IJzendijke nam afscheid van burgemeester Ficq Nieuwe verkeersbrug noordelijk van Tholen Raad Brouwershaven kiest voor rioolwaterzuivering 2 teeuwse ALMANAK Woensdag eerste paal voor Goese torenflats EXAMENS KRUISPUNT ST-ANNA TERNEUZEN Mogelijk nog dit iaar nieuwe school Sint-Annaland open Goese vakschool zette feestjaar met markt' in HEIPLATFORM BIJ BOUW VAN PAALHOOFDEN WALCHERSE KUST Kinderen vernielden bijenkasten: 350 schade in Nieuwland DRIE INBRAKEN IN TERNEUZEN Helder zien in het donker' GEEN GELD VOOR BEIDE PROJECTEN 0P KOSTEN VAN RESTAURATIE VAN STADHUIS Eerste fase Vervolg Schouwse herindeling: van onderop aansnijden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 NA RUIM NEGEN JAAR BLIJF VECHTEN VOOR DE EIGEN ZELFSTANDIGHEID' IJZENDIJKE In een bijzon dere raadsvergadering heeft de gemeente LJzendrjke maandag middag afscheid genomen van haar .reizende ambassadeur', burgemeester J. J. M. Ficq. Met ingang van 16 februari is hij benoemd tot burgemeester van de Limburgse gemeente Wit- tem. Eens te meer bleek hoe zeer burgemeester Ficq in IJzendijke wordt gewaardeerd. ,Partir c'est mourir un peu', deze uitspraak werd een paar maal in de mond genomen. Begrijpelijk, zelfs in zijn afscheids woord streed de scheidende burge meester nog voor het welzijn van IJzendijke. En I>jj zal vast nog wel eens komen kyken, want, zei hij, .al le grote wegen gaan via IJzendijke'. Ruim negen jaar heeft hij de scepter over deze West-Zeeuws-Vlaamsc ge meente gezwaaid, negen jaar waarin veel tot stand is gekomen. Negen Jaar waarin hy veel lof oogstte, die hem nu werd toegezwaaid. Maar daar wilde burgemeester Ficq niets van weten. Die lof kwam niet hem, maar de raad toe. Nadat hij de vergadering had geopend droeg de burgemeester de leiding over aan wethouder A. J. Termote. Met waar dering sprak de wethouder over het vele werk dat de heer Ficq voor de gemeente heeft verzet. .Wij konden u met een gerust hart overal heen sturen'. Burgemeester Ficq heeft dan ook geen gelegenheid voorbij la ten gaan om zijn steentje bij te dra gen tot het behoud van de zelfstan- Knokke (ADVERTENTIE) Laat op Valentijn bloemen uw tolk zijn ^^^Kw^cerij M. H. Dekker Langevielesingel 34-38 Middelburg - teL 01180-5253. Auto Jongetjes voeten tegenwoordig al heel vroeg wat een auto w komen ze wat verder dan struike len ze over woorden, die daarmee in relatie staan. Zo vroeg een Vlissings jongetje z"n moeder Jtlam, wat is een autoriteit T' en hij had er, nog voor het antwoord kwam, zelf een oplossing voor: jZeker een man die in een auto rijdt f' Meestal wel' zei z"n moeder, .maar toch is dat niet helemddl een auto riteit.' Ze kwam, gezien de om standigheden, tot een redelijke benadering: demand die in een auto rijdt is een automobilist en iemand die zich in een auto Idat rijden, is een autoriteit.' Toen ze een paar dagen later een verlojlokaal passeerden, stopte daar juist een taxi, waaruit zich vier zeevarenden losmaakten, die al lang niet dorstig meer waren en nu juist iets té zwierig een vol gende deur gingen openmaken. Jlijk es mam' riep net ventje, zo hard dat het leek of hij ze wilde aanmoedigen, ,vier autoriteiten'. i was het woord aan burge meester Ficq. ,De raad heeft con structief gewerkt. U hebt de belan gen behartigd zoals de gemeenschap dat van u verwachtte. Maar als de raad niet wil, dan gaat het absoluut niet'. Waarmee de burgemeester maar weer wilde aantonen dat de raad de hoogste lof toekomt, ©nder zijn leiding had de raad 92 maal ver gaderd. Burgemeester Ficq °;af voorts blijk van waardering voor het vertrouwen dat de raad in hem heeft gesteld. Sprekend over de vergade ringen van b en w nam hij geen blad voor de mond: ,Het waren de pret tigste vergaderingen die in Knokke eindigden'. En als het tijdens een b en w vergadering nodig was. dan gooide de secretaris olie op de gol ven. (Uit de woorden