WEESVUEHIQN HET 4711 Kunstnierbehandeling een kostbare zaak W. Koster trad af als voorzitter van ZLM afdeling Axel Kerknieuws GRATIS STERCOCOS CATALOGUS Gebrek aan gekwalificeerd personeel DRONKEN AXELSE SOLDAAT VOOR SOEPELE ARNHEMSE KRIJGSRAAD Als zo'n sleep karwei geklaard is: 'n praatje, koffie en... Drum! U weet wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar - heel lekker! LANG KAN DE WINTER NIET MEER DUREN nnnirun worclt u °P tv. gepresenteerd. uUllU UU Stuur een briefkaart aan: r4 PROVINCIALE ZcEUWSE COURANT MAANDAG 12 FEBRUARI 19ÓS (Van een onzer redacteuren) ENSCHEDE Een kleine veertig mille per jaar. Voor dit bedrag kan een ernstige zieke zijn leven verlengen als lnj liet geluk heeft te behoren' tot een van de 95 uitverkorenen', d«e tweemaal per week in staat worden gesteld een behandeling aan de kunstnier te ondergaan. Eén spoeling (nierdialyse) met dit ingenieuze apparaat, dat bet bloed ontdoet van de afvalstoi- fen, die de nieren normaliter zouden moeten verwijderen kost 325 tot 400 inclusief het honorarium van de specia list. En die specialist wordt daar echt niet rijk van. Niet de finan ciën spelen overigens een beslis sende rol, bij de vraag of men al dan niet van een kunstnier ge bruik kan maken. De zieken fondsen kunnen de ruim dne miljoen gulden per jaar voor be handeling aan de kunstnier (ze ventig procent van de 95 is naar schatting in hetfonds') gemak kelijk opbrengen, en op de voor dit jaar geschatte uitgaven van twee miljard gulden is dit maar een schijntje. Gebrek aan ge kwalificeerd personeel geeft he laas de doorslag. In Engeland en Amerika hebben sommige ernstige nierpatiënten een kunstnier thuis. In de slagader heeft men een buisje ingenaaid dat met een stopje kan worden afge sloten. Op deze .kraan' kan de kunst nier na intensief oefenen bijvoor beeld door de echtgenote worden aangesloten. Zij kan hem ook be dienen. Geen sinecure want zo'n be handeling duurt 'n veertien uur. Niemand heeft nog onderzocht of een .thuis behandeling' wellicht goedkoper, maar vooral 'efficiënter is dan die in een ziekenhuis. Be handeling in het ziekenhuis is be paald niet goedkoop tegenwoordig, vooral doordat de personeelskosten de helft van het totaal uitmaken. Komt een patiënt wel of niet voor de kunstnier in aanmerking? De be slissing kan een zaak van leven of dood zijn. Die beslissing is in Ne derland aan de medici overgelaten. In de Verenigde Staten is zij in han den van een uit artsen, psychologen, priesters, predikanten en maatschap pelijke werkers bestaande commis sie. In Nederland vallen bijna automa tisch drie groepen van ernstige nier- patiënten af: kinderen beneden de dertien omdat zij te kleine bloedva ten hebben, ouderen van boven de vijftig tot zestig omdat bij hen de kans op vaatafwijkingen groot is en patiënten die tevens aan andere on geneeslijke ziekten lijden. Selectie Dr J. van der Meer. medisch advi seur van de Centrale Bond van On derling Beheerde Ziekenfondsen (CBOZ), zou de selectie niet graag in handen van de ziekenfondsen zien. ,Wij zullen wél betalen', zegt hij, overigens een fervent tegenstander van degenen die de produktieve mens bij een kwestie van leven of dood boven de onproduktieve willen stellen. Dat de ziekenfondsen de kosten van een nierdialyse vergoeden, is nog maar van recente datum. Het is trouwens de eerste poliklinische be handeling in (academische) zieken huizen die zij voor hun rekening nemen. Het betreft een hele uit gaaf per patiënt, maar aangezien aat er maar betrekkelijk weinig zijn (nog geen 70), bepaald niet onoverkomenlijk. Een polio-patiënt die zonder onderbreking is aange sloten op een kunstlong kost ook zo'n veertig mille per jaar. En hoe wel het aantal dure behandelingen mede door de enorme ontwikkeling die de medische wetenschap de laat ste jaren doormaakt (waaraan de met de minuut toenemende trans plantatiemogelijkheden niet vreemd zijn) steeds groter wordt, blijft het aantal .dure' patiënten voor een gro te ziekenfondsorganisatie als de CBOZ met zijn bijna twee miljoen leden toch relatief gering. Dr Van der Meer die voor de ernsti- dan moeten er wel reële mogelijk heden worden geschapen om het assortiment aan nieren aanzienlijk te vergroten' meent dat de zie kenfondsen ook zeer ingrijpende operaties zullen moeten betalen. En dan gaan zijn gedachten onder meer uit naar harttransplantaties die over niet al te lange tijd toch ook in Nederland zullen worden toegepast, te meer daar de Nederlandse medi ci op het gebied van de immunologie weefselleer) bepaald een vooraan staande plaats in de wereld inne men. Financieel zuilen de zieken fondsen bepaald geen grens stellen, is de vaste overtuiging van dr Van der Meer. Meer zorgen maakt hij zich over de aan transplantaties verbonden medisch-eithische problemen. Een nier van een overledene moet .eigenlijk' drie tot vijf uur na het overlijden zijn overgeplant, wil men enige kans op succes hebben. .Eigen lijk' komen alleen In aanmerking Maar men kan uit piëteltsoverwi gingen toch moeilijk aan de familie van een pas-verongelukte vragen of enkele organen verwijderd mogen worden een arts zou dat natuur lijk ongevraagd en ongemerkt kun nen doen, maar dat is, hoewel uiterst praktisch, strijdig met zijn ethiek. En dan. wanneer is iemand dood? .Eigenlijk' geldt dat de dood pas is ingetreden wanneer het lichaam lijkvlekken vertoont en stijf wordt. Maar dan kunnen de organen .eigen lijk' niet meer voor transplantaties worden gebruikt. De kans op afsto ting is het geringst (bij eén-eiige tweelingen zelfs afwezig) wanneer organen van familieleden worden ge bruikt. Dat betekent doorgaans aat levenden organen moeten afstaan. Het aantal organen dat levenden kunnen afstaan, is uiteraard aan zienlijk geringer dan het aantal dat uit doden kan worden gehaald. En bepaald niet alle familieleden komen in aanmerking om als donor te fun geren, nog afgezien van de bereid heid om dat te doen. Het blijft een hele stap om een nier af te staan, ook al kun je daarmee het leven van een dierbare redden. Het is duidelijk dat de problemen bepaald niet in de eerste plaats op het financiële vlak liggen. Daarvan zijn dc ziekenfondsen overtuigd. Daarom ook zullen zij geen bezwaar maken, ook al zullen de steeds duur dere medische ingrepen hen steeds meer geld gaan kosten. (ADVERTENTIE) ,Uw hoofd was zeker wat zwaar' Boete 150,en voorwaardelijke ontzegging erg ARNHEM Het moet wel i nevelige toestand zijn geweest de 21-jarige soldaat Tonny D. uit Axel met de auto van een vriend over de provinciale weg ZuiddorpeSt.-Jansteen reed, tijdens een verlofweekend in ok tober van het vorige jaar. ,Hij legde af en toe zijn hoofd op de bar', zei de juffrouw die de pilsjes schonk in café Dieleman in Axel, van waar de rit be gon; ,liij had behoorlijk gedronken' Nauwelijks had D. de dancing achter zich gelaten of hij vloog uit de bocht, tegen een boom. .Uw hoofd was zeker wat zwaar die avond', zei gisteren mr K. N. Korteweg, president van de krijgsraad in Arnhem waar de soldaat zich moest verantwoor den voor joyriding en het in gevaar brengen van het verkeer. ,Ik weet er niets van', zei D. ,ik had drie tot vier pilsjes od'. De joyriding ontkende hij ook. .Tobias heeft me de sleutels gegeven'. Maar Tobias, een Hongaar die een tijd lang in Axel woonde, had verteld dat hij de sleuteltjes alleen maar had D. zijn papieren te laten verhaal deed de barjuffrouw ook. Het echtpaar waarmee Tobias praatte, had niet willen geloven dat hij al 32 was. Tonny D. liep naar buiten om de wetti ge bewijsmiddelen te halen en kwam terug mot een landkaart', zo stond er in haar verklaring. ,Die juffrouw was ook dronken', rea geerde de beklaagde. ,Zo'n raar ver haal heb ik nog nooit gehoord'. Dat hij de sleutels had gekeregen om papieren te halen leek hem ook on waarschijnlijk. ,Dat was hélemaal niet nodig, want de auto stond altijd open. Ik geloof trouwens dat hij