Nieuwe plannen met miljoenen van Breedband McNamara: geloof logica behouden in de rede en de Artsen verbaasd dat Roemeen luchtreis overleefde Hervatting overleg met de ambtenaren Tien tanks vernietigden prikkeldraadversperring In Vietnam half min Amerikanen JAMIN Fabery de Jonge PCB HEEFT ZORGEN OVER SITUATIE NS AFTREDENDE MINISTER VAN DEFENSIE Onderscheiding van Italië voor dr De Meyer VERVOLG KANTLIJN Groenland moet atoomwapenvrij blijven Nieuwe projecten als aanvullende werkgelegenheid E" VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Vliegtuig steeg tot 9 km hoogte Vlucht om politieke redenen SCHIPHOL (ANP) Dat de Roemeense ver stekeling, die woensdag onderin het gat van het landingsgestel van een DC-9 van Boekarest naar Schiphol wist te reizen, hier nog levend is aangekomen, heeft de artsen van het natio naal luchtvaart genees kundig centrum in Soesterberg ten zeerste verbaasd. De DC-9 van de KLM, waarin de man zijn ris kante vlucht naar het nl naar een hoogte die naar de KLM-pers- dienst desgevraagd me dedeelde bijna 9 km moet zijn geweest. Op die hoogte, zo meen den de artsen, kan geen mens in leven blijven, omdat er in de ijle lucht veel te weinig zuurstof aanwezig is. Bovendien moet de temperatuur in de be narde schuilplaats van de Roemeen bij het be reiken van het hoogste vluchtniveau tot onge veer 25 graden Celsius onder nul zijn gedaald. De enige verklaring, die de artsen hebben, is dan ook dat de man. die het ongetwijfeld heel benauwd moet hebben gehad, 't leven er af heeft gebracht, omdat het vliegtuig twee tussenlandingen heeft gemaakt, tijdens welke hij weer op ver haal kon komen. De pe rioden van zuurstofge brek hoog in de lucht zijn kennelijk net kort genoeg gebleven. Mecanicien Desgevraagd deelde 't ministerie van justitie mee, dat de versteke ling de 27-jarige grond- het vliegveld Romania bü Boekarest is. Donderdagochtend werd de Roemeen na een lange nachtrust in het medisch centrum van de KLM opnieuw door de artsen onder zocht. Hij bleek zich vrijwel geheel van de doorgestane kou te hebben hersteld. De be vriezingsverschijnselen aan zijn voeten waren verdwenen. De medici zagen derhalve geen reden voor verdere ver pleging. De 27-jarige mecani cien, die ongehuwd is. werd daarop naar de kazerne van de Ko ninklijke Marechaussee in Badhoevedorp ver voerd en daar .globaal ondervraagd', zoals het ministerie van justitie meedeelde. Hij vertelde de vlucht uit zijn va derland om politieke redenen te hebben on dernomen. Op het de partement wacht men nu den meer uitgebreid rapoprt af alvorens*1 te beslissen wat er met de vluchteling moet ge beuren. Hij spreekt naast zijn moedertaal enig gebrekkig Frans. Sigaar' Het landingsgestel van een vliegtuig bevindt zich tijdens de vlucht in de kruising van romp en vleugel. De con structeurs van de DC-9 hebben aan deze wiel kast om aërodynami sche redenen een ge stroomlijnde. sigaar- vormige, naar voren gerichte uitstulping aangebracht. In deze loze ruimte aan de buik van het toestel is pre cies voldoende plaats voor een liggend per soon, wanneer die al thans niet al te dik is. De mecanicien heeft er de gehele reis muur vast in gelegen en liep geen risico er uit te vallen, wanneer in de lucht de kleppen voor de vlak achter hem lig gende wielen naar be neden werden uitge klapt en de wielen aan de zware stangen naar beneden zakten. Wel moet hij op die momen ten vlak achter zijn hoofd (of zijn voeten, al naar gelang hy met de voeten vooruit of achteruit ln de loze ruimte heeft gelegen) telkens