van latere sprekers bleek overigens dat ook de burgemeestet zeer kundig was in het hanteren van de oliekan). LJzendïjke en omgeving schetste burgemeester Ficq als een streek met een uitzonderlijke kwaliteit en met bijzondere mensen. De positie van IJzendijke biedt zeer goede kan sen voor het behoud van de zelfstan digheid. .Objectief f i moet dat mogelijk gen snde de scheidende burge meester. .Blijf vechten voor een goe de zaak', was zijn advies aan de raad', het is geen gemakkelijke strijd, maar hij is het waard en eens zal de moeite worden beloond'. Hiermee was de officiële raadsver gadering ten einde en kregen acht tien spiekers de gelegenheid om zich in een kort afscheidswoord tot bur gemeester Ficq te richten. Als eerste sprak pastoor Th. Lamen, namens de kerk. het schoolbestuur en de kape laan. Onder andere noemde hij de burgemeester een grote animator I voor de volkszang in de kerk. Ds. J. van Hoogstraten bewonderde de bur gemeester als man van het woord. ,Er is een dommee (en zich de ker kelijke gezindte van de burgemeester herinnerende) of dan in ieder geval een priester in u verloren gegf - Mevrouw Ficq bood hij een bloc tje aan. Burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis sprak in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de vereniging van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en als voorzit ter van de regionale sociale werk plaats. Daarvan is burgemeester Ficq respectievelijk voorzitter en se cretaris-penningmeester. Bij het ver nemen van de benoeming van de heer Ficq te Wittem werden er twee vlaggen uitgestoken, aldus burge meester Van Hootegem. één voluit en één halfstok. Van de sociale werkplaats kreeg burgemeester Ficq een stoel. Burgemeester M. J. Ver- brugge van Waterlandkerkje bood de scheidende burgemeester een boe kebon aan namens de schoolartsen- dienst Zeeuwsch-Vlaanderen, waar van de heer Ficq sinds 1963 voorzit ter is. Namens de schooltandartsen dienst sprak burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg. Zachte g IJZENDIJKE Een oude kope ren pot was het afscheidsgeschenk aan burgemeester J. J. AI. Ficq bij zijn vertrek naar de nieuwe gemeente Wittem. (Foto PZC) digheid van IJzendijke. Wethouder Termote liet zijn woorden vergezeld gaan van een oude koperen pot, waarmee de burgemeester zich zeer verheugd toonde. Voor mevrouw Ficq waren er bloemen. Namens de raad sprak het oudste raadslid, de heer P. J. F. van Hijfte. De wethou der had hem, naar zijn zeggen, het meeste gras voor de voeten wegge maaid, maar er bleef evenwel ge noeg over om te zeggen. ,U bent een goede burgemeester". En de heer Van Hijfte was van mening dat men dat lang niet in elke gemeente zo zonder enig voorbehoud zou zeggen. Hij weerlegde voorts de mening van de burgemeester dat de lof hoofdza kelijk de raad toekwam. ,Het initia tief kwam van de burgemeester'. Aan mevrouw Ficq vroeg de nestor van de raad of zij haar man een beetje wilde afremmen. ,Als hij zo blijft doorrazen, dan loopt het mis'. ,Wij zullen steeds met genoegen te rugblikken op deze jaren', zei daar na de gemeentesecretaris, de heer J. L. C. V. I. A. Dierikx, die sprak namens het gemeentepersoneel. Hij bood de burgemeester een album in kleur van de gemeente aan. Het stemde het oud-raadslid, de heer J. Ch. Cornelis, een beetje droevig dat de burgemeester met de zachte g en de lange e. die desondanks een echte .Iezendiekenaar' was gewor den. hen ging verlaten. De heer Cor nelis sprak ook namens de bond van bejaarden. De inspecteur van het la- fr onderwijs te Middelburg, de heer Gelijns, bracht een kleine wljzi- ging aan in het bekende spreekwoord en zei: .Partir c'est mentlr un peu'. .Deze man moet zaken hebben waar hij zich onder kan zetten', was zijn mening over burgemeester Ficq. Verder sprak de heer ir L. D. Huis man, hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid in Zeeland te Middelburg, de heer R. E. A. de Badts namens de NCB en de ZLM, de heer J. P. van Oers als directeur van de zuivelfa briek en mede namens de stichting bejaardencentrum en de heer J. Pie- terse, directeur van de federatie so ciale werkplaatsen Zeeland te Mid delburg, die de burgemeester een boekebon overhandigde. De heer C. D. A. Vermeulen, leraar lichamelijke opvoeding van de gemeente IJzen dijke, dankte de burgemeester voor de goede sportaccommodatie die tot stand was gekomen, ook namens de jeugd, en bood hem het boek .Zee land in beeld' aan. Verder werd het woord gevoerd door mej. A. M. van Morrelgem, directrice van de land- bouwhuishoudschool, die mevrouw Ficq een cadeau in de huishoudelijke sfeer aanbood, door zuster Gratiana, hoofdleidster van de r-k kleuter school, door de heer A. H. V. de Hul- sters, Instructeur van de brandweer, te Westdorpe, door de heer G. Kalon namens het Groene en het Wit-Gele Kruis, door mevrouw E. Dees-Ris- seeuw als voorzitster van de zang vereniging .Zanglust' en door de heer C. E. Marteijn als voorzitter van de winkeliersvereniging. Hierna dankte de burgemeester de sprekers met nagenoeg voor iedereen een persoon lijk woord. ,Ik heb met mijn collega's nooit ,mot' gehad', zei hij onder an dere. Wijzend op het schilderij achterin de raadzaal, waarop het oude IJzendij ke is afgebeeld, zei hij: ,Het zinne beeld van het zelfstandig IJzendijke. Daar liggen de wallen.... De kanon nen zijn besteld Namens de commissaris der ko- GOES Wethouder dr E. J. Prins van Goes zal aanstaande woens dagmiddag de eerste paal slaan voor do .torenflats', die in de Be- vclandse centrumstad, evenals in Vlisslngen en Middelburg al zyn of worden gebouwd. Dat gebeurt op de hoek van de Fruitlaan en de Appelstraat in plan-Zuid, om vier nur. De torenflats zullen iy Goes 210 wooneenheden bevatten. Dezer dagen slaagde voor het propae- deutisch examen .elektrotechniek' aan de technische hogeschool te Eindhoven de heer J. J. Overdulve uit Axel. Slot van pag. 1 beurd', aldus de woordvoerder van de provinciale waterstaat. Bovendien heeft de provinciale wa terstaat plannen in de richting van ongelijkvloerse kruisingen in het de buurt van Sint Anna.polder. Maar dit project kan eerst worden uitge voerd als het hoofdwegenstelsel if voltooid. .Wij denken aan een pro ject dat zelfs in de randstad zijn ge lijk nog niet heeft. De huidige krui sing wordt dan alleen van belang voor wat plaatselijk verkeer', aldus de woordvoerder van waterstaat die van mening is dat het dan met de ongelukken wel zal loslopen. Bewegwijzering Zover is het evenwel nog niet. Voor lopig blijft het wachten op een defi nitieve bewegwijzering, die naar het oordeel van de provinciale waterstaat, heel wat misverstanden en proble men kan oplossen. De ANWB is mo menteel bezig met de voorbereidin gen. Een plan dat wordt gekoppeld aan de wijziging van de route-aan duiding elders in de streek, nood zakelijk geworden door de ingebruik name ran de nieuwe kanaalverbin dingen. Het kruispunt zelf is dit voorjaar waarschijnlijk klaar. Men wil dan de asfaltbetonlaag aanbrengen, de laat ste fase van het werk. Als eventuele veiligheidsmaatregel overweegt wa terstaat indien dat noodzakelijk mocht blijken een verkeerslicht te plaatsen dat reageert op de ver keersintensiteit of ter plaatse een snelheidsbeperking vast te stellen. .Wij houden de ontwikkelingen in ie der geval in de gaten', aldus het commentaar van de zijde van de provinciale waterstaat. Rotonde Blijft de vraag die ook de heer Verbrugge stelde of er op de plaats van het kruispunt niet be- IN KADER SCHELDE-RIJNVERBINDING THOLEN Binnen afzienbare tijd zal een begfin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe verkeersbrug over de toekomstige Schelde-Rijnverbniding even ten noorden van de stad Tholen. Deze brug, ongeveer