TRAGEDIE VIETNAM Zaterdagnummer KERN WOORDEN UIT DE PZC VAN 6 FEBRUARI VTETMINHde revolutio naire beweging in Vietnam, die president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam oprichtte in de onafhankelijkheidsstrijd tegen Frankrijk. Vietminh is de af korting van Viet Nam Doc Lap Dong Minh Hoi (comité voor de onafhankelijkheid van Vietnam. VIETCONGNationaal be vrijding:,.Vont van Zuid-Viet- nam. Vietcong is een afkorting van de naam Viet Nam Cong- San (Vietnamese communis ten) 9 KWO-MIN-TANG: naam van de vroegere Volkspartij in China. In zijn opzet een vrij links gerichte partij, maar met name onder het bewind van Tsjang Kai Sjek steeds meer onder rechtse invloed gekomen. 0 ESCALATIE: Met deze uit drukking wordt bedoeld de trapsgewijze verscherping van een oorlog. De term is afkom stig van de Amerikaanse theo reticus Herman Kahn, die een .ladder' opstelde met 44 spor ten. Elke sport betekent een fa se verder naar een volledig we derzijdse atomaire vernieti gingsoorlog (nr. 44). De onder ste sport is de koude oorlog. 0 SLACHTOFFERS: De nu al 25 jaar, door korte rustpau zes onderbroken, oorlogshande lingen in Vietnam, hebben al vele tienduizenden slachtoffers gevergd. De communistische Vietcongtroepen hebben sinds begin 1964 meer dan driedui zend Zuidvietnamese dorps hoofden en andere regerings functionarissen gedood en bijna tienduizend boeren van het le ven beroofd, waardoor het plat teland zonder leiders achter bleef. Hoog is ook het aantal slachtoffers onder de Ameri kaanse militairen in Vietnam: meer dan 100.000 naar schat ting. Ook het Zuidvietnamese leger leed een verlies van enke le tienduizenden doden. Daar naast zijn er duizenden slacht offers gevallen onder de bur gerbevolking: alleen al de laat ste weken bijna 20.000. Opnieuw is de wereld de afgelopen weken op schokkende wijze bepaald bij de ge beurtenissen in Vietnam. Tientallen jaren al duurt de uitzichtloze strijd in dit deel van Azië, waar hele generaties zijn, die niet weten wat vrede is. Steeds duidelijker is de laatste tijd gebleken, dat uit een oogpunt van internationale verhoudingen van een lokaal conflict geen sprake meer is, maar dat het in Vietnam gaat om een con flict van veel grotere betekenis. Wat de laatste veertien dagen in Zuid-Vietnam is gebeurdbetekent opnieuw een versnelling van het reeds enkele jaren geleden op gang gekomen zogenaamde escalatieproces verscherping van de oorlog). In het kort releveren wij in chronologische volgorde de gebeurtenissen en feiten, die stap voor stap hebben geleid tot wat nu wordt genoemd de tragedie van Vietnam. 10E EEUW NA CHRISTUS: Voor Vietnam breekt een bijna duizendja rige periode aan, waarin het afhan kelijk is van de machtige nabuur China. Toch weet Vietnam in al die eeuwen zijn eigen identiteit te be houden. 1859 -1883 In een periode, dat met name Enge land en Frankrijk him positie in de wereld versterken door gebiedsuit breiding overzee, bezetten Franse troepen Indochina: Annam, Tonkin en Cochin-China, waarvan het huidige Vietnam deel uitmaakte. nistische gevaar in Ziiid-Oost-Aziê. Tot dan hadden de VS zich afzijdig gehoudenNiet alleen, omdat zij met betrokken wilden worden In eert ko loniale oorlog, maar ook omdat z\) die afkeurden. FEBRUARI: Ho Tsji Minh richt de Vietnamese arbeidsparty op, die men als opvolger kan beschouwen van de eerder opgeheven Communistische Partij van Indochina. 