CARRY GEIJSSEN REED NAAR GOUD EN ZILVER JACHT OP GOUD DOOR VIER MAN TURNEN VOOR EEN GRAAD ONTGOOCHELING VOOR EUY VAN DER BROM GRENOBLE IN CIJFERS BEATRIX EN CLAUS ZAGEN SCHAATSTERS OPGEHEVEN VERDEUNG MEDAILLES 7 Dopingcontrole STIEN KAISER IN EEN NA LAATSTE RIT TEVREDEN KLOK NAAR GOUD ENORM DRUK maandag 12 februari i 968 provinciale zeeuwse courant (Van onze sportredacteur Turnsport-van-enig-niveou is in Zee- and op sterven na dood! Dat schre ven we móesten tce schrijven na de .gedevalueerde kampioenar tip pen' van de Zeeuws-Brabantse turn kring op zaterdag 13 januari m Yerse- ke. De voorzitter van de Zebra 'Zeeuws-Brabantse turnkring) de heer H. a. Ossewaarde zei daarover enter ing jl in het Slot Ostende te Goes ■vaar de jaarvergadering van de Ze- ira werd gehoudenJlet verslag in -en ran onze provinciale bladen over ie laatst gehouden keurturnwedstrij- len dames en heren, heeft bi) het pu- >liek de mening doen postvatten dat hrt in de Zebra niet goed gaat. Wtj hebben dat bij verschillende gesprek ken opgemerkt. Niets is minder vaar.-' Nu zich de gelegenheid voordoet wil len we eerst en vooral stellende heer Ossewaarde heeft volkomen gelijk. Want de Zebra is beslist niet op ster ven na dood. De voorzitter zei het zelf zaterdagmiddag in zijn openingswoord: ,Uit de jaarverslagen blijkt duidelijk dat wij nog steeds kunnen spreken van een stijgende lijn'. (Zo heeft de Zebra zelf aU doel gesteld ,in het jubileum jaar 1970 minstens 50 verenigingen En in 1967 kwam Het aantal reeds op I,7 terwijl zaterdagmiddag werd mee gedeeld dat in Aardenburg FEL is op gericht, die als 1,8e tot de Zebra zal toetreden). Maar niet alleen groeit het aantal verenigingen (en leden), ook de Zebra- evenementen worden steeds drukker bevolkt. De heer Ossewaarde somde het zelf op: ,We wijzen met trots op een recordaantal deelnemers aan de verenigingswedstrijden in Zierikzee en aan de jeugddag m Bergen op Zoom met ruim 1500 kinderen van 33 vereni gingen, meer deelnemers aan de vaar dig neiasproeven, de gradenwedstrijden en de huisvrouwenwedstrijden. En de nieuwe voorturncursus is gestart met 55 deelnemers en deelneemsters' Dat alles bewijst het dubbel en dwars: de Zebra is wis en waarachtig niet op sterven na dood. Maar unj hadden hel dan ook niet over al die activiteiten van de Zebra. Wij hadden het zeer in het bijzonder over het keurturnen. Wat wij deden was een indruk geven van de keurturnkampioenschappen van de Zebra. En men mag dan stellen zo als de heer Ossewaarde tegenover ons deed in een gesprek dat ,het keur turnen slechts één facet is van het Ze bra-werk". Maar dat neemt toch niet weg dat juist dit facet één van de be langrijkste activiteiten is van de Ze bra: het is min of meer het visite kaartje dat aan de buitenwereld wordt gepresenteerd. En uit de discussies tij* dens de jaarvergadering van zaterdag middag bleek duidelijk dat het met. het keurturnen ,turnsport-van-enig-ni- veau'J in de Zebra uitermate slecht gesteld is. Men zal zich herinneren dat er bij da keurturnkampioenschappen slechts vier deelnemers bij de heren waren (bij wie 3 Zeeuwen van wie er één aan zijn af scheidswedstrijd bezig was). Bij da jeugdturners ook slechts vier deelne mers) was slechts één Zeeuw. Nume riek waren de dames sterker (7 turn sters en 8 jeugdturnsters) maar in ver gelijking met vorige jaren was het ni veau veel lager. Niettemin en dat bleek tijdens de vergadering van za terdag jl zijn er nu toch duidelijke lichtpunten. Veel aandachtt gaat de Zebra namelijk besteden aan de zogenaamde graden- wedstrijden'De technische commissie van de Zebra wil van de gradenwed strijden een