een halve kilometer westelijk van de huidige, (die komt te vervallen), maakt de aanleg van toeleidingswegen en het aansluiten daarvan op het bestaande wegennet noodzakelijk. De toeleidingswegen zullen gedeeltelijk als viaduct worden uitgevoerd. Verder zal een deel van de bestaande provinciale weg Tholen-Oud-Vossemeer aan de nieuwe situatie moeten worden aangepast. Tot de te maken werken behoren voorts de aanleg van een hoogwaterkering in de Slabbekoornpolder en het graven van een kanaalgedeelte ter vervanging van een stuk van de huidige Eendracht. In verband met de uitvoering der werken zullen wat betreft de waterkerin gen, de afvoer van polderwater e.d. de nodige voorzieningen worden getrof fen. Het benodigde zand zal in depot worden gespoten. Daarbij zal overtollig perswater via gesloten leidingen naar de Eendracht worden afgevoerd. Uitvoeringen van Goese operette GOES De Goese operettevereniging zal op 16 en 23 maart in ,De Prins van Oranje' een uitvoering geven van ,Iir weissen Rössl'. De repetities met de le den van de vereniging, de solisten en de beroepssolisterg zijn het laatste stadium ingegaan. De operettevereni ging te Goes heeft er in het afgelopen SINT-ANNALAND Mogelijk zal nog dit jaar het nieuwe gebouw voor de openbare en de christelijke lagere school in Sint-Annaland geopend kunnen wor den. Men verwacht binnen veertien da- gen de plannen aanbestedingsklaar te ter een rotonde aangelegd hadkunnen maken en dan gaat men de GOES De feestelijkheden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de vakschool voor meisjes te Goes, zijn za terdag onder bijzonder grote belang stelling van de zijde van het publiek met het houden van een .feestmarkt' in geluid. De kantine van de school was in een speelruimte veranderd, waar het rad van avontuur, een kegelbaan, een schiet tent, het spijkerspel, het cola- en hen- gelspel en nog meer attracties te vinden waren. Vermeldenswaard is, dat de Goe se middenstand prijzen beschikbaar heeft gesteld, zodat de winnaars bij de spelen met gulle hand beloond konden worden. Ook was er een origineel inge richte tienertent waar gedurende het feest geen plaatsje onbezet bleef. De .markt', waar een uitgebreid assor- 0timent van zelfgemaakte artikelen, zo- kunnen worden. In de kamer van laatste fase van de plannenperiode in::als kinderkleding, handwerken, poppen. koophandel werd gesproken van .eenvoudige rotonde', maar hier op reageert waterstaat duidelijk afwijzend. .Zo'n eenvoudige ro tonde is een onmogelijkheid. Ais er één moet komen dan zal dat een uiterst veilige, een uiterst du re en een bijzonder grote moeten zijn. Mede gezien de toekomstige plannen in dit gebied, waaronder dus de aanleg van een ongelijk vloeree kruising, is het niet wen selijk om hier nog een verkeers plein aan te leggen Het verkeor op de kruising van St. Anna wordt momenteel via een knip perlicht op de huidige voorrangsre- gel (Zaamslag - kanaalbrug) attent gemaakt. In de toekomst zal dit licht verdwijnen, aangezien er dan plaats gereserveerd is voor de definitieve bewegwijzering en bebordlng. Van de zijde van de gemeentepoli tie te Terneuzen deelde men nog me- le dat voor het van kracht worden van de nieuwe voorrangsregeling 2 aanrijdingen werden geregistreerd en daarna nog geen enkele. ,Het kruispunt blijkt «lus niet overdreven gevaarlijk. Maar het zit er wel in aat, wanneer er een aanrijding plaats vindt, een behoorlijke zal zijn', aldus de woordvoerder van de gemeentepo litie te Terneuzen. PLAATSEN PAALHOOFDEN TE SCHOUWEN GEGUND MIDDELBURG Rijkswaterstaat te Middelburg heeft het aanbrengen van 11 paalrijen op het strand te Schouwen nabi! de vuurtoren te Haamstede gegund aan het aannemingsbedrijf Schouw en- Duiveland' NV te Zier Ik zee voor 1.080.000. Dit bedrag was de op één laagste inschrijver. de financiering. Burgemeester W. Baas van Sint-Annaland