VERSTERKINGEN NAAR VIETNAM Johnson stuurt 10.500 man verse troepen Voor vele industrieën in Nederland is er maar één goede plaats: Rotterdam Westmoreland vraagt om hulp Politiechef dient aanklacht in tegen verzetsgroep Thant plotseling naar Parijs Rumoer in Gorkum en Amersfoort BESCHULDIGD VAN MOORD OP VERZETSMAN Vandaag in de krant... Vietnam Gymnasium Gezondheid Ambtenaren Uitspraak POLITIEK ASIEL VOOR TV-KATER? Interpellatie betalingsbalans VERMOEDELIJK VOOR OVERLEG MET NOORDVIETNAMESE MISSIE IR F. P0STHUMA OP RVV-BIJEEMOMST: ONDERNEMERS KLIMAAT VERBETEREN Smetten op het blazoen Ter navolging 21 le jaargang - no. 38 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I Vllfsingvn, Walitrul 58-CO. la Pagla*. Hoofdradatteun G irkl 51, lal. M41 (b s I rt< f 5,25 lnt«. med 2I j a 2375J Gom Grol Woensdag 14 februari '68 WASHINGTON, SAIGON (RTR, AFP) De Verenigde Staten sturen met spoed nog 10.500 militairen naar Zuid-Vietnam, zo heeft het ministerie van defensie in Washington dinsdag bekendgemaakt. De troepen zowel soldaten als mariniers worden erheen gezon den als voorzorgsmaatregel' op verzoek van de Amerikaanse opper bevelhebber in Saigon, generaal William Westmoreland. Onderminister van defensie Phil Goulding verklaarde dat deze maat regel niet noodzakelijkerwijs betekent dat de Verenigde Staten boven de eerder vastgestelde troepensterkte van 525.000 man in Vietnam zullen gaan. Er is geen besluit genomen over oproeping van de natio nale garde of reserve-eenheden. Met de nieuwe versterkingen stijgt de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam HOE-E (Zuid-Vietnamj meisje strompelt door de i te straat, nadat haar wonden in verband zijn gewikkeld. Haar huis kwam in de vuurlijn tijdens ge vechten tussen Amerikaanse ma riniers en Vietcongstrijders. Tot uitzending van nieuwe troe pen is besloten in verband met de belegering van de mariniersbasis Khe Sanh door Noordvietnamese troepen en de recente golf van Vietcong-aanvallen op de steden. De maatregel houdt volgens Goul ding slechts een versnelling in van de voorgenomen ingeschakeling van verse troepen. AMERSFOORT (ANP) De korpschef van de Gorkumse po litie, de heer A. J. Hafkamp, heeft bij de politie in Amersfoort een aanklacht wegens smaad ingediend tegen vier voormalige verzetslie den uit Amersfoort, die hem be- AMERIKA heeft 10.500 man verse troepen naar Vietnam gezonden op verzoek van generaal West- moreland. De Amerikaanse opper bevelhebber in Vietnam verklaar de onlangs geen versterkingen no dig te hebben. De maatregel is met spoed genomen, zodat waar schijnlijk soldaten die al eerder in Vietnam vochten bij de versterkin gen zijn. Intussen heeft VN-sec- retaris-generaal Thant besloten zjjn reisplan le wijzigen en van daag naar Parijs te gaan In plaats van naar New York (pag. 1). TWEE PETITIES, ondersteunit door 1150 handtekeningen, die pleiten voor het behoud van het Middelburgse gymnasium, heeft een actiecomité aangeboden aan het gemeentebestuur van de stad (pag. S). TUSSEN Middelburg en Vlissin- gen worden op het ogenblik be sprekingen gevoerd om te komen tot oprichting van een districts- geneeskundige dienst (pag. 2). POGINGEN het overleg over de ambtenarensalarissen te hervat ten zijn mislukt. De vakbonden hebben dinsdag verklaard dat zij twee procent salarisverhoging voor de ambtenaren te gering ach ten (pag. 3), ,KEES VERKERK gaat alles en iedereen verlinken', zegt Europees schaatskampioen Fred Anton Maier (pag. 10). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9; Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4. 