OE BILT Verzorgingstehuis bejaarden voor Duiveland en Bruinisse Bestrijding werkloosheid in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Vlissingen straks ook geschikt als container-wolhaven Aanleg Sophiahaven (delta) aanbesteed SYNTHETISCHE KOFFIE UIT VS BEDREIGT MARKT ARME LANDEN Oostburg spant weer de kroon Stichtinggevormd uit de kerken ALMANAK In Temeuzen gaan weer twee nieuwe scholen open VERLAAT GESCHENK VOOR JARIG MIDDELBURG Hendrik Kaijser Temeuzen wordt vrijdag 103 verwacht: 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 BOUW DIT JAAR VAN START OOSTBURG Zeer binnenkort i tig vlees komt er nu dus ook kunstma tige koffie. Verschillende produkten. die thans in de ontwikkelingslanden wor den gemaakt, zullen op deze manier con currentie ondervinden van de in het MlnT.FT Brpr. hoog ontwikkelde westen al op s.vnthe- -"HlUULBl Kb tische wijze bereide produkten. Eén en ander zei dinsdagavond in Oost burg de befaamde econoom professor dr J. Tinbergen, onder andere voorzitter van een commissie inzake ontwikke lingshulp van de Verenigde Naties, Prof. Tinbergen sprak over ontwikke lingshulp in de kantine van de katholie ke hbs St Eloy op uitnodiging van de Adelbertvereniging in West Zeeuwsch- Vlaanderen en van het plaatselijk comi té van de Ned. organisatie voor interna- tionaie bijstand, novib aan het arbeidsproces deelnemen. ScM°ÊSïe°e«eei idcÏÏLtSlrfbc^i Thans zijn nog een aantal objecten fSSShuS*8Si'eMEne'SS°vrdaêiiI, voorbereiding, zodat het aantal motieven voor ontwikkelingshulp. van honderd mogelijk nog kan AANVULLEND WERK VOOR CIRCA TWEEHONDERD ARBEIDSKRACHTEN Om de vorige week door een NKV-bestuurder «onduldbaar' genoemde werkloos heid in West Zeeuwseh-Vlaanderen wat te kunnen opvangen is begon nen mensen te werk te stellen op aanvullende werken. Momenteel kan zo een honderdtal werknemers dere dat de financiële aspecten, maatre gelen op het gebied van de handel eD creatieproject de Otheense Kreek, ae supplementaire financiering de voor-I naamste onderdelen zijn. Ais oplossing] tiaar zijn vooral de in het rayon van het wereldvraagstuk zag de hoog- Oostburg ingeschreven werklozen leraar de mogelijkheid van een wereld- W!»tDurS mgescnreven werklozen regering, niet haalbaar in de naaste toe-goed mee. komst maar wel de moeite waard om in gedachten te houden. Hij wees in dit Met een percentage van 10,8 werkzoe- verband ook op het instituut Wereldbank, waar toch ook alle aange sloten landen zich moeten houden aan bepaalde voorschriften en richtlijnen. Prof. Tinbergen achtte minimaal één procent van het nationaal inkomen noodzakelijk voor financiële ontwikke lingshulp. Hij wilde dit percentage zo spoedig mogelijk bereiken. Op het kenden van de mannelijke beroepsbe volking spant het rayon Oostburg de ze maand weer de kroon. Het gemid delde percentage van Zeeland bedraagt 4,7. In december waren deze percen tages respectievelijk 10.4 en 4,2. In to taalcijfers komt de stijging van de werkloosheid in Zeeland neer op 304 in -ergelijking met de maand december. bied van de handel was hij voorstanderDe geregistreerde van de preferentiemethode, waarbij dei droeg per eind januari 2849 Per rayon ontwikkelde landen produkten en half- bekeken is er ovelal een toename waar fabrikaten uit ontwikkelingslanden in-] te nemen, voeren met afschaffing of verzachting van invoerrechten. BRUINISSE Nog dit jaar zal als alles volgens de plannen ver loopt