deelde dat maandag avond mee aan het begin van een zeer vlotte raadsvergadering. De raad werk te in 20 minuten door de 15 vooral formele punten tellende agenda. Ak koord ging de raad met een voorstel 10.480 te voteren voor de aanleg van nieuwe straatverlichting in de Anna van Bourgondiëstraat en aanvulling daarvan in de Raiffeisenstraat. De raad benoemde de heer G. van den Broek uit Sint-Annaland met ingang van 1 maart tot onderwijzer aan de openbare lagere school, te Sint-Annaland. Verder wer den een aantal onderwijszaken behan deld. Eerste jaarvergadering ,De Gouwe Ruiters' De ponyclub de .Gouwe rijers' uit Ga- pinge hield in het verenigingsgebouw te Gapinge haar eerste jaarvergadering. Er werd besloten om in de zomer een wedstrijdprogramma uit te voeren voor pony's en ruiters. De jaarverslagen werden voorgelezen door secretaris en penningmeester. De aftredende be stuursleden werden alle weer herkozen. De ponyclub telt nu 23 leden, waarvan 21 rijdende leden. Fan Gewest tot Gewest met Schippersinternaat le Wemeldinge In het programma .Van gewest tot gewest', dat de NTS vanavond uit-j zendt via Nederland-2 zullen opnamen van het schippersinternaat .De Schut sluis' te Wemeldinge warden ge toond. De uitzending begint om 19.03 OOSTKAPELLE De strandbezoekers krijgen er deze zomer een at tractie bij: het ligt In de bedoeling dat bij de bouw van paalhoofden op vijf tien plaatsen langs de Walehersc kust wordt gebruik gemaakt van een heiplatform op po ten, dat het aanzien heeft van een klein booreiland. Dat maakt het de helers mogelijk om ook als er enige deining is het werk voort te zetten. Wel zal bij minder gunstige weersomstandl gheden geen gebruik kunnen worden gemaakt van een roeiboot om de arbeiders naar de vast wal te bren gen of een reis in omge keerde richting te laten maken. Mogelijk zal daarom gebruik worden gemaakt van een kabel baantje tussen strand en platform. Op de eerste districtsver- gadering van het wa- schap Walcheren in het verenigingsgebouw te Oostkapelle, haakte Ir H. Visser nader in op de plannen van een uitbrei ding van de oeververde diging in, diverse kust- vakken. Het komt neer op een uitbreiding van het reeds aanzienlijke aantal paalhoofden, vijf tien. Er zijn nu zestien strandhoofden in het vak Vlissingen-Dishoek, 36 in het kustvak Zoutelande en Westkapelle, vier ten noorden van de West- kapelse zeedijk en 21 tussen Domburg en de Duinweg Oostkapelle. Bij het waterwingebied zijn nog acht enkefrijige paal hoofden aangelegd. De uitbreiding van de oeververdediging is een karwei dat twee jaar zal vergen. De aanneemsom is byna 1,1 miljoen. Daarbij komen nog eens de kosten van de palen 775.000. Men zal bij de bouw van de paalhoofden gebruik maken van een systeem dat al eerder by IJrauiden Is beproefd. Daarbij gaat men ervan uit dat de palen de gTond In worden gespoten, waarna een trilblok met een gewicht van enkele tonnen de palen zal vast- trïllen. De paalhoofden zullen niet met een laag rijs hout en steenmateriaal aan de voet worden be schermd. De financiële voordelen die men daar mee heeft worden voor een deel weer opgeslokt door gebruik te maken van langere palen. De maar matig bezochte vergadering stond onder voorzitterschap van ge zworene de heer J. Francke te Grijpskerke. Er was volop gelegen heid tot het stellen van vragen, waarbij met na me het schonen van slo ten aan de orde kwam. Ln een inleiding behandel de de voorzitter nog eens een aantal zaken die punt van discussie heb ben uitgemaakt tijdens de algemene vergaderingen. dieren, bloemstukjes en keramiek was uitgestald, had veel weg van een grote uitverkoop, waarmee de pry zen dan ook in overeenstemming waren. In de koek en gebakkraam naar Oudhollands model, alsmede in de wafelbakkerij en thee- en koffieschenkertj had men handen tekort om aan alle vraag te voldoen. De feest vreugde werd