soort voorselectie voor het keurturnen maken. Er is een derde graad, een tweede graad en een eerste graad. Wie de eerste graad redelijk aflegt en zeker als gesproken kan worden van ,vlag en wimpel' is rijp voor het keurturnen. In ,Bel Turnblad' van het KNGV schreef de correspondent van de Ze bra, de heer Roorda, naar aanleiding van de keurturnkampioenschappen van de Zebra, hierover onder meer: Ver heugend was hierbij dat in enkele jaren tijds een belangrijk aantal turnsters en turners de weg naar de ingevoegde gradenkampioenschappen heeft gevon den. Dit zal waarschijnlijk andere vere nigingen aansporen ook leden aan de gradenkampioenschappen te laten deel nemen met als logisch gevolg een door stroming naar de kring-keurkampioen- schappen'. Met de laatste constatering van de Heer Roorda zijn we het echter niet eens. Hij schrijft: JHe doorstroming is dit jaar voor het eerst goed op gang gekomen'. Bij de Zebra-kampioen schappen van 13 januari in Yerseke bleek namelijk duidelijk dat dit nog onvoldoende het geval is. We schreien het al: de technische commissie van de Zebra wil van die gradenwedstrijden een soort voorse lectie maken voor het keurturnen. Met andere woorden: een turnster of tur ner die in de kampioenschappen voor de derde of tweede graad struikelt, mag niet deelnemen aai. de kevrtam- kampioenschappen. Dat lijkt ons earn uistekend systeem. Alleen: de verent gingen moeten er alle medewerking aan geven. In dit verband vermelden we dat er aan de afgelopen graden wedstrijden 1,5 turnsters en turners (36 dames en 9 heren) deelnamen. We noteren echter ook dat de 86 dames uit welgeteld 6 verenigingen kwamen. De Zebra telt echter zo langzamerhand al bijna 50 verenigingen. Veel te wei nig clubs sturen dus kandidaten naar deze gradenwedstrijden. De heer Beijer van de technische commissie heeft don ook een wens: JJe clubs moeten bereid zijn kleine groepjes van talentvolle turnsters of turners te maken en die op te kweken voor de gradenwedstrij den'. Anders gezegd: de deelname aan de gradenwedstrijden moet groter wor den. want dan ook wordt de kans op meer talent voor het keurturnen gro ter. Enkele verenigingen mef name VZOS uit Yerseke protesteerden er tegen dat er nu in feite geen vrije in schrijving' voor de keurturnkampioen schappen meer is. Dit echter ie een zeer betrekkelijk bezwaar. Er is na melijk een zogenaamde .ontsnappings formule'. We zijn hei met VZOS eens: dat is een betrekkelijk ,vage formule'. Maar de praktijk heeft bewezen (en zal bewijzendat die formule soepel gehanteerd wordt. Anders gezegd: als een turner of turnster, die niet aan de gradenwedstrijden heeft deelgenomen (niet heeft kunnen deelnemen om wel ke reden dan ook) van talent blijk geeft, dan zal de technische commis sie waarachtig de poort naar het Ze bra-keurturnkampioenschap niet dicht smijten. GRENOBLE - ,Moet het nu weer' riep Carry Geijssen vrolijk lachend uit, toen ze door prinses Beatrix hartelijk omhelst werd na haar gouden prestatie op de 1000 meter in Grenoble. ,Moet dat nu weer?'. Carry Geijssen, sinds haar zestiende jaar met wisselend succes deelnemend aan nationale en internationale wedstrijden, ver diende die welgemeende kroonprinsesselijke felicitatie volko men. Ze had goud veroverd op de 1000 meter en Olympisch zil ver op de 1500 meter. Ze had de taak, die Stien Kaiser zich had gesteld overgenomen, toen de 29-jarige wereldkampioene daar niet toe in staat bleek. Stien, minder gedisponeerd dan anders, veroverde nog brons op de 1500 meter, kwam op de 1000 meter niet verder dan de tiende plaats, maar was bijzon der bij met het goud en zilver dat Carry Geijssen, de 21-jarige Amsterdamse, had veroverd. ,Ik ging gisteren alweer beter dan zaterdag', zei Stien, ,er komt nog een afstand de 3000 meter....