Goes begon bouw ,op hoog niveau' Regering nu in principe achter Baalhoekkanaal Zeeuwse hulpactie voor ,Grosseto' werd groot succes Kerken ontwikkelingslanden dreigen achterop te raken' Aanvragen (620) overtreffen aanbod (470) NOG NIET Hans van Z. had visioenen van andere misdrijven SERVICE-FLAT GOES: NE 50 AANVRAGEN Tegen Amerikaan met 25 kg hasjiesj 1.5 jaar geëist GEEN FUSIE ZIEKENHUIZEN VLISSINGEN Auto's gleden tegen elkaar in Souburg Oesters Bedrijfsleven PROFESSOR VERKUYL IN GOES: AMSTERDAM WIL IN 1976 EXPO HUISVESTEN Veertarieven Reimerswaal BEZEGELING VAN SAMENWERKING TWEE ZEEUWSE BIBLIOTHEKEN Man viel met zijn motor te Souburg DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 EERSTE PAAL VOOR 210 TORENFLATS GOES Na Vlissingen is woens dagmiddag Goes begonnen aan woningbouw ,op hoog niveau': op een terrein tussen de Fruït- laan en de Appelstraat ging een officiële eerste paal diep de grond in om de bouw van flat- hoog boven die grond twaalf lagen mogelijk te maken. Wethouder dr E. J. Prins, stond aan de heimachine om een pro ject op weg te helpen, uat Goes tegen het einde v.m volgend jaar 210 woningen rijker moet maken. Het was daar in de fruitwyk de eerste van in totaal 315 palen, die begeleid door sissende stoomwolken, werd ge slagen. Op die basis rullen drie blok ken flats komen, reven rijen en twaalf hoog, waarvan tien woonlagen en de beide onderste voor de inrich ting van garages, bergruimtes eentrale verwarmingsinstallaties. Een van de woonrijen van elk blok bestaat uit vrijgezellen woningen. De verwachting bij het bouwbedrijf NV De Delta is, dat het eerste blok aan de Appelstraat in mei of juni van 1969 gereed zal zijn. Er komt een tweede soortgelijk blok in de Kas tanjestraat, terwjj! eveneens zeven tig woningen worden ondergebracht in de flat, die middenin het bosplan van Zuid-2 is gesitueerd. De huur van deze voor de gemeente te bouwen flats is nog niet definitief vast gesteld, maar zal waarschijnlijk va-, riëren tussen de 160 en 190 per maand. Dat is mede afhankelijk van bijvoorbeeld de mogelijkheid om naast centrale verwarming ook een cen trale warmwatervoorziening te ma ken. dhonder dr E. J. Prins toonde zich, nadat Iiy de eerste paal op weg had geholpen, later in .De Korenbeurs' tevreden met de situering van deze blokken flats in Goes en ook met de kwaliteit van deze woningen. Maar hij maakte ook duidelijk, dat Goes er met deze 210 nieuwe wooneenhe den nog lang niet is: er zyn nu 620 aanvragen voor woonruimte, er zgn nu zo'n 340 woningen in aanbouw, terwijl te verwachten is dat 180 hui zen vrijkomen voor deze bouw. In de periode van oktober 1967 tot ja nuari is het aantal aanvragen voor een woning in Goes met 9 procent gestegen. Er zijn nu 382 aanvragen uit Goes en 238 van buiten, waaron der een dertigtal uit Middeibun» en Vlissingen, 143 uit de dorpen op Zuid- Beveland .hieruit blijkt duidelijk de zuigkracht van de stad' en uit overig Nederland. Tegenover die vraag zette de Goese wethouder een in aanbouw zijnd aan bod van 18 woningwetwoningen, 16 dure premiewoningen, 111 andere premiewoningen, 47 bejaardenwonin gen, 210 flats en 36 vrljgezellenwo- ningen. De heer Prins wees erop, dat Goes-Zuld bijna is volgebouwd, er is nog plaats voor 35 woningen aan de Bramenstraat en 70 woningen bij het winkel centrum. ,Maar met de wo- nlngwetbouw moeten we dit jaar nog naar de Goese Polder', aldus de heer Prins, die er nog op attendeerde, dat er vooral vraag is haar een redelijk betaalbare eengezinswoning. ,In deze sector zouden we veel meer moeten kunnen doen, terwijl het in de sector van de lage prijzen bijzon der moeilijk ls om de doorstroming te bevorderen', zo hield hij het gezel schap genodigden bouwers, archi tect C. van Heebergen, gemeente secretaris M. Taillie, directeur ge