door gezellige muziek en smaakvolle versiering verhoogd. Zoals gezegd: de feestmarkt was de eerste van de activiteiten, die dit jaar worden op gezet. omdat de Goese vakschool haar gouden jubileum viert. Op 1 mei wordt er een receptie gehouden ter gelegenheid van dit feit. In november is een feest- week gepland, die door de leerlingen zal worden verzorgd. NIEUWLAND De politie heeft rap port opgemaakt naar aanleiding van vernielingen, toegebracht aan een aantal bijenkasten, die stonden in de boom gaard van B. Drie broertjes K. en twee broertjes T. vernielden de honingraten, waardoor het bijenvolkje uitstierf. Er ontstond een schade van omstreeks 350.—. TERNEUZEN Tijdens liet afgelopen weekeind is cr in Terneuzen op drie plaatsen ingebroken. Do totale bult be droeg evenwel slechts 4,05. Dit bedrag werd ontvreemd uit de hervormde school. In het gebouw van de waterlei dingmaatschappij aan de Axclsestrnat kon de dief evenwei niets waardevols vinden en moest li Ij onverrichterzake het pand weer verlaten. Hetzelfde geldt voor het houten bijge bouwtje van de padvinders in het sport park. Ook lüer vond de dief niets van zijn gading. Alle drie de gebouwen was men binnengekomen door net indrukken van een ruit. Alles werd doorzocht, maar er werd niets opengebroken. Revue passeerde ,Het Kanaal' De vereniging .Het Kanaal' te Wemel dinge hield naar jaarlijkse feestavond, die ditmaal werd verzorgd door het revuegezelschap van Gerard Walden en Berry Kievlts. De revue was getiteld' ,We doen het zelf van acht tot elf' Na de revue bleef het gezelschap nog gruime tijd bijeen om op de klanken van de .Rythm Boys' uit Bergen op Zoom een dansje te maken. Lectuurhuisje Rode Kruis Het lectuurhuisje van het Rode Kruis dat geplaatst is aan de Prinses Bea- trixweg te Wemeldinge heeft in het af gelopen jaar een mooie parij tijdschrif ten te verwerken gekregen. De heer A. Weststrate die de zorg voor de lectuur heeft, kon een partij van 1608 kilo tijd schriften en 78 Doeken afdragen. SCHOUWBURG, MIDDELBURG DE HA AGSE COMEDIE Toen Alfred Pleiter voor De Haagse Comedie Shafferts eenakter .Helder zien" en .Kijken in het donker' onder de noe mer Helder zien in het donker' samen bracht, was dat een bijzonder aardige vondst. Pleiter begreep gelukkig, dat zijn verdiensten zich ook tot de tekst moesten uitstrekken en produceerde een gladde, fraaie bewerking. Toen was er nog een gezelschap nodig om die bewer king te transformeren tot een genoeg lijke toneelavond. Omdat aan het slot de herinnering aan .Heider zien in het donker" de een akter die na de pauze wordt opgevoerd domineert, is de totaalindruk die van kostelijke kolder van verrukkelijk ge halte. van gooi- en smijtwerk van allure. En juist omdat hierin de kluchtige ele menten zo overheersen, vraagt .Kijken in het donker' een vertolking door een zeer capabel ensemble, dat in een gedeci deerde en gedisciplineerde regie de een akter juist" zoveel niveau geeft, dat het resultaat vrij van banaliteiten overkomt. D? Haagse Comedie kon die opgave aan: het werd, in de kundige regie van Carl van der Plas. een bijzonder leuke to neelavond, waarop men nu eens promi nenten als Myra Ward. Gijsbert Ter- steeg en Frans van der Lingen in de ongebruikelijke sfeer kon zien van een spel. dat alleen op de farce, op het amu sement mikte. .Kijken in het donker' speelt zich geheel ln het donker af. Dat lijkt, visueel, een nadeel, maar de auteur heeft ten be hoeve van het publiek licht en donker verwisseld. Afgezien van de eerste ogenblikken, als het licht nog geacht wordt aanwezig te zijn en er dus op het toneel volslagen duisternis heerst, kan men de eenakter geheel zien. De duistenis, gevolg van een elektriciteits stoornis. wordt wel gespeeld, weshalve men zonder belemmering kan waarne men hoe de figuren zich zeer behoeftig over het toneel bewegen, een situatie, die niet