5 en 11; Radio en tvpagina 7 Sport: pagina 10; Financieel nieuwspagina 13. tichten van moord op een van de deelnemers aan een overval op het distributiekantoor in Amersfoort in 1944. Het betrof de uit het Duit se leger gedeserteerde Oostenrijker Karl Fügler. die in 1944 actief deelnam aan het verzetswerk. Na de overval werd de man door de heer Hafkamp, die toen inspecteur van politie in Amersfoort was, neergeschoten. Volgens de heer Hafkamp zou hij uit noodweer hebben gehandeld. De vier ex- verzetslleden menen dat de politiechef de Oostenrijker ,als een hond heeft af gemaakt'. Deze woorden schreven zij ook op een bordje, dat zaterdag jl werd ge spijkerd op de deur van een woning in de Scherbierstraat in Amersfoort, waar de Oostenrijkse vcrzetsmaif stierf. Op deze plaats werd zaterdag een korte herdenking gehouden. Dossier De vier ex-verzetslieden hebben Amersfoort en ook daarbuiten, veel opzien gebaard met hun beschuldigin gen aan het adres van de Gorkumse politiechef. Het dossier, dat op deze zaak betrekking heeft en door de politieke opsporingsdiens werd mengesteld, zou zjjn verdwenen. De minister van justitie maakte in de cember 1947 bekend dat er geen aanlei ding was maatregelen tegen de heer Hafkamp te nemen. Hij was inmiddels troepensterkte tot 510.500 man, terwijl deze volgens de bestaande plannen in de loop van dit jaar eventueel tot 525.000 man kan wor den opgevoerd. Bevoegde ambtenaren van het Pentagon geven toe dat de mo gelijkheid bestaat dat nu ook militairen ingeschakeld worden die al eerder in Vietnam hebben gevochten; het besluit is zo plotseling genomen dat er eenhe den naar Vietnam moeten gaan, die daarvoor oorspronkelijk niet waren aan gewezen. Volgens Goulding zal de nieuwe maat regel niet lelden tot terugtrekking van Amerikaanse troepen die volgens de verplichtingen van de VS jegens de NAVO in West-Europa gelegerd zijn. De vorige maand nog riep Washington iets minder dan 15.000 luchtmacht- en marinereservnsten onder de wapenen nadat Noord-Korea het verkennirrgs- schip Pueblo met 83 opvarenden had opgebracht. LONDEN (RTR) Een conflict over een Londense zwerfkater dreigt een politiek geval te wor den, waarin de Russische ambas sade is gemengd. De witte kater werd drie jaar geleden van de dood gered door de acteur Tony Manning, die hem de naam Arthur gaf. De acteur zag mogelijkheden 'voor het dier op televisiegebied en al spoedig trad Arthur op voor een firma in kattenvoer. Volgens Manning had de kater vorig jaar een inkomen van meer dan 30.000 gulden. Er ontstond echter on enigheid tussen de acteur en de kattenvoerfabnek, toaarbi] ook de eigendomsrechten op hel dier in het geding kwamen. In eerste aanleg kreeg Manning weer de beschikking over Arthur maar de andere partij tekende be roep aan. In afwachting van de behandeling in beroep nam de ac teur, naar zijn zeggen, zaterdag jl le kater mee naar de Russische am bassade en vroeg een functionaris, aan het dier politiek asiel te ver lenen. Na enige aarzeling ver dween deze diplomaat met Arthur in het ambassadegebouw. In het begin van deze week be paalde het hooggerechtshof, dat de acteur verplicht was de kater ter beschikking van het hof te hou den, hangende een definitieve re geling. Èen functionaris van de Sow jet-ambassade wilde dinsdag het verhaal van Manning met be vestigen. Lachend zei hij, dat het jerg dwaas zou zijn als een kater onderwerp zou zijn van een zaak van politiek asiel'. WASHINGTON President Lyn don Johnson maakt een wijds ge baar tijdens een gesprek met stu denten op het Witte Huis. Hij