een luchtzui- ging gelijk aan een cy cloon hebben door staan. Om zich in de .sigaar* te verschansen moet de man niet alleen tenger van postuur zijn, doch ook nog lenig als een kat. Voor de smalle Technici zijn van me ning. dat deze escapade ook voor het vliegtuig zelf niet zonder risico kan zijn geweest. STAATSSECRETARIS VAN VEEN: Kamercommissies drongen aan op heropening DEN HAAG (ANP) Staatsse- cretaris mr C. van Veen (binnen landse zaken) zal proberen om op korte termijn, indien daartoe de bereidheid bestaat, het overleg met de ambtenarenbonden te her vatten over met name de voorge- Ontwikkelingshulp VOLKSLENING VOORLOPIG VAN DE BAAN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De volkslenig voor ont wikkelingshulp, die minister Udink overwoog uit te schrijven, is voorlopig van de baan. De minister heeft op 29 januari een bespreking gehad met par ticuliere organisaties, die ontwikke- hulp verlenen. Deze organisaties geven er de voorkeur aan eerst op experimen tele basis de kleine projecten, waarvoor de volkslening was bedoeld, aan te pak ken. Dit zei minister Udink woensdag avond in de tweede kamer. De hulp die met het geld van de lenig zou worden verleend zou tot doel heb ben paj^iculieren in de ontwikkelings landen voor kleine bedragen behulpzaam te zijn, bijvoorbeld een boer in staat te stellen een nieuwe ploeg te kopen. De particuliere organisaties willen zelf het Se ld bijeenbrengen om deze vorm van ulp te kunnen geven. De regering heeft zich bereid verklaard een aanvullend be drag per project ter beschikking te stel len. Later zal worden bekeken of alsnog een volkslening zal worden uitgeschre ven. De KVP-radicaal drs Aarden heeft opnieuw gepleit voor verhoging van de ontwikkelingshulp op de rijksbegroting- 1968, met 45 miljoen tot 560 miljoen. Minister Udink wees dit van de hand omdat het kabinet volgens hem reeds het hoogst mogelijke bedrag heeft uit getrokken. stelde wijzigingen in de rechtspo sitie van het overheidspersoneel. Dit is donderdagmiddag bekend gewor den na afloop van de besloten) verga dering van de vaste commissies voor binnenlandse zaken en voor ambtenaren zaken uit de tweede kamer met de staatssecretaris. Praktisch unaniem werd, vanuit beide commissies, aange drongen om over de merites van de voorstellen het gesprek met. de bonden te heropenen. Staatssecretaris Van Veen, die bereid is te komen tot een compromis, acht een hervatting van het beraad zinvol, ook hierom omdat de eindbeslissingen in het nog. te voeren overleg in de begroting zullen worden verwerkt. Het overleg ln de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken werd in december jongstle den beëindigd, toen de ambtenarenorga- nisaties als hun mening uitspraken, dat zij het onaanvaardbaar achten ais de regeringsvoorstellen over de rechtspo sitie van het overheidspersoneel mede zouden zijn ingegeven door budgettaire voorzleningenmotieven. .Hierdoor is iedere discussie bij voorbaat nutteloos en het overleg onmogelijk', aldus de opvatting van de ambtenarenbonden. Zij bleken niet bereid te zijn advies uit te brengen over de wijzigingsvoorstellen, betrekking hebbend op o m de wijziging van de kindertoelageregeling, de wijzi ging vergoeding reiskosten en de wijzi ging premiespaarregeling, rijksambtena ren. OVERLEVENDEN VAN LANG VEI VERTELLEN: AMERIKANEN WERDEN GERED DOOR HELIKOPTER DANANG, (RTR) Een handjevol overlevenden uit het kamp Lang Vei heeft donder dag in Danang verteld hoe de Noordvietnamezen woensdag voor het eerst in de oorlog ge