in Bruinisse van start worden gegaan met de bouw van een verzorgingstehuis voor bejaar den voor de streek Duiveland. Dat is na ruim drie jaar plannen ma ken van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg «Duiveland', een kerkelijke stichting, waarin de her vormde kerken te Brainisse, Sir- jansland, Oosterland, Nieuwer- kerk en Ouwerkerk en de gerefor meerde kerk, de oud-gereformeer de kerk en de gereformeerde ge meente in Bruinisse deelnemen. Men rekent erop, dat in 1970 in Bruinisse een verzorgingstehuis zal staan met een accommodatie van 81 bedden. Het bestuur van de stichting heeft dinsdagavond tijdens een bijeenkomst in Bruinisse de plannen voor de bonw van het tehuis bekendgemaakt, plan- .eeuwse Uit Twee Middelburgse honden, die samen een dagje naar Nieuw- land waren geweest, ontmoetten op de terugweg, juist voor het vallen van de avond, een bejaar de hond uit Vlissingen, wiens reuk hem de laatste tijd wat in de steek liet, weshalve men hem over het gehele eiland op de meest vreemde plaatsen kon te genkomen. Bij deed dan altijd net of er niets aan de hand was, want hij wilde tot geen prijs iels van zijn kwaal laten uitlekken. Het was een heel oude hond, anderen wel zeiden, wel bij opgelicht. Daarom genoot hij nog altijd een zeker respect, een groteske grootheid, die hem als een aangevreten bontjas om gaf. Ouwe Black. Old Black onder snobs, was het eigenlijk een beet je zat. Hij tierde niet meer, zei den de honden van het platte land en sommigen wisten ie ver tellen, dat Ouwe Black nog on der een kar had gelopen, in' de tijd van de slavernij. In de kracht van zijn jaren moest hij eenmaal in de poten hebben gebeten. En dat tekende Ouw Black hij zou nooit, als hij het voorval ophaal de, over póten spreken. Hij had de tanden in het linkerbeen gezet, zoals hij dan op gedragen toon vertelde. ge1. pe, droevige huidplooien in zijn Kop achtergelaten. Een gentleman. De kar had die- >e, mum schijning iets melancholieks gaf, zonder op de tragsche toer te raken. Kortom een prettige hond, die bij Nieuwland twee Middel burgse honden ontmoette en toen door de mand viel. Misleid door de honderden lichtjes van Hercules gaf hij voor zich op de boulevard te bevinden, waar de beloodsing, gezien het statische karakter van al die lichtjes, naar zijn mening een uiterst traag verloop had. ,'t Zijn de loodsen van vroeger merken. Maar toen Black al lang weer mokkend en monkelend voortsukkelde in de richting Nieuwland, vroegen ze elkaar: Just jij daar brood vanT Zo gaat dat nu eenmaal onder honden. nen, die momenteel nog in schetsvorm bestaan. Men heeft in de afgelopen jaren die schetsplanneu aan de gebrui kelijke instanties ter beooreling voor gelegd en denkt nu 't bestekklare plan als dat in it voorjaar gereed komt ei snel door te hebben. Toezeggingen daar voor zyn gedaan. Het initiatief voor de bouw van een verzorgingstehuis voor bejaarden komt van de diaconie van de hervormde kerk te Oosterland, die contact heeft gezocht met de kerken in de gemeenten Duive land en Bruinisse om gezamenlijk dit onderdeel van bejaardenzorg ter hand te nemen. In juli 1965 werd de stich ting opgericht. In het algemeen be stuur ervan hebben de beide burgerlij ke gemeenten beide één vertegenwoor diger. Het was aanvankelijk de bedoe ling, dat alle kerkelijke gemeenten zou den deelnemen. Uiteindelijk zijn het de hervormde kerken geworden, behal ve dan in Bruinisse, waar