zei: ,De VS zijn zover gegaan als fat soenlijke mensen kunnen gaan', in hun poging vredesbesprekingen tot stand te brengen ter beëindi ging van de Vietnamese oorlog'. Aardbeving Zuid-Vietnam lijkt thans met zijn ste den waarin rijen huizen met de grond geiyk zijn gemaakt, met zijn duizen den omgekomen burgers en zijn hon derdduizenden daklozen wel een land dat door een ongelooflijk zware aard beving getroffen ls. Alleen al ln de primitieve, vrijwel van sanitair v~ Zie slot pag. 3 kol. 4) DEN HAAG (ANP) De tweede kamer heeft dinsdagavond drs E. I. Berg (pvda) toestemming ver leend voor een interpellatie van middag over de huidige positie van de betalingcbalans. In het bij zonder zal de heer Berg vragen stellen over de recente medede lingen van de regering inzake de ongunstige betalingsbalanspositie in tegenstelling tot de aanvanke lijke verwachting. Minister De Block (economische zaken) zal de vragen hierover beantwoorden. naar het voormalige Nederlands-Indiè vertrokken waar hjj een politiefunctie vervulde tot omstreeks de soevereini teitsoverdracht. Onderzoek De Utrechtse officier van justitie, mr H. W. Ovcrbeek, verklaarde dat de Amersfoortse politie inmiddels met het onderzoek is begonnen. De heer Over- heek zal na ontvangst van de processen verbaal beslissen of er aanleiding be slaat tot strafvervolging van de vier ex-verzetsleden. WILSON: KLOOF WASHINGTON-HANOI SMAL' LONDEN (RTR/AFP) Secretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties, die dinsdagavond uit Londen naar New York zou te rugkeren, heeft zijn plannen abrupt gewijzigd en vliegt vandaag naar Parijs, vermoedelijk voor besprekingen over Vietnam. Thant heeft de afgelopen dagen behalve Londen ook Nieuw Delhi en Moskou be zocht waar hij de vooruitzichten voor vredesbesprekingen naging. Volgens diplomatieke waarnemers zal de secretaris-generaal in Parijs moge lijk Noordvietnamese vertegenwoordi gers ontmoeten, onder wie Mal Van Bo, het hoofd van de Noordvietnamese mis sie in de Franse hoofdstad. Uit goede bron wordt vernomen dat hij in ieder geval een gesprek zal hebben met de Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, en misschien ook met president De Gaulle. Vorige week heeft Thant ook in Nieuw Delhi, waar hij de wereldhandelsconferentie toesprak, met een vertegenwoordiger van Hanoi gesproken. son de minister van buitenlandse zaken George Brown de kwestie-Vietnam en andere wereldproblemen besproken. Wilson noemde dinsdag in het lager huis, nadat hij met Thant de lunch had gebruikt, de kloof tussen de standpun ten van Washington en Hanoi .werke lijk heel smal'. De verhevigde strijd van de afgelopen twee weken had het ech ter alle betrokkenen moeilijer gemaakt de nog geringe afstand te overbruggen. Johnson Johnson verklaarde maandagavond dat de formule van San Antonio altijd een geldige basis voor onderhandelingen blijft en dat niettegensaande het offen sief van de Vletcong in het zuiden van het land. ,Wij zijn immer bereid onmid dellijk met de andere partij samen te komen', zo voegde de Amerikaanse pre sident er aan toe tijdens een debat in het Witte Huis met een groep van elf studenten. President Johnson zei verder nog dat de VS bereid waren met de communis ten te praten en zelfs hun wilden toe staan de agenda op te stellen. De VS zouden de communistische punten het eerst in behandeling nemen. LONDEN De Britse premier Harold Wilson (r) begroet de se cretaris-gen. van de VN, Thant bij diens aankomst aan de ambts woning. Annulering Britse functionarissen maakten dui delijk dat het besluit om niet naar