bruik maakten van tanks om de voorpost van de mariniersbasis Khe Sanh te vernietigen en de meeste verdedigers te doden. Volgens de overlevenden werd de prikkeldraadversperring door 10 tanks opgerold, waarna zij de steun punten met machinegeweren en ka nonnen onder vuur namen. De tanks werden gevolgd door infanteristen «lie de bunkers van het kamp met grana ten, explosieven en vlammenwerpers bestormden. Het kamp werd verdedigd door 24 Amerikaanse .groene baretten' en on geveer 400 Vietnamese militieleden. Dertien Amerikanen en 59 militie leden wisten te ontsnappen, de overi gen worden vermist. Het is niet be kend hoeveel militieleden het leven verloren hebben. schanst zat. waarna Noordvietname- zen pakken explosieven, brandbom men en traangasgranaten In de lucht kokers van de bunker wierpen. Som mige verdedigers beschikten over gasmaskers, anderen beschermden hun ademhalingsorganen met nood verband, maar enigen werden ge wond. Eige uren na het begin van de strijd verlieten de Zuidvletnamezen de bun ker. Men hoorde het ratelen van een machinegeweer en sindsdien is niets meer van hen vernomen. Tijdens de aanval schreeuwde een Noordvietnameae geniesoldaat door het trapportaal tot de verdedigers: .Hebben julie wapens 7'. .keer dan genoeg voor jullie'. ,De Noordvietnamezen gooiden toen twee zeer zware pakken explosieven naar binnen, dus zetten we de radio uit. hielden ons stil en deden alsof we dood waren', aldus sergeant Philips. Later op de dag riep de verdediging de hulp van vliegtuigen in. die enige tanks opbliezen en voor enige tijd de Noordvietnameae machinegeweren tot zwijgen brachten. Terwijl de vlieg tuigen sehijn-aanvallen uitvoerden, verlieten de Amerikanen de hunker en konden door een helikopter gered worden. Tanks tegenstand biedt op het kerkhof El ders scheen het woensdag rustig. Een Zuid Vietnamese regeringswoord- o«?rder zei dat het aantal vluchtelingen onder de burgerbevolking over het ge hele land 300.000 bedraagt. KHE SANH ment dan een goede luchtfoto van de bedreigde Amerikaanse ves ting Khe Sanh. Op de achter grond de landingsbaan. Het kamp Lang Vei ten zuidwesten van de basis is in handen van Noordviet- namese troepen. UTRECHT (ANP) .Hoewel er geen enkele reden is tot paniek is er alle reden tot zorg en bezorgdheid over de vraag of de versnelde vermindering in de personeelssterkte by de Neder landse Spoorwegen langs natuurlijke weg zal blyven verlopen. De wachtgeld regeling is al als een zwaard van Damocles opgehangen'. Dit zei de heer J. J. Dassel, voorzitter van de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, donderdagmor gen ln Utrecht, waar hij op een bui tengewone algemene vergadering van de PCB het voorzitterschap van de bedrijfsgroep spoorwegen van deze bond overnam van de heer K. Uszenga, die deze maand met pensioen gaat. De .heer IJszenga was ook secretaris van de PCB. In 1965 en 1966 verminderde de per soneelssterkte nij NS met ruim 500 man en in 1967 met 1116 man. De heer Dassel verwacht dat dit aantal in 1968 nog groter zal zijn. Consequenties van de inkrimping zijn, dat personeel op andere, ook lager gewaardeerde plaatsen ,te werk wordt gesteld, dat de promotiekansen miLnder worden en lan gere tijd zelfs helemaal wegvallen en dat sommige NS-ers niet alleen andere taken krijgen hinnen het bedrijf, maar straks misschien ook erbuiten. Er ga pen soms kloven tussen de geëiste mo biliteit en de mate waarin men daartoe redelijkerwijs ln staat is. zo zei de heer Dassel. Volgens hem zullen er dan ook situaties