meentewerken W. van Bockhove voor. Op de foto: de eerste paal voor de drie Goese blokken .torenflats' gaat tus sen Fruitlaan en Appelstraat de grond In. (Foto PZC) UTRECHT (ANP) De drievoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. heeft de laatste tijd visioenen' gehad van andere misdrijven. Hij beschreef details van drie nog onopgeloste moor den, te weten dlc op de Rotterdamse le rares Elly lingers (23 juli 1964), de Britse filmregisseur Claude Barkley (september 1965) en de 87-jarige G. van Plggclen in Eist (1 april 1967). Deze bijzonderheden waren voordien aan niemand anders bekend dan aan do poltttó-autoriteiten. De politie staat voor een raadsel, want de beschrijvin gen van Hans van Z. klopten in de meeste gevallen met de aan de politie bekende feiten. Het visionaire tijdperk van Hans van Z, is overigens weer voorbij. Hij gedraagt zich weer hals starrig, waardoor het onderzoek moei zaam verloopt. Aanwijzingen voor het aandeel van Hans van Z In andere nog onopgeloste misdrijven zijn er vol doende. maar enig bewijs ontbreekt nog. Zo meent een 83-jange groente handelaar in Veenendanl Hans van Z. van de in de kranten gepubliceer de foto's te hebben herkend als één van de drie mannen die op 2 decem ber 1966 hem beroofden van een kistje met ruim 200 gulden wisselgeld De bejaarde Utrechter Oude Nol. die Haas van Z. zou hebben aangezet tot een moord en een roofoverval, herkende hij als de tweede dader. Een confron tatie tussen de groentehandelaar en beide verdachten heeft nog niet plaats gevonden. De Utrechtse politie heeft dc laatste weken vele tips over fotoherkenning nagetrokken. Zo hadden tot nu toe alle een negatief resultaat Op korte termijn verwacht de Utrechtse oolltie geen nieu we bekentenissen. Zo vlot als Hans van Z. in het begin aan het politie-onder- zook meewerkte, zo terughoudend ls hij thans. Hij neemt de rechercheurs, die hem bijna elke dag verhoren, af en toe zelfs op sleeptouw. Hij wekt dan de indruk wel iets meer af te weten van e?n Kw-'dc zaak, maar besluit steeds met ,Nou, bewijs het dan maar". "ES Er hebben zich tot nu toe vijftig mensen als gegadigden aan gemeld voor huisvesting in de servi- ce-iiat, mei de bouw waarvan waar schijnlijk op korte termijn moge lijk maart kun worden begonnen. In totaal hebben honderd belangstel lenden een aanmeldingsformulier aangevraagd bij liet voorlopige stich tingsbestuur van de flat ,Dc Scha kel'. Er komen in de Goese servi- cc-flat 126 wooneenheden. B en w zeggen de raad in een voorstel een definitieve huurgarantie van maxi- maal 400.000,- per jaar te verle nen, dat zij de exploitatie van dei flat met vertrouwen tegemoet zien. Zoals bekend heeft de Goese raad zich in zijn augustus-vergadering vorig jaar in principe bereid verklaard voor de huur garant te staan. Een definitieve beslissing stelde men toen uit, omdat men eerst nader wilde worden geïnformeerd over de reële exploitatiemogelijkheden van het ge bouw. Daarnaast was de voorwaar de van de raad, dat alle bestuursle den van de stichting door de raad moesten worden benoemd en dat er twee raadsleden zitting moeten heb ben in deze stichting. B en vv zijn van mening, dat uit de begroting van de stichting een reële exploitatiemogelijkheid van de flat blijkt. Het college wijst op de post onvoorzien van 6200,- en op het feit. dat er bij de raming van de wooneenheden rekening is gehouden met een onderbezetting van vijf pet. De huurprijs acht men aanvaard baar. ,Wij zijn van oordeel, dat de totstand koming van een dergelijke service flat van belang ls voor verschillen de lagen van de bevolking en mede m het algemeen belang van de ge meente', aldus b en w, die voor stellen namens de raad de heren M. van Gorp en E. van Riesen in het stichtingsbestuur te benoemen. GEREF. ORGANISTEN IN GOESE WESTERKERK