New York terug te keren, van Thant zelf was uitgegaan en dat hij niet om nieuwe besprekingen met Britse ministers had verzocht. Slechts een half uur voor zijn vlieg tuig uit Londen zou vertrekken, had de secretaris-generaal zijn boeking geannuleerd. Zijn bagage was al op het vliegveld en werd later terugge-i bracht naar zjjn hotel. Thant heeft dinsdag met premier Wil- (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM ,Voor vele in dustrieën is er in Nederland maar één enkele goede vesti gingsplaats en dat is de Rotter damse agglomeratie. Anders vestigen die industrieën zich in de met vervalste concurrentie werkende buitenlandse havens. Nederland en vooral de werkne mers zullen moeten beseffen dat nu 't noordelijk deel van het del tagebied unieke vestigingsmo- geiijkheden biedt'. Dit zei ir F. Posthuma, directeur van het ha venbedrijf der gemeente Rotter dam dinsdagavond op een ont- wikeklingsbijeenkomst van de NW-bestuurdersbond Rotter dam, gehouden in de Beatrix- zaal van het Groothandelsge bouw. ,Ecn voortgaande industriële ont wikkeling by Rotterdam zal op bezwaren in verband met de re creatie stuiten', ging de heer Posthuma verder, .maar laten we niet vergeten dat recreatiegebie den verplaatsbaar zijn, of spe ciaal ln te richten zoals Brielse Meer. Veerse Meer. Veluwe Meer enz. Een haven die bereikbaar is voor 250.000-tonners, ls echter niet te verplaatsen'. De heer Posthuma wees op de trek van de basisindustrie en als gevolg daarvan ook van andere industrie naar de zeekust. Oorzaak van deze trek is dat Europa arm is aan grond stoffen. De reserves (kolen bijvoor beeld) die er aanwezig z(jn zijn niet meer verantwoord te exploiteren. Voor de aanvoer van grondstoffen speelt het grote, diepgaande schip een belangrijke rol. Europa staat voor een enorme omwenteling wat de keuze van vestigingsplaatsen voor de industrie betreft, hetgeen blijkt uit het feit dat bijvoorbeeld nieuwe staal industrieën in het buitenland bijna uitsluitend aan de kust worden ge bouwd. Dit proces van structuurwij ziging brengt enorme, vooral sociale, consequenties met zich mee, maar is althans ten dele onafwendbaar, aldus ir Posthuma. Zo zijn de grote industriële ontwikke lingen bij de oude overslaghavens langs de Europese kust verklaarbaar. In tegenstelling tot die in het buiten land ontvangen de grote Nederlandse havens geen krachtige financiële steun b(j deze ontwikkeling. .Bovendien wordt hier op grond van onwrikbare principes van ruimtelijke ordening een kunstmatig industrie- spreidingsgebied gevoerd, Men be grijpt kennelijk niet- dat men de in dustrie nooit kan dwingen zich een door de overheid voorgeschreven ves tigingsplaats te laten welgevallen', betoogde de Rotterdamse havendirec teur. Hij vroeg zich af of Nederland zich deze principes wel kon permit teren. .In de zeehavennota van de regering .vordt gezegd dat de unieke facilitei ten van Rotterdam eigenlijk maar niet verder moeten worden uitgebreid. Bepaalde instanties beweren dat Voorne-Putten ongerept moeten blij ven, zelfs zonder dat dit nader wordt bestudeerd. Of Nederland zich dit kan permitteren is van belang met het oog op de toekomstige werkge legenheid'. Ir Posthuma vond het bedroevend dat noch de nota inzake de groei van de nationale economie, noch de zee havennota begrip tonen van de nood zaak van complementariteit, dat wil zeggen van het elkaar aanvullen van de verschillende zeehavengebieden in ons land. De gedachte van een geïntregeerde aanpak van de ontwikkeling van zeehavengebieden had hij voor het eerst in het recente rapport van