1954 1890 In het plaatsje Vinh wordt Nguyen Tat Thanh geboren., later beter be kend als Ho Tsji Minh. 1920 Dezelfde Ho Tsji Minh behoort in Tours tot de oprichters van de Fran se Communistische Partij. 1940 SEPTEMBER: Japanse troepen, met steun van in Indochina gestationeer de Franse troepen (aanhangers van Vichy) bezeten Annam, Tonkin en Cochin-China. 1941 JUNI: Ho Tsji Minh richt de tegen Japanse bezetters gerichte Vietminh- verzetsbewegtag op. Deze wordt fi nancieel en materieel gesteund' door de Verenigde Saten. Hoewel in naam een nationalistisch onafhankelijkheidsfront werden de sleutelposities ingenomen door com munisten. 1945 MAAKT: De Japanners schakelen de met hen collaborerende Fransen ge heel en al uit, waardoor de tot dan in stand gebleven Franse controle op het leven in Vietnam uitvalt. De Vietminh profiteert hiervan door met name het platteland van Noord-Viet nam onder haar controle te brengen. AUGUSTUS: Einde van de tweede wereldoorlog. 10-28 AUGUSTUS: Het Vietnamese bevrijdingsleger komt openlijk in op stand. Hanoi in het noorden en Sai gon in het zuiden worden ingenomen. Keizer Bao Dai doet afstand van de troon. Ho Tsji Minh installeert een voorlopige regering. AUGUSTUS: Op de conferentie van Potsdam tussen de .grote vier' wordt Vietnam in tweeën gedeeld, met de zestiende breedtegraad als grens. Het noordelijk deèi komt onder Chi nese bezetting (de Kwomintang van Tsjang Kai Sjek, In 1949 uit China verdreven door de communisten), het zuidelijke deel krijgt een Britse be zetting. 2 SEPTEMBER: Ho Tsji Minh pro clameert de onafhankelijkheid van Vietnam. In zijn onafhankelijkheids verklaring gebruikt hij hele zinnen uit de Amerikaanse .Declaration of Independence' en uit de Franse ver klaring van de rechten van de mens. SEPTEMBER: Geheel in overeen stemming met het verdrag van Pots dam bezetten Britse troepen het zui- delijk deel van Vietnam. 3 OKTOBER: De Britten laten Fran se troepen toe in het door hen be zette deel van Vietnam. De Engel sen trekken zich geleidelijk terug. NOVEMBER: Ho Tsji Minh ontbindt de Indochlnese communistische par tij. 1946 sen Frankrijk en Vietnam beginnen over de status, die het land binnen de Franse Unie zal hebben. SEPTEMBER: Onderhandelingen mislukken. NOVEMBER: Uitbreken van de vijandelijkheden. Tijdens een beschie ting van de Noordvietnamese haven stad Haiphong worden zesduizend burgers gedood. 1949 MAART: Onder ex-keizer Bao Dal sticht Frankrijk de staat Vietnam. OKTOBER: De Chinese communis ten behalen de overwinning op de na tionalisten. die zich terugtrekken op het eiland Formosa. 1950 Communistisch China, de Sowjet- Unie en de satellietlanden erkennen de Democratische Republiek Viet nam van Ho Tsji Minh. De Ameri kanen bemoeien zich voor het eerst met de oorlog in Indochina. Frank rijk krijgt grootscheepse miütaire hulp uit de VS om de strijd in Viet nam te voeren. De Fransen hadden de plotselinge ommekeer in de Ame rikaanse politiek ten aanzien ran In dochina te danken aan het uitbreken van de Koreaanse oorlog, die de Amerikanen opmerkzaam maakte op het in hun ogen dreigende cotnmu- in Vietnam lijdt met de Bien Phoe, een bolwerk in het noor den van Vietnam, een verpletterende nederlaag tegen de Vietminh. Frank rijk besluit zich temg te trekken uit Vietnam. Op dit punt eindigt het eerste hoofd stuk uit de bewogen en tragische ge schiedenis van Vietnam na de tweede wereldoorlog. Ho Tsji Minh heeft zijn gezag voorgoed gevestigd in Noord-Vietnam. Was hij nationalist of communist. 