OPEN HUI Minder steun voor de Sowjet-landbouw Burgemeester Schipluiden zou geheimzinnige' bankrekening op zijn naam hebben staan Beraad in de bouw wordt voortgezet Politie in Den Haag sloeg goede slag JAMIN 3 VOLGENS AANTAL RAADSLEDEN: Burgemeester: Bestaan fonds was nooit geheim Rath Doodeheefver ,;t VLIEGTUIG VERONGELUKT: TIEN DODEN INFORMATEUR SEGERS HOOPT OP OPLOSSING VOOR LEUVEN TTTl DEKLERK&ZN VS-VLIEGTUIGEN ONDERSCHEPTEN RUSSISCHE BOMMENWERPERS BENDE INBREKERS INGEREKEND Buit van inbraken bedroeg meer dan honderdduizend BEZWIJKEN STEUNK0L0M OORZAAK VAN INSTORTING BOSSCHE KERK Muren door lucht druk weggeblazen Militaire machine heeft steeds meer geld nodig Hanoi liet drie VS-piloten vrij Vooruitgang gaat langzaam ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de bij Delft ge legen gemeente Schipluiden dreigt een rel te ontstaan, nu de twee man tellende fractie van gemeen tebelangen en een oud-raadslid van deze groepering burgemees ter drs P. J. Bolten heeft ge vraagd naar de herkomst van een hen onbekende bankrekening (So ciaal en cultureelfonds Schiplui den). Volgens nasporingen van de raadsleden zou deze rekening op naam van de burgemeester staan. Hierop zouden gelden voor het af geven van vergunningen voor benzinestations worden gestort. De raadsleden menen, dat zij op deze wijze geen enkele controle kunnen uitoefenen. Volgens frac tievoorzitster mevrouw J. v. d. Burgh-de Rooij circuleerden al ge ruime tijd geruchten over de .ge heimzinnige' bankrekening in Schipluiden. Het bestuur van het dorpshuis te Schipluiden kreeg enige tijd geleden via bankrekening sl 2467 van de Coöop. Raiffeisenbank in Schipluiden een gift uit het fonds. Mevrouw Van den Burgh vertelde ons, dat één van de leden van haar frac tie vervolgens wat geld op deze re kening heeft gestort met het verzoek een verantwoording te stureD. Uit die veranwoording zou, volgens haar, ge bleken zijn dat de rekening inderdaad op naam van de burgemeester stond. Verder vragen de verontruste gemeen teraadsleden of het waar is dat er nog meer van dergelijke fondsen bij andere bankfilialen op naam van de burgemeester staan. .De aanwezigheid van het sociaal en cultureel fonds Schipluiden is des tijds medegedeeld aan het vroegere «•uilege van b en w, aan de voorma lige raadscommissie voor onderwijs, jeugd en cultuurzaken, terwijl de raad bovendien over het fonds reeds op 13 april 1964 vertrouwelijk was ingelicht', zo sclirijft burgemeester Bolten nu onder meer in een brief aan de gemeenteraad van Schiplui den. In de brief, die vrijdag ter ken nis van de raad is gebracht, beant woordt burgemeester Bolten de schriftelijke vragen, diedonderdag morgen door twee raadsle<len en 'n vroeger raadslid (allen van de party gemeentebelangen) waren ingediend. In een beschouwing schetst burge meester Bolten bovendien de volle dige gang van zaken: Opdat ten aanzien van bedoeld fonds geen mis verstand blijvc bestaan'. Het bestaan van het fonds is volgens de burgemeester nooit een geheim ge weest. Gelden voor het fonds werden gestort op een speciaal daarvoor ge opende rekening bij de raiffeisenbank. De gekweekte rente werd bijgeschre ven op een spaarrekening, eveneens ten name van het fonods. In 1967 gedane stortingen, zijn onder berusting van de gemeente-ontvanger van Schipluiden. Begin vorig jaar heeft burgemeester Bolten een eind gemaakt aan zijn een hoofdige verantwoordelijkheid en het fonds aan de gemeente ovengedragen. De betreffende ontvangst is door de ge meenteraad per suppletoire begroting aan de ramingen voor het dienstjaar 1967 toegevoegd. Met de vereniging van Nederlandse gemeenten wordt over leg gepleegd hoe de gelden van het fonds in de gemeenterekening moeten worden opgenomen. Als antwoord op een van de vragen tADVERTENTIE V ''/i I niv Let op! T is S voor lente Nog 5 weken. Dan begint het lieve leventje weer. t Kwetteren en twin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lente! Wat doet Nü de winter wegsturen! Uit uw huis ban nen! Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R &D -Staalboeken 1968 ol klaarliggen. Bekijk -t. Kies het behang van uw stoutste lente dromen. Dan bent u straks 't voor jaar vóór als t komt. En komen doet het! ontwerpen en fabrikanten van behang Nederland zegt het met bloemen AMSTERDAM (ANt>) - Bloemen hebben vorig jaar een zeer grote rol gespeeld ln het leven van de Nederlanders, want ze hebben el kaar bijna 30.000 bloemengroeten neer gezonden dan in 1966: 734.929 tegen 705.067. Dit blijkt uit de Fleurop-Interflora- pro cent meer uit aan het verzenden van bloemengroeten. Was tot voor kort de meimaand met moeder dag een topmaand voor Fleurop- bloemisten, nu is december de topmaand geworden met bijna 90.000 bloemengroeten. Uit de cij fers blijkt voorts, dat de bloemen- cheque .Kijk ln m'n hart' snel aan populariteit wint. Hiervan werden in twee jaar ruim tweemaal zo veel verzonden namelijk 1329 in 1965 tegen 3413 in 1967. tegen luo.uoi. uit diijki uit jaarcijfers van Fleurop-Interfloi Nederland. In geld uitgedrukt g de Nederlander in 1967: 8.3 pi NOG GEEN AKKOORD DEN HAAG (ANP) Op de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de partijen, betrokken bij het cao-overleg in de bouw, zijn rede lijke vorderingen gemaakt. Overeenstemming is evenwel nog niet be reikt, zo deelden de werkgevers mee. Beide partijen zullen elkaar na beraad in eigen kring woensdagmorgen weer aan de conferentietafel ontmoeten. Op de foto zien we boven de delegatie van de werkgevers en onder de 'delegatie van de werknemers, met op de achtergrond van deze foto de vertegenwoordigers van de vakbonden. TAIPEI (RTR) Bij Taipei op Taiwan (Formosa) is vrijdag een Boeing 727 neergestort. Tien inzit tenden kwamen om het leven en veertig werden gewond. Het straal vliegtuig was met 52 passagiers en 11 bemanningsleden op weg van Hongkong naar Taipei. Het was een toestel van de luchtvaartmaat schappij van Taiwan OAT. BRUSSEL (ANP) De Belgische kabinetsformateur, de Vlaamse CVP-minister van staat Segers- heeft vrijdagmiddag aan koning Boudewijn een eerste verslag uit gebracht over zijn besprekingen sedert woensdagavond. Hij ver klaarde daarna op een persconfe rentie, dat hjj zeker nog het gehele weekeinde en ook maandag zijn informatiewerk zal voortzetten. Segers -verklaarde, dat hij zich concen treert op de kwestie-Leuven. Een af vaardiging van de raad van beheer van de katholieke universiteit heeft hem vrij dagmiddag documenten en voorstellen overhandigd, die hij in het weekeinde zou bestuderen. Maandagavond zou hij de Leuvense delegatie weer ontmoeten De informateur verklaarde voorts, dat verscheidene van zijn gesprekspartners van de afgelopen twee dagen zich tegen vervroegde verkiezingen hebben uitge sproken. Men vreesde dat zulke verkie zingen volledig in het teken van de taal strijd zouden staan en dat de conomische sociale en financiële politiek v« Loosd zou,.worden. De leider van de liberale party. Vanau- denhoven, heeft hem echter medegedeeld, dat zijn partij alleen voor herstel van de katholiek-liberale coalitie, zonder voor afgaande verkiezingen, is als er nieuwe feiten in de Leuvense kwestie zouden zyn, dat wil zeggen een gemeenschap pelijk standpunt van de raad van beheer inzake de expansie en de toekomst van Leuven-Frans. De voorstellen die Segers vrijdagmiddag uit Leuven kreeg duidden er volgens hem op, dat het laatste woord in deze nog niet is gesproken. Een speciale actie van Nederlands grootste woninginrichting: De Klerk houdt open huis voor woon- nieuwsgierigen die willen weten hoeveel woonplezier zij kunnen bemachtigen voor hoe weinig geld. 'n Voorbeeld: Deze modem-strakke slaapkamer ln het mooiste wit-laqué: hroorwlt-taqué. Magnifiek van ontwerp, uilerst degelijk van uitvoering, niettemin zó bescheiden geprijsd dat onze actie Open huis met recht een 'prijzenswaardige* actie kan worden genoemd: twee persoonsbed (of lits-jumeaux), twee nachtkastjes plus toilettafe' 77 3 deurs-linnenkast - alleen bij De Klerk w»"" Ook te leveren met 4 deurs-linnenkast voor 65.» extra. COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTEhDiW. utfi riAAo/'UTRECHT VUSSINGEWHOOfiil/DE LIER OUOEMAHKT - VUSS1NGEN deelt burgemeester Bolten mede, dat uit zijn schets duidelijk blijkt, dat hij nooit voor de