Thant zwijgt CHRISTELIJKE PARTIJ DIE STREEFT NAAR VERNIEUWING SAMENLEVING' Vliegen naar VS wordt goedkoper ■auuu Veertig jaar geleden begon catastrofe in Duitsland KLANKBORD LLÜJ Fabery de Jonge 3 VOOR POLITIEKE SAMENWERKING DUIDELIJK PROGRAMMA NODIG DEKLERK&ZN SPOEDBERAAD IN NEW YORK KLM voor tarief - verlaging P0L1T1E-ESTAFETTE REDDE LEVEN VAN KLEUTER (2,5) Op dieptepunt zes miljoen werklozen Overwinning van rechts volgde DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRINCIPIEEL UITGANGSPUNT VAN DE ACHTTIEN' DEN HAAG (ANP) Juist in deze tijd, waarin het normbesef zich snel wijzigt, de waardigheid van de mensen veelvuldig wordt aan getast en de ontkerstening zich doorzet, zal een partij die zich wil la ten leiden door de evangelische opdracht van naastenliefde, dienst baarheid en christelijke solidariteit, een bijzonder waardevolle bijdra ge kunnen geven aan een evenwichtige uitbouw van onze samenle ving'. Aldus de gespreksgroep van KVP, ARP en CHU de groep van achttien in een .principieel uitgangspunt', waarin de voorkeur wordt uitgesproken voor een politieke partij, die geïnspireerd door het evangelie streeft naar vernieuwing van de samenleving. In deze nota die zal worden aange boden aan de besturen van de drie betrokken partijen, zeggen de 18 onder meer: ,Het evangelie roept op tot erken ning van het koningschap van Christus. Het is een kracht tot heil en redding van deze wereld. Het is een kracht die ons leven en samenleven daadwerkelijk wil om zetten, wil vernieuwen. Het evan gelie roept dan ook op tot een kri tische instelling ten opzichte van onze samenleving. richt, dat alle mensen hun rechtmatige ontplooiingskansen krijgen. In het ge bod van de naastenliefde uit het evan gelie ligt de medeverantwoordelijlcheid van ieder mens voor de ander duidelijk verankerd'. ,Het evangelie heeft geen uitgewerkte politieke gedragsregels, doch het inspi reert tot een visie op mens en maat schappij, waaruit een politiek beleid moet voortvloeien. Dit beleid dient een eigentijdse vertaling te zijn van het evangelische getuigenis. Hierin vinden wij de zin en de rechtvaardiging van christelijke politiek. Het spreekt van zelf. dat christendom en christelijke po litiek niet mogen worden vereenzelvigd. De geschiedenis, alsmede de hedendaag- De navolgende punten vormen een aan duiding in welke richting zo'n program ma ontwikkeld zou kunnen worden: bescherming bieden aan de zwakken in de samenleving; de erkenning bereiken van de gelijk waardigheid van alle mensen, onge acht hun ras, religie, maatschappelij ke positie of nationaliteit: de vrijheid van godsdienst en van meningsuiting waarborgen; oorlog, kwaad en elk ander onrecht zowel nationaal als internationaal zc weinig mogelijk kansen laten; de kloof tussen arme en rijke men sen en landen dempen; de individuele vrijheid en verantwoor delijkheid van dè mens erkennen en zoveel mogelijk reliëf geven; de politieke, maatschappelijke, econo mische macht en verantwoordelijk heid beter spreiden; de economische groei en de kracht van het bedrijfsleven begunstigen; ontplooiingsmogelijkheden en verant woordingsplicht in het bedrijfsleven aanwezig doen zijn; een rechtvaardiger inkomens- en ver mogensverdeling bevorderen voor een ieder ontwikkelingsmogelijk heden bieden op het gebied van on derwijs en cultuur; erkennende, dat in een voller en ge compliceerder wordende wereld ir toenemende mate openbare voorzie- politiek gestalte te geven, menigmaal dezelfde gebreken vertoont en in even overvloedige mate, als welk ander po litiek belerd ook'. Taak .De christen heeft tot taak, aan het licht te brengen en de mensheid ervan te overtuigen, dat het naleven van Gods geboden het goede in de wereld