GOES De bij de lering Zeeland van do gereformeerde organistenvereniging aangesloten organisten, waren dezer da gen bijeen in de Westerkerk te Goes. De organisten konden daar het keurig gerestaureerde orgol zien en be spelen, De heer Van der Dool gaf een toelichting over de restauratie van het orgel. Drs De Jong, was namens het GO V-bestuur aanwezig om enkele pun ten te bespreken die voor het verdere bestuursbeleid van de vereniging van belang zijn. Na deze huishoudelijke za ken, nam de heer De Jong plaats ach ter de speeltafel om enkele orgelwerken te laten horen en tevens de verschil lende disposities van het orgel te laten horen. Hierna was er ruime gelegen heid om het Westerkerkorgel te be spelen. Gezien de goede opkomst deze middag was hiervoor interesse genoeg. De eerstvolgende vergadering is ge pland op 27 april in de geref. kerk te AMSTERDAM (ANP) Tegen de 20-jarige Amerikaanse musicus Ro bert N. G. uit New York, die op 30 december jongstleden met 25 kg has jiesj vanuit Duitsland naar Amsterdam kwam, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Het was de grootste partij hasjiesj die ooit in ons land in beslag werd geno men. De Amerikaan zei dat h(j de hasjiesj in Afghanistan van vrienden cadeau had gekregen. Hg had het verdovende mid del in Amsterdam aan zijn vrienden wil len weggeven omdat het .iets moois is'. Hij had daartoe door zijn arrestatie echter geen gelegenheid meer voor ge kregenHij ontkende dat .hij voor de hasjiesj geld had willen vragen. Dc hasjiesj heeft volgens Euronese maat staven een waarde van 400.000 Vrijvjilligers uit Nederland naar Philippijnen DEN HAAG (ANP) Negentien Ne derlandse vrijwilligers zullen half april naar dc Philippijnen worden uitgezon den om daar mee te werken aan een drietal projecten, di,e op initiatief van de r-k missie zijn aangevangen. Het becrcft projecten op onderwijsge bied, grafische industrie en plattelands ontwikkeling. Negen Nederlandse vrijwilligers zullen werkzaamheden verrichten op het ge bied van landbouw, veeteelt, visserij, huisindustrie, voedingsleer, kinderver zorging en coöperatlewen^. EINDVERSLAG ACTIE ,EEN KOE VOOR GROSSETO': AFWIKKELING VOLDEED AAN VERWACHTINGEN MIDDELBURG Het actiecomité ,Een koe voor Grosseto' doet In een verslag mededeling van het verloop van actie, die begfn 1967 in Zeeland werd begonnen ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp in Italië (na jaar 1966). De actie gold in het bijzon der de getroffen veehouders van de ge meente Grosseto. Deze inzamelingsactie, uitgaande van de Walcherse serviceclubs, soroptimis- ten, lions, rotarians en de leden van de round table, was gericht op directe individuele hulp aan agrariërs. In het comité namen voorts vertegenwoordi gers van de federatie van vrouwelijke vrijwillige hulpverlening, de ZLM en de Zeeuwse Jeugdraad zitting. Een artikelenserie in de PZC over mensen en de toestand in het getroffen gebied ondersteunde de actie. De weken van 20 februari tot en met 4 maart 1967 werden aangewezen als voornaamste collecteweken. Particulie ren, instellingen en gemeentelijke acti viteiten brachten een bedrag van f 142.293.34 bijeen. Het comité noemt in het verslag in het bijzonder de bijdragen van de pro vinciale besturen van Zeeland, Noord- Braban en Zuid-Holland, .waardoor de basis voor het welslagen van de actie werd gelegd'. Door allerlei omstandigheden (onder meer het optreden van mond- en klauwzeer) moest met de verzending van het melkvee naar Grosseto wor den gewacht tot het najaar van 1967. Het comité had Inmiddels contact gekregen met de stichting Ruvex, een organisatie van vee-exporteurs, die eveneens overwoog een grote ge schenkzending vee naar het ramp gebied Tosca te zenden. Enkele werkzaamheden werden gecombi neerd. De heer M. de Bruine te Zuidzande