alleen optische complicaties im pliceert: de auteur heeft dit gegeven uiterst speels en inventief uitgewerkt. Maar het was toch vooral de Haagss Comedie. die in deze bezetting de vond sten omzette in sprankelend toneel. Een bezetting zonder zwakke plaatsen: My ra Ward excelleerde als juffrouw Fur- nival, van Guido de Moor zag men een schitterende Brindsley Miller, Gijsbert Tersteeg (kolonel Mel'kett) was al even voortreffelijk, Steye van Brandenberg (Harold) leverde een kostelijke homo fiel en Frans van der Lingen maakte van Schuppanzich een al even gave creatie. Marijke Merckens (Carol) en Ingeborg Elzevier (Clea) vonden hierbij moeiteloos aansluiting en Wiebe Brands- ma vervulde kort, maar met grote waar digheid een bijrol. Eén naam Is dan nog niet genoemd, die van Jaap Wieringa, een jeugdige auto didact, die in de eerste eenakter .Hel der zien' uitstekend acteert in de dialoog met Myra Ward (Sophie). .Helder zien' White lies) maakt, zeker in de com binatie met .Kijken in het donker" een weinig overtuigende indruk: Myra Ward redt dit deel met een prachtige mono- Een talrjjk publiek de vooretelling ging onder auspiciën van de te Middel burg samenwerkende culturele instel lingen dankte bij de bloemen met een" langdurig applaus. Een apart compliment tenslotte voor de fraaie decors van Hep van Delft en de kostuums van Has Noorclhoek Hegt, die met een beheerst materiaalgebruik frapperende resultaten bereikte. DREISCHOR Er is maandagavond in de raad Brouwershaven diep gezucht: de restauratie en verbouw van het stad huis, waartoe na zes jaar herindeling vorig jaar eindelijk was besloten, moet opnieuw worden bekeken om de plotse ling extra dringend geworden bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie voor de kern Brouwershaven mogelijk te ma ken. Voor beide projecten heeft Brou wershaven geen geld en omdat de zui veringsinstallatie er móet komen, deed de raad in een spoedeisende vergadering zéér gelaten, maar unaniem, deze keus: de stadhuisrestauratie plus verbouw, zo dat er plaats is voor het hele gemeente lijke apparaat, wordt vervangen door een eenvoudige restauratie, waardoor, secretarie en gemeentewerken moeten blijven zitten in het Plaatsenhuls en de oude school in Dreisehor. De aanleiding tot die in de raad als .naar' en .vervelend' omschreven beslissing was een .communicatie stoornis' tussen b en w en het water schapsbestuur. ,B en w dachten op goede gronden, dat het waterschap genoegen nam met een persleiding, maar er wordt niet meer toegestaan, dat het afvalwater zonder zuivering op de waterlopen wordt geloosd.' En dat impliceerde, dat Brouwershaven haast moet maken met zijn zuive ringsinstallatie omdat er anders geën riolering gelegd kan en mag worden. Er zullen in de krappe begroting van Brouwershaven alleen financieringsmid delen gevonden kunnen worden voor de ze zaken, als er drastisch wordt bezui nigd op andere uitgaven, zo hielden b er w de raad voor. En die middelen ko men pas vrij al3 niet het rigoreuze res tauratie- en verbouwplan voor het stad huis 1.665.000), maar het eenvou dige plan 960.000) wordt uitgevoerd: de jaarlijkse last voor 1968 zal dan niet bijna f 31000, maar 18.000 belopen. Voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie te situeren in de Dirksweg worden de exploitatiekosten op 333.000 per jaar geraamd Zoals gezegd: de raad ging met het voorstel van b en w akkoord, maar het kostte wel moeite. Algemeen was er het verwijt aan het college, dat men geen tijd had gehad de vrijdag verzonden raadsstukken al dan niet in fractie-verband te bestuderen. En zowel de heer J. A. van der Bijl (pc) als PvdA-fractievoorzitter L. Braber en VVD-woordvoerder mr A. Gast voelden ln eerste instantie voor uit stel van de beslissing én met het oog op exacte cijfers én in afwach ting van nadere restauratie-bespre kingen met monumentenzorg, waar