*. Carry Geijssen applaudisseert voor haar grote rivale Ludmïlla Titova. 1000 METER. Uitslag 1000 meter: 1 en Olympisch kampioene Carry Geijssen (Nederland) 1.32.6 (nieuw Olympisch record), 2 Loedmilla Titova (Rusl.) 1 32.9, 2 Dia ne Holum (VS) 1.33.4, 4 Kaja Musto- nen (Finl.) 1.33.6, 5 Irina Jegorova (Rusl.) 1.34.4, 6 Sigrid Sundby (Noor wegen) 1.34.5, 7 Jeanne Ash worth (VS) 1.34.7. 8 Kaja Keskivitikka (Fin land) 1.34.8, 9 Kirsti Biermann (Noor wegen) 1.35.0, 10 Stien Kaiser (Ned) 1.35.2, 11 Lasma Kaoeniste (Rusl.) 1.35.3, 12 Ruth Scheleiermacher (O.- Dld) 1.35.6. 13 Lisbeth Berg (Noorw.) en Elly van de Brom (Ned) 1.36.8, 15 Christina Lindblom (Zwe) 1.36.9. 1500 METER. De uitslag van de 1500 meter dames is: 1 cn Olympisch kampioene Kaja Mustonen (Finl.) 2 min. 22.4 sec (Olympisch record); 2 Garry Geyssen (Ned) 2 22.7, 3 Stien Kaiser (Ned) 2.24.5. 4. Sigrid Sundby (Noorw) 2.25.2, 5 Lasma Kaoeniste (Rusl) 2.25.4, 6 Kaja Kestivitikka (Finl.) 2.25.8, 7 Loedmilla Titova (Rusl) 2.26.8, 8 Ruth Schleiermacher (O.-Dld) 2.27.1, 9/10 Christina Lindblom (Zwe) en Hildegard Sellhuber (O. Did) bei den 2.27.5, 11 Licüa Skoblikova (Rusl) 2.27.6, 12 Ans Schut (Ned) 2.28.3, 13 Diane Molum (VS) 2.28.3. 14/15 Kari Kaaring (Noorw) en Martine ivangine (Fr.) beiden 2.29.9. KUNSTRIJDEN. Eindstand kunstrijden dames na het laatste onderdeel, de kür, is als volgt: 1. Peggy Fleming i VS) plaatscijfer: 9, aantal punten: 1.970,5: 2. Gabriële Seyfert (O.-Dld.) 18 - 1.882,3 3. Hana Maskova (Tjs.-Sl.) 31 - 1.828,8; 4. Al- bertine Noyes (VS) 40 - 1.797,3; 5. Beatrix Schuba (Oostenrijk) 51 - 1.773,2. AFDALING. De uitslag van de afdaling dames luidt: 1. en Olympisch kampioene Olga Pall (Oost.) 1,40.872. Isabelle Mïr (Fra.) 1.41.33; 3. Chris tl Haas (Oost.) 1.41.41; 4. Brigitte Seiwald (Oost.) 1.4L82; 5. Annie Famose (Fr.) 1.42.15. SKISPRINGEN. De uitslag van het skispringen (70 meter) was: L Jiri Raska (Tsj.-Sl.) 216,5 pnt (79,0 m 72,5 m) goud; 2. Reinhold Bach- ler (Oost.) 214,2 (11,5 76,0) zilver; 3. Baldur Preiml (Oost.) 212,6 (80,0 4- 72,5) brons; 4. Bjoern Wirkola (Noorw.) 212,0 (76,5 72,5); 5. Topi Mattila (Finland) 211,9 (78,0 72,5). GRENOBLE Prinses Beatrix en prins Claus hebben tijdens dit week einde en uitgebreid bezoek gebracht aan de Olympische Winterspelen te 90 meter skischans in St-Niziers. Za terdagavond bood het prinselijk paar een koud buffet aan aan het NOC. Ook het Olympische dorp werd niét verge ten en de Nederlandse schaatsploeg werd aan beiden voorgesteld. Natuur lijk waren Beatrix en Claus aanwezig bij de schaatswedstrijden in Grenoble. Ze zagen Carry Geyssen goud en zil ver winnen en Stien Kaiser brons. In hun gezelschap vertoefden oa. minis ter mej. Marga Klompé en staatsse cretaris De Koster. derlandse sportpers en allen hadden bijzonder te doen met de diepbedroefde Elly van der Brom Gistermiddag om twaalf uur vertrok het prinselijk paar weer per vliegtuig naar Nederland. De dopingcontrole, die door het inter nationaal comité wordt toegepast, blij- werd alleen dopingcontrole na afloop van de 1500 meter. De zes geplaatsten moesten zich o.a. aan die controle onderwerpen. Na afloop van de 500 en 1000 meter werd niet gecontroleerd. De resultaten van de 47 proeven, die tot en met vrijdag waren genomen, waren allen negatief. DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse- Voetbalbond heeft zaterdagmiddag in het Sportcentrum in Zeist na advies van de straf commissie van de KNVB besloten de