assisteerde bij de selectie en aankoop van de koeien, evenals de heer J. H. van der Stoel van Ruvex. De geschenkzending werd zaterdag 23 september te Goes ingeladen en zondag 1 oktober formeel overgedragen. Na mens het comité waren daarbij aanwe zig voorzit ter L. B. H. van der SI ik ke, secretaris J. C. O. Crena Uiterwljk en de heer G. A. de Kok. De 84 koe ien en het onderweg geboren kalf wer den met grote dankbaarheid aanvaard. Het Nederlandse gezelschap werd on der meer ontvangen door de prefect van Grosseto. Bij toewijzing en verdeling van de dieren is nadrukkelijk rekeriing gehou den mot do omstandigheden van de begunstigde veehouders. Toegezegd werd dat het comité voorlopig op de hoog te gehouden zou worden van de toe stand van het vee. Inmiddels is al een uitgebreid rapport ontvangen. Geslaagd Het verslag noemt de Zeeuwse ge schenkzending ,een schot in de roos', een belangrijke steun voor de zwaar- gotroffon boeren en bovendien een wel kome injectie voor de veeteelt in het gehele gebied. Ontvangst, distributie steld van de landbouworganisaties in Zeeland met het verzoek gedurende enige tijd uitwisseling van Iandbouw- jongcron tussen Zeeland en Grosseto mogelijk te maken. Desgevraagd deelde men ons van de zijde van het comité mede dat het reste rende bedrag niet besteed kon worden voor de aankoop van vee, omdat in dat geval méér goederenwagons voor het transport nodig zouden zyn geweest. Daarvoor was het overblijvende bedrag niet groot genoeg. Slot van pag. 2) ten, een groei van de recreatie en de met deze factoren samengaande bevolkings aanwas. Gezien deze toekomstverwachting me nen de besturen dat binnen enkele Ja ren in Vlissingen een aantal ziekenhuis bedden van rijf- zeshonderd noodzake lijk zal zijn. De besturen geven daarbij de voorkeur aan twee ziekenhuizen van elk ongeveer 300 bedden. By een zieken huis van dit formaat kan naar de me ning van de besturen van Bethesda en St.-Joseph aan alle redelijkerwijs tc stel len eisen op medisch en verpleegtech- nisch gebied worden voldaan. Bovendien menen zij dat een ziekenhuis van deze omvang als optimaal mag worden ge zien. Verder stelt men dat de individuele be nadering van de patiënt beter tot zijn recht zal kunnen komen. Men ls van me ning dat de prijs per bed bij twee zieken huizen van elk ongeveer 300 bedden la ger zal zijn dan bij één ziekenhuis van 600 bedden. De besturen van .Eethesda' en ,St.-Jo- seph' hebben him standpunt ter kennis gebracht van de desbetreffende instan ties en op 7 februari ontving het be stuur van .Bethesda' de definitieve ga rantieverlening voor de realisering var de bouwplannen. De minister meent daarbij de .ongetwijfeld goed overwogen beslissing in deze te moeten respecteren', maar daarbij wordt tevens opgemerkt, dat thans langs andere wegen zal moe ten worden getracht de reeds bestaande samenwerking tussen de beide zieken huizen te intensiveren'. De minister denkt daarbij met name aan de moge lijkheid bepaalde diensten, waarvoor be langrijke investeringen moeten worden gedaan, gemeenschappelijk te explolte-1 ren. De bestaande samenwerking tussen beide ziekenhuizen omvat: met de ge meente gezamenlijk exploiteren van het ziekenvervoer, afwisselend vervullen van de weekelnddlenst en de opleiding van verpleegsters. Verder ls er om het niveau van de laboratoria te verhogen een doctoran dus klinisch chemicus aangesteld die de helft van tijd werkt in BethescV» en de andere helft in St.