ook de ove rige protestantse kerken meedoen. Overigens laat men de mogelijkheid open voor deelname van alle protes tantse kerken. Men gaat er ook van uit, dat bij opname in het tehuis als dat er eenmaal staat geen rekening gehouden zal worden naar de kerkelijke groepering van de aanvragers voor eeD plaats. Als plaats heeft men in geza menlijk overleg Bruinisse gekozen. Men is ervan uitgegaan, dat Bruinisse de gunstigste ligging heeft voor een dra-ge lijk project. "Het verzorgingstehuis zal komen te staan tussen het dorp Brui nisse en de Grevelingendam. Voorwaarde De maquette van het bejaarden tehuis in Bruinissewaarvoor nog dit jaar de eerste paal in de grond zal gaan. W. Bal van de gereformeerde kerk te Bruinisse en het bestuurslid W. Wan del van de hervormde kerk te Nieu- werkerk. Naar ruwe schatting zal met het hele project ongeveer twee en een half mil joen gemoeid zijn. Over de goedkeuring van ae plannen zit het bestuur van de stichting niet in: volgens het rapport, dat voor gs Is samengesteld over de behoefte aan verzorgingstehuizen voor bejaarden komt de streek Duiveland in aanmerking en de schetsplannen zijn zoals gezegd al in Den Haag ter visie geweest en er is goedkeuring toe gezegd voor het plan. Als in juni van dit jaar de plannen bestekklaar zijn zal de premie worden aangevraagd. Als voorbeeld noemde de hoogleraar de mogelijkheid om in de EEG-landen de teelt van suikerbieten te verminderen om daardoor de mogelijkheid te openen méér suiker uit landen met snikerriet- teelt in te voeren. Hij ontveinsde zich niet dat een bepaalde overgangsperiode noodzakelijk zal zijn. Voor de strategie voor ontwikkelings hulp wordt een indicatief wereldont wikkelingsplan. van een VN-commissi< voorbereid, wat dan is gericht op eer tweede ontwikkelingsdecennium voor de jaren 1970 en later. Prof. Tinbergen is commissievoorzitter. Belangrijk voor het slagen van de hulp noemde prof. Tinbergen het winnen van de publieke opinie. Ontwikkelingshulp kan niet op korte termijn resultaten laten zien, maar de ze ls op langere termijn afgestemd, al dus de hoogleraar. Hij illustreerde dit met als voorbeeld te noemen de ont wikkeling van Thailand, Turkije en Pa kistan. Er volgde na de inleiding een uitvoeri ge en diepgaande discussie. De goedbe zochte avond werd geopend door de heer A. P. M. Goossens uit Aardenburg namens de Adei bert vereniging: de heer H. L. Storm uit Oostburg (Novib) be dankte prof. Tinbergen en bood hem een boek in streekdialect aan. KADE IN SLOE Zoals gezegd: de burgerlijke gemeen ten hebben elk één vertegenwoordiger in het algemeen bestuur van de stich ting. De garantie voor een geldlening die de stichting zal moeten aangaan is echter alleen door de gemeente Brui nisse gegeven. Met de gemeente Dui veland bereikte het bestuur van de stichting vorig jaar geen overeenstem-1 ming over de voorwaarde die de ge meente stelde, dat de plannen voor de bouw voor juni 1967 bij de geëigende instanties zouden worden ingediend. Het bestuur van de stichting zag geen kans aan deze voorwaarde die in maart 1967 werd gesteld te voldoen. De plannen voor het tehuis zijn van architect J. A. Wentink te Baam. Het geheel is fraai van opzet, zo is we) wel uit de maquette op te maken. Er komt een hoofdgebouw in vier lagen en een vleugel met twee woonlagen. In het plan is één grote recreatieruimte opgenomen en op elke woonlaag een kleine ruimte voor hetzelfde