ontstaan, waarin men prak tisch gedwongen wordt ontslag te ne men. Hoewel men dan ln feite onvrij willig werkloos is geworden, geldt ir dergelijke gevallen geen werkloosheids uitkering. De heer Dassel vindt het daarom nodig, dat het verschil in be handeling op dit punt wordt weggeno men en dat daartoe een regeling wordt getroffen. kersenbonbons 150 gram 149 niet duur wel heerlijk Een der overlevenden, de 25 jaar oude sergeant Peter Tiroch, zei dat de aanval kort na middernacht werd ingezet. De zwaar gecamoufleerde tanks rolden de heuvel op naar het hooggelegen kamp, braken door de omheining en opende het de verdedigers, granaten en lichte ba zooka's, richtten volgens Tiroch niet veel uit. In totaal werden zeven tanks vernietigd, waarvan sommige door vliegtuigen. De pantservoertuigen waren van het Russische type PT-76, een licht gepantserde amfibietank voor verkenriingsdoeleinden. Bunker De 32-jarige sergeant Emmanuel Phi lips vertelde dat een der tanks zich bovenop de bunker genesteld had waarin hy met zeven andere Ameri kanen en enige Vietnamezen ver- DEN HAAG Minister Roolvinlc wil het by de tweede kamer ter behandeling liggende wetsontwerp tot instelling van een bezits vormingsfonds (met aanwending van de zg Breedbandmiljoenen plus daarvan gekweekte rente) of wel vervangen door een nienw en eenvoudiger ontwerp of wel ingrijpend wijzigen. Hij zal de ka mer binnen afzienbare tijd daarover nadere mededelingen doen. Dit deelt de minister mede naar aanleiding van schriftelijke vragen die hem zijn gestelld door de kamerleden Kikkert (chu), Maenen (kvp) en mej. Van Leeuwen (arp). Deze kamerleden hadden uit het NKV-blad ,Ruim Zicht' ver nomen, dat van de minister geen initatieven te verwachten zouden zijn om de Breedband-mdiljoenen aan te wenden voor bevordering van de bezitsvor ming. Dit laatste spreekt de minister in zijn antwoord tegen. Ook het kabi net-De Jong heeft, zo zegt hij, het voornemen deze miljoenen met rente voor de bezitsvorming te benutten. Intussen merkt hij op, dat de regeling uit het wetsontwerp wel wat erg ingewikkeld ls. De minister wil er de hoofdge dachte uit behouden, maar verder komen tot een sterke stroomlijning en ver eenvoudiging. Slot van pag. 1 1000 man geschat. Zuid Vietnamese troepen begonnen donderdag drie grote zuiveringsacties. Een ah- uit Vietnam terugtrekken". Over zijn verklaring van december, waarin hij zei dat Noord-Vietnam over .relevante pro blemen" wilde praten zodra de bombar dementen en beschietingen op Noord- Vietnam onvoorwaardelijk zouden zijn gestaakt, zei de minister .Er zijn vraag stukken die verband houden met een re geling van het Vietnamese vraagstuk op basLs van de Geneefse akkoorden van 1954. Er zijn ook andere vraagstukken die door beide partijen ter sprak? zouden kunnen worden gebracht'. Wederopbouw De Zuidvietnamese regering werkt in middels aan plannen voor de wederop bouw van de wijken van Saigon, die bij de jongste vijandelijkheden zijn ver woest. Vice-president Ngoejen Cao Ky, die voorzitter is van het nationale hulp comité, heeft een commissie van archi tecten gevormd voor het opstellen van een herbouwplan. Bij de wederopbouw n ook krottenwijken saneren. Er speicaal fonds van 600 miljoen piaster ongeveer 25 miljoen gulden) voor dit doel. Goldberg De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties Arthur Goldberg, zei donderdag in Richmond dat de Sowjet- Unie en Noord-Vietnam de Amerikaanse pogingen om tot vredesonderhandelingei te komen, blokkeren. De Verenigde Sta ten streven