THANT ZWIJGT NA PARIJSE OVERLEG VS: geen succes Regering wil in beginsel meewerken aan het Belgische Baalhoekkanaal' Hanoi gaf antwoord Werkplaatsen voor oudere werklozen China schiet vliegtuig VS neer Vandaag in de krant... Vietnam Geen fusie Dammenweg Achttien' Snelste OVER PAAR WEKEN THUIS Twee stewards van Amstelveld vermist Loonaanvulling voor minder gepast' werk Oorzaak: Rotterdam H MINISTER BAKKER (VERKEER EN WATERSTAAT) IN KAMER: Bijdragenwet NEDERLANDSE BELANGEN NIET SCHADEN Oesterschade Vlissingen-Oost Contact VRIJSPRAAK FRANZ NOWAK VERNIETIGD 211e jaargang - no. 39 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dir*ctl«i N V 8eh. Mil. Bureaus: Vllsslngen. telefoon 4457. Zlerlhte: F. van de Velde, F. B. den 3508, adv. 36*7/3643). i. prijs 35 cent per mm. Mi W. de Faster. Hoofdredacteur: C. A. de Kok. I. Merkt SI. lel. 3841 (bj| red. 2078/3169, ad: adv. f 5,25. Insei. med. 21/, tarief. Kleine adv. Donderdag 15 februari '68 Estafette redt lecen Pagina 3 359300, PZC. Middelburg. PARIJS VN-secretaris-gene- raal Thant verlaat het gebouw van de Noordvietnamese delegatie na zijn besprekingen met de diplo maat Mai Van Bo. Na afloop heeft hij medegedeeld ,op het ogenblik niets te willen zeggen'. Bankroof naar Bonnie en Clyde in New York NEW YORK (RTR) vrouw, niet kousen c trokken Een man en een het gezicht ge- gewapend met pistolen, heb- eontanten buitgemaakt. De rovers drongen kort voor de ope ningstijd de bank binnen, boeiden de zes employés die na hen binnenkwamen en dwongen de hoofdkassier do kluis te openen. Er werd niemand gewond. De daders wisten te ontkomen. TERWIJL de strijd in alle hevig heid doorgaat heeft VN-secreta- ris-generaal Thant woensdag in Parijs het Noordvietnamese ant woord op zjjn in Nieuw Delhi ge stelde vragen in ontvangst geno- Na T overleg wilde Thant niets zeg gen. Volgens de VS is men geen stap dichter gekomen hij onder handelingen. Wel is melding ge maakt van Noordvietnamese po gingen tot communicatie, maar de standpunten zouden nog steeds ver uiteen liggen (pag. 1). GEEN FUSIE tussen de Vüssing- se ziekenhuizen .Bethesda' en ,St.- Joseph'. Besturen van beide in stellingen gaan verder met hun eigen bouwplannen (pag. 2). OP HET NIEUWE rijlcswegen- plan komt ook de kustweg over de toekomstige deltadammen tus sen Brielle en Middelburg voor: om bij huis te blijven, genoemd rijksweg 57 (pag. 2). DE ACHTTIEN, de werkgroep uit de KVP, CHU en ARP die overleg pleegt over de christelijke partijvorming heeft een .princi pieel uitgangspunt' bekend ge maakt (pag. 3). WERELDRECORDHOUDER Kei ler was ook op de Olympische sprint in Grenoble de snelste (pag. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11; Zeeuws nieuws: pagina's 2. 5„9 en 13; Sport: pagina's 4 en 19; Radio en tv: pagina 7; Financieel nieuwspagina 17. ANTILLIAANSE PREMIER COMMANDEUR NED. LEEUW WILLEMSTAD (ANP) De premier van de Nederlandse Antillen dr E. Jonckheer, is benoemd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Premier Jonckheer Is de eerste Antilli aan die deze hoge onderscheiding te beurt valt. PARIJS/SAIGON (RTR. AFP) De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Thant, heeft woens dag in Parijs vijf kwartier gespro ken met de Noordvietnamese ge delegeerde in Frankrijk, Mai Van Bo. Hij liet echter na afloop de vraag onbeantwoord, of dit onder houd Washington en Hanoi dichter bij de conferentietafel had ge bracht. Ook na afloop van de ont moeting die hij later met president De Gaulle had, wilde Thant niets zeggen. Functionarissen van de Noordvietnamese missie deelden slechts mee dat Mai Van Bo zijn re gering van het verloop van het ge sprek op de hoogte had gesteld. In Londen zei de Noordvietnamese Jour nalist Ngoejen Van Sao, die dinsdag avond contact met Thant had opgeno men, dat hem was verzocht de secreta ris-generaal mee te delen dat Mai Van Bo hem (Thant) het antwoord kon ven op de vragen die hy tijdens zjjn zoek vorige week aan Nieuw Delhi de consul-generaal van Hanoi daar had ge steld. Daaruit valt af te leiden dat de Noordvietnamese