-Joseph. SOUBURG Op de Abeelseweg te 1 Oost-Souburg zijn woensdagmorgen, om streeks 9 uur, twee auto's met elkaar in botsing gekomen. J. A. V. uit Souburg reed met zijn auto in de richting van Abeele en H. J. P. F., eveneens uit Sou burg, reed to de richting van de spoor wegovergang. Zij wilden voor elkaar af remmen maar begonnen beiden, van wege het gladde wegdek, te slippen. Bel de auto's werden licht beschadigd. Slot van pag 1 Zeeuws grondgebied komt te liggen Voor de neer Assmann (kvp) was dit aanleiding te stellen dat hierbij ooki belangen van Brabant en de zeeha- vengeoieden van Rotterdam en Am sterdam in het geding waren. Hij vroeg- .impliceert deze Nederlandse bereidheid dat al deze instanties het| ermee eens zijn?' Minister Bakker1 stelde voor alle duidelijkheid nog1 lands gebied te graven. Wel ls er principiële bereidheid om medewer king te verlenen aan dit Belgische plan. ,Maar de condities zullen toch wel vervuld moeten worden', zo stel de hij. Hg wees er op, dat hij de denk beelden gesondeerd heeft van de com missarissen der koningin in Zeeland en Noord-Brabant en dat hil ook de meningen heeft gepolst van ae burge meesters van de grote havensteden, in casu Rotterdam en Amsterdam. Bij deze eerste benadering is ge bleken. dat men ook van deze kant welwillend staat tegenover deze Belgische plannen. Overigens wees de minister er op, dat de discussie over dit plan nog geheel moet beginnen. Er zal veel studie en overleg nodig zgn. Vooral de heer Van der Peyl (ch) had voor een snelle afhandeling van de schaderegeling ex-artikel 8 van de deltawet een pleidooi zijn zoveel ste in de afgelopen jaren gehou den. Hg herinnerde er aan dat In de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat de minister heeft toegezegd dat nog in de loop van dit jaar het wetsontwerp zal worden ingediend. Inmiddels zijn er echter al weer drie maanden verlopen. Het wetsontwerp is no" niet in ons bezit', aldns de heer Van der Peyl. .Met name voor de vissersbevolking van Bruinisse wordt dit een urgente zaak. De sluiting van 't Brouwersha- vense Gat nadert met rassen schre den. Na afsluiting kan niet meer ge- Bum (sgp) gesteld dat deze schade regeling nog altgd zoals hij het noemde ,Tn het stadium van de be lofte is'. .In mei 1968 bestaat de del tawet tien jaar en ik hoop dat vóór dit jubileum de gedupeerden, met name de vissers, zekerheid wordt ge- geven', zo was zyn wens. e socialist Posthumus stelde het weer iets anders: ,We beleven nu het tweede lustrum van de deltawet en het uitblijven van een schaderegeling ex-artikel 8 van deze wet wordt een pgnigke als ik een heel zacht woord mag gebruiken geschiede nis. ik wil nu wel eens van de minis ter weten of hg het wetsontwerp voor deze s •haderege jaar. die nu bijl realiseren' De afwikkeiir f; van de Interlm-rege- ms voor de oesterk we ker"-: noopte de hoer Van der Pegi ook tot enkele kritische opmerkingen. Het was hem bekend dat deze afwik keling .uiterst traag" verloopt. .Alle taxaties hebben plaats gehad. Wat staat nu de afwikkeling nog in de weg 7' vroeg de heer Van der Peyl. Hg wees erop dat de betrokkenen ernstig gedupeerd zijn. dat deze ge dupeerden liquiditeitsmoeilijkheden hebben en dat er in Yersekc nauwe lijks meer nieuwe vestigingen van de grond gekomen .Er is nu weer een complete stilte gevallen rond het wetsontwerp ha venschap Vlis3lngcn-Oost'. stelde de heer Van der Pelll misprijzend. Hij herinnerde eraan dat zowel in de pro vinciale staten van Zeeland als in de gemeenteraad van Vlissingen het voorontwerp behandeld is. ,Jn de Zeeuwse staten en in de Vllsslngse raad is een motie aangenomen. waar- In aangedrongen wordt op het bin dend instellen van een adviescollege uit het bedrijfsleven', hield de heer Van der Pegi de minister voor. EXTRA BIJDRAGE VAN 21 MILJOEN NOODZAKELIJK (Van onze kerknieuwsredaeteur) GOES ,De stroomversnelling irin de ontwikkelingslanden verkeren is zo groot, dat de ker ken er achterop dreigen te raken. Daarom moet er 21 miljoen extra worden bijeengebracht voor zen ding en werelddiakonaat voor honderdveertig projecten in veer tig landen. Teveel gevraagd tegenover de ge