doel. Van de 81 appartementen zijn er 69 eenper soonskamers. Bij elk appartement is een balkon. De maaltijden worden klaarge maakte in een centrale keuken en op gediend in de kamers. Dat is één van de maatregelen om de bewoners een zo groot mogelijke zelfstandigheid te geven. In elke ka mer is een toilet en een klein aan recht getekend. Het dagelijks bestuur van de sticht! is als volgt samngesteld: voorzitter H. Soutjesdijk van de hervormde kerk te Oosterland, tweede voorzitter, L. van den Ouden van de gereformeerde gemeente te Bruinisse, secretaris J. van den Berge voor de hervormde kerk te Bruinisse, penningmeester TERNEUZEN Deken J. A. A. van Mechelen van Terneuzen zal op vrijdag 9 februari aanstaande twee nieuwe scho len van de stichting katholiek schoolbe stuur officieel openen. Het betreft hier de lagere school .De zeemeeuw' en de kleuterschool .De paddestoel', beide aan het Schuberthof. De opening zal plaats vinden om half drie. Na afloop ls er ge legenheid afscheid te nemen van drs E. R. J. van der Mast, directeur van het katholiek onderwijscentrum Zeeland, die zoals reeds gemeld naar Den Haag vertrekt. EXAMENS Aan de modevakschool .Ensaid' zijn te Breda geslaagd vor het diploma tail le use: Maddy Ritico te Breskens. R'.a Faes en José van Voorenberghe te Uzendijke. voor modelontwerpster Francien Burgera te Breskens, voor adsp. lerares Gonda Maas te Sluis. REACTIE OP EEN ORIËNTATIEBEZOEK AAN ROTTERDAM VLISSINGEN ,AIs aanvoerhaven van wol, ook als dat straks met containers gaat, kan Vlissingen straks aan de nieuwe kade in het Sloe Vlissingcn-Oost) even goede faciliteiten bieden als Rotterdam'. Dat is de reactie van de heer J. van Konijnenburg, directeur van het ha venschap Vlissingen op de berichten over een bezoek van een deputatie uit Nieuw-ZeeJand aan de Europese Container Terminus NV te Rotter dam. Zoals gemeld hing dit bezoek samen met de plannen van twee Britse sc-heepvaarteonsortia om Rot terdam uit te kiezen als continentale haven voor een dienst met zes nieu we containerschepen tussen Austra lië en Londen. De Britse ondernemingen (Overseas! Containers Ltd en Associated Con tainer Transportation Ltd) willen l>U voldoende ladingaanbod ook Nieuw- Zeeland en een continentale haven in de vaarschema's opnemen. Voor de retourreizen denkt men dan der meer aan het transport van wol In containers. De schepen zouden in 1969 in dienst moeten komen. De directie van de NV Haven van Vlissingen onderhoudt eveneens con tacten met deze ondernemingen van woltransport en heeft al op verschil lende plaatsen laten blijken dat haar havenstad ook In de toekomst zijn positie als zodanig zeker aan kan. .Men ls daarvan in Rotterdam op de hoogte en ook de container-maat schappijen weten dat', zegt de heer Van konijnenburg, die ervan over tuigd ls dat Vlissingen-Oost over on geveer 1*6 Jaar zijn containeraccom modatie gereed zal hebben. Dan zul len ook de schepen van de beide Britse maatschappijen paa ln de vaart komen. Technisch plan Het terrein voor een rontainerknde (uiteraard ook voor transport van wol) is in het Sloegebied zonder meer aanwezig en over de Inrich ting ervan met kranen wordt op bet ogenblik overleg gepleegd. Het tech nische plan voor de kadeinriehting van Vlissingen-Oost wordt thans uit gewerkt. De rentabiliteit van de ex ploitatie wordt berekend. Nu heeft dus de Nieuwzeelandse op positieleider Norman E. Klrk zich in Rotterdam georiënteerd