1 Wellicht een menge ling van beide. Nationalist, waar het de onafhankelijkheidsstrijd van zijn land betrof, communist als men op zijn verleden afgaat. Pas toen de VS zich in 1950 met het conflict in Indo china gingen bemoeien door middel ivxn bewapening van de Franse troe pen, heeft Ho steeds meer steun ge zocht in het communistische kamp. Zijn houding ten opzichte van de VS tijdens en in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, het als model staan van de Amerikaanse onafhan kelijkheidsverklaring voor de onaf hankelijkheidsverklaring van de De mocratische Republiek Vietnam, de ontbinding van de Indochinese Com munistische Partij, dit alles toijst meer in de richting van een onaf hankelijke koers dan van een com munistische. Of Ho Tsji Minh. zou al die jaren een duivels spel moeten hebben gespeeld om de wereld een rad voor de ogen te draaien. En dat is moeilijk te geloven. 1954 Tussen 8 mei en 21 Juli 1964 wordt de zogeheten conferentie van Genève gehouden, gewijd aan Indochina. Vier staten worden onafhankelijk: Laos en Cambodja en Zuid- en Noord- Vietnam. De communisten krijgen toestemming zich te hergroeperen in twee noordelijke provincies van Laos. Cambodja wordt onafhankelijk zon der gebied aan de communisten te moeten afstaan. Vietnam wordt ge splitst in een (communistisch) noor delijk en een niet-communistisch zuidelijk deel. Grens tussen beide de len werd de 17e breedtegraad, de zo genaamde demarcatielijn. Bij het Verdrag van Genève zijn betrokken: Frankrijk, de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië, Chinese Volksrepubliek. Cambodja, Laos en Noord-Vietnam. Zuid-Vietnam en de Ver. Staten heb- be het Verdrag van Genève niet on dertekend. In het verdrag werd een regeling getroffen voor drie zaken: 1. het einde van de vijandelijkhe den in Indochina werd officieel bekrachtigd: 2. Vietnam werd voorlopig in twee- en gedeeld. Binnen twee jaar zou den in beide delen verkiezingen wor den gehouden, waardoor beide delen weer herenigd zouden kunnen wor den: 3. ingesteld werd een apparaat om de vrede te verzekeren en de een heid van het land te herstellen: de Internationale Controle Commissie, met als leden Canada, India en Polen 7 JULI: De machteloze keizer Bao Dai benoemt de door de Amerikanen naar voren geschoven Ngo Dinh Diem tot premier van Zuid-Vietnam. SEPTEMBER: Opgericht wordt de Zuid-oost Aziatische verdragsorgani satie (SEATO), waarbij zich ook aansluiten Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos. Dit in strijd met de Ge- neefse akkoorden. 23 OKTOBER: President Eisenho wer van de VS biedt premier Diem zjjn steun aan. In eerste instantie wordt financiële steun verleend voor de hulp aan de uit Noord-Vietnam gekomen vluchtelingen (ongeveer 900.000, van wie de meesten katho liek). In zijn brief schrijft Eisenhower o m .Doel van dit aanbod (bedoeld wordt de financiële steun) is de regering van Vietnam te helpen in de ontwik keling en de handhaving van een krachtige levensvatbare staat, die militair in staat is weerstand te bie den aan pogingen tot revolutie of agressie. De regering van de VS ver- wach, dat deze hulp in overeenstem ming zal zijn met het aandeel van de Vietnamese regering de nodige her vormingen aan te brengen. Zij hoopt, dat deze hulp, samen met uw eigen voortdurende pogingen, doeltreffend zal bijdragen tot een onafhankelijk Vietnam onder leiding van een sterke regering. 