BEROEP OP BURGERZIN VAN MIDDELBURGSE VROUWEN BADMODE 1968: BIKINI'S VAN MINI TOT BERMUDA Moderne keukens VRIJWILLIGSTERS VÓÓR! VAN EN VOOR HAAR Zaterdag 17 februari 1968 zaterdagnummer MEVROUW M. DRIJBER-HALBERTSMA MEVROUW G. ik. HtSbEUNK-MUNDRlA MIDDELBURG - Nog even, en het is zover. Dertien mei opent staatssecretaris mr H. J. van der Poel het dienstencentrum voor bejaarden in het oude Schutters hof. Een kroon op het werk van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening. Méér en belang rijker is: een kroon op het werk voor de Middelburgse bejaarden. Plant daar gaat het tenslotte om: de hulp aan bejaarden. Dal moet ook centraal staan voor de Middelburgse dames die er willen gaan helpen. Mevrouw M. Drijber-Halbertsma, pre sidente van de WH-Middelburg eD me vrouw G. K. Hessellnk-Mondrm, presidente van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, afdeling Middel burg, de twee dames die zien vanat 1964 enthousiast voor net dienstencen trum hebben ingezet, leggen daar de nadruk op: .Het functioneren van het dienstencentrum valt en staat met het werken van vrijwillige krachten. We hopen een beroep tr doen op de burgerzin van de georganiseerde vrou wen, maar. en dat is belangrijk, het moet niet gaan uit een opwelling van weldadigheid. We hebben mensen nodig die willen komen en die ook blijven komen. Er zijn genoe' vrouwen die het weieens leuk lijkt om er te gaan hel pen. Maar' die moeten we juist niet hebben. We willen mensen waar we op kunnen rekenen, die óók komen als het mooi weer is en ze eigenlijk naar het strand zouden willen gaan. Als vrijwilligster moet je je bewust zijn van de taak die je op je genomen hebt: een ander rekent op je. Als ze het voor hun eigen genoegen doen heeft het werk geen gezonde basis. De satisfactie van het werk ligt hierin dat je een taak volbrengt'. Boven de veertig Iedereen die dat goed begrijpt is wel kom, natuurlk. Maar de stichting dienst verlening aan bejaarden gelooft dat ze 't zal moeten nebben van de (grote; groep vrouwen boven de veertig. Daaronder zitten de huisvrouwen meestal met kleu ters en kleine kinderen waar ze de handen aan vol hebben ,Die zitten nog letterlijk met de kinderziekten', zegt mevrouw Drijber Als Jantje de maze len heeft blijft moeder thuis, en dat :s logisch. Maar wij hebben daar niet zoveel aan De huisvrouwen boven de veertig zijn meestal uit de kleine kin deren en kunnen zich door alle hulpmiddelen voor de huishouding mak kelijker een morgen of middag vrij maken. Kan de jeugd ook helpen De moeilijkheid met de jeugd, voor zover die er tijd voor heeft, is dat de afstand zo groot ls. Wij hebben ouders of familie die wel eens hulp nodig hebben. De jeugd ls gewoon nog met toe aan die handreiking aan bejaar den ,In sommige steden wordt de jeugd ingeschakeld in de .buitendienst', aldus mevrouw Hessellnk. .Er zijn van die klusjes, die maar een minuut tijd ver gen. Bijvoorbeeld. d<_ hoofdkraan ran de waterleiding afsluiten bij strenge vorst. Er zijn van die huisjes waar die dingen op ongelukkige plaatsen zitten, onder een luik bij de voordeur of zo Moeten die bejaarden alle mogelijke moeite doen: mat opzij, luik optillen, enzovoort. Het zou hier ook allemaal wel te realiseren zijn, maar we zijn er gewoon nog niet aan toe, zoals we ook nog niet toe zijn aan bepaalde details van het programma in het dien stencentrum. Het voorlichtingsbureau voor de voeding heeft vootr alle enthousiaste sportbeoefenaars en sportbewonderaars nog eens uitgeknobbeld wat een jonge sportman of -vrouw dagelijks het beste kan gebruiken. Dat alles omdat juist nu, tijdens de Olympische Spelen, de sport in het te ken van de belangstelling staat. Dit is de basisvoeding: 0,75 tot 1 liter