bewerkstelligt en meer in het bijzon der de gerechtigheid doet heersen. De vraag wat gerechtigheid is, dient be antwoord te worden in het licht van de opdracht die God aan ieder mens en aan de overheid heeft gegeven'. .Intussen wordt de geloofwaardigheid van deze boodschap aangetast door dat de christenen het doorwerken van de evangelische kracht vaak door hun eigen menselijke tekortkomingen be lemmeren'. ,Er is reden bovenstaande uitgangspun ten niet alleen persoonlijk, doch ook in het georganiseerde politieke optreden te honoreren. Wij menen namelijk dat door middel van een politieke organisatie die zich door het evangelie wil laten gezeg gen, de evangelische boodschap op de meest vruchtbare wijze in de politiek tot uitdrukking kan worden gebracht. De concretisering van de verbinding tussen evangelie en politiek behoeft zich dan immers niet te beperken tot de indivi duele meningsvorming bij die leden van de partij die zich door het evangelie wil len laten leiden zoals in een niet- christelijke partij het geval is maar zij kan gestalte krijgen door een collec tieve bezinning binnen de partij. Die po litieke meningsvorming binnen de partij kan zich bovendien voltrekken In een geestelijk klimaat dat harmonieert met de diepste levensovertuiging van de le den van de partij'. .Daarom verdient naar onze mening ook ln de huidige tyd in ons land een poli tieke partij, die. geïnspireerd door het evangelie streeft naar vernieuwing van de samenleving, de voorkeur'. hoofdpunten van het praktische beleid en over de uitvoe- staat. Gebleken is immers. leder die zich in de politiek door het evangelie wil laten inspireren, altijd tot hetzelfde politieke beleid komt. Voor nauwe politieke samenwerking is derhalve een gemeenschappelijke VOORZITTER L. B. J. Naaste mede werkers van president Johnson geven zich grote moeite exemplaren in han den to krijgen van een nieuw in rood kaft boek genaamd .Citaten van voor zitter L. B. J.'. Hot boekje van 189 pagina's lijkt op het beroemde boekje van Mao tse- Toeng. Toen' één van de naaste medewerkers van Johnson het boekje in handen van een verslaggever zag, griste hij het uit diens nanden. Vrijwel een seder rond het Witte Huis schijnt er gebrand op te zijn de hand op het boekje te leg gen. Op het schutblad komt de president voor in militair tuniek la Mao. De citaten lopen uiteen van een op merking die Johnson 15 jaar geleden gemaakt zou hebben (,Ik ben niet knap genoeg om president te worden') tot een laatste hoofdstuk getiteld .Nabeschou wing' met daaronder slechts de ene zin die Johnson dikwijls heeft gebruikt; ,Ik ben de enige president die u heeft'. Het boekje wordt uitgegeven door Si mon en Schuster en kost twee dollar. Het werd geschreven door Jack Sphe- herd en Christopher S. Wren. In een voorwoord sporen zij arbeiders, boeren, studenten, huisvrouwen en re publikeinen aan ,zich de aanmaningen van voorzitter Johnson eigen te maken'. Het voorwoord waarschuwt dat .geen poging is gedaan om deze historische gedachten tot grammatisch zuiver En- fels om te werken'. ommige citaten, waarvan de meeste uit redevoeringen van de president zijn ernstig en inspirerend. Andere zijn humoristisch cn soms lachwelckond. Het is duidelijk dat meer dan één uit tlln verband Is gerul effect te verkrijgen. intentie alleen onvoldoende. Een in hoofdzaken gezamenlijk en duidelijk programma, alsmede overeenstem ming over de uitvoering daarvan, is daartoe onontbeerlijk. Programma AMSTERDAM ln Krasnapolski hebben enige honderden Amster damse bouwvakarbeiders verga derd over de vastgelopen cao-on derhandelingen en hun looneisen. Hier een overzicht van de zaal tijdens de toespraak van de heer K. Staphorst. ningen noodzakelijk