geen militaire overwinning na maar zullen evenmin toestaan «dat Noord-Vietnam een militaire oplossing oplegt. Hanoi De Noord Vietnamese minister van bui tenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, zei in een onderhoud met een westerse journalist dat de Verenigde Staten niet daadwerkelijk willen praten over een re geling van de kwestie-Vietnam. ,De zo genaamde San Antonio-formule li slechts het thema van .voorwaardelijk staken van de bombardementen', zo zei hij, eraan toevoegend: ,De Verenigde Staten hebben troepen voor agressie te- §en Vietnam aangevoerd en zij moeten e agressie beëindigen en hun troepen INITIATIEF-WETSONTWERP N. VERLAAN (B.P.) DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid N. Verlaan (bp) heeft een wetsontwerp Ingediend dat beoogt de successiewet zodanig te wijzigen dat een einde wordt gemaakt aan net ver schil in behandeling van gehuwde en ongehuwde kinderen by de vrijstelling van het recht van schenldng. Volgens de successiewet-zijn giften tus sen 2000 en 5000 gulden, gedaan door ouders in de loop van een kalender jaar aan hun gehuwde kinderen, vrijge steld van het recht van schenking in dien het geschonken bedrag een bepaald percentage van het ouderlijk inkomen met overschrijdt. De heer Verlaan wil de term .gehuwd' vervangen door .meerderjarig", omdat hij het verschil in behandeling van gehuw de en niet-gehuwde kinderen niet ge motiveerd acht. .Lancune in kennis over Vietnam' E\e aftredende Amerikaanse minister van de- fensie Robert Strange McNamara, ver laat het Pentagon en zijn slagvelden-tussen muren met een positief gevoel van vervulling, dal weinig mensen, ook niel degenen die hem bekritiseren, hem zullen bestrijden. Zijn optre den, nu hij heen gaat, is niet dat van een ver liezer of van het symbool van een voorbije zienswijze. Hij vertrekt waarmee hij kwam: een DEN HAAG (ANP) - D, J F C. M. "ie' 9«'°°< in d« '*d« de '°9ic° en de Meyer, ou<l-sla«Ue<retarIs <an so- methoden van ob|echeve analyse, oinle zaken, heeft donderdag het groot- Men kunnen denken, da* problemen als kruis in de orde van verdienste van de Vietnam welke rede en logische analyse lijken Italiaanse republiek ontvangen uit han- te loochenen, vooral frustrerend zouden werken den van de Italiaanse ambassadeur, de op een man dje men de menselijke computer De onderscheiding is dr De Meyer toe-™1" 'Ik,de"k'' zei öjdens _^n taterriew gekend wegens zijn verdiensten voor met 660 verslaggever \an AP .dat er ruimte de Italiaans-Nederlandse betrekkingen is voor discussie over de rol van de rede, bij tijdens de vier jaren van zijn staats- voorbeeld existentialisme tegen rationalisme, secretarisschap, in het bijzonder met Dat is een filosofische zaak. Maar ik ken nie- een medewerker het stelde. Ook leek hij niet op een man, die de president om politieke rede nen heeft laten vallen of op een man, die ten slotte is weggeduwd door de druk van hen die het met hein oneens waren Dit kan natuur lijk allemaal wel zo zijn, maar Robert McNama ra die op de dag van het interview aan stapels geheime stukken werkte, die de nieuwe astro nomische begroting van het Pentagon zouden worden, zag er niet naar uit. men van de Wereldbank Toen hij de muta tie bekend maakte, merkte president Johnson op. het oog op de problemen, verbonden met de Italiaanse gastarbeiders in ons land. om dit tragische probleem tegemoet te treden met het realisme, de redelijkheid, maar ook met het hoge idealisme, die het kenmerk zijn van de grootste mo menten van de Amerikaanse