melk, karnemelk of yoghurt, 225 tot 300 gram vlees of vis, twee flinke plakken kaas, een paar maal per week een ei, bruin-, volkoren- of rog gebrood naast het wittebrood een flinke portie gekookte groente en wat rauwe groente, iedere dag fruit, vocht in de vorm van vruchte- sap, bouillon naast de melk. Tekent het voorlichtingsbureau er nog bij aan, dat juist in het begin van de sporttraining een eiwitrijke voeding nodig is in verband met de ontwikkeling van de spiermassa's. Leerlingen van middelbare scholen in Amerika worden vertrouwd ge maakt met het begrip industriële vormgeving. Dat gebeurt, aldus IV- nieuws uitgave van de stichtingraad, instituut en centrum voor in dustriële vormgeving in Amsterdam) door middel van een reizende tentoonstelling die beginselen van vormgeving' heet en onderdeel is van een groter project, getiteld Opvoeding van consument-gebruiker.' Achter deze bijzondere vorm van voorlichting staat de afdeling indu strieel ontwerpen van een universiteit in Alabama. Theepot schoon- af niet schoonmakenf Sommige huisvrouwen zijn er heilig van overtuigd dat het niet moet, voor de smaak. Anderen boenen hem elke dag hardnekkig weer blinkend schoon, voor de hygiëne. Nog weer anderen werken met vlagen, in de schoonmaakwoede schoon, en dan ook goed schoon, en verder maar lekker omspoelen. Het instituut voor de thee wil de theeminnende huisvrouwen gaarna van dienst zijn en heeft enkele beroepsproevers aan het werk gezet. Kopje thee-vuil en kopje thee-schoon waarschijnlijk. Het resultaat is het advies om de pot wel schoon te houden. Aanzetsel aan de binnenkant van de pot be nadeelt de smaak van de thee, aldus de instituutmensen. Wel graag goed naspoelen als er afwasmiddelen worden gebruikt, anders blijft er noniet veel van de theesmaak over. De nieuwste Parijse mode met veel, heel veel bloot, is niets voor Britse mannequins. Vier vooraanstaande Landense manncquinbureaus hebben hun meisjes verboden de vorige week door de Parijse modeontwerper Yves Saint Laurent getoonde doorzichtige blouses te laten zien, waar onder naar de aanwijzingen van de Fran.se couturemeester geen beha. gedragen dient te worden. De Britse bureaus brandmerken deze Crea tie als .uitermate vulgaiP en smakeloos Ans Schut, de gouden 3000-meterrijclster van Grenoble heeft kern achtige uitspraken gedaan: over twee jaar stopt se er mee. Dan wil ze zich aan man, nu nog verloofde, eventuele kinderen en huishouden gaan wijden. Apeldoorn, dat dolblij is met deze burgeres, gaat haar als ze terugkomt in de bloemetjes zetten. En behalve de bloemetjes in de uit- zetspulletjes. Waarmee dan weer een wens van de donkerblonde schaatsster wordt vervuld. BRUSSEL heeft zo zijn moeilijkheden Deze week werd de aandacht even van de regering afgeleid: er moest een miss Brussel worden ge kozen. De problemen tussen de Vlamingen en Walen worden terzijde gezet om de schoonste mciskes uit de Belgische hoofdstad te bekijken en te bekronen. Tweede en derde werden twee andere ,gebikinide' schonen: Aude Sooville en Silvia Janssens. Bedmode 196$: veel kleuren, zoals in deze beide eendelige badpakken. Links een model van bouclé-antron in de kleu ren roze, groen en blauw. Rechts een badpak met- halterlijn waarvan de diepe voor uitsnijding op de maag met een veter wordt aangeregen. Het. materiaal wt lycra met nylon in blauw met roze en groen. Tweedelig badkostuum in bermuda/stijl, gemankt uit bouclette-dropnyl met witte, op Tahiti geïnspireerde dessins op marineblauwe ondergrond. Ill RUWE u»nnfUT-jL| uw handen vragen erom Voorlopig zijn we nog bezig met de grote Hjnen. Geen idee Hoeveel bejaarden zullen gebruik gaan maken van het dienstencentrum? De dames hebben er geen idee van. Als voorbeeld