1955 MAART Drie secten in Zuid-Viet nam, die het niet eens zijn met het pro-westerse beleid van Diem, ko men Ln opstand. Onder meer wordt er gevochten in de hoofdstad Saigon. 20 JULI: De door Noord-Vietnam in- gevolge de akkoorden van Genève voorgestelde conferentie over verkie zingen in geheel Vietnam wijst Diem van de hand. OKTOBER: Keizer Bao Dai wordt afgezet. Diem wordt bij referendum tot staatshoofd gekozen. 1956 JULI: De door .Genève' in het voor uitzicht gestelde verkiezingen gaan niet door. Noord-Vietnam, tot dan nog van de veronderstelling uitgaan de, dat bij vrije verkiezingen het land weer een zou kunnen worden (onder communistische regime), be sluit tot een politiek van geweld, om zijn doel een verenigd Vietnam te verwezenlijken. 1957 MEI: Diem bezoekt de VS. Eisenho wer cs zien in hem de bestrijder van het communisme. Hy wordt met alle egards, voorbehouden aan een be vriend staatshoofd, ontvangen. De VS besluiten voort te gaan het regi me van Diem financieel te steunen. Een groot deel van die hulp komt terecht in de militaire sector. In el- gen land is Diem erin geslaagd de oppositie grotendeels de mond te snoeren. OKTOBER: Communistische rebel len plegen een bomaanslag in Sai gon, waardoor een dozijn Amerikaan se adviseurs wordt gewond. 1958-1959 Het regime Diem, dat aanvankelijk met steun van Amerika, zijn gezag over een steeds groter wordend deel van Zuid-Vietnam kon uitbreiden, komt in eigen land hoe langer hoe geïsoleerder te staan. 1960 DECEMBER: Vanuit Hanoi (hoofd stad van Noord-Vietnam) komt het bericht, dat is opgericht het nationa le front voor de bevrijding van Zuid- Vietnam. kortweg Vietcong ge noemd. 1961 De gevechten met communistische guerrillastrijders nemen toe. In dat jaar wordt de eerste Amerikaan (mi litair adviseurgedood. 18 OKTOBER Elite paratroepen doen een mislukte greep naar de macht. De Ver. Staten, bezorgd over de toenemende spanningen in Viet nam. voeren hun hulp op. APRIL: In Vietnam worden nu de eerste strategische dorpen gebouwd om de strijd tegen de communisti sche rebellen beter te kunnen voe ren. DECEMBER: De Internationale Con trole Commissie komt met bewijzen, dat Noord-Vietnam het bevrijdings front steunt. Tevens onthult de ICC, dat de regering Diem oorlogsmate riaal uit de VS ontvangt. In beide gevallen is er sprake van schending van de akkoorden van Genève. 1962 Ruim dertig Amerikanen sneuvelen dit jaar ln Zuid-Vietnam tijdens ac ties togen de Vietcong. 1963 MEIBetogingen van de boeddhis ten tegen de regering Diem. Na we kenlange betogingen (waarbij o m openbare zelfverbranding door enige boeddhistische monniken) wordt op 21 augustus de noodtoestand afge kondigd. 1 OKTOBER: Een militaire staats greep maakt een eind aan het be- wind-Dtem. De president en zijn broer worden gedood. 20 JULI: Het nationale bevrtjdings- front komt met een programma van vier punten: a - de Amerikanen moeten weg uit Vietnam: b - de regering van Zuid-Vietnam moet de bouw van strategische dor pen opgeven; c - er moet een nationaal coalitieka binet worden gevormd, waarin alle stromingen zijn vertegenwoordigd d - Zuid-Vietnam moet een neutrale buitenlandse politiek voeren. Met de val van de regering-Diem eindigt het tweede hoofdstuk' Viet nam. Onder het 9-jarige bewind van Diem heeft Zuid-Vietnam zich ont wikkeld tof een weinig stabiele, sterk van de VS afhankelijk geioor- den staat. De binnenlandse moeilijk heden