schorsing van de voetbal iers, die voor Amerikaanse clubs uit kwamen, met Ingang van het nieuwe seizoen (1 juni van dit jaar) op te hef fen. Het betreft hier onder meer de spelers Cees Groet (Zaanstreek). Theo Laseroms (Sparta), Co Prins (Ajax), Piet de Groot (Sparta). Ber- tus Hoogerman (HVC) en Fred Bra ven boer (HDVS). De .Amerika-gangers' mogen per 1 juni dus weer bij Nederlandse clubs GRENOBLE Na 12 onderdelen zijn de medailles als volgt verdeeld (resp goud - zilver - brons): 1. Italië 2 - -, 2. Ver. Staten 1 3 1, 3. Noorwegen 1 2 1, 4. Frankrijk 1 2 -, 5. Oostenrijk 1 1 2, 6. Finland 1 1 1. 7. Nederland 1 1 1. 8. West-Duitsland 1 1 9. Rus land 11-, 10. Tsj.-Slowakije 1 - 1,11 Zweden 1 - 1, 12. Oost-Du itsland -11. 13. Zwitserland - 1 1 en 14. Roemenië Prinses Beatris u aesprr; '-H/uten tödens de lunch Olym-pische dor GRENOBLE Gisteren arriveerde de Nederlandse herenschaatsploeg in Gre noble. Vier man sterk, de overigen zijn naar huis gestuurd, onder wie de vijfde man voor de wereldkampioenschappen die over twaalf dagen in Göteborg worden gehouden. Hoe denkt de KNSB over de voorbereiding van deze man voor het belangrijkste toernooi van het schaatsseizoen? Moet die maar in alle eenzaamheid zonder enige begeleiding, buiten het verband \an de schaats kernploeg zorgen, dat hy in vorm blijft, dat hij zich mentaal voorbereidt? De KNSB 'zal natuurlijk met het ex cuus aankomen, dat het Nederlands Olympisch comité slechts Schenk, Bols Verkerk en Nottet aanwees voor de Olympische Spelen. Akkoord, daar kan de KNSB niet zo heel veel aan doen. Maar wol had het bestuur van onze schaatsbond, of de technische commis sie, of de coach, of wie dan ook met enig gezag er bij het NOC op kunnen aandringen, dat juist In verband met Göteborg de vijfde man, die daar zal aantreden eveneens mee zou kun nen naar Grenoble. Om in de sfeer te blijven, om te kunnen trainen, kortweg t degenen, die op de 500 meter staan ingeschreven, zelf kunnen beslissen of ze wel of niet meedoen, was het dan zo moeilijk geweest voor dat nummer een andere naam in te vullen. De naam van de vijfde man voor Göteborg? Het is ergens een schandaal, dat hier weer niet aan gedacht is, dat men hier zo gemakkelyk overheen is gewandeld. Er zijn toch al ge noeg fouten gemaakt. De heren van de KNSB creëerden er nog twee tops by. Een vroeg Nederlands ti- telduel (waarom niet In begin maart na Göteborg) en een wed- stryd tegen Noorwegen (waarom eveneens niet na het wereldkam pioenschap?). Deze twee duels be tekenden twee onderbrekingen van de opbouw voor Oslo, Grenoble en Göteborg. Oslo toonde aan, hoe fout het was ge weest dergelijke onderbreklngeb van de opbouw van de vorm toe te staan Zelfs in Davos werkte dat alles nog na. Komt daar nog b(j de slechte men taliteit van een aantal rijders, waar tegen de KNSB niet voldoende maat regelen heeft genomen en ge hebt het beeld van de Nederlandse Olympische schaatsploeg-1968. Alleen Kees Verkerk schijnt over zijn inzinking heen. H(j reed in Davos een laatste ronde op een 1500 meter zo snel als nog nooit iemand te voren bad gereden. ,Hij wordt Olympisch kampioen op de 1500 meter en wereldkampioen in Gö teborg' zei gisteren dezelfde Sverre Farstad uit Oslo. die daar ook voor speld had, dat Maier op Bislet zou ze gevieren. GRENOBLE Willy Burgmeijcr zal maandagmorgen (vandaag) in het openingspaar van de 3000 meter hard rijden aantreden tegen de Japanse Jltsnko Saito. Ans Schut, door coach Piet Zwanenburg in de tweede groep geplaatst, rijdt in de vijfde rit tegen de Canadese Marcia Parsons. Stien Kaiser, die in de twaalfde/voorlaatste rit start, heeft de Noorse Kari Kaa ring tot tegenstandster. De loting van de 3000 meter is: 1 Jitsuko Saito Japan )-Willy Burg- meijer i Nederland i. 2 Christina Lind blom Zweden)-Sigfrid Sundby (Noor wegen), 3 Jeanne Omelenchuk (VS)- Kaja Lise Kestivitikka (Finland), 4 Doreen Maccanell Canada )-Lidia Sko blikova (Rusland), 5 Ans Schut (Ne derland)-Marcia Parsons (Canada), 6 Patricia Tipper (GB)-Martine Ivangine (Fr.), 7 Paula Dufter VV.