zijn, maatregelen treffen en investeringen doen opdat de belangen van wonen en werken, verkeer en recreatie beter tot hun recht komen; liet overheidsgezag richten op het scheppen van een eigentijdse recht-! vaardige samenleving en op het hand haven van een daaraan dienstbare openbare orde; het overheidsapparaat zo efficiënt en zo doorzichtig mogelijk democratisch doen functioneren. (ADVERTENTIE) Goed tapijt (van De Klerk) is niet duur! Als bijzondere aanbieding van De Klerk: 100% NYLON TAPIJT met keuze uit 4 fraaie kleuren. Tapijt onder volledige garantie, op volle king size kamerbreedte van 380 cm, nu per strek kende meter, *70 50 compleet gelegd voor lïfa COMPLETE WONINGINRICHTING VLISSINGEN: OUDE MARKT ROTTERDAM/DENJiAAG/UTRECHT/VLISSINGEWHOORN/DE LIER (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Op 20 februari wordt in-New York een spoedbe raad gehouden tussen een dertig tal transatlantische luchtvaart maatschappijen om te komen tot een aanzienlijke tariefverlaging voor de vluchten van Europeanen naar de Verenigde Staten. Ameri ka wil daarmee het toerisme naar de Verenigde Staten bevorderen. De verlaging wordt geraamd op tien tot twintig procent voor en kele reizen en vijf tot tien procent 5 voor retours. maatschappij. Zij zal waarschijnlijk uit concurrentieoverwegingen mee moeten gaan met de voorgestelde verlaging, al zal in het oog moeten worden ge houden dat en dat geldt voor alle luchtvaartmaatschappijen de kosten de laatste tijd aanzienlijk sneller zijn gestegen dan de inkomsten. Slot van pag. 1 landae zaken heeft woensdag verklaard dat het niet over aanwijzingen beschikt dat Thant nieuwe vooruitzichten op vre de in Vietnam heeft ontdekt. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, heeft woensdag be kendgemaakt, dat alle polalngen van Amerika in de richting van vredesover leg in Vietnam zijn gestuit op een afwij zing door Noord-Vietnam van de zg .formule van San Antonio' Rome In Rome is officieel bekendgemaakt dat twee .bevoegde' vertegenwoordi gers van de Noordvietnainese rege ring vorige week besprekingen heb ben gevoerd met de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Fanfani, in gezelschap van een voormalige Italiaanse ambassadeur in Saigon. De afgezanten uit Hanoi hadden om een ontmoeting met de minister verzocht ter bespreking van het conflict in Vietnam en dé mogelijkheden inzake het openen van vredesonderhandelin gen. Ze waren 4 februari 's middags ln Rome gearriveerd en in de ochtend van de zesde vertrokken. Minister Fanfani had onmiddellijk het State Department in Washington over het besprokene ingelicht, zo staat in een communiqué. Een functionaris van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken zei woensdagavond,het blijkt duidelijk dat het overleg geen succes heeft gehad want zé vechten nog steeds'. Frankrijk gespi buitenlandse zaken, Couve de Murville. Deze had vlak daarvoor in de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering verklaard dat stopzetting van de bombardementen en vervolgens besprekingen tussen Ameri kanen en Nooravietnamezen, slechts een onderdeel vormen van het probleem op het politieke vlak. Want Noord-Vietnam is dan wel in oorlog met de Verenigde Staten, maar Zuid-Vietnam Ls dat ook en het is dus noodzakelijk, aldus de Franse minister, dat degenen die repre sentatief zijn voor Zuid-Vietnam deelne men aan onderhandelingen over de toe komst van dat land. Wat een eventueel Frans Initiatief betreft zei Couve de Murville. dat Frankrijk geen spectacu laire dingen in de zin heeft. Het zal op bescheiden en discrete wijze blijven doen wat nuttig is, verklaarde hij. In Vietnam zelf hebben de Amerika nen na woensdag de bombardementen in de naaste