helemaal niet op slot kon. Volgens mij was Tobi- t ADVERTENTIE) 4711 échte eau de cologne f2.50 as al vergeten dat ie mij de sleutels gaf toen hij na het dansen buiten kwam'. Het zal allemaal wel op een misver stand hebben berust. Er zat een bandje van beat en hoempapa, zoals D. het uitdrukte, en ze konden elkaar niet zo best verstaan. Maar auditeur militair mr B. H. van Everdingen kon er toch niet zo licht over denken. Hij eiste twee weken hechtenis en een jaar ontzeg ging en 100 gulden boete voor de joy riding. Raadsman mr J. Dorhout twijfelde aan de getuigenverklaringen, omdat eigen lijk niemand veel van de gesprekken had kunnen horen. Hij vond dat dit gevalletje D. niet te ernstig moest wor den aangerekend. De krijgsraad veroordeelde de sol daat uiteindelijk tot een boete van 150 wegens liet veroorzaken van het ongeval. Dit vonnis werd ver zwaard met een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Voor joyriding, die de rechter niet wettig én overtuigend bewezen achtte, volgde vrijspraak. en nü... een Drum Drum! Een pittige mélange van 17 soorten tabak. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige pouch J125 Pessimisme over ontwikkeling van prijzen en afzet noemde dit juist voor de boer moeilijk, omdat er vaak belangrijke consequen ties zijn voor zijn bedrijf. Men verwacht van de standsorganisaties dat zij in de ze zaken de belangen van de enkeling behartigen. EEG AXEL Tydcns een 4,5 uur durende Mr J. F. G. Sehlingeman, economisch marathonvergadering nam de afdeling adviseur van liet KNLC en tweede-ka- Axel van de ZLM vrijdagmiddag at- nierlid hield vervolgens een causerie scheid van haar voorzitter, de heer W. over een aantal facetten van de ge- Koster. Voorzitter Koster besloot zich] meensehappelijke markt. Hij schetste de nood: - terug te trekken uit het afdelingsbe stuur vanwege andere drukke bezighe den. In totaal was hy 23 jaar bestuurs lid van de afdeling Axel en 20 jaar voorzitter. Als bestuurslid wordt hy op gevolgd door de heer M. Murre. Een nieuwe voorzitter zal in de eerstkomen de vergadering van het dagelijks be stuur worden benoemd. Bij het afscheid van de heer Koster sprak vice-voorzitter J. W. de Putter de hoop uit, dat de nieuwe voorzitter de voetsporen van de oude zal blijven drukken. Hij betoogde, dat de heer Kos ter zich altijd op een waardige wijze van zijn taak had gekweten. ,Zijn voor zitterschap heeft de afdeling niets dan voordeel opgeleverd,' aldus de heer De Putter. In een afscheidstoespraak gaf de heer Koster een overzicht van net wel en wee van de afdeling, die dit jaar 35 jaar bestaat. Hij zei te geloven, dat vooral in de naoorlogse periode veel tot stand kon worden gebracht. Onder meer had men een aandeel in de stichting van de ZLM-landbouwhuishoudschool té Axel. Vice-voorzitter De Putter vertolk te tenslotte de waardering van de af deling voor het werk van de heer Kos ter door het aanbieden van een ge schenk. Mineur daarin de noodzaak van het samengaan van de Europese landen. Mr Sehlinge man zei te geloven, dat 10 jaar EEG voor de landbouw bepaald wel vruchten heeft afgeworpen. Nederland is naar zijn oordeel bepaald niet het slechtst be doeld. Bepaald pessimistisch liet de heer Sehlingeman zich uit over de gevolgen van de Belgische kabinetscrisis voor de Benelux. Hij verwachtte hiervan een ver tragende werking. Verder betoogde hij, dat de toetreding van Engeland be paald niet alleen afstuit op de weige ring van één man. .Ook andere landen staan niet te popelen," zo zei hij. Bij de behandeling van een aantal huishou delijke zaken, werden de heren H. de EXAMENS DELFT De heer J. C. van der Sluis uit Goes is aan de technische hogeschool te Delft geslaagd voor 't prepaedeutisch examen vliegtuigbouwkundigingenieur. De heer G. A. van der Straaten uit Ter- neuzen slaagde aan dezelfde hogeschool voor het propaedeutisch examen mijnin- Aan het begin van deze laatste dooi genieur. hem geleide afdelingsvergadering