gemeenschap bestemde gelden op zijn eigen bahkrekening(en) heeft ontvangen. De gelden van het fonds zijn met medewerking van twee on dertekenaars van de vragen ln de gemeenteadministratie opgenomen. Er is niet gehandeld in strijd met de voor schriften van de gemeentewet, zo scihrijft hij. De opzet van het fonds was gelden van particulieren en ondernemingen beschik baar te stellen voor realisering van so ciale en culturele doeleinden. Het wa ren gelden, die nadrukkelijk niet. aan de gemeente werden afgedragen. Slechts een keer is 500 gulden uit het fonds verstrekt aan de in oprichting zijnde stichting Dorpshuis Schipluiden, na overleg met de particulier, die dat be drag in het fonds had gestort. ,Het bestaan van het fonds is nooit een geheime zaak geweest', aldus bur gemeester Bolten. Hel gezamenlijke eindsaldo van de beide hoekjes van het sociaal en cultureel fonds Schip luiden bedraagt 10.247,46. WASHINGTON (RTR) Amerikaanse straaljagers hebben onlangs bij Newfoundland twee Russische bommenwerpers onderschept maar de Russische toestellen drongen het Amerikaanse luchtruim niet binnen, zo deelde het Amerikaanse ministerie van defensie vrij dagavond mee. De Amerikaanse jagers hebben de toestellen alleen geïdentificeerd. De Russische toestellen vlogen ongeveer een uur parallel met de kust, nadat zij door de Amerikaanse toestellen waren geïdentificeerd vlogen zij weg en voegden zich bij drie andere Russische toestellen. Het Pentagon gaf de verklaring uit na een persbericht van het Scripps-Howard- krantenconcern waarin gezegd werd dat Amerikaanse jagers die van IJsland waren opgestegen vyf Russische bommenwerpers hadden gedwongen hun koers te wijzigen. De Russen zouden de Amerikaanse verdediging hebben willen be proeven. Volgens het persbericht had een hoge Canadese officier gezegd dat de Russische bommenwerpers korte tijd door Canadese radarstations waren ge volgd. Het incident had vorige week vrijdag plaats. DEN HAAG (ANP) De Haag se politie heeft een bende ingere kend, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij ten minste twee inbraken in Den Haag. Daar bij werden twee schilderijen uit de Haagse school ter waarde van 65.000 en een partij juwelen ter waarde van vijftig tot honderd duizend gulden buitgemaakt. De arrestaties verliepen niet zonder slag of stoot. In totaal zitten thans negen personen achter slot en grendel. De politie deelde mee, dat de schilderijen en een groot deel van de juwelen zijn achter haald. De aanhoudingen begonnen woensdag, toen de politie in de Van Merlenstraat in de residentie een uit het huis van bewaring ontsnapte gevangene aan hield. Ook de hoofdbewoner van het pand, waar de voortvluchtige werd ge pakt, werd gearresteerd, samen met twee vrouwen, die zich bij de arresta tie tegen de politic verzetten. Uit dit huis haalde de politie ook twee gewe ren. De hoofdbewoner, de 27-jarige koop man B. B. C. F. bleek meer van de inbraken te weten. Het gevolg was, dat donderdag de 28-jarige mevrouw J. H. van der V.-G. werd gearreste Vrijdagmorgen om tien uur ging recherche tot een nieuwe actie over. Daarbij werd in de Hobbemastraat, waar op verzet werd gerekend, een blok woningen door de politie afgezet. Aangehouden werden de 29-jarige koop man C. L. van der V. en diens broer de 18-jarige koopman R. J. van der V. Zij verzetten zich tegen hun arrestatie en werden hierbij geholpen door de 31-Jarige vrouw J. S. van der V, die tenslotte ook door de politie werd mee genomen. Later werden nog gearresteerd de va der van de gebroeders Van der V., die ook koopman is. Een 23-Jarlge monteur K. B. en de 56-Jarige koopman J. H. G. Om twaalf uur kon de Rotterdamse politie op rijksweg 13 de 27-jarige koop man B. M. van der V. aanhouden. De ze had kans gezien ln een taxi Den Haag te verlaten, wat aan de politie in de randstad werd doorgegeven. De Inbraak, waarbij schilderijen werden gestolen had in de nacht van 31 Januari op 1 febrnarl plaats ln een woning aan de Daendels- atraat. De Inbrekers forceerden de achterdeur van de woning. De be woonster van het huis ontdekte de Inbraak de volgende morgen. Buitgemaakt werd een olieverfschilde