op de mo gelijkheden voor de dienst met con tainerschepen. Maar dat is voor Vlis singen geen reden om pessimistisch te ,Onze mogelijkheden zijn bekend. De haven van Vlissingen heeft het wol transport in Nederland steeds voor een belangrijk deel voor zijn reke ning genomen Het zou onelegant zijn van Rotterdam, als het daarop ook nu niet de aandacht zou hebben ge vestigd bij de Nieuwzeelanders', zegt de heer Van Konijnenburg nog. Het rayon Middelburg steeg n verhouding het hoogst wat de gere gistreerde arbeidsreserve betreft, na melijk meer dan honderd in vergelij king met december 1967. Dat komt omdat de werken op het grootin dustrieterrein waar de fabriek van Hercules is gebouwd zo goed als af gelopen zijn. Dat leverde een forse toename van het aanbod van bouw vakarbeiders (69) op. Ook kwamen er constructiebouwers vrij. Het rayon Tholen vormde een uitzonde ring op de regel want daar was sprake van een daling van de arbeidsreserve van mannen met zeventien. In dit rayon heeft men kans gezien een aatal pen delaars voor Rotterdam te plaatsen. Ten opzichte van het vorig jaar valt er in het rayon Hulst de grootste stij ging waar te nemen (144). Dat is toe te schrijven aan de ontslagen pendelaars uit de Rotterdamse havens en aan de afloop van de kanaalwerken. Ondanks het open weer heeft de hervatting van de werkzaamheden in de sector van de burgerlijke en utiliteitsbouw niet die om vang aangenomen als werd verwacht. Daarnaast heeft de vermindering van de werkzaamheden in de sector van de wa ter-, spoor, en wegenbouw in aanzien lijke mate bijgedragen tot de verhoging van het aantal ingeschrevenen in de bouwnijverheid. De problemen bij de af zet van aardappelprodukten blijven hun stempel drukken op beroepsgroepen als het transport personeel, waar het aan bod belangrijk hoger is dan het vorige jaar het geval was. De vraag naar mannelijk personeel daalde de vorige maand met bijna tach tig. Dit is in afwijking van het lan delijke beeld. Dit houdt weer verband met de afloop van de kanaalwerken. Ook dit is voornamelijk terug te vinden in de bouwnijverheidssector en in de sector van de metaalnijverheid. Bij de jeugd is echter sprake van een lichte opleving van de vraag van 100 in de cember tot 105 in januari. De vraag blijft zich in toenemende mate concen- Engelse onderzeeër verliet Vlissingen VLISSINGEN De Engelse onderzee boot .Alaric' is dinsdagmiddag om- Maandagavond was er, georganiseerd door .Mission to seamen', een .party' in het Scheldekwartier voor de opvaren den van de onderzeeër. Dinsdagmorgen maakten de commandant en enkele van zijn officieren een rondgang over de oude en nieuwe werf van De Schelde, respectievelijk in Vlissingen en Vlissin- gen-Oost. VOOR ONGEVEER j 4 MILJOEN (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De aanleg van de tweede doltawerkhaven voor oen afsluit- dam in de monding van de Oosterechelde de zogenaamde Sophialiavon aan de noordkust van Noord-Beveland bij Wlssenkerko zal een bedrag van ongeveer 4 miljoen kosten. Dinsdag is het project in Den Haag aanbesteed. Dertien inschryvers deponeerden in het gebouw van de Dienst der Zuiderzeewerken aan het Sweellnckpleln een briefje met prysopgaaf ln de bus van rijkswateretaats hoofd van de deltadiensfi. Laagste inschrijver voor dit karwei was Dirk Verstoep NV te Den Haag voor een bedrag van 3.758.500. De hoogste inschrijver (de NV Avob te Vught) lag met zijn prijsopgaaf