het Overlegorgaan Zeehavenontwikke ling Zuid-West-Nederland gevonden De taakstelling in dit rapport voor Zeeland 4000 ha haven en industriegebied in de periode 1968-1980 achtte de heer Post huma voor twijfel vatbaar. .Rot terdam heeft er ruim 20 jaar voor nodig gehad een dergelijk areaal te ontwikkelen', ondanks het fiet dat men hier over een uitgebreid havenapparaat en een goed uit gerust grote stad beschikte'. Dat het Rotterdam ernst is met de steun aan gebieden als bijvoorbeeld Terneuzen achtte hij reeds aange toond door het verwijzen van indu strieën als Dow naar Zeeland en Dupont naar Dordt. Voor het industriële klimaat in ons land had ir Posthuma niet veel lof. .Het is noodzakelijk dit te verbete ren' zei hij onder verwijzing naar de steun die nieuwe ondernemers in het buitenland genieten (in Engeland (Zie slot pag. 4 kol. 5) In de belangwekkende tv- 1 uitzending van Achter het nieuws (maandagavond jl) kwam onvermijdelijk als heet hangijzer naar voren- wat te doen met Ud-staten, die niet als een democratische rechtsstaat maar rechts-totalitair worden geregeerd. In de eerste plaats wordt uiteraard aan Portugal gedacht, sinds enige tijd een ter ook aan Griekenland. In dit verband werd aan minister-president De Jor.g tevens de vraag voorgelegd waarom Spanje niet in de NAVO mag worden opgenomen. Het antwoord var. de mi nister-president was van zou men kunnen zeggen praktisch-politieke aard, zij het dat het was Voorzien van een licht-principieel sausje. Dat sausje was de erkenning dat de huidige regimes in Portugal en Griekenland .smetten op het NAVO-blazoen' zijn; voor het overige voelde de minister-president er niets voor te bevorderen dat beide staten uit de NAVO zouden worden verwijderd. De heer De Jong gaf daarmee zo bleek later een zéér Nederlands antwoord; aan het eind van de uitzending werd namelijk de uitslag van een enquête be kendgemaakt, die duidelijk maakte dat een grote meerderheid van het Neder landse volk er precies zo over denkt als zijn minister-president. Voor 34 was het zonder meer aanvaardbaar dat Por tugal en Griekenland lid waren van de NAVO. voor .tamelijk aanvaardbaar' stemde 15 en 23 'e kon het niets schelen: totaal 72 Ben leerzaam per centage. Het is zo leren deze cijfers een illusie te menen, dat het Neder landse volk voor het grootste deel bestaat uit principiële en hardnekkige democraten. Als net om binnenlandse verhoudingen gaat wil de gemiddelde Nederlander zich nog wel eens op dat standpunt stellen, maar zodra hij in het buitenland komt is hij er van overtuigd dat ieder maar op zijn wijze zalig moet worden. De Vara-enquéte onderstreept die houding duidelijk: 72 van het Ne derlandse volk heeft geen bezwaar te gen de regimes van Portugal en Grie kenland als partner ln de NAVO. We vermoeden, dat indien Spanje ook lid zou moeten worden, waarschijnlijk het grootste deel van die 72 dit lidmaat schap ook zonder meer zou accepteren. Voor een groep Nederlanders toeris ten bijvoorbeeld betekent Spanje al leen maar een plezierig land. waar de heer Franco hoe dan ook een stabiel bewind voert. Die stabiliteit is voor weer een andere gToep Nederlanders de ga rantie dat zij er met een gerust hart bepaalde investeringen kunnen doen: zij bouwen er bijvoorbeeld een zomerhuisje, anderen kopen er een definitief huis voor ,na het pensioen', allemaal dingen waaraan zij eenvoudig niet zouden den ken wanneer er in dat land sprake zou zijn van onzekerheid, omdat binnen de spel regels van de demo cratie links en rechts elkaar voortdurend de regering zouden be twisten. Wanneer