noemt mevrouw Hessellnk Wageningen, waar het gebruik van het bejaardendienstencentrum hoge vlucht heeft genomen. Mevrouw Drijber voegt er onmiddellijk aan toe dat het in Mid delburg ook zo zal gaan: ,Als het een maal loopt, lukt het ons ook.' Daarbij zij opgemerkt dat Zeeland de meeste bejaarden heeft. Middelburg heeft zelfs het hoogste percentage in Zeeland: ruim 13 procent tegenover het landelijk ge middelde van 9.8 procent. In ieder geval komen de 80 tot 90 be jaarden van de socitëei". van het UW en de 50 tot 60 bejaarden die regel matig de culturele morgens bezoeken. En de aangepaste hulp die men in het centrum gaat geven zal ongetwijfeld aftrek vinden: behalve het verzorgen van warme maaltijden, kunnen bejaar den er geholpen worden in een wasse rette. ze kunnen er zelf baden, of gebaad worden door oud-ver pleegsters. Er zal een pedicure komen en een dokter. ,We denken aan een soort consultatie bureau voor geriatrie, waar bejaarden eens kunnen praten over hun ongemak ken en kwaaltjes, die ze niet de moeite waard vinden om met de huisarts te bespreken, wetende dat de wachtkamer erg vol zal zijn.' Mer eikaar, voor elkaar Ons dienstencentrum is er voor iedere zelfstandige bejaarde die hulp nodig heeft. Alle groeperingen die zich ln de provinciale hoofdstad inet de bejaarden zorg bezighouden steunen het centrum. In het stichtingsbestuur zijn bijvoor beeld alle kerken vertegenwoordigd. Pastoor Snel vertegenwoordigt alle klei ne kerken in Middelburg: de charitas- instelling der r-k kerk, de diaconie der Adventkerk, het diaconaal fonds der Doopsgez. Gemeente, de diaconie der Evangelisch Lutherse gemeente, het Le ger des Heils, de diaconie der Moluks Evangelische kerk en Humanitas. Van de diaconieën van de hervorm de en de gereformeerde gemeenten hebben ook afgevaardigden zitting in het bestuur. Mevrouw Drijber: ,De ker ken hebben onderling een goede ver deelsleutel gevonden voor de financiële steun, de samenwerking met alle groe peringen, ook met de dienst sociale zaken van de gemeente met de algemene bond van bejaarden en de algemene ge zinsverzorging en met de kruis verenigingen is fantastisch. We zitten allemaal broederlijk om de tafel, het gaat allemaal met evenveel plezier, dat enorm leuk; met elkaar komt het voor elkaar.' De heer J. W. Eising uit Waalwijk is benoemd als consulent voor het bejaar- denwerk. Hij is maatschappelijk wer ker, zorgt voor het contact tussen be jaarden en gemeente en fungeert als vraagbaak voor de bejaarden. Hij zal ongeveer tien dames per dag nodig hebben voor het vrij will i gsterswer k ln het dienstencentrum. Vrijdag 23 februari wordt in het Schut tershof een voorlichtingsbijeenkomst ge houden. Alle leden van de diverse or ganisaties in Middelburg hebben een uit nodiging- hen hoopt men zeker weerklank te vinden. Op het eerste schrijven van mevrouw Drijber in november 1964 hebben alle verenigingen positief gereageerd. .En bovendien', zegt mevrouw Hessellnk, ,via deze verenigingen heb je al een zekere voorselectie. Iedereen ls welkom, natuurlijk. Maar vrouwen die zich al geschikt hebben in een zekere regelmaat ên discipline van een vereniging zullen misschien meer ernst maken met de .discipline' van het dienstencentrum. Ze zijn ervan overtuigd dat er genoeg behulpzame handen zullen zijn: ,Wfj hebben vertrouwen in de hulpvaardig heid van de Middelburgse vrouwen'. bezoekt onze showroom LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. VHssings» Singsl 16-13, Te'elwi (011 80)-5065 Brol3:Crogtdijk5%Td (01600)-23744 slns: oranje met geel, violet en groen, hardroze met wit en oranje. Ook veel turquoise dat verwerkt wordt met witte strepen of ruiten, met een hard blauw-groen, of met inzetten van ge bloemd