bijna negen ton verder: 4,6 miljoen. Binnen niet al te lange tijd zal dus een begin kunnen worden gemaakt met de bouw van deze haven ln de voormalige Sophiapolder op de Noordbeve- landse oever. De Sophiahaven krijgt een nuttige oppervlakte van 12 hec tares en een havenkom met een lengte van 380 meter en een breedte van 330 meter. Het nu aanbestede karwei ls de volgende stap m de richting van de afslui ting van de Oosterschelde (1978). Vorig jaar werd een eerste werkhaven aangelegd in de baai van Schelphoek op Schouwen-Duiveland. Het is de bedoeling dat de Sophiahaven voor het begin van de komende herfst storm- veilig wordt. In 1969 moet een begin worden gemaakt met de aanleg van het eerste damvak voor de deïtadam door de Oosterschelde. De gedetailleerde uitslag van de gisteren in Den Haag gehouden aanbesteding luidt: 2. NV Baggermij Bos en KaLis, Papendrecht 3.815.000; 3. Aannemerscom binatie Zinkwerken, Gorkum 3.933.000; 4. Aannemingsbedrijf Odsterwijk NV, Rotterdam 3.984.000; 5. NV Aannemingsmij. Verhool, Hillen en Roose, Amsterdam 4.410 000; 6 NV Amsterdamsche Ballastmlj., Amster dam f 4.430.000; 7. CV Gebr. Van 't Verlaat, Hardinxveld 4.231.000; 8. Hollands Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep NV en NV C. J. van der Hoeve, Den Haag 4.245.000; 9. NV Gebr. Van Oord, Werkendam 4.367.000: 10. West-Nederland NV. Papendrecht 4.368000; 11 Van Hattum en Blankenvoort NV, Beverwijk 4.376.000; 12 NV Aannemingsbedrijf voorheen T. den Breejen van den Bout, Overveen 4.380.000; 13 NV Avob, Vught 4.600.000. treren op Middelburg Zeeland. Van de totale, vraag van 477 ligt voor 367 mensen werk in Midden-Zeeland. Bij het aanbod van vrouwelijk personeel is sprake van een gunstige ontwikkeling. De reserve nam af van 293 tot 270. Dit is voornamelijk terug te vinden in de beroepsgroepen personeel in alge mene dienst en bij de minder geschik- ten. Ten opzichte van het vorig jaar is er ook sprake van een daling van de aanbodcijfers. De vraag naar vrouwelijk personeel in Zeeland is evenals het landelijke beeld te zien geeft, gestegen en wel van 569 naar 586. Bij de beroepsgroepen van de textielarbeidsters en de sector van de levens- en genotmiddelenhereidsters is echter sprake van een daling van de vraag. Ten opzichte van het vorig jaar is opmerkelijk de gestegen vraag naar kapsters. Door een toename van het aantal verpleegtehuizen valt er ten opziche van het vorig Jaar ook een toenemende stijging in de vraag naar geneeskundig personeel waar te nemen. Wat de ontwikkelingen voor deze maand betreft verwacht het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening met name in de B en U-sector enige daling van het aanbod. De vermindering van de werk gelegenheid in de WSW-sector, gepaard gaande aan de invloed van het seizoen zullen geen daling van betekenis tot gevolg hebben. Omdat er geen aanwij- zit er ook op dit punt waarschijnlijk geen afname van de werkeloosheid in. Samenvattend denkt men op een ge ringe daling van de werkloosheid te kunnen rekenen. De jeugdwerkloosheid in de groep jon geren dan negentien jaar is onder in vloed van de algehele situatie toegeno men van 177 tot 188. Het aantal school verlaters onder hen is gering: zegge en schriive vier. Er waren eind januari 143 jeugdigen ingeschreven. Ook bij de oudere jeugd van negentien tot en met 24 jaar is slechts een zeer geringe toename van de werkloosheid te con stateren. Het