liet voorzitter Koster zich in mineur uit over de prijs- en afzetontwikkeling in het afgelopen jaar. Voor de afzet van] aardappelen noemde hij een goede plan ning op lange termijn noodzakelijk. Voor de door de kunstvezels met ondergang bedreigde vlasteelt zullen eventuele steunmaatregelen naar het oordeel van de heer Koster niet altijd effectief zijn. Hij zei verder te geloven, dat in de veehouderij alleen gespecialiseerde mestbedrijven kunnen renderen. Voor de tuinbouw voorspelde hij grote moeilijkheden. Niettemin zei de heer Koster te geloven, dat de landbouw in Zuidwest-Nederland er aanmer kelijk beter voorstaat dan in de'rest van net land. alentijndag dag der kleine attenties- overal - voor iedereen. Waarom? Gewoon zo maar, de gelegenheid van het jaar om eens iets terug te doen. Bijzonder optimistische geluiden liet de heer Koster horen over de ledenstand en de financiële positie van de afdeling. Op 1 januari j 1 waren er 227 leden. Er was een kasoverschot van 1820,13. Naar aanleiding van een vragenlijst van het landbouwschap over zaken betreffende de ruimtelijke ordening, zette een com missie uit de vergadering uiteen, dat naar haar oordeel van de boer in het algemeen weinig inzicht kan wor den verwacht in zaken die de ruimte lijke ordening aangaan. De commissie Elspeet. (Van onze weerkundige medewerker) Het is nog te vroeg om te stellen dat de winter voorhy is, maar zeker- is dat de winter niet lang meer kan duren. Over drie weken kondigt de lentemaand maart: zich al aan, hoe wel dit niet onmiddellijk van meet af lenteweer hoeft te betekenen. Zo lang het nog februari is, moet nog altijd met een laat koudegolfje re kening worden gehouden, Een duidelijk voorbeeld hiervan gaf de winter in 1948. Ook toen was de winter aan de zachte kant. In ja nuari nauwelijks meer dan 2 tot 3 graden vorst en een eerste februari- helft met op enkele dagen maxima boven de 10 graden. Het leek snel lente te worden tot op 16 februari zich nog een vorstperiode aankondig de die het tot in de eerste week van maart uithield. Er waren in het noorden, oosten zuiden van ons land zelfs nog paar nachten met 10 tot 12 graden vorst en er werd geschaatst, want ook overdag kwam het kwik 5 tot 6 dagen niet boven het vriespunt. Met zulke, wat late, onaangename verrassingen moet in de dikwijls wis pelturige februarimaand rekening worden gehouden. Tot heden valt de winter 1967-1968 naar de te natte en zachte kant uit, ondanks de korte koudegolf van begin januari. De grootste sneeuwhoogte in janua ri werd in het oosten van ons land waargenomen. De regen- (en sneeuw-)waarnemer te Denekamp no teerde enkele dagen een laag van gemiddeld 45 cm sneeuw. In het zuidwesten van ons land was plaatselijk nauwelijks van een sneeuwlaag sprake. Zo uit blijkt kw De laatste kans Zoals bekend is 1968 het laatste jaar, waarin wU iets kunnen doen om dc vrijheid van Ned. Nieuw-Guinca (West-Irian) te helpen verwezenlij ken. Het, Nederlandse volk heeft nog altjjd de karaktereigenschap op de bres te staan voor de zwakke, die voor zijn vrijheid strijdt tegen een veel sterkere tegenstander, die zich aan geen overeenkomsten stoort en die zich bij voortduring schuldig maakt aan rechtsverkrachting. Eens te meer wil ik het accent hier op leggen, dat in 1960 in een over eenkomst welke mede door de Ne derlandse regering in New York werd ondertekend, wordt verklaard, dat de Schietwedstrijd reservepolitie Dinsdag 20 februari wordt in het ver enigingsgebouw t:e Westdorpe de jaar lijkse schietwedstrijd gehouden van de reserve-rijkspolitie. De deelnemers kam pen die avond op de revolver, de lucht buks en de karabijn. januarin eerslagopgaven i de neerslag in het oos ten van ons land, evenals plaatse lijk in Oost-Brabant en Limburg bo ven de 100 mm, tegen normaal ruim 60 mm neerslag. Van onze waarnemers ontvingen wij de volgende neerslagopgaven van ja nuari: Axel 95, Kapelle 90, Sint- Maarlensdyk 84, Goes 78, Kats 