of gestreept materiaal. Naast de bikini met het krappe broekje, soms vooi-zien van een brede lakcein tuur, is de bikini met bermudabroek in bescheiden mate aanwezg. Het bij behorende bovenstuk heeft soms een heel klein mouwtje. De materialen zijn de bekende synthetische weefsels en breisels die snel drogen en vormvast zijn antron-nylon "met jersey- en bouclé-effecten, lycra, helanca." drop- nyl, cr:lor, rilsan. Een nieuw (Frans) materiaal in dit rijtje is obtel met bouclette- of jersey-effect, dat vooral in de zon glinsterend van uiterlijk is. Voor de mannen: badbroeken mét pijpjes (soms tot bermudalengte) en bedrukt met kleurige dessins, geïn spireerd op motieven uit China en Ta hiti. Voor paartjes die een bijzondere eensgezindheid willen demonstreren zijn er badbroeken met een bijpassende bikini van hetzelfde materiaal en in dezelfde kleurstellingen. De gTotc mannen van de badpakkenmode die leder Jaar de .stoffering' van onze stranden bepalen, moeten zoetjes aan wel aan het eind van hun la lijn raken. Alle dekbare stadia zijn immers gepasseerd: de hyperkleine bikini werd (eventjes) overtroffen door .topless' en omdat men toen, naar algemeen gel dende normen althans, niet verder kon kwam de reactie in de vorm van bad pakken met hoge halslijnen en kleine mouwtjes. Van vrijwel alle details uit de bad mode der afgelopen seizoenen is iets blijven hangen in die voor zomer 1968 De bikini is er van mini tot maxi, er zijn wat vierkante en ovale .halzen met een brede of smalle schouder band. Er zijn wat hoog opgesneden halslijnen, maar de V-vormige hals uitsnijding met een tamelijk brede schouderband wint het. De rugdecol letés blijven diep, zodat een maximaal aantal vierkante centimeters huid dooi de zon kan worden beschenen. Er wordt weer gestoeid me- alle moge lijke uitsnijdingen in de stof van het badpak, een grap die enkele seizoenen geleden al eens tot een ware rage ls uitgegroeid. Ditmaal worden die uit snijdingen vooral rondam de tailel ge situeerd, met als resultaat dat een ééndelig badpak op een tweedelig exemplaar lijkt. De voorkant van zo'n badpak is hoog en als het ware ,op- fehangen' aan twee elastische schou- erbanden d:e zijwaarts ovei de schou ders verdwijnen en onder de oksels door weer m het badpak terechtko men. De stijl uit de jaren twintig doet ook een aarzelend stapje in dè richting van het badpak. Onder het motto .stijl 1925' worden pakken ge maakt die eigenlijk meer op mouw loze turnpakjes lijken, al hebben ze we' een V-vornnge halsuitsnijding en een laag geplaatst half ceintuurtje op het voorpand. De favoriete kleur is voorlopig zwart met een belijning van witte biezen. Sommige ontwerpers hebben het creatieve kruit helemaal op het decolleté verschoten. Met als resultaat halsbanden in T-vorin, en ge drapeerde beha's met schouderbanden die in het midden ervan samenkomen, soms bijeengehouden door een vergul de ring. Ook het decolleté dat Lot on der de maag doorloopt en met een grove veter wordt aangeregen is er weer bij. KLEUREN Geen revolutionaire ideeën dus in de badmode 1968; wel veel kleuren, meer dan ooit tevoren! In abstracte des sins wordt oranje met roze of met mauve en w:t gecombineerd. Tahiti en Mexico hebben de inspiratie gele verd voor heel wat dessins en kleu rencombinaties, Het klassieke wit wordt ln bikini's en eendelige badpak ken verwerkt, naast marine met wit en de combinaties rood-wit-blauw en oranje-wit-blauw die in de Parijse mo de van dit voorjaar hoog genoteerd staan. Voorts een enkele kleurig ju- gendstilmotief op donkere ondergrond, nog een enkel brocaatpatroontje. wat goudgeel en oranje, en mengelingen van exotische kleuren in bloemdes-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17