rij van B. C. Koekkoek dat rond 1850 werd gemaakt. Het stelde een land schap voor met een pad en een door kijkje naar een dorp. De waarde van dit kunstwerk werd geschat op 45.000 gulden. Het andere schilderij was op olieverf van A. van Doorn. Het stelde een man en een vrouw voor, terwijl de man een pijp rookt en de rook in het gezicht van de vrouw, een dienst meisje, blaast. Dit schilderij verte genwoordigt een waarde van 20.000,-. De Juwelen werden ontvreemd uit een woning aan de Vlaskamp in de nacht van 11 op 12 februari, terwijl de be woonster niet thuis was. In alle kamers hadden de inbrekers de kasten over hoop gehaald. Zij namen tal van sic raden, kledingstukken en tafelzilver mee en lieten een chaos achter. Da buit wordt geraamd een waarde te heb ben tussen de 50.000,- en 100.000,-. clementie HONGKONG (RTR) Noord-Korea heeft vrijdag laten weten dat de hele bemanning van het in beslag genomen Amerikaanse verkenningsschip Pueblo' zijn verontschuldigingen heeft aangebo den voor het schenden van de Noordko- reaanse territoriale wateren en om cle mentie heeft verzocht. Een en ander Volgens onderzoek van TNO DEN BOSCH (ANP) Het TNO te Delft, dat op verzoek van het kerk bestuur van de St-Lucasparochie te Den Bosch een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de instorting van een gedeelte van de kerk begin Januari, komt in een voorlopig rapport tot de conclusie, dat de geruchten over che- mlso.he Inwerking op honderd procent onjuist zyn. HANOI (AFP) Noord-A'ietnam heeft vrijdag drie Amerikaanse piloten vrij gelaten. rijdagavond zijn zij per vlieg tuig van de internationale controlecom missie naar Vientiane in Laos gereisd. Het zijn majoor Norris Miller Overly rV ,^est~Virgin ië, kapitein John David Blake uit Tennessee en de marinier David Paul Hatheny uit Indiana. ^oorstanders van meer steun aan de Sowjet- Russische landbouw hebben de strijd in het Kremlin ter verkrijging van de beleggingsgelden die oorspronkelijk aan de landbouw waren toegezegd verloren. De reden is waarschijnlijk, dat de militaire machine steeds meer opeet van de hulpbronnen. Zo beoordelen ervaren niet- ccmmunistische waarnemers die de openbare te kenen van de lange strijd gevolgd hebben de situatie. Die tekenen hebben bestaan uit arti kelen in de Sowjet-pers en een paar redevoe ringen door leiders, die, dikwijls in indirecte bewoordingen, over de landbouwbeleggingen spraken. Zoals gewoonlijk, zijn de problemen niet duidelijk gesteld voor het publiek, dat geen stem heeft in de strijd tussen speciale belan gengroepen. Dmitry S. Polyansky lijkt degene te zijn, die persooniyk het meest heeft verloren. Polyansky heeft veel van de Verenigde Staten en Canada gezien en gaat gemakkelijk om met westerlin gen. Hy is lid van het Politburo, de groep van elf die het nationale beleid bepaalt. De belang rijkste man in deze groep is secretaris-generaal Leonid L Brezjnev. Polyansky is ook een van de eerste vice-premiers in het regeringsappa raat, dat de besluiten van het Politburo uitvoert Hij is verantwoordelijk voor de landbouw. Het fundamentele landbouwbeleid is in maart 1965 door Brezjnev uitgestippeld. Hy beloofde hogere prijzen voor de landbouwprodukten en 71 miljard roebel (78,9 miljard dollar) aan beleg gingen in 1966-'70, waarvan 41 miljoen roebel van de regering zou komen en de rest door de landbouwbedrijven zelf moest worden opge- bra«dit. Alle landbouwbedryven zijn staatsbezit of staan onder controle van de staat. Het doel van het program was de traditionele Sowjet- vervvaarlozing van de landbouw, welke ondoel treffend is gebleven en niet in staat om de 237 miljoen Russen te voeden, te overwinnen Bijna een jaar geleden, na een recordoogst in 1966, liet Polyansky openlijk de klacht horen, dat .sommige kameraden' probeerden de landbouwbeleggingen te verminderen. Deze ka meraden meenden klaarbiykeltjk dat andere din gen belangijker waren en het met de landbouw toch wel goed ging. In september besloot het Politburo om de landbouw 13 procent minder aan regeringsbelegging te geven in de periode 1966-1970 dan Brezjnev in maart 1965 had toe gezegd. Polyansky deed in