omgeving van Hanoi hervat na een onderbreking van en kele weken. De aanvallen waren ge richt op vijftien kilometer van het centrum gelegen doelen. Noord-Viet nam zegt drie Amerikaanse vliegtui gen te nebben neergeschoten en en kele andere schade te hebben toege bracht. Hevige gevechten zijn nog steeds gaande ln de Zuidvletnamese keizerstad Hoc-e, waar een Ameri kaans bataljon mariniers dat enkele dagen geleden de Parfumrivier over stak om dichtbij de ommuurde, door Noordvietnamese troepen bezette ci tadel tc komen, zware verliezen zou hebben geleden hoogland en in de Mekong-delta, Ook in de omgeving van Saigon opereren nog Vietcong-eenheden. In de hoofdstad zelf wordt hard gewerkt aan een terugkeer naar het normale leven. Verliezen Hoge Amerikaanse militaire kringen ga ven woensdag voor de eerste maal toe dat de verliezen die de Vietcong en de Noordvi- inamezen de afgelopen twee weken hebben geleden, waarschijnlijk te hoog geschat zijn. Een Zuidvletnamese regeringswoordvoerder stelde woensdag het dodental aan vijandelijke kant tijdens het offensief op 32.904, maar volgens genoemde kringen Is hier en daar dub bel geteld en ik ook een aantal burgers inbegrepen bij dit cijfer dat .mogelijk twee- of drieduizend te hoog ligt'. In Saigon is vernomen dat het l(jk van de vermeende Noordvietnamese gene raal Tran Do. die zondag bij straatge vechten in Saigons Chinese wyk Choion zou zyn gesneuveld, verdwenen Is. wat de Noordat]antische route betreft, I bepaald niet slecht gaat. De grote trek|| is altijd van Amerika naar Europa ge weest. maar de laatste tijd, vooral in de zomer, is er een groeiend aanbod voor Europa-Amerika. ,Er is een groei; naar evenwicht', aldus de woordvoerder.! Hij kon overigens nog niet voorspellen of de tariefverlagingen deze groei aan zienlijk zullen bevorderen. I (ADVERTENTIE) morgen voordeel kokos macaroonljes 250 gram van 85 voor 75 iliiiimiiinniiniiitiniiiittiiMimm (nnniiimniiiiiniimiminmiii F fo Deze tariefverlaging wordt als een dringende zaak gezien, en een wapen tegen het Amerikaanse plan voor een toeristenbelasting voor reizigers naar het oostelijk halfrond. Dit kan worden afgeleid uit het feit, dat hot een tussentijdse verandering betreft. Wat de groepsreizen betreft denkt Air France zelfs aan een verlaging van der- procent. Bij de KLM geldt dat groepen van vijftien tot vijftig perso nen tien procent korting krijgen en groepen van vijftig en meer personen :wintig KLM voor Volgens een woordvoerder is de KLM een voorstander van tariefverlaging voor reizen van Europeanen naar de Verenigde Staten .mits het economisch verantwoord is'. Hoever de KLM zal gaan, is nog niet te zeggen. De Noord- atlanttsche route is de belangrijkste luchtlijn voor onze nationale luchtvaart - - UTRECHT (ANP) - iptreden van de Roosendaalse - Dank zy het snelle opt kinderarts J. F. >L Alping. verscheidene politiekorpsen, de rijkspolitie en S de directie van een chemische fabriek heeft dinsdagavond een twee en 5 een half Jaar oud meisje, dat met een ernstige talliumvergiftlglng in het 2 Roosendaalse Charitaszlekenhuls was binnengebracht, nog tijdig een 2 gloednieuw geneesmiddel gekregen. Haar toestand ls thans redelijk. 3 Het meisje uit de omgeving van Roosendaal kwam om acht uur ln het zie- 3 kenhuis aan. Dokter Alping constateerde een ernstige talliumvergiftlglng 5 en belde direct de toxicologische dienst in Utrecht. De heer Alping vroeg 'S om een tegengif, dat evenwel nog niet ln de handel ls. De dienst in Utrecht 2 verwees de arts naar de directie van de chemische fabriek in Amsterdam, 2 die het geneesmiddel maakt. 2 Inmiddels was de rijkspolitie ln Driebergen ingeschakeld. Een Porsche 3 van de SAS-groep werd naar Amsterdam gedirigeerd om het medicijn uit 3 een van de Amsterdamse ziekenhuizen te halen. De Amsterdamse politie 3 klopte echter tevergeefs aan by enkele ziekenhuizen: men had het genees- S middel niet. 2 Toen kreeg de rijkspolitie van het academisch ziekenhuis dat door de 2 directie van de chemische fabriek was gebeld ln Utrecht bericht, dat 3 2 het medicijn daar wel voorradig was. De Porsche werd naar Oudenrijn 3 2 gedirigeerd en de Utrechtse politie bracht het geneesmiddel van het 3 3 Utrechtse ziekenhuis naar de verkeersruit. Om 21.40 uur reed de witte S 3 Porsche met het waardevolle medicijn ln snelle vaart naar Breda, waar 2 3 het om twee minuten over tien werd overgegeven aan een wagen van de 2 3 verkeersgroep van de rijkspolitie aldaar. Deze reed naar Roosendaal en 2 5 droeg het op zijn beurt weer over aan de klaar staande gemeentepolitie, 3 2 die de laatste kilometers naar het ziekenhuis overbrugde. Dokter Alping 3 2 diende het snel geprepareerde geneesmiddel om elf uur toe aan het pa- 3 3 tientje. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer redacteuren) I-Jet is dit jaar bijna veertig jaar geleden, dat in Duitsland de economische catastrofe be gon die in zo belangrijke mate heeft bijgedra gen tot het aan de macht komen van het nafionaal-socialisme. Op het dieptepunt van de economische crisis telde hef land niet minder dan 6 miljoen werklozen; het is slechts plausi bel dat dit fenomeen van verstrekkende bete kenis is geweest voor de politieke wijzigingen in Duitsland en dientengevolge uiteindelijk voor de loop der historie in een belangrijk deel van de wereld buiten Duitsland. Hef agressieve systeem dat op de vloed van de sociale onrust in het land kwam opdrijven en dat in 1933 aan de macht gekomen tot onmenselijkheid verviel, zou in een staat met redelijke welvaart nauwelijks enige kans hebben gekregen. Dat mag zo concluderen de historici zelfs gelden, wanneer men in aanmerking neemt, dat de eerste wereldoorlog het Duitse militarisme niet had uitgeblust integendeel. Het jaar 1928 was de aanzet tot de catastrofe. In de loop van dat jaar telde Duitsland gemid deld al 800.000 werklozen. Het leger van paupers groedde echter enorm in najaar en winter; bij de jaarwisseling van 1928 en 1929 was het 2,5 mil joen, een jaar of wat later zelfs zes miljoen. Buitenlandse kredieten bleven uit. De kosten van de herstelbetalingen aan de voormalige geallieer de landen stegen. Via de belastingen kwam te weinig geld binnen en zonder belastingverho gingen kon de staatsbegroting niet in evenwicht worden gebracht. De zware industrie kwam bij gebrek aan orders het eerst in moeilijkheden; Ijzer- en staalfabrieken beperkten hun produktie. De kolen- industrie had nog wel werk en beleefde zelfs een hausse toen de winter van 1928-1929 uitzonder lijk streng bleek te worden, maar in het voor jaar van 1929 begon ook hier de teruggang. Tot overmaat van ramp deed zich daarbovenop in Duitsland de invloed gelden van het Instorten van de New Yorkse beurs op .Zwarte vrijdag'; de koersen op de Berlijnse beurs beginnen snel en sterk te dalen, vooral die van de zware industrie. In juni en juli, anders hoogtepunten in het bouw vak, werd er nauwelijks iets gebouwd; zelfs re paraties bleven achterwege. In bepaalde streken liep 80 procent van de bouwvakkers werkloos Toen in dit Duitsland de sneeuwbal eenmaal in beweging was gekomen, bleef hij rollen. Op U juli i931 moest dr Jakob Goldschmldt, direc teur van de Darmstadter und Natlonalbank aar De dood op de weg UBBERGEN (ANP) Omstreeks ze ven uur woensdagmorgen is in de ge meente Ubbergen «Ie 24-jarige A. N. Geerlings uit Arnhem om het leven ge komen toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en vervolgens tegen een boom botste. Twee andere Inzittenden even eens uit Arnhem afkomstig, werden ernstig gewond overgebracht naar het St.Radboiidziekenhuis te Nijmegen. DEN HAAG (ANP) De 93-jarige Hagenaar M. H. Verkeerke is in het zie kenhuis overleden aan de gevolgen van een aanrijding op 6 februari. De man werd die dag op de Valkenbosiaan als voetganger aangereden door een auto, tydens het oversteken. Hij Hep daarbij hoofdletsel en een gebroken been op. GRAMSBERGEN (ANP) De 70- jarlge mevrouw G C. Ekkelenkainp- Jurriens uit Slagharen (gem. Grams- bergen) is dinsdagmiddag dodelijk ge wond, toen de door haar man bestuurde auto op de rijksweg in Gramsbergen door een andere personenauto, die voor rang had. in de flank werd aangereden- Zij overleed dinsdagavond in een zie kenhuis in Hardenberg. Haar man werd licht gewond. De twee inzittenden van de andere personenauto, het echtpaar Groothuis uit Borne, werden eveneens met verwondingen naar het ziekenhuis febracht. De heer Groothuis kon, na be- andeld te zijn, naar huis terugkeren, maar zijn vrouw werd in het ziekenhuis opgenomen. HEESCH (ANP) De 76-jarige heer J. Markes uit Rtesch die maandag zeer ernstig gewv-M, werd toen hij bij het oversteken van de rijks-weg 55 werd aangereden door een bestelauto, is dins dagavond aan de bekomen verwondin gen overleden. UTRECHT (ANP) De 70-jarige H. v. d. Pol uit Ermelo is woensdag morgen op een niet-beveiligde overweg tussen Putte en Ermelo om het leven gekomen, toen hij onder de trein Amers- foort-Zwoüe kwam. Volgens de machinist van de trein stap te de man vóór de overweg van zijn fiets, waarna hij lopende overstak. De man was op slag dood. De sneltrein kreeg een half uur vertraging en de daaropvolgende trein 26 minuten. RENKUM (ANP) By 't oversteken van het nieu-.ve gedeelte van rijksweg 25 te Renkum ls woensdagmiddag de 85-jarige heer J. W. F Budd&g uit Ren kum om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een auto uit de rich ting Wageningen en overleed ter plaat se. BEST (ANP) Het 17-jarige meis je C. Roefs uit Oirschot is woensdagmid dag op de rijksweg 64 in de gemeente Best by een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Zij stak met haar brom fiets aan de hand de weg over en werd aangereden door een motorfiets. Het meisje was op slag dood. De be stuurder van de motorfiets liep bij de botsing ernstige verwondingen op. Etaleur hielp overvallers C en A AMSTERDAM (ANP) Bij zijn ver hoor door de rechter-commissarls heeft de 48-jarige Amstelveense etaleur Ja cob G. toegegeven betrokken te zijn ge weest bij de vier overvallen, die de 20-jarige Thijs A. O. en de 21-jarige Arnoud M. hebben gepleegd. Aanvankelijk had G tegenover de re cherche ontkend iets met de overvallen te maken te hebben gehad. Thijs en Arnoud pleegden de gewapende roof overval op de C en A-employé op het Damrak op 22 januari jongstleden. WERELDGEBEUREN de president van de Duitse Rijksbank melden dal hij de volgende dag de loketten niet zou laten openen. Het was een déconfiture, die ln en buiten Duitsland grote gevolgen had. Tal van banken ook de Rijksbank, werden er mede de dupe van De deviezenvoorraad van de rijksbank was prak tisch uitgeput. De monetaire toestand zakte ever snel in als de economische. Hoewel ook elders in Europa en in de wereld hele bevolkingsgroepen plotseling zonder middelen van bestaan kwamen, nam de nood in Duitsland schrikwekkende vormen aan; taferelen zoals wij die uit de hongerwinter kennen men sen die op straat in elkaar zakken, hongeroedeem op broodmagere lichamen vonden hun weg in de geïllustreerde wereldpers. Niet alleen in de arbeiderswijken van de Duitse steden heerste gebrek; zelfs ln de welverzorgde straten van het Berlijnse West-End kwam men welgeklede mannen en vrouwen tegen die gewoon bedelden. Voor de boulevard-restaurants stonden vaak drommen stil naar de etende gasten te kijken. De koopkracht daalde drastisch en dat bleef niet zonder gevolgen. In Beriijn werden in één week tijds meer dan 3.000 verkopers in waren huizen en winkels ontslagen. Bij AEG ging 10 procent van het kantoorpersoneel de laan uit, bij Siemens zelfs 20 procent. Dat bij een ander grootbedrijf Stock in Marienfelde elk ont slag achterwege bleef, .dankte' het personeel slechts aan het feit, dat het genoegen wilde nemen met een salariskorting van 50 procent. De boerenstand kraakte onder de zware lasten: terwijl de honger heerste bleef hij echter met zijn onverkoopbare produkten zitten. In de be kende vakantiegebieden liep de omzet van hotels en restaurants met 30 tot 60 procent terug. In cafés daalde kenmerkend de omzet van bier en wijn met meer dan de helft. Een stad als Dresden, waar tienduizenden ren teniers en gepensioneerden woonden, was honger- gebied; de pensioenen werden steeds minder waard, de aandelen brachten geen dividend meer op. Er werden volksgaarkeukens ingesteld, waar zowel de werkloze arbeiders als de voormalige welgestelden hun maaltijden kwamen halen. Ber lijn leed het meest: drie- en vierkamerwoningen waren niet meer te huur, maar huizen met zeven, icht of meer kamers waren voor een spotprijs te krijgen. In het Grünewald stond elk derde huis te koop, zonder dat er liefhebbers op af Directeuren van grote bedrijven en leiders van de nationale economie constateerden slechts wat zij ln de fabrieken en op straat zagen maar een voorstel om de situatie ten goede te keren hadden zij niet. De sociale onrust kreeg consequenties: het volk ging de straat op om te protesteren. In het Roergebied kwam het voort durend tot ongeregeldheden waarbij werd ge schoten. Het enige bedrijf dat opgang vertoonde de was het pandbedrijf. De centrale leenbank van Berlijn had jarenlang een klantenlijst met gemiddeld honderdduizend namen gehad. Na 1930 werd het cijfer 400.000 bereikt en daarmee was het einde nog niet in zicht. In de winter van 1931 ontbrak in tal van gezinnen het geld om kolen te kopen; stadsbesturen in vele grote steden stelden grote zalen ter beschikking waarin een kachel brandde aan de ingangen werd herhaaldelijk gevochten. Mannen, vrouwen en kinderen uit hun huizen gezet wegens huurschuld zwierven overdag haveloos door de straten en sliepen 's nachts in de stations. Andere daklozen bouwden van afval hutjes aan de rand van de steden. In 1931 had bijna een miljoen gezinnen in Duitsland geen woning meer. De overheid machteloos op welhaast alle ter reinen van het maatschappelijk en economisch leven greep op dit punt Ln. Staat ep steden stelden bouwmaterialen beschikbaar voor n sen die een eigen behuizing wilden bouwen. Jonge werklozen velen van hen brachten de nacht voor tien pfennig door in een .slaaphuis' werden tot een totaal van 250.000 opgevan gen ln een .arbeidsdienst'. Zij konden helpen bouwen. Het was een druppel op een gloeiende plaat. Terwijl het buitenland zelf ln de greep van de wereldcrisis geraakt schoorvoetend tot enige economische concessies kwam (perma nent uitstel van herstelbetalingenbehaalde ui terst rechts ln een hardnekkige en verbitterde binnenlandse strijd op het nippetje de overwin ning op uiterst links. Hitier greep in 1933 de macht. Met welke consequenties, dat weet de wereld. (ADVERTENTIE) ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van dïep- fionkerende granaat, of koele oesterparels cullivé. Ook vaak in kombinatie met briljant Prijzen variëren van f 60.- tot f 250.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3