-Dld)-Kaja Mustonen (Finl.), 8 Christina Karlsson (Zw)-Anna Sablina (Rusland). 9 Kuy Chin Kim (Kor)-Lisbeth Berg (Noor wegen), 10 Kaname Ide (Jap.)-Jeanne Ash worth (VS), 11 Ar ja Kantola (Finland)-Lasma Kaoeniste (Rus land), 12 Kari Kaaring (Noorwegen)- Stien Kaiser (Nederland) en 13 Toy Dorgan (VS)-Marie Lise Perrenoud (Fr.). ,Ik reed zo heerlijk vrjjuit', zei Carry gisteren na haar race op de 1000 me ter. ,Ik nam geen te grote risico's, de bochten ging ik ruim in, maar ik voel de me als het ware versnellen als ik ze nam. En toen ome Piet bij de laat ste passage riep .het kan Carry' kreeg ik vleugels. Ik gooide de armen los, ik weet niet hoe ik die laatste bocht ben doorgekomen, maar ineens zag ik die klok, die seeondencijfers, die zo razend snel veranderen. Ik voelde me steeds harder gaan, ik reed zoals ik nog nooit gereden had, een meter voor de finish dacht ik: oli jé, daar ga je, even was ik uit balans, toen was daar de finish. Die klok, dacht ik, die klok. Ik kon het nog niet geloven. Die men sen juichten allemaal en ineens drong het tot me door. Ik had de tyd van Itova verbeterd. Met drietiende secon de, dezelfde tientallen van een se conde, die ik op de 1500 meter tekort was gekomen... Ik reed door, zag ome Piet en liet me even gaan. Dat mag toch he. Je mag toch even toegeven nan de vreugde. Daarna kwam de prinses. Ik flap er alles altijd uit. Ze had me al zo hartelijk gefeliciteerd na afloop van do 1500 meter. Nu stond ze helemaal op, ging me tegemoet en kuste me ,moet dat nu weer' riep Ik nog, maar ik vond het toch heerlyk. En prins Claus, die me gelukwenste en n! die andere mensen. Ik ben er kapot van... Van vreugde natuurlijk. Weet u, wat ik zo fyn vond, dat al die te genstandsters me kwamen feliciteren Stien hoorde ik roepen: .Carry stop', ik stopte en kreeg Stien om mijn hals Toen kwam Titova, Mustonen, Holum We moesten op de kiek, we werden overal gefotografeerd. Het was net een droom'. De ceremonie protocolaire voor de 1000 meter. Voor de Nederlandse schaatster Carry Geijssen werd dit een van de mooiste dagen van haar leven. Zij veroverde op de 1000 meter de gouden plak. Arme Elly van der Brom. Er moet nu eenmaal vreugde en verdriet zijn in een schaatsploeg. Het verdriet was toebedeeld aan de pas 19-jarige Elly van der Brom, die op de 500 meter het brons kwijtraakte door de fantas tische prestaties van drie Amerikaan- tjes en gisteren op de 1000 meter in de eerste bocht bijna ten val kwam, daarna op het rechte eind zelfs buiten de baan raakte en vervolgens haar ca dans zo volkomen kwijt was, dat ze als dertiende geklasseerd werd in een race, waarin men haar zeker by de eerste zes had gedacht. Ze huilde mi nutenlang uit aan de brede schouders van ome Piet, die haar tenslotte na veel praten naar de kleedkamer wist te krijgen. Daar waren er eerst weer vreugdetranen over Carry's goud en daarna kon de arme Elly van der Brom haar eigen teleurstelling nog steeds niet aan. Opnieuw, tranen, op nieuw verdriet. Vreugde, verdriet en teleurstelling bij de Nederlandse damesploeg, die een gouden, een zilveren en een bronzen medaille veroverde op de 1000 en de 1500 meter en daarmee de verwachtingen zeker niet be schaamde. Als