bruikelijke inzamelingen in de kerken? Het offer in de kerken in i land lijkt gewoon nergens naar. In Zweden, waar nien beslist veel min-; der kerkelyk is dan in Nederland, wordt per hoofd van de bevolking zeven maal zoveel gegeven ais in ons land. Neder land staat onderaan in de westerse lan den. U moest zich eens even kunnen verplaatsen in de situatie, waarin de kerken in de ontwikkelingslanden moe ten werken, dan zouden wij ons scha- i over onze consumptiemaatschappij.' Deze opmerkingen maakte deze week in Goes prof. dr J. Verkuyl, algemeen secretaris van de Ned. Zendingsraad en lid van het actiecomité voor ,Kom over de Brug', toen hg sprak over de achter gronden van deze landeigke actie voor zending en werelddiiakonaat to ,De Prins van Oranje'. De volkeren mogen niet alleen maar worden geholpen met ontwikkelings hulp, via het werelddiakonaat of via organisaties van de Verenigde Naties. Ook een religieuze opvang is nodg. En niet alleen het christendom is daarbij van belang. Professor Verkuyl wees erop, dat met name ook de ontwikke ling van het mohammedanisme, het boeddhisme, het hindoeïsme de opbouw van de jonge landen bepalen. De diepste motieven, ~die de ontwikkeling kunnen remmen zgn die op religieus gebied: vooroudercultus, tovenarg en dergeigke. Afbrekend De kerken vormen hier een zeer be langrijke factor, omdat zg zyn voort gekomen uit het vernieuwingsproces. Zy vormen de enige gemeenschappen, die niet verklaarbaar zyn uit die stam verbanden. De kerken vervullen een missionaire taak. Voor de mens in de ontwikkelingslanden, die aan de ene kant nog wortelt in de religie van zgn stam, zgn gebed, maar aan de andere kant wordt bestormd door nieuwe ont wikkelingen, kunnen de kerken veel, zo niet alles betekenen. Ze kunnen zor gen voor een .eenheid des levens, van hart en verstand.' Spreker wees erop, dat de kerken een .afbrekende invloed' hebben op de oude. behoudende krachten to de religies, dat de kerken samen met de zending nieuwe zaken hebben aan gepakt: onderwijs, preventieve en curatieve geneeskunst. De kerken hebben ook .nieuwe mensen' inge zet en gevormd. Zeventig procent van het onderwijzend personeel to Afrika beneden de Sahara is afkom stig uit zending en missie alsmede zeker de helft van het geneeskundig personeel, van politici en ambtena- Actie prot< ken, het Leger des Heils en de Oud- Katholieke Kerk, zal op 22 maart een Assistentie Professor Verkuyl wees erop, dat deze hulpactie evenais de andere hulp die de kerken in het rijke noorden verstrek-1 Verbetering van het theologisch on- ken aan de kerken in 't arme zuiden niet betekent bevoogding of zending. De tijd van specifieke zending het christendom in de rimboe is voorby. Ook de tgd, dat de zendelingen de leer meesters waren van de gekleurde ras sen is exit. Het gaat nu om assistentie: ,de kerken moeten elkaar to ieder as pect van het kerkelijk leven assisteren'. nazorg voldeden aan alle verwachtin-aldus professor Verkuyl. Het betekent, gen. dat de zelfstandige kerken in de ont- Het comité wijst er voorts op dat hoewel er in dit geval slechts sprake was van de aflossing van een ereschuld mensen die in 1953 niet schroom den het getroffen Zeeland te helpen dankbaarheid jegens alle medewerkers aan de actie een gepaste zaak is. Het financiële overzicht Iaat zien dat werd ontvangen: van de provincies Zee land, Zuid-Holland en Noord-Brabant 50.000,-, uit de Zeeuwse gemeten en collecten 68 881,11, van de be drijven 15.333,62, van particulieren (rechtstreeks) 3016,- en uit speciale acties 5062,61. De totaalontvangsten waren dus een bedrag van 142.293,34. De totaaluit gaven waren 136.788.06 zodat een bedrag resteert van 5,505,28. Dit be drag zal ter beschikking worden ge- wikkelingslanden op een geigk niveau staan met de kerken cn schappen waaruit