hebben zich aan het eind van Dienis regeringsperiode opgestapeld en de Vietcong is actiever dan ooit. Waaraan zijn de toenemende activi teiten van de communisten in Zuid- Vietnam toe te schrijven, met. name in de laatste jaren tan de periode- DiemT Bij de deling van Vietnam Noord en Zuid leefden bij het i nistische Noord-Vietnam en zijn lei ders de gedachte, dat een verenigd Vietnam binnen enkele jaren een feit zou zijn. Immers: de communisten gingen ervan uit, dat algemene ver kiezingen zoals voorzien in het Ver drag van Genève, geheel Vietnam in hunmacht zou brengen. Het noor den, dat ongeveer evenveel inwoners telde als het. zuiden (circa 15 mil joen) zou communistisch stemmen en te verwachten was dat. een niet on aanzienlijk deel van de Zuidvietna- mezen eveneens communistisch zou stemmen. Deze mening van de Noordvietnamezen was mede geba seerd op het feit, dat velen in Indo china de Noordvietnamese president Ho Tsji Minh zien als een nationale figuur, de man, die in eerste instan tie ijverde voor een onafhankelijk Vietnam. Hoewel 50.0(H) man aan Viet minh-t roepen in 195Ji van Zuid- naar Noord-Vietnam waren ge trokken, was een belangrijk deel vooral kaderleden in Zuid-Viet nam achtergebleven om volgens de theorie van Ho Tsji Minh de over dracht aan Noord-Vietnam in stilte voor te bereiden. De verkiezingen gingen echter niet door, omdat de Zuidvietnamese president Diem er niets voor voelde. Nadat de commu nisten in het noorden deze teleurstel ling hadden verwerkt, instrueerden zij de achtergebleven Vietminh hun toevlucht te nemen tot geweld, om op deze wijze alsnog het gestelde doel hereniging onder de vlag van Ha noi te bereiken. Dit leidde tot toe nemende activiteit van de Vietcong, die langzaam maar zeker een greep op het platteland kreeg. 1964 30 JANUARI. Opnieuw een staats greep ln Zuid-Vietnam. Generaal Nguyen Khan grijpt de macht. 5 APRIL: De Zuitvietnamese rege ring kondigt de dienstplicht af voor alle mannen tussen de 20 en 45 jaar. 2 AUGUSTUS: Escalatie in de oor logvoering. Noordvietnamese torpe- doboten vallen Amerikaanse schepen aan in de Golf van Tonkin. Het ant woord van de Amerikanen: vergel dingsacties op bases en olieraffinade rijen in Noord-Vietnam. 13 SEPTEMBER: Mislukte staats- 17 JULI: Gedeeltelijke mobilisatie in Noord-Vietnam. In een rede te Ha noi spreekt Ho Tsji Minh van een .algemene oorlog.' 11 SEPTEMBER: Verkiezingen in Zuid-Vietnam. Van de zijde van het bevrijdingsfront volgen gewelddaden, waarbij tientallen slachtoffers val len. De militante boeddhistengroepe ring doet een oproep tot boycot van de verkiezingen. Ondanks dat: 80 procent van de kiezers brengt zijn' stem uit. Voor de te kiezen 117 le den van de grondwetgevende verga dering waren 568 kandidaten ge steld, communisten en neutralisten waren uitgesloten. 22 SEPTEMBER: Toespraak am bassadeur Goldberg voor algemene vergadering VN., waarin hij nadruk kelijk wijst op de doelstellingen van de Amerikaanse hulpverlening aan Zuid-Vietnam: 1. geen heilige oorlog' tegen com munisme. maar wei 2. streven naar politieke, niet naar een militaire oplossing van het ge schil: 3. het volk van Zuid-Vietnam ver zekeren van het recht van zelf beschikking, om zonder enige dwang zijn eigen politieke lot te bepalen! 