Stien Kaiser geheel fit was geweest, zou er misschien nog een medaille zijn bijgekomen, maar dat neemt niet weg, dat stel lig aan de hoopvolle verwachtingen is voldaan, op deze afstanden. ,Dit Is een ploeg schaatsrijdsters', zei Piet Zwanenburg, ,die overal heeft deelgenomen aan wedstrijden. Het zijn internationale vriendinnen geworden. Ze kennen elkaar precies, ze weten de zwakheden en ze zijn volkomen op de hoogte van wat er rondgaat. Wij wis ten dat Kaya Mustonen, de Finse .ve terane' tijdens de Olympische wed strijden een gevaarlijke concurrente zou kunnen zijn, we wisten, dat Lud- milla Itova op de 500 en 1000 meter praktisch even sterk was als onze meisjes. We wisten, dat die Ameri- kaantjes alleen op de 500 meter mee telden. Diane Holum ook nog op de 1000 meter. Als we nu goud, zilver en brons veroverd hebben terwijl echt zielig voor haar Stien net niet hon derd procent was, dan zeg ik dat we dit tevreden mogen zijn'. Dik tevreden... We zien nog de jui chende Carry Geijssen op de Olym pische baan van Grenoble na afloop van haar rit op de 1000 meter. De dag daarvoor had ze zilver veroverd op de 1500 meter. Precies drietiende seconde was ze tekort om het goud aan de Finse Kaya Mustonen te ont nemen. Drietiende seconde... .Toen ze vijftig meter gereden had', zei ex-coach Klaas Schenk, ,wlst lk dat ze op weg was naar goud. Ze zat er zo helemaal lekker in, ze versnelde in de bochten, wat ik van maar heel weinig meisjes heb gezien. En ze toon de een mentaliteit, die alleen de heel groten hebben'. Ze reed als Kees Ver kerk, als Magne Thomassen', zei chef d'equipe Quarles van Ufford, ,je zag haar versnellen in de bochten en ze toonde karakter. Zonder dat win je geen goud'. .Carry heeft subliem gereden', zei Stien Kaiser, ,haar beste tijd was 1.32.8 en nu 1.32.6. Ik wist, dat ze schrap stond op de 1000 meter. Ze had ook graag de 3000 meter ge reden, maar toen ze alleen op de 1000 en 1500 meter mocht rijden, wist ik, dat er wel wat zou komen na dat zilver van zaterdag. En Car ry heeft het gefikst. Heerlik vind lk het voor haar. Nog eer dag en dan krijgen we eindelijk rust. We blijven hier tot het einde van de spe len en gaan dan met zo'n boot naar Göteborg. Op uitnodiging. Kflken hoe de jongens het in het wereld kampioenschap doen... Of ik de 3000 meter win: ik reed gisteren al wat beter dan zaterdag. Dus...' De Nederlandse damessehaatsploeg heeft onder een enorme druk geleefd. Dat is na drie afstanden al duidelijk geworden. Op de 500 meter hadden ze geen kans. Alles moest dus op de 1000, 1500 en 3000 meter veroverd worden. Die druk ze weten, dat we aan de top staan, zei roaeh Zwanenburg is Elly van der Brom te machtig ge worden. De 19-jarige Amsterdamse ging er compleet aan ten onder en Ans Schut reed op de 1500 meter voor haar doen ook zeer zwak'. We moeten die verloofde uit haar omge ving vandaan zien te krijgen', zei Quarles van Ufford. ,zo kan ze zich toch niet op schaatsenrijden concen treren en haar sterkste afstand, de 3000 meter komt nog*. Ellj van der Brom was te gespannen, ze had nog tekort aan internationale ervaring, ze ging te krap de bocht In en daarna was ze Ineens nergens meer. Maar van haar kunnen we nog een hoop verwachten Ze moet wat volwassener worden, zoals Stien bij voorbeeld. Daar heb ik ontzag voor Die draagt haar teleurstelling voor treffelijk. Ze Is 29 en waarschijnlijk is het dus haar laatste Olympisch toer nooi. Ik geloof, dat ze op die 3000 meter alles op alles zal zetten om goud te veroveren. Het is een vecht jas', eindigde de Nederlandse chef de mission.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7