hij heeft geweigerd het .spook van Colijn' om het zo nog maar eens te noemen binnen te halen en daarmee heeft hij de ambtenarenorganisaties tegen zich in het harnas gejaagd. Met als gevolg, dat de bonden nu een klemmend be roep op de tweede kamer hebben ge daan. Als er nu lets ls, wat de minister van binnenlandse zaken teeen elke prijs zou moeten vermijden, dan Is het'wél een debat in de tweede kamer over sa larisonderhandelingen met ambtenaren organisaties. De overheid als werkgeef ster wordt daarmee onderwerp van' een politiek debat. De kamer wordt een soort scheidsgerecht. waar een geschil tussen een werkgever en werknemers wordt behandeld. Bij voorbaat staat dan al vast. dat de oppositie zich aan de kant van de ambtenarenorganisaties zal scharen en dat de regeringspartijen a.) dan niet met moeite het ka binetsstandpunt trouw zullen blijven. Een verstandige bewindsman zal een dergelijke discussie proberen te voor komen Minister Beemink heeft echter met zijn staatssecretaris Van Veen een i zo weinig soepele houding aangenomen. Idat men zou kunnen zeggen- de man 'vraagt gewoon om moeilijkheden. Hfj is onder het laken gekropen en is voor soook gaan spelen. Vandaag zal wel blijken in hoéverre de tweede kamer nu op spokenjacht zal gaan. BEIROET (AFP) In de Jordaanse hoofdstad Amman spreekt men o.ver een ernstige crisis binnen het luibinet nu premier Talhocni de zaterdag gedane uitspraken van zijn minister van binnen- I landse zaken Hassan EI Kayed heeft tegengesproken, \olgens welke het ka- binst had besloten degenen die Jordanië i blootstelden aan represailles van de kant van Israël te verbieden zich over Jor- I daans grondgebied te bewegen. Men ver wacht dat het kabinet zijn ontslag zai aanbieden en zegt dat de ministers on- j derling ernstig verdeeld zijn over het I vraagstuk van de Arabische romman- do's. I Minister Kayed sloot aan op hetgeen ko- I ning Hoessein eerder had gezegd, name- i lijk dat hij (de koning) niet zou toestaan dat men de vijand ran zyn land een voorwendsel zou verschaffen om Jorda- ning. maar men schijnt zich fel tegen de uitlatingen van minister Kayed te heb- I 'oen gekeerd. Het Jordaanse parlement is voor vandaag in buitengewone verga dering bijeengeroepen om .met gesloten I deuren vraagstukken welke voor het land van het hoogste belang zijn, te be studeren'. zo is bekendgemaakt. VOEDSELVERGIFTIGING ZESTIG DODEN OP WEST-JAVA DJAKARTA (RTR) Als gevolg van voedselvergiftiging zijn in west-Java zestig mensen om het leven gekomen, aldus een bericht ran Antara. Ongeveer 450 mensen zijn in ziekenhuizen opge nomen. Alle patiënten waren afkomstig uit Tjitjeroek en omgeving WASHINGTON (Reuter» Sir Denis Rickett, onderstaatssecretaris van het Britse -ministerie van financiën, is be noemd tot vice-president van de wereld bank, zo is in Washington m -redeeld. Kr Denis is zestig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1