zg zgn ontstaan. De bekende hoogleraar wees op het vernieuwingsproces van de ontwik- kelingslanaen. Men meende er dat men er met politieke onafhankeiijk- held al was. Maar die onafhankelijk heid werd pas het uitgangspunt voor vele andere ontwikkelingen van de gehele samenleving. Men krygt er te maken met religieuze en ethische problemen, komt aan de ver houding gezag-vrfjheid. moet een plaats bepalen to het eigen werelddeel en In de wereldsamenleving. Andere punten: een economische opbouw, de opbouw van een eigen cultuur, van het sociale leven. Men wil eon nieuw mensentype, .maar hoe ziet dat eruit derwys (zoals bbliotheken, leerplan, uitwisseling van hoogleraren). Met name is dit nodig om de nieuwe ont wikkelingen te kunnen bijhouden. Illustratie# hierby was de* opmerking van prof. Verkuyl, dat in de kabinet ten van de Afrikaanse regeringen méér ministers zitten afkomstig van zendingsscholen, dan men vindt uit het chrstelyk onderwijs in de kabi netten van Amerkaanse en Euro pese landen sa: vormingswerk: toerusting gemeen teleden, beroepsleven (er is bijvoor beeld in de ambtenarensector geen code, geen traditie, men moet nog verantwoordelijkheid' leren, een ge weldige corruptie dreigt, zo zei de hoogleraar: Verbetering van de voorzieningen voor de massamedia, een geweldige macht, die ook in dienst moet wor den gesteld van de kerken. Merk waardige tegenstelling: iedere bedoe ïen heeft een kameel én een tran- sistorradlo: technisch onderwijs: de overheid kan er weinig aan doen, de kerken kunnen een voorbeeld geven •bouw van net landbouwonderwijs, voorbeeld nam prof, Verkuyl India: wel geïndustrialiseerd, maar. 0 opbou de landbouw blyft achter en daar door komt er hongersnood; diakonale projecten, zoals jeugd- en bejnardenwerk. ,De bejaarden worden in de ontwikkelingslanden op onvoor stelbare manier verwaarloosd', aldus prof. Verkuyl. Hg vergeleek de tijd van het Reveil ta ons laad met zijn talloze nieuwe christelijke ini tiatieven voor hulpprojecten met de situate van de kerken in de a landen nu. Vietnam Voorts komen in de actie ,Kom over de brug" ook aan de orde de landen en gebieden, die worden geteisterd door oorlog, zoals Vietnam en de slachtof fers van discriminatie. Gehoopt wordt, dat met deze actie het draagvlak van de Internationale assistentie der kerken wordt verbreed. Er s geen enkel pro ject aanvaard, waaraan de kerken de volgende jaren niet kunnen assisteren, uit de gebruikelijke bgdrage der lid maten. Wel hoopt men, dat door de» actie die bgdragen nog zullen stggen. DEN HAAG (ANP) Er is mo menteel overleg gaande tussen het departement van economische zaken in Den Haag en de ge meente Amsterdam over de vraag of het mogelijk zal zgn in Amsterdam in 1976 een wereld tentoonstelling te organiseren. Binnenkort zullen ter oriëntering een tweemancommissie, be staande uit een vertegenwoordi ger van het departement en een vertegenwoordiger van Amster dam naar Canada reizen om con tact op te nemen met de organi satoren van de Expo in Montreal, teneinde cijfermateriaal te verza melen welke kan dienen voor een begroting van een eventuele we reldtentoonstelling in Amster dam. In de hoofdstad is reeds eerder, ongeveer vier jaar geleden, de mogegkheld onderzocht om in 1972 een wereldtentoonstelling te houden. Toen waren de financiën en problemen van infrastructuur het grote struikelblok. Thans lig gen de papleren tets anders om dat algemeen, ook naar men zegt in regeringskringen, de ge dachte heeft post gevat dat Ne derland iets doen moet om het toerisme, de handel en de bedrij vigheid In het algemeen te stimu leren. Het meest voor de hand liggend is dat in Amsterdam te doen plaatsvinden. Overigens is niet lang geleden de kandidatuur van Amsterdam voor de Olympische Spelen 1972 niet ingediend wegens de enorme