regering grote waar de hecht aan de bemiddelingspogingen van Thant, die achtereenvolgens Nieuw Delhi, Moskou en Londen bezocht. Hfj zou dinsdagavond naar New York te rugkeren maar besloot na zjjn gesprek met de journalist uit Hanoi op het L ste ogenblik naar Parijs te vliej Vandaar reist hjj vandaag naar I York terug. Thant heeft ook de Britse ambassadeur in Parijs op de hoogte gesteld van het resultaat van zijn gesprek met Mai Van Bo. Gezaghebbende kringen in Londen zeggen dat er op korte termijn geer nieuwe ontwikkeling in de kwestie-viet- nam te verwachten valt. Het Amerikaanse ministerie van bulten- (Zie slot pag. 3 kol. 6) Dit is de eerste foto van dr Bar transplantatie in het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad. Als alles goed blijft gaan mag dr Blaiberg waarschijnlijk binnen en kele weken naar huis, zo heeft dr Barnard verklaard. Kranten van Rode Garde verdwenen PEKING (DPA) Alle kranten van de rode garde in de Chinese hoofdstad zjjn op slag verdwenen. Vermoedelijk wordt een verschijningsverbod voor ge heel China nagestreefd. TOKIO (RTR/ANP) Het Nederland se vrachtschip .Amstelveld* heeft de he le nacht vergeefs gezocht naar twee le den van de bemanning, die dinsdag ter hoogte van West-Japan werden vermist. De Amstelveld, die op weg was van Jokohamn naar Moji, in Zuid-Japan, heeft zijn reis woensdagmorgen voort gezet. De twee vermisten zijn Willem Sint en Teun van Zoeren Sint is 23 jaar en af komstig uit Zaandam, Van Zoeren 26 jaar en afkomstig uit Nijkerk. Beiden waren steward. MINISTERIE OVERWEEGT MAATREGEL (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid poogt een oplossing te vinden voor de onrustbarend groeiende groep oudere werklo zen, die na de recente ontslagen niet in aanmerking komen voor vervroegde pensionering, buiten een gunstige afvloeiingsregeling vallen en te oud zijn om omge schoold te worden. Onderzocht wordt of het mogelijk is depen dances van sociale werkplaatsen in de' probleemgebieden te stich ten, waar hun passend werk kan worden geboden. Bij het minis terie heerst de opvatting dat het onjuist is deze categorie .tussen wal en schip geraakten' hetzelf de werk te laten verrichten als én temidden van gehandicapten. De sociale werkplaats in Oldenzaal heeft wat dit betreft het spits af gebeten. In een buiten gebruik zijnde textielfabriek werd een dependance van de werkplaats ingericht, waar een aanzienlijk aantal oudere werklo zen werk wordt geboden, zo deelde de woordvoerder van het ministerie ons desgevraagd mee. De Sociaal Economische Raad be studeert op verzoek van het ministe rie de mogelijkheid om geschoolde werklozen die ongeschoold werk ac cepteren een suppletie te verstrekken. In Noord-Brabant bijvoorbeeld be- naast een grote werkloosheid ook nog een aanzienlijke vraag naar ongeschoold personeel. Veel geschool de werklozen aanvaarden dit werk liever niet aangezien de beloning er voor vaak nauwelijks meer is dan hun werkloosheidsuitkering en omdat zij bovendien de kans lopen dat hun werkloosheidsuitkering lager wordt wanneer zij opnieuw ontslagen wor den. Het risico op inkomstenderving ■■MfgHÉg W NABIJ HAINAN 'et spijt ons oprecht opnieuw WASHINGTON (RTR) Bij het eiland Hainan, dat tot China be hoort, is dinsdag een Amerikaans marinevliegtuig neergeschoten. Dit is woensdag van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. Het toestel was op weg van de Philip- pijnen naar het vliegdekschip Co- ral Sea. Het eiland Hainan ligt in de Golf van Tonkin voor de zuid kust van China. Het vliegtuig zou wegens navigatiemoeilijkheden tot op acht kilometer van Hainan van zijn koers zijn afgedwaald. Dit is officieel door Washington ver klaard. Het neergeschoten vliegtuig, een een- motorlge A-l met propelloraandryving, had volgens het Pentagon geen wapens aan boord. Het werd neergehaald door een Chinese jager. Het toestel was sa men met een andere A-l op weg naar de Coral Sea', die in de Golf van Tonkin ligt. Dit tweede toestel is in Da Xang in Zuld-Vietnam geland. Het zou op ongeveer acht km van Hai nan zijn