van burgemeester mr J. Boers ma ge wag maakte. De heer Van der Bijl (pc) koos overi-i gens duidelijk voor de oplossing van het college om het .dure restauratieplan te vervangen door het eenvoudiger plan. De pc-woordvoerder herinnerde eraan, dat hij bij de begrotingsbehandeling! voor 1968 gewezen heeft op de moeilijke financieel-economische positie van Brou wershaven en met name op de moeilijk heid om kapitaalswerken uit te voeren. ,Het getuigt van wijs beleid, dat b en w nu met deze voorstellen zijn gekomen', was zyn visie. Al zag de heer Braber (pvda) in, dat er nu gekozen moet worden, zyn standpunt bleef: ,Het is toch te gek,! dat de secretarie in Dreisehor moet, blijven. Die hoort in Brouwershaven,! op het stadhuis. Kunnen we de amb-! tenaren er toeh niet onderbrengen?'] VVD-fractievoorzitter mr Gast had graag een duidelijker stok van hetj college gezien ,om het govaar van een communicatie-stoornis niet de rami te vermijden'. In zijn antwoord ging burgemeester Boersma: ,Het is mogelijk, dat er nog gestie, die door het Partij van de Arb-"r raadslid M. Matijsse en mr Gast gedaan- ,Is het niet mogelijk om met het geld voor het kleine plan de eerste fase van het grote plan uit te voeren?' Mr Broerama: ,Het is mogelijk, dat er nog dit jaar met de stadhuis-restauratie kan worden begonnen en dan willen we dat inderdaad doen, het karwei zien als een eerste fase en later bekijken of het grote plan kan worden doorgezet. Maar dat vraagt dan weer een beslissing de raad. Daarna namen de heren het voorstel van b en w unaniem aan. Burgemeester Boersma, aan het begin van ae discus sie: ,De stadhuiskwestie is een slopende zaak geworden, die langzamerhand ook de humeuren van de raadsleden wel zal slopen'. En de heer Mathijsse, aan het slot: .We staan met de rug tegen de muur en het is een bijzonder dikke muur Nachtelijke herrie in Terneuzen door lastige zeelieden TERNEUZEN In <le nacht van i onveilig gemaakt. In groepjes waren ze herrie aan het maken en vochten zc op straat. De politie greep evenwel in en stuurde ze met een waarschuwing naar hun schip terug. Een Finse zeeman werd wegens open bare dronkenschap opgebracht en inge sloten. Nadat hij zijn roes had uitgesla pen mocht hij naar zijn schip terugke ren. DREISCHOR Er is maandagavond bij «ie behandeling van de kwestie .aanleg zuiveringsinstallatie-bezuini- S;n op dc stadhuisrestauratie' uit de rouwershavense raad deze gedach te gekomen: .Wordt het geen tyd om op Sehouwen-Duiveland van binnen uit te komen tot één gemeenteHet protestants christelijke raadslid J. A. van der Bijl wierp dat balletje op, toen hy constateerde, ,dat een ge meente met ruim drieduizend inwo ners toeh wel bijzonder moeilijk zit met zijn kapitaalsuitgaven', en de mening uitsprak, dat de herindeling ,te vroeg* is gekomen. De heer L. Braber (pvda) ging op die opmerking in: ,We voelden er bijna allemaal weinig voor indertijd, maar nu blijkt wel dat we het bekrompen hebben gezien. Maar als je ziet hoe lang men er mee bezig ls geweest...' Burgemeester Boersma vond dat ,een bijzonder interessante opmerking': .Als die opmerking serieus is be doeld, dan is het van het grootste belang dat er van onderop wat aan wordt gedaan. Voor het provinciaal bestuur, dat met Tholen en Zuid-Be veland bezig is. is het te druk om nu ook een vervolg van de herindeling voor Sehouwen-Duiveland dadelijk bij de kop te pakken. Mogelijk is het een zaak om met alle politiek geïnte resseerden op Sehouwen-Duiveland eens aan tc snijden' IETS HOGERE TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt niet plaatselijk enige regen of motregen en aanvanke lijk hier en daar mist. Zwakke lot ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen dun maandag. ZON EN MAAN 14 februari Zon op 07.59 onder 17.50 Maan op 18.04 onder 08.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2