kosten. Ook wees hij erop ds gen bestaat om Middelburg waardig lid in het havenschap op te nemen. ,Kan de minister het stilzwij gen rond dit wetsontwerp nu door breken vroeg de lieer Van der Peijl. ,De verdere ontwikkeling van de Sloehaven is daarvan afhankeigk'. Verhoring van de veertarieven voor de Westerschelde bUJft een voldongen zaak. Onlangs neeft de kamer een motle-Westerhout die stelling nam tegen deze tarief verhoging verworpen, memo reerde de heer Van der Pegi nog eens. Hij handhaafde zijn stelling echter dat de veren .varende stuk ken rijksweg zgn en derhalve vrij behoren te zijn'. Nu de tarieven toch verhoogd zullen worden wilde de heer Van der Peyl mert klem aandringen op .een voort gaande verbetering van de accommo datie'. Noodzakelijk achtte hij het in de vaart brengen van een tweede dub beldekker op de Westerscheldeveren. De eerste dubbeldekker zal zoals bekend spoedig worden Ingezet, ,maar als deze dubbeldekker (door revisie bijvoorbeeld) uitvalt zal er ernstige vertraging optreden', waar schuwde de heer Van der Pegi. Ook de heer Koekoek van de Boerenpartij stelde dat de veren oyer de Wester schelde verlengstukken zijn van de rijkswegen. Hij noemde het onrede lijk de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen extra te laten betalen. Interimrapporten over het Reunera- waalplan werden gewenst door de KVP-er Van den Heuvel Hij zei daarvan: .Met de ontwikkeling van het Reimerswaalplan kan de volgens de minister vóór 1980 nog niet in volle omvang worden begonnen. Dan zou dat kunnen betekenen dat dit plan inderdaad pas na afsluiting van de Oosterschelde actueel wordt. Hier in zit dus de beleidsbeslissing dat voor die tgd daaraan nauwelijks aan dacht behoeft te worden besteed Een heel ander geluid is echter te horen in het rapport van het Overlegor gaan havenontwikkeltog Zuid-west- Nederland. waarin uitdrukkelijk de mogeigkheid wordt uitgesproken van een synchrone ontwikkeling van de afsluittogswerkzaamheden in de Oosterschelde en het Reimerswaal- project. Daarom zgn deelstudies en intenmrapporten van groot belang, zo meende de heer Van den HeuveL Aandacht aan de zeehavenontwikke ling in onder andere Zuidwest-Neder land werd ook besteed door de heer Engelberttok (kvp). Hij stelde: ,De uitgaven voor de havencomplexen van Rotterdam en Amsterdam wor den terecht met grote prioriteit be vorderd, maar 'de uitbouw van het VVesterscheldebekken Temeuzen en het Sloe en Delfzgi zal toch ook een vlotte voortgang moeten heb ben, wil tijdig planologisch de ont wikkeling voor zuid en noord berei ken om nu reeds een congestie ln het westen te voorkomen, zo besloot hij. GOES De samenwerking tussen het katholiek bibliotheekcentrum Zeeland te Hulst en de stichting centrale platte- iandsbibtiotheek voor Zeeland te Goes zal vrydag 16 februari in Goes worden bezegeld. Dat gebeurt tydens een bijeen komst In het gebouw van de stichting centrale plattelandsbibliotheek voor Zee land to de Wgngaardstraat in Goes. Eveneens vrijdag zal de akte van oprich ting van de stichting federatieve provin ciale bibliotheekcentrale Zeeland de nieuwe naam van dc twee samenwerken de bibliotheekcentra passeren ten kantore ran notaris M. S. Frantzen te Goes. De twee instellingen besloten ln de loop van 1966 al tot samenwerking in federatief verband, om de lectuurvoor ziening ln die plaatsen, waar nog geen openbare bibliotheek gevestigd Ls, te stimuleren en eventueel ter hand te ne men. SOUBURG De motorrijder J. A. uit Souburg kwam woensdagmorgen om streeks kwart voor 10 to dé Kanaalstraat te Souburg te vallen A. wilde stem pen voor mej. M. S. uit Souburg, die "met haar fiets uit de Comehs van Perestraat kwam gereden. Hg begon te slippen en viel om. De motor werd licht beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9