4. vereniging van Vietnam moet worden besloten door een vrije keus van de volkeren van Noord- en Zuid-Vietnam. Dit zonder inmenging van buitenaf. enigde Naties falen. De feiten wijzen uit. dat in 196', de grondslag werd gelegd voor ver hein- ging van de strijd in Vietnam. Met name de bombardementen op Noord- Vietnam worden als een escalatie' gezien. Ook werden steeds meer Amerikaanse grondtroepen in de- strijd geworpen: bijna S5.000 man in 19(1.',; 1SO.OOO eind 1965; bijna 1,00.000 man eind 1966. ruim 1,50.000 eind 1967 en inmiddels is een aantal van 500.000 Amerikaanse soldaten in Vietnam al gepasseerd. Ondanks soms zware verliezen heeft ook de Vietcong in die periode zijn sterkte opgevoerd. Schattingen lopen uiteen tussen de 30.000 en 1,00.000 man, waarvan ongeveer 60.000 tot 70.000 man geregelde Noordvietnamese troepen, die (in strijd met het ak koord van Genève) over de demar catielijn zijn gekomen, of via Laos en Cambodja het land zijn binnenge komen. 1965 FEBRUARI: Toeneming van het aantal luchtaanvallen op strategische doelen in Noord-Vietnam. Vanaf 7 februari geregelde bombardementen. 19 FEBRUARI: Staatsgreep tegen Khan, die reizend ambassadeur wordt. 12 JUNI: Luchbmachtgeneraal Ky neemt de macht over. Hij stelt zioh aan het hoofd van een uit militairen bestaand oorlogskabinet. 1965 Vredespogingen van de Indiase pre mier Sjastri, van Oe Thant en de Engelse premier Harold Wilson, vin den geen gehoor. JULI: Wederzijds stellen beide b(J het Vietnamese conflict betrokken partijen vredesvoorwaarden, die even wel niet worden aanvaard. Met name de toelating van het bevrijdingsfront aan de conferentietafel vormt een struikelblok, evenals de terugtrek king van de Amerikaanse troepen zonder dat Noord-Vietnam daar tegenover stelt een zelfde voorzie ning ten aanzien van de communisti sche strijdkrachten m Zuid-Vietnam. 1966 5 JANUARI: In een brief aan se cretaris-generaal Oe Thant doet pre sident Johnson een beroep op alle VN-leden Noord-Vietnam te bewegen tot vredesonderhandelingen. Enkele weken later verwerpt Ho Tsji Minh in een brief aan zestig landen de Ame rikaanse vredesvoorstellen. Opnieuw dringt hy daarby aan op terugtrek- 1967 Het zwaartepunt van de strijd ver plaatst zich in de loop van het Jaar naar het noordelijk deel van Zuid- Vietnani. De infiltraties vanuit het noorden nemen hand over hand toe: hele regimenten van het geregelde Noordvietnamese leger komen Zuid- Vietnam binnen. In Amerika worden steeds meer stemmen gehoord, die tegen de oorlogvoering in Zuid-Viel- nam zyn. Senatoren als Robert Ken nedy en Fulbright komen met een vredesplan, dat echter bij geen der strydende partijen een gunstig ont haal vindt. Oproepen tot vrede van de paus en Oe Thant lialen niets uit. JANUARI: De Amerikaanse kardi naal Speliman inmiddels overle den noemt de oorlog in Vietnam ,een verdediging van de beschaving De Verenigde Staten noemt hij ,de barmhartige Samaritaan der naties.' JANUARI: Grote aandacht in gehe ie wereld trekken de publikatïes van de plaatsvervangend-hoofdredacteur van de New oYrk Times, Salisbury, die na een bezoek aan Noord-Viet nam in zijn krant schrijft .dat de bombardementen op Noord-Vietnam .een" aanzienlijk aantal slachtoffer* onder de burgerbevolking vergt.' 21. MAART: Publikatle van brief wisseling tussen president Johnson en pres. Ho Tsji Minh. Opnieuw doen de Amerikanen vredesvoorstellen, waarbij zij verklaren zond er vooraf gestelde voorwaarden' rond de con ferentietafel te willen gaan zitten. Ho wijst in een brief aan Johnson do voorsteilen af. hij wil eerst terug trekking van de Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. 