gaat hier om een stijging in een maand tjjds van 363 naar 373. MIDDELBURG Burgemeester F. G.i meende dat een jaar of vierhonderd gele- Sprenger van Domburg heeft dinsdag middag tijdens een ontvangst van een aantal hoofden van Zeeuwse gemeen ten ln de b en w-kamer in het Middel burgse stadhuis aan burgemeester mt J. Drijber een geschenk overhandigd na mens een aantal Zeeuwse gemeenten, dit ter gelegenheid nog van de viering 750 jaar stad. Het was een weliswaar fraai, maar bescheiden geschenk. ,De belangstelling van de gemeenten voor het initiatief om de Jarige provin ciale hoofdstad een geschenk aan te bie den was namelijk niet daverend', zo lichtte burgemeester Sprenger toe, die den dit wel terecht zou zijn geweest, om dat Middelburg in die tijd niet altjjd even aardig voor andere Zeeuwse ge meenten is geweest. .Middelburg heeft toen een ander nog wel eens de pas af willen snijden', zo wist burgemeester Sprenger nog uit de historie. .Deels mét, deels zonder succes'. In zijn dankwoord zei burgemeester D™1"'*--*■ *--■-* J om zo op prijs te s burgemeester A. Hack van Arnemulden bij de ontvangst aanwezig wilde zijn, .want voor Arnemuiden is Middelburg in vroeger jaren zeker niet gemakkelijk geweest', zo merkte mr Drijber op m aansluiting op de woorden van ourge- meester Sprenger. .Ik ben hier omdat het nu weer goed ls', grapte burgemees ter Hack. Mr Drjjber sprak zijn waarde ring uit voor het initiatief om de Jarige provinciale hoofdstad een geschenk aan geacht bijdrage aan een verder door te voeren samenwerking tus sen de gemeenten in Zeeland. B(J de foto: de aanbieding van het geschenk een zilveren sigaren doos door burgemeester Sprenger van Domburg (Foto PZC). TERNEUZEN Het enige dat opvalt aan Terneuzens oudste in woner Hendrik Kaijser (102) is zijn nieuwe bril, die het ver trouwde zlekenfoiidsniodelletje vervangt. En verder natuurlijk zijn uitstekende gezondheid, maar die vormt geen nieuws. .Meneer Knijser is nog heel kras, nooit ziek, altyd opgewektt', zeg gen de personeelsleden van het rusthuis .Scheldeoora', waar Ter neuzens oudste al jaren vaste gast Is. Vrijdag viert hij met zoals teenminste aangekondigd een bescheiden bijeenkomst zijn 103e verjaardag. Én Kaijser weet het langzamerhand wel.bescheiden' komt ln de praktijk meestal neer op druk, bijzonder druk, maar ge zellig. Met zijn broers Piet en Kees (ook fors gevorderd op weg naar de eeuw) zal hij handen moeten schudden van tientallen Terneu- zanaren, luisteren naar feesttoe- spraken en cadeaus in ontvangst nemen. Ze komen oorspronkelijk van Axel, De Kaijsers. Hendrik bracht er elf levensjaren door en bezocht er de oude open bare schooi, waar kinderen via allerlei leerzame prenten werd bijgebracht dat Je altijd je han den hoort te wnssen en nooit ont- dougend mag zijn. Later werd hij timmerman: 92 uur per week, daar lette niemand op. Je verdien de zo'n gulden of twaalf per week. Het zijn allemaal herinneringen die vrijdag nog eens naar boven komen. Op een bescheiden feest je. in .Schelde-oord'. Waar, na vluchtige telling, zeker 8 bewo ners heel dicht de 100 jaar nade ren,.. Op de foto: Hendrik Kaijser, vrij- dat103 (foto: PZC) ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met pliuitseiyk enkele buien, sommige met hagel of 'uw. Matige tot krachtige zuidooste lijke wind. Dezelfde temperaturen als dinsdag of Iets lagere. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2