men met Nederlanders uit deze groepen spreekt, dan warden meestal uitdrukkingen gebruikt als .vriendelijke en tevreden mensen' (waar mee dan de Spanjaarden worden be doeld) met als enig nadeel helaas dat zij m de loop een .hard b bij wordt vaak gevoegd de overweging (zij wordt nu vooral gebruikt voor Grie kenland), dat het alternatief niet een democratisch bewind is, maar een com munistisch regime. Alles bijeengenomen kunnen nogal wat Nederlanders snel vrede hebben mert bepaalde politieke sys temen elders. Over één ding moet men het helaas wel eens zijn: de democratie is niet zonder meer per land uitwisselbaar. Het Nederlandse model bijvoorbeeld kan niet zo maar worden overgeplaatst naar laten we zeggen Portugal. In dit licht gezien is het te begrijpen, dat de Nederlandse regering zich op een prak tisch standpunt stelt: het aantal demo cratische staten te vergelijken met het model dat in bijvoorbeeld Nederland en Engeland gangbaar is. is zo gering dat een strikt principieel-demoeratische hou ding in de buitenlandse politiek van Nederland tot gevolg zou hebben dat het met slechts zéér weinig landen diplo matieke betrekkingen zou kunnen onder houden. Maar daar gaat het hier niet in de eerste plaats om: in het geding is namelijk een bondgenootschap. In het geding is vooral de vraag: kén Neder land een hecht bondgenootschap aan gaan met landen, die worden geregeerd volgens een totalitair politiéstaatsys- teem? De minister-president heeft er te dien aanzien maandagavond op gewezen, dat men als bondgenoten .een zekere in vloed kan uitoefenen' op de hier bedoelde regeringen. We geloven dat daarmee de heer De Jong de enige, zij het zeer smalle basis formuleerde op grond waarvan men met een bondgenootschap zou kun nen instemmen. Op dat moment rijst echter de onvermijdelijke vraag: wét doet de Nederlandse regering concreet te dien aanzien? Wat daarvan naar bui ten komt is niet veel. De .smetten op het NAVO-blazoen' worden, naar het ons voorkomt, vrij gemakkei ijk geaccep teerd als onveranderlijkheden. De indruk wordt inderdaad noga! eens gewekt dat de regering Portugal en Griekenland als XAVO-partner aanvaardbaar vindt om dat zij primair anti-communistisch zijn. Dat is echter een nogal negatieve basis voor het bondgenootschap, dat de ver dediging van de vrijheid als een van zijn belangrijkste taken ziet. Het zou dan ook goed zijn wanneer de Nederlandse regering eens zou aantonen zou kun nen aantonen dat de .bondgenoot schappelijke Invloed' op de beide totali taire regimes tot feitelijke resultaten leidt, namelijk op den duur tot vestiging van een democratische rechtsstaat. Daarmee zou de NAVO zich ook sterk maken tegenover het oostblok. daarmee zou zij tevens een nog positiever inhoud krijgen. Of de regering die richting op zal gaan? We twijfelen er aan: ze hoeft het gelet op de Vara-enquéte niet op grond van binnenlandspolitieke over wegingen te doen. De heer Luns zal on getwijfeld met genoegen van de cijfers hebben kennisgenomen Het zou onjuist zijn wanneer hier niet met erkentelijkheid zou worden ge sproken over het optreden van de minister-president voor de televisie. Hij heeft zich gelukkig niet op het formele standpunt gesteld dat uitsluitend het parlement het forum is. waarvoor hij moet verschijnen, maar heeft hier dank zij een modern medium rechtstreeks uit leg gegeven aan het Nederlandse volk als geneel Een voorbeeld, dat bij andere bewindslieden navolging ver dient. loop der eeuwen hebben getoond hard bewind' nodig te hebben. Daar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1