geschiede nis'. Het zijn woorden, die menigeen in het thans zo machteloze Europa uit het hart z|jn mand die heeft beweerd, dat het Vitnamese pro bleem door een existentialistische benadering kan worden opgelost. Het is natuurlijk waar, dat er een aantal factoren terzake van Viet nam zijn, waarover moeilijk voldoende infor matie is te krijgen, bijvoorbeeld de houding en het denken van de Noord-Vietnamezen. Er is dus een lacune in onze kennis. Ik geloof echter, dat het probleem van Vietnam rationeel moet worden aangepakt, maar de resultaten zullen onvolmaakt zijn, omdat ons zekere feiten man keren'. De achtste minister van defensie, die deze post het langst heeft bezet (zeven jaar), zag er niet uit als een man, die overweldigd is door uit putting of pessimisme. Evenmin leek hij op een man .wiens geestelijke kracht is afgetapt', door zijn vele conflicten met het congres, zoals dat McNamara rijkelijk verdiend had ontheven te worden van de zware arbeid en spanning op de defensiepost. McNamara zelf zei alleen, dat het land zou kunnen profiteren van de benoe ming van een .frisse persoon'. Vrienden en me dewerkers geloven dat hij dit meende, hoewel een aantal denken, dat het tijdstip van de wis seling ingegeven kan zijn door politieke over wegingen, die alleen Johnson kent. Een vriend en gewezen hooggeplaatste mede werker zei: ,lk heb hem horen zeggen, dat hij eenvoudig leeg was aan nieuwe ideeën die voor zijn post nodig zijn. Hier zie ik me zelf weer geplaatst voor de taak om de defensie over vijf jaar te plannen en ik voel niet. dat ik dit in me heb'. Een collega van hem zei: ,als je te lang eenzelfde baan hebt gehad, ga je opge sloten worden in je eigen besluiten, en dan ga je je tijd gebruiken om die besluiten te ver dedigen'. McNamara zelf zegt: ,Ik geloof, dat elk individu door bergen en dalen van creativiteit gaat. Om die toe te passen verbruik je een grote hoe veelheid energie. Een ander kan met nieuwe ideeën komen en met nieuwe energie om de zaken in beweging te houden. Ik geloof, dat een goede ambtstermijn op deze plaats vier of vijf jaar is. Ik ben langer gebleven wegens onderzoek van de opvatting over het gebruik van onze macht. Het werd duidelijk, dat we een strategische kernoorlog niet konden winnen dat niemand dat kon. Dat betekende niet, dat kern macht niet in ons defensiebeeld vereist was. Een stategische kernmacht is voor onze veiligheid ab soluut noodzakelijk. Maar we zouden hem alleen onder de uiterste omstandigheden gebruiken, en daarom moeten we over andere krachten be schikken om onder andere omstandigheden te ge bruiken. Het concept van massale re~~* saille werd uitgesloten. We hadden een spectrum van responses nodig. We begonnen onze militaire krachten aan die behoeften aan te passen. Daarna was het nodig om het pu bliek en het congres er van te overtuigen, dat een strategische kernoorlog niet te winnen we hebben dit in de loop van de tijd op ver schillende manieren gezegd. De zie het als onze grootste op zich zelf staande prestatie, dat hebben doen vinden. KOPENHAGEN (DPA) Groenland moet een gebied zonder atoomwapens blyven, «o hebben donderdag de afge vaardigden van het Deense parlement besloten in een bijna eenstemmig aan genomen motie. De regering wordt ln de motie uitgeno digd .absolute garanties na te streven, dat ln Groenland geen kernwapens wor den opgeslagen en dat het Groenlandse territorium als atoomwapenvr|je zone bl|jft bestaan'. De voorzitter van de socialistische volks partij, Aksel Larsen, wilde dat de rege ring .stappen neemt tot opheffing van de Amerikaanse bases in Thule en an dere plaatsen op Groenland', maar werd hierbij niet gesteund door de sociaal democraten en de burgerpartij. DEN HAAG (ANP) Ter bevorde ring van de werkgelegenheid heeft mi nister Roolvink de uitvoering mogelijk Jècten van lage- ichamen, voorna melijk gemeenten," zo blijkt uit een pu- blikatie door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Voor aanvang ln 1968 zijn 109 nieuwe aannemerswerken goedgekeurd, waar van de totale kosten komen op 69 miljoen. De subsidie daarin bedraagt 35,5 miljoen. Het totale aantal man- weken zal 61.000 bedragen. Met 69 van deze 109 projecten zal op korte termijn kunnen worden begonnen; de overige zullen in de loop van dit jaar ter hand worden genomen. Voorts zijn tot nu toe 46 nieuwe regie- werken goedgekeurd tot een totaal van 13,5 miljoen (subsidie 8,8 min). De door aannemers uitgevoerde wer ken omvatten de aanleg en de verbe tering van wegen, aanleg van riolerin gen, de bouw van rioolwaterzuiverings installaties, rioolgemalen, bruggen en viaducten, alsmede bouwwerken van al lerlei aard als zwembaden, dorpshui zen, kleedgebouwen op sportvelden, sporthallen, bibliotheken en gebouwen voor gemeentelijke diensten- De regiewerken bestaan voornamelijk uit grondwerk en betreffen werken als de aanleg van sportvelden, recreatie terreinen e.d. ADVERTENTIE WERELDGEBEUREN Vietnam. In sommig opzicht is ervaring een vervangmiddel voor het invoeren van nieuwig heden. Hiermee bedoel ik niet, dat wij niet zijn bUjven vernieuwen. Dat doen we wel. Het afge lopen jaar hebben we enorme vooruitgang ge boekt in het gebruik van het departement van defensie bij grote sociale problemen. De vooruit gang is dus gebleven, maar het tempo van de vernieuwing is nu minder dan vier jaar geleden.' Belangrijk noemde McNamara het, dat het nationaal defensiebeleid is hervormd tenein de de militaire strategie van de VS met de buitenlandse politiek met de structuur van de strijdkrachten en met de financiële planning te integreren'. Dit leidde tot een volledig nieuw .Een gevoJg daarvan was de noodzakelijkheid om toepassing van macht in ons kerntijdperk tn te tomen. We hebben deze theorie twee keer met groot succes toegepast. Ik geloof, dat die theorie eveneens toegepast kan worden in Vïet- McNamara vervolgde: .Ljdens de Berlijnse cri sis in 1961. heeft president Kennedy met grote moed de reserves gemobiliseerd en luchteska ders van de nationale garde naar Europa ge stuurd om van onze vastberadenheid te getuigen. We hebben onze macht ingehouden toegepast en tenslotte hebben de Russen zich van d;p; confrontatie teruggetrokken. In de Cubaanse rakettencrisis is er weer een gro- te mobilisatie geweest van macht, maar deze is opnieuw zeer Ingehouden toegepast. de fouten? Antwoord: .de grootste is de Varkensbaai geweest President Kennedy Leeft de verantwoordelijkheid er voor genomen, maar het blijft een feit. dat ik, tezamen met anderen, er voor heb gepleit. De adviseurs van de president waren eenstemmig, maar dat veran dert niets aan het feit, dat ik fout was. Andere fouten? Ik voel me niet prettig over een commis sie die ik in 1963 instelde om rassendiscrimina-1 tie bij de troepen te bestuderen. Vier jaar is er i toen gingen we eindelijk aan||^QBEB STAARTKLOKKEN In wortelnoten of eiken kast Met 8-daags belslagwerk. Maanaanwijzmy. Handge schilderde of geëtste wijzer plaat. Prijzen vanaf f352.50 LANGE KERKSTR. 30 - TEL BOOS - GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3