23-25 JUNI: Topgesprek ln Glasbo- ro tussen president Johnson en pro- mier Kosygin van de Sowjet-unie, waarbij ook het probieem-Vietnam ter sprake komt. Tijdens een pers conferentie verklaart Kosygin: .De ze oorlog beïnvloedt alle betrekkin gen tussen de VS en de SU.' 3 SEPTEMBER: Verkiezingen in Zuid-Vietnam voor een president en een vice-president. De militare kan didaten generaal Ky en generaal Nguyen Van Thieu worden gekozen mét "totaal 35 procent van de uitge brachte stemmen. De boeddhistische advocaat Truong Dinh Dzu bezet de tweede plaats met 17 procent der stemmen. De opkomst bedraagt 83 procent. Tientallen buitenlandse waarnemers leveren ernstige kritiek op de gang van zaken tijdens deze verkiezingen, waarbij .bedrog op gro te schaal' zou zijn gepleegd ste van de beide militaire 1 ten. 31 OKTOBER: Nguyen Van Thieu maakt de, benoeming bekend van Nguyen Van Loc als premier. Deze neemt de plaats in van vice-presi dent Ky. 8 NOVEMBER: Premier Loc vormt een nieuw kabinet waarin slecht» drie militairen zitting krijgen, ech ter op sleutelposities 1968 EIND JANUARI: De Vietcong be gint een enorm offensief, dat tegen "enkele tientallen steden is gericht, in Hoe-e en Saigon doen zich hevige straatgevechten voor Honderden Amerikanen sneuvelen, duizenden Vietcong-leden en Noordvietnamezen komen öm 't leven, eveneens vinden duizenden Zuidv.etnameae burgers de dood. Honderdduizenden worden dak loos. steden worden geheel of gedeel telijk verwoest. Slechts met moeite slagen de Amerikanen, gesteund door Zuidvietnamese troepen"erin de Viet cong langzaam maar zeker uit de steden te verdrijven. In verschillende steden duurt de strijd voort. Voor een tweede offensief van de zijde van de Vietcong wordt gevreesd. 14 FEBRUARI: Volgens Zuiavietna mese kringen wordt het aantal doden tijdens het Vietcongoffensief tot nu toe gesteld op 3470 Amerikanen en Zuiövietnamezen <12.062 gewonden): 32 904 Vietcong- en Nooravietname- se manschappen zijn gesneuveld (6440 gewond). De werkelijkneid heeft niet alleen tP, maken met de politieke machts verhoudingen, maar ook met de prijs die voor de handhaving moet wor den betaald. Die prijs wordt gevormd door de doden en nog eens doden, gewon den en verminkten, volwassenen en kin- deren. Vluchtelingen, duizenden en nog j eens duizenden. Vernietiging van steden en dorpen. Moet dat alles werkelijk wor den betaal!Voor de... Ja voor wat eigenlijk? Voor in laatste instantie de verdediging van Amerika tegen het com munisme? Het is toch moeilijk aan ta nemen dat er ook maar één Amerikaan zal zijn, die de duizenden doden van Viet nam daarvoor als prijs zal willen vra gen. Is het dan voor de vestiging van ae democratie in Zuid-Vietnam? Maar 3 dan zou men willen weten of de Viet- namezen zelf deze hoge tol willen beta len? Het Hikt ons ondenkbaar. Boven dien: nog altijd niet heeft Zuid-Vietnam zelf kunnen duidelijk maken dat het één en verenigd optrekt, zoals een land ver enigd is dat door vijanden word; be dreigd. Er zijl. integendeel allerlei te genstellingen, zij zijn er tussen de reli gies, er zijn sociale tegenstellingen. Met e democratie gaat hèt niet naar wens, er zijn verkiezingen gehouden, die wes terse waarnemers redenen tot grote twjj- fel gaven. Men kan alles bijeen moeilijk anders concluderen: de.nriln is té hex ïl en veel te hor zou worden g

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13