79. Borssele 75, Oostburg 72. Middelburg 71, Wolphaartsdijk en Cadzand 66, Vlissingen en Ritthem 60, Renesse 54. Serooskerke (W.) 52 mm. (ADVERTENTIE) NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Wanneperveen H. v. u.i Beid te Beesd. Beroepen te Dussen; (toez.) G. F. Smaling te Schoonre-' woerd. Beroepen te Oppenhuizen (c. a.F. A. van Liere te Renesse. Be dankt voor Rijssen (vac. J. van 't En-i de) Drs A. Noordegraaf te Oldebroek. Bedankt voor Rijssen (vac. J. Vos)| J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Bedankt voor Ouddorp E. J. Schimmei; te Harderwijk. Benoemd tot hulppred. j te Bollen H. Steenhuis, hulppred. tel Schonebeek. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bakkeveen en te Hantum (c.a.) A. J. G. Dronkert, kand, te Lei-, den. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Pernis E. Teunis te Mon-1 ster. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Venendaal en te Zuid-Be-1 yerland A. Hoogerland te Werkendam Bedankt voor Oosterland C. Wisse te j Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. Papoea's in 1969 door middel van vrije verkiezingen zich zouden kun nen uitspreken of zij een eigen sta tus wilden dan wel bij Indonesië in gelijfd worden. Het jaar 1968 biedt ons de laatste gelegenheid het Pa poeavolk te steunen, opdat deze vrije keus gedaan zal kunnen worden. De vervolgingen en intimidaties tegen over de Papoea's, die voor een vrije status zjjn, gaan onverminderd voort. Het ls nu de allerhoogste tijd en de laatste kans om door een groot scheepse actie te appelleren aan het geweten van de Nederlandse rege ring, het Nederlandse volk, de gehele wereld om recht te doen wedervaren aan het Papoeavolk. Aan de zalvende woorden van de heer Malik kan geen vertrouwen wor den geschonken met betrekking tot voortzetting van daden, waaruit enig recht zou resulteren. De heer Malik maakte onder meer deel uit van het driemanschap Soeharto-Ben- vorio-Malik, dat de vrijheidsstrijder mr dr Soemokil liet vermoofHen. Een reden te meer tot wantrouwen je gens deze man. Alleen een aller grootste actie, zowel op nationaal als op Internationaal niveau, welke op alle fronten en met alle legale mid delen wordt gevoerd, kan effect sor teren. Ik moge een beroep doen op allen, die op het standpunt staan, dat plechtig gesloten overeenkom sten moeten worden nagekomen, voor één keer een geldelijke bedrage te verlenen ter bestrijding van de kos ten aan zo'n grote actie verbonden. Vlissingen, J. C. Dert De oorlog in Vietnam De Vietnamese oorlog is in een stroomversnelling terechtgekomen; volle pagina's in dagbladen, bombar dementen, meer soldaten, vergaderin gen, televisie, etc. Het is een span nende en onverdragelijke toestand geworden waar de drang naar vrijheid op zijn hoogst is gekomen, ten koste van duizenden doden, die op afschu welijke wijze om het leven komen. Hele gezinnen worden uit elkaar ge rukt, vrouwen met onschuldige kin dertjes blijven aan hun lot overge laten, kindertjes die hulpeloos ach terblijven en nooit meer hun ouders terugzien. Deze toestand wordt on houdbaar voor de hele wereld. Aan deze moordpartij moet een einde ko men! Waar hebben deze Vietnamezen die zware boete en straf aan ver diend Het zijn ook maar mensen van vlees en bloed, zoals wij. Duizenden zullen gebrandmerkt blH- ven en verminkt gaan voor hun hele leven, door die eindeloze bombarde menten met napalm. En de haatge voelens die zich vast zullen klampen in veler harten en nooit meer los zal laten. Dit alles is de oorzaak van de drijfveer en de zvicht tot verove ring en tot winst, de wens om zich te verrijken op kosten van een ander volk goedschiks, en als het niet anders ging kwaadschiks. Wfj moéten allen de ware feiten on der ogen durven zien en onze soli dariteit betuigen met het Vietname se volk. Want ook zij willen in vrij heid leven. Sas van Gent G. Meeusen (Van redacöewege bekort)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4