oktober een aanval met een artikel, waarin hy .sommige mensen' bekri tiseerde wegens gevaarlijke tendensen om de landbouwbeleggingen te verminderen. Die men sen bevonden zich in het economische planning bureau van de regering, dat geleid wordt door premier Kosygin. Polyansky haalde in zijn ar tikel Brezjnev aan als steun, en in een grote rede op 3 november, herhaalde Brezjnev enige argumenten van Polyansky, die inderdaad als steun klonken. Sindsdien is in een aantal artikelen onderstreept hoezeer de landbouw profijt heeft getrokken van de hogere prijzen, en hieraan werd toegevoegd dat de landbouw uit eigen bronnen kan beleg- De gang van zaken bij de Instorting is volgens TNO de volgende geweest: de kolom onder de klokkenstoel is bezwe ken onder de druk. Hierdoor kwam het dak van het voorportaal naar beneden. De ontstane luchtdruk blies de muren weg. Volgens TNO is de oorzaak van de instorting, dat de kolom niet sterk genoeg was. Uit de berekening van TNO over de belasting en de sterkte van de kolom is gebleken, dat onvol doende rekening Is gehouden met on gunstige factoren op te vangen. Deze re serve had er moeten zijn om bijvoor beeld de volgende ongunstige factoren op te vangen: extra belasting tenge volge van temperatuurverschillen, on gunstige belasting door excentriciteit, vermindering der sterkte van de kolom door vochtinvloed. lange duur der be lasting en slankheid der kolom. TNO heeft geconstateerd, dat er in verband met de instorting geen af wijkingen van het bestek zijn ge constateerd. TNO heeft bovenstaan de gegevens mondeling aan het kerk bestuur verstrekt. Het definitieve rapport zal over ongeveer 14 dagen uitkomen- Daarin zijn alle berekenin gen exact opgenomen. Uitdrukkelijk wordt hierbij vermeld, dat noch de aannemer, noch de archi tect, noch het constructiebureau, noch andere hiery betrokken instanties zyn gewoonte was geweest, Brezjnev als de grote gehoord over deze standpunten van held van die beslissing genoemd. Dit feit enTNO, zo wordt namens het kerkbestuur de hele recente trend doet sommige waarnemers meegedeeld. In verband met het van net vermoeden, dat Brezjnev zich persooniyk aan1 ^gin af aan door het kerkbestuur inge- -- - nomen standpunt, dat de kerk alleen weer in gebruik genomen zal worden, indien volledige veiligheid kan worden gegarandeerd, zal het kerkbestuur aan TNO een opdracht geven om een nader onderzoek te verichten over de toestand van het gebouw. weer ontbrak Polyansky. Zyn protesten zijn aan het afsterven, hoewel zy waarschijniyk niet geheel In de meest recente openbare mekling van de beslissing van maart 1965 werd niet, zoals de WERELDGEBEUREN gen om verbeteringen aan te brengen. Dit leek erop neer te komen, dat de landbouw het zonder grote regeringsbeleggingen kon stellen. Kosygin sprak in december tot de plaatselijke bestuurders die voor de landbouw verantwoor delijk zijn. maar Polyansky was daar niet by. ,Een reden voor zyn afwezigheid werd niet vermeld. Onlangs heeft Brezjnev gesproken tot in de landbouw werkzaam zijn, de partijleden, en zijn toezeggingen heeft onttrokken, omdat an dere eisen dringender zouden zyn. De dringend ste zijn de militaire uitgaven. De Sowjethulp aan Noord-Vietnam kost steeds meer en voor de modernisering van de eigen strijdkrachten der Sowjet-Unie zijn duurdere wapens nodig. Waar nemers menen, dat het voornamelijk de politieke wereldsituatie en de gevolgen daarvan voor de Sowjetuitgaven voor de defensie zyn. welke het beleggingsprogram van de landbouw heeft getroffen. De Sowjetlandbouw bUjft, ondanks de besnoeiingen, vooruitgaan. Maar het gaat lang zaam, te langzaam om het vertrouwen te wek ken, dat de produktiedoeleinden van 1966-1970 zullen worden bereikt. Op het belangrijke terrein van de graanpro- duktie betekent de teleurstellende oogst van verleden jaar dat de record oogst \-an 1966 door de eerstvolgende dne oogsten moet worden ge ëvenaard om het geplande vljf-jarengemiddelde te halen. En er is geen enkele waarnemer die dit voor mogelijk houdt. (ADVERTENTIE koffie cognac bonbons 150 gram 85 niet duur we/ heerlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3