neergestort. Communistisch China heeft bepaald dat zijn territoriale wateren 20 km breed zijn. Communiqué In een communiqué van het Pentagon wordt gezegd dat twee ongewapende vliegtuigen van het type A-l, die op weg waren van de Philippijnen naar het vliegdekschip Coral Sea in de Golf van Tonkin, navigatiemoeilijkheden hebben gekregen en bij vergissing terecht zijn gekomen in het luchtruim op ongeveer vijf mijl van de oostkust van Hainan. Een van beide toestellen was neerge schoten door communistlsch-Chinese ja gers. Het tweede toestel, aldus het com muniqué, wist te ontkomen naar de luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Viet- nam. De piloot van dit vliegtuig had la ter verkaard dat hij een parachute had zien dalen, afkomstig uit de door een Chinese jager aangevallen A-l. Provocatie' China heeft intussen de Verenigde Sta ten In verband met het incident beschul digd van militaire provocatie. Volgens radio Peking en het persbureau Nieuw China houdt het binnendringen van de Amerikaanse vliegtuigen in het Chinese luchtruim verband met de nederlagen de Amerikanen in Zuld-Vietnam. Daar de Amerikaanse agressors zich niet kunnen neerleggen bij hun neder laag, aldus het persbureau Nieuw China, doen zij een laatste wanhopige poging een uitweg te vinden door .hun militair avontunr uit te breiden'. ivwB-i enkele opmerkingen fMvA1 het noordelijk randgebied van W? - I Zuidwest-Nederland, namelijk /J Rottendam Rotterdams haven- directeur Posthuma heeft ech- ter weer enkele Industriële heilsprofetie- en losgelaten, die gelet op tie vrien delijke en hartelijke gang van zaken in het Overlegorgaan Zuidwest-Nederland menigeen in Zeeland als bizarre ge- I luiden in de oren moeten hebben geklon ken en die ons tot enig commentaar nopen. Enkele punten uit een betoog, door lr Posthuma gehouden voor een bijeenkomst van NVV-bestuurders, wil len we hier nog even herhalen. In de eerste plaats heeft hij duidelijk gesteld dat sommige industriële vestigingsplaat sen niet met andere zeehavengebieden .uitwisselbaar' zijn. zodat bepaalde be drijven alleen in Rotterdam terecht kun nen. In de tweede plaats wil hij op het eiland Voome-Putten een haven- en in dustriegebied stichten juist voor die be drijven. die alleen in Rotterdam terecht kunnen. Hij heeft nog allerlei andere opmerkingen gemaakt, maar voorlopig hebben we aan deze punten genoeg. Over de .uitwisselbaarheid'. We hebben er al eerder op gewezen dat het rapport van het overlegorgaan 'in eerste instantie opgesteld onder leiding van lr Posthuma) over dit onderwerp enkele opvallende opmerkingen maakt. Et wordt in betoogd, dat industriële ves tigingen in Rotterdam beperkt moeten bedrijfseconomisch inzicht in de onmiddellijke nabijheid van de eerst genoemde moeten worden ondergebracht. Éi andere havens dienen in verband daar mee terreinen in gereedheid te worden gebracht voor alle andere vestigingen. En dan zegt het rap- ^nullijn Spoorweg-motie verworpen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft woensdagmiddag een motie van ir Pos thumus (pvda) "verworpen. In de motie werd gevraagd niet te besluiten tot af stoting van onrendabele spoorlijnen al vorens de kamer er met de regering over heeft kunnen praten. De meerder heid van de kamer vond de motie over bodig. De kamer aanvaardde het wetsontwerp, waarbij het rijk machtiging wordt ver leend tot 1 januari 1970 garanties voor rente en aflossing van leningen van de Nederlandse Spoorwegen tot een bedrag van 315 miljoen te geven. ilijkt namelijk de ves tigingsplaats verwis selbaar te zijn zoals bijvoorbeeld voor ICI, Hoechst, Dow, Mobil OH en Bayer". Er wordt aan toegevoegd: .door de aanleg van pijpleidingen kan die verwisselbaar heid nog worden vergroot'. Daarmee is tegelijkertijd een stuk beleidsplanning aangegeven. De heer Posthuma echter houdt kennelijk niet van deze theorie: hij blijft maar vasthouden aan de unieke situatie van Rotterdam, daarbij trouw- langs meegedeeld dat men nu In onder handeling ls met een grote chemische Industrie, die honderd ha nodig zal heb ben. waarmee Europoort zal zijn uitver kocht. Zonder de details te kennen dur ven we nu reeds te zeggen: het zal ver moedelijk héél moeilijk zijn om te zijner tijd de nlet-uitwissélbaarheld met andere zeehavengebieden van die bewuste nieu we vestiging aan te tonen. Voome-Putten: het overlegorgaan (In clusief Rotterdam) heeft daarover een duidelijke uitspraak gedaan. Een uitspraak die niet los is te zien van de hierboven opnieuw geciteerde .uitwis selbaarheid'. Men heeft kennelijk in het overlegorgaan geredeneerd dat Voome- Putten gelukkig onge|jjj omdat er elders in het gelijksoortige mogelijkheden zijn. Dat ls juist het voordeel van een gezamenlijke aanpak: men hoeft niet ,nee' te verkopen en men kan er tegelijkertijd een bepaald gebied voor recreatie vrijhouden. Het wordt evenwel steeds duidelijker, dat bepaalde Rotterdamse figuren onder wie lr Posthuma deze conceptie niet gnoting' niet alleen geldt voor gebieden ais Zeeland en westelijk Noord-Brabant, maar ook voor Rotterdam. Ook d&kr moet men leren het zuidwesten van ons land als één geïntegreerd havengebied te beschouwen. Tenslotte een punt van geheel andere orde: de onderlinge relaties tussen de partners in het overlegorgaan- Het zal naar wij hopen het college i van b en w van Rotterdam niet ontgaan 'dat het voor andere deelnemers aan het overlegorgaan een beetje vreemd is ie dere keer weer te moeten •.•aststellen dat Rotterdam laten we het maar vrien delijk zeggen .nuances* op eerder ge nomen collectieve standpunten wil aan brengen. Aan dit college zal het onge twijfeld ook duidelijk zijn, dat wel ver wondering móet ontstaan over het op treden van de geen tegenspraak dul dende havendirecteur. We herinneren on* in dit verband hoe burgemeester Tho massen eens op een bijeenkomst met persvertegenwoordigers in Bergen op Zoom zei dat aan ambtenaren van zijn gemeente was opgedragen geen betogen meer te houden, die het contact in het zeehavonoverleg zouden kunnen scha den. Blijkbaar geldt die regel niet meer. Jammer. Het gaat er nu op lijken dat het zo goed begonnen overlegorgaan het heel moeilijk zal krijgen. De oorzaak daarvan daarover kunnen geen mis verstanden bestaan is Rotterdam. Het !s daar nog met geaccepteerd dat moet met leedwezen worden vastgesteld dat een gezamenlijk zeehavenbeleid betekent dat óók de grootste partner iets van zijn zelfstandigheid moet prijs geven. (Van een onzer redacteuren) T)EN HAAG ,Aan het plan van Antwerpen een zeeka naal naar de Westerschelde te graven het zogenaamde Baal hoekkanaal is de Nederland se regering bereid ,in beginsel medewerking te verlenen'. Deze mededeling werd gisteravond gedaan in de tweede kamer door minister drs J. A. Bakker van verkeer en waterstaat bij de be handeling van de begroting van zijn departement. Bij interruptie noemde het Zeeuwse tweede kamerlid de heer Van der Peijl <ch) dit een zeer belangrijke mededeling'. Duidelijk liet de minister echter uitkomen, dat de medewerking van de Nederlandse kant aan bepaalde restricties is gebonden. Zo stelde de heer Bakker dat er geen Ne derlandse belangen geschaad mo gen worden, noeli in waterstaat kundig, noch in planologisch op- zïcht. Met klem wees minister Bakker er op, dat ook economi sche omstandigheden een belang rijke rol spelen. Zo mag dit Ant werpse plan ,ook onze eigen ont wikkeling van zoohnvengebied niet in de weg staan'. De medewerking van Nederlandse zij de zal dan ook" afhankelijk zijn van de mogelijkheden die er liggen in een gezonde concurrentiepositie. De mi nister verstrekte deze mededelingen nadat de lieer Van der Peijl had ge vraagd of de heer Bakker een Neder landse reactie kon geven op het Ant werpse Baalhoekplan. Nogmaals deed minister Bakker de uitdrukkelijke toezegging zoals hij enkele maanden geleden ook reeds in de vaste commissie voor verkeer en waterstaat had gedaan dat het wetsontweiT> ex artikel 8 van de del tawet nog in de loop van dit jaar zal worden ingediend. ,Er is een straf werkschema voor het gereedkomen Enkele kamerleden hadden gesteld, dat de deltawat binnenkort tien jaar bestaat, terwijl de schaderegeling er nu nog altijd niet is. .Helaas kan het wetsontwerp ex artikel 8 niet binnen dit tienjarig jubileum passeren', moest de minister bekennen, .maar', zo zegde hij nogmaals toe, .wel komt het wetsontwerp er nog binnen dit jaar'. Over de stand van zaken ten aanzien van de taxatie van de oesterschade was de heer Bakker zoals hij zei min der optimistisch dan de heer Van der Peyl. In augustus zijn nog taxaties binnengekomen van de vrrloren oes- tervoorrnden van 1962-1963. Over die periode zyn nog niet eens door alle betrokkenen do gegevens verstrekt. Iï(j meende dat de gedupeerden niet in Uquiditeitsmoeilijkheden behoeven te komen omdat er een soepele voor schotregeling is. Ook stelde hij nog. dat de berekenin gen van de voorraden die voor een schadeclaim in aanmerking komen een zeer gecompliceerd vraagstuk is. Eventueel krijgen de betrokken ge dupeerden nog de gelegenheid te be wijzen dat hun voorraden groter en derhalve hun schade omvangrijker was, Tenslotte deelde hij nog mee. dat de kapitaalschade nog slechts voor circa 50 procent is getaxeerd. .Een veel gebezigde zin moet ik gebruiken ten aanzien- van het wetsontwerp Vlissingen-Oost, na melijk deze: het wetsontwerp heeft het departement verlaten. Dit betekent dat het ontwerp bin nenkort in de kamer zal komen', deelde de minister mee. Bij interruptie vroeg de heer Ass- rnami kvpof nu ook een adviesraad uit het bedrijfsleven bindend zal wor den voorgeschreven. ,Ik kan slechts antwoorden', aldus minister Bakker, .dat ik de gedachten .die in Zeeland leven zeer ernstig in overweging heb genomen'. Binnen zeer afzienbare tijd verwacht de minister een advies van rijkswaterstaat over het tracé voor een vaste oeververbinding over of on der de Westerschelde. ,Dan zullen we bezien of dit project op rendabele wij ze tot stand kan komen of dat het niet tot de rendabele sector behoort', aldus minister Bakker. Een beslissing over een tweede dub beldekker voor de Westerschelde- veren zal binnenkort worden geno men. Het interdepartementaal overleg is in een vergevorderd stadium, zó deelde de minister de kamer mee. Het voorlopig verslag op de bijdrage- wet deltawerken is alweer geruime tijd geleden verschenen, memoreerde de heer Van Rossum (sgp). die liet weten met ongeduld te wachten op de memorie van antwoord. Voorge steld wordt een kostenverdeling van de desbetreffende deltawerken van 75 procent voor het rijk en 25 proeent voor de waterschappen. .De onzeker heid over die 25 procent la-tekent voor die waterschappen', zo meende de heer Van Rossum, .een stuk rechts onzekerheid'. Met die term onzekerheid kon de mi nister het wel eens zijn. Binnenkort zal echter in de kamer de hele zaak van de waterschappen aan de orde komen. .Dat behoeft niet lang meer op zich te laten wachten', aldus de minister. .Heeft de minister nog voor het kabi net de principiële beslissing nam me dewerking te verlenen aan het plan Baalhoek contact opgenomen met het provinciaal bestuur van Zeeland?', zo vroeg de heer Van der Peijl bij de Zie slot pag. 9 kolom 6 WENEN (DPA) Het hooggerechts hof in Wenen heeft, woensag liet vonnis van een Weense rechtbank vernietigd, waarhij Franz Nowak. de voormalige medewerker van Adolf Eichniann, was vrijgesproken. Nowak die er van was beschuldigd, het vervoer van honderdduizenden joden naar de vernietigingskampen te hebben georganiseerd, werd op 6 oktober 1966 weliswaar schuldig bevonden aan open lijke geweldpleging, maar toch vrijge sproken, omdat vier van de acht gezwo renen het argument van de verdachte aanvaardden, dat hij op grond van be velen van hogerhand niet anders had kunnen handelen. Wanneer in een jurv de stemmen staken, moet volgens de Oostenrijkse rechtspleging vrijspraak volgen. Het hooggerechtshof vernietig de het eerste vonnis op grond van het feit, dat de betrokken jury onvoldoende zou zijn